Sport Van Daalen wil doorstoten naar de wereldtop Titelstrijd spitst zich toe op AAS en LSG 3 Zaterdag 30 november 1991 31 Na het eerdere 3 1/2-4 1/2 ver lies van Oegstgeest tegen LSG 4 spitst de titelstrijd in de promo tieklasse van de Leidse schaak competitie zich voorlopig toe op LSG 3 en AAS. Beide teams kwamen in de derde ronde op nieuw tot winst en gaan nu fier aan de leiding. LSG 3 schakelde daarbij medekoploper Katwijk uit, terwijl AAS 2 weinig moeite had met de eigen reserves. Lei derdorp en Katwijk 2 gleden uit tegen respectievelijk LSG 4 en Oegstgeest. Voor deze ploegen lijkt inmiddels tezamen met de AAS-reserves een verbeten de gradatiestrijd om de laatste twee plaatsen in het verschiet te De Leur en Van der Zee wonnen allen tamelijk eenvoudig van Snel, Noordhoek, Beije, Van Zij- verden en Feiss. Helsloot-Ko- renwinder en Spaargaren-De Visser leverden de AAS-reserves de enige halfjes op. Voor Naber en de Jong rest in onduidelijke stelling nog een tweede zitting: 6-1 voorlopig. Leiderdorp kon tegen LSG 4 louter in de kop een vuist ma ken. Erik van der Marei kwam er na pionverlies tegen Geralt Serdijn niet aan te pas, terwijl Mark Irwin zich tegen Adinda Koster met het behaalde ope ningsvoordeel geen raad wist en ten slotte in tijdnood kopje on der ging. Stefan van Blitterswijk, Peter Verwoerd, Arco van Duivenbo- de en Ada van der Giessen ble ken echter te sterk voor de res pectievelijke Leiderdorpers Henk Goeman, Piet Selier, Wim de Vos en Erik Ruijssenaars. Thomas de Leeuw en Marcel de Jeu boden in gecompliceerde duels weliswaar taaier verweer tegen LSG-ers Arvik Harms en Marcel Wubben, maar gingen in de cruciale fase alsnog ten onder: 6-2. Oegstgeest had zoals te ver wachten viel geen moeite met Katwijk 2. Opmerkelijk was daarbij wel de overtuigende ne derlaag waarop Katwijks kop man Gijs Haasnoot de in de opening schutterende Leids kampioen Joop Piket trakteerde. Een slipper die de Oegstgeeste- naren zich echter, gelet op de andere partijen, gemakkelijk konden veroorloven. Arthur van der Spek, Eddy van de Paardt en Rob Veenhuijsen (in een voor- uitgespeelde partij) namen te gen respectievelijk Swets, Wijn and Kuijt en Jan Dubbeldam de meest overtuigende overwin ningen voor hun rekening. Hij is allerminst bescheiden, Herman van Daalen. De 25-jarige Leidenaar, uitkomend voor Centraal uit Oegstgeest, is absoluut overtuigd van zijn ei gen capaciteiten als driebander. Dus klinkt het nogal arrogant: „Ik wil er over tien jaar bijzitten, bij de internationale top. Ik wil de nummer één zijn van de wereld. Dat doel is nu nog een luchtkasteel, maar het kan een echt kasteel worden." Katwijk gaf zijn koppositie te gen LSG 3 niet zonder slag of stoot gewonnen. Met name in valler Gijs Haasnoot en Wilfried Binnendijk lieten aan Katwijkse zijde tegen respectievelijk Jan de Wit en Joop Bakker kansen op meer dan de uiteindelijke re mises liggen. De verdere scores bleven daarmee beperkt tot winst van Guidi van de Bent te gen Ruud Dobbelaar en een rustige remise tussen Jan Hel- lenberg en Chris Manniën. Op het kopbord mocht Sprinkhui- zen nog even op een positief re sultaat hopen tegen Folkert Geertsma, om er na een gemiste kans echter niet meer aan te pas te komen. Remmelt Otten won een sterke aanvalspartij tegen Dirk van Starkenburg, waarna Ruud Mieremet en Albert Termeulen met wat meer moei te opponenten Daan Binnendijk en Gert