Binnenland Standaardpolis fors goedkoper m DSM: Gedwongen ontslag mogelijk Treinreiziger tevreden over NS Kabinet wil rapport over gezondheid Haagse circusolifant komt niet boven water CRI heropent steunpunt op Antillen Surinaamse bejaarden hebben gebrek aan alles Zaterdag 30 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) Patrick van den hurk jan preenen sjaak smakman frans visser vormgeving-, ralph kleinhout Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN 'Overheveling voorzieningen drukt kosten Eerste transport kernafval Om half vier gistermiddag draaiden twee trucks met oplegger het terrein van de kerncentrale in het Zeeuwse Borsele op. Daar mee was het eerste transport van in totaal 15.000 vaten met ra dio-actief afval van Petten naar Borsele probleemloos verlopen. De twee tmcks met oplegger reden niet gehinderd door mist of demonstranten het traject. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de auto's 's ochtends al zouden vertrekken, maar evenals donderdag was mist de spelbreker. Rond het middaguur verbe- terde het zicht en kon men op weg voor het eerste van ongeveer zeshonderd transporten die de Commissie Opslag en Verwer king Radio-actief Afval (Covra) in anderhalf jaar tijd nodig denkt te hebben. •foto gpd 'Geen schnabbels in beveiliging' Het particuliere beveiligingsbedrijf zal voortaan geen politie mensen in dienst nemen tenzij de korpschef schriftelijk toe stemming heeft verleend. Dat is één van de regels in de nieuwe gedragscode die de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorga nisaties (VPB) gisteren heeft goedgekeurd. De gedragscode bevat eisen, zoals het melden van werkzaamheden bij de politie en na leving van geldende wetgeving en cao. Met de verplichting geen personeel aan te nemen, dat in dienst is van de politie, komt de VPB tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer. De Kamer sprak zich uit tegen dergelijke nevenfuncties van politiemensen. Geneesmiddelen worden goedkoper Dit jaar zijn de geneesmiddelen gemiddeld bijna 3 procent goedkoper geworden. Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie, heeft dit gisteren bekend gemaakt. Sinds 1985 zijn de geneesmiddelen 11,8 procent goedkoper ge worden, terwijl de kosten van medische verzorging in deze pe riode met 19,4 procent stegen. Volgens Nefarma is de prijsdaling van de geneesmiddelen te danken aan vrijwillige prijsbevriezing en -verlagingen in de afgelopen jaren en de invoering van het geneesmiddelenvergoedingssysteem (GVS) voor ziekenfondsver zekerden op 1 juli 1991. EO en VPRO vragen A-status aan De Evangelische Omroep vraagt vandaag bij het Commissariaat voor de Media de A-status aan. De omroep heeft kans gezien binnen enkele maanden bijna 200.000 nieuwe leden te boeken. De EO beschikt thans over 530.829 leden, ruim boven de norm van 450.000 leden. Ook de VPRO zal de A-status aanvragen. De aanvrage van de VPRO gaat maandag naar het Commissariaat. De VPRO maakt morgen de eindstand van de ledenwerving be kend. De procedure voor de goedkeuring neemt enige maanden in beslag. Mocht het Commissariaat de aanvragen goedkeuren, dan kunnen beide omroepen per 1 oktober volgend jaar op extra zendtijd rekenen. KLM herhaalt: geen ontslagen In een gesprek met het kabinet, de grootste aandeelhouder van de vliegmaatschappij, hebben KLM-functionarissen gisteren herhaald dat er bij de KLM geen ontslagen vallen als gevolg van een eventuele samenwerking met British Airways. Het gesprek tussen de KLM-top en de kabinetsdelegatie duurde enkele uren. Premier Lubbers zei na afloop dat het om een gesprek „van in formatieve aard" was. Belangrijk probleem voor het kabinet is dat een fusie tussen beide luchtvaartmaatschappijen zou leiden tot aanzienlijk minder zeggenschap van de staat over de natio nale luchtvaartmaatschappij. Zou British Airways een belang van 70 procent krijgen, zoals de Britten willen, dan kan de Ne derlandse staat op slechts 12 procent rekenen. Nu bezit de staat 38 procent van de aandelen KLM. Bonden woedend over sociaal plan HEERLEN* PETER BRUUNS DSM sluit bij de komende reor ganisatie gedwongen ontslagen niet langer uit. Het chemiebe drijf wil in het sociaal plan de mogelijkheid openhouden om 'als uiterste maatregel' perso