Binnenland Aanpak milieu-crimineel faalt Bejaarde met jonge partner levert fors in Vragenuurtje Kamer wordt minder saai Volvo-topman Deleye weg 'Afspraken over ligduur in ziekenhuis drukken kosten' Nederlander viert kerst over de grens Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Servke (IPS). NIEUWSLIJN Politie vindt tien ton hasj De Utrechtse politie heeft gisteren in een loods in Vleuten-De Meem tien ton hasj aangetroffen met een straatwaarde van on geveer honderd miljoen gulden. Zeven mannen tussen de 20 en 35 jaar zijn aangehouden. De soft drugs, vermoedelijk afkomstig uit Marokko, zaten verstopt in dubbele ruimtes van twee vracht wagens en vijf bestelauto's die in de loods waren gestald. De po litie deed de inval na een tip. foto anp Actie tegen kindermishandeling succes De respons op 'Over sommige geheimen moet je praten', de lan delijke campagne tegen kindermishandeling is groot. Op de twee speciale 06-nummers kwamen tot en met oktober 3900 te lefoontjes binnen. De campagne begon eind september. Ook is een duidelijke stijging te constateren in het aantal meldingen van kindermishandeling bij de Buro's Vertrouwensartsen. Als re kening wordt gehouden met de jaarlijkse stijging van het aantal meldingen met tien procent, is het aantal aangemelde gevallen als gevolg van de campagne met ongeveer een kwart Vingerafdruk asielzoeker in computer De EG-ministers voor immigratiebeleid zijn gisteren in Den Haag overeengekomen een studie te laten uitvoeren naar de haalbaarheid van uitwisseling van vingerafdrukken van asielzoe kers per computer. Verder willen de ministers een informatie centrum oprichten voor het bijeenbrengen van informatie op het gebied van asielwetgeving in de lidstaten en de situatie in de landen van herkomst. De ministers stemden ook in met een rap port, waarin wordt gepleit voor een versnelde behandeling van de asielverzoeken van personen uit 'veilige' landen, zoals bij voorbeeld de voormalige Oostbloklanden. Kantine-afval kan 80 procent minder Het kantine-afval van de Rijksuniversiteit Utrecht goed voor bijna 110.000 vuilniszakken per jaar kan met 80 procent wor den verminderd. Alleen al de introductie van peper- en zoutstel- letjes en mosterdvaatjes in plaats van mini-verpakkingen scheelt jaarlijks 537 vuilniszalcken. Afval uit de kantine neemt een kwart in van het totale universitaire vuilnis. Dat blijkt uit een rapport van de Utrechtse Biologen Vereniging. Vooral de soep zorgt voor verspilling. Poeder voor drie porties is verpakt in aluminium-ge- coate zakjes. Die zitten weer per drie in een doosje en 23 van die doosjes zitten vervolgens in een moederdoos. De soep wordt ook nog geserveerd in milieu-onvriendelijke bekers. Rapport laakt gebrekkige samenwerking politie met andere instanties De politie schiet ernstig tekort bij de handhaving van milieuwetten. Milieudelicten krijgen te weinig aandacht en de samenwerking met andere opsporingsinstanties laat zeer te wensen over. Dit staat in een rapport dat is opgesteld in opdracht van het Coördinerend Po litieberaad. milieucriminaliteit. De onderzoekers vinden dat de politie meer geld moet vrijmaken voor een betere handhaving van de milieu-wetgeving. Agenten moeten sneller worden opgeleid, er moeten in alle surveillanceploegen milieu-specialisten komen en de infor matieverzameling over milieu-delicten moet binnen de politie beter worden ROTTERDAM PETER LOUWERSE Het onderzoek met de titel 'Politie en Milieu, onderzoek naar politïele hand having handhaving van milieuwetge ving' is uitgevoerd door het bureau An- dersson, Elffers en Felix. Twee jaar ge leden kwam het Wetenschappelijk On- derzoeks- en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie ook al tot de conclusie dat het de poli tie nog niet voldoende optreedt tegen Ook de samenwerking met andere opsporingsinstanties zoals provincies, gemeenten, Rijkswaterstaat en de Alge mene Inspectiedienst kan veel beter. Door een betere taakverdeling en uit wisseling van informatie zou de politie veel beter in staat zijn toe te zien op de handhaving van de achttien milieu wetten en verordeningen. Milieucriminaliteit varieert van het bedrijfsmatig knoeien met chemisch afval, tot eenvoudige overtredingen, zoals het weggooien van verfresten of het dumpen van vuilnis in een sloot