Leiden 'Parkeergarages aan rand centrum' Zweetdruppels bij belastingdienst AZC Alphen wil sober wedstrijdbad 'Komt u niet heel gemakkelijk aan andermans geld?' Dievegges ingerekend Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 Groen Links over de streep LEIDEN LOMAN LEEFMANS Belastingambtenaren zien zwe ten. Dat voorrecht heeft de sportdocent Hans Mackaaij (36) een aantal malen per week. Eni ge tijd geleden heeft namelijk de belastingdienst bij het Sta tionsplein op zijn aanraden een ruimte in de kelder omgebouwd tot fitness-centrum. Daar kun nen de ambtenaren zo veel als ze willen, maar vooralsnog in eigen (lunch)tijd, een 'program maatje' afwerken. Fittere werk nemers betekent onder meer minder ziekteverzuim, hopen ze bij de belastingdienst. MacKaaij is mede-directeur van Optifit, een bureau voor sportdienstverlening en -advie zen. Hij hoorde van de groot scheepse reorganisatie en auto matisering bij de belastingen plus het feit dat daardoor ruim tes vrij kwamen. MacKaaij schreef de belastingen aan en opperde het plan voor het op zetten van een bedrijfsfitness. Een idee dat hoofd belasting dienst ondernemingen R. Geertman honoreerde. en percentage deel- tussen de vijftien en twintig procent zouden halen, dan dachten we dat we onze handjes mochten dichtknij pen", zegt Geenman. MacKaaij vult aan: „We hebben hier voor de zekerheid eerst een enquête gehouden. Onderzoeken in de VS hadden al uitgewezen dat twintig procent inderdaad een mooie score is en dat is dus hier gehaald". Van de ongeveer vier honderd ambtenaren die wer ken in 'het gebouw bij de roton de' zijn er nu namelijk zeventig die zich hebben ingeschreven. Omdat hij dat wel verwachtte, durfde Geertman de investering aan en werd er in de afgelopen zomer een sportzaaltje met toe behoren ingericht. Minimaal eens per week duiken de amb tenaren dat zaaltje in om op een van de hometrainers, roei- machines en andere martel werktuigen hun conditie te ver beteren. Ook werd voor een douche- en kleedruimte ge zorgd. Optifit verzorgt de bege leiding. Deelnemers kunnen een door MacKaaij bedacht 'cir- cuitje' doen of op eigen verzoek wat krachtiger te werk gaan. Na elke les volgen wat grondoefe- ningen. Voorlopig gebeurt het sporten nog niet in 'de baas z'n tijd'. Tij dens de lunchpauzes en laat in de middag komen ploegjes on der leiding van Mackaaij of, in het geval van aerobics, een an dere sportdocent van Optifit, naar de kelder. Ziekteverzuim Bedrijfsfitness is een uit Ameri ka en Japan overgewaaid idee. Onderzoeken wezen uit dat er diverse voordelen aan zitten. Zo neemt het ziekteverzuim onder het personeel af en wordt de be trokkenheid bij bedrijf en colle ga's groter. Ook de produktie wordt hoger. Of deze doelstellingen ook bij de Leidse belastingen worden bereikt, valt nog te bezien. Hoe wel het enthousiasme van de deelnemers groot is, spreekt Geertman, zelf ook deelnemer, nog over een experiment. Mocht het voorlopige succes doorzetten dan speelt hij zelfs met het idee om een kwartiertje werktijd per dag ter beschikJdng te stellen aan werknemers die willen sporten. Dat zou in Ne derland, zeker bij een over heidsinstelling, uniek zijn. MacKaaij is al helemaal over tuigd van de positieve kanten van de combinatie van sport en werk. Ook een aantal andere bedrijven in de regio heeft een bedrijfsfitness ingericht en een andere belastingdienst heeft in navolging van Leiden soortgelij ke plannen. „Het sporten verplichten, zoals in Japan, daar geloof ik niet in. Maar bedrijven gaan wel het nut van dit soort zaken in zien", weet MacKaaij. „Wij pro beren ook een modem, zakelijk en efficiënte instelling te zijn", is het bijbehorende marketing- verhaaltje van Geertman. Maar een grapje kan er bij hem ook af: „Het is natuurlijk maar de vraag of mensen zitten te wach ten op