Regio Hartpatiënten met gebrekkige kunstklep opnieuw geopereerd 'Waterwinning de duinen uit' 'Grote wens van ouders' Voor iedereen is het leven aangenamer geworden' Twee leden personeel V&D Alphen op non-actief Bommelding bij Bols Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft een aantal pa tiënten opnieuw geopereerd bij wie de kunsthartklep van het merk Björk-Shiley gebreken vertoonde. De ingreep hoefde niet bij iedere patiënt bij wie deze kleppen waren ingeplant, voor een tweede keer te worden uitgevoerd. Een aantal kunstkleppen van het betreffende merk blijkt gebrekkig te zijn. Volgens woordvoerder Ketting van het AZL doen sommige pa tiënten er verstandig aan om een heroperatie te overwegen. Volgens de Consumentenbond maken de patiënten een redelijk grote kans op schadevergoeding voor een operatie. In ons land zijn er 2303 men sen met 2617 kunsthartkleppen van Björk-Shiley. Sinds 1981 hebben zich, voorzover bekend, 42 klepbreuken voorgedaan. Als gevolg hiervan stierven er 24 patiënten. Het Academisch Zie kenhuis zegt dat de hartchirur gen inmiddels alle dragers van de gewraakte kleppen op de hoogte hebben gebracht. „In dien nodig is daar wat aan ge daan. Wat ons betreft is de kous af. Het AZL heeft maximaal ge daan wat het in deze kwestie heeft kunnen doen. Nee, voor schadevergoeding moeten ze niet bij ons aankloppen. Daar voor moeten ze bij de fabrikant zijn. Wij hebben die kleppen niet gemaakt." Ketting zegt te hopen dat er in de nabije toekomst een Euro pees keurmerk voor kunsthart kleppen komt, dat de patiënt de verzekering geeft dat het mate riaal deugdelijk is. De Consumentenbond is al geruime tijd met de kwestie rond de kunsthartkleppen in de weer. Voor 21 patiënten heeft hij inmiddels bij de fabrikant een vergoeding losgekregen. Drie van hen kregen het geld omdat ze de klep uit voorzorg hadden laten vervangen. De Consumentenbond zegt in zijn uitgave van deze maand dat er een free call-systeem moet komen voor dragers van een ge brekkige hartklep. Als hun wat overkomt, moeten ze per am bulance naar het dichtstbijzijn de hartchirurgisch centrum worden gebracht. Verder be veelt de bond aan dat de klep pen worden geregistreerd en dat deze patiënten om de twee jaar worden onderzocht. Straks ook snipperdagen voor leerlingen LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU „Ouders hebben de laatste jaren veel meer verlofdagen erbij ge kregen dan kinderen. Het is lo gisch dat vanuit de maatschap pij een verzoek komt om een flexibelere vakantieregeling", zegt J. M. de la Fuente, al 16 jaar leerplichtambtenaar in Katwijk. Staatssecretaris van onderwijs Wallage heeft daarom onlangs na aanvankelijke twijfels toch ingestemd met een experiment met snipperdagen voor scholie ren. Ook is besloten om de voorjaars- en herfstvakanties te gaan spreiden, zoals dat ook met de zomervakantie gebeurt. De la Fuente is blij dat het ex periment met snipperdagen er nu komt. Uit onderzoek is ge bleken dat ouders wat extra vrije dagen voor hun kinderen zeer op prijs stellen. „Aan zo'n verzoek kun je natuurlijk niet blindelings voorbij gaan. Het gedrag is de laatste tijd zodanig veranderd dat gezinnen vaker kortere vakanties nemen. Wan neer een vakantiehuisje voor een lang weekend wordt ge huurd, willen mensen daar zo veel mogelijk profijt van hebben en zorgen ze dat zij vrijcfag al klaar staan. De kinderen wor den dan thuisgehouden". Maar volgens De la Fuente moet aan de andere kant wel bekeken