Feiten Filipijnen beseffen niet wat vertrek Amerikanen inhoudt Londen lijnt de pitbull strak aan Sovjetunie sterft in de Oekraïne Duitsers raus Noersoeltan Nazarbajev is zeker van Kazachstan EN MENINGEN VS verlaten luchtmachtbasis Clark en marinebasis Subic Bay Het schijnt nog niet tot de Filipino's te zijn doorge drongen dat de Amerika nen hebben besloten Subic Bay te verlaten, de grote marinebasis ten noorden van Manila en thuishaven van de Amerikaanse 74ste vloot. Evenmin is de bood schap doorgekomen dat de Amerikaanse hulp drama tisch zal dalen zodra de Amerikaanse marine een maal is vertrokken. Het enige dat nog moet wor den geregeld, is de datum van vertrek. Er wordt zelfs niet gesproken over com pensatie. manila michael fathers the independent Je hoort politici en de alomte genwoordige politieke colum nisten nog steeds zeggen dat de zwijgende meerderheid voor stander van de basis is. Zij me nen dat er een compromis mo gelijk is, als er na de verkiezin gen van volgend jaar een nieu we regering zit. Je hoort ande ren, zoals senator Agipato Aquino, zwager van president Corazon Aquino, zeggen dat het tegenovergestelde waar is. De Filipijnen. zegt hij, heeft einde lijk het zelfrespect behouden en voor eens en voor altijd de 'werkgever-werknemerverhou ding' met de VS beëindigd. „Wij aijn niet anti-Amerikaans", zo luidt het refrein, „Wij zijn alleen maar anti-buitenlandse bases." Op 16 september verwierpen senator Aquino en elf andere senatoren een nieuwe overeen komst voor tien jaar, waarover de regering van president Aquino met de Amerikanen heeft onderhandeld. De huur van Subic Bay zou 203 miljoen dollar (386 miljoen gulden) per jaar bedragen. De Amerikanen hadden al besloten hun andere militaire installatie op de Filipij nen, de luchtmachtbasis Clark, op te geven nadat die was ver nietigd door as van de vulkaan Pinatubo die in juni uitbarstte. Na de stemming in de senaat zagen de Amerikanen er geen brood meer in om vast te hou den aan de Filipijnen. Zij had den graag willen blijven. Zij be treurden de beslissing, maar be sloten alternatieve regelingen te treffen. Weinig Filipino's lijken de eco nomische gevolgen van een Amerikaanse terugtrekking te hebben overdacht. Zo'n 40.000 mensen raken onmiddellijk hun baan kwijt. Dit wordt in de roes van nationalisme en wensden- ken over het hoofd gezien. Men neemt aan dat de koopvaardij vloot van de economische gi ganten Japan, Taiwan en Zuid- Korea voor reparatie en onder houd naar Subic Bay zullen ko men. Singapore dacht dat het zelfde zou gebeuren toen Groot-Brittannie 20 jaar gele den die marinebasis en het Ver re Oosten verliet. Dat leverde toen echter erg weinig op. De regering-Aquino heeft Was hington voorgesteld zich over een periode van drie jaar terug te trekken. Er zullen besprekin gen worden gehouden over een voorlopige ontwerpovereen komst aan het einde van dit jaar. Die zal ook een regeling bevatten voor toekomstig Ame rikaans gebruik van de Subic Bay. De Amerikanen zeggen graag 'vervolg'-faciliteiten te willen. Zij willen het recht be- houden'om hun oorlogssche pen te laten repareren in Subic en er hun vliegtuigen op weg naar de Amerikaanse basis in de Indische Oceaan, Diego Garcia, te laten bijtanken. Daarnaast willen zij een plek houden in de jungle om hun mariniers op te leiden. Ergens anders De Amerikaanse ambassade in Manila is bang dat een haastige terugtrekking het huidige ni veau waarop de relatie tussen de twee landen zich bevindt nog verder zou verslechteren. In een 'vervolg'-overeenkomst