fittere, efficiënter wer kende en produktievere belas tingambtenaren". heel ver. Als je maar eenmaal een paar straten vrij hebt ben je al heel ver", betoogde de colle gepartner van Walenkamp. De Groen-Linkswethouder vindt het voorbarig om nu al te praten over autovrije wijken die direct aan het centrum grenzen. De la Mar wil bovendien geen 'rare focus op de binnenstad'. Volgens hem is het logisch in een tweede fase te praten over het weren van de auto in gebie den rondom de NS-stations (Stationsplein, Lammenschans en De Vink) „Daar is per slot van rekening een concentratie van openbaar vervoer". Voorzitter Van Lint sprak zijn waardering uit voor wethouder Walenkamp die het voor het eerst is gelukt om ook de steun te krijgen van de winkeliers in het centrum .Alleen die man van de Kamer van Koophandel lijkt nu nog tegen te zijn, maar die is altijd tegen", aldus van Lint. Groen Links is overigens blij met de plannen voor een auto vrije binnenstad, zoals die on langs door CDA-wethouder J. Walenkamp zijn gepresenteerd. „Dat plan gaat veel verder dan wat in ons programma staat", zei wethouder H. de la Mar gis teravond tijdens de ledenverga dering. Groen Links heeft in het verleden alleen gepleit voor een autoluw centrum waar bewo ners hun wagen 's avonds nog wel zouden mogen parkeren. Walenkamp wil ook dat verbie den. Een ruime meerderheid van de leden vindt het overigens jammer dat de CDA-wethouder zijn plan niet ter sprake brengt Voorzitter Rob van Lint van Groen Links: „Het idee om op de Aalmarkt een parkeergarage te bouwen is echt van de zotte". FOTO HENK BOUWMAN Groen Links is bereid over de bouw van een of meer nieuwe parkeergarages te praten als er straks parkeer plaatsen sneuvelen in het centrum. Een lichte voorkeur gaat dan uit naar kleine parkeergarages aan de rand van de binnenstad, net buiten het gebied dat wordt begrensd door de Hooigracht/Langegracht/Witte Singel. LEIDEN ERNA STRAATSMA Voor Groen Links is de bouw van een nieuwe parkeergarage altijd onbespreekbaar geweest. Daar is verandering in gekomen nu blijkt dat de plannen voor een autovrije binnenstad steeds meer vorm krijgen. Het onlangs geopperde idee om op de Aal markt een parkeergarage te bouwen krijgt echter geen steun van Groen Links, zo bleek gis teravond tijdens een ledenver gadering van de partij. Zo'n parkeergarage zou te veel in het centrum liggen en winkelend publiek juist aan moedigen om met de auto naar de stad te gaan. Voorzitter R. van Lint: „Dat is echt van de zotte om daar een parkeergara ge te bouwen. Zo haal je auto mobilisten echt de binnenstad om het autoverbruik terug te dringen, maar om het centrum aantrekkelijker te maken. Lukt het om op korte termijn het zo geheten kemwinkelgebied in het centrum autovrij te maken dan zou het autovrije gebied daarna stapsgewijs uitgebreid moeten worden, menen de Groen Links'ers. Stations De la Mar wil vooralsnog niet spreken over een autovrije zone binnen alle singels. Haastige spoed is niet goed, is zijn motto, dat wordt onderschreven door de Groen Links-fractie. „De plannen die er nu zijn, gaan al Katwijk kan niet meer urenlang gokken KATWIJK Katwijk wil de toename van het aantal goklcasten beper ken. Bovendien mogen jon geren onder de 18 jaar er niet meer achter staan. Katwij- kers kunnen ook niet meer uren achter elkaar gokken. Dat staat in het convenant dat de gemeente Katwijk gaat afsluiten met de plaatselijke horeca. De afspraken, ge maakt op basis van vrijwillig heid, duren voorlopig een jaar. Bovendien is het de bedoe ling een horecafonds op te richten waardoor geld be schikbaar komt voor het ge ven van voorlichting over gokken. Ondernemers ver plichten zich dan 75 gulden per jaar per automaat in die. pot te storten. Het gokbeleid richt zich momenteel nog niet op de speelautomaten hal in het dorp. Over