Leiden Opbrengst milieubox flink hoger Aantal woningzoekenden blijkt plots gedaald Politie kan aantal overuren nauwelijks aan Dumpie verft gevel maar raakt graffity niet kwijt Vrijwilligers in het zonnetje Boete geëist na verkoop van houten videocamera Leidenaars aangehouden na dodelijke steekpartij Rembrandt-manie levert Leiden nieuw gebakje op Manifestatie van Amnesty in de Hartebrugkerk Dinsdag 3 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANCAAANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS '13 NIEUWSLIJN Gebroken arm op Breestraat Een 16-jarige jongen uit Leiden heeft gistermiddag bij een ver keersongeval op de Breestraat zijn arm op twee plaatsen gebro ken. De jongen reed omstreeks half vijf in de richting van de Steenschuur. Op de andere rijbaan stond een bus stU. Toen de jongen die passeerde, kwam achter de bus een bromfietser van daan. De sturen van de twee raakten verward en de fietser kwam ongelukkig ten val en moest naar het AZL worden vervoerd. De bromfietser is na het ongeval doorgereden. Illegale telefoonkraker opgepakt Een 33-jarige illegaal in Nederland verblijvende man is gister middag aangehouden omdat hij probeerde een telefooncel te 'kraken'. De man wilde omstreeks tien over drie aan de Lage Rijndijk de kwartjes uit het télefoonapparaat breken. Het signa lement dat de politie van de man kreeg was zo goed dat hij al op de Herensingel kon worden aangehouden. De man is overgedra gen aan de vreemdelingenpolitie. Vijfhonderd gulden boete Een 47-jarige Leidenaar heeft gisteravond een bekeuring van maar liefst vijfhonderd gulden moeten betalen wegens te hard rijden. De man reed omstreeks tien voor acht op de Plesman- laan met een geschatte snelheid van 130 kilometer per uur. Daar is maar 50 km toegestaan. Vanwege de hoge snelheid overlegden de agenten die de man aanhielden eerst met de officier van justitie alvorens de man de schikking werd voorgelegd. De Leidenaar betaalde contant. Nieuw depot voor chemisch huisafval De hoeveelheid klein chemisch afval (kca) dat in Leiden wordt opgehaald, zal de komende jaren verdubbelen. Deze verwachting sprak milieuwethouder H. de la Mar gistermiddag uit bij de opening van een nieuw depot voor klein chemisch afval. Dit jaar werd in Leiden 160.000 kilo kca opgehaald, 20.000 kilo meer dan vorig jaar. De reinigingsdienst is nu be zig met het uitdelen van deze boxen. Verder gaan ook steeds meer omliggende gemeenten kca apart inzamelen, dat ook in het Leidse depot wordt opgesla gen alvorens het naar Rotter dam verdwijnt voor verdere ver werking. erna straatsma Juist omdat de hoeveelheid kca naar verwachting fors toe neemt, was de reinigingsdienst verplicht aan de Admiraal Banc- kertweg een nieuw modem de pot in gebruik te nemen. De ge meente gaat in 1992 immers beginnen met het huis-aan-huis ophalen van de zogenoemde milieu-box, die bestemd is voor het apart inzamelen van kca. Momenteel is er nog niet vol doende capaciteit voor de ver werking van kca in Rotterdam. De Leidse recherche heeft een bijzonder dmk jaar achter de mg. Door het grote aantal moordzaken en andere arbeids intensieve klussen hebben de politie-mensen een vorstelijk aantal overuren opgebouwd die moeten worden gecompen seerd. Volgens voorlichter D. Graveland loopt hierdoor bij voorbeeld de afronding van het onderzoek naar de Petruskerk- fraude vertraging op. De verdachte ex-penning- meester is nog niet gearresteerd omdat het vooronderzoek nog niet geheel is afgerond. Bij vol ledige bezetting zou dit waar schijnlijk inmiddels al lang zijn gebeurd. Woordvoerder A. Kuyt van de politie kan niet aangeven om hoeveel compensatie-uren het gaat. „Dat is cijfermatig heel moeiljk op een rijtje te krijgen". Wel verzekert Kuyt dat het nog wel een tijdje kan duren voordat al het overwerk is ingehaald. „We moeten natuurlijk wel een bepaalde bezetting houden, dus kan niet iedereen tegelijk weg". mFN verstrekt, zo deelde de gemeen te mee. Nu heeft de eigenaar van de stripwinkel dus aan het ge meentelijke verzoek voldaan. „We waren eigenlijk net van plan de heer Maat een waar schuwingsbrief te sturen, toen bleek dat de gevel inmiddels was overgeschilderd", aldus