Leiden Casino wordt weer gewoon congreszaal Wal langs vuiloverslag lijkt nu plots onzeker Studentenclub geteisterd door godsdiensttwisten Sloophuizen Mors IV nog twee jaar overeind Forse investering in controle op milieu Woensdag 4 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN OUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGAAAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 13 NIEUWSLIJN Dure fiets en visspullen gestolen Uit een kelderbox aan de Cruquiuslaan zijn spullen gestolen ter waarde van ruim'2700 gulden. Eert fiets, een zogenaamde city- bike, en hengelsportmaterialen werden weggenomen. De deur Van de,kelderbox is geforceerd om binnen te komen. Leiden vangt plaatsgebrek in cellen op Het Leidse politiebureau wordt binnenkort mogelijk weer een alternatief huis van bewaring. Dit betekent dat de cellen in het bureau ook worden gebruikt om mensen onder te brengén die in afwachting van hun vonnis vast zitten, De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Den Haag stelt.dit voor aan het ministerie van justitie. Aanleiding voor het plan is het grote aan tal 'heenzendingen' in verband met plaatsgebrek in hét Haagse huis van bewaring De Sprang. Eerder heeft het bureau in nood gevallen ook al dienst gedaan als uitwijkmogelijkheid voor het huis van bewaring. Volgens politiewoordvoerder Gravèland heeft dé rechter echter bepaald dat politiecellen niet geschikt zijn om langer onderdak te béiden aan verdachten. Mogelijk is daarom een aanpassing van het Leidse cellencomplex noodza kelijk. Spreekuur over studiebeurs Wie vragen heeft ovèr de studiebeurs kan vanaf 5 december te-;: recht bij het spreekuur van de CNV-jongeren tussen I4.()0 en 17.00 uur elke donderdag. Plaats: Haagweg 52c. Tel. 320323. Holiday Inn: 'Het was altijd al een onzekere factor' Vervolg van voorpagina De leiding van Holiday Inn betreurt het vertrek van het casino. Directeur Worms van het Leidse hotel „Het is toch een aardige faciliteit die je je gasten kunt bieden. Helaas valt die nu weg". Worms wil geen uitspaken doen over het bedrag dat zijn hotel jaarlijks opstrijkt van het casino. Holiday Inn beheert het casino niet, ze heeft de ruimte slechts verhuurd aan de uitbaters van het gokspel. keuze. „Het was toch een wat onzekere factor, altijd heeft het gevaar bestaan dat het spel zou worden verboden". Het casino had volgens woordvoerder Tijs geen vaste krachten in dienst. „We werkten louter met oproepkrachten". De reden dat de deuren eerder dichtgaan dan 1 februari is vol gens de medewerker van 'boek houdkundige aard'. „We moes- LEIDEN ROY KLOPPER De zaal waar nu nog de gokta fels staan wordt waarschijnlijk weer omgebouwd tot congres zaal. Verder levert de sluiting niet al te veel organisatorische problemen op. Holiday Inn heeft in haar folders nooit mel ding gemaakt van het bestaan van de gokruimte. Volgens Worms was dit een bewuste ten het huurcontract voor de zaalruimte per 1 januari voor een heel jaar verlengen. Dat zou te duur worden. Daarom zijn we nu voor de jaarwisseling dicht". Het casino aan de Plesman- laan begon 1985 en was vanaf de eerste dag een behoorlijke publiekstrekker. Vele malen hing het voortbestaan evenwel aan een zijden draadje omdat onduidelijkheid bestond over de legaliteit van het Golden Ten-gokken. De Hoge Raad, het hoogste rechtsorgaan, bepaalde enkele maanden terug uiteinde lijk dat het Golden Ten wel de gelijk een kansspel is en daar mee illegaal. Daarmee kwam een einde aan jarenlang juri- Het casino in Holiday Inn. disch touwtrekken en ontstond duidelijkheid: het casino moest dicht, deze keer definitief. Lage prioriteit Meteen na de opening in 1985 dreigde de politie de exploitan ten al met maatregelen als ze hun deuren