Koelewijn de baas ble ven^ 1/2-5 1/2. Het Aalsmeerder onderonsje tussen AAS 1 en 2 was voor het eerste team een fluitje van een cent. Könst, Pedersen, Eveleens, LEIDEN HERMAN JOUSTRA Dat is nogal een streven, zeker als je bedenkt dat tot voor kort - de insiders daargelaten - bijna nog niemand van hem had ge hoord. Hij kwam dit jaar dan wel op de landelijke A-lijst, maar klappers maakte hij nog niet. Zijn partij tegen Simon Sacksioni, in een competitie wedstrijd voor Centraal, bracht daarin een paar weken terug in één klap verandering. Van Daalen veegde in 17 beurten 35 caramboles bij elkaar: een moyenne van 2.058. De biljart- wereld stond even op zijn kop. „Ach, iemand als Jaspers kan dat ook. Of Blomdahl." En grijnzend: „Maar alleen als ze een absolute topdag hebben." Het is inderdaad zeldzaam bij het driebanden, een gemiddel de van boven de twee, maar wakker ligt Van Daalen er niet van. Hij doet er nog een schepje bovenop: „Ik heb een keer vijf tig caramboles gemaakt in ze ventien beurten. Dat is bijna drie per beurt. Ik kan elke bal in principe maken." Dan pas brengt hij enige nu ance aan in zijn uitlatingen. „Ik heb alleen nog nooit les gehad. Ik weet nog niet alles. Ik begon ook pas toen ik zestien en een half was. Ik keek een keer naar Siem (de Groot, een teammaat van hem bij Centraal, red.) in De Roode Leeuw. Hij maakte een trekbal en ik begreep er niets van. Hoe is het mogelijk dat die bal weer terugkomt, dacht ik. Ik ben het gaan probe ren totdat ik het kon." De meeste stoten en patro nen heeft hij zichzelf eigen ge maakt. Nadat hij ze in een boek had opgesnord. Of als zijn teamleden, zoals zijn nestor Jan van Loon die al vele uren heeft gestoken in de begeleiding van het talent, Siem de Groot en Rob Hilgeman, eens iets voor deden. „De basistechniek had ik van nature, het balgevoel ook. Voor de rest is het veel analyse ren. Waarom ging die stoot mis, misschien moet ik het anders benaderen. Eén nachtje er over slapen en dan in de praktijk brengen." Want de systemen die er zijn voor het driebanden zijn aller minst onfeilbaar. Zoals het zo geheten puntensysteem, dat het biljart als een soort landkaart beschouwt waarop de ligging van de drie ballen met behulp van coördinaten kan worden weergegeven. De onderlinge lig- Herman van Daalen: „Ik kan elke bal in principe maken." FOTO LOEK ZUYDERDUIN - ging bepaalt welke stoot moet worden gegeven om succes te hebben. Pure wiskunde dus. „Maar er zitten fouten in. Het hangt ook van de tafel af. Is het laken snel, is het biljart nog koud? Daar zijn wel correctieta- bellen voor, maar die ken ik niet uit mijn hoofd. Dan ga je een keer voor gaas. Geeft niet, ge woon experimenteren en een eigen oplossing zoeken." Van Daalen speelt alleen nog niet constant genoeg. „Ik biljart misschien maar vijftien uur per week. Dat is inclusief de wed strijden en de clubavond waar op ik eigenlijk alleen recreatief bezig ben. Dat is niets als je het vergelijkt met iemand als Dick Jaspers. Die speelt vijf tot zeven uur per dag." uyÉÉIfïil En daar heeft Van Daalen geen zin in. Hij hecht meer be lang aan een maatschappelijke carrière. Sinds acht maanden is hij actief in de reclamewereld. „Dat is mijn keuze. Soms dacht ik wel eens: waarom haal je niet door, gooi je niet alles op het biljarten? Maar biljarten kun je tot je zestigste. Ik geef mezelf acht tot tien jaar om maat schappelijk te slagen. Miljonair