Moordend voor de geest ZATERDA ib BIJVOEGSEL Die vrijdagavond komen in de lounge van het Noordwijkse hotel Noordzee circa veertig mensen schoorvoetend binnen. Ze begin nen aan een spel, maar wel een zeer serieus spel, een bloedstollend moordweekeinde. Ze weten dat ze vrijwillig een paar dagen tot elkaar zijn veroordeeld, maar de eerste schreden op het moordpad zijn zwaar. „Mag ik me even voorstellen", klinkt het dapper. „Verslaggever. Specialiteiten: moord en verkrachtingen. Dol op deellen- de van anderen. Ik krijg een kick van elke televisiemoord. Op vakantie bezoek ik aller lei martelkamers en thuis heb ik een specia le boeienbank. Het leven is zo ongelofelijk saai en daarom ben ik hier. Er komt toch zo een moord, is het niet?" De 'tegenspelers' oftewel de negen ac teurs van Agatha Produkties uit Amsterdam verblikken of verblozen niet. Zij kennen de spelregels en weten dat fictie en werkelijk heid niet te scheiden zijn. Deelnemers aan moordweekeinden ontdekken dat pas tij dens dit moordzuchtige samenzijn. Zij zijn voornamelijk behept met een gezonde hoe veelheid sensatiezucht, abnormale roman tische gevoelens en een exorbitante speur zin. De intrige, opgezet door de acteurs van het Amsterdamse gezelschap, willen ze hoe dan ook ontrafelen. GENOOTSCHAP De groep acteurs opereert dat weekeinde in Noordwijk onder de veelbelovende titel Het Genootschap der Geneugten. Alle deelne mers die zich via de normale weg bij de Agatha Produkties hadden aangemeld (kos ten ruim 500 gulden p.p. voor het totale ar rangement) hadden zogenaamd gere ageerd op een contactadvertentie van het il lustere genootschap, dat nieuwe leden zoekt voor de Netgroep en vriendenkring'. Vanwege de enorme respons was er een weekeinde in een Noordwijks hotel belegd, zodat de kennismaking tussen de contact advertentie-schrijvers en de reflectanten soepel zou kunnen verlopen. Dan konden er en passant nog wat moorden worden ge pleegd, want daar ging het ten slotté om. fïlwOEL Tijdens de eerste maaltijd verlopen de ver bale schermutselingen tussen deelnemers en acteurs hier en daar nog wat stroef. De muziek gaat al snel op zwoel en een vrou welijk lid van Het Genootschap opent het romantische bal met één van de gasten. Voordat de twee de dansvloer op gaan, drinken ze een liefdesdrank. Het klikt meteen, zien de aanwezigen. „Misschien krijg ik vanavond ook nog wel zo'n leuke scharrel", zie je sommigen denken. De ac trice slaat haar arm om de nek van haar danspartner en drukt zich steeds vaster te gen hem aan. Na korte tijd hangt ze geheel om zijn nek en de aanwezigen vinden dat het nu tijd wordt om van partner te wisse len. Maar ineens sensatie, de actrice wordt geheel slap, rochelt een beetje en legt het loodje op de dansvloer. De kop is er af, de eerste dode is gevallen. „Een beetje een raar zootje", klinkt het kri tisch. Hoe dan ook, binnen enkele minuten rijdt een ambulance met zwaailichten en loeiende sirenes de Koningin Wilhelmina Boulevard op. „Lekker echt he", roept een 59-jarige-psychologe uit Groningen. Zij is gekomen met een groep vriendinnen en leeft zich hartstochtelijk 'in'. Ook een jong dynamisch echtpaar uit Ede is behoorlijk bij de les. „Wij zijn gek op spelletjes. Dit is al ons tweede moordweekeinde. Je wordt hier natuurlijk getild waar je bij staat, maar het lijkt wel helemaal echt. Als je denkt dat dit spel is, moet je thuis blijven." Ondertussen leggen ambulancebroeders het 'lijk' op de baar en even later betreedt onder doodse stilte 'inspecteur Mollee van de Noordwijk se politie' de zaal. Hij geeft wat korte informatie. De overle dene is Teddy van Zuilen. In het Acade misch Ziekenhuis Leiden is inmiddels ge constateerd dat zij vermoedelijk geen na tuurlijke dood is gestorven. De stoffelijke resten worden deze nacht nog overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk. Hij vraagt de aanwezigen alle mede werking bij het ingewikkelde onderzoek. Daama begint hij aan een messcherpe on dervraging. Vooral de acteurs oftewel