niet binnen twee weken zouden sluiten. Er ge beurde niets. Later veranderde die repressieve houding. Zo liet politievoorlichter D. Gravèland zich eerder dit jaar nog ontval len dat sluiting van de Leidse casino's een 'zeer lage prioriteit' heeft. Alleen in geval van over last of bij verdenking van crimi nele activiteiten zou worden in gegrepen. Met de sluiting van het casino aan de Plesmarüaan telt Leiden voor zover bekend nog maar één casino, dat aan de Prinses- sekade. Het is onbekend of de bedrijfsleiding daarvan zich iets aantrekt van de order van justi- ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST tie om voor 1 februari te sluiten. Andere gokpaleizen aan bij voorbeeld de Haven en de St. Aagtenstraat zijn al eerder ge sloten. Dat gebeurde nadat de gemeente ingreep op grond van het bestemmingsplan. Het casino in Holiday Inn werd vorige maand nog over vallen. Dat gebeurde eerder al in september 1989. Volgens de bedrijfsleiding heeft de sluiting hiermee niets uit te staan. De te slopen woningen in de Mors IV kunnen als het de ge meente tegenzit nog twee jaar blijven staan. Een groot deel van de woningen is gekraakt of dichtgetimmerd. Slechts één woning wordt nog door de oor spronkelijke bewoners be woond. Dat huis gaat de ge meente proberen te onteigenen, maar daardoor zal de sloop nog een tijd worden uitgesteld. „We hebben al een hele tijd geprobeerd dat pand te verwer ven maar de onderhandelingen lopen bepaald niet gladjes. De man heeft zich zogezegd inge graven', aldus ambtenaar H. van der Wiel. „Het starten van de onteigeningsprocedure kan pas wanneer het bestemmings plan is goedgekeurd. Dat plan moest opnieuw in behandeling worden genomen omdat er iets met de geluidsnormen niet klopte. Dat laatste kan wel een jaar duren. Daarna gaat de pro cedure van start en die kan ook driekwart jaar vergen", voor spelt hij. Bewoners verbijsterd door nieuw rapport Het terrein van de vuiloverslag op het voormalige Van Gend Loos-terrein langs de spoorlijn Leiden - Utrecht FOTO FRANS ROMBOUT Nog maar een week geleden leek het zo goed als zeker dat er een geluidswal zou komen langs de vuiloverslag aan de Haagweg om de bewoners van de Rijn- en Schiekade te verlos sen van de overlast. Vandaag ziet de situatie er plots heel an ders uit. Volgens een laatste rapport is de wal niet nodig. Een akoestisch bureau heeft nieuwe gegevens over de herrie van de overslag geproduceerd. Daaruit zou blijken dat een ge luidswal niet nodig is. Op basis van de onderzoeksresultaten wil ACTS, het bedrijf dat de contai ners vervoert, alleen maatrege len op het terrein zelf nemen. Inmiddels heeft de provincie bepaald dat er een aanvullend geluidsonderzoek moet komen. Volgende week wordt waar schijnlijk een beslissing geno men over de geluidsvoorzienin gen. Niet alleen de bewoners zijn SSR overleeft roerige jaren en viert 90-jarig bestaan LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Leidse studentenvereniging SSR bestaat 90 jaar. In de scha duw van de plaatselijke 'groten' als Minerva en Augustinus en de laatste jaren ook Quintus, leidde en leidt SSR een buiten studentenkringen relatief onbe kend bestaan. 'Een klein reli gieus clubje aan de Hoge- woerd', denkt een enkeling. Het huidige (lustrum)bestuur denkt daar uiteraard anders over en neemt dat vooroordeel moeite loos weg. Vooral de laatste jaren doet SSR, bij de traditionele recrute- ring van eerstejaars tijdens de El-Cidweek, haar best om, net als vrijwel alle andere studen tenverenigingen in Leiden, zich te profileren als een kleine, maar daardoor misschien wei extra gezellige club. Er wordt veel georganiseerd. Feesten, maar ook een flinke portie cul tuur zoals lezingen en literaire avonden. Het huidige