Feiten Gorbatsjov staat buitenspel Kamal Bamadhaj komt nooit meer terug Kapitalisme onder een autoritair bewind Bekeerdecommie' leidt Oekraïne Indonesië heeft een onderzoekscommissie ingesteld, die ophelde ring moet brengen over de schietpartij op het kerkhof. Maar door de intimidatie van het leger is het moeilijk getuigen te vinden die willen praten. De afscheidingsbeweging Fretilin wil het onderzoek boycotten. Terwijl de alom gerespecteerde Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ali Ala tas, ervoor pleit dat de commissie de vrije hand krijgt bij haar onderzoek, toont het leger geen be rouw. Generaal Try Sutrisno herhaalde vorige week nog eens: „Het was een gevaarlijke menigte die de soldaten dwong hard in te grijpen". Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN De kersverse Oekraïnse president Leonid Kravtsjoek blaakt van zelfvertrouwen. „Rusland", zo zei hij gisteren, „zal onze on afhankelijkheid erkennen. De pogingen van Michail Gorbatsjov om een nieuwe Sov jetunie te vormen, kunnen definitief als mislukt worden beschouwd". Tezelfdertijd spreekt die Michail Gor batsjov met de Berlijnse burgemeester Diepgen. „De Oekraïners hebben zich zondag uitgesproken voor onafhanke lijkheid. Maar dat is absoluut geen bar rière op weg naar een nieuwe Unie. In tegendeel, de Oekraïne heeft nu meer dan ooit de vrije keus om zich aan te sluiten bij die Unie", vertelt hij zijn be zoeker. Wie heeft er gelijk? Waarschijnlijk beiden. t/C- ni-Lt' J. y MM je \WZSy jA HOOR,... J6 HEJB-T TOCH PAS MOCJ IN U£-STÜ^ /ye*2 eiE-ZIEN HOÉ. HET/HOÊT? JA u M Pfê ?E IN É£N STEftSrOQÉ ))J HÉT f/\N OOK OrtMVPElUPZ Onderzoekscommissie Oost-Timor heeft zware kluif MOSKOU HANS GELEUNSE In Kazachstan gaat het er ogen schijnlijk nog ouderwets aan toe. De zondag gekozen presi dent Noersoeltan Nazarbajev was de enige kandidaat voor de hoogste post. De 51-jarige Na zarbajev kreeg maar liefst 98.8 pet van de stemmen. Toch is deze uitslag meer dan communistische traditie. Ex- communist Nazarbajev hij verliet de partij na de staats greep in augustus heeft in de 16,5 miljoen inwoners tellende republiek geen politieke con currentie te duchten. De oppo sitie, verdeeld over moslim- en democratische mini-bewegink jes, kan alleen maar machteloos vaststellen dat Nazarbajev hen als zand door de vingers glipt. Hij is de koning van het com promis, een man die niet van extremen houdt (een vorig jaar door hem geschreven boek draagt niet voor niets de titel 'Zonder rechtsen en linksen'). De ouders van Noersoeltan wa ren arme schaapherders met een vooruitziende blik. Noer is het Kazachstaanse woord voor 'geluk' en dat heeft Nazarbajev in zijn carrière ruim gehad. Hij werkte als loodgieter, maar gaf dat ambacht al snel op voor een partijloopbaan. Eind 1984 was Nazarbajev pre mier van de republiek en de ge doodverfde opvolger van partij leider Koenajev. Maar Gor batsjov stak daar een stokje voor en benoemde de Rus Kol- bin. Het was een van de vele fouten van de Sovjet-president. Kolbin wist het wankele even wicht tussen 6,5 miljoen Russen en 6,5 miljoen Kazachen niet te bewaren en er braken felle on lusten uit. Nazarbajev wachtte zijn kans af en werd in 1989 partijleider. Een half jaar later koos het parlement hem tot president. Vanaf dat moment rees de ster van Nazarbajev. Hij was en is nog steeds een fervent pleitbezorger voor het bijeen houden van de Unie (alleen Ka zachstan en Rusland hebben zich nog niet onafhankelijk ver klaard) en wist zich een keurige positie als bemiddelaar te ver werven in de politieke twisten tussen jeltsin en Gorbatsjov. Nazarbajev kritiseerde dan de een, dan de ander, en legde zo uiteindelijk de basis voor de I 'verzoening' tussen beide man nen in het 'akkoord van Novo- I