'Wat een geld, ongelooflijk!' Economie 's Rijks Belastingdienst blijft hoe dan ook de gebeten hond De Britten stribbelen nog tegen, maar ze happen straks toch wel toe Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: DE VN bepleit een Mars hall-plan voor Oost-Euro pa. Het Marshall-plan voorzag na de Tweede Wereldoorlog in groot scheepse hulp van de VS aan West-Europa. Winkeliers heilig overtuigd van de kwistigheid van de klant Lang voordat de eerste bordkartonnen Sinten, Pieten en Kerstmannen in de etalages verschijnen, is de midden stand in de weer met alle voorbereidingen voor de de cembermaand, die enkele weken durende orgie van fees telijke kooplust. Iedereen slooft zich uit en wrijft zich al vast verlekkerd in de handen, van de kleinste winkelier tot het grootste warenhuisconcern. Dat de klant het geld met karrevrachten tegelijk binnenbrengt, daar twijfelt niemand aan. PP* HAAG WILCO DEKKER „Weet u wat ik zo gek vind? Dat ik al vóór Sinterklaas in de krant kan lezen hoe goed de verkopen in december zijn geweest. Dat hebben ze dan al uitgerekend. Maar in de praktijk moet je maar afwachten. Het is vreselijk spannend. Je bent er maanden mee bezig, maar pas na de kerst weet je of je een goed jaar hebt gehad of niet" Zoals zoveel winkeliers is M. Minkman de laatste dagen een beetje .nerveus. Haar giftshop aan de Haagse Korte Poten doet het weliswaar leuk 's zomers met al dat Delfts blauw voor toeristen, maar december blijft dé maand. „Een jaar of vijf gele den was het nog slecht, maar de laatste jaren geeft december een geweldige omzet De men sen klagen wel, maar wat heb ben ze een geld. Ongelooflijk." Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) heeft vorig jaar berekend hoe belangrijk december is voor de middenstand. Daaruit bleek dat ongeveer 10 procent van de jaarlijkse totaalomzet in de de tailhandel (100 a 110 miljard gulden) wordt behaald in de feestmaand. „Ik verwacht dat het bedrag dit jaar ongeveer hetzelfde blijft", aldus woord voerder Kamsteeg van het NCOV. „Er is wel een verschui ving van Sinterklaas naar Kerst, maar het is niet zo dat decem ber in zijn geheel belangrijker wordt. Het blijft stabiel." De Nederlandse economie draait in de laatste maand van het jaar op volle toeren. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de week- staatjes van De Nederlandsche Bank (DNB) die over december vorig jaar een ongewone finan ciële activiteit vertonen. „Op 3 december was er 35.877 miljoen gulden in omloop", rekent woordvoerder A. Groothoff voor. „Een week later, op 10 de cember was dat 35.900. Op 17 december was het gegroeid tot 36.002 gulden en op de 24ste tot maar liefst 37.075 gulden. Dat betekent dat er in een paar we ken anderhalf miljard gulden meer in omloop kwam." Ook bij de Postbank, met zo'n zes miljoen, particuliere reke ninghouders de graadmeter van het financiële gedrag van con sumenten, is december een topmaand. „Veruit de drukste maand", zegt woordvoerster K. Borghuis. „Er komt ook meer geld binnen op de rekeningen dan in andere maanden." Het hoogte- dan wel diepte punt van het roodstaan valt overigens niet in december, maar in januari. „Dan krijgen de mensen al die afschrijvingen van december", verklaart Borg huis. Sjaals en tassen Een niet onaanzienlijk deel van die afschrijvingen is afkomstig van platenzaken, maar ook de kledingbranche merkt steeds meer hoe belangrijk december is, aldus H. Meijerink van de Mitex, de vereniging van de tex- tiel-detailhandel. „Het hangt er wel vanaf of je een sjieke zaak hebt of dat je wat lager in de markt zit, maar vrijwel iedereen behaalt de hoogste omzet in december", vertelt Meijerink. De kooplust komt volgens hem al in novem ber op gang. „Sjaaltjes, tasjes, stropdassen, handschoenen, dat soort dingen worden vaak al in november aangeschaft voor Sinterklaas", zegt Meijerink. „De duurdere gelegenheidskle ding altijd in december. Ik schat dat veel modezaken 25 tot 30 procent van hun omzet in no vember en december behalen." Het grootwinkel-bedrijf staat al