de heer J asperse van de gemeente lijke afdeling Monumentenzorg. Eigenaar Maat heeft nog altijd zijn bedenkingen. „Sinds ik de boel geverfd heb, is de gevel al drie keer met graffity bespoten. Dat krijg je met zo'n witte pui. Nu stuurt de gemeente iedere week iemand langs voor onder houd. Daar had ik al voor ge waarschuwd." De gevel van stripwinkel Dum pie aan de Nieuwe Rijn is over geschilderd. De graffity is ver wijderd en heeft plaats gemaakt voor een nieuwe witte verflaag. Daarmee is de eigenaar van het monumentale winkelpand, W.Maat, tegemoet gekomen aan de gemeentelijke eis het pand weer in zijn oorspronkelij ke staat terug te brengen. Op 13 juli jongstleden kreeg Maat te horen dat de gemeente hem geen toestemming gaf om de graffity op de voorgevel te la ten zitten. Het aanbrengen van wijzigingen aan monumentale panden is alleen mogelijk als daar een vergunning voor is peter van der hulst „Uw handel kan vaker het dag licht niet verdragen." De procu reur-generaal had gisteren voor het gerechtshof weinig zin om in hoger beroep een 44-jarige Leidenaar tegemoet te komen. De man stond met een 48-jarige Leidenaar terecht wegens op lichting van een restauranthou der uit Alblasserdam. Op 15 januari van het vorig jaar verkocht de 44-jarige hem voor" 1300 gulden een sterk ver ouderde videorecorder en een van hout nagebouwde camera. Hij zei het spul voor 800 gulden te hebben ingekocht. De winst werd door de twee mannen ge deeld. Toen het bedrog uit kwam, zei het slachtoffer tegen de politie door de twee mannen te zijn overvallen. Beide Leidenaars waren eer der door de rechtbank bij ver stek veroordeeld tot een boete Max Milieu, symbool van de afvalinzameling, kijkt hoe wethouder Hans de la Mar de rode chemo-huisbox in ontvangst neemt. foto jan holvast Een deel van dit chemisch afval ten die met verwerking zijn ge wordt daarom in bunkers opge- moeid. slagen in afwachting van uit- De reinigingsdienst beschikt breiding van de verwerkings- sinds kort ook over een tweede mogelijkheden. Het belangrijk- chemocar, die in Leiden en om- ste probleem is echter niet de geving afVal ophaalt. Mensen naar de chemocar te gaan, kun nen vanaf zaterdag hun kca af geven bij het Leidse depot. De opslagruimte voor kca vol doet aan alle milieu-eisen, zo benadrukte De la Mar gisteren. hoeveelheid maar de hoge kos- die niet in staat zijn om overdag Er is een ondergrondse tank leiden houden. Organisaties gebruiken deze dag om vrijwilligers te be- Vrijwilligers moeten minstens danken voor hun werk. De Leid een keer per jaar in het zonnetje se vrijwilligerscentrale heeft die worden gezet. Onder dit motto dag een stand bij de Hartebrug- wordt op 7 december de Inter- kerk om informatie te geven nationale Vrijwilligersdag ge- over diverse vrijwilligerstaken. van 1000 gulden. De 44-jarige verdachte was het niet met de hoogte van die straf eens. Hij had namelijk volgens eigen zeg gen twee dagen in voorarrest gezeten, omdat de benadeelde restauranthouder na de koop een valse aangifte bij de politie had gedaan. „Een prachtig voorbeeld van de dief die wordt bedrogen. Met gladde handel glij je nu een maal snel uit", meende de pro cureur-generaal. Desondanks wilde hij toch rekening houden met de in zijn ogen drie dagen die de man ten onrechte in voorarrest heeft gezeten. Voor elke dag trok hij 50 gulden af en kwam uiteindelijk tot een eis van 850 gulden boete of 17 da gen hechtenis. Omdat de 44-jarige Leidenaar zei als enige van het bedrog op de hoogte te zijn, werd voor zijn maat vrijspraak gevraagd. De uitspraak is op 16 decem ber. De AVRO maakte gisteren opna men in Leiden voor het program ma Opsporing Verzocht. In de uitzending van donderdag 12 de cember wordt aandacht geschon ken aan de moord op Leidenaar Willem Cornelisse. Hij werd in de vroege ochtend van zaterdag 12 oktober zwaar gewond aan getroffen op de Bosrode in de Merenwijk en overleed op weg naar het ziekenhuis. De televisieomroep heeft gis teren gefilmd in het café aan de Nieuwe Beestenmarkt waar Cor nelisse de vrijdagavond had doorgebracht. Vervolgens is de route gefilmd die hij vermoede lijk heeft afgelegd. Ook op de Bosrode zijn opnames gemaakt. Rond 