Leger trekt zich terug uit Zagreb Buitenland Beweging in standpunt Shamir over '4 december' Onderzoek kerk wijst op meer doden Oost-Timor Gorbatsjov verbaasd over plan erkenning Oekraïne Kwaliteit Scheldewater gaat verder achteruit Albanië eerder naar stembus Nachtmerrie dreigt voor Togo Zaterdag 30 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA CUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Lenins standbeeld mag in Berlijn dan zijn hoofd hebben verloren, voor Marx en Engels wordt in de voormalige hoofdstad van de DDR nog goed gezorgd. foto ap hansjorg krauss 'Vrouw van Lot beweegt' De tot zoutpilaar versteende vrouw van Lot heeft zich bewogen. De enkele tonnen zware toeristische attractie aan de Dode Zee in Israël heeft zich 15 graden naar het oosten gedraaid. Sinds en kele weken zijn er aardverschuivingen die het oostelijk deel van de bergketen Sodom verwoesten. Geologen hebben er geen ver klaring voor. Zij schatten de zoutpilaar op 20.000 jaar. Toeristen wordt verteld dat de zuil een overblijfsel is van het bijbelse ver haal over Sodom en Gomorra. God wilde Abrahams neef Lot en diens familie van de ondergang van het zondige Sodom sparen en leidde hen uit de stad. Toen Sodom in brand stond, draaide de nieuwsgierige vrouw van Lot zich tegen Gods wil om en ver anderde ogenblikkelijk in een zoutpilaar. Boudewijn benoemt informateur Koning Boudewijn van België hóeft gisteren de liberale Vlaming Frans Grootjans met een informatie-opdracht belast Grootjans, die minister van staat is, heeft die opdracht aanvaard. De 69-ja- rige Grootjans is onder meer minister van onderwijs en minister van financiën geweest. De liberale Vlaming begon zijn loopbaan als journalist. Als jongste liberale volksvertegenwoordiger die er tot op dat moment ooit was geweest kwam hij in 1954 in het parlement. Man met 'oudste' ruilhart overleden De langst overlevende van een harttransplantatie ter wereld, de 62-jarige Willem van Buuren, is 22 jaar na zijn operatie in Cali fornia overleden. De in Nederland geboren Van Buuren werd maandag na klachten over pijn in zijn borst opgenomen in het ziekenhuis, waar hij woensdag aan aan een logontsteking over leed. Van Buuren ontving in januari 1970 het hart van een 16-ja- rige die bij een verkeersongeval was omgekomen. In die 'pio- niersdagen' van de harttransplantaties overleefde slechts een op de tien ontvangers de operatie. Openlijke Chanoekaviering in Moskou De liberaal-joodse gemeente in Moskou viert morgen voor het eerst in het openbaar Chanoeka, het joodse feest van het Licht. Dit heeft de Haagse rabbijn Awraham Soetendorp vanuit Mos kou bekend gemaakt. Chanoeka begint morgen en duurt acht dagen. In de zaal van de voormalige communistische partij vindt een viering plaats. Verder is er per satelliet contact met New York en Jeruzalem. Bij het Kremlin wordt morgenavond een reusachtige chanoeka, een negen-armige kandelaar, ontsto ken. Gouverneur twijfelt aan lezing regering JAKARTA AFP-Rtr-AP Twee weken na het bloedbad in Dili, de hoofdstad van het door Indonesië bezette Oost-Timor, is nog steeds onduidelijk hoe veel doden er zijn gevallen. Op 12 november openden Indone sische soldaten het vuur op een menigte van enkele duizenden Timorezen. Die woonden een demonstratieve herdenkings plechtigheid bij voor de jonge student Sebastio Gomes Rangel, die eind oktober bij een legerac- tie werd gedood. De Bisschoppelijke Conferen tie van Indonesië heeft gisteren verklaard dat bij het bloedbad meer dan 100 mensen zijn doodgeschoten. De kerk baseert zich op verklaringen van oogge tuigen. Oost-Timor, een voor malige Portugese kolonie, is grotendeels katholiek. De telling van de Conferentie staat in schril contrast met die van de Indonesische comman dant van de strijdkrachten, ge neraal Sutrisno, die eerder deze week zei dat er 19 slachtoffers waren gevallen en 91 mensen gewond waren geraakt. Indone sische mensenrechténorganisa- ties en westerse ooggetuigen hadden