maanden op scherp voor dé belangrijkste maand van het jaar. Voor Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) bijvoorbeeld, is de decembermaand zelfs 'essen- tieel'. De eigenaar van de kwak kelende Hema en de succesvol le Bijenkorf wil geen cijfers noe men, maar een woordvoerder wijst op het grote verschil tus sen het eerste en tweede half jaarbericht. „Daaruit blijkt hoe belangrijk het tweede halfjaar Ook bij V D is de spanning te snijden. Een goede decem bermaand zou voor veel opge luchte gezichten bij het noodlij dende warenhuisketen zorgen. Dus wordt niets aan het toeval overgelaten. V D begon al bij na een jaar geleden met de eer ste inkopen. In oktober gingen de eerste produkten uit de dis tributiecentra naar de winkels en op 7 november hadden de meeste vestigingen van het wa renhuis de Sint-hoek en kerst markt al klaar. Stress alom dus, behalve bij een enkele uitzondering. Bij Van Melle in Breda, de grootste snoepfabrikant van ons land, is december meer flop dan top. „Weinig produktiedagen door de vakanties en weinig verkoop dagen door de feestdagen. En met onze produkten vallen we in deze maand ook al niet in de prijzen. De touwtjes aan elkaar knopen, dat is december voor ons", zegt een woordvoerder. DE VOORGENOMEN fusie tussen de Italiaanse Pirelli-groep en het Duitse bandenconcern Conti nental is van de baan. De onderhandelingen zijn de finitief gestaakt. SCHLESINGER, topman van de Bundesbank denkt dat Amsterdam veel kans maakt standplaats te wor den van het Europese Monetaire Instituut, voor loper van de Eurofed. Op naar de Verenigde Staten van Europa (3) HEEMSTEDE DR. WALTER KANNINO JANINE BOSMA Groot-Brittannië is binnen de EG een beruchte dwarsligger. Niemand hoeft er dus van op te kijken dat Londen al maanden te hoop loopt tegen invoering van een gezamenlijke munt, de ecu. Maar ondanks alle Britse misbaar, zullen de EG-leiders in Maastricht niet afstappen van hun plannen voor de ecu en de Eurofed, de Europese centrale bank. De Britten weten dat best. Het lijkt erop dat het tegenstrib belen van de Britse regering slechts is bedoeld om te ver bloemen dat Groot-Brittannië soevereiniteit afstaat aan Brus sel door vrijwel volledig akkoord te gaan met de Europese Mone taire Unie. Immers, volgend jaar zijn er weer verkiezingen en de regerende Conservatieven gaan die liever niet in als de partij die Britse soevereiniteit 'verkocht' aan Brussel. Traditioneel hebben de Brit ten altijd een afkeer gehad van alles wat continental is. Londen houdt zich liever hooghartig af zijdig. Een farce eigenlijk, aan gezien het land zakelijk met handen en voeten aan Europa is gebonden. Zo is Groot-Brittannië een van de tien EG-landen in het Europees Monetair Stelsel (EMS). De toetreding, in de na dagen van ex-premier Thatcher ruim een jaar geleden, ging ge ruisloos. Dit in tegenstelling tot het luidruchtig zwaaien met de handtas, dat daarvoor de Britse houding bepaalde. Sterk Duitsland De landen in het EMS stellen zich allemaal afhankelijk op van het sterke Duitsland. De Duitse economie is het sterkst en bo vendien voert de Bundesbank een strak monetair beleid, ge richt tegen inflatie. De afhanke lijkheid geldt ook voor het on losmakelijk met de wisselkoer sen verbonden rentebeleid. Het rentebeleid in Nederland bijvoorbeeld, is gericht op het handhaven van de vaste wissel koers van de gulden ten opzich te van de mark. Zou de Neder landse rente te veel afwijken van de Duitse, laten we aanne men veel hoger zijn, dan zou den beleggers hun geld overhe velen naar Nederland. In dat ge val zou de koers van de gulden omhoog gaan omdat beleggers guldens kopen. Dit is nadelig voor de Nederlandse expor teurs, omdat hun concurrentie positie in Duitsland (waar 28 procent van de Nederlandse ex port wordt afgezet) wordt on dermijnd. Hun produkten wor den immers duurder. Om een dergelijke koersverandering te vermijden, volgt Nederland de Duitse rente. Zo moest onlangs Frankrijk dat zijn rente had verlaagd om de economie te stimuleren, te rugkeren op