Regio Regionaal kabelnet gemoderniseerd Barrière voor duin wild in Berkheide verlaagd 'De goeden lijden weer eens onder de kwaden' 'Contract van de eeuw' in Warmond ondertekend Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS Ml EP DE GRAAFF UESBETH BUITINK W1M KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 16 LEIDEN NIEUWSLIJN Voorschotenaar onderscheiden VOORSCHOTEN Voorschotenaar J. van der Bij is bij zijn af scheid ais directeur van aannemingsbedrijf NBM uit Den Haag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van der Bij werkte ruim 38 jaar bij dit bedrijf. Hij kreeg de onderscheiding vanmiddag in Den Haag uitgereikt door de Voorschotense bur gemeester P. Cannegieter. Discovery Channel in Wassenaar WASSENAAR Het programmapakket van de Wassenaarse ka bel wordt komende vrijdag uitgebreid met The Discovery Chan nel. De zender is te ontvangen op UHF-kanaal 23- (min) of fre quentie 484,25 MHz. Via dit kanaal worden Engels- en deels Ne derlandstalige documentaires uitgezonden. De programma's zijn dagelijks tussen 17.00 en 01.00 uur te ont vangen. Mede als gevolg van deze uitbreiding stijgt het abonne mentstarief in Wassenaar per 1 januari van 17.25 naar 17,70 gul den per maand. Beoogd effect bereikt met lage investering Burgemeester I. van der Wel zet haar handtekening onder 'het contract van de eeuw'. Naast haar directeur H. de Vetten van handelskwekerij Wamero. foto hielco kuipers WASSENAAR. PICK VAN DER PIAS Door het verlagen van de afras tering langs de Wassenaarseslag ontstaat er een betere uitwisse ling van wild in de duingebie den Meijendel en Berkheide. Het bestaande, twee meter hoge harmonicadraad wordt deze week vervangen door een 'open' afzetting van vier prikkel draden die niet hoger is dan een meter. Kleine dieren als konij nen en vossen kunnen hier makkelijk doorheen en de gro tere viervoeters als reeën kun nen over de barrière heen springen. Het plan voor een betere uit wisseling van wild tussen de beide natuurgebieden is des tijds al geopperd door het ad viesbureau Duin en Kust. Mo menteel vormt de Wassenaarse slag voor de dieren nog een on neembare scheidslijn. In een rapport dat werd gemaakt in opdracht van de provincie Zuid-Holland deed het advies bureau het voorstel de rijbaan van de Wassenaarseslag door een tunnel te leiden, zodat het duingebied daarboven gewoon zou kunnen doorlopen. De enorme kosten staan uitvoering van dit plan voorlopig in de weg. Met het veriagen van de af rastering wordt tegen een veel lagere investering effect al voor een belangrijk bereikt. Voor dit karwei trekt Staatsbosbeheer dat het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar beheert ongeveer 20.000 gulden uit. 'Groene muur' Het duingebied Meijendel tus sen Wassenaar en Den Haag 'Het duingebied knapt enorm op van het verdwijnen van deze groene muur' wordt aan de zijde van de Was senaarseslag al afgesloten met een afrastering van ongeveer een meter hoog. De vervanging betreft dus alleen het harmoni cadraad dat aan de noordelijke kant van de slag staat, tussen hotel Duinoord en De Klip. Bos wachter E. Huge: „Dieren die vanuit het gebied Meijendel de weg overstaken, botsten in de oude situatie als het ware op een groene muur. Als ze in pa niek omkeerden, gebeurde het nogal eens dat ze door een auto werden aangereden." Zeker nu de wildstand in het duingebied zich nog steeds uit breidt, wordt de noodzaak voor een betere uitwisseling van wild groter. „Vorige winter zijn in Berkheide voor de eerste keer reeën gesignaleerd, die het ge bied waarschijnlijk uit noorde lijke richting zijn binnengeko men. Met het oude, hoge hek was het gebied aan de zuidzijde voor deze dieren volledig afge sloten." De vervanging van het har monicadraad betekent volgens Huge verder ook visueel een he le verbetering. „Het duingebied knapt er enorm van op nu deze groene muur verdwijnt", zegt Beroep De kans bestaat dat het aantal ongevallen met dieren groter wordt nu de Wassenaarseslag door de viervoeters makkelijker kan worden gepasseerd. Bos wachter Huge doet dan ook een beroep op de