Regio bart smit 'Gentherapie enige kans te overleven' 'De grootste jankers doen zelf niets aan Sinterklaas' 'Gezondheid en stress kunnen niet buiten elkaar' Verse start voor Air Aruba Europe Politie treedt hard op tegen vluchtstrookrijders DE SPEELGOEDWINKEL VAN VAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN, HEET NU: SPEELGOEDPALEIS Woensdag 4 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 16 Bij afwijkingen in beenmerg De therapie waarop TNO-onder/.oeker Valerio zich heeft gespecialiseerd is de transplantatie van beenmerg. Het uiteindelijk doel is om bij kinderen met een aangeboren afwijking van de bloedcellen, beenmerg te verwijderen. In het beenmerg worden witte bloedcellen geprodu ceerd. Vervolgens worden de genen van het beenmerg veranderd en daarna weer teruggeplaatst met de hoop dat nu wel de juiste bloedcellen worden aangemaakt. In de samenleving heerst tegen deze behandelswijze grote be zwaren, omdat er ingegrepen wordt in de erfelijke eigen schappen. De angst bestaat dat men hierdoor uiteindelijk in staat zal zijn om al voor de ge boorte de eigenschappen van mensen te bepalen. Volgens woordvoerder mr. J.H. Bergsma van TNO kan de gentherapie van Valerio vrijwel de enige mogelijkheid beteke nen voor kinderen met een aan geboren afwijking aan het been merg. Ook stelt hij dat alvorens met de behandelwijze wordt begonnen verschillende ethi sche vragen zullen moeten wor den beantwoord. Het Academisch Ziekenhuis Leiden wil de gentherapie graag 'in huis halen'. Het voorstel om de bijzondere leerstoel aan TNO in het algemeen en aan dr. Va lerio in het bijzonder te geven is door de faculteitsraad van ge neeskunde dan ook aangeno men. Het definitieve oordeel is nu aan de universiteitsraad die hierover in de vergadering van 16 december spreekt. Volgens R.MA Krul van de faculteit geneeskunde kan niet zonder meer met een genbe- handeling worden begonnen. Het AZL wacht nog op de uit komsten van de landelijke Kerncommissie Ethisch Me disch Onderzoek, die waar schijnlijk ook komt met nadere voorwaarden. Ook bij het AZL zelf zijn er nog obstakels. Zo moet de on derzoeker eerst een protocol opstellen waarin uitgebreid wordt uitgelegd welke handelin gen worden verricht. Dit proto col wordt voorgelegd aan de medisch ethische commissie van het AZL die een onafhanke lijk oordeel geeft over het on derzoek. Ook zullen patiënten na goedkeuring door deze com missie, volledig op de hoogte worden gesteld van de gevolgen van het onderzoek. Volgens Bergsma is het niet de bedoeling dat wanneer de benoeming erdoor is, dr. Valerio begin volgend jaar met de be handeling start. „Er is een aan looptijd nodig. Het duurt een periode voordat het ziekenhuis ook klinisch klaar is voor de therapie. Maar laten we duide lijk zijn. Het uiteindelijk doel is toepassing". De leerstoel wordt betaald uit het Lorentz/Van Itersonfonds, waarvan Bergsma secretaris en penningmeester is, dat TNO en kele jaren geleden daarvoor heeft ingesteld. Het TNO heeft inmiddels zo'n 20 bijzondere leerstoelen bij Nederlandse uni versiteiten. Hierbij komt een van de onderzoekers part-time onderwijs geven en onderzoek doen met het doel van uitwisse len van kennis. Het voordeel voor de universiteit is dat een onderzoeker in opleiding of een promovendus bij TNO ervaring kunnen opdoèn. De hoogleraar, die afkomstig is van TNO, kan op zijn beurt gebruik maken van de kennis en faciliteiten van de universiteit. Kledingwinkels hebben met Sinterklaas niets meer te verdienen en dus richten ze zich in een vroeg stadium op Kerstmis. foto hielo REGIO MEINDERT VAN DER KAAU „Het is toch allemaal de schuld van de winkeliers zelf. Let maar op. De grootste jankers doen niets aan Sinterklaas". De Lisse- se ondernemer Ton van Breugel steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. Zijn collega's krijgen van hem onverbiddelijk de Zwarte Piet toegeschoven. De goedheiligman wordt steeds meer door de kerstman verdre ven, zo blijkt uit de verkoopcij fers die dit jaar weer een drasti sche daling te zien geven. De winkeliers spreken van een trend van de laatste jaren, maar nog nooit is de verschui ving zo duidelijk geweest. Een blik in de etalages zo vlak voor 5 december spreekt boekdelen. Slechts zelden hoort de klant nog een gezongen