10 december volgen stu dio-opnames waarin Leidse re chercheurs de zaak toelichten. Na de uitzending zit op het po litiebureau in Leiden een flink aantal mensen klaar om tips te noteren van kijkers. Overigens is een bedrag van 25.000 gulden uitgeloofd voor de informant die de politie op het spoor brengt van de dader. Op de foto doet presentator Jan Scholtens verslag van de gebeur tenissen terwijl Peter van Dus- seldorp (hoofd van het regionale bijstandsteam) toekijkt. foto jan holvast voor de opslag van olieresten, de vloer laat geen vloeistoffen door en er staat een aantal sor- teertafels. Binnenkort wordt het terrein extra beveiligd met ca mera's en een slagboom voor auto's. Een 32-jarige Hagenaar is gis termiddag doodgestoken in zijn woning in de Rembrandtstraat in Den Haag. De politie heeft in verband met de steekpartij gis teravond, omstreeks elf uur, vier mensen aangehouden in een woning aan de Leidse Lange- gracht. Het gaat om een 22-jari ge vrouw, een 31-jarige en een 21-jarige man uit Leiden. Ook een 25-jarige Haagse huisge noot werd voor verhoor meege nomen. De toedracht van de steekpar tij is de politie nog onbekend. Het slachtoffer kreeg twee ste ken in de borst. Hij strompelde vanuit de woning naar buiten en overleed op straat. DE STICHTING VLUCHTELIN GENWERK is op zoek naar vrij willigers die een steentje willen bijdragen aan de opvang en be geleiding van asielzoekende vluchtelingen. Voor informatie kan contact worden opgeno men met Els Twint, van de Leidse afdeling Vluchtelingen werk, Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden. Tel.071-133088. Nieuwe regels voor verhuur woningen blijken in Delft groot succes leiden janet van d Leiden krijgt in 1993 een nieuw systeem voor de verdeling van huizen. Het huidige puntensysteem gaat overboord en woningzoekenden moeten dan zelf duidelijk maken dat ze interesse hebben in een bepaald huis. In Delft werd al geruime tijd ervaring opgedaan met dit nieuwe systeem. de inwoners zijn daar tevreden over de veranderingen, conclu deerden twee onderzoeksinstel lingen toen het Delftse experi ment een paar maanden liep. Op basis van de resulaten werd besloten het systeem definitief in te voeren. Van de Delftenaren blijkt 83 procent op de hoogte te zijn van de verandering, en 65 procent is er tevreden over. Het aantal klachten over woonruimteza- ken is sinds de invoering van de nieuwe regels drastisch gedaald. Kwamen voorheen jaarlijks zo'n 2000 boze brieven binnen bij de gemeente, het afgelopen jaar waren er maar 60 klachten. 'Delft gooit wachtlijsten in de prullenbak' kopte de Delftse Courant anderhalf jaar geleden boven een verhaal over het nieuwe woonruimteverdelings systeem van de gemeente Delft. O jee, dat begint helemaal ver keerd, dachten de betrokkenen. Maar het liep allemaal goed af. „Er ging een zucht van verlich ting door de stad". Delft introduceerde als eerste gemeente in Nederland regels waarbij woningzoekenden zelf actief een huis moeten zoeken. Eens in de maand - binnenkort wordt het eens in de twee we ken - glijdt bij alle huizen een krant in de bus waarin de leeg staande huurwoningen staan vermeld. Via een bon kunnen belangstellenden reageren. Lei den wil eind volgend jaar een soortgelijk systeem introduce ren. Directeur B. de Jong van de Delftse woningbouwvereniging Onze Woning is er bijna van overtuigd dat de nieuwe Leidse regels een succes worden. In Delft is dat immers duidelijk het geval. Zowel de gemeente, de woningbouwverenigingen als Zielig doen „We werkten eerst net als Lei den met een puntensysteem", vertelt De Jong, die voorzitter is van de stuurgroep die de nieu we regels bedacht. De computer koppelde lege huizen aan men sen op de wachtlijst en in de meeste gevallen leverde dat geen goede combinatie op. Meer dan de helft van de wo ningen werd aan meer dan vijf woningzoekenden aangeboden. „Veel mensen op de wachtlijst weigerden en bleven op de lijst staan, terwijl de échte woning zoekenden die actief waren, nul op het rekest kregen", aldus De Jong. „Het is niet zo dat woning zoekenden opeens heel actief hioesten worden. Wie echt wil de verhuizen wès altijd al actief, die liep van balie