zal immers worden bepaald hoe veel van de voorzieningen ter waarde van meer dan een mil jard dollar zal worden afgebro ken en naar elders verplaatst. Als er geen 'vervolg'-overeen komst komt, zal het grootste deel van de installaties worden weggehaald, aldus functionaris sen van de ambassade. Ze laten er geen misverstand over bestaan dat de VS niet van plan zijn alternatieve bases te zoeken of te ontwikkelen. Zij zullen de diensten van Subic splitsen en verdelen over ande re beschikbare voorzieningen in de regio en de VS. Alles wat in Subic gebeurt kan ook ergens anders, zeggen zij. De twee squadrons bommen werpers die op de luchtmacht basis Clark waren gestatio neerd, hebben al een nieuwe plek gevonden in Alaska. Vol gens een overeenkomst die een jaar geleden is ondertekend, heeft Singapore haar faciliteiten op het gebied van defensie, het vliegveld Paya Lebar en de ha ven Sembawang Port, openge steld voor de Amerikaanse ma rine en luchtmacht. De VS en Singapore zijn begonnen met gezamenlijke oefeningen. Ver dere scheepsreparaties zullen naar Guam en Yokasaku in Ja pan gaan, en naar Pearl Harbor. Er is echter geen sprake van een volledige terugtrekking op het vasteland van Amerika. De Amerikaanse militaire aanwe zigheid in de regio stelt bondge noten gerust. Ze verzekert de stabiliteit een tegenwicht te gen China en Japan, de twee machten die het mèest gevreesd worden door de kleinere lan den. De Amerikaanse defensiepara plu is van essentieel belang voor de welvaart van het gebied. Haal het weg en de investeer ders in de snelst groeiende eco nomieën ter wereld zullen on middellijk hun vertrouwen ver liezen. Het is de oude Pax Ame ricana in nieuwe kleren. vertaling: luutje nicmants verdriet Deze Nederlandse pitbull mag Engeland niet meer in, tenzij zijn baasje hem laat castreren, hem verzekerd, muiikorfd en aanlijnd. foto united pho tos de boer londen cees van zweeden correspondent Rucksana Khan werd in mei door een loslo pende pitbull terriër aangevallen toen zij in haar woonplaats Bradford in een park speelde. Het beest nam haar in zijn bek en rende met haar weg. Toen hij eindelijk los liet, was ze op sterven na dood. Haar linker- ribben waren verbrijzeld, vier van haar rechter-ribben gebroken. Een long was ge scheurd, een groot aantal spieren zwaar be schadigd. Haar neus was gebroken, twee tanden uitgetrokken. Op haar ruggetje wer den 25 beten geteld. Maar Rucksana had nog geluk; hoe verminkt ook, ze bracht het er levend vanaf. Wekelijks moeten ruim 5.000 Britten zich onder doktersbehandeling stellen voor hon debeten. Veelal zijn kinderen de slachtof fers. Blijkens een onderzoek door de jeugd krant The Indy is een op de drie school gaande kinderen al eens aangevallen door een hond. Na de aanval op de 6-jarige Rucksana besloot de regering tot maatrege len tegen de vier gevaarlijkste schepsels: de pitbull terriër, de tosa, de Dogo Argentino en de Fila Brasiliero. Vanaf morgen mogen deze honden alleen nog gecastreerd, ge muilkorfd, aangelijnd en verzekerd over straat. De storm van protest die opstak na de aan val Rucksana, leek de regering aanvankelijk tot veel drastischer maatregelen te bewe gen. Dagenlang zinspeelde minister Baker van binnenlandse zaken op een executiebe vel voor alle Britse pitbulls. Maar uiteinde lijk werd de soep iets minder heet geheten dan zij was opgediend. De eigenaren van de vier meest gevreesde vechthonden moesten zich voor 12 oktober melden op hun lokale politiebureaus. Daar werden hun twee mogelijkheden geboden: afmaken