Buitenland Kenya staat meer partijen toe *i 1 AH HAK 14 knuif Russische Federatie snijdt fors in Unie-begroting Rebellen Sudan slaags Vraagtekens bij schuld èn onschuld Libië Rode Khmer wil van VN bescherming Half miljoen voor Iran Colorado-partij wint verkiezingen Paraguay EG-ministers schuiven problemen door naar top Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 5 NIEUWSLIJN Robbeneiland wordt natuurgebied Robbeneiland, het beruchte Zuidafrikaanse gevangeniscomplex waar Nelson Mandela 18 jaar heeft vastgezeten, wordt een mu seum en natuurreservaat en zal als zodanig volgend jaar voor bezoekers worden opengesteld. Mandela en andere voormalige politieke gevangenen zullen als adviseur fungeren bij de tot standkoming van het project, zo maakte Johan Needing, direc teur van het departement van natuur- en milieubehoud van de Kaapprovincie, bekend. Grootste heroïnevangst in Italië In de haven van Triest heeft de Italiaanse politie 140 kilo heroïne onderschept, de grootste heroïnevangst die ooit in Italië werd gedaan. De partij heeft een straatwaarde van 150 miljard lire (210 miljoen gulden). De uit Turkije afkomstige heroïne was het land binnengekomen via een veerboot. De partij was onder een lading appels verborgen in een vrachtwagen met valse bodem. De Turkse chauffeur van de vrachtwagen werd aangehouden. De Kenyaanse president Daniel Arap Moi en de overige leiders van 's lands enige politieke partij Kanu hebben gisteren het groene licht gegeven voor invoering van een meer-partijenstelsel. Het besluit moet nog worden goed gekeurd door de partijraad, die vandaag bijeenkomt, en het parlement Maar dat lijkt een formaliteit. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De partijtop besloot gisteren op een rumoerige vergadering dat het parlement nog voor het kerstreces artikel 2a van de grondwet dat in 1982 van Ke nya officieel een een-partijstaat maakte moet worden gewij zigd. In de loop van volgend jaar zullen dan meer-partijen- verkiezingen kunnen worden gehouden. President Moi heeft tegen de ontwikkelingen in de rest van Afrika en de wereld in het afge lopen jaar een verbeten strijd gevoerd tegen iedereen die van de een-partijstaat afwilde. De druk op Moi uit zowel binnen- als buitenland is de laatste we ken echter zo sterk toegeno men, dat aanhoudend verzet op zowel financieel als sociaal ge bied rampzalig zou zijn ge weest. Kenya's belangrijkste geldschieters hebben onlangs een beslissing over nieuwe fi nanciële hulp uitgesteld om de regering de gelegenheid te ge ven economische en politieke hervormingen door te voeren. In de tussentijd zijn in het land zelf vier politieke pressiegroe pen opgericht. De belangrijkste oppositie groepering Ford (Forum voor de Restauratie van de Democra tie in Kenya) wil onder meer dat de ambtsperiode voor de presi dent wordt beperkt tot twee ter mijnen van vijf jaar en dat de wet die opsluiting zonder pro ces toestaat, wordt afgeschaft. Vervolgens moet worden be gonnen met de registratie van de miljoenen nieuwe jonge kie zers die Kenya er in de afgelo pen jaren heeft bijgekregen. Omdat dat nogal wat tijd kost, denkt Shikuku dat meer-partij- enverkiezingen pas over acht tot twaalf maanden kunnen worden gehouden. Vooraanstaand oppositielid en advocaat Paul Muite is wat dat laatste betreft uiterst scep tisch. „Ik ben bang dat de rege ring al heel snel verkiezingen wil uitschrijven, zodat de oppo sitie onvoldoende tijd heeft om zich te organiseren." De veranderin gen in Rusland hebben niet de steun van alle Russen. Dit groepje de- monstreert voor herstel van het oude communisti sche systeem. En tegen de 'ezel' Jeltsin, die zijn oren te veel naar jood se invloeden zou laten han gen. 