Leidsch Dagblad Serviërs walsen hele dorpen plat Ook Alann Steen vrijgelaten Reiskostenforfait gaat toch omhoog CDA-fractie haalt paraplu-wetje opnieuw van stal iSl 'A AZ in Leiden ver- Verdubbeling Van Kralingen: vangt gebrekkige verwacht van „Mijn beelden hartkleppen chemisch afval overkomen mij" SPORT Jan Siemerink wacht confronta tie met Becker EG en VS laten Oekraïne nog even wachten MOSKOU/DEN HAAG GPD Canada, Polen en Rusland heb ben gisteren de Oekraïne er kend als zelfstandige staat. De VS en de EG willen echter eerst weten wat er gaat gebeuren met de kernwapens in de Oekraïne. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, reist daarom nog deze maand naar Kiev. Canada heeft veel inwoners van Oekraïnse komaf. De Poolse regering zegt te streven naar „betrekkingen als die tussen goede buren". Het westelijk deel van de Oekraïne (rondom Lvov/Lemberg) was voor de Tweede Wereldoorlog Pools ge bied. De Russische regering heeft steeds volgehouden dat zonder de Oekraïne een nieuwe Sovjetunie onmogelijk is. Presi dent Jeltsin liet gisteren blijken dat hij nog steeds rekent op een nieuwe Unie, mét de Oekraïne. Pagina 2: Gorby buitenspel Beschuldiging EG-waamemers aan adres federale leger: EG-waarnemers in Joegoslavië beschuldigen het door Servië aangevoerde federale leger ervan Kroatische dor pen met de grond gelijk te maken en bewust burgerdoe len onder vuur te nemen die een belangrijke symbolische waarde hebben, zoals scholen, musea, kerken, radio- en televisiestations en vooral ziekenhuizen. Het leger be weert dat de Kroaten dergelijke plaatsen als militaire ba ses gebruiken, wat volgens de waarnemers een „onjuist en misleidend" argument is. BELGRADO TONY BARBER CORRESPONDENT deerd, waardoor hun werk- - zaamheden ernstig zijn be moeilijkt. Het rapport zal de In een rapport zeggen de waar- Servische opvatting dat de EG nemers dat de militairen hun bevooroordeeld is tegen de re- teams vanaf het land, de zee en publiek waarschijnlijk verster- de lucht hebben gebombar- ken. Maar ook de druk op de EG om de Kroatische onafhanke lijkheid te erkennen, zal toene men. In het voor het federale leger vernietigende rapport, dat da teert van 26 november, stellen de EG-waamemers ook dat hun rol als controleurs van het staakt-het-vuren vrijwel zinloos is geworden. „In de huidige si tuatie van bruut en vooral be raamd geweld op grote schaal is het werk van de waarnemers vrijwel nutteloos." Ofschoon ook de Kroatische leiders worden bekritiseerd we gens hun rol in de strijd, krijgt met name het Joegoslavische le ger ervan langs. „In grote gebie den met ontelbare plaatsen worden Kroatische inwoners gedood of gedwongen te ver trekken, waarna hun dorpen van de aardbodem worden weggevaagd", aldus het rapport. Het document werd gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado openbaar gemaakt, terwijl de gezant van de Vere nigde Naties, Cyrus Vance, een ontmoeting had met Servische politici en militaire leiders om te bekijken of de omstandighe den de stationering van een VN-vredesmacht in Joegoslavië toelaten. De EG heeft gisteren de eco nomische strafmaatregelen te gen de Joegoslavische deelrepu- Van Amelsvoort haalt bakzeil DEN HAAG GPD De belastingaftrek wegens reis kosten voor woon-werkverkeer gaat op 1 januari iets omhoog in plaats van omlaag. Staatssecre taris Van Amelsvoort van finan ciën heeft zich na een aanvan kelijke weigering gisteren toch bereid verklaard de tarieven van het openbaar vervoer per 1 ja nuari als uitgangspunt te ne men voor de vaststelling van het reiskostenforfait. Daardoor gaat ook de belastingvrije vergoe ding per autokilometer omhoog van 44 naar 47 cent. De bewindsman wilde tot nu toe voor de bepaling van het forfait uitgaan van de open baar-vervoertarieven op 1 okto ber. De