automobilisten om de snelheid op deze route te matigen. „De automobilisten moeten goed beseffen dat ze zich in een natuurgebied bevin den. Het is ook geen doorgaan de route, dus in feite hoeft nie mand hier haast te hebben." Het twee meter hoge harmonicadraad maakt langs de Wassenaarseslag plaats voor een hek dat niet hoger reikt dan een meter. foto dick hogewoning Gemeenschappelijke regeling kiest voor invoering glasvezeltechniek WARMOND W1M KOEVOET Bureemeester I. van der Wel heeft gisteren namens de ge meente Warmond haar handte kening onder 'het contract van de eeuw' gezet. Dat deden ook de twee directeuren van han delskwekerij Wamero, waarmee de overdracht van 1,9 hectare grond aan de gemeente een feit is geworden. Wamero verhuist naar een ander terrein aan de Ht aan het einde van de beboui kom. De gemeente Warmond heeft nog 1,9 hectare op het oog. Als ook de onderhandelin gen met de eigenaar van dat perceel met succes worden af gerond, heeft Warmond alle voor Endepoel m benodigde grond in handen. In Endepoel III komen 86 wo ningen waarvan 24 woningwet woningen. Voor Warmond zijn de bewuste vier hectare de eer ste sinds vele jaren waarop de gemeente 'naar vrije keuze' kan bouwen. „We hebben nu als het ware de voet tussen de deur van de project-ontwikkelaar", ver klaart Van der Wel de War- mondse vreugde. Als alles mee zit kan de bouw van de wonin gen in 1992 beginnen. Of in het gebied ook de nieu we sporthal komt, is nog niet voor de volle honderd procent zeker. „Er is nog geen raadsuit- spraak over, maar tijdens de be grotingsbehandelingen was toch een zekere consensus over die plek voelbaar", aldus de eer ste burger. Kijkers en luisteraars in de Leidse regio kunnen straks uit nog meer radio- en tv-stations kiezen doordat het regio nale kabelnet de signalen via glasvezelkabels gaat door geven. Door deze 'upgrading' kunnen minimaal 30 tv- zenders en via de FM 42 radiozenders worden doorgege ven. Het programma wordt in de loop van volgend jaar uitgevoerd. Het kost de consument jaarlijks ongeveer acht gulden extra abonnementsgeld. LEIDEN/REGIO ER1C1AN WETERINGS Dit weid gisteravond in Katwijk besloten door het algemeen be stuur van de 'Gemeenschappe lijke regeling antenne-energie- voorziening Leiden en omge ving', kortweg de 'GemReg'. Binnen deze organisatie werken samen de gemeenten Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Riinsburg, Valkenburg, Voor schoten. Warmond en Zoeter- woude. De 'upgrading' vergt een tota le investering van ongeveer 6,5 miljoen gulden, die gedeeltelijk uit reserves kan worden be taald. Daarnaast gaan de tarie ven voor de consument om hoog. Per radio- en tv-aanslui- ting moet gemiddeld 70 cent per maand meer worden be taald. Onderlinge prijsverschilen kunnen ontstaan doordat bin nen de GemReg verschillende kabelexploitanten werken, die ieder op hun eigen manier deze kosten zullen doorberekenen. Voorzitter HA Rijks van de GemReg sprak over de kosten stijging echter hoopvolle woor den. Volgens Rijks dalen de prijzen voor glasvezel en andere hyper moderne apparatuur snel, waardoor de verhoging lager zou kunnen uitvallen. Verschil lende exploitanten zouden zelfs zoveel hebben gespaard voor toekomstige investeringen, dat een prijsverhoging helemaal niet nodig zou zijn. „U hebt het in eigen nand, voorzover u het in eigen zak hebt", constateerde de voorzitter. De keuze voor een glasvezel net (officieel 'superhoofdnet in glasvezeltechniek') betekent dat de GemReg een vooischot op de toekomst neemt. Als 30 pro gramma's worden doorgegge- ven via glasvezel, dan is dat nu al goedkoper dan via het tradi tionele koperdraad. Ook kan met glasvezel een nieuwe tech niek als de High Definition TV worden verzonden. Deze HD TV moet in de toekomt een veel scherper beeld kunnen geven dan de nu gebruikte technie ken. Over de noodzaak van een kijk en luisterondeizoek in de regio liepen de meningen binnen het bestuur gisteravond uiteen. In verband met de 'upgrading' zou het nuttig kunnen zijn om de kijk- en luisterwensen nog eens te laten inventariseren, meende het dagelijks