zijn schreden en de rente weer verhogen om in de pas te blijven lopen met Duits land. De wisselkoers van de Franse ftanc dreigde namelijk onderuit te gaan. Stemmenverlies Onder leiding van de onbuigza me Margaret Thatcher weigerde de Britse regering lange tijd om een 'stukje beleid' van de Bank of England over te dragen aan de Duitsers door in het EMS te stappen. Die halstarrige hou ding brak de Britten aardig op. De inflatie was hoger dan 10 procent en de rente steeg de pan uit tot zo'n 15 procent. Veel huizen moesten worden ver kocht, omdat de eigenaren de gigantisch gestegen hypo theekrente niet meer konden betalen. Dat kost stemmen! Nog tijdens het bewind van That cher besloot de Engelse regering dan ook om mee te doen in het EMS. Het resultaat is spectacu lair. De inflatie in Engeland is gedaald tot minder dan 5 pro cent, terwijl ook de rente om laag is gegaan tot bijna 10 pro cent. Gezien dit succes, zou Groot- Brittannië zonder meer voor stander moeten zijn van de Eu ropese Monetaire Unie. De Conservatieve Partij lijkt echter hopeloos verdeeld. Oppositie leider Kinnock spreekt er schan de van, maar verhult daarmee dat zijn Labour Partij ook ver- Maastricht is op 9 en 10 december heel even het cen trum van Europa. De hoofdstad van Limburg is dan twee dagen lang de ontmoetingsplaats waar de twaalf EG-leiders over de economische en politieke unie (EMU en EPU) praten. Er moeten harde noten worden gekraakt, want het toekomstideaal - de EG als een soort Verenigde Staten van Europa - is voor lang niet alle lid staten aanvaardbaar. Zo slaat Groot-Brittannië al groen en geel uit bij de gedachte aan een gezamenlijke munt, de ecu. In vier artikelen aandacht voor de voor- en nadelen van de Europese Monetaire Unie. In afleve ring 3: de tegenstribbelende Britten. Afleveringen 1 en 2 werden gepubliceerd op 26 en 28 november. deeld is over het afstaan van be voegdheden aan Brussel. Zakelijk gezien is volledige aan sluiting bij de EMU het beste. Emotioneel hebben de Britten er echter grote moeite mee. Óm het kiezersvolk gerust te stellen, kan premier Major politiek het beste blijvend verzet voeren te gen de Europese Politieke Unie (EPU). De aandacht van de kie zer wordt daardoor afgeleid van de EMU, waarin Groot-Brittan nië nu al een aantal bevoegdhe den aan Brussel overlaat. Verder kan hij indruk maken bij zijn achterban door niet onmiddel lijk mee te doen met de invoe ring van de ecu. Als de ecu een echte harde, koopkrachtige munt blijkt te zijn, zal Major of zijn opvolger alsnog de overstap maken. Het Britse verzet tegen invoe ren van de ecu is boterzachte hardheid. Engeland kan om de feitelijke ontwikkelingen niet heen en zal uiteindelijk gewoon meedoen en daar de vruchten van plukken. Handhaven van het Britse pond betekent een verzwakking van de exportposi tie, omdat het pond een zwak ke, onbetrouwbare valuta is. Re centelijk moest de Bundesbank de kwakkelende munteenheid zelfs steunen door massaal pon den te kopen om de koers om hoog te drijven. Ook de positie van Londen als internationaal financieel centrum komt door een kwakkelend pond in gevaar. Beleggers trekken liever naar landen met een harde ecu. Overmorgen in deel 4: Het suc ces van Maastricht Thatchers luidruchtig zwaaien met de handtas kenmerkte lange tijd de onverzoenlijke Britse houding in de onderhandelingen over toetreding tot het EMS. foto anp Bijna afgeronde reorganisatie stuit op veel kritiek JANINE BOSMA De Belastingdienst houdt al drie jaar grote schoonmaak. Door heel wat kantoren is al een 'wit te tornado' geraasd, die de stof fige bureaucratie wakker schudt. Op 1 januari wordt de laatste fase ingezet en zijn on der meer de kantoren Amster dam en Rotterdam aan de beurt. Daarna kunnen de stof doeken worden opgeborgen en is de Belastingdienst Nieuwe Stijl een feit. Hoewel... 