Ogarevo', de eerste versie van het Unie-verdrag dat in april werd beklonken. Nazarbajev is een fervent voorstander van markteconomie. Hij haalde de bekende econoom Javlinski en een Koreaanse hoogleraar in zijn Economische Raad om de Kazachstaanse perestrojka te begeleiden. De beschuldiging dat hij dictatoriaal regeert, legt hij naast zich neer. Hij is ervan overtuigd dat democratie naar westers voorbeeld in Kazach stan niet mogelijk is. Nazarba jev is een bewonderaar van het 'Koreaanse model': kapitalisme onder autoritair bewind. Van daar ook zijn waarschuwing gis teren voor mogelijke sociale on rust als gevolg van de economi sche hervormingen. „Tegen po litieke partijen die daar munt uit trachten te slaan, zullen de meest strenge maatregelen wor den genomen", aldus Nazarba jev. te zeggen wanneer ze de situa tie in Oost-Timor aan buiten landers uitleggen", schreef hij. „Ze zeggen dat het onder de Portugezen een armetierige ko loniale uithoek was totdat Indonesië het gebied bevrijdde en het eindelijk tot bloei brach ten." Indonesische soldaten ondergaan hun dagelijkse drill-oefening in hun vertaling margreet hesunga kamp bij Dill, de hoofdstad van Oost-Timor. foto afp upali aturuciri Jeltsins steun voor Gorbatsjovs Unie- streven had alles te maken met die wes terse adoratie van Gorbatsjov. Alleen on der die paraplu konden Jeltsin en Rus land zich een eigen machtspositie ver werven. Na de putsch, toen Gorbatsjov met lege handen kwam te staan, is het helemaal snel gegaan. Het centrum heeft afgedaan. De voor malige republieken betalen geen contri butie meer aan het Kremlin. Het door 'premier' Silajev geleide 'interstatelijk comité' (de tijdelijke Unie-regering) heeft geen penningmeester. Die zit sinds kort in Rusland, dat het Unie-ministerie van financiën en het bankwezen heeft overgenomen. Het Unie-departement van 'externe betrekkingen' heeft sinds kort de gelouterde en prestigieuze Eduard Sjevamadze aan het hoofd. Maar in de media wordt al hevig gespeculeerd over de vraag wanneer Sjevardnadze 'ge woon' minister van buitenlandse zaken van Rusland wordt. Erkenning Het bastion van Gorbatsjov is niet meer dan een kaartenhuis. Het Westen zit al op de wip. Men waarschuwt de Oekraïne nog wel dat er geen gekke dingen moe ten gebeuren met die kernwapens. Maar erkenning van de zondag verworven on afhankelijkheid zal er komen. Op ter mijn, zoals Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater gisteravond liet blijken. Canada en Polen hebben Gorbatsjov al afgeschreven. Zij erkenden de Oekraïne gisteren als eersten. Jeltsin heeft nu Gorbatsjovs lot in han den. Afgelopen vrijdag liet hij het dag blad Izvestia weten dat Rusland natuur lijk geen Unie-verdrag gaat tekenen als de Oekraïne niet meedoet. „Dan ont staat er een geheel nieuwe situatie", zei hij. Jeltsin verkeert nu voor het eerst in zijn carrière in de positie dat hij Gor batsjov kan negeren. Jeltsin kan in Minsk de basis leggen voor een nieuwe samen werking tussen de Oekraïne, Witrusland, Kazachstan en Rusland. Gorbatsjov vecht tegen beter weten in voor een Unie-concept dat niet meer kan. Een wanhopig gevecht met gevaar lijke aspecten. Gorbatsjov speelt immers de 'Russische kaart'. Ook gisteravond te gen de Berlijnse burgemeester Diepgen liet hij zich weer ontvallen dat een Oek raïnse weigering om aan de Unie mee te werken, kan leiden tot etnische conflic ten (met de 12 miljoen Russen) in de Oekraïne zelf en territoriale discussies met Rusland. Maar als Jeltsin zijn waarschuwing dat Rusland aanspraak zal maken op Oek- raïns gebied (de Krim en het noordoos ten) laat vallen, heeft hij de Unie-presi dent niet langer nodig. Kravtsjoek heeft al voorgesteld dat de vier grootste repu blieken een gezamenlijk commando vor men