eerder de dood gemeld van 50 tot-meer dan 180 Timo rezen. Terwijl het leger zegt dat de militairen hadden geschoten om zichzelf te beschermen te gen de menigte nadat een offi cier was neergestoken, zeggen verscheidene ooggetuigen dat het leger zonder enige aanlei ding minuten lang vuurde op de rouwenden. Het rapport van de Bisschop pelijke Conferentie lijkt te wor den ondersteund door uitspra ken van de gouverneur van het oostelijke eilanddeel. Gouver neur Carrascalao zegt ervan overtuigd te zijn dat het aantal slachtoffers zal oplopen. „Ik heb het gevoel dat ik een aantal lij ken heb gezien in een vrachtau to maar ik heb geen ervaring in het tellen van lijken", zei hij donderdagavond tegenover journalisten. De regering in Jakarta heeft inmiddels een onderzoekscom missie gestuurd die onder lei ding staat van opperrechter Djaelani. Tegenstanders van het Indonesische bewind op Oost- Timor hebben gezegd niet.te zullen meewerken aan het on derzoek. Diplomaten menen dat veel mensen op het eiland te bang zijn om te praten, on danks de garanties van de plaat selijke militaire leider dat zij met rust zullen worden gelaten. De kwestie van de onafhanke lijkheid van de Oekraïne zal niet leiden tot een breuk tussen Washington en Moskou. Dat heeft de Amerikaanse president Bush gisteren gezegd. Hij zei dat in reactie op een verklaring een dag eerder van zijn collega Gorbatsjov, die zijn verbazing uitsprak over het voornemen van de VS om de Oekraïne diplomatiek te erken nen. De verwachting is dat de inwoners van die Sovjet-repu bliek morgen bij een referen dum voor onafhankelijkheid zullen stemmen. Rusland zal het Unie-verdrag niet ondertekenen als de Oek raïne niet meedoet. Deze waar schuwing uitte de Russische president Jeltsin gisteren in een vraaggesprek met het dagblad Izvestija. Het Unieverdrag moet de betrekkingen regelen tussen de republieken van de ex-Sov- jetunie binnen een confederale staat. De centrale bank van de voor malige Sovjetunie heeft gisteren alle betalingen ten behoeve van de nationale begroting stopge zet omdat het geld op is. Het lijkt er nu op dat de regering miljoenen ambtenaren niet zal kunnen uitbetalen. De kwaliteit van het water van de Schelde blijft zeer bedenke lijk. De verbetering die in de pe riode tussen 1987 en 1990 bij het water van de rivier werd ge constateerd, zet niet door. Op sommige plaatsen is zelfs spra ke van een achteruitgang, zo blijkt uit een Belgisch weten schappelijk rapport dat gisteren werd gepubliceerd. Volgens de onderzoekers wordt de Schelde nog steeds ge bruikt als afvoerpijp voor indus trieel afval. Daarmee hebben naar hun zeggen alle pogingen van de autoriteiten om via milieuwetten of -plannen de problemen onder controle te krijgen, niet veel uitgehaald. Het rapport meldt ook enige vooruitgang. Zo gaat het een stuk beter met het zijriviertje de Nete. De bestrijding van de ver vuiling van de Spiere met zware metalen' wordt goed aangepakt. Ook in de regio Antwerpen vor dert het schoonmaakwerk. De schuldigen werden gezocht bij Antwerpse petrochemische be drijven zoals Bayer, BASF, die zomaar zware metalen lozen. Daarnaast zou de vervuiling worden veroorzaakt door bag- gerwerkzaamheden, die ervoor zorgen dat de haven 1 Antwerpen bereikbaar blijft >r grote zeeschepen. Voor Maastricht is het aftellen voor het Europese topberaad op 9 en 10 december nu echt begonnen. Bij de dienst Openbare werken hebben medewerkers hun handen vol met het uitzoeken en uitpakken van de hon derden vlaggen die de Limburgse hoofdstad de komende dagen zullen opsieren, foto anp ed oudenaarden BELGRADO-TIRANA AFP-GPD De Albanese regering is gisteren akkoord gegaan met de eis van de oppositie om vervroegde verkiezingen te houden. Vol gens een gezamenlijk commu niqué van de regering en de be langrijkste oppositiepartijen is het noodzakelijk de parlements verkiezingen, die in mei of juni gehouden zouden worden, te vervroegen. Als reden voor dit besluit noemen regering en