's Rijks ambtenaren zijn dan misschien zélf dolenthousiast over alle veranderingen, de buitenwacht (belastingsadviseurs) is dat be paald niet. Inspecties der belastingen, belastingontvangst-kantoren, ze bestaan allemaal niet meer. Al les is overhoop gehaald. In een traag tempo weliswaar, maar dat is opzettelijk. De ambtena ren gaan volgens eigen zeggen doordacht te werk, vanuit de gedachte dat een log apparaat als de Belastingdienst zich niet een-twee-drie laat omtoveren tot een 'swingend bedrijf met als sleutelwoorden klantgericht handelen, efficiëntie en fraude bestrijding. Ieder stapje dat wordt gedaan, ieder kantoor dat wordt gereorganiseerd, wordt onder de loep genomen. De er varingen worden weer toege past op de kantoren die de sprong nog moeten maken. Toch had de buitenwereld in het tweede jaar van de reorgani satie nauwelijks een goed woord over voor de Belasting dienst. Uit een onderzbek dat het Amsterdamse bureau Veld kamp in het najaar van 1990 deed onder 540 ondernemerst bleek dat 's Rijks ambtenaren nog steeds te traag werkten en bovendien regelmatig onbe leefd waren. Bepaald niet klant gericht dus. Die klacht geldt nog steeds, zegt woordvoerder Booij van de Nederlandse Federatie van Be lastingadviseurs. Hij ergert zich eraan dat constant wordt ge daan alsof de hele operatie zo'n verbetering is voor de belasting plichtige. „Die hele rim-ram moeten ze achterwege laten, want het stemt niet met de wer kelijkheid overeen. Van een snellere afwerking van belas tingformulieren merken wij nog niets en wat dat klantgericht handelen betreft, daarover heerst onder de ambtenaren zelf nog de nodige verwarring wat dat precies is. De reorgani satie is puur bedoeld om effec tiever te kunnen controleren. Door de versnippering van acti viteiten ging er vroeger namelijk heel wat belastinggeld verlo- Ingrijpend De burger merkt inderdaad nog weinig van de reorganisatie, maar de gevolgen zijn niette min ingrijpend. In plaats van 240 kantoren (eenheden) vroe ger, zijn het er nu nog maar 78. Die vallen uiteen in de catego rieën Ondernemingen (28), Par ticulieren (18) Grote Onderne mingen (11) en Douane (9). Daarnaast zijn er nog twaalf be lastingkantoren die zowel een eenheid Particulieren als een eenheid Ondernemingen her bergen. Die gedwongen samen voeging hangt af van de grootte van de plaats waar het kantoor is gevestigd. In Leiden zijn de ambtenaren van de eenheden Particulieren en Ondernemingen al bijna een jaar 'om'. Het zaakje staat dus danig op de rails dat de top van de Leidse Belastingsdienst er over durft te praten. Dat ge beurt op een dinsdagmiddag, in de kantine op de bovenste ver dieping van het belastingge bouw aan het Stationsplein. Het gehoor bestaat uit zo'n zestig belastingadviseurs. Ze worden vergast op inleidingen van R. Geertman, hoofd 'van de een heid Ondernemingen en zijn collega K. Moed, hoofd van Par ticulieren. Zij steken de loftrom pet over de nieuwe manier van werken. In tegenstelling tot vroeger, zo vertellen ze, zijn de kantoren nu opgedeeld in 'teams' die zich met één specifieke doel groep bezighouden. Bij Onder nemingen is dat bijvoorbeeld een team dat zich alleen bezig houdt met de verwerking van de belastinggegevens van cul tuur- en horeca-bedrijven. Bij de eenheid Particulieren zijn de cliënten'allereerst op al fabetische volgorde verdeeld Wie nu in Leiden zijn aanslagbiljet inlevert, kan binnen een maand op een voorlopige aanslag rekenen. Een definitieve aanslag moet als het even kan binnen hetzelfde jaar bij de belastingplichtige in de bus rollen. foto dijkstra over een aantal teams. Team 1 heeft dan de zorg voor de belas tingplichtigen A tot en met E. Een verdere uitsplitsing gebeurt op grond van fiscale eigen schappen: eigen-woningbezit ters bijvoorbeeld of leraren. Versnippering De hieuwe werkwijze rekent af met de versnippering en is daardoor een stuk klantvriende lijker, betogen Moed en Geert man. Een belastingplichtige (of zijn adviseur) hoeft immers niet meer langs tien verschillende loketten. De consulenten knik ken instemmend. „Vroeger bel de je voor één cliënt hét hele land af', vertelt een van hen. „Voor vennootschapsbelasting moest je in Utrecht zijn, voor inkomstenbelasting in Leiden of