worden wat de gevol gen zijn voor de onderwijsge venden. „Wanneer zij daardoor straks voor een halve klas staan, is het duidelijk foute boel. Wij moeten wel het belang van het onderwijs in de gaten houden. Ik ben dus wel büj met een ex periment waarbij de gevolgen goed duidelijk worden ge maakt", aldus De la Fuente die acht jaar geleden de Landelijkje Vereniging voor Leerplichtamb tenaren oprichtte. De la Fuente deelt echter ook het bezwaar dat staatssecretaris Wallage heeft: het administre ren van de snipperdagen. „Dat brengt een enorme rompslomp met zich mee. Of je moet met een kaart gaan werken". Over de precieze aard en opzet van de snipperdagen gaat Wallage nog met de Tweede Kamer Op dit moment zijn er wel mogelijkheden voor ouders om hun kinderen wat langer dan normaal van school te houden. De leerplichtwet spreekt dan van 'gewichtige omstandighe den'. Maar die term wordt de laatste tijd steeds ruimer geïn terpreteerd. Wanneer de vader in ploegendienst zit en niet al tijd vrij kan nemen of wanneer een van de ouders in de zomer ziek is geweest, kan er tot een maximum van tien dagen extra worden vrij genomen. Volgens De la Fuente wordt nu al druk gewerkt aan een ver andering van de leerplichtwet. Nu wordt ook gedacht om te gaan werken met blokken van bij voorbeeld zes'weken school en een week vrij. Hierbij wor den de vakanties als het ware van de feestdagen losgekop peld. LEIDEN MONICA WESSEUNC „Drinkwaterwinning in de dui nen heeft catastrofale gevolgen. De duinen verdrogen en raken vervuild. De waterwinning moet en kan het duin uit. De uit gangspunten van de Nationaal Milieubeleidsplan dat de dui nen beter moeten worden be schermd, moet dezelfde over heid nu maar eens waarma ken". Dat zegt beleidscoördina- tor Mare Janssen van de Stich ting Duinbehoud in een nadere toelichting op de knelpunten nota Zee, Zand en Zorgen die de stichting gisteren heeft ge presenteerd. Duinbehoud constateert in de nota dat meer dan de helft van dè ruim 35.000 hectares Hol lands duingebied inmiddels is verwoest door recreatie, bebou wing, militairen en waterwin ning. Voor de resterende duinen vormt waterwinning het groot ste knelpunt. Met name de dui nen in deze regio (de Amster damse waterleidingduinen en de duinen tussen Den Haag en Noordwijk) hebben hierdoor onherstelbare schade opgelo pen. Van de 1200 miljoen ku bieke meter drinkwater (1,2 mil jard liter) die Nederland jaarlijks verbruikt, wordt 210 miljoen kubieke meter (17 procent) in het duingebied gewonnen. Janssen: „In de Nederlandse duinen wordt grondwater opge pompt. Daardoor drogen de duinen uit en verdwijnen steeds meer, uit natuuroogpunt waar devolle, vochtige duinvalleien. De schade door de winning van duinwater via op pervlakte-infiltra tie is echter nog veel groter. Dat is echt rampzalig". Bij oppervlakte- infiltratie wordt voorgezuiverd, maar nog steeds erg vuil rivierwa ter in meertjes in de duinen ge pompt, Het water zakt door de zandbodem en wordt er na eni ge tijd weer schoon uitgehaald. „Lijkt leuk, maar die viezigheid laat je dus wel in het duin ach ter. De duinen vervuilen echt. Op sommige plekken is de bo dem al tot zestig meter diepte verontreinigd", becommentari eert de man van Duinbehoud. Er moet een eind aan komen, constateert Duinbehoud. Niet alleen vanwege de gigantische schade aan het duin, maar ook omdat Neerlands reserve-wa tervoorraad bij uitstek, de zoet waterbei in de diepe onder grond van de duinen, bedreigd