lustrumjaar staat helemaal bol van de activitei ten. „De bijbelkringen zijn hier afgeschaft en er zijn veel onge lovigen lid", meldt Lian Tiele- man (24), voorzitster van de feestcommissie: „Maar voor het eten in de mensa is er nóg wel de mogelijkheid om even te danken", beschrijft ze de dage lijkse situatie op de vereniging. „Wel hebben we, wat je zou kunnen noemen een maat schappij-kritisch publiek. Nee, niet te verwarren met links of geitewollen sokken. Een voor deel van zo'n publiek is dat er veel actieve leden zijn. Een na deel is dat je de regels, de mores 'In driedelig pak of met hard-rock lang haar'. Het is allemaal 'gezellig' vertegen woordigd bij SSR. FOTO HOLVAST zogezegd, telkens weer moet uitleggen. Ie kan nooit eens zeg gen 'omdat het zo hoort' of 'omdat ik dat zeg"', zegt Udo Doedens (23), eveneens lid van de feestcommissie. Godsdiensttwisten 'Den vriendschapsband tusschen de verschillende studenten van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de verschillende uni versiteiten nauwer aan te halen'. Dat was 90 jaar geleden de re den om in verschillende univer siteitssteden in Nederland ver enigingen onder de naam S.S.R. (met puntjes) op te richten. De R van reformatorisch gaf aan om wat voor studenten het ging. Tot 1928 woedden er bin nen de studentenvereniging om de zoveel jaar ook heuse gods diensttwisten waardoor het le dental nogal schommelde. Pas in 1936 kreeg S.S.R. haar eigen sociëteit aan de Rembrand straat die tijdens de oorlog ech ter weer werd gesloten. In de beginjaren vijftig was S.S.R. nog verre van een gezel ligheidsvereniging maar een club van het denken, ideeën uitwisselen en discussiëren over de Calvinistische leer. Toch neemt het aantal leden tot 170 toe en in 1956 wordt de huidige huisvesting aan de Hogewoerd betrokken en komen voor het eerst heuse zooiavonden la Minerva voor waarbij plaats wordt ingeruimd voor enige lichtzinnige vrolijkheid. Nieuwe godsdienstperikelen doen zich in 1964 voor als enige leden de aanzet willen geven voor het omvormen van S.S.R. tot een algemeen christelijke vereniging. Dat gaat niet door, maar halverwege de jaren ze- verbijsterd over de nieuwste on derzoeksresultaten, ook de ge meente Leiden is zeer verbaasd. De studie is namelijk verricht door het bureau dat eerder dit jaar onderzoek deed voor de ge meente. Conclusie was toen dat de herrie te groot was, de nor men werden duidelijk over schreden. Onacceptabel „De rare verschillen tussen het eerste en tweede rapport van het bureau zijn onverklaar baar", aldus milieu-ambtenaar J. Vellekoop. „Wij staan aan de kant van de bewoners en vin den de nieuwe rapportage on acceptabel zolang geen duidelij ke verklaring is gegeven voor de rare verschillen". De situatie aan de Haagweg is in de tijd tussen het eerste en het tweede onderzoek niet ver anderd, zegt vertegenwoordiger V. Crijns van de bewoners. „Nee, nee, nee, de geluidsover last is niet verminderd". De om wonenden gaan er nog steeds van uit dat de aanleg van een wal langs het voormalige terrein van Van Gend en Loos de beste oplossing is. „Wij hebben er niet veel ver trouwen in als alleen voorzie ningen worden getroffen aan de vrachtwagens, locomotieven en bulldozers op het terrein. De opstelling van ACTS is tot nu toe zeer nonchalant en bagatel liserend geweest. Er staat bij voorbeeld in de laatste rap portage dat de chauffeurs de juiste werkdiscipline moet wor den bijgebracht. Daar stellen wij ons dus niet zoveel van voor". De omwonenden klagen al meer dan een jaar over de her rie, de stank en het uitzicht op de containers met huisvuil. Sinds de sluiting van de Leidse vuilverbranding worden op het terrein aan de Haagweg afval- overgeladen op trei- die het vuil naar