oproep om het wild geraas te staken. Drie weken voor Kerstmis liggen de engeltjes reeds bij nachte. En Ton van Breugel, eigenaar van een parfumerie aan de Ka naalstraat in Lisse, maakt zich daar razend om. „Toch niet te geloven. Dat sinterklaasfeest is een puur Hollandse traditie. Daar moet je zuinig op zijn", al dus Van Breugel. Hij heeft als bestuurslid van de winkeliers vereniging het Sint-vijandige gedrag regelmatig aan de orde gesteld, maar zonder resultaat. „De oorzaak van de verschui ving van de belangstelling naar het kerstfeest legt Van Breugel bij de confectiewinkels. „Vroe- ik als kind voor Sin terklaas een trui of wanten, maar dat soort ca deaus vindt men tegen woordig stom. De kleding winkels hebben Lissenaar deelt Zwarte Piet uit aan collega winkeliers weken en dan moeten ze de he le etalge weerveranderen". Volgens Van Breugel zal Sin terklaas echter nooit het loodje leggen. „Ik weet dat met name mensen met kinderen dit feest nooit zullen willen missen. En het blijkt dat de geboortecijfers hoog gaan. Er is dus nog wel degelijk een toe komst". Ook J.E. Ouwe hand, be heerster Ely- sée ge schen kenhuis met Sinterklaas niets meer te aan de Badstraat in Katwijk, wil verdienen en dus richten ze ook vast blijven houden aan het zich in een vroeg stadium op de kinderfeest. „Wij zitten bij een Kerst. C&A bij mij aan de over- keten met 20 filialen in heel Ne- kant heeft al tien dagen een derland, maar Katwijk is de eni- kerstsfeer in de zaak. Mensen ge met een sinteridaasetalage. vinden dat tegenwoordig leuker Wij verkopen luxe artikelen en en dus worden alle winkeliers moeten het meer van de kerst- daarin meegesleurd. Maar, de periode hebben, waarbij men- ondememers zijn ook lui. De sen de duurdere cadeaus ko- sinterklaastijd duurt maar twee pen. Toch houd ik heel braaf vast aan de sinterklaasinrich ting. Dat hoort nu eenmaal vind ik". Of de goedheiligman ook vol gend jaar bij haar terug te vin den is, weet Ouwehand nog niet. Want ze moet erkennen dat het wederom minder is ge worden dan voorgaande jaren. De koopavond van afgelopen vrijdag was helemaal niks. De verkoop kwam gisteren pas een beetje op gang. Ja, dat is laat. Maar je kunt die ontwikkeling niet tegenhouden", aldus Ou wehand. De verkopers bij Super CD en Gé Hofenk (aan de Leidse Haar lemmerstraat) krijgen de afgelo pen dagen steeds vaker te horen dat een kerstverpakking ge wenst is. De etalages staan ook vol met kerstballen en -bomen. „We spelen daarmee in op de trend dat Sinterklaas steeds minder mensen aanspreekt", stelt beheerder Rens Palm. „Met kerst heeft nu bijna ieder een vrij en het is daardoor een stuk gezelliger en sfeervoller. Volwassenen vinden het dan leuker om dan cadeautjes aan elkaar te geven". Hij wil eigenlijk met geen woord over Air Holland reppen. „Dat was voor mijn tijd. Mijn taak is om een winstgevende operatie tussen Aruba en Europa van de grond te krijgen. Wat er in het verleden is gebeurd, is niet zo interessant. Behalve dan dat Air Aruba er alles aan doet om ge maakte afspraken tussen Air Holland en de Nederlandse reiswereld na te komen. Daarbij zitten deals die nooit gemaakt hadden mogen worden." Aan het woord is Nicolas Nanninga, general manager van Air Aruba Europe. Zijn maat schappij heeft een zeer hecti sche tijd achter de rug. Van de ene dag op de andere moest hij in Nederland en Duitsland uit het niets een nieuw bedrijf te voorschijn toveren. Een bedrijf dat in staat was enkele vluchten per week tussen Aruba en Am sterdam/Keulen te verzorgen. Tot op dat moment nam Air Holland de operatie tussen Aru ba en Europa voor haar reke ning. Met een gehuurde Boeing 767 van de Britse maatschappij Brittannia en eigen personeel vloog Air Holland tussen Aruba en Amsterdam. Met een even eens gehuurde Boeing 757 vloog Air Holland in opdracht van Air Aruba ook nog enkele keren per week tussen Aruba en New York. Air Holland bezat zo'n zestien procent van de aandelen van Air Aruba en voerde de gehele operatie uit voor eigen risico. Het kleine Air Aruba, vijf jaar geleden nog een •afhandelings maatschappij, kon dat niet op eigen houtje. Air Holland mocht de winsten (die nooit gemaakt zijn) in haar zak steken. Aruba profiteerde van de toestroom van Amerikaanse en Europese toeristen. Na het faillissement