hoef ik niet te worden, als ik er maar aardig wat aan overhoud. Daarna wil ik in principe alleen nog maar biljarten. En nu gaat het al goed. Dat is ook een kwestie van positief denken hè. Als je geestelijk tevreden bent, kun je goed presteren met bil jarten. En ik heb het naar mijn zin in mijn baan." Verbruggen baas van UCI BERLUN AFP Hein Verbruggen is in Berlijn gekozen tot voorzitter van de Internationale Wielren Unie (UCI). De vijftigjarige Nederlan der is de opvolger van de in 1990 overleden Spanjaard Luis Puig. Verbruggen is sinds 1985 voorzitter van de Internationale Federatie van Beroepswielren ners (FICP). Hij werd gistermid dag gekozen nadat de Italiaan Agostini Omini zijn kandidatuur had introkken. Het is voor het eerst dat een Nederlanderhet leiderschap van de Internatio nale Wielren Unie op zich krijgt. LEZERS SCHRIJVEN I DE GELIJKENIS Geachte redactie, Naar aanleiding van uw ar tikel over de grootte van di verse Leidse sportclubs, wil len wij het volgende onder uw aandacht brengen. 1. Het door u opgegeven aantal van 25 leden klopt niet. Wij weten niet hoe u er aan komt, maar het juiste aantal is 85. Voor informatie kunt u zich wenden tot de Afdeling Leiden van de KNVB. 2. Naast de competitie voetballers hebben wij nog enkele honderden recreatie- voetballers. 3. Dat JAG vooral uit bui- tenlanders bestaat klopt niet. Bijna alle spelers hebben de Nederlandse nationaliteit en meer dan de helft is hier ge boren. 4. JAG staat open voor ie dereen, ongeacht ras, kleur of nationaliteit. We krijgen zelfs regelmatig nieuwe leden, autochtonen, uit vele grote Leidse clubs. Evenals in het onderwijs geldt ook in de sport dat schaalvergroting niet nood zakelijkerwijs tot kwaliteits verbetering hoeft te leiden. In elk geval is elke vorm van gedwongen fusie uit den bo ze. Reeds meer dan tien jaar hebben wij ons gehandhaafd zonder een cent subsidie of sponsorgeld. Ook dat maakt ons uniek. Namens de v.v JAG. R.Braam (afdeling publici teit) KATWIJK ROB VAN DER ZANDEN Edwin en Wilco Otte hebben al lebei geroken aan het profvoet bal. Maar ze halen er nu hun neus voor op. Bij de amateurs is het allemaal veel gezelliger en gemoedelijker. En dat zijn be langrijke dingen voor de Ottes. De geboren en getogen Haar lemmers zijn in de Bollenstreek verzeild geraakt bij respectieve lijk Quick Boys (Edwin, 29 jaar) en SJC (Wilco, 26) en willen daar voorlopig niet meer weg. Twee stadsjongens hebben het plattelandsleven ontdekt. In Katwijk en Noordwijk vinden ze de beleving en de waardering die ze, op voetbalgebied al thans, jarenlang hebben gemist. „Ik had op mijn achttiende naar SJC moeten gaan," zegt Wilco. „Zoals ik het nu voel, ga ik hier nooit meerweg." Beiden zijn een beetje afge knapt op het betaalde voetbal. Edwin ging drie jaar geleden van RCH naar Telstar, maar hield het maar één seizoen uit. Hij was gescout en gehaald als aanvallende middenvelder. Op sportpark Schoonenberg lieten ze hem echter nooit op die po sitie spelen. Edwin: „Toch stond ik 33 wedstrijden lang in de ba sis. Maar omdat ik nooit op mijn eigen stekkie mocht spe len, ging de lol er af." De blonde voetballer schikte zich in zijn lot, een seizoen lang. Toen Edwin reeds was bin nengehaald, viel het oog van Telstar op het jongere broertje Wilco, die ook bij RCH speelde. Tijdens een eerste gesprek sloe gen trainer Cees Glas en mana ger Ruud Geels van Telstar ach terover van