of castreren. Uiteindelijk kozen 7.000 eigenaren voor het laatste. De knevelwet moet binnen een honde-ge- neratie de pitbull op de Britse eilanden tot uitstervende diersoort maken. Voortplan ting wordt in theorie onmogelijk en import illegaal. Zonder stiekeme fokprogramma's kan over een jaar of 15 de laatste vechthond ten grave worden gedragen. Engeland telt nu nog naar schatting 10.000 pitbulls, waarvan er nu 7.000 zijn geregi streerd. Er zou één tosa zijn, een Japanse vechthond van 120 kilo, geen Dogo Argenti- no's en slechts een handjevol Fila Brasile- rio's, beesten die door de Portugezen in Brazilië werden gefokt voor de jacht op weggelopen slaven en jaguars. Voor de eigenaren van deze beesten heeft de minister een paar maatregelen bedacht die hun het leven zo zuur mogelijk moet maken. Ze moeten hun viervoeters laten castreren (kosten: ongeveer 250 gulden), wat niet alleen voortplanting uitsluit maar ook de agressie vermindert. Ze moeten de honden laten registreren bij de politie (kos ten: 45 gulden). Dan terug naar de dieren arts om een chip met het registratienum mer onder de huid van het dier te laten plaatsen en om het nummer op een der achterpoten te laten tatoeëren. Tenslotte moeten ze een WA-verzekering voor het dier afsluiten (30 gulden); hoewel de hond alleen gemuilkorfd en aangelijnd in het openbaar mag verschijnen. Overtreding van de wet komt de pitbull-ei genaar op een boete van 6.600 gulden te staan en een celstraf van maximaal een half jaar. Daarnaast wordt het arme beest afge maakt (kosten: geen). De vraag is alleen: wat is een pitbull terriër? Volgens Tim Wass van de Britse dierenbe scherming is een pitbull een „Darwiniaanse nachtmerrie", die niet kan worden vergele ken met de eveneens bijtgrage rottweiler of herder. „Ze zijn gefokt om te doden", zegt hij. „Geen enkele andere hond is dat." Maar de pitbull is geen ras, zodat wettelijke maatregelen tegen het beest lastig zijn. Po gingen van New York om de pitbull te ver bieden, bleven vruchteloos omdat de rech ters niet konden bewijzén dat een bepaalde hond een pitbull was. De Britse wetgever heeft daarom de bewijslast omgedraaid: de trotse eigenaar moet bewijzen dat zijn hond geen pitbull is. Toch is het gevaar nog niet geweken. Begin deze week werd in Leighton Buzzard een 9- jarig jongetje doodgebeten door de drie honden die zijn vader in de achtertuin hield: een goedmoedige Deense Dog, een betrouwbare Duitse herder en een schattige Engelse terriër. STANDPLAATS BERLIJN Het gist overal in Berlijn. In de e wijk raken Turkse en Duitse jongeren slaags, in een ander deel van de stad sneuvelen de ruiten van een tehuis voor asiel zoekers en weer ergens anders gaan met buitenlanders sympa thiserende Berlijners zo ver met hun zorg voor de gekleurde me demens dat ze bijna niet meer uit de onderkomens weg te slaan zijn. Er heerst een toenemend gevoel van onbehagen in de stad. Dat blijkt ook uit de run op gas- en alarmpistolen. De handelaren vrezen niet meer aan de vraag te kunnen voldoen. Vooral (jon ge) mannen willen zich bewa penen. De meeste dames wagen zich niet aan alarmpistolen. Zij kiezen voor een spuitbus met traangas, vooral omdat ze bang zijn hun aanvaller pijn te doen, weet een verkoper in de buurt te melden. De sigarenwinkelier op de hoek, die sinds kort dit spul ook ver koopt, houdt er een eigen psy chologie op na. Hij taxeert de vrouwelijke klant eerst. Als het om een stabiel meisje gaat, dan raadt hij de spuitbus aan. Maar anderen adviseert hij voortaan niet meer alleen met de