Kamer vond dat niets, mede omdat die tarieven op 1 januari aanstaande fors om hoog gaan. Volgens de Kamer houdt de bewindsman daarmee ten onrechte geen rekening. De staatssecretaris wil nu de tarieven per 1 januari als uit gangspunt nemen. Daardoor wordt de aftrek voor vrijwel ie dereen iets hoger. Datzelfde geldt voor de belastingvrije ver goedingen die werkgevers voor de reiskosten tussen woon- en werkplek mogen geven aan hun werknemers. In de oorspronke lijke voorstellen van Van Amels voort zou vrijwel iedereen er op achteruit gaan. Door het hanteren van 1 ja nuari als uitgangspunt wijzigt Van Amelsvoort ook de hoogte van de belastingvrije vergoeding per kilometer voor zakelijk ge bruik van de eigen auto. Dit jaar was die vergoeding 44 cent. De staatssecretaris wilde dat be drag oorspronkelijk in 1992 handhaven. Nu is hij bereid naar 47 cent te gaan. Dat kost hem 24 miljoen gulden op jaar basis. Een probleem heeft Van Amelsvoort met het verwerken van de drie procent extra ta riefsverhoging, die eerder dit jaar in verband met de Tussen balans is afgesproken. Als hij die zou meerekenen bij het reiskos tenforfait, zou hij 35 miljoen gulden minder binnenkrijgen dan hij heeft geraamd. Van Amelsvoort wil daarom deze verhoging voor 1992 buiten be schouwing laten. De Kamer hakt nog deze week knopen door. NIEUWSLIJN Tommel leidt Bosio-commissie D66'er Tommei leidt de bijzondere kamercommissie die een nieuw onderzoek gaat voorbereiden naar de Bosio-affaire. De commissie moet bekijken hoe het onderzoek naar de gecompli ceerde affaire rond de voormalige zakenman uit Arnhem het best kan worden aangepakt. Het gaat om de Franse zakenman Michel Bosio, die zo'n tien jaar geleden krediet kreeg van het ministerie van economische zaken voor zijn bedrijfje in Arnhem. Bosio werd vervolgens door de regeringswaamemer ontslagen, waarna deze, volgens Bosio, het bedrijfje misbruikte voor onder meer wapenhandel. Australië wordt op het ogenblik geteisterd door grote droogte. Vooral de schapenteelt wordt ernstig getroffen. De weidegebieden verdorren in hoog tempo. Er is nauwelijks nog voedsel voor de dieren en mede door de lage handelsprijzen en de hoge rentestand is deze boer in New South Wales genoodzaakt 1.500 van zijn 4.500 schapen af te schieten, foto afp torsten blackwood De Vries: Pensioengeld voor zorg-cao Ondanks verzet van werkgevers- en werknemersorganisaties blijft minister De Vries van sociale zaken erbij dat loonsverho gingen in de zorgsector volgend jaar moet worden betaald uit een forse verlaging van de pensioenpremie. Volgens De Vries zijn de reserves groot genoeg om er de komende drie jaar 1,5 miljard gulden voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden uit vrij te maken. De werkgevers en de vakbonden braken het cao- overleg met staatssecretaris Simons van volksgezondheid af om- 1' dat ook Simons vasthield aan pensioengelden voor loonsverbe tering. Bankroof met musical-wapen Een medewerker van de musical Miss Saigon heeft acht bank overvallen gepleegd met de namaak-revolver die in de populaire Londense theaterproduktie wordt gebruikt. De 23-jarige man sloeg zijn slag steeds op woensdag kort voor de middagvoorstel- ling. De rechter die hem gisteren tot negen jaar cel veroordeelde, gaf toe dat de man niet aan het klassieke beeld van een bank overvaller beantwoordde. „Hij lijkt in de ban te zijn geraakt van de opwinding en het theatrale van zijn misdaden", zo sprak hij. Man stikt na instorten put Een 42-jarige man uit Sneek is vanochtend overleden doordat Ieen gegraven put, waarin hij aan het werk was, instortte. Het slachtoffer was op het terrein van de rioolwaterzuivering aan de Voorschoterweg in Leiden bezig een defect aan een moer in het drainage-systeem te repgreren. Door nog onbekende oorzaak