neel op straat te zetten. Dit tot grote woede van de Unie BLHP en Industriebond FNV. Over het aantal ontslagen dat DSM in petto heeft, is nog niets bekend. Dat hangt af van diverse andere maatregelen die het concern eerst wil treffen om het teveel aan personeel weg te werken. Bestuurder Frans Hol van de Unie BLHP noemt het plan van DSM „volstrekt onacceptabel". Hij stelt dat de raad van bestuur van DSM in oktober blijkbaar iedereen in een rad voor ogen heeft gedraaid door te beloven AUTOKRAAN TRANSPORTEN De standaardpolis voor particulier verzekerden wordt volgend jaar fors goedkoper..65-Plussers hoeven dan nog maar 118,30 (nu 140) gulden per maand te betalen die polis, voor mensen onder de 65 daalt de premie van 170,30 gulden per maand tot 153,30 gulden. Staatssecre taris Simons van volksgezondheid heeft dat gisteren meegedeeld. berekend dat de kosten van de gezondheidszorg dit jaar met 7,5 procent stijgen, zodat de premies niet of nauwelijks om laag kunnen. Tijdens een ge sprek zijn de partijen wel wat nader tot elkaar gekomen. Si mons verlaagt vanwege de kos tenstijging de premie voor ver zekerden onder de 65 met een standaardpolis met 10 procent, hoewel hij ook hier de premie met 15,5 procent had willen verminderen. Voor de 65-plus- sers houdt hij uit inkomenspoli tieke overwegingen wel vast aan een verlaging van 15,5 procent. De verzekerden met een stan- Reden voor de verlaging is dat op 1 januari de medicijnen, re validatie, audiologische hulp en het erfelijkheidsonderzoek wor den overgeheveld naar de Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Die onderdelen vormen 15,5 procent van de uit gaven aan ziektekosten. Simons heeft de particuliere verzekeraars voorgehouden dat hun ziektekostenpremis ook met 15,5 procent omlaag kun nen. De organisatie van particu liere verzekeraars, het KLOZ, bestrijdt dat. Het KLOZ heeft daardpolis nemen bijna de helft van de ziektekosten van parti culieren voor hun rekening. Wat de verzekeraars op deze polis sen moeten toeleggen, krijgen ze terug via een speciale heffing voor alle particulier verzeker den, de vereveningsbijdrage. Die gaat, zo zei Simons eerder deze week, met 140 gulden per jaar omhoog naar 414 gulden. De standaardpolis omvat vrij wel het ziekenfondspakket en werd in 1986 ingevoerd voor be jaarden die het toen opgeheven vrijwillige ziekenfonds moesten verlaten en zich op de particu liere markt moesten verzekeren. Hun ziektekosten dreigden daardoor hoog op te lopen. Sinds vorig jaar kan iedereen die meer dan 140 gulden (65- plussers) of 170 gulden (jonger dan 65) per maand aan ziekte kosten betaalt, een standaard polis nemen. UTRECHT ANP Het merendeel van de treinreizigers is tevreden over de Nederlandse Spoorwegen biedt. Dat blijkt uit de thermograaf, het kwaliteitsonderzoek dat NS sinds juni elke maand houdt onder reizigers. Van de ondervraagden vindt 55 procent dat de treinen goed op tijd rijden. 22 Procent heeft daar klachten over. Ook over een ander veelbesproken onderwerp, het aantal zitplaatsen, oordelen de meeste treinreizigers positief: 60 procent vindt dat er voldoende stoelen zijn, 15 procent is daar niet tevreden over. Hoewel de cijfers op deze punten positief zijn, halen ze niet of nauwelijks de norm die de hoofd directie van de Spoorwegen heeft gesteld. Niet meer dan 15 procent- mag ontevreden zijn, zo heeft de NS-top bepaald. Hetzelfde geldt voor de service door de con ducteurs. Volgens de thermograaf-cijfers is 84 procent van de reizigers tevreden over de vrien delijkheid van conducteurs. Dat moet volgens de normen minstens 85 procent zijn. De aanspreek baarheid van conducteurs scoort aanzienlijk minder goed: 56 procent is daar tevreden over, 16 procent is ontevreden. Over de veiligheid oordeelt de treinreiziger zeer positief: 86 procent zit op zijn gemak in de trein (3 procent niet). Over de sociale veiligheid op sta tions is driekwart tevreden (7 procent niet). Voor de thermograaf worden iedere maand ge durende elf dagen 800 reizigers ondervraagd. dat er geen gedwongen ontsla gen zouden vallen. De bonden bespraken giste ren met de directie van DSM Limburg het concept-sociaal plan voor de reorganisatie. Het bedrijf meent dat er minstens 1200 mensen teveel op de loon lijst staan: 