de toe komst van die hal bestaat nog geen duidelijkheid. Wel is er eenduidigheid over de wens om op korte termijn tot sanering van de hal over te gaan. Een onderzoek naar de juiste stappen volgt echter nog. Dat hangt ook af van de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam over sluiting van een dergelijke hal in Hil versum. Hoewel in Katwijk nog geen exacte gegevens over het gokgedrag voorhanden zijn, is van verschillende' kanten aangedrongen op« maatregelen om de snel toe nemende gokverslaving te beteugelen. Met name Groen Unks heeft met haar nota 'Gokverslaving' nieuwe mo gelijkheden aangeboord. De minister van economi-* sche zaken wil op korte ter mijn regelgeving ontwikke len die de gemeentelijke be leidsvrijheid op dit terrein ernstig beknot. DEN HAAG/NOORDWUK PETER VAN DER HULST „Bijna iedereen weet dat je niet snel rijk kunt worden, waarom probeert u het dan toch?" Die vraag stelde de rechter van het gerechtshof in Den Haag giste ren aan een 30-jarige Haarlem se verdachte. De man zei het slachtoffer te zijn geworden van de 'agressieve colportage' van een Amsterdams bedrijf. „Eerst heeft u dus uw eigen geld inge legd, en daama ging het hele maal mis", meende de rechter. De man had in 1986 valsheid in geschrifte gepleegd met twee cheques en zo geld overge maakt aan het Amsterdamse bedrijf. Een Noordwijks make laarskantoor en een vereniging van eigenaren werden met die transacties voor respectievelijk een ton en 44.000 gulden bena deeld. Het totale bedrag dat de Haarlemmer met deze praktij ken uiteindelijk onttrok aan de administratie van het make laarskantoor, bedroeg een half miljoen gulden. Voor beide za ken was de Haarlemmer eerder door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De verdach te was het er niet mee eens dat hij vijf maanden moest 'zitten'. Een te zware straf, oordeelde hij. Zijn geld en dat van vrienden was allemaal verdwenen in het Amsterdamse bedrijf. „Ik raakte dermate in paniek dat ik maar geld bleef storten", zei de Haar lemmer. Hij zei dat hij ook was bedreigd. „Komt u niet heel gemakke lijk aan andermans geld?", vroeg de rechter. „De laatste vijf jaar is een aaneenschakeling van ellende geweest. Ik wil er wel eens een streep onder zet ten", antwoordde de verdachte. De procureur-generaal was niet overtuigd van het verhaal en eiste daarom eenzelfde straf als in eerste instantie was opge legd: tien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De Haarlemmer meende ech ter dat zowel de makelaardij als de vereniging van eigenaren hun geld goeddeels terug heb ben. De advocaat pleitte voor een voorwaardelijke straf. De uitspraak is op 16 decem ber. ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense politie heeft gistermiddag drie meisjes (12,14 en 15 jaar oud) aangehouden, die worden verdacht van het stelen van 500 gulden bij een bewoonster van de serviceflat Westerhove. De drie zijn afkomstig uit AJphen. Volgens een woordvoerder van de politie heeft het drietal vermoedelijk nog meer diefstallen gepleegd, zowel in Alphen als in de regio. Het drietal belde bij de bejaarde aan met het verhaal dat zij bezig waren aan een werkstuk voor school. Eén van de vragen aan het slachtoffer was waar zij kostbaarheden en geld bewaart. Toen dat werd verteld, vroeg één van de meisjes of zij naar het toilet mocht en doorzocht vervolgens de woning. De 15-jarige zit nog op het bureau, de andere twee zijn vrijgelaten. door Ema Straatsma Het is toch een soort milieu-de liet' NAGERECHT Het had iedereen kunnen gebeuren, meende de Alk maarder. De 77-jarige man had vorig jaar november een auto ongeluk veroorzaakt op de Sas- senheimse Parklaan. Tijdens het rijden was zijn voet van de rem afgegleden en op het gas pedaal terechtgekomen. De auto maakte daardoor ineens ongewild een 'sprong' naar