tram of de metro te reizen. „Zulke meis jes doen werkelijk alles fout als het kritiek wordt", is zijn erva ring. Zelfs in onze keurige, rustige buurt gist het nu. Achter het postkantoor staat een oud schoolgebouw waar wat „vreemdelingen" zijn onderge bracht. In de slijterij wil men een handtekeningenactie be ginnen om die mensen weg te krijgen. Toen ik een krat pils kwam halen, was de discussie in volle gang. Rond de kassa ver hitte gezichten en dreigende taal. „Wat Auslander rausDan moet ik zeker ook weg", informeerde ik. „Nee, u mag blijven, u werkt toch hier", was het antwoord. „Ja", repliceerde ik, „en ik be- taal nog belasting ook, terwijl ik niet eens kiesrecht hebt". „Daar gaat het niet om", zeiden ze terecht. „Nee het gaat om die lui. Sinds die daar zitten, terro- riseren ze de hele buurt." En daarna volgde een waslijst met klachten over winkeldiefstallen, gestolen auto-radio's en inbra- ken. „En werken doen ze ook niet." Op de vraag wat dat dan voor mensen zijn, kwam een vaag antwoord. Het zou gaan om zo genaamde Aussiedter, afstam melingen van Duitsers die eeu wen geleden naar Polen en de Sovjetunie zijn getrokken en nu terug keren naar het wel vaartsparadijs Duitsland. „Maar er zitten ook Ossies, die in hun eigen land niet meer te handha ven waren. A-socialen, vol ta toeages, die na de val van de Muur naar het Westen zijn ge gaan, zich daar diep in de schulden hebben gestoken en nou niks meer hebben. Alle maal uitschot", legde de bezit ster van de drankwinkel uit. „En wij kunnen het weten, want ze praten allemaal prima Duits", voegde een klant eraan toe. „Oh, als jullie je Duitse landge noten uit dat huis willen heb ben, dan teken ik die petitie misschien ook nog wel", zei ik bij het afrekenen. En toen viel de hele slijterij stil. moskou anp Noersoeltan Nazarbajev wordt morgen gekozen tot president van Kazachstan. 'Noer' (de ge luksvogel, zoals zijn bijnaam luidt) zal de verkiezingen in de deze voormalige Sovjet-repu bliek met vlag en wimpel win nen. Geen wonder, want Nazar bajev is de enige kandidaat. De enige potentiële tegenstan der, Hasan Kozjachmetov van de Nationale Democratische Partij Zjeltoksan, kon zich deze week niet aanmelden omdat hij niet beschikte over de vereiste 100.000 handtekeningen van mensen die zijn kandidatuur steunen. Kozjachmetov beweert dat onbekenden 40.000 handte keningen uit zijn kantoor heb ben gestolen. Nazarbajev heeft zich in de stormachtige jaren '90 en '91 ontpopt als een pragmatische communist (partijlid sinds 1962) die zich inzet voor radica le economische hervormingen. Daarmee voegt Kazachstan zich bij de rij vroegere Sovjet-repu blieken die in hun eerste vrije presidentsverkiezingen een lei der van de oude garde kiezen. Dit gebeurde de afgelopen we ken al in Kirgizistan en Tadzji kistan, terwijl in de Oekraïne en Moldava de zittende presiden ten respectievelijk morgen en volgende week kunnen rekenen op hun herverkiezing. In 1986 braken in de hoofdstad Alma Ata etnische rellen uit, toen de Kazachen de straat op gingen uit protest tegen de be noeming van een Rus als partij leider. De Kazachen, een min derheid in eigen land, zijn pas sinds kort de Russen voorbijge streefd als grootste bevolkings- Noersoeltan Nazarbajev. foto ap groep met 42 procent van de 16,5 inwoners. Economische hervormingen moeten nu de tegenstellingen tussen de etnische groepen wegnemen, vindt Nazarbajev. Daartoe heeft hij adviseurs aan getrokken uit Zuid-Korea en Singapore. Nazarbajev schaarde zich tij dens de mislukte augustuscoup niet