door bedrijven en particulieren. De on derzoekers concluderen dat de politie bij het tegengaan van milieu-vergrij pen de belangrijkste rol zou moeten vervullen. Daar komt in de praktijk weinig van terecht. Slechts 0,28 pro cent van alle processen-verbaal voor misdrijven hebben te maken met milieu-criminaliteit. Bij de overtredin gen is dat percentage nog lager: 0,16 procent. Sinds 1990 krijgt de politie geld via het Nationaal Milieubeleidsplan voor de bestrijding van milieu-criminaliteit. Tot 1994 loopt dit bedrag op tot 60 mil joen gulden per jaar. De politie moet tevens elk jaar hetzelfde bedrag uit ei gen middelen vrijmaken voor milieu zorg. Van dit geld zijn onder meer Re gionale Milieubureaus opgezet en er zijn milieu-contact-ambtenaren aan genomen. Ook hebben veel agenten een milieu-cursus gevolgd. „De extra inspanningen beperken zich echter tot nog toe tot opleidingen, de instelling van specialistische bureaus en het ma ken van plannen", concluderen de on derzoekers. „Het werk van een beperkt aantal opgeleide politiemilieu-ambte- naren blijft daardoor steken aan de ba sis." Ook het toezicht op bedrijven komt niet van de grond. Uit het onderzoek blijkt dat de politie nauwelijks toekomt aan de controle van afval- en mestver werking. Bij de algemene surveillance letten agenten nog weinig op milieu delicten, terwijl er veel overtredingen worden gemaakt. Het Coördinerend Politieberaad rea geert vandaag op de uitkomsten van het onderzoek. DEN HAAG GPD Aow'ers met een verdienende partner jonger dan 65 jaar gaan er in de toekomst fors op ach teruit. Het nadeel kan oplopen tot zo'n 6.000 gulden per jaar, al naar gelang de hoogte van het inkomen van de partner. Dat is het gevolg van een nieuw aow- systeem dat in voorbereiding is. Minister De Vries (sociale za ken) zei dat gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen over zijn begroting voor volgend jaar. Het nieuwe sys teem geldt alleen voor nieuwe gevallen en moet ongeveer 200 HELMOND ANP De topman van Volvo Car Ne derland, A. Deleye, treedt op 1 januari af als president-direc teur. Zijn opvolger is F. Seven- stem, die momenteel als lid van de Raad van Bestuur is belast met de commerciële activiteiten van het autoconcern. Dat heeft Volvo Car gisteren bekendge maakt. Volvo Car opereert sinds 1 de cember onder de naam NedCar. Vanaf 1 januari treedt de over eenkomst in werking die is ge sloten tussen Volvo Zweden, HSA schrapt weer meer dan duizend banen HENGELO GPD Een religieus feest op hoog niveau. Rabbijn Vorst sprak gisteren, tijdens het joodse inwijdingsfeest Chanoe- ka, vanaf een hoogwerker op het Gelderlandplein in Amsterdam de zegewensen uit. De eerste 'kaars' op de achtarmige en zes meter hoge menora (kandelaar) was al aangestoken. foto anp ruud hoff DEN HAAG GPD Ministers en staatssecretarissen hebben het vanaf deze week wat moeilijker bij de beant woording van mondelinge vra gen in de Tweede Kamer. Waar de bewindslieden de vragen in het verleden vooraf in detail op papier verstrekt kregen, volstaat het voor kamerleden nu slechts aan te geven over welk onder werp de vragen zullen gaan. De bewindspersoon en zijn of haar ambtenaren kunnen zich daar door nog wel voorbereiden, maar er komt een eind aan het simpelweg voorlezen van een voorgekookt antwoord. Tot nog toe kunnen parle mentariërs bij elk begin van de' vergaderweek in de Tweede Ka mer mondelinge vragen afvuren op een minister of staatssecre taris. Doordat de vragen exact bekend waren, resulteerde het vragenuurtje in het voorlezen van die vragen door het kamer lid en het keurig voordragen van het geschreven antwoord door de bewindspersoon. Dat voorlezen was nodig, omdat de tekst alleen zo in de officiële Handelingen van de Kamer kon worden opgenomen. Tot een aansprekend debat leidde die methode bijna nooit. De commissie Deetman, die zich onlangs boog over de werk wijze van de Tweede Kamer, meende dat het anders moest. Niet dat gortdroge oplezen, maar meer vuur in het debat. Vandaar de wijziging van het oude gebruik. Minister of staatssecretaris moet maar af wachten welke vragen er pre cies worden gesteld. De ambte naren kunnen niet alvast de antwoorden voor hun 'baas' op stellen. Tijdens hel vragenuurtje bevolken zij dan ook in groten getale de ambtenarentribune. Niet