'Ik houd van Jeltsin' staat op het spandoek ge schreven. foto afp» vitaly ar- mand DE TOCOLESE PREMIER Koffigoh is vanmorgen gearresteerd, nadat troepen zijn ambtswoning in de hoofdstad Lome hadden aangevallen. Het leger opende vanmorgen de aanval in een poging de macht van president generaal Eyadema te herstellen. In de loop van de ochtend werden alle telefoonlijnen tussen Togo en het buitenland afgebroken. Ghali benoemd tot VN-chef De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft van middag de Egyptische staatsman Butros Ghali (links op de foto) benoemd tot de opvolger van secretaris-generaal Perez de Cuel- lar (rechts). Ghali zal 1 januari voor de komende vijf jaar het ambt overnemen. Hij is de eerste Arabier en inwoner van het Afrikaanse continent die het roer van de VN overneemt, foto epa maria bastone Praag krijgt informatie over invasie Moskou heeft gisteren 200 pagina's aan diplomatieke dossiers overgedragen aan Tsiechoslowaakse historici die de invasie van 1968 door het Warscnaupact onderzoeken. Met de inval werd een einde gemaakt aan een periode van hervormingen, de zoge noemde Praagse Lente. De geschiedkundigen hopen dat de do cumenten een nieuw licht zullen werpen op de invasie en ande re belangrijke gebeurtenissen in de na-oorlogse geschiedenis van Tsjecho-Slowakije. Wall Street doet goede zaken Wall Street is gisteren niet meegesleurd in de val van andere in ternationale beurzen. De Dow Jones-index van de dertig belang rijkste fondsen opende 28 punten lager, maar schoot in het laatste uur Van de handel naar 2935,38,40,70 punten boven het slotniveau van afgelopen vrijdag. Het herstel had onder meer te maken met een levendige handel die werd beheerst door 'koop jesjagers'. Wall Street richtte zich aanvankelijk op de beurzen in de rest van de wereld. Zoals de beurs van Tokyo, die gisteren ruim 3 procent ldger sloot. Als gevolg daarvan deed ook Amster dam slechte zaken. jLiL. V V a Meeste EG- burgers voor Europese munt BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een ruime meerderheid van de EG-burgers is voor invoering van één Europese munt en een centrale Europese Bank, en vindt ook dat de EG een eigen buitenland- en defensiebeleid moet voeren. Nederlanders, Belgen en Italianen zijn in de EG het meest voor Europese in tegratie. Dat blijkt uit een in opdracht van de Europese Commissie ge houden enquête onder ruim 12.000 EG-burgers. Van alle Eu ropeanen vinden de Nederlan ders het meest (88 procent) dat het EG-lidmaatschap goed is voor hun land. Het minst en thousiast zijn de Britten, waar van slechts 57 procent blij is met de EG. Een krappe meerderheid van 55 procent van de EG-burgeis is voor één Europese munt (die de huidige munten vervangt) en een centrale bank. Voor Neder land ligt dat op 58, respectieve lijk 67 procent. Opvallend is dat toch nog 40 procent van de Britten voor één Europese munt is. Twee derde van de Europea nen vindt dat de EG een eigen defensiebeleid moet voeren (in Nederland 76 procent), maar minder steun is er voor een ge meenschappelijk buitenlands beleid (55 procent van de EG- burgers, 60 procent in Neder land). De Russische Federatie, de grootste republiek van de Unie van Soevereine Staten (voor heen Sovjetunie), wil 15 procent bezuinigen op de begroting van de Unie. Dat is de voorwaarde die de republiek heeft gesteld voor het op zich nemen van de verantwoordelijkheid voor de begroting van de hele Unie. De Russische president Jeltsin had zaterdag met Unie-presi dent Gorbatsjov afgesproken dat Rusland zich garant stelt voor de begroting van het laatste kwartaal, op voorwaarde dat er flink wordt gesnoeid in de staatsuitgaven. De Unie kampt met een enorm begrotingste kort. De verstrekking van extra leningen om het tekort voorlo pig te overbruggen kwam vorige week