600 tot 700 staffunc tionarissen en minimaal 700 in de fabrieken. Om zoveel moge lijk mensen intern te kunnen herplaatsen zal er voorlopig zo weinig mogelijk nieuw perso neel worden aangenomen. Be langrijkste maatregel is echter het ontslag van werknemers van 58 jaar en ouder, waarbij DSM de werkloosheidsuitkering wil aanvullen. Daardoor moeten 500 tot 700 arbeidsplaatsen vrij komen voor 'boventallige' DS- M'ers. Voor de resterende 'bo ventalligen' wil DSM 'outplace ment' regelen. De vakbonden vinden dit concept-sociaal plan volstrekt onacceptabel. Als alternatief stelt de FNV voor om de 'oude- renregeling' uit te breiden van 58-plussers naar 55-plussers. Er lopen zo'n 1200 55-plussers rond bij DSM, genoeg om alle 'boventalligen' een andere werkplek te geven. Ook de Unie BLHP ziet liever een verlaging van de leeftijd voor de 'oude- renregeling'. DSM voelt daar vooralsnog niks voor. Jan Terlouw, kinderboekenschrij ver en sinds kort ooft commissaris der koningin in Gelderland, leidde gisteren een veiling van Russische kindertekeningen over de kern ramp in Tsjemobyl. Op de teke- DEN HAAG ANP Het kabinet vindt dat het Rijks instituut voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) voortaan elke drie tot vier jaar een rapport moet maken over de gezondheid van de Neder landse bevolking. Twee groepen blijven wat be treft hun gezondheid duidelijk achter bij de rest van de bevol king: allochtonen en dak- en thuislozen. Staatssecretaris Si mons van volksgezondheid wil de verschillen in gezondheid tussen de diverse roepen ver minderen met speciale pro gramma's. Het onderzoek moet aantonen of die werken. ningen werd geboden door parti culieren, bedrijven en gemeenten. Het laagste bod was 250 gulden, het hoogste 20.000 gulden. De opbrengst, 49.750 gulden, is voor medische behandeling van kinde ren die zijn getroffen door de kernramp. Ook kunnen kinderen uit het gebied door deze veiling met vakantie. »foto anp cor out Zo kun je ook je boek verkopen. Terwijl auteur Mark Shand in een Amsterdamse boekhandel zijn boek 'India per olifanf signeerde, konden belangstellenden gisteren een ritje op deze Indische olifant maken. Shand be schrijf in zijn boek een reis van vier maanden die hij in 1989 door India maakte. »foto anp marcel antonisse DEN HAAG ANP De speurtocht naar de botten van circusolifant Jenny, die in 1937 in de huidige Hemster- huisstraat in Den Haag is begra ven, is vergeefs geweest. Con servator Rob Claassen van het Haagse Museon had weliswaar zich bereid verklaard het olifan ten-skelet op te bouwen en te exposeren, maar er werd geen botje gevonden. Het terrein waarin werd ge graven is de voormalige bin nentuin van de voorloper van het Museon, het Museum voor het Onderwijs. Het museum had de olifant in 1937 gekocht toen die was overleden na een optreden van circus Sarrasani in het Circustheater. De oude Jen ny, die in 1906 door het circus gezelschap was gekocht en hon derd jaar oud zou zijn, kon de trein niet meer bereiken. Zij zakte door haar poten. Met een takelwagen is nog geprobeerd de olifant weer op haar poten te krijgen, maar toen de kabels braken stortte zij een tweede keer ter aarde. Uiteinde lijk werd ze op een grote platte wagen gehesen en door twee paarden naar de Haagse dieren tuin getrokken. De olifant over leed dezelfde avond. Volgens Claassen blijkt uit krantenartikelen dat het Muse um voor het Onderwijs het dier vervolgens voor vijftig gulden heeft gekocht en het skelet in de tuin heeft begraven. Uit geen enkel bericht blijkt volgens Claassen dat de olifant ooit is opgegraven. De conservator sluit dan ook niet uit dat het skelet er nog ligt. Tot een diepte van twee en een halve meter is vrijdag echter niets gevonden. Volgende week gaat de ge meente Den Haag een park op het betreffende terrein aanleg gen. Het voormalige complex van het Mueseum voor het On derwijs is al jaren geledèn ge sloopt en erom heen zijn huizen gebouwd. Conservator Claassen kondigde aan dat het Museon afziet van verdere speurtochten naar het skelet. DEN HAAG GPD UTRECHT ANP In Suriname leven duizenden bejaarden onder schrijnende omstandigheden. In de elf bejaardentehuizen in het land ontbreken vaak de meest elementaire behoeften zoals thermometers, lakens, matrassen