wordt. „Als we zo doorgaan is die waterbel binnen enkele de cennia ondrinkbaar doordat ook dit water verontreinigd raakt met stoffen uit het aange voerde rivierwa- ter", voorspelt Janssen. Diepte Een alternatief is waterwinning via diepte-infil tratie waarbij kwalitatief goed voorgezuiverd water in de dui nen wordt ge bracht. Van vervuiling van het duin is dan geen sprake meer. In Meijendel (Wassenaar) en Berkheide (Katwijk) wordt een proef genomen met diepte-in filtratie. Deze manier is volgens Duinbehoud te verkiezen boven oppervlakte-infiltratie. Ook deze vorm van waterwinning heeft nadelen: er moet een bui zenstelsel worden aangelegd en dat verstoort het planteleven. Het duurt decennia voor alle planten 'hun plekje weer heb ben gevonden'. Janssen trekt de conclusie: „De waterwinning moet het duin uit". Om water via diepte infiltratie te zuiveren is alleen een goed dik zandpakket in de ohdergrond nodig. Zo'n zand pakket is in mime mate te vin den onder'de dorpen direct bin nen de duinrand (Voorschoten, Hillegom, Lisse) en daar kan de waterwinning dus naar toe. Probleem is de kosten. Er zouden allemaal nieuwe leidin gen en installaties moeten wor den aangelegd en dat brengt gi gantische investeringen met zich mee. Hoewel het volgens Janssen onbetwist de beste op lossing is, zal volledige verplaat sing van de waterwining naar gebieden buiten het duin in elk geval vooralsnog niet haalbaar zijn. De grondwaterwinning zou volgens Duinbehoud in elk ge val direct moeten worden ge staakt en de oppervlakte-infil tratie vervangen door diepte-in filtratie. Beide zijn, zo consta teert Janssen enigszins teleurge steld, niet een twee drie af te dwingen. „Dat betekent dat de duinen steeds verder zullen worden aangetast". Stichting Duinbehoud luidt de alarmklok Waterwinning in de duinen heeft volgens de Stichting Duinbehoud catastrofale gevolgen. Het planteleven wordt verstoord, de duinen drogen uit en raken vervuild. foto wim dijkman TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center VOORSCHOTEN. Voorstraat 25, Tel. 071-612616 Bang&Olufsen Center De Hafakker in Noordwijkerhout bestaat vijf jaar dus in zo'n geval afhangen van wat ie er zelf van zou vinden. Of denk je maar in dat een familie lid hier zit, dan zou je die bos bloemen in elk geval prettig vin den". Sommige bewoners van de Hafakker zijn de afgelopen vijf jaar veel zelfstandiger gewor den. Ze zetten zelf koffie, stof zuigen, maken een praatje met de melkboer en nemen deel aan een sociaal leven. Sommigen, de zwaar-gehandicapten, staan nog steeds dag in dag uit in de bosjes te loeren. Toch is Okma ervan overtuigd dat voor ieder een het leven aangenamer is ge worden. "De man in de struiken ziet nu veel meer. De wat slimmere zwakzinnige ontdekt elke dag weer wat. Voor het eerst een melkpak openmaken, schoen smeer ruiken of ruzie hebben met je buurman is voor hen pu re rijkdom". Helemaal onverdeeld en voor honderd procent tevreden is Okma weer niet. De Hafakker is nog steeds geen echte woonwijk van Noordwijkerhout. Er loopt letterlijk en figuurlijk een sloot omheen. Bovendien zou Okma graag zien dat bewoners, wer kers en verdunners gezamenlijk een wijkraad vormden de het beheer van de wijk zou voeren. De balans van vijf jaar Hafak ker slaat voor Okma in elk geval door naar de positieve kant. Hij verheugt zich op de uitbreiding van het wijkje. In de loop van 1994 komen er 40 bewoners en evenveel verdunners bij. „Ieder mens heeft zijn zwakke