naar balie. Het idee bestond dat je wel aan de beurt kwam als je vreselijke ver halen ophing over je situatie. Dat er wel een premie bestond op zielig doen, maar niet op zelfwerkzaamheid en op eigen activiteit". Het nieuwe systeem speelt volgens de directeur in op de behoefte van echte woningzoe kenden. Dat blijkt ook wel uit de cijfers. In Delft was de wachtlijst voor een woning nog groter d^n in Leiden: er stonden 14.000 namen op. Op de adver tenties in de speciale woningen krant reageerden het eerste jaar 'slechts' tussen de 3000 en 3500 mensen. Opvallend is volgens De Jong dat 97 procent van de respon denten ook echt verhuist naar de woning. „Het grote voordeel is dat mensen een heel bewuste keuze maken. Ze hoeven niet langer meer uit pure armoede een woning te accepteren". Ziekenhuis Slechts zeven procent van de mensen verhuist naar een huis dat voldoet aan de wensen die ooit opgegeven waren bij de ge meentelijke directie woonruim tezaken. Twintig procent van de 'geslaagden' stond niet inge schreven toen het oude systeem nog gold. „Deze mensen wer den pas woningzoekend op het moment dat ze de huizen in de krant zagen", aldus De Jong. Een opzienbarend verschijn sel is dat vorig jaar december nauwelijks reacties binnenkwa men op woningen die normaal erg in trek zijn. „Mensen heb ben dus gewoon geen zin om met de kerst te verhuizen". Een van de grote nadelen van het oude puntensysteem was dat de doorstroming veel lang zamer ging dan de gemeente wilde. In Leiden is dat ook een van de redenen voor de ingrij pende wijziging van het sys teem. Volgens De Jong is ook dit doel bereikt. „Er is zelfs een vorm van doorstroming geko men die we niet hadden ver wacht. Zo blijken mensen van een eengezinswoning te willen verhuizen naar een flat op de tweede etage, zonder lift. Alleen maar omdat die flat dichtbij het ziekenhuis staat, dat geeft dan een veilig gevoel". Andere woningen blijken weer nauwelijks in trek. Om die reden verbouwt Onze Woning bijvoorbeeld oudere vier-ka- merflats. „Als mensen daar bin nen gaan kijken, vinden ze de oppervlakte bijna altijd tegen vallen. Daarom halen we nu een muur weg als de bewoner de flat verlaat. Daardoor ontstaan drie-kamerwoningen die vooral bij jongeren zeer geliefd zijn". Na de 'Sleutelburger' en de 'Sleuteltaart', is er nu ook het Leidse Rembrandtje: een petit- fourgebakje met een vulling van marsepijn. Tijdens de officiële presentatie van De Nachtwacht van Jan van der Horst in het Rijksmuseum van Oudheden, werd gisteren de plaatselijke lekkernnij door VW-directeur C. Hugens geïntroduceerd. Het Rembrandtje is een ini tiatief van de VW-Leiden. In sa menwerking met een bekende Belgische patissier, Peter Bal- caen, werd het nieuwe Leidse hapje ontwikkeld. „We wilden van de gelegen heid gebruik maken om in het geheel van de Rembrandt eufo rie een plaatselijke lekkernij op de markt te brengen", aldus Hugens, die ze afgelopen zater dag hoogstpersoonlijk met de auto uit Antwerpen heeft ge haald. Nu zijn de gebakjes nog slechts te verkrijgen op het VW-kantoor aan net Stations plein. Maar Hugens gaat er van uit dat de plaatselijke banket bakkers in de toekomst mee willen helpen het gebakje 'bij het grote publiek populair te maken'. Voor bezoekers die brieven willen schriiven aan mensen die om politieke reden gevangen worden gehouden, zijn er die middag speciale voorbeeldbrie ven aanwezig. Voor kinderen is er de mogelijkheid de speciale kerstwens te kleuren. Op de Leidse manifestatie zijn tevens Amnesty kerstkaar ten te verkrijgen, tegen een be drag van 3,75. Ook bij de stands in de Haarlemmerstraat, voor de Hartebrugkerk en in de Openbare bibliotheek kan men voor Amnestykaarten terecht. Een manifestatie met theater en muziek: dat organiseert de Leidse werkgroep van Amnesty International op de 'Dag van de Rechten van de Mens'. Op za terdag 7 december kunnen be langstellenden tussen 12.00 en 16.00 uur in de Hartebrugkerk terecht om brieven te schrijven of kaarten aan gevangenen te versturen. De Leidse werkgroep herdenkt dan tevens het feit dat Amnesty International dertig jaar geleden werd opgericht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13