van Air Holland stonden de Arubanen plotsklaps met lege handen. Er was geen personeel, geen vlieg tuig, geen organisatie. Nannin ga, ex-Fokker en werkzaam bij een Zwitsers leasebedrijf, werd door'de Arubanen benaderd om een eigen operatie in Nederland op te starten. „Om de tijd tussen de onder gang van Air Holland en de start van een eigen dienst te over bruggen, huurden wij van ver schillende maatschappijen vliegtuigen en bemanningen in. Het was zaak om de door Air Holland geboekte passagiers zo veel mogelijk te helpen. Een reis naar Aruba is geen dagtripje naar Parijs. Vaak hebben men sen daar jaren voor gespaard. Wij konden niemand in de kou laten staan." Volgens Nanninga besloot Air Aruba de operatie in eigen hand te nemen omdat het echec van Air Holland niet de eerste te genslag was. „Aruba is voor de aanvoer van toeristen sterk aan gewezen op de luchtverbindin- gen tussen de Verenigde Staten en Europa. Eerst ging de Ameri kaanse maatschappij Braniff over de kop en vervolgens raak te Continental in problemen. Tot overmaat van ramp bleek Air Holland het ook niet te kun nen rooien." Nanninga ging hard aan het werk. Hij trok personeel van Air Holland aan en huurde een kantoor in Pluspoint in Hoofd dorp. Met Brittannia kwam hij tot een akkoord over de huur van de Boeing 767, hetzelfde toestel als waarmee Air Holland naar Aruba had gevlogen. Voor de operatie tussen New York en Aruba nam Air Aruba via een Ja panse bank de lease over van de Boeing 757 van Air Holland (in clusief twaalf vliegers.) Inmid dels vliegt het toestel al vanaf 1 oktober tussen de VS en Aruba. Het is de bedoeling om volgend jaar ook Chicago, Toronto, Montreal en Philadephia in het routenet op te nemen. Ook in Europa heeft Air Aruba nu het lek boven water. Op 20 november was de openings- vlucht tussen Amsterdam en Aruba. Nanninga: „Het was een gigantische klus, maar wij heb ben 't geklaard. De vliegtuigen zitten propvol en wij gaan onze operatie begin volgend jaar sterk uitbreiden. Het enige pro bleem waar wij nu voor staan is dat Air Holland haar vliegtuigen soms meer dan twee keer over boekt had. Het laatste wat je als luchtvaartmaatschappij moet doen is spelen met de belangen van je passagiers. Dat zijn deals die je niet kunt maken. Met ex tra vluchten hopen wij daar iets aan te doen." HOOFDDORP Controles op SI 7 De gemeentepolitie Haarlem mermeer is daarom ter plekke een strenge controle begonnen. Regelmatig staan motoragenten op het talud van de snelweg om automobilisten die van de vluchtstrook gebruik maken op de bon te slingeren. Dat leverde vorige week op één ochtend 110 bekeuringen 250 gulden per stuk op. Daarnaast zijn in de berm ge le waarschuwingsborden neer gezet. Dat heeft Rijkswaterstaat gedaan op verzoek van de Haar- lemmermeerse politie. Op de borden staat te lezen: 'Let op. Vluchtstrookrijders worden be keurd'. Dr. E.R de Kloet, hoogleraar farmacologie: De gemeentepolitie Haarlem mermeer is op de Schipholweg een actie gestart tegen automo bilisten die op de vluchtstrook rijden. Daarbij wordt hard op getreden en voor deze overtre ding zonder pardon een boete van 250 gulden uitgeschreven. Vorige week werden op één ochtend 110 bekeuringen uitge deeld. Die controle gebeurde op de zogenoemde SI7, de snelweg die van Haarlem naar de snel weg A9 loopt. Deze weg wordt ook wel Schipholweg genoemd. Vooral in de ochtenduren liep het verkeer regelmatig vast op de SI7. Er stond vrijwel elke dag een file, die zich bij slechte weersomstandigheden kan uit strekken tot vlakbij het Texaco- tankstation. Veel automobilisten die rich ting Alkmaar willen, staan noodgedwongen in de file, om dat de uitvoegstrook vrij kort is. Velen proberen de file daarom via de vluchtstrook te passeren en vervolgens af te slaan. Volgens voorlichter Alfred Ell- wanger van het Haarlemmer- meerse politiekorps kan het rij den op de vluchtstrook levens gevaarlijke verkeerssituaties op leveren. „Je zal maar pech krij gen met je auto, terwijl net ie mand over de vluchtstrook komt aanjagen. De vluchtstrook is om te vluchten, niet om op te rijden." Hoe lang de actie door gaat, is nog onduidelijk. Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061 LEIDEN JAN WESTERLAKEN Gezondheid en stress. Ze zijn een kwestie van evenwicht. Zonder stress kan de mens niet leven. En te veel stress vergroot de kans op ziekten. Tegen die overmatige stress is een pil in de maak. Een pilletje, dat li chaam en geest bijstaat in het hanteren van stress. De emoties, zo is wel duidelijk, kunnen verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van ziekten. Maar een beetje stress hebben we broodnodig, zei prof. dr. E.R. de Kloet onlangs bij zijn benoe ming als hoogleraar in de far macologie aan het Centrum voor Bio-Farmaceutische We tenschappen in Leiden. Waar het om gaat is het handhaven van evenwicht in lichaamspro cessen. „Welke rol spelen hor monen daarin? Wat doen hor monen voor de gezondheid van mens en dier? Hoe worden ze bij overmatige stress uit hun evenwicht gebracht? In welke mate heeft dit invloed op het ontstaan van ziekten?" Stress staat in de belangstel ling. Juist omdat dit bij het le ven hoort. Prof. De Kloet: „Stress is de onvolmaaktheid in het leven en het gemodder van het organisme hiermee om te gaan. Stress is elke verandering die het evenwicht in de li chaamsprocessen verstoort of dreigt te verstoren. Het lichaam doet er alles aan om het even wicht te herstellen. Het gedrag van de mens is erop gericht om dat evenwicht te handhaven." Gedrag Stress en emoties hebben in vloed op de hormonen. Het ge drag verandert en in het bloed is sprake van een verhoogde aanwezigheid van de hormonen Prof. De Kloet: „Stress is de onvolmaaktheid in het leven en het gemodder van het organisme hiermee om te ga adrenaline en Cortisol. Adrenali ne, dat, aldus De Kloet, wel het vecht- of vluchthormoon wordt genoemd, stelt de mens in staat direct op een gevaar te reage ren. Opmerkingen als 'het angstzweet breekt me uit', 'het hart bonkt in de keel', 'het bloed stolt in de aderen' zijn ui tingen van de werking van adrenaline. En Cortisol? Wordt ook ver hoogd afgegeven bij stress. Al leen niet zo snel als adrenaline. De taak van Cortisol is de reac ties die adrenaline veroorzaakt in toom te houden. Men zou kunnen zeggen dat Cortisol de waterschade beperkt die door de brandweer (adrenaline) wordt aangericht. Gebeurt dat niet dan kunnen ziekten als reuma en hersenziekten de kop opsteken. Prof. De Kloet: „De werking van adrenaline is zoiets als het presenteren van het ge weer, een directe reactie dus, Cortisol de fabriek waar dat ge weer en de munitie worden ge maakt. De werking van die twee foto jan holvast hormonen, is uiterst belangrijk voor de gezondheid. Wat gebeurt er bij langdurige stress? De Kloet: „Dan kan er een teveel aan dat hormoon Cortisol ontstaan. Gevolg? Het hormoon richt zich tegen het eigen lichaam en onderdrukt het afweersysteem, botten wor den brozer, spieren nemen in omvang af en de bloeddruk stijgt. Maar van een te veel aan dit hormoon is pas sprake als de mens niet meer in staat is om met stress om te gaan." Hersenen Cortisol dringt dan diep de her senen binnen waar ook weer verstoringen kunnen worden veroorzaakt. Juist in dat deel, dat met leren, het geheugen en de emoties te maken heeft. Cor tisol speelt een rol bij het vast leggen van informatie. Tenmin ste, als het allemaal goed gaat. Verhpogd Cortisol kan de kwets baarheid van de hersenen voor stress verhogen en mogelijk het verloop van aftakelingsziekten in die hersenen, zoals dementie, beïnvloeden. Over de gevoeligheid voor stress zegt prof. De Kloet dat die aan het begin van het leven al is bepaald. Dierproeven hebben aangetoond dat een deel van de zenuwcellen in de hersenen zich na de geboorte nog enige tijd ontwikkelen. Het hormoon Cortisol verandert die cellen in de eerste levensjaren. Daarom, denkt De Kloet, dat er van de veronderstelling mag worden uitgegaan dat Cortisol de orga nisatie van het zenuwstelsel bij een kind al voor het leven vast legt. Anders gezegd: omgaan met stress wordt voor een be langrijk deel al in de eerste le vensjaren voor het latere leven bepaald. Niet valium of librium, medi cijnen die worden gegeven om te kalmeren als iemand over zijn toeren is, maar een medica ment dat veel gerichter en lang duriger werkt is in ontwikkeling. Dit anti stress-medicijn' werkt aan het herstel van het hor- moonevenwicht door de me chanismen in de hersenen weer in balans te brengen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16