kanten, de zwakzinnige dus ook. Van normale mensen ac cepteren we dat, dus van hen ook". NOORDWIJKERHOUT MONICA WESSEUNC De stichters van de woonwijk zien er hun idealen verwezen lijkt. De verzorgers die het tradi tionele idee aanhangen dat zwakzinnigen veel niet kunnen, vinden de woonvorm maar niks. Is het nou echt zo goed voor zwakzinnigen om met nor male mensen in een wijk te wo nen? Kan De Hafakker in Noordwijkerhout, het enige Ne derlandse voorbeeld van zo'n woonwijk, terugkijken op vijf goede jaren? De beoordeling is afhankelijk van de filosofie die je aanhangt. Dat is een van constateringen van directeur K. Okma, terug blikkend op vijf jaar Hafakker. De Hafakker is gebouwd op het terrein van de psychiatrische in richting De Bavo in Noordwij kerhout. Er wonen, in volstrekt normale eengezinswoningen, ongeveer 65 zwakzinnigen en 50 normale mensen. De zwak zinnigen worden bijgestaan door bijna evenveel groeplei- ders-zorgers. De normale bewo ners heten verdunners omdat zij de normale "maatschappij in verdunde vorm bij de zwakzin nigen brengen. De gedachte achter de Hafakker is dat zwakzinnige net als ieder een behoefte heeft aan veilig heid, een vertrouwde omgeving, begrip en vooral ook de gele genheid om de capaciteiten die hij heeft te ontwikkelen. Okma: „Het betekent een heel andere benadering van de zwakzinnige. Wij zien hem niet als patiënt, maar als mens met alle normale behoeften". In grote onpersoonlijke pavil joens kan volgens de grondleg gers van de woonwijk onvol- Roest Bang&Olufsen Center OEGSTGEEST Langevoort 11 Tel. 071-174940 Daarvoor zijn er in uw omgeving drie Bang&Olufsen Centers met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 In grote onpersoonlijke paviljoens kan volgens de grondleggers van de Hafakker onvoldoende tegemoet worden gekomen aan de wens van ver trouwelijkheid, veiligheid en aandacht voor de individuele capaciteiten. foto jan holvast doende tegemoet worden geko men aan de wens van vertrou welijkheid, veiligheid en aan dacht voor de individuele capa citeiten. Zomaar een paar huizen kopen in een bestaande woonwijk is, zo blijkt uit Okma's woorden, ook weer het andere uiterste. Dé zwakzinnige kan niet vol doen aan de hoge eisen die de maatschappij haar leden stelt en dus blijft de basisbehoefte van veiligheid en vertrouwdheid onvervuld. Okma en de zijnen haalden de maatschappij dus naar de zwakzinnigen toe. Er werd op een afgescheiden ter rein (de Bavo was vroeger een inrichting voor zwakzinnigen en psychiatrische patiënten) een woonwijk gebouwd en een aan tal woningen werd aan normale mensen aangeboden. Tevreden De verdunners die vijf jaar gele den de wijk betrokken, wonen er op een na nog allemaaL Niet alleen dit lage verhuispercenta- ge, ook uitlatingen van de ver dunners zelf maakt duidelijk dat men tevreden is. Er wonen veel gezinnen met kinderen die de rustige en beschutte woonom geving wel prettig vinden. Voor Okma is het de afgelopen vijf jaar duidelijk geworden dat het grondidee, zwakzinnigen bloei en op als je hen meer aanbiedt, zeker geldt. Hij plaatst wel di rect een kanttekening: „Het ge luk van een zwakzinnige is en blijft een onmeetbaar iets". Juist gezien de onmeetbaar heid hanteren de verzorgers bij de beantwoording van de vraag of iets wel of niet fijn is voor een zwakzinnige, het principe dat iets dat fijn is voor jezelf, ook fijn is voor een ander. Okma: „Ik wéét niet of een zwakzinige net zo van een bos bloemen of een leuk