meteen achter de Russische president Jeltsin. Pas op dins dag 20 augustus, daags na de putsch, eiste hij de terugkeer van Gorbatsjov, en op woens dag, toen de staatsgreep defini tief was mislukt, trad hij uit het Politburo van de CPSU (de Communistische Partij van de Sovjetunie). Maar van het por tret van Lenin in zijn kantoor heeft hij nog geen afscheid kun nen nemen. kiev* hans geleunse correspondent De Sovjetunie sterft morgen in de Oekraïne. Ruim 37 miljoen kiesgerechtigde Oekraïners mo gen dan een eigen president kiezen en zich per referendum uitspreken over volledige onaf hankelijkheid van de republiek. Het antwoord op die vraag zal, zo voorspellen opiniepeilers en politici, ja luiden. Geen wonder, dat alle zeven presidentskandi daten de Oekraïnse onafhanke- lijkhei hoog in hun vaandel hebben. Unie-president Gorbatsjov heeft het al toegegeven: zonder Oekraïne is een nieuwe Unie ondenkbaar. De Oekraïne, gro ter dan Frankrijk, is na Rusland de economisch machtigste en qua bevolking grootste repu bliek van de voormalige Unie. Ruim 52 miljoen mensen, van1 wie minstens 12 miljoen etnisch Rus. De Oekraïne geeft buur-repu- bliek Rusland een strategische uitgang naar de Zwarte Zee. Ze geldt bovendien als de graan schuur van de Unie. De helft van de suiker komt uit de Oek raïne en bijna een kwart van al le landbouwprodukten. Ook in dustrieel is de Oekraïne een reus. De andere kant van de medaille is, dat de Oekraïne koploper is qua industriële ver vuiling, met als treurige uit schieter de radioactieve wolk als gevolg van de kernramp bij Tsjemobyl in 1986. Er is echter meer dan economie alleen. De Oekraïne kreeg van de Russen niet voor niets de bij naam 'Klein Rusland'. De wor tels van Rusland liggen in de Oekraïne, dat in zijn geschiede nis nooit or^afhankeljk was, be- In traditionele klederdracht gestoken Oekraïnse vrouwen en militairen van het Rode Leger tijdens de vijftigste verjaardag van de slag om Kiev in de Tweede Wereldoorlog. foto ap dusan vranic halve de drie jaar die volgden op de bolsjewistische machts greep in 1917 in Rusland. Vladimir de Grote, de man die het christendom naar het Oos ten bracht, stichtte in 980 het rijk van Kiev-Rus, van de Zwarte Zee tot aan de Baltische met in begrip van grote delen van het huidige Rusland. Hij maakte van Kiev een religieus, cultureel en handelscentrum nog voor het Westen zich bevrijdde uit de donkere middeleeuwen. In de 13de eeuw werd de Oek raïne onder de voet gelopen door de Mongoolse hordes, twee eeuwen later begon de Russische overheersing. In de 19de eeuw deden tsaristische regeringen zelfs de Oekraïnse taal in de ban. Op de tsaristische onderdruk king volgde de bolsjewistische. De landbouwcollecetivisatie en industrialisatie van de Oekraïne onder Stalin eisten in de jaren '30 miljoenen slachtoffers. Het Oekraïnse nationalisme komt dan ook voornamelijk voort uit een anti-houding. An ti-Russisch en anti-communis tisch dus. Tegen de onderdruk king door de centrale macht in het Kremlin. De twee favorieten voor het presidentschap, de oud-partijideoloog Leonid Kravtsjoek en de voormalige dissident Vjatjeslav Tsjomovil, zeggen daarom niets meer van een politieke Unie te willen we ten. Ook de vijf andere kandida ten. die waarschijnlijk geen rol van betekenis zullen spelen, zit ten op die lijn. En de bevolking? De meestge- hoorde opinie op straat is: weg van Moskou, wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen. Slechter dan nu kan het nooit worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2