bestuur. Een on derzoeksbureau zou het kijkge drag in de regio onder de loep moeten nemen, steeds een paar gemeenten tegelijk. Het bestu deren van het kijkgedrag in deze 'clusters' zou voldoende representatief zijn en boven dien veel goedkoper dan wan neer iedere gemeente apart on derzocht zou moeten worden. „Worden we wel wijzer van zo' n onderzoek?", vroeg burge meester P.. Cannegieter van Voorschoten, lid van het alge meen bestuur van GemReg, zich af. Door de grote keuzemo gelijkheid zouden 'bijzondere wensen' nauwelijks meer ge hoord kunnen worden. Andere bestuursleden bleken zijn zorg te delen. Uiteindelijk weid besloten de voorbereidingen voor het on derzoek gewoon te laten door gaan. Het bestuur zal zich nog eens over de te stellen vragen buigen. De door het Leidse bu reau Research voor Beleid uit te voeren enquête gaat ongeveer 25.000 gulden kosten. Warmonders bekritiseren 'hondenplan' WARMOND WIM KOEVOET Warmondse hondebezitters kunnen maar weinig waarde ring opbrengen voor de manier waarop de gemeenteraad het hondenprobleem wil oplossen. Een telefonische rondgang door het dorp levert voornamelijk af wijzende of heel onverschillige reacties op. De goeden moeten onder de kwaden lijden, zeggen de meesten. Ik betaal gewoon m'n hondenbelasting en verder zoeken ze het maar uit, reage ren de onverschilligen. „Hier zijn duidelijk geen hon deliefhebbers aan het werk ge weest", meent Warmonder F. Bonjer, eigenaar van twee Drentse Patrijzen. „Laten de Warmondse raadsleden eerst eens zelf voor de spiegel gaan staan alvorens ze maatregelen tegen anderen treffen", sluit P. van Beek zich aan bij Bonjers kritiek. Van Beek is één van de weinige Warmonders die, als hij zijn hond uitlaat, schep en zak meeneemt. ..Alle maatregelen die nu worden getroffen, zijn heel vergezocht. Het gemeente bestuur heeft verzuimd de goedwillende hondebezitter te stimuleren en de kwaden op te voeden." Mevrouw L van der- Hulst: „De goeden moeten weer eens onder de kwaden lijden. De plannenmakers zelf zijn juist heel trots op hun werkstuk, al was het alleen maar omdat het een akkoord tussen alle drie de fracties van CDA, WD en Progressief Warmond betreft. Jarenlang is in de raad over honden gediscussieerd. Dat le verde veel meer woorden dan daden op. Burgemeester I. van der Wel speelde de bal uiteinde lijk terug naar de gemeente raad. En zowaar de drie fracties die elkaar nog tijdens de begro tingsbehandelingen bijkans naar het leven stonden, hadden in een paar weken tijd een plan klaar. Omdat ze het initiatief voorstel zelf hebben gemaakt, is de kans groot dat het 14-stap- pen-plan ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. De meest opmerkelijke maat regelen zijn het strafbaar stellen van honden zonder penning, honden die poepen of loslopen waar dat niet mag en het be stemmen van een strook langs de Schipholspoorlijn tot een hondenuitrenplaats. Alleen hondenbelastingbetalers krijgen een penning. In elke wijk wordt in overleg met de bewoners een poepterreintje aangewezen. Bonjer nogmaals: „Heel spij tig vind ik dat nu voor ie wordt uitgemaakt waar je wel en niet mag lopen met je hond. Dat is een onverteerbare inperking van burgerlijke vrijheden. Er zit nu eenmaal geen knop op de dieren waarmee ik een afsluiter in werking kan stellen." „Ik ben het er wel mee eens dat het 'zwarte' hondebezit nu wordt aangepakt. Anderzijds strijkt de gemeente al jaren hondenbelasting op zonder dat ze er ook maar iets tegenover heeft gesteld. Intussen zijn de tarieven flink opgeschroefd. Over die uitrenplaats langs het spoor werd tien jaar geleden, toen ik in de raad zat, ook al ge praat. Waarom kan nu ineens wel wat jarenlang niet kon? Ver der vind ik het daar gevaarlijk voor honden. Er staan geluids schermen maar er zijn verschil lende deuren defect." Voor Warmonder Spierings heeft een uitrenplaats langs het spoor helemaal geen zin. Hij denkt dat hij zijn kleine viervoe ter, toch al geen hardloper, bij aankomst kan opvegen. „Dat is veel te ver. De meeste Warmon ders laten hun hond rond de voetbalvelden uit en in park Groot