op positie „de huidige situatie en de noodzaak om een democra tische staat op te bouwen". De verkiezingen kunnen nu binnen drie maanden plaatsvin den. Deze periode is noodzake lijk om de nodige economische en juridische voorwaarden voor de verkiezingen te scheppen, al dus het communiqué. De grootste oppositiepartij, de Democratische Partij van Al banië (DPA) had gedreigd uiter lijk dinsdag haar zeven minis ters uit het kabinet terug te trekken en het parlement te ver laten, als premier Bufi vóór die tijd niet tegemoet kwam aan een aantal eisen van de DPA. Een eis was vervroeging van de verkiezingen, mede omdat de. DPA van haar gehate coalitie partij (de voormalige commu nisten) af wil. Ook moet de in vloed bij radio en televisie wor den ingedamd en moet er een onderzoek komen naar de dood van vier DPA-aanhangers eer der dit jaar. Albanië wordt sinds de zomer van dit jaar geregeerd door een overgangskabinet onder leiding van ufi. In deze regering worden tal van belangrijke ministers posten door niet-communisti- sche oppositiepolitici bezet. Voornaamste taken van het ka binet Bufi zijn het orde op za ken stellen en algemene verkie zingen voorbereiden. ACHTERGROND CORRESPONDENT AFRIKA FRANS VAN DEN HOUDT Voor het eerst in maanden bleef het gisteren rustig aan het front in Kroatië. Alleen incidenteel werd er nog ge vochten. Daarmee zijn de kansen voor het sturen van een vredesmacht van de Verenigde Naties toegenomen. Het Joegoslavische leger is inmiddels begonnen met de Ontruiming van zijn kazernes in de Kroatische hoofdstad Zagreb en in andere steden. ZAGREB AP-Rtr-AFP Zo'n 400 militaire voertuigen van het federale leger verlieten de Maarschalk Tito-kazeme in Zagreb, de belangrijkste kazer ne van het slechts in naam nog federale leger. De kazerne is twee maanden lang van de bui tenwereld afgesloten geweest door een blokkade door Kroati sche troepen. Burgers floten en joelden naar de militairen, die richting Bosnië vertrokken. Volgens Ed Koestal, woord voerder van de EG-waarnemers, verliep de aftocht zonder inci denten. Federale en Kroatische afgevaardigden en vertegen woordigers van het Internatio nale Comité van het Rode Kruis hebben gisteren volgens Koestal onderhandeld over de uitwisse ling van politieke gevangenen en voor het opzetten van een humanitaire corridor naar de steden Vukovar en de omsingel de havenstad Dubrovnik. In Rijeka in Noord-Kroatië heeft het leger al 9 van de 15 militaire standplaatsen verlaten. In Nova Gradiska, 140 kilometer ten zuidoosten van Zagreb, voerde het federale leger nog zware beschietingen en infante- rie-aanvallen uit, maar elders in Kroatië was het rustig. Burgers van Osijek maakten van de ge vechtspauze gebruik om de stad te verlaten. Volgens officiële op gaven is zowat de helft van de 100.000 inwoners van Osijek ge vlucht. Met het afnemen van de strijd is de hoop gegroeid dat het 14e staakt-het-vuren in de burger oorlog stand houdt. De VN heb ben dit als voorwaarde gesteld voor het sturen van een vredes macht. Donderdag zorgde pre sident Tudjman voor een ope ning door zich bereid te verkla ren de blauwhelmen van de VN niet alleen aan de Servisch- Kroatische grens toe te laten, maar ook in de gebieden in Kroatië waar nog gevochten wordt. Die moeten daar „de re bellengroepen elimineren en zorg dragen voor de evacuatie van het Joegoslavische leger uit alle Kroatische gebieden". De Serviërs zijn inmiddels be gonnen de Kroaten te verjagen uit de door de Srèviërs verover de gebieden. In de gemeente Beli Manastir in het Noordoost- kroatische district Baranja heb ben de zelfbenoemde Servische autoriteiten een uitzettingsbe vel aan familieleden van Kroati sche strijders gegeven. Ze heb ben vijf dagen de tijd gekregen om hun huizen te verlaten, zo meldt het Joegoslavische pers bureau Tanjug. Tezelfdertijd worden zo'n 3.000 Servische vluchtelingen uit an dere delen van Kroatië in Ba- ranja gehuisvest. Het hervesti gingsprogramma wordt geleid door het