niet door het Volkscon gres, omdat er te weinig afge vaardigden aanwezig waren om te stemmen. Unie-president Gorbatsjov en al zijn medewerkers zouden in verband daarmee over de maand november geen salaris hebben ontvangen. Dat heeft de voorzitter van de „Sovjet van de Unie", een van de twee kamers van de Opperste Sovjet, gisteren verklaard. Een perswoordvoer der van het Kremlin ontkende het echter. „Iedereen is betaald want iedereen heeft gewerkt", antwoordde hij droogjes op vra gen hierover. De Gosbank (de staatsbank van de Unie) verklaarde eind vorige week dat ze alle betalin gen moest opschorten door ge brek aan geld. De Russische Fe deratie nam daarop de uitgaven van de Unie over. A_ zichzelf opwierp als alternatieve NA"l0B',APleider. Het Volksbevrijdingsleger wil meer autonomie en grotere economische ontwikkeling voor het verarmde zuiden, waar naar schatting zes miljoen christelij ke en Afrikaanse nomadische veeherders leven. Sinds de split sing bevechten de facties elkaar. De groep van Mashar, bekend als de Nasir-factie, zegt de helft van het eerder door Garang ver overde gebied te hebben inge nomen. De twee groepen sa men hebben zo'n 90 procent van het zuiden in bezit, een ge bied ongeveer ter grootte van Frankrijk. Twee Sudanese rebellengroepe ringen zijn opnieuw met elkaar slaags geraakt, nadat vijf dagen geleden een staakt-het-vuren was overeengekomen. De groe pen behoren beide tot het Sudanese Volksbevrijdingsleger, dat in 1983 onder leiding van John Garang in het zuiden van het land de wapens tegen de door moslims overheerste rege ring opnam. In augustus vond een splitsing plaats binnen het Volksbevrijdingsleger, toen commandant Riek Mashar Ga rang ervan beschuldigde een dictatoriaal regiem te voeren en Wat gebeurde er in de nacht van 30 maart op het landgoed van de familie Kennedy in West Palm Beach, Florida? Die vraag houdt Amerika al maandenlang bezig. Gisteren is onder grote belangstelling van de media in een rechtbank het proces begonnen dat een tipje van de slui er moet oplichten. Over het eerste gedeelte van het verhaal was iedereen het wel eens. Een 30-jarige vrouw haar naam blijft uit de pers ont moette in een bar in West Palm Beach de 31- jarige William Kennedy Smith, een neef van senator Edward Kennedy, en ging met hem mee naar het landgoed. Wat daarna plaats vond was, aldus openbaar aanklaagster Moira Lasch, een klassiek geval van verkrachting. Smith, zo zei ze, vergreep zich aan de vrouw op een grasveld nabij het zwembad. De advocaat van Smith, Roy Black, had een heel andere lezing. Volgens hem had de vrouw geheel uit vrije wil seks met Smith gehad. Maar de vrouw, zo zei hij, had „verwachtingen die niet werden gerealiseerd", en ging daarom uit wraak naar de politie toe met het verhaal dat ze was verkracht. De verdedigers van Smith zij krijgen naar verluidt voor hun werk 2 miljoen dollar betaald boekten al direct één grote overwinning. Zij slaagden erin rechter Lupo ervan te overtuigen dat getuigenverklaringen van drie vrouwen die in het verleden ook door Smith zouden zijn aangevallen, niet als bewijsmateriaal zullen worden toegelaten. foto afp bob pearson ACHTERGROND TACO SLAGTER Ronduit 'belachelijk' vind Gadaffi de Ameri kaanse en Britse beschuldiging dat twee Li bische veiligheidsagenten in 1988 een bom hebben geplaatst in het PanAm toestel dat boven het Schotse Lockerbie is geëxplo deerd, met 270 doden tot gevolg. De Libi sche leider daagde Washington en Londen uit dat maar eens onomstotelijk te bewijzen voor internationale onderzoekscommissie. Maar Gadaffi had niet alleen om die reden in het interview toegestemd. Hij knijpt hem als een oude dief voor Amerikaanse en Brit se wraakoefeningen. Het Britse dagblad The Independent citeerde vorige