Sport Van Basten denkt ook aan de verdediging Co Adriaanse blijft nog aan Nieuwe arts PDM-pIoeg Siemerink blij met Becker Dinsdag 3 december 1991 tedactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 19 NIEUWSLIJN Franse tennissers verdienen goed LYON - Het succesvolle optreden in het toernooi om de Davis Cup heeft de Franse ploeg, die in de finale met 3-1 won van de Verenigde Staten, een bedrag van naar schatting 3,5 miljoen gul den opgeleverd. Het geld zal volgens een speciale sleutel worden verdeeld over de spelers en aanvoerder Yannick Noah. Ook de acteurs van het jaar daarvoor, overigens grotendeels dezelfde spelers, zullen daarbij worden betrokken. Winst Leidse selectie LEIDEN - Het Leidse elftal van spelers onder zestien jaar heeft gisteravond gewonnen van de Haarlemse selectie. Op het veld van Schoten werd het 2-4. Leiden heeft nu zes punten uit vier duels verzameld. In een matige eerste helft hielden de partijen elkaar nog goed in evenwicht. Mimoun Tiberkanine (Quick Boys) zette Leiden weliswaar op een voorsprong na tien minuten, maar die werd al snel teniet gedaan: 1-1. Na de hervatting liep Leiden snel weg via twee goals van Barry Dubbeldeman (UVS): 1-3. Een eigen doelpunt van de Haarlem mers hielp de bezoekers nog verder op weg. Pas kort voor tijd deed de gastheer iets terug: 2-4. Barry Honsbeek staat zijn mannetje LEIDEN - Barry Honsbeek heeft bewezen zijn mannetje te staan. De judoka van de Leidse sportschool Aad van Polanen kwam tot een goede prestatie bij Marchant in Boskoop. De 16-jarige judoka slaagde met glans voor zijn examen zwarte band tijdens examens van de 1ste, 2de en 3de dan. Quick Boys ontvangt Nieuwkoop LEIDEN - Quick Boys treedt vanavond op als gastheer van zon dagderdeklasser Nieuwkoop. De vriendschappelijke wedstrijd op Nieuw Zuid begint om 20.00 uur. Driebander Jos Polling verrast LEIDEN - Jos Polling heeft verrassend de finale van het Neder lands kampioenschap driebanden klein, derde klasse, op zijn naam geschreven. De Voorhouter bleek in Tuitjehom de sterk in de finale versloeg hij Herman Wilting uit Duizel. Polling, spe ler van 't Soldaatje, nam in de negende beurt een voorsprong van 12-5. Zijn opponent had geen pasklaar antwoord meer op die versnelling. Polling kwam in totaal aan 13 wedstrijdpunten met een moyenne van 0.557. Door dit resultaat promoveerde hij direct door naar de eerste klasse; een zeldzaamheid. DEN HAAG FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER Tegen alle verwachtingen in maakt Co Adriaanse zijn tot 1 juli 1992 doorlopende contract bij FC Den Haag af. In een ruim twee uur durend gesprek met het bestuur van de eredivisio- nist-in-nood kwamen de trainer en de clubleiding gisteravond laat dichter bij elkaar dan vooraf voor mogelijk werd gehouden. Adriaanse zelf ging er gister middag op de bijvelden van het Zuiderpark nog van uit dat het de laatste keer was dat hij de se lectie aan een training onder wierp. Enkele uren later zag zijn toe komst er heel anders uit. Adri aanse, die naderhand niets wil de zeggen, eiste in het gesprek excuses voor de o'pmerkelijke uitlatingen van voorzitter Werk hoven en het onlangs in dienst getreden bestuurslid Joop Cas- tenmiller na de wedstrijd van vorige week tegen Willen II. Castenmiller meldde toen dat Adriaanse ontslag boven het hoofd hing als de ploeg tegen Volendam (eergisteren) op nieuw zou verliezen. De trainer had daaruit al min of meer zijn conclusies getrok ken. Hij organiseerde vrijdag een 'feesttraining' en trok voor de wedstrijdbespreking niet meer dan vijf minuten uit. „Ter wijl je bij Co normaal gesproken toch al snel een kwartier kwijt bent", aldus routinier Cor Lems, die net als de meesten van zijn teamgenoten rekening hield met een vroegtijdig afscheid van de trainer. Lems: „Want ik had het afgelopen weekeinde niet bepaald de indruk dat het hem nog veel interesseerde. Hij zei dat hij niets kon zeggen over de opstelling van Volendam en wenste ons veel succes. Dat had ik nooit eerder meegemaakt. Normaal heeft hij voor iedere speler een persoonlijk woord je." Van