en zwachtels. Zeker 20 procent van de ouderen sterft voortijdig door het ontbreken van vol doende medicijnen. Dat maakten vertegenwoordigers van de Surinaamse stichting SBBBF gisteren be kend in Utrecht. Zij zijn deze dagen in ons land om bij Nederlandse veizorgings- en verpleeghuizen nog bruikbaar maar over tollig verzorgingsmateriaal in te zamelen. Van de bijna 400.000 Surinamers is onge veer 40 procent (150.000) ouder dan 50 jaar. Daarvan zijn er 70.000 aangewezen op de overhei'dsuitkering van 350 Surinaamse gul dens, terwijl de armoedegrens op 1100 gul den ligt. Enkele duizenden van hen leven onder zeer kommervolle omstandigheden. Zij hebben geen kinderen om voor hen te zorgen, eten zeer schamel en hebben aan vrijwel alles gebrek.„Het verschil tussen de bejaarden in Suriname en Nederland is gi gantisch", zo stelt directeur Roseval van de Landelijke Federatie van Welzijnsorganisa ties voor Surinamers. „In Nederland gaat veel materiaal naar de vuilnisbelt, terwijl dat in Suriname nog grote waarde zou heb ben." Daarom vinden de komende dagen onder meer gesprekken plaats met de Vereniging van Directies van Bejaardentehuizen (VDB) en de apothekersvereniging KNMP. Een di recteur van een Utrechts bejaardencentrum heeft al toegezegd om goederen (nieuw en oud) uit de kelder te halen en naar Surina me te sturen. Ook hoopt de SBBBF geld in te zamelen. In de elf Surinaamse bejaardentehuizen verblijven 600 ouderen, terwijl de wachtlijs ten lang zijn. De helft van hen krijgt geen enkel bezoek, afgezien van de vrijwilligers van de SBBBF. Een deel van de tehuizen verkeert in slechte staat omdat het aan on derhoud de laatste vijftien jaar heeft ont broken. In een van de tehuizen, waar nogal wat incontinente patiënten wonen, is de situa tie volgens SBBBF-voorzitter Burgzorg bijna onhoudbaar. „Er zijn daar geen lakens of ondersteken en voor de maaltijden is slechts een grote pot beschikbaar waar alles in moet worden gekookt", zo stelt Burgzorg. De SBBBF probeert via speciale acties de ergste nood wat te verzachten. Burgzorg: „Het geld om veel te doen ontbreekt. Vorig jaar al was de situatie zo slecht geworden dat we besloten om naar Nederland te ko men om de alarmbel te luiden. Nu zijn we dan eindelijk hier." De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) ondersteunt de actie, on der meer door hen te helpen met het leggen van contacten met Nederlandse organisa ties. Vice-voorzitter Spangenthal van de ANBO spreekt van een onmenselijke situa tie. „Het is vreselijk dat mensen met hun oude lichaam op een hard bed zonder ma tras moeten liggen. Het ontbreekt in Suri name werkelijk aan alles wat hier honderd procent vanzelfsprekend is." De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) gaat binnen kort een nieuw steunpunt op de Nederlandse Antillen vestigen. De toenemende rol die de eilan den spelen in de doorvoer van verdovende middelen naar Ne derland is de belangrijkste over weging. In Nederland onderzochte drugszaken leverden eind 1990 maar liefst vijftig keer een con nectie op met de Antillen. Poli tiemensen bezochten in ver band hiermee achttien keer de eilandengroep. In totaal leverde dat 61 verdachten en ruim hon derd kilogram cocaïne op. De toenmalige Arubaanse mi nister van justitie Hendrik Croes heeft eind september al gewaar schuwd dat Aruba een door voerhaven voor verdovende middelen wordt als de Europese grenzen open gaan. De handel in drugs via de Antillen is aan trekkelijk omdat Schiphol voor Antillianen en Arubanen ge makkelijk toegang geeft tot de rest van Europa. Politie Zwolle controleert extra op alcohol ZWOLLE «ANP De politie van Zwolle gaat met ingang van morgen dagelijks twee keer ten rrlinste een half uur op controleren op alcohol gebruik in het verkeer. De con troles worden vooral gehouden bij sportkantines, discotheken, buurthuizen en cafés. Alle patrouillewagens worden uitgerust met apparatuur om het alcoholgebruik vast te stel len. Elke dag wordt er steeds op andere momenten en lokaties gecontroleerd. Het project loopt voorlopig tot 1 maart 1992. Aan leiding voor de nieuwe aanpak is het naar verhouding grote aantal ongevallen in Zwolle waarbij alcohol is het spel is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3