voor het beheer van de kernwa pens. Wanneer Jeltsin de schijn van Rus sische overheersing weet te vermijden, JAKARTA RAYMOND WHITAKER THE INDEPENDENT Kamal Bamadhaj werd op 12 november door Indonesische troepen op Oost-Timor neerge schoten, maar hij stierf niet on middellijk. Hij strompelde 500 meter van de plek des onheils voordat hij in elkaar zakte. Toen het Rode Kruis hem vond, had den soldaten al zijn bezittingen Öntvreemd, behalve het Nieuw- zeelandse paspoort waarmee hij zwaaide in een poging aandacht te trekken en hulp te krijgen. Kort na aankomst in het militai re hospitaal van Dili stierf hij door bloedverlies. De dood van de 20-jarige stu dent is één van de weinige on betwiste feiten in de gebeurte nissen op het Santa Cruz-kerk- hof. Het leger zegt dat 19 men sen de dood vonden toen solda ten het vuur openden op een menigte die demonstreerde te gen de Indonesische overheer sing van de voormalige Por tugese kolonie. Westerse jour nalisten, diplomaten en overle vende demonstranten zeggen dat dit aantal veel hoger ligt: ten minste 60, misschien wel drie keer zoveel. Sommige officieren geven toe dat het door het leger gebruikte geweld buitensporig was, maar, verdedigen ze, de soldaten werden aangevallen. Alle andere ooggetuigen zeggen dat het leger minutenlang op ongewapende demonstranten schoot. Groene ogen Aanvankelijk ontkenden de au toriteiten dat er een buitenlan der was gedood. Geen van de gesneuvelden zag er westers uit. Kamal Bamadhaj was dan ook moeilijk te plaatsen. Hij werd in Kuala Lumpur geboren als zoon van een Malaysische vader en een Nieuwzeelandse moeder. Hij omschreef zichzelf vaak als 'een Malaysiër met groene ogen'. Toen hij 15 jaar was, ging hij naar Nieuw-Zeeland om zijn opleiding af te maken. Hij be zocht de Universiteit van New South Wales, waar hij zich aan sloot bij de mensenrechtenbe weging. Zijn studie van de Indonesische taal bracht hem naar Oost-Ti mor, dat in 1976 door Jakarta werd geannexeerd nadat de Portugezen waren vertrokken. De bezetting is nooit door de Verenigde Naties erkend en ook de 600.000 voornamelijk rooms- katholieke Oosttimorezen heb ben haar nooit geaccepteerd. Na jarenlange onderhandelin gen stemde Indonesië vorige maand in met een bezoek aan het gebied door een Portugese parlementaire delegatie, in de hoop dat dit een stap zou zijn in de richting van internationale erkenning. Maar voor de Oostti morezen betekende dit bezoek een unieke kans om de aan dacht van de wereld op hun si tuatie te vestigen. Twee weken voordat de delega tie zou aankomen, ging Kamal naar Oost-Timor als waarnemer voor de mensenrechten. Hij hield een dagboek bij van wat hij zag. „De Indonesiërs, in het bijzonder de Javanen, lijken een uit het hoofd geleerde tekst op Kolonialen Maar projecten zoals de bouw van scholen kunnen de 200.000 Oosttimorezen die in 16 jaar van onderdrukkend Indone sisch bestuur door oorlogshan delingen en hongersnood om het leven zijn gekomen, niet te rugbrengen. De Oosttimorezen zeggen dan ook dat de Indone siërs zich gedragen als kolonia len door wegen aan te leggen om het leger mobieler te maken en om goederen en grondstof fen te exploiteren. Kamal beschrijft de voorberei dingen voor het bezoek van de Portugese delegatie aan een school. Het leger waarschuwde de leerlingen niet over de men senrechtensituatie te spreken en zich alleen in lovende be woordingen uit te laten over de economische vooruitgang. Een jongen stond op en beklaagde zich hierover, waarmee hij een golf van anti-Indonesisch com mentaar van de anderen ontke tende. „De legerwoordvoerder vroeg de menigte toen of ze soms liever terugkeerde naar de oorlogssituatie van het midden en het eind van de jaren zeven tig. Hij verwachtte een 'nee', maar werd