dezelfde Adriaanse wordt deze week verwacht dat hij zijn ploeg optimaal voorbereidt op het degradatieduel tegen SVV/Dordrecht, het volgende weekeinde. „Daar achten wij hem zeker toe in staat", meldde voorzitter Werkhoven na de marathonzitting, 'waarin wel el kaar eerlijk en hard hebben toe gesproken'. Hij wilde niet zeg gen of hij en Castenmiller hun excuses hadden aangeboden voor de uitspraken. Van Adriaanse, die de laatste weken een tikkeltje verwarde indruk maakte, werd verwacht dat hij zich de rest van het sei zoen de tijd zou gunnen rustig naar een andere club uit te kij ken. In plaats daarvan gaat de inwoner van Zeist (44) de laatste maanden van zijn vierja rige verblijf nog eens de strijd aan met spelers, bestuur en niet te vergeten de supporters van FC Den Haag. Na afloop van het midweekse duel tegen Willem II (0-2) werd Adriaanse bij het verlaten van het Zuiderpark bedreigd door Haagse fans. Hevig geëmotio neerd stapte de trainer uit zijn auto. Hij zocht de confrontatie, vond die ook en raakte verstrikt in supporters die zijn hoofd eis ten. Adriaanse (die zelf onge deerd bleef) zou daarbij een Haagse fan hebben geraakt. De man heeft een aanklacht inge diend bij de politie. Behalve die aantijgingen wordt het gezin Adriaanse al langere tijd geteis terd door telefonische bedrei gingen. Sinds het duel tegen Willem II zijn die in aantal en hevigheid toegenomen. „Dat betreuren we ten zeer ste", aldus Werkhoven. .Adri aanse staat onder grote druk van supporters. We houden die situatie de komende weken scherp in de gaten". Bij thuis wedstrijden zal hij nauwletten der dan in het verleden het ge val was in de gaten worden ge houden door beveiligingsbe ambten. Voor Adriaanse waren de be dreigingen geen reden zijn ont slag in te dienen. De clubleiding zag daarin evenmin reden hem uit zijn functie te ontslaan. „Want we willen niet wijken voor die paar idioten die nu eenmaal op deze wereld rond lopen", aldus voorzitter Werk hoven. Die 'idioten' zijn dus aanhan gers van FC Den Haag. Werkho ven denkt dat de weerstand zal verstommen als er weer gewon nen wordt. Om de slechte resul taten en daarmee dus de immer dreigende achterban een halt toe te roepen, spraken beide partijen in het overleg af om de komende weken minder naar. de uitvoering en meer naar het resultaat te kijken. Werkhoven kondigde ook versterking aan. De naam van Peter Houtman (Sparta) werd in dat verband voor het eerst genoemd als 'één van de mogelijke versterkingen'. Gullit heeft wel wat anders aan zijn hoofd dan zich af te vragen wat de juiste speelwijze is tegen de Grieken. De aanvaller kampt met een lichte blessure. foto anp jij - door Een Griekse verslaggever wil van hem weten hoe Marco van Basten denkt over het voetbal in Griekenland. „Good", zegt de spits van Oranje met een stalen gezicht. Zonder een spier te vertrekken volgt eenzelfde antwoord op de vraag wat-ie vindt van het Nederland elftal. Einde interview. tien aan de top speel", grijpt hij terug naar zijn debuut in Ajax-1, ruim negen jaar geleden tegen NEC. Een titel met AC Milan is voor hem een motief om door te gaan. Net als kwalificatie voor het EK dat de Europees kam pioen morgenavond in Thessa loniki middels een gelijkspel kan afdwingen. Over wat er daarna gaat gebeuren wil hij geen woord vuilmaken. „Laten we ons nou eerst maar eens be perken tot die wedstrijd tegen de Grieken." THESSALONIKI ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER „Alle poespas er omheen begint mij een beetje te vervelen", zegt Van Basten met een ietwat ver veelde blik in zijn ogen. „Het wordt allemaal te veel opge klopt, te overdreven bij de men sen gebracht." Het mag duidelijk zijn dat Marco van Basten, alweer bezig aan zijn vijfde seizoen bij AC Milan, niet meer staat te pope len van ongeduld om de pers te woord te staan. Als laatste van de opgetrommelde internatio nals komt hij opdraven en vol- doet-ie aan het voor hem ver plichte nummer aan de voor avond van de EK-kwalificatie- interland tegen Griekenland. „Stel je vragen maar". Het klinkt als een bevel. Van harte