communistische be wind in Servië, maar functiona rissen ontkennen dat het erop gericht is de etnische balans in het gebied te veranderen. Tudjman en de Sloveense president Milan Kucan gaan volgende week naar Duitsland, dat net als Italië nog vóór Kerst mis de twee republieken wil er kennen. De Franse president Francois Mitterrand waar schuwde gisteren dat dit een gezamenlijke beslissing moet zijn van de alle lidstaten van de Europese Gemeenschap. Cambodjanen in door de Rode Khmer gecontroleerde vluchtelingenkampen langs de Cambodjaanse grens in Thailand demonstreerden gisteren tegen de molestatie van Rode Khmer-leider Khieu Samphan. Samphan werd eerder deze week kort na terugkeer in Cambodja door woedende betogers aangevallen en uit het land verjaagd. foto afp mek noipitak Israël zoekt naar compromis JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël houdt vast aan 9 december als begindatum voor de voortzetting van de vredesonderhande lingen. Maar er zijn contacten gaande met de Amerikanen en 'het is niet bij voorbaat uitgeslo ten dat het Israëlische standpunt zal worden her zien als die contacten iets opleveren'. Premier Shamir heeft dat gisteren gezegd in Tel Aviv. De premier zei ook dat hij overweegt op 4 decem ber, de datum waarop Amerika het overleg wil hervatten, een ambtelijke delegatie naar Was hington te sturen 'om technische zaken te be spreken'. Volgens hem moeten de Amerikanen ervoor zorgen dat de onderhandelingen serieus verlopen en dat ze kunnen worden voortgezet. Het zou het beste zijn, zei hij, als de Amerikaanse regering haar eigen standpunten niet zou opdrin gen aan de partijen. In Israël houdt men het voor mogelijk dat de regering bakzeil zal halen en dat de delegatie toch op 4 december naar Washington reist. Morgen komt de voltallige ministerraad bijeen, voor haar wekelijkse overleg. Binnen de regering leeft de vrees dat Israëls aanzien schade zal oplopen als Amerikaanse televisiestations woensdag beelden vertonen van lege vergaderzalen en wachtende Arabische onderhandelingsdelegaties. Het is niet duidelijk welk soort compromis Sha mir op het oog heeft. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft duidelijk gemaakt dat het niet bereid is te onderhandelen over voor waarden vooraf van de verschillende partijen. Het Israëlische dagblad Al-Hamishmar, spreekbuis van de socialistische Mapam, meldde gisteren dat Israël overweegt het overleg te laten beginnen op zaterdagavond 7 december. Het zou betekenen dat de delegatie uiterlijk vrijdagmiddag vroeg in Washington zou moeten arriveren, in verband met de Sabbat. Israël zal in dat geval moeten uit leggen waarom het aanvankelijk liet weten dat de delegatie vijf dagen extra voorbereidingstijd no dig had. Oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban, Israëls meest ervaren diplomaat, schreef gisteren in het dagblad Yediot Acharonot dat het besluit van de regering om de delegatie pas op 9 december naar Washington te sturen 'rampzalig' is voor Israëls aanzien. Eban raadt de regering aan de 'Ben-Gurion formule' te hanteren door te verklaren dat Israël bereid is te onderhandelen 'met iedere Arabische leider, op iedere plaats en op ieder uur'. NIEUWSLIJ N Kansen op VN-vredesmacht voor Joegoslavië stijgen Zoals zoveel Westafrikaanse, met name Franstalige landen, is ook Togo het afgelo pen jaar op de democratische meerpartij- en-toer gegaan. Onder druk wel te verstaan van de eigen bevolking die de buik vol had van de militaire dictatuur, corruptie, schen dingen van de mensenrechten en een da lende levensstandaard, en massaal de straat op ging om hervormingen te eisen. President Eyadema, een voormalige ser geant in het Franse koloniale leger die in 1967 via een militaire coup de macht greep, voelde aanvankelijk weinig voor een meer- partijen-stelsel. Hij zwichtte voor de eisen van het volk, toen de demonstraties in de hoofdstad Lomé een gewelddadig en bloe dig karakter kregen. Onder druk ging Eyadema