vo ren, schoot over een vluchtheu vel, kwam op de andere weg helft terecht en kwam daar tot stilstand tegen twee geparkeer de auto's. ,,U had de auto niet onder con trole, en dat is strafbaar", zei de kantonrechter tegen de man, die het vreemd vond dat hij voor dit vergrijp moest voorko men. „U heeft vast flink hard gereden, die twee geparkeerde auto's zijn stevig aan gort gere den. Het was echt een chaos". Die conclusie was volgens de Alkmaarder niet juist. Hij had helemaal niet gescheurd, was net opgetrokken na het stop licht. Zo hard kon hij dus niet gereden hebben. De man vol hardde in zijn standpunt dat het iedereen had kunnen over komen. Dat je voet van het pe daal slipt is toch geen 'strafbaar feit'? „Ja, maar dat u daardoor het verkeer ernstig in gevaar brengt wel", verduidelijkte de kantonrechter nogmaals. De man begreep het eigenlijk toch niet. Hij had de schade volledig vergoed en persoonlijke kwetsuren waren er niet ge weest. Nou ja, zijn vrouw had er wel wat gekneusde ribben aan overgehouden maar dat was al les. En dat van dat 'niet onder controle houden', dat was maar eventjes geweest. Overigens had de gebeurtenis wel geleid tot verkoop van de auto. De ge schrokken Alkmaarder ging voortaan toch maar liever per bus of trein op pad. Tja, er komt voor iedereen een moment dat hij de auto aan de kant moet zetten, merkte de kantonrechter fijntjes op. „Jam mer alleen dat voor u dat mo ment kwam toen u een aanrij ding veroorzaakte". De officier van justitie deed er nog een schepje bovenop. „Het rem- en gaspedaal zitten dan wel vlak naast elkaar maar heb ben een geheel andere functie". Hij eiste een boete van 300 gul den. De man protesteerde tegen een zo hoog geldbedrag, waar moest hij dat van betalen. „U heeft uw auto verkocht en dat heeft toch zeker wel wat opge bracht", vroeg de kantonrech ter. De Alkmaarder knikte: „Maar dat geld is naar een be grafenisverzekering gegaan". De rechter had blijkbaar mede lijden met de man en stelde de boete op 150 gulden vast. Stomdronken „Dergelijke malle feiten komen zelden ter zitting", kondigde de kantonrechter de volgende zaak aan. Een keurig in het pak ge stoken jongeman kwam naar voren. De broer van de verdach te, zo bleek even later. „Uw broer zelf durfde zeker niet te komen om over dit soort zaken in het openbaar te praten", ver onderstelde de rechter lacherig. Wat de man hevig ontkende; zijn broer was vandaag niet in Leiden en kon daarom niet ko- De kantonrechter las de aan klacht geamuseerd voor. „Stomdronken heeft uw broer vorig jaar juni op de Breestraat gelopen en het verkeer gehin derd". Automobilisten waren verrast door de midden op straat zwalkende student. Die -even later ook nog in een plan tenbak had gewaterd. De broer had 'geen problemen' met de tweede aanklacht. Maar die eerste, daar viel wat hem betreft wel over te twisten. Hij had een getuige meegenomen die kon vertellen dat het niet zijn broer was geweest die daar lallend en brallend op de Bree straat had gestaan, maar een ander. Er zou die nacht nog een andere dronken man aange houden zijn op de Breestraat en die twee zouden verwisseld zijn. „Maar waarom heeft uw broer dan tegenover de politie ver klaard dat hij het was die daar heeft gestaan vroeg de rechter zich af. „Ze hebben uw broer daar toch wat onvast ter been aangetroffen". „U moet begrijpen dat mijn broer wat in de war was van deze toch wel unieke ervaring", reageerde broer. „Onder in vloed van alcohol moest hij zijn handtekening zetten onder een verklaring". De man hield vol dat zijn getuige een geheel an der licht op de zaak zou wer pen. De kantonrechter vond het 'geen slimme zet'. „Een nogal onhandige aanpak van een rechtzaak", noemde hij het. Want de getuige zou ongetwij feld tegen de verklaring van de politie ingaan en dan vervol gens door de