vergast op een gal mend 'ja'." Ondanks Indonesische dreige menten hadden veel Timorezen besloten de Portugese delega tieleden aan te klampen om over hun situatie te praten. Toen kwam het nieuws dat het bezoek was afgezegd, omdat Indonesië bezwaren had tegen de komst van Jill Jolliffe, een in Lisabon wonende Australische journaliste, wier echtgenoot, eveneens journalist, tijdens de Indonesische invasie op Oost- Timor in 1975 is gedood. Kamals werk zat er toen eigen lijk op. Hij was zich bewust van de gespannen situatie, maar bleef in Oost-Timor als tolk van een bezoekende Australische functionaris. „Nu het bezoek is afgelast, zijn de Timorezen te rug in de hen zo bekende situa tie van hulpeloosheid tegen wil lekeurige arrestatie, onrecht vaardige behandeling of zelfs de dood", schrijft hij. Het is de laatste observatie in zijn dag boek. Kamal Bamadhaj stierf bij de begrafenis van Sebastao Gomes, die twee weken eerder was doodgeschoten toen solda ten een kerk bestormden waar een aantal jongeren zich had verschanst. Het zit er nog steeds dik in dat de Sovjetunie wordt opgevolgd door een Unie van Soevereine Staten. Al leen, het zal een Unie zijn zonder Gorbatsjov, een Unie zonder een supra-na- tionale regering en presi dent. Helemaal uitgekris talliseerd is het nieuwe concept niet. De eerste voorwaarde is dat Boris Jeltsin en Leonid Kravtsjoek het eens wor den over een samenwer kingsverband tussen Rus land en de Oekraïne. MOSKOU HANS GELEUNSE Na de feest roes van giste ren, toen de Oekraïners de door hen zelf gekozen onaf hankelijkheid vierden als een overwinning op de Russen, hernam het le ven in Kiev vanmorgen weer zijn ge wone loop. foto afp •da vid brauchli heeft het EG-idee van Kravtsjoek kans van slagen. De economische banden kunnen blijven bestaan, de militaire op andere leest, bij voorbeeld naar het Navo-model, worden geschoeid. Volgens de Komsomolskaja Pravda hebben de Oekraïnse, Russische en Unie-defensieleiding al eerste stap pen op weg naar zo'n ontwikkeling ge zet. Een akkoord op dat punt is van het grootste belang, niet in het minst omdat alle republieken, maar de Oekraïne en Rusland voorop, worden geconfronteerd met de terugkeer van honderdduizenden militairen als gevolg van de terugtrek king uit Oost-Europa en de afslanking van het Rode Leger. Het vervelende is echter, dat Jeltsin dit concept van de ratio niet in de hand heeft. Het grootste gevaar voor instabili teit komt uit de Russische Federatie zelf. Die desintegreert bijna net zo snel als voorheen de Unie. Republiekjes eisen onafhankelijkheid op, de economische malaise recruteert een miljoenenleger van ontevredenen. Nationalistische de magogie heeft er een vruchtbare voe dingsbodem. Het wachten lijkt nog slechts op de vonk die een sociale explosie veroorzaakt. De geheime dienst heeft er al voor gewaar schuwd, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Strauss, voorspelt het ook, en het Russische tv-nieuws weet het ook ze ker. Als dat gebeurt, is het leed niet te moskou hans geleunse De toekomst van de Oekraïne is even onvoorspelbaar als de standpunten van Leonid Kravtsjoek. De Oekraïners ko zen de 57-jarige Kravtsjoek zon dag tot president van hun repu bliek. Ze moeten nu maar af wachten hoe Kravtsjoek de door hen gewenste onafhankelijk heid vorm gaat geven. Kravtsjoek is namelijk een 'be keerde' communist. Driejaar geleden stond hij op de barrica den voor een Sovjetunie mét Oekraïne. Hii verwierf de nodi ge vermaardheid door harde tv- debatten met de leiders van de Oekraïnse onafhankelijkheids beweging Roech. Tegenover hun anti-communis- me en nationalisme wierp hij het 'moderne socialisme' en 'in ternationalisme' in de strijd. Een 'jeugdzonde'? Kravtsjoek nu: „Een mens kan niet heel z'n