Haarlem. Het was een giganti sche klus om alle gegevens bij elkaar te krijgen. Bovendien kwam het nogal eens voor dat dossiers gingen 'zwerven' tus sen de diverse kantoren. Dat behoort nu gelukkig tot het ver leden." Booij relativeert. „De hele re organisatie doet me denken aan een muziekkorps dat een flink eind achter de tamboer maitre aanhobbelt. In de praktijk blijkt gewoon dat de doelstellingen van de reorganisatie en de wer kelijkheid nog mijlenver uit el kaar liggen." De belastingadviseur geeft een voorbeeld. „Stel, ik bel naar de belasting met een vraag over de vennootschapsbelasting van een cliënt. Krijg ik de teamcoör dinator aan-de lijn. Die moet eerst kijken of de gevraagde specialist aanwezig is. Is die er niet, dan is dat jammer. Kan ik niet worden geholpen. Vroeger had je een heel kantoor vol ven nootschapsbelasting-specialis ten, nu heb je er één per team. Dat euvel zal wel worden ver holpen naarmate de teamleden meer all-round worden, maar dat duurt natuurlijk nog jaren." Geertman ergert zich aan zo'n houding. „Dat is zijn (Booijs) mening", reageert hij afgemeten. „Sommige mensen denken dat een reorganisatie slechts een druk op de knop is. Hopla! en alles is meteen voor de bakker. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Er zijn bij de Be lastingdienst een hoop projec ten in gang gezet, waarvan het succes de komende jaren zal moeten blijken. Dat geldt in het bijzonder voor de eenheid On dernemingen, waarop Booijs kritiek zich richt. Je hebt daar te maken met talrijke belasting- vormen die in een team moeten worden ondergebracht. Maar om nou te roepen dat je niet ge holpen kunt worden omdat de betreffende specialist niet aan wezig is; dat is net doen alsof de mogelijkheid van terugbellen niet bestaat." Fraude De reorganisatie heeft het frau deren in ieder geval een stuk moeilijker gemaakt, betoogt Geertman. Toch is het nog mo gelijk. Uit het onderzoek van bureau Veldkamp bleek dat 30 procent van de ondervraagde ondernemingen bepaalde in komsten verzwijgt of kosten overdrijft Geertman: „Dat je fraude in onze maatschappij helemaal kunt uitroeien is natuurlijk een utopie. Toch hebben we nu meer greep op het probleem. Omdat belastingplichtigen nu onder één team vallen, valt veel eerder op wanneer ze fraude ren. Dan wijken hun gegevens af van de rest van de doel groep." Ter ondersteuning van de nieuwe werkwijze is een om vangrijke automatisering in gang gezet voor een snellere verwerking van de belastingfor mulieren. Wie nu in Leiden zijn aanslagbiljet inlevert, kan bin nen een maand op een voorlo pige aanslag rekenen. Een defi nitieve aanslag moet binnen een jaar, en als het even kan binnen hetzelfde jaar, bij de be lastingplichtige in de bus rollen. Geertman: „Het gaat ons echt niet alleen om effectiever con troleren. We streven naar een minder ambtelijke werkwijze en dat betekent onder meer selec tiesystemen die ons minder tijd kosten en de klant sneller uit sluitsel geven." Pick-up-naald Booij moet er om lachen. Hij verwijst naar het onlangs ver schenen Belastingstatuut van Financiën, met daarin de rech ten en plichten van de belas tingbetaler. Volgens hem komt het er op neer dat de belasting plichtige vooral plichten heeft en geen rechten. „De ambtena ren wordt daarentegen geen en kele verplichting opgelegd. Lukt iets niet op tijd, dan is dat jam mer. Dat is natuurlijk een enor me scheefgroei, zeker als je be denkt dat in de reorganisatie plannen staat dat de belasting plichtige meer compliant moet worden. Dat is een Engels woord, waarvan ik de betekenis heb opgezocht: de volgzaam heid van een pick-up-naald." Geertman zucht. „Dat is een verkeerde uitleg. Het enige wat we willen is de belastingplichti ge meer bewust maken van zijn belastingplicht. Dat doen we niet alleen door in fraudegeval len onze tanden te laten zien, maar ook - nog maar een keer door betere serviceverlening. Onze taak blijft wat ondank baar, zo blijkt, maar daar leren we wel mee leven."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6