Sport 'Ik kom hier om te winnen' Trip met Oranje stimuleert Allers Gok Fransen met Leconte pakt goed uit Nederlandse EK-kandidatuur hangt af van nieuw stadion Zaterdag 30 november 1991 A brouwer de koning rob onderwater wim van wanrooy rob v 29 „GAAT DE BOUW van het nieuwe Ajax-stadion niet door, dan kunnen we het EK vergeten", aldus vice- voorzitter Masman van het sectiebe- stuur van de KNVB. NIEUWSLIJN Nederlandse tafeltennissers derde SUNDSVALL De Nederlandse tafeltennissers zijn in het lan- dentoemooi van de open Zweedse kampioenschappen, traditie getrouw een mini-WK, op de derde plaats geëindigd. De ploeg verloor gisteren in Sundsvall in de halve eindstrijd van Zweden 2 met 1-3. Het winstpunt kwam op naam van Trinko Keen. In het individuele toernooi startte Mirjam Hooman stroef. De Duitse Schall ging er op 20-16 met de eerste game vandoor, 20-22, maar gaf de tweede op 16-19 op soortgelijke wijze uit handen: 21-19. Dat was de omslag in de wedstrijd, 21-16 21-14 voor Kloppen burg. Met Vriesekoop haalde Kloppenburg in de openingsronde van het dubbelspel verrassend uit. Het duo versloeg Park/Lee, de tweede combinatie van Zuid-Korea, met 20-22 21-15 21-12 uit het belangrijkste toernooi van Europa. Eervolle uitnodiging voor Haldan ZOETERMEER Paul Haldan is voor de vierde keer in dit jaar uitgenodigd deel te nemen aan het World All Stars Circuit. De nationale kampioen maakt ondanks zijn relatief lage plaats op de wereldranglijst deel uit van het selecte gezelschap, dat in Du bai om 50.000 gulden speelt en in Tokyo om het dubbele be drag. In Dubai bevindt Haldan zich in het gezelschap van de Chinezen Wengë en Shentong, de Zweden Waldner, Appelgren en Lindh, de Belg Saive en een nog nader aan te wijzen speler. Met uitzondering van Lindh reist het gezelschap na Dubai (5 de cember) door naar de finales in Tokyo op 8 december. In de Ja panse hoofdstad zullen ook twee Japanse spelers van de partij zijn. Schapers dringt door tot halve finale BOSSONNENS Michiel Schapers is doorgedrongen tot de hal ve finales van het met bijna 200.000 gulden gedoteerde Challen- ger-tennistoemooi in de Zwitserse plaats Bossonnens. De lange Nederlander, die aan zijn derde jeugd bezig is en onlangs een geslaagde rentree maakte in de top-100, won gisteren in de kwartfinales met 7-6 6-4 van de Italiaan Pescosolido, die op de wereldranglijst vijftien plaatsen hoger staat. Martin Centrum zakt naar tiende stek LEIDEN Martin Centrum heeft het moeilijk. De Voorschoten- se zaalvoetballers leden gisteravond opnieuw een nederlaag. Middenmoter Brezan was in Den Helder met 4-1 te sterk. Martin Centrum zakte daardoor naar de tiende plaats in de eerste divi- Schaats-kwartetten op 10.000 meter HEERENVEEN Scheidsrechter Folkert Brouwer en de Interna tionale Schaats Unie (ISU) hebben besloten de 10.000 meter tij dens de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen geheel 'in kwar tetten' af te werken. Er komen morgenmiddag veertig rijders voor de langste baanafstand aan de start. 'Ze heeft haar visitekaartje afgegeven leiden gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Marie-José Allers maakte twee jaar geleden de overstap van Eindhoven naar Katwijk. Velen zagen de basketbalster als een grote aanwinst voor Grasshop pers en toekomstig Oranje speelster, maar één man zag het met haar nog niet zitten. Dat was bondscoach Meindert van Veen. Deze controversiële per soon, geroemd om zijn kijk op basketbal, maar door velen ver guisd vanwege zijn nogal grove coaching-stijl, verraste haar on langs met de uitnodiging om mee te doen aan een oefenstage van het Nederlands team in de Verenigde Staten. Eindelijk erkenning voor de bonkige 1.84 meter lange Bra bantse.'Twee uitverkiezingen in het all-starteam van de eredivi sie waren er aan vooraf gegaan. De trip naar het basketbalwal halla verliep voor beiden gun stig. Voor Allers, omdat Van Veen toch wel aardig bleek. De bondscoach op zijn beurt ont dekte de kwaliteiten van zijn nieuwe aanwinst. Hij was zelfs zeer gechar meerd van haar optreden. „Ze heeft haar visitekaartje wel afge geven in Amerika", meent Van Veen. „We zijn met dertien speelsters, van wie zeven de vaste kern vormen, vertrokken. Allers