gegarneerd bord boe renkool geniet als een ander persoon. Hij heeft er geen be zwaar tegen, dat is wel duide lijk. Wel of niet de bos bloemen en het versierde bord laten we U wilt wel eens het complete programma zien en horen. ALPHEN AAN DEN RUN CAROUNE VAN OVERBEEKE Twee leidinggevenden van de Alpense V&D-vestiging die heb ben gesolliciteerd naar de nieu we functie van verkoopchef, zijn op non-actief gesteld. Ondanks de uitbreiding van het midden kader in Alphen, komen zij niet voor de nieuwe functie in aan merking. Dit heeft bedrijfsleid ster J. Verhoek gistermiddag desgevraagd meegedeeld. Beide personeelsleden, 40- plussers, hebben jarenlang bij "V &D gewerkt. V&D moet voor deze overtollige personeelsle den binnen een half jaar ander passend werk zoeken binnen of buiten het Vendex-concem. Eerder bleek dat er in tegen stelling tot veel andere V&D- vestigingen geen banen van het middenkader zouden sneuvelen in Alphen. Door de reorganisa tie van het middenkader zijn de functies verkoopleider, assis tent-verkoopleider en hoofdver koper komen te vervallen. Daar voor in de plaats komen ver koopchefs. Ondanks deze reor ganisatie, waarbij landelijk on geveer 280 van de 1100 banen verdwijnen, heeft het Alphense filiaal er juist twee verkoopchefs bij gekregen. Verhoek:„We hadden hier drie leidinggevenden en zij heb ben alledrie gesolliciteerd naar de functie van verkoopchef. Uit eindelijk is er één aangenomen. Waarom de andere twee zijn af gewezen, dat kan ik niet zeggen. Het gaat om heel persoonlijke redenen." Volgens Verhoek zijn er nu vier nieuwe verkoopchefs van buiten aangetrokken „In totaal hebben we nu vijf verkoopchefs. Ik heb er overigens alle vertrou wen in dat er voor de twee over tollige leidinggevenden ander werk wordt gevonden. Daar zail V&D zijn uiterste best voor doen." Als een speciaal daartoe in het leven geroepen bemidde lingsteam van V&D geen paS' send werk vindt voor het twee tal, kan de zaak worden voorge legd aan een speciale toetinsg- commissie. Deze commissie be staat uit vertegenwoordigers van de vakbonden en de V&D. Deze commissie kan niet voor komen dat de overtollige V&D- werknemers na een half jaar toch worden ontslagen. NIEUW-VENNEP Het kantoor van drankencon- cem Bols in Nieuw-Vennep is vanochtend enige tijd ontruimd geweest wegens een bommel ding. Op het antwoordapparaat van het bedrijf was afgelopen weekeinde een melding inge sproken. De betreffende per soon zei dat er een bom was ge plaatst en namens de actie groep RaRa te bellen. RaRa was verantwoordelijk voor de bom explosie die enige weken gele den plaatsvond in de woning van staatssecretaris Kosto. Het kantoorpersoneel dat vanochtend aan het werk wilde, mocht het pand niet betreden. De Lucas Bolsstraat werd enige tijd afgezet. Na een onderzoek van anderhalf uur door de Haarlemmermeerse politie bleek de bommelding loos te zijn. Extra zeedagen voor kottervloot LEIDEN De Nederlandse kottervloot heeft van minister Bukman tien extra zeedagen gekregen voor de rest van 1991. De bewinds man is hiertoe overgegaan om dat de quota van de voor de kottersector belangrijke vissoor ten op 30 november bij lange na niet waren gehaald. Op die peildatum was slechts 53 procent van het kabej- jauwquotum, 67 procent van het wijtingquotum en 71 pro cent van net scholquotum ge vangen. In 1991 mogen de Ne derlandse vissers in totaal 85.370 ton schol en 10.905 ton kabeljauw vangen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17