Drenthe ventig gaan er stemmen op om de studentenvereniging het ka rakter te geven van 'open-jon gerenvereniging' waarvan ook niet-studenten lid mogen wor den. Als dit uiteindelijk niet ge beurt, regent het opzeggingen. Het dieptepunt voor de vereni ging is de El-Cidweek van 1979. Het ledenaantal blijkt drastisch gedaald tot 150. Wel verdwijnen de puntjes tussen de afkorting S.S.R. en ook het reformatorisch karakter van de vereniging. Hard-rock De afgelopen jaren herstelde de SSR: het ledental steeg naar een gemiddelde van 300, veel groter zal de vereniging nooit kunnen worden. „Het gebouw kan ge woon niet meer hebben", is de simpele verklaring die Doedens geeft. Wel wordt er binnenkort een kleine ruimte bijgetrokken maar daar wordt een computer kamer van gemaakt. Ook andere commissieleden dan Doedens en Tieleman leg gen er de nadruk op dat hun vereniging 'gewoon maar toch zo apart' is geworden. „Waar onze vereniging zich wel in on derscheidt, is de hoge participa tiegraad", zegt Tieleman, die daarmee bedoelt dat veel leden bereid zijn mee te werken, orga niseren, regelen en helpen bij SSR. De taak van de bestuursle den zij zijn door hun functie bijna een jaar toegestane stu dietijd kwijt wordt daarmee verlicht. En wat ze het aardigste vinden om te vertellen is dat de vereniging zowel leden in drie delig pak als hard-rockers met lang haar heeft. 'Gezonde' plu riformiteit derhalve. derwetvergunningen voor be- drijven. Leiden telt ongeveer 1100 be drijven die hinderwetplichtig zijn. Ongeveer de helft beschikt over een vergunning die ouder is dan 15 jaar. De verwachting is dat deze vergunningen niet meer passend zijn voor de hui dige bedrijfsvoering. In 1995 moeten alle bedrijven over een goede vergunning beschikken. De gemeentelijke dienst milieu wordt volgend jaar met zo'n tien mensen uitgebreid. Eind 1992 hoopt de afdeling op volle sterkte te kunnen werken met ongeveer 35 mensen. De milieudienst is onlangs met negen mensen uitgebreid van 16 naar 25. Er zijn drie milieu-experts aangesteld die geluidsoverlast en chemische Dan i vervuiling drijven 'Tn Uitbreiding van kaan gaan afdeling wordt brengen. Behalve betaald door nik voor Lei- den wer ken de specialisten ook voor de gemeenten Voorschoten, Oegst- geest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Alkemade. De overige zes nieuwe perso neelsleden zijn ondergebracht bij de onderafdeling 'hinder'. Een aantal van hen is gespecial- sieerd in milieutechnieken, an deren zorgen voor juridische en administratieve ondersteuning van de afdeling. De directie zal zich de komende jaren in be langrijke mate bezighouden met het actualiseren van hin- ak de bedrijven re gelmatig te controleren. In de hin- wat wel en niet mogei drijven betekent gunning wordt paald bedrijven i. Voor de be vergun ning bedrijfszekerheid, ge- inden kun- ente nen ondernemingen aan de hand van de afspraken aanspre ken op overtredingen. De uitbreiding van de afde ling wordt betaald door het rijk. Gemeenten ontvangen tot 1993 subsidies voor extra toezicht op het milieu, in het kader van het Nationaal Milieu Beleidsplan. Jaarlijks is ongeveer 100 miljoen gulden beschikbaar. Hulpdienst zoekt vrijwiligers LEIDEN De SOS-Telefonische Hulpdienst zoekt vrijwilligers die klaar willen staan voor medemensen die verdriet hebben of eenzaam zijn. „Er over praten helpt" is de lijfspreuk van de hulpdienst die dag en nacht bereikbaar is. Vrijwilligers die zich melden krijgen in januari een training voordat ze aan net werk kunnen. Het nummer van de hulpdienstlijn staat op de acherkant van de telefoonboeken ver meld. Potentiële vrijwilligers kunnen informatie krijgen op num mer: 071-125202.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13