leven dezelfde denkbeelden houden. Ik heb mezelf echter maar één keer drastisch veran derd." Dat is een halve waarheid. Met de onstuitbare opkomst van Roech verlegde ook Kravtsjoek zijn grenzen. Hij veranderde zich vorig jaar in een 'nationaal- communist'. Hij bleef voorstan der van Oekraïnse onafhanke lijkheid binnen een (vernieuw de) Sovjet-federatie, maar legde het accent steeds meer op soe- vereniteit. Het veranderingspro ces was daarmee niet ten einde. Op 19 augustus, de eerste dag van de staatsgreep in Moskou, hield Kravtsjoek de Oekraïnse natie een Colijn-achtige bood schap voor: er verandert niets; blijf gewoon aan het werk. De nationalistische op positie noemde dat meteen verraad. Kravtsjoek corri geerde zijn voor zichtige verklaring na Jeltsins succes volle optreden op de Moskouse barrica den. Op 24 augustus speelde Kravtsjoek de eerste viool in het Oekraïnse parle ment, dat toen de 'acte van onafhan kelijkheid' aannam die nu door het re ferendum is be krachtigd. Bij die gelegenheid kwam hij ook met de weinig geloof waardige verklaring dat hij al op de eer ste dag van de staatsgreep zijn lid maatschap van de Communistische Partij had opgezegd. Daarmee kwam een eind aan een 30-ja- rige partijcarrière. De boerenzoon Kravtsjoek, geboren in het Westoekraïn- se Rovno, is een echte apparatsjik. Na zijn studie politicologie aan de universiteit van Kiev klom hij via de communistische jeugdor ganisatie Komsomol naar de top. Zijn hoogste partijfunctie kreeg hij vorig jaar: secretaris van het Centraal Comité, belast met ideologie, tweede man ach ter partijleider Hurenko. De vraag is wat de 'nieuwe' Kravtsjoek nu gaat doen. De op positie denkt dat hij het op een Leonid Kravtsjoek. foto afp david brauchli akkoordje met Jeltsin zal gooien en met Rusland een nieuwe Unie zal proberen op te zetten. Kravtsjoek bestrijdt dat. Maar met deze gewiekste politicus, die als reizend parlementsvoor zitter het afgelopen jaar al het nodige gezag in het buitenland heeft verworven, is niets echt voorspelbaar. Zal Gorbatsjov daar zetelen als de Delors van het Oosten, de voorzitter van de 'Unie Commissie', het dagelijks bestuur? Zelfs dat zit er niet in. De Unie-president heeft Oost-Europa en de Sovjetunie (zijns ondanks?) van het totalitaire com munisme bevrijd, maar het eigen her vormersblazoen na zes jaar zigzaggen tussen autoritair marxisme en vrije- markt niet onbevlekt kunnen houden. Waren de nu als 'verraders' opgeborgen coupplegers niet zijn beste vrienden? Westen Gorbatsjovs prestige van macht is nauwelijks sprake meer steunt nog slechts op externe factoren, waarover hij geen controle meer kan uitoefenen. De dankbaarheid van de westerse wereld bijvoorbeeld voor de man die het com munistische gevaar tandeloos maakte. En de westerse vrees dat het met al die afzonderlijke republieken een puinhoop wordt, Joegoslavische toestanden maar dan met kernwapens. Om nog maar te zwijgen over de vraag bij wie moet wor den aangeklopt voor het innen van de 70 miljard dollar schuld die de Sovjetunie bij dat Westen heeft opgebouwd. De eerste stap kan vrijdag in de Witrussische hoofdstad Minsk worden gezet, want daar zullen beide presidenten elkaar ont moeten. Tussen de Oekraïne en Rusland bestaan de nodige problemen. Maar de meeste zijn veroor zaakt door Jeltsins steun aan Gorbatsjovs streven naar een nieuwe confederatieve Unie. Die steun voorkwam een as Moskou-Kiev, omdat Gor batsjov nu eenmaal blijft vast houden aan het idee van een Unie-regering en president. Kravtsjoek wil een soort EG, een economisch en po litiek samenwerkingsverband van onaf hankelijke staten. Hij noemde al Minsk of Kiev als het toekomstige hoofdkwar tier van deze nieuwe Unie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2