week 'welinge lichte bronnen' op buitenlandse zaken die geweld tegen Libië niet uitsluiten als Tripoli blijft weigeren twee verdachte Libiërs uit te leveren. Gadaffi reageerde voor zijn doen dan ook zeer mak nu hij opnieuw tot 's werelds be ruchtste terroristenleider is gebrandmerkt. Bovendien is het opmerkelijk dat hij niet in anti-imperialistische retoriek maar in terug houdende bewoordingen de Amerikaanse en Britse dreigementen verwierp als 'onge wenst binnen een nieuw internationaal kli maat'. Zelfs bood hij aan uit 'humanitaire' overwegingen de nabestaanden van de vliegramp geld te geven, mits dat maar niet wordt uitgelegd als een schuldbekentenis. Het is duidelijk dat Libië geen herhaling wenst van het Amerikaanse bombardement op Tripoli in 1986, toen het Witte Huis Gad affi met militair machtsvertoon op zijn nummer zette voor een terroristische aan- Met wallen onder de ogen en een diep getergde uitdrukking op zijn gezicht ver scheen hij afgelopen donderdag voor de camera van het Italiaanse televisiesta tion Telemontecarlo. De Libische leider kolonel Muammar al-Gadaffi wilde nu zelf wel eens de wereld uitleggen dat zijn land niets te maken heeft met de Lockerbie-affaire. slag op een Berlijnse nachtclub. Het daarop volgende internationaal isolement was in feite nog pijnlijker dan die vernederende aanval. Gadaffi leerde zijn les. Hij zocht toenadering tot Egypte om hem te helpen bij het herstel van het gedeukte imago. Cairo verzoende zich vorig iaar met de recalcitrante buurman en verzekerde de kolonel hem zonder gezichtsverlies het ge matigde Arabische kamp binnen te lood sen, mits hij zich niet meer zou branden aan subversieve activiteiten. Maar dat Gadaffi nu door het stof wil krui pen om het onheil voor zichzelf en zijn land af te wenden, bewijst noch zijn schuld of onschuld in de Lockerbie-affaire. De kolo nel weet zich gesteund door de twijfels die zijn gerezen over de betrokkenheid van zijn land, sinds Washington en Londen gezame- lijk de 'feiten' onthulden over de toedracht van de bomaanslag op het PanAm toestel. Tenslotte is het bewijs slechts gebaseerd op een stukje plastic ter grootte van een vin- bië verkochte elektronische tijdklok en het restje textiel is afkomstig van een t-shirt dat een van de Libische verdachten in een win kel op Malta zou hebben gekocht. Saillant is dat nota bene Israël Gadaffi vrij waart van de bomaanslag. De Mossad (de Israëlische inlichtingendienst) is ervan overtuigd dat in Syrië gestationeerde Pales tijnse extremisten (het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando van Achmad Jibril) de bom hebben gemaakt in opdracht van Iran. Volgens de lezing van Jeruzalem, maar ook tiie van de Britse geheime dienst, zóu Iran met het op blazen van een Amerikaans passagiersvlieg tuig wraak hebben willen nemen voor het neerhalen van een Iraans verkeerstoestel (juli 1988) boven de Golf door de Ameri kaanse marine tijdens de Irak-Iran-oorlog. De sterke verdenking groeit dat de VS Libië de zwarte Piet hebben toegeschoven om Syrië en Iran er buiten te houden. Da mascus is voor Washington op dit moment een belangrijke sleutel in de voortgang van het vredesproces in het Midden-Oosten. En Teheran speelt een prominente rol bij de vrijlating van de resterende westerse gijze laars in Libanon. Voordat ze aan met een militaire vergel dingsactie tegen Libië beginnen, zullen Washington en Londen met sterker bewijs materiaal moeten komen. De leiders van de Cambodjaan se Rode Khmer zullen alleen naar de hoofdstad Phnom Penh terugkeren als zij daar bescher ming krijgen van vredestroepen van de Verenigde Naties. Dat heeft prins Norodom Sihanouk, leider van de Opperste Nationa le Raad (de interim-regering), gisteren gezegd. De eis is een reactie op