dat de ambtenaren hun bewindspersoon echt kunnen bijstaan, want een schorsing van het vragenuurtje is er niet bij. Sterker: zowel vragensteller als bewindspersoon zijn aan een afgemeten aantal minuten gebonden. Zo mag de vragen steller maximaal twee minuten het woord voeren, waarna mi nister of staatssecretaris vijf mi nuten heeft om te antwoorden. Dan krijgt de vragensteller weer miljoen gulden per jaar opleve ren. Op dit moment krijgt de be trokken groep bejaarden nog 70 procent van een aow-uitkering. Afhankelijk van het inkomen van de partner komt daar een toeslag van ten hoogste 30 pro cent bovenop. In de toekomst krijgt de bejaarde nog maar 50 procent van de aow-uitkering. Daar komt, afhankelijk van wat de partner verdient maximaal 50 procent bij. De toeslag ver valt altijd als de partner meer dan 2.000 gulden per maand verdient. Mitsubishi en de Nederlandse Staat, waarbij ieder een derde van de aandelen-NedCar in be zit krijgt. Voor de overeenkomst met Mitsubishi bezat de Staat 70 procent van de aandelen en Volvo Zweden 30 procent. Nu de overeenkomst in kan nen en kruiken is, vindt Deleye dat 'zijn taak is volbracht'. Het is nog niet bekend wat hij na zijn aftreden gaat doen. De top man is elf jaar president-direc teur en voorzitter van de Raad van Bestuur van Volvo Neder land geweest Bij Hollandse Signaal Apparaten (HSA) verdwijnen de komende jaren meer dan duizend ar beidsplaatsen door een nieuwe reorganisatie. HSA is 'slachtof fer' van het einde vein de Koude Oorlog. Het aantal militaire or ders is daardoor fors teruggelo pen. Het concern maakt onder meer radar-elektronica voor de marine. De grootste klap valt in Hen gelo, waar ongeveer 1.100 van de 3.100 banen verdwijnen. In Den Haag, Huizen en Apel doorn staan 200 tot 300 arbeids plaatsen op de tocht. Het perso neel is vandaag ingelicht. De bonden werden gisteren al op de hoogte gesteld. Volgens de Industriebond FNV vallen de plannen „fors tegen". De afge lopen jaren heeft HSA al 1.500 banen geschrapt. Een standaard-operatie kent in Nederlandse ziekenhuizen geen standaard-ligduur. De specialist richt zich daarvoor vooral op zijn collega's. foto bert verhoeff GRONINGEN-UTRECHT maximaal twee minuten en is voor het antwoord drie minuten beschikbaar. Kamervoorzitter Deetman hield gisteren streng de hand aan de nieuwe regels. Zonder pardon kapte hij collega-kamer lid of minister af, als de spreek tijd de limieten overschreed. Het is overigens de vraag of de nieuwe methode tot verbeterin gen zal leiden. De minister zal immers vaak het antwoord op de specialistische vragen schul dig moeten blijven. En dan rest niets anders dan de Kamer be loven 'dat de gevraagde infor matie schriftelijk zal worden verstrekt. Kunnen de ambtena ren alsnog aan het werk. PATRICK VAN DEN HURK Patiënten met dezelfde aandoening worden in het ene ziekenhuis langer of juist korter opge nomen dan in het andere. Dat komt doordat medisch specialisten zich bij bepaling van de opnameduur richten op collega's in hetzelfde ziekenhuis, die een vergelijkbare ingreep heb ben uitgevoerd. De kosten van de ziekenhuis zorg zouden fors omlaag kunnen, als de medi sche stand het eens kan worden over nationale standaarden voor de 'ligduur'. Dat stelt drs. G. Westert uit Groningen in zijn proefschrift Verschillen in Ziekenhuisgebruik, waarop hij binnenkort hoopt te promoveren. Westert vergeleek de gegevens van 150.000 pa tiënten, verdeeld over tien operatiegroepen. Vooral bij de meniscusoperatie blijken verschillen in ligduur voor te komen: tussen drie en negen dagen. Over de ligduur voor een blinde-darmpa- tiënt bestaat de minste onduidelijkheid: zes tot tien dagen. De overige operatiegroepen zitten tussen deze uitersten in. Volgens Westert zou medische overeenstem ming over de ligduur per operatieve ingreep een succesvol middel kunnen zijn om het aantal op- namedagen terug te dringen. Sturing door de overheid werkt volgens hem niet. „De PvdA heeft eens voorgesteld normen voor de ligduur dwin gend op te leggen. Dat brengt echter zoveel bu reaucratische kosten met zich mee, dat niet- dwingende vaststelling door 'de werkvloer' veel meer oplevert", aldus Westert. Opvallend noemt hij het feit dat zelfstandige specialisten, die per operatie worden betaald, een patiënt volgens zijn