officier worden aangeklaagd wegens meineed. „Het lijkt me niet slim om die getuige aan meineed bloot te stellen. Dan kan het nog een hele vervelende zaak worden. Zoiets zwaars voor zo'n lichte overtreding. U kunt die boete beter betalen, in plaats van met een kanon op een mug te gaan schieten. Maar u moet het na tuurlijk zelf weten". De man dacht even na en zag, na de 'dreigementen' van de kantonrechter toch maar van een 'nader onderzoek' af. De of ficier eiste 110 gulden voor het hinderen van autoverkeer en 45 gulden voor het plassen in de plantenbak („Dat is toch een soort milieudelict"). De rechter maakte er in totaal ALPHEN AAN DEN RUN Een overdekt zwembad naast de tennishallen van Nieuwe Sloot in Alphen kost maar 6,5 miljoen gulden. AZC, de 460 le den tellende zwem- en water- poloclub, heeft een plan inge diend om een sober en goed koop zwembad te bouwen dat naadloos aansluit op de harte- wens van de vereniging: een wedstrijdbad van internationale afmetingen met een clubge bouw. Een jaar lang broedde een werkgroep van AZC op dit plan. In april ontdekte de bekendste sportclub van Alphen dat het plan haalbaar was en nu biedt ze het vierde zwembad aan als 'reëel en concreet' voorstel waarmee de gemeenteraad van Alphen zijn voordeel kan doen. „Wij verzoeken u onze voorstel len te betrekken bij uw uitein delijke besluitvorming", schrijft de club in een begeleidende brief. Evenals het adviesbureau Drijver Partners heeft AZC nagedacht over het zwembad probleem in Alphen. Met de wetenschap dat zwembad De Hoorn verpaupert en op korte termijn een renovatie dan wel vervanging moet ondergaan, beseft de club dat zij gebaat is bij een behoud van de zwemba den in Alphen. De club heeft nog meer belang bij een zwem bad dat over voldoende badwa ter voor de trainingen beschikt, aan internationale wedstrijd normen voldoet en een clubge bouw in de directe nabijheid AGENDA DINSDAG 3 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA o I v een fysiotherapeute in sport zaal Boorsma. Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Thema-avond van de industriebond FNV met discussie over de WAO. Aanvang 20 00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. WOENSDAG 4 DECEMBER heeft. „Een absolute voorwaar de voor een hecht verengingsle ven". Het ontbreekt Alphen nu aan een bad dat aan die voorwaar den voldoet. Terwijl AZC zich zelf een belangrijke vereniging vindt die de naam van Alphdn ruim uitdraagt. „Op alle fronton van de zwemsport spreekt AZfc een woordje mee. Nog vers jn het geheugen liggen de zinde rende waterpolowedstrijden voor de Europacup, die helaas in Amersfoort moesten worden gespeeld". Het plan omvat de aanleg van een zembad in een hal zoals er al drie naast eUcaar staan bij Nieuwe Sloot op de hoek Kennnedylaan/Oranje Nas- sausingel. „Geografisch is dit een uitstekende plek". Een so bere inrichting drukt de kosten, evanals het medegebruik van de reeds aanwezige voorzieningen van het tenniscentrum. De extra hal bestaat in grote lijnen uit een bad van 25 bij 35 meter mét een diepte van 3 meter, een tri bune, kleed- en doucheruimten en een clubgebouw. AZC is bereid zelf de hal te beheren in de maanden oktober tot en met april. Dat zou dan moeten in samenwerking met andere waterverenigingen, want die zijn van harte welkom in het bad. De gemeente zou het de overige maanden in beheer moeten nemen. Groot onder houd, technisch onderhoud en beheersing van de waterkwali teit moet wel weer berusten bij de gemeente. Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA o.l v. een fysiotherapeut in gymzaal Pedologisch Instituut "De Brug'. Wassenaarseweg (bij Blauwe Vo- gelweg). van 16.00 uur tot 17.0fl Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen. Gerestraat 20, van

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15