gaat het niet, zo lijkt het. Aanvankelijk gaat het over koetjes en kalfjes. Van zijn en kels, zegt-ie, heeft hij geen noe menswaardige last meer. Na een wedstrijd is hij „een beetje stijf', maar van slijtage is vol gens hem nog geen sprake. „Hoewel ik toch ai een jaar of GRONINGEN GPD PDM heeft weer een ploegarts. Het is de Jules Mertens, een 55- jarige huisarts uit het Belgische dorp Wezemaal. Dokter Mer tens is de opvolger van Wim Sanders, wiens hoofd rolde na de geruchtmakende Intralipid- affaire tijdens de Tour de Fran ce. De toediening van dit mid del leidde ertoe dat de hele PDM-ploeg ziek werd en bin nen 24 uur van het Tourtoneel verdween. Een mysterie dat nog altijd door nevelen wordt om huld, al is wel zoveel duidelijk geworden dat het bij de renners ingebrachte Intralipid besmet Dokter Mertens mag het be vlekte medische blazoen van PDM proberen op te poetsen. Hij is er zich van bewust dat de ploeg onder zwaar vuur ligt. Dokter Mertens: „We zullen een beetje voorzichtig moeten zijn, geen avontuurtjes. Mijn voor naamste taak is het brengen van rust en kalmte aan het me dische front.". In het métier is Mertens geen onbekende. Hij loopt al een jaar of twaalf mee, voornamelijk aan de zijde van Walter Godefroot. Dokter Mertens: „Met hem heb ik gewerkt bij onder meer IJs- boerke, Capri Sonne, Domex en Weinmann." Normaal gespro ken zou Mertens met Godefroot mee zijn gegaan naar diens nieuwe ploeg (Telekom), maar daar bleek er geen plaats voor hem Weet Hoe Oranje dat varkentje moet wassen, is voor Van Basten geen vraag, maar een weet. „De kwa lificatie komt op de eerste plaats, daarna een overwinning en als alles mee zit, kunnen we er een leuke wedstrijd van ma ken. In die volgorde." Dat rijmt slechts ten dele met de opvat ting die Rinus Michels er op na houdt. De bondscoach meent dat Oranje het als Europees kampioen min of meer aan zijn stand verplicht is de reeks van acht kwalificatieduels met een overwinning af te sluiten. Van Basten daarentegen neemt al op voorhand genoegen met kwalificatie. De rest, zegt-ie, is mooi meegenomen. Die zienswijze past in de ken nelijk veranderde opvatting van Van Basten en ook Ruud Gullit, al jarenlang het gezicht van Oranje. Toch is het pas ander half jaar geleden dat Thijs Lib- regts zijn biezen moest pakken, nadat diezelfde internationals, met Gullit voorop, de toenmali ge bondscoach hadden verket terd vanwege zijn behoudende aanpak. In de aanloop naar het WK '90 in Italië bleef Oranje on geslagen, eindigde het vóór de Duitsers, maar speelde het elftal niet flonkerend. Net als nu on der Michels. Des te merkwaardiger doet het daarom nu aan als je Gullit en Van Basten hoort. De spits wringt zich in allerlei bochten, maar geeft na lang aandringen schoorvoetend toe dat het top voetbal anno 1991 hem niet vrolijker stemt. De realiteit heeft het echter gewonnen van de. liefhebber. „Eerst moeten de punten gepakt worden", leest Van Basten voor uit het werk van Michels. „Je bent profvoet baller en je wordt betaald om te winnen. In de top is iedereen tevreden met een overwinning. Dat vergoedt alles. De show is leuk meegenomen. Als Ajax een mooie wedstrijd speelt, maar met 2-1 verliest, heb je ook de poppen aan het dansen. Dan is die en die een klootzak en heeft iedereen het gedaan. Zeg eens dat het niet zo is." Je zou daaruit bijna af moe ten leiden dat Van Basten zich heeft neergelegd bij het verval van het profvoetbal als top- amusement. Dat is volgens hem een verkeerde e Buitenspelval „De realiteit is alleen dat je in het huidige voetbal de goals om je oren krijgt als je alleen aan aanvallen denkt. Dat kan alleen als je een perfect ingespeelde verdediging hebt of goed op de buitenspelval kunt spelen. In dat geval kun je aanvallen zon der om te kijken." „Dat durven we nu niet", ver wijst hij naar Oranje, „omdat de verdedigers niet blind op elkaar kunnen vertrouwen. Dat kan er bij een groot toernooi mis schien weer ingeslepen wor den", blikt de spits alvast voor uit naar het EK in Zweden. De topscorer van de serie A noemt het een kwestie van ge duld. „Daar