verbazing. Dit was een hele andere Otte. Wilco nam geen blad voor de mond en vertelde de heren aan de ta fel dat ze zijn broer aan het 'ver- naggelen' waren. Wilco: „Ik zeg: jullie scouten een aanvallende middenvelder en zetten hem op hele andere plaatsen. Waar zijn jullie nou eigenlijk mee bezig? Die goser wordt helemaal naar de kloten geholpen." Beter kan het verschil tussen de twee broers niet worden weergegeven dan door deze anecdote. Wilco (meubelmaker van beroep), de impulsieve, ex plosieve en onrustige. Edwin (in- en verkoper in een groente- handel), de bedachtzame, be daarde en genuanceerde. Wilco: „Edwin trekt zijn bek niet zo snel open, nou, ik wel als het me niet zint. Ik zou ook een he le slechte zijn voor al die betaal de trainers. Zeker voor die Cees Glas, wat een dinky toy is dat. Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering tien zijn de broers Edwin en Wilco Otte aan het woord. Twee voetballers uit Haarlem, die aan een profcarrière hebben geroken, maar het nu als amateurs in de Bollenstreek nog veel beter naar hun zin hebben. SPORT OP TV 15 00-16.00 Sportne Voorlopig stroomt het geld echter nog niet binnen. Maat schappelijk niet en ook niet met biljarten. „Dat is een probleem. Ik zou wel les willen nemen. Bij iemand als Jaspers bijvoor beeld. Maar dat is niet te beta len." Hij haalt een uitnodiging tevoorschijn, voor een toernooi in Denemarken. „Tweehonderd mark in schrijfgeld. Daar komt de reis nog bij en de verblijfkosten. Als je goed bent, verdien je dat wel terug. Maar zo ver ben ik nog niet. Als er nou eens een spon sor zou zijn, die drieduizend gulden per jaar in mij zou willen steken. Dan ben ik bereid alles wat ik verdien terug te betalen. Want ik ben helemaal gek van biljarten." Wilco (links) en Edwin Otte beleven veel lol aan het voetbal in de Bollenstreek. Hij hielp zomaar een goede voetballer om zeep." Ze begonnen hun voetbal loopbaan bij Schoten in Haar lem Noord. Het waren rasp- aardjes, zoals, vader Willem dat ook was. Die speelde later nog betaald voetbal voor RCH, de club die in sportief opzicht een logisch vervolg was, ook voor zijn zonen. „Eigenlijk kon pa al les wat wij nu niet kunnen", zegt Edwin. „In elk geval was hij een vreselijk goede kopper on danks zijn gebrek aan lengte. Een echte spits." Wilco: „Edwin en ik zijn anders. Onderling ook weer. Hij is toch completer en meer gevormd dan ik. Edwin is ee'n middenvelder, een aange ver. Ik ben een pure spits. Sta tisch, maar ook explosief." Edwin: „In feite hebben we al leen de schotkracht gemeen. We kunnen hem allebei be hoorlijk raken. En technisch on derlegd zijn we ook wel." Wilco: „Edwin is mijn moe der. Helemaal. Eén en al rust. Geen te gekke dingen doen. Ik heb meer van mijn vader. Dat opvliegende en impulsieve." Er zijn overigens nog twee Otte- broertjes. Ron (32) is reeds ge stopt met voetbal en bij Quick Boys zit verder nog Dennis. Een 18-jarige telg die volgens het tweetal 'van alles wat heeft'. „Dennis is voorlopig nog niet te plaatsen, maar hij heeft toch het meest van mij", zegt Edwin. De verschillende karakters van Edwin en Wilco komen op het veld tot uitdrukking in de speelstijl. Edwin is een stilist en een denker die rustig naar voet ballende oplossingen zoekt, ge steund door een bijna perfecte techniek („Ik moet ook veel bal len hebben in een wedstrijd"). Wilco is meer de doener en de man van de momenten. („Die