de le den van Het Genootschap der Geneugten, worden door hem onder vuur genomen. De deelnemers mengen zich al snel in het spel. Speurneuzen kunnen hart ophalen tijdens spannende weekeinden Speurneuzen kunnen .tijdens een moordweekeinde hun hart ophalen. Een beetje griezelen en jlink de hersencellen laten werken. Het wordt de deelnemers niet gemakkelijk gemaakt. De huisvrouw en de computerdeskundige stropen de mouwen op en gaan als Sherlock Holmes en dr. Watson op zoek naar het motief. Ze checken de alibi's en onderwerpen de verdachten aan een genadeloos kruisverhoor. De deelnemers lichten tevens een tipje van de sluier van het levensmysterie op. ,,Het is eigenlijk geen spel, maar pure realiteit." KNORRIG Inspecteur Mollee krijgt het daama zelf zwaar te verduren. Een moord oplossen is geen sinecure, maar het beantwoorden van onbenullige vragen is een ramp. Hij blijkt net als de andere acteurs behoorlijk rolvast te zijn, maar vragen als „Aan welke straat staat uw politiebureau? En wat vindt u van die nieuwe vrouwelijke collega? Is Noord- wijk nu echt zo crimineel?", kan hij helaas niet beantwoorden, maar pareert hij met knorrige wedervragen, of doet hij autoritair af. Enkele deelnemers hebben al snel het plot van dit weekeinde door: „Hij is zelf zo corrupt als df pest. Zag je die blik... En, wij zend op een fraaie dame die vertelt dat z'e dit weekendje aangeboden heeft gekregen van haar zusters, „haar vertrouw ik hele maal niet. Ze hoort gewoon bij de groep, maar ze speelt een beetje slecht." De blitse inspecteur is er om de moord dp te lossen, spreek hij streng en hij deelt ver der mee dat we het hotel niet meer uit mo gen. Telefoneren, wandelen en faxen is ten strengste verboden. Wie ongehoorzaam is. wordt in de boeien geslagen, meldt hij en hij toont twee exemplaren. Wc krijgen de kriebels. Bij zo'n inspecteur in de boeien is een wel heel aanlokkelijke straf, maar we verdringen deze wulpse en aardse gedach ten en blijven braaf in het hotel. Er wordt een speciale kamer ingericht, waar het ijve rige politiebaasje het ene bewijsstuk naast het andere op een bord hangt. Lijkschou wingen, de exacte samenstelling van het gif, moordwapens en brieven krijgen er in de loop van de dagen een plaats. Rond het middernachtelijk uur gaat in de i laat i r los, bar ergens een wekker af. Er ligt een briefje met een onheilspellende tekst bij. In de sauna is het een er\ ander aan de knikker. We laten onze drankjes staan en verdringen elkaar schaamteloos in de openbare naakt- kamer van het hotel. We zijn blijkbaar de grens van burgerlijk fatsoen al ruim gepas seerd. Maar er is geen nieuw lijk te bespeu ren. In de sauna brandt alleen een kaars bij een portretje. Een lugubere grap, want het blijkt te gaan om een foto van een oud lid van Het Gé- nootschap. De jongeman is drie jaar gele den op mysterieuze wijze in Noorwegen omgekomen, vertelt de inspecteur die het gedesillusioneerde gezelschap weer bijeen heeft gedreven in de bar. Veel dames van het Genootschap hebben 'iets' met die jon gen gehad. Zijn naam is Christiaan Morgen- het is tijd om naar bed te gaan. De ogen vallen net dicht als op de deur van de slaapkamer gebonsd wordt en een brief onder de deur wordt geschoven. Niet echt griezelig, dus laten we de inhoud voor wat die is. Zaterdagmorgen tijdens het ont bijt deelt de wakkere inspecteur mee dat hij van de anatoom patholoog heeft vernomen dat Teddy van Zuilen is overleden aan een dosis van het vergif, euthesate. Een middel dat gebruikt wordt om dieren in te laten sla pen. De ondervraging van de mogelijke da ders wordt grimmiger, niettemin krijgen de gasten toestemming voor een strandwan deling. „Maar wel allemaal naar links, tegen de wind en de regen in en beloven dat u niet van het strand afgaat", zo luidt de op dracht van de inspecteur. VERDACHT Iedereen staat inmiddels op scherp en tege moetkomende wandelaars of joggers wor den met argusogen bekeken. Zelfs een zee meeuw krijgt het predikaat 'verdacht'. Als een