draait het tegen woordig toch om. Elke ploeg in Italië speelt vanuit een gesloten verdediging en beheerst het countervoetbal. Dat beheers ik inmiddels ook goed." Dolle act van coach Noah Ooit had Barry Hughes de reputatie de meest kleurrijke coach in Nederland te zijn, maar wat hij binnen en buiten de lijnen liet zien, was gewoon kinderachtig prutswerk als je het vergelijkt met hetgeen de Franse coach Yannick Noah in Lyon ten beste gaf tijdens de Davis-Cupfinale Frankrijk-Ver enigde Staten. Het was onvoorstelbaar. Daar stond ook eigenlijk hele maal geen (tennis)coach of captain. Het leek er zelfs niet op. Wat hij dan wel was, valt wat moeilijk onder woorden te brengen. Hij hield zo'n beetje het midden tussen een dramaturg, een getormenteerde zielknijper en een godsdienstig bevlogen dweper. Het Franse pu bliek, toch al zo chauvinistisch als de hel, liet zich door hem meesleuren, hetgeen leidde tot een dusdanige ver hitting in de sporthal dat ik even dacht: moet de brand weer niet gewaarschuwd worden. ONoahs gezicht weerspiegelde tijdens het beslissende duel Forget-Sampras alle zie- leroerselen waarover een mens maar kan beschikken. Af en toe vouwde hij devoot - de handen met de smeekbede of Frankrijk na Lourdes en Charles de Gaulle asjeblieft voor een nieuw wonder in aanmerking mocht komen. Het was 'stil spel' van im posante klasse. Zelfs iemand die cum lau- de de Hogere Franse Toneelschool heeft doorlopen, zou het hem absoluut niet hebben verbeterd. Zelf zou ik als speler volstrekt overspan- RUUD PAAUW nen zijn geraakt van een coach die mij voortdurend met ogen als koplampen aanstaarde en acteerde of de wereld er elk ogenblik aan kon gaan. Maar die Franse spelers vertonen allemaal trekjes die de indruk wekken dat ze eerst een tijdje bij de Comédie Fran<;aise op de planken hebben gestaan alvorens het beroep van tennisprof te kiezen, dus die hadden er geen enkel probleem mee. Integendeel, het leek wel of ze zich zo door hun medicijnman van gees: telijke doping lieten voorzien. Arme Amerikanen. Ze meenden oprecht dat ze hier voor een tenniswedstrijd waren gekomen en zagen zich tot hun verbijstering belanden in een absurde episode uit de Franse Revolutie, waarvan de regie ver buiten hun bereik werd gehouden. De Amerikaanse coach Tom Gorman (in zijn tijd een uitstekend speler; hij ver sloeg eens Laver op Wimbledon) zag je met de wed strijd ouder worden. Hij vertegenwoordigde nog het klassieke model coach. Iemand die zijn kop erbij tracht te houden om zijn spelers in alle kalmte bij te staan. Maar hij werd gewoon weggespeeld door die giganti-, sche act aan de andere kant van de scheidsrechters- stoel. (Het is overigens niet te hopen dat de manier-Noah school gaat maken onder de coaches. Nee, dat is heus niet zo'n idiote gedachte, want de copieerzucht in de sport is tenslotte onthutsend groot. En je moet er toch niet aan denken dat al die lieden zich plotseling geroe pen voelen de charlatan-houding aan te nemen). Terug naar de Davis Cup. Er zijn in de historie meer enerverende cup-finales geweest, maar wat drama en theater betrof sprong deze er beslist uit. Mooi toch dat die teamwedstrijd, in feite het wereldkampioenschap voor landenploegen, nog zó leeft. De tennissport is ver der immers een bezigheid, waarin iedereen louter met en voor zichzelf bezig is. De Cup bestaat 91 jaar. De Amerikaanse student Dwight Filley Davis (1879-1945) stelde de trofee in 1900 beschikbaar voor een tennistoernooi dat "de onderlin ge vriendschap tussen de naties moet helpen bevorde ren". Ironisch genoeg diende Davis in de jaren twintig zijn land als minister van oorlog. De Davis Cup is van massief zilver en om een idee van de grootte te geven: er gaan precies 37 flessen cham pagne in. Davis zelf vond zijn prijs later zo lelijk dat hij de handen voor de ogen sloeg als hij de 'saladekom' na derde. Het succes van de Davis Cup competitie overtrof de stoutste verwachtingen van de initiatiefnemer. Maar ja, of zijn doelstelling, vriendschap tussen de naties, daar in Lyon werd bereikt, waag ik nou toch te