de ge beurtenissen van vorige week woensdag toen Rode-Khmerlei der Khieu Samphan na aan komst in Phnom Penh bijna door demonstranten werd ge lyncht en het land moest ont vluchten. Een woordvoerder van Siha nouk zei dat de VN nog niet for meel op de eis hebben gerea- feerd. Hij wees erop dat VN- jnctionarissen na het incident van vorige week hadden gezegd niets te voelen voor een derge lijke beschermende taak. Khieu Samphan had gisteren een ontmoeting met Sihanouk in de Thaise stad Pattaya. De Khmer-leider eiste onder meer dat zijn politieke assistent Kun Tieng, die sinds woensdag wordt vermist, wordt opge spoord. nakwam nadat de islamitische revolutie in 1979 een eind had gemaakt aan het bewind van de sjah. Over de kwestie is ander half jaar onderhandeld tussen Washington en Teheran. Het Cliams-Tribunaal in Den Haag zal het akkoord deze week goedkeuren. Waarnemers beschouwen het akkoord als een belangrijke stap op weg naar het oplossen van de geschillen tussen Teheran en Washington. De Verenigde Staten hebben Iran gisteren een half miljard gulden betaald als schadever goeding voor niet aan Iran gele verde militaire apparatuur. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Den Haag meegedeeld. Onder het bewind van wijlen de sjah had Iran omvangrijke militaire bestellingen in de VS gedaan, die Washington niet Asuncion ppadering, die uit 198 afgevaardig den bestaat, krijgt tot taak ae eerste democratische grondwet van het land uit te werken. De huidige grondwet stamt nog uit de tijd van generaal Alfredo Stroessner, die bijna 35 jaar lang als militaire dictator re geerde. Stroessner werd gewipt door Rodriguez, die in mei 1989 verkiezingen liet houden. De voormalige dictator leeft nu in ballingschap in Brazilië. Bij verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in Paraguay heeft de Colorado- partij van president Rodriguez de absolute meerderheid be haald. Volgens de voorlopige uitslag heeft de conservatieve partij, die sinds 1947 aan de macht is, 60 procent van de be schikbare zetels in de wacht ge sleept. De grondwetgevende verga- BRUSSEL GPD-ANP De EG-ministers van buiten landse zaken zijn er gisteren niet in geslaagd de grote nog hangende problemen in ver band met de Europese Politieke Unie op te lossen. Ook de mi nisters van financiën, die praten over een monetaire unie, be reikten nog geen overeenstem ming. Vooral de Britse bezwaren blijven enorm en het ziet er naar uit dat Londen alleen wil meewerken wanneer het zich op tal van terreinen kan ont trekken aan de praktische uit werking van de verdragen. De Britten willen niet gedwongen kunnen worden mee te werken aan een gezamenlijk Suropees veiligheidsbeleid, een sociaal beleid en de invoering van één munt. Het ziet ernaar uit dat de Eu ropese staats- en regeringslei ders volgende week in Maas tricht zeker vijf onopgeloste kwesties moeten bespreken. Dat zijn: de gemeenschappelij ke buitenlandse- en veiligheids politiek, de wens van de armere EG-landen meer geld te ontvan gen van de rijkere, het sociale beleid, de samenwerking op het gebied van justitie en het karak ter dat de toekomstige samen werking moet krijgen, namelijk al dan niet federaal. Een aan Nederland toege schreven voorstel EG-landen de mogelijkheid te bieden om zich te onttrekken aan een gemeen schappelijke buitenlandse poli tiek als ze menen dat daardoor hun vitale nationale belangen worden geschaad, kreeg volgens de Franse minister Roland Dumas slechts de steun van Den Haag en Londen. De ministers van financiën boekten al even weinig vooruit gang bij hun onderhandelingen over een monetaire unie. Ook hier ligt Groot-Brittannië dwars, maar zijn ook veel technische details nog niet geregeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5