onderzoek gemiddeld korter opnemen dan arsten in loondienst, die een vast salaris krijgen. „Het inkomen speelt daar blijk baar een rol", aldus Westert. „Het lijkt mij echter niet raadzaam zo'n inkomensprikkel te gebruiken als middel om de ligduur terug te dringen. Op die manier bespaar je niets, want als patiënten té snel worden ontslagen, neemt ook het aantal herop names toe." Het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CvZ), dat de minister van volksgezondheid advi seert over doelmatig gebruik van ziekenhuisyoor- zieningen, is het grotendeels met de conclusies van Westert eens. „We koersen al een poosje in de richting van standaarden", zegt J. Both van het CvZ. „Dat moet de beroepsgroep echter niet al leen doen. Ook de overheid, de werkgevers en de verzekeraars moeten een stem in het geheel heb ben. Een wat hogere standaard ligduur voor een bepaalde operatie mag bijvoorbeeld niet ten kos te gaan van een andere voorziening, zoals de ver- pleegzorg of de apparatuur. Both zet wel zijn vraagtekens bij de verschillen in ligduur die Westert constateert tussen artsen in loondienst en zelfstandige specialisten. „Zo'n conclusie kan alleen worden getrokken als die artsen in vergelijkbare ziekenhuizen werken. Art sen in loondienst werken echter over het alge meen in academische ziekenhuizen, waar ze vaak moeilijker gevallen behandelen. Bij eerder onder zoek is nooit een verschil tussen beide groepen gebleken. Ik vind die conclusie dan ook wat voor barig", aldus Both. DEN HAAG GPD Steeds meer Nederlanders kie zen voor een echte witte kerst en brengen de feestdagen bui ten de landsgrenzen door. Voor al Oostenrijk is in trek. De vraag naar reizen is dit jaar extra groot. Volgens de grote reisbu reaus zijn zij al grotendeels vol geboekt. Een woordvoerder van NBBS Reizen (trein, auto, bus en vlieg tuig) zegt dat het aantal georga niseerde wintersportreizen met 30 procent is toegenomen. Vol gens hem is de animo voor ge organiseerde wintersportvakan ties tijdens kerst en oud en nieuw ongekend groot. Zo meldt reisoperator De Jong In- tra 24 procent meer boekingen op touringcar-vakanties naar Oostenrijk dan vorig jaar. Aan de balie van het Oosten rijks Toeristenbureau in Am sterdam is de drukte volgens een woordvoerder dit jaar „on gelooflijk". Voor de hele winter periode wordt op meer dan 700.000 Nederlanders gerekend, waarbij 60 procent de voorkeur geeft aan eigen vervoer. Naast Oostenrijk is vooral Ita lië populair als vakantiebestem ming. Daarnaast hebben grote aantallen Nederlanders voor de kersttijd een vakantie in een Belgisch of Duits bungalowpark geboekt. Andere 'toppers' zijn stedenvakanties in Londen, Pa rijs en Berlijn. Ook hier is de vraag dit jaar bijzonder groot. Winter-zonreizen doen het dit jaar bijzonder goed. Het aantal boekingen daarvoor is zelfs met 50 procent gestegen. Arke Reizen meldt een stijging van 10 procent voor alle soorten vakanties in de wintertijd. Arabieren eisen dertien miljoen van ABN Amro AMSTERDAM ANP Drie Arabische zakenlieden hebben- gisteren voor de Am sterdamse rechtbank in kort ge ding 13 miljoen gulden geëist van de ABN Amro-bank. Het gaat om een voorschot op een vordering van in totaal 38 mil joen gulden, wegens wanpresta tie bij dé verkoop in 1981 van de in de problemen geraakte schrijfmachinefabriek Reming- ton in Den Bosch. Over de tota le som sleept zich al jaren een gewone rechtszaak voort. De zakenlieden kochten Remington van de curatoren en de (toen nog) twee banken voor 22 miljoen gulden. Ze wilden de produktie onder de naam BSI op beperkte schaal voortzetten. Direct na de koop bleek dat kennis en octrooien eigendom waren van de Amerikaanse moedermaatschappij. In de VS kwamen de Arabieren meteen voor schadeclaims te staan. OveY de octrooien lopen in Amerika ook nog steeds rechts zaken. In 1985 ging BSI failliet. De eisers verwijten ABN Am ro dat deze niet heeft gewezen op de octrooienzaak, waardoor zij „een café zonder bier" heb ben gekocht. Aangezien zij voortdurend grote kosten moe ten maken, willen zij nu een voorschot van 13 miljoen gul den. Bovendien vond hun ver dediger het nodig dat er een sig naal wordt afgegeven over de aansprakelijkeid van de banken. De rechtbank doet op 12 de cember uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4