visser een net niet zelf uit zee kan krij gen, weten we het allemaal zeker, er bengelt een lijk of tenminste een been aan het touw. De man wordt bijkans opzij geramd, en het hele gezelschap gaat aan het net sjorren. Teleurstelling, als blijkt dat de goe de man niet bij de crew hoort, en er een paar gewone vissen uit zee worden opge haald. Bij terugkomst in het hotel blijken zich wel nieuwe ontwikkelingen te hebben voor gedaan. In het zwembad ligt een jas van de bewuste Christiaan Morgenster en de on dervraging van de inspecteur wordt door spekt en aangedikt met driftbuien, huilbui en en honend gelach. Terwijl voor iedereen de oplossing ver te zoeken is, heb ik hem. Glashelder. Kan niet missen. Christiaan Morgenster is volgens mij de naam van iemand die ooit werd genoemd in een reclame. En in die reclame ligt na tuurlijk de oplossing. Zei de dame in de spot niet dat ze van Christiaan Morgenster houdt? Ik zwijg over deze vondst als het graf. Ik hoef alleen nog maar uit te zoeken wie er van Christiaan hebben gehouden of wie door hem aan de kant is geschoven en dan ben ik de absolute heldin van het week einde. Alle verdere informatie over cocaïne lijnen, abortussen en drugsgebruik gaan volledig langs me heen. Ik concentreer me op de liefde. LIEFDESSPEL 's Middags wordt er om de romantische verwachtingen nog een beetje in te lossen een Liefdesspel gespeeld. Als spel wordt het al snel een beetje saai, dus de vreugde is groot als er aan het einde van de happening weer een lijk klaarligt. Onder aan de trap de Noordwijkse variant van het door drs. P. bezongen drama. De inspecteur verstaat z'n vak en is weer snel ter plekke. De dode is doorboord met een liefdespijl en is de zus ter van dezelfde Christiaan. „Weinig bloed en ze ligt verkeerd", constateert een deel neemster en ze reconstrueert de moord la ter door zichzelf van de trap te laten vallen. Voor de zaterdagavond staat een ge kostumeerd bal aangekondigd. Het thema is de nacht. Als Koningin van de Nacht heb ik me aardig opgetuigd, maar ik moet mijn meerdere erkennen in nachtburgemeesters, nachtvorsten, nachtmerries, nachtzusters en wandelende nachthemden. Gegeten wordt er nauwelijks, want de aanwezigen rekenen nu onvoorwaardelijk op De Echte Moord. Een wilde schiet- en of steekpartij, waarbij de helden van Miami Vice zullen verbleken. Iedere deelnemer heeft trouwens nu wel zo langzamerheid zijn eigen oplos sing bedacht. Het tafelgesprek gaat alleen nog over het te volgen scenario en de meest logische gedachtengang. De acteurs worden nauwlettend gescha duwd, iedere blik en of beweging, iedere sa nitaire activiteit wordt besproken en geana lyseerd. Er gebeurt ook wel het een en an der, maar dat leidt alleen tot veel commo tie, maar niet tot een lijk. Veel deelnemers voelen zich daardoor hevig tekort gedaan en geven ongegeneerd blijk van hun teleur stelling. Een vtouw van de vriendinnen- groep verwoordt het aldus: „We dachten dat het allemaal veel spannender zou wor den. Meer zoals in de film, met veel meer actie. Nu was het toch allemaal een beetje mat en zoet. We hadden gedacht dat we zelf verdacht zouden worden. Het is eigenlijk geen moordweekeinde. het is meer een denkvakantie". Verkleed als 'non' zoekt ze haar heil en vertier maar eens op de dansvloer. SPECULATIES De zondagmorgen verloopt tam, met een wandelingetje, wat geheimzinnige bespre kingen ih de wandelgangen en veel specu laties in de bewijskamer. die inmiddels het zenuwcentrum van het hotel is geworden. Voor de lunch noteren we onze oplossing. Als de inspecteur met veel verve zijn slotact opvoert is de spanning te snijden. Iedere leerkracht, dominee of pastoor zou stinkend jaloers zijn op een dergelijke aan dacht. Haarscherp analyseert hij de intrige. Veel deelnemers blijken geslaagd te zijn voor speurneus. Ik had wel het juiste motief (de liefde), maar blijk de verkeerde naam te hebben ingevuld. Zo'n weekendje is ook moordend voor de geest.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39