ook akkoord met het houden van een nationale conferentie om de politieke toekomst van het land uit te stippelen. Het Togolese staatshoofd werd er door oppositieleiders van beschuldigd verschrikkelijke moorden en andere misda den te hebben gepleegd en stelselmatig de mensenrechten van het Togolese volk te hebben geschonden. Eyadema werd verweten in hoogst eigen persoon verantwoordelijk te zijn voor de belabberde staat van de economie. Togo heeft een buitenlandse schuld van meer dan 2 miljard gulden en wordt sinds 1982 tot de minst ontwikkelde en armste landen in de wereld gerekend. De oppositie be schuldigde de president ervan 's lands fi nanciële bronnen te hebben geplunderd en de enorme sommen geld vervolgens op buitenlandse bankrekeningen te hebben gestojt. Eyadema, die de conferentie al vrij snel na de aanvang had verlaten, besloot eind au gustus dat het genoeg was en schortte de conferentie voor onbepaalde tijd op. Mili- raal Amegi, had bij het begin verklaard dat het leger alle overeenkomsten tussen de re gering en oppositie zou steunen en dat de conferentie haar zegje zou mogen doen. Maar hij zei tegelijkertijd dat Eyadema niet afgezet mocht worden en dat een poging daartoe tot een burgeroorlog zou kunnen leiden. Dat een groep militairen, nu Eyadema nog slechts een symbolische functie als staats hoofd vervult en zijn partij is verboden, nu ingrijpt is derhalve niet verrassend. Ondui delijk is echter hoe groot die groep is. Zo'n 70 procent van het leger bestaat weliswaar uit leden van Eyadema's Kabye-stam maar aangenomen wordt dat slechts een klein deel daarvan donderdag opnieuw het ra diostation heeft bezet en heeft geëist dat Koffïgoh en zijn regering het veld ruimen. Bovendien heeft Koffigoh verklaard er zeker van te zijn dat de legertop nog steeds achter hem staat. Maar de onvrede over Koffigoh's over gangsregering en met name over het besluit om Eyadema's RTP-partij te ontbinden, leeft niet alleen bij bepaalde legereenheden maar ook onder delen van de bevolking. En, zo is de laatste dagen gebleken, een de monstratie van die onvrede kan snel tot ge welddadigheden leiden. De spanning tus sen Togo's verschillende etnische groepe ringen met name Eyadema's Kabye en de stelselmatig achtergestelde Ewes-stam uit het zuiden, speelt daarbij een niet geringe rol en lijkt de afgelopen dagen te zijn toege nomen. Togo's leiderschap dient, gezien deze ont wikkelingen, snel te handelen om verdere sociale onrust en bloedige botsingen tegen te gaan en te voorkomen dat het op gang gebrachte democratiseringsproces uit mondt in een nachtmerrie. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Dat een democratie in Afrika nog altijd staat of valt met de houding van het le ger is de afgelopen dagen weer eens be wezen in Togo. Een groepje militairen, dat zichzelf nota bene democraten noemt, probeert daar stelselmatig het democratiseringsproces te saboteren waardoor de verwarring en vrees onder de bevolking toeneemt en de derde re publiek steeds maar geen kans krijgt zich waar te maken. DE PERUAANSE POLITIE houdt de Tupac Amaru verantwoordelijk voor een reeks van aanslagen donderdag nacht. De aanslagen werden met dy namiet uitgevoerd op een moment dat de gehele stad in duisternis was gehuld. President Eyadema (links) en premier Koffi goh van Togo. foto's ap. afp tairen en tanks verschenen in de straten van Lomé, omsingelden de vergaderzaal en de communicatie met het buitenland werd verbroken. Maar de delegaties van de conferentie wa ren niet meer te stoppen. Tijdens een nach telijke vergadering wezen zij Kokou Koffi goh aan als premier en besloten dat de pre sident een groot deel van zijn macht aan hem diende over te dragen. Eyadema's ver nedering was compleet en de nieuwe de mocratische overgangsregering een feit. Het leger had tijdens de hele conferentie een uiterst ambivalente houding aangeno men. De chef van de strijdkrachten, gene-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6