zakten de wanden van de put in. Hierdoor werd de man bedol ven en stikte hij. De Amerikaanse gijzelaar Alann Steen is vanochtend door zijn Libanese gijzelhou- ders vrijgelaten en vertrokken naar de Syri sche hoofdstad Damascus. Dat meldt het Iraanse persbureau Irna. Het persbureau, dat het in het verleden vaak bij het rechte eind had waar het de berichtgeving over vrijkomende gijzelaars in Libanon betrof, meldde dat Steen ergens in Libanon was vrijgelaten. De vrijlating van Steen werd eerder op de ochtend al aangekondigd in een verklaring van zijn ontvoerders aan de krant an-Anhar in Bayrut. De ontvoerders, de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina, had den bij de tekst een foto van Steen gevoegd. Steen (52) werd op 24 januari 1987 ont voerd. De Islamitische Jihad zei in de verklaring dat de groep zich met de vrijlating houdt aan een overeenkomst die met Verenigde Naties is gesloten. „Wij zullen de Ameri kaan Alann Steen vrijlaten in de hoop daar mee aan de toezeggingen van de betrokken partijen te voldoen", aldus de pro-Iraanse groepering. Daarmee doelt de organisatie vooral op Israël, waar nog tal van Libanezen gevangen zitten. De aankondiging van de Islamitische Ji had kwam slechts enkele uren na het ver trek van de gisteren vrijgelaten gijzelaar Jo seph Cicippio van Damascus naar Duits land. Gicippio is de zevende gijzelaar die sinds augustus vrijkomt nadat de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, pogingen in het werk had gesteld de gijzelaarskwestie op te lossen. Steen was in de Libanese hoofdstad werk zaam als hoogleraar massacommunicatie bij het Bayrut University College. Steen be hoorde met de Amerikaanse journalist Ter ry Anderson en twee Duitsers tot de laatste westerlingen die in Libanon in gijzeling worden gehouden. Kamerlid Biesheuvel ontkent: Slechts wettelijke vertaling afspraken DEN HAAG ANP Het paraplu-wetje is weer terug. Althans, daar lijkt het sterk op nu het CDA giste ren een voorstel heeft ingediend om de automatische aanvulling op het zieken geld in de eerste zes ziekteweken te schrappen. Het plan werd in de Tweede Kamer als amendement ingediend door het CDA-kamerlid Biesheuvel. Hij deed dat tijdens de behandeling van het wets voorstel over maatregelen om het ziekte verzuim terug te dringen. Volgens Biesheuvel moet de aanvulling op het ziekengeld al vanaf 1 januari wor den geschrapt. De CDA'er wil dat dat snel wettelijk wordt vastgelegd zodat het geheel van invloed zal zijn op de cao-af spraken voor 1992. Het is echter de vraag of het CDA-amendement het zal halen, gezien de belofte die minister De Vries van sociale zaken enkele weken geleden de^d aan de vakbeweging om af te zien van de paraplu-wet. De Vries dreigde de afgelopen maan den met invoering van de paraplu-wet. Het geld dat de werkgevers nu nog beta len om ziektewetuitkeringen tot 100 pro cent aan te vullen, zou daardoor komen te vervallen. De bewindsman trok de wet echter in toen het vakbeweging en werk gevers lukte een centrale aanbeveling op te stellen. Die moet bij de komende cao onderhandelingen als leidraad dienen om het ziekteverzuim terug te dringen. Volgens de centrale aanbeveling zijn zowel 'negatieve' als 'positieve' stimu lansen mogelijk ter bestrijding van het ziekteverzuim. Te denken valt aan het inleveren van tijd en/of geld bij een hoog ziekteverzuim (negatief) of het toeken nen van meer vakantiedagen aan werk nemers die zelden ziek zijn (positief). Het CDA vindt echter dat vooral nega tieve prikkels resultaten opleveren. Zo Dinsdag 3 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39716 Losse nummers 1,45 Geen krant ontvangen? nri 071 - 161499 BEL! ma tmvr 18.00-19.30 uur HET WOORD IS AAN Ook de hoogste lantaarn kan niet verhinderen dat de kleinste hond er zijn poot