paar ballen moeten er dan wel in"). Edwin heeft meer het vermo gen om te relativeren, kijkt nuchter naar het voetbal. „De ene week ben je alles en een week later niets meer. Een slechte wedstrijd neem ik niet mee naar huis of naar bed. Wil co wel." Dat beaamt de jongste: „Ik kan ziek zijn van een slechte FOTO LOEK ZUYDERDUIN wedstrijd en er over blijven doorzagen. Edwin wordt ook ouder dan ik, zeker weten. Hij neemt er afstand van. Aan de andere kant: ik ben niet iemand die vanwege de twijfels weken lang niet scoort. De doelpunten blijven wel vallen." Ze zijn beiden goed voor zo'n twintig treffers per seizoen. Wil co: „Maar Ed heeft dit seizoen al weer acht pingels gehad en mist er niet één. Dat schiet na tuurlijk op. Bij SJC neem ik ze ook, maar we kregen er pas één." Schoten Bij Schoten en later RCH was Edwin de aangever voor Wilco. streeks World Cup w 16.00-17.00 Sportnet. American college tootball. 17.00-18.00 Sportnet: Powerspats inter 18 00-18.05 Did 1 Sportschau-T gramm. 18.00-19.00 Sportnet: Boksen. 18.10-19.00 Did 1: Sportschau: r Bundesligavoetbal. 19.00-21.00 Sportnet: Voelt»I: C 19 30-20.30 EURO: 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen 20 30-22.00 EURO Tennis. DavisCup. dubbelspel en enkelspel, samenvatting 21.00-22.00 Sportnet: Motorspat: GPvan Macao 1991. 22.00-23.00 Sportnet: NHRA Dragracen 22.15-22.35 BBC 1 Sport 22.15-22 45 Ned 3 Studio Sport 22.30-23.00 BRT 1 Sport op Zaterdag 23 00-01.00 EURO: Skiën om de wereld beker vanuit Brekenridge. samenvatting. 23.00-02.00 Spatnet: American College Football: Tennessee-Notre Dame. 23.30-00.40 BBC 1: Snooker: Engelse kampioenschappen. 02.00-03.30 Spatnet: Boksen: Fight night at the Faum. 03.30-05.00 Sportnet: Golf Dunlop Pho»- mx Open vanuit Japan. 05.00-06.00 Spatnet: Supercross Nar Op 15-jarige leeftijd maakte Wilco zijn debuut voor het eer ste van Schoten. „Ik droeg de rouwband vanwege het overlij den van mijn pa, een week eer der." De rol van hun veel te vroeg overleden vader werd la ter bij RCH een klein beetje in gevuld door Nick Stienstra. Maar de Ottes kregen een nieu we tegenslag te verwerken toen de coach bij de vliegramp in Su riname op tragische wijze om het leven kwam. Stienstra was toen net van RCH naar Quick Boys overgestapt. Waar hij op nieuw zou gaan samenwerken met Edwin, die Telstar had ver laten. Helaas kwam het nooit zo ver. Woorden schieten de broers te kort om Stienstra te beschrij ven. Edwin: „Een eindeloze man. Op zaterdagavond zat hij altijd bij mijn moeder. Koffie drinken en spelletjes doen. Een dag later was hij onze coach bij RCH. Hij zou een topper gewor den zijn in het betaalde voetbal. Hij had vreselijk veel kijk op voetbal en mensen in het alge meen. ledereen mocht hem. Toen hij aan de RCH-spelers vertelde dat hij was toegelaten tot de cursus Coach Betaald Voetbal had hij de tranen in zijn ogen." Wilco: „Voor die man ging je door de ruiten. Echt, nie mand in mijn leven kon me zo motiveren als hij." Melbi Raboen vulde na het overlijden van Stienstra de leeg te op Nieuw Zuid. Toen hij tus sentijds vertrok, doken er aller lei namen op in de duinpan. Waaronder die van Cees Glas. Edwin: „Ik zeg: ziezo dan heb ik mijn laatste wedstrijd voor Quick Boys gespeeld. Gelukkig werd het iemand anders." Want hij wil voorlopig voor geen goud weg uit Nieuw Zuid. „Wat je hier meemaakt aan be leving, ongelofelijk. Die kam pioenswedstrijd