Leerust. Dat verander je niet zo maar. Verder betaal ik gewoon en daarmee basta." Mevrouw van der Hulst noemt de plannen 'gelul'. Vol gens de Warmondse worden honden vaak volkomen ten on rechte als boosdoeners gezien. „Heeft u weieens gezien wat een spoor een paard kan ach terlaten? Ik heb twee kleine Geen Marga Klompé-prijs voor vakantiewerk Warmond WARMOND WIM KOEVOET De Marga Klompé-prijs gaat niet naar de stichting vakantie werk Warmond. Deze vrijwilli gersorganisatie, die elk jaar met groot succes zeer originele kin derspelen op het recreatie-ei land Koudenhoom organiseert, was tot de kwartfinales doorge drongen. Voorzitter E. van der Hulst heeft echter het bericht binnengekregen dat de SKW niet verder is gekomen. Van der Hulst betreurt de uit schakeling ten zeerste maar voegt er in dezelfde zin aan toe dat het Warmondse vrijwilli- gersproject toch voldoende is opgevallen om het op landelijk niveau tot de laatste 20 te bren gen. „Dit blijft een opsteker voor alle vrijwilligers die iedere keer weer hun beste beentje voorzetten." De kindervakantieweek van dit jaar met een tijdmachine en uit de oertijd, de Romeinse tijd, de Gouden Eeuw en Mid deleeuwen stammende spelen was qua deelnemersaantal het grootste succes tot nu toe. Van de 425 schoolgaande kin deren in Warmond verbleven er in de tweede week van augustus 266 op Koudenhoom, een abso luut record. De SKW won eerder een plaatselijke vrijwilligersprijs. Jan Zeven, een provinciale instel ling voor jeugd- en jongeren werk, kende al twee van ae drie keer de gelijknamige prijs van de wedstrijden om de beste kin dervakantieweek in deze pro vincie aan de SKW toe. Warmonder P. van Beek geeft in park Groot Leerust het goede voorbeeld. hondjes en ik verzeker u dat een kat soms meer neerlegt dan die twee samen. Wat me nog het meest irriteert is dat de mensen die hun honden zo maar los la ten lopen het nu verzieken voor de 'goeden'." Warmonder P. van Beek was één van de geportretteerden in Els Hansens fotoboek, dat deze zomer verscheen. Sindsdien geldt Van Beek in het dorp als 'een voorbeeld van hoe het zou moeten'. Op de foto die Hansen van hem maakte, lopen Van Beek en zijn hond in park Groot Leerust. Zijn handen bevinden zich op zijn rug, zoals politie- agenten-oude-stijl. Hij verbergt evenwel geen knuppel maar een poepschep. „Die kost me samen met de plastic zakjes vijf tot zes gulden per jaar. Niemand heeft daar last van. Waarom wordt deze wijze van uitlaten niet gestimu leerd? Ik moet het hele dorp door met een gevuld zakje alvo- foto els hansen rens ik een bak aantref waar ik de rommel kwijt kan. In het ver volg moet ik mijn hond op spe ciale poepplekken zijn behoefte laten doen. In onze buurge meente Oegstgeest hebben ze daarmee slechte ervaringen op gedaan. Honden kunnen niet zo goed 'timen' als wij, en ik kan de mijne toch moeilijk een kurk in z'n kont steken. Waar het in het 'plan aan ontbreekt is op voeding. Daarop moet het ac cent worden gelegd." Afvalstoffenheffing Leiderdorp per 1 januari weer opgetrokken gulden per container. Dat kostte dit jaar nog 40 gulden. De tarie ven stijgen omdat verschillende extra kosten worden doorbere kend. De verliezen van de Ge- vulei, de prijsstijging door het gescheiden ophalen van groen te-, fruit- en tuinafval en de ta riefstijging van de Proav moeten mede door de Leiderdorp wor den betaald. Ook de kosten van de milieucomers met papier-, glas-, blik- en textielbakken zit ten deels in de stijging. Leider dorp wil met de invoering van de milieucomers volgend jaar het gescheiden ophalen van af val nog verder uitbreiden. De Leiderdorpse afvalstoffen heffing gaat weer omhoog. Van af 1 januari stijgt de heffing voor meer-persoonshuishoudens van 31 naar 46 gulden per maand, voor alleenstaanden van 21 naar 32 gulden. Daar naast moeten Leiderdorpers ook meer gaan betalen voor de reinigingsrechten. De kosten voor het periodiek' verwijderen van de containers stijgen van 27 naar 46 gulden per maand. Het legen van de containers kost vanaf januari 60

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16