betwijfelen. Jan Siemerink: „Ik doe wedstrijdritme is dan mooi meegenomen." B VAN DER ZANDEN Toen hij nog maar een ventje was, moedigde Jan Siemerink voor de tv Boris Becker aan. „Niet dat ik zo Duits gezind was, maar ik wilde altijd dat hij zou winnen. Becker sprak me aan. Er gebeurde wat als hij op de baan stond." Dat was zes jaar geleden, toen Becker Wim bledon voor het eerst won. De tijden zijn veranderd. Deze week wenst Siemerink de Duitser in plaats van voorspoed alle sportieve tegenspoed. Want in plaats van zijn supporter is hij zijn tegenstander geworden, in het ECC-toemooi van Ant werpen. De 21-jarige Rijnsbur ger schaarde zich gisteren bij de laatste zestien door een over winning op Alexander Volkov (6-2, 4-6, 6-1). Morgen of don derdag treft hij Becker, die nog nooit zijn pad kruiste. In het peperdure demonstra- tietoerriooi bivakkeert Sieme rink nu tussen de vedetten, want er staat wat moois op de rol in de Scheldestad. Becker, Edberg, Forget, Sampras, Le- conte, Chang en Cash om maar eens wat te noemen. In tegen stelling tot Siemerink strijken deze heren, naar verluidt, ton nen aan startgelden op. Maar ze komen pas uit de kleedkamer als in het deelnemersveld het kaf van het koren is gescheiden in de eerste ronde. Dan begint ook het publiek een beetje warm te lopen. Siemerink daarentegen moest gistermiddag in een vrijwel leeg Antwerps sportpaleis het spits afbijten. Daar is de bescheiden Hollander niet te beroerd voor, want hij vindt het al mooi dat hij gast is op het poenerige Bel gische tennisfeestje waar twee miljoen gulden aan prijzengeld wordt vergeven. „Een eer? Dat is veel gezegd, maar ik vind het wel aardig," aldus Siemerink, die wars is van glitter en glamour, de twee pijlers van het ECC-toemooi. De toemooi-organisatie han teert voor het evenement een speciaal toelatingsbeleid dat vooral is gebaseerd op Europese Grand Prix-toernooi van het af gelopen jaar. Siemerink kreeg echter een speciale invitatie, een wild card. Normaal zijn dat soort uitnodigingen weggelegd voor spelers als Borg en McEn roe. Dat de linkshander werd verblijd heeft vooral te maken met de toernooidirecteur van het ECC. Dat is de Italiaan Ser gio Palmieri en die is ook weer de grote man van het manage mentbureau Pro Serv, waar Sie merink is ondergebracht. Hoe wel er een breuk op komst is tussen Palmieri en Pro Serv heeft Siemerink de wild card vooral te danken aan het bu- De tennisser heeft het gebaar in dank aanvaard en zal het ver trouwen niet beschamen. Dat bewees hij in de eerste ronde al, zonder overigens tot grote hoogte te groeien. De lange 24- jarige Volkov staat op de we reldranglijst een plaatsje hoger dan zijn bedwinger (25 tegen 26), maar door de nederlaag hoeft hij geen stuivertje te wis selen met zijn naaste belager. Er is in het tiende ECC-toemooi immers veel te verdienen, be halve punten voor de ATP-ran- king. Voor Siemerink maakt Ant werpen eigenlijk al deel uit van het nieuwe tennisjaar. In de voorbereiding op de Open Australische - begin januari - past ECC prima in zijn voorbe reiding. „Ik doe wedstrijdritme op en een partij tegen Becker is dan meegenomen. Zo vaak tref ik geen wereldtopper. Ik heb er zin in. Het voordeel met Becker is: je weet wat je krijgt." Gisteren was zijn coach Ro han Goetzke geen toeschouwer. Dat zal voor de partij tegen Bec ker wel het geval zijn. Siemerink is met zijn trainer bezig om meer all-round te worden. De als aanvaller en service-volley speler bekend staande tennisser traint hard op vastheid in de lange rallies en probeert nu wat meer vanaf de baseline te spe len. Tegen Volkov overdreef hij weieens. Op momenten dat hij de druk in de rally opvoerde en versnelde, weigerde hij aan het net te verschijnen, waardoor hij punten misliep. Maar de stabili teit van Siemerink is onmisken baar toegenomen in de slagen wisselingen. „Ik zal toch moe ten leren geduldig van achteruil te spelen. Want al is service-vol ley mijn spel, ik heb niet die do delijke service. Er is meer nodig, daar werken we nu aan."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19