van vorig jaar zal ik nooit vergeten. Bij RCH speelden we in een bepaalde periode ook fantastisch voetbal, maar dan kwamen er 800 men sen kijken." Wilco: „In Noordwijk is het ook geweldig. Ze noemen me daar weieens een 'joker', ik roep wel eens wat en lust wel een bakkie. Maar ik heb het er vre selijk naar mijn zin. Bij Schoten beleefde ik vijf kampioen schap pen. Man, het leek wel of we ge degradeerd waren. Om acht uur sloot de tap en allemaal naar huis. Bij SJC gaan we met een wagen door het dorp als we het halen. Zeker weten. Daar ga ik dit jaar voor. Voor die stront kar." 08.00-09.00 Sportnet: Bowlen: Pro bowlen 09.00-09.30 Spatnet: Famule 1 GP films Best of the best. 1972. 09 00-10 00 EURO: Transwald sport 09.30-10.00 Spatnet: Paardesport. (onge 10.00-11.00 Sportnet: Golf Merrill Lynch 10 00-22.00 EURO: Sunday alive met o a skiën om de wereldbeker, tennis (Davis Cup finale enkelspel Frankri|k-VS. 11.00-13.00 Spatnet: American College Football 1991 Notre Dame-Hawau 12.00-12.45 Ned 2 Voetbal Plus: magazi 15.05-17.00 Did 1 Spat Ejttra tennis. verslag van de finale van de Daviscup-ont moeting tussen Frankrijk en de Verenigde p Staten. 16.00-16.30 Super: The Great Offshore-. wa te rsport magaz j ne 16.00-17.00 Spatnet: Ritmische gymnas tiek: Brother Cup kampioenschappen vartuit 16.00-18.10 Ned 3: Studio Spat met Da-, tussen Frankri|k en de VS in Lyon) en j; 16.30-17,00 Super Hang Loose: sportpr gramma. 17 00-18.00 Spatnet: Go: Nederlands auto- en motaspatmagarine 17.20-17.30 BRT 1 Tolspat: vri|eti|ds- 17.25-18 00 Did 2 Die Spat Rep 18.00-18.30 Spatnet Langlaufer Olympische Spelen 1992 18 05-19.05 BBC 2 Rugby Special 18 10-18.40 Did 1 Spatschau 18.30-19.00 Sportnet. Britse Motorsport 18.45 20.00 Ned 3: Studio Sport. 19.00-19.30 Spatnet: Fam Prix films: Best of the best. 1972. 19 00-20.00 Did 3: Spat im Westen 19 30-19 45 8RT 1 Spat 19 30-21 00 Spatnet: Rallycross FIAEK. 19.45-20.30 BRT 1 Spatweekend 19.50-19 58 Did 1 Sportschau Tele berg-Iv 21.05-21.55 BBC 1: Snooker Engelse r 21 15-21.30 Did 2 Spat am Sonntag f 22.00-00.00 EURO: Tennis DavisCup. til J nale Frankri|k - VS. samenvatting 22 30 22 50 BRT 1 Spat 2230-00 30 Sportnet Voetbal CopaAmif rica 1991 (Chili BraMié en Argentinié-Co 00 00-01.00 EURO: Boksen. 00.30-02.00 Sportnet: NBA Basketballt LA Lakers Orlando. JJ, MAANDAG 08 00-08.30 Spatnet. Eurobics 11.00 12 00 Spatnet Po*erspats inta 2 OCH4.00Spatnet: AmericanCollegr 1400- SpatneLRallyspat l RAC Rally, samenvatting 14 30-18.00 EURO: Tennis: ECC toernooi vanuit Antwerpen, live 14.35-15.00 BBC 2 Play Golf cursus 15.00-15.30 Spatnet: Eurobics. 1 15.30-16.00 SpatneL- Motorspat. 16.00-17.30 Sportnet. Tennis: Stefan Ed- J berg-Michael Stich vanuit Düsseldaf. 17.10-17.15 Did 2: Sport Heute. f molasportmagarme SCHAATSERS De schaats- kernploegen moeten dit seizoen de buikriem aanhalen. De KNSB; vindt het noodzakelijk maatregel len te nemen om de budgetbewai king van de kosten voor het trai- nings-en wedstrijdwezen all round te verscherpen. Dat blijkt uit de toelichting op de jaarrekening van de schaats- bond over het seizoen 1990/91 Rekening en verantwoording voói het afgelopen boekjaar komen aan de orde tijdens de bondsver gadering, die volgende week za terdag in Amersfoort wordt ge houden. De kernploegen hebben vorig seizoen de begroting met 137.000 gulden overschreden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31