tegen opheft Antoon Vloemans VANDAAG Familieberichten14 Feiten en meningen2 Programma's11 Regio13,15,16,17,18 Eenheden van het Joegoslavische federale leger mogen in het kader van een overeenkomst tussen Kroatische en federale legerautoriteiten vertrekken uit hun kamp in Dugo Selo, 25 kilometer van Zagreb. Zij zijn op weg naar Bosnië-Hercegowina. foto epa robert raj tic blieken Slovenië, Kroatië, Bos nië en Macedonië opgeheven. De sancties tegen Servië en Montenegro blijven echter ge handhaafd. De EG hoopt dat volgende week de Haagse vre desconferentie over Joegoslavië kan worden hervat. Tweede man verdacht van moord Hoorn HOORN ANP De politie heeft gisteren een 21 jarige inwoner van Hoorn opge pakt als tweede verdachte in de zaak van de moord op een Viet namees paar uit Hoom in de nacht van dinsdag op woensdag vorige week. De recherche heeft aanwijzingen dat ook hij die nacht in de woning van het echtpaar is geweest. Vrijdag werd al een 14-jarige jongen aangehouden. Hij zou vlak voor de moord in de wo ning hebben ingebroken, maar de politie heeft nergens in braaksporen kunnen vinden. Ook wordt niets uit de woning vermist. De 14-jarige verdachte is van daag door de Alkmaarse rech- ter-commissaris voor zes dagen in bewaring gesteld. VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking Veel bewolking en overwegend droog. Plaatselijk mist Minimum temperatuur rond het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Weinig wind, later op de dag in het Waddengebied toene mend tot een matige noordwesten wind, kracht 4. Assenaar lijkt op 'ontvoerder' vermiste Cheryl UMUIPEN/HOORN GPD De 49-jarige Assenaar die heeft bekend drie kinderen te hebben vermoord, was ten tijde van de verdwijning van Cheryl Morriën (7) uit IJmuiden voortvluchtig. De Van Mesdagkliniek in Gro ningen bevestigt dat. Daar zat de man van 1981 tot 1987 we gens ontucht met minderjari gen. Cheryl Morriën wordt sinds 5 augustus 1986 vermist. De man ontsnapte eind mei van dat jaar uit de kliniek. Eind augustus 1986 werd hij weer aangehou den. Zijn signalement vertoont overeenkomsten met de be schrijving van een man die voor het laatst met Cheryl Morriën werd gezien. Het dossier Cheryl Morriën ligt inmiddels in het Hoomse politiebureau. Winst Ahold in Nederland lager ZAANDAM RONALD MASSAUT Het resultaat van Ahold NV in Nederland is voor het eerst in jaren duidelijk gedaald. Op ba sis van de goede resultaten van de Amerikaanse supermarkten boekt Ahold echter ook over het derde kwartaal nog een flinke winst. De netto kwartaalwinst kwam uit op 62,9 miljoen gul den, 10,8 procent hoger dan vo rig jaar. Het bedrijfsresultaat in Neder land was tien procent lager en daalde naar 42 miljoen gulden. Ahold wijt dat aan de felle prijs concurrentie. Daarnaast vielen de resultaten bij Ahold Groot verbruik opnieuw tegen. De Amerikaanse supermarkten van Ahold kenden een uitstekend derde kwartaal: het bedrijfsre sultaat steeg naar 36 miljoen dollar. wil Biesheuvel niet alleen het schrappen van de aanvulling op het ziekengeld wet telijk vastleggen, maar ook afspraken maken over inlevering van vrije dagen bij ziekte. De CDA'er bestrijdt de vergelij king met het paraplu-wetje. Volgens hem heeft hij niet anders gedaan dan de af spraken van vakbeweging en werkgevers wettelijk vertalen. Minister De Vries wil echter nog even wachten met het dwingend opleggen van maatregelen. Eerst wil hij afwachten of de maatregelen uit de centrale aanbe veling zonder wettelijke dwang in de cao's voor 1992 terecht komen. HOELANG 7U de eerst* twee wekan Mfjn abonnement betaal ik daarnaI Per maand (f 26.45) via automa- tische betaling* Per kwartaal (f 76.76) via accept-1 Naam en voorletters Telefoon (i.v.m. controle bezorging) 1 Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1