maakte een goede indruk. Ik heb haar veel op de center positie laten spelen, omdat mijn vaste krachten Anita Blangé, Sandra van Embricqs en Esther Wender in het buitenland ver toeven." „Het wordt moeilijk voor haar als die er weer bij zijn. Maar ik ga haar nog op de drie uitpro beren, hoewel ze geen schutter van afstand is. Met de voorbe reiding op de Challengeround van mei is de selectie compleet, maar dan doet ze zeker mee. Ik houd wel van dit type speel sters. Ze heeft een goede men taliteit en haalt alles wat ze in zicht heeft uit haar spel", aldus de bondscoach. Allers zelf was ook te spreken over haar verrichtingen en over Van Veen. „Hij is me 100 pro cent meegevallen. Tegen zijn ei gen speelsters van Den Helder (Van Veen is ook clubcoach, red.) doet hij ook anders. Die Harrewijn terug in de Vijf Meihal Ooit stond Ruud Harrewijn als trainer/coach aan het roer van BS Leiden. Dat was in de hoogtijdagen van het Leid- se basketbal. Toen daaraan een einde kwam, zat Haar lemmer Harrewijn op de bank bij topclubs als Den Bosch en Den Helder. Vervolgens volgde hij Vladimir Heger op als bondscoach bij Oranje. Hij deed dat werk vijf jaar met wisselend succes. Vanavond echter is de voormalige in ternational weer terug op zijn oude vertrouwde stek in de Vijf Meihal. leiden ad van kaam jeugdig talent toegevoegd en al met al is dat een goede mixture. In oefenduels tegen eredivisie- ploegen bleven we heus aardig op de been." V. ét Maar voor de verandering zit hij ditmaal aan de 'verkeerde' kant van de zaal. Op de bank van Dakplan/Goba, de huidige lijst aanvoerder van de promotiedi visie. Want net als zijn oude cluppie Leiden dat destijds noodgedwongen deed, heeft ook Harrewijn een stap terugge daan. Zij het, wat hem betreft, slechts tijdelijk. Want zoals het er nu naar uit ziet, keert Goba binnen een sei zoen terug in de eredivisie. Na tien competitieduels staat de ploeg stijf bovenaan in de pro motiedivisie en heeft ze nu al zes punten voorsprong op de concurrentie. Enfin, dat mag ook wel, want er is aardig geïn vesteerd in de ploeg die drie Amerikanen telt, onder wie de in Leiden zeer bekende Jerry Beck. Is Goba niet veel te sterk voor deze klasse? „Tot nu toe krijg je wel die in druk. We winnen wedstrijden met veertig punten verschil. Het is ook een aardig team. Met Jer ry Beck, LJ Pipkin en Arthur Coldwell beschikken we over drie Amerikanen en Teus van der Pijl is een geroutineerde jongen. Verder hebben we wat Heeft Goba ook nog zwakke punten? „Soms is de instelling niet goed. Zo iets sluipt er in wanneer het te gemakkelijk gaat. Ik moet ze dus scherp houden. Tegen de betere teams is me gebleken dat wanneer de spelverdelers onder druk komen te staan, ze ook fouten gaan maken. Dat geldt met name voor de jeugd, die ik net noemde. Daar werken we Ambitie genoeg in Gorkum? „Zeker. Promotie naar de eredi visie is het doel. En dat niet al leen. Volgend jaar wordt de hoogste klasse weer ingekrom pen van twaalf naar tien clubs. Dat betekent dat de zwakkere teams afvallen. Daarom moet nu de basis worden gelegd om straks ook een goede eredivisio- nist te zijn en niet louter als programmavulling te funge- Dat heen en weer rijden ben je na al die jaren nog steeds niet zat? „Ach, van Haarlem naar Gor- Ruud Harrewijn: zo snel mogelijk terug naar de eredivisie. kum is het 80 kilometer. Dat valt mee. Het is een stuk dich terbij dan Den Bosch. En maar drie keer in de week. Dat is best te doen." Hoe staat het trouwens met jouw ambities?. Niemand had jou toch in de promotiedivisie op de bank verwacht. „Ik ben alleen maar hier begon nen omdat Goba hogerop wil. En omdat de voorwaarden daarvoor zijn geschapen. Al thans gedeeltelijk, want aan de organisatie moet nog wel het één en ander worden gesleu teld. Daar zijn we hard mee be zig. Zelf vind ik het leuk om na al die jaren bij het Nederlands team nu weer bij een club te werken. Een beetje bouwen, werken met jonge jongens die je nog wat kunt bijbrengen. Dat is leuk, daar ben je coach voor. Ik zie het als een jaar investeren. Volgend seizoen moeten we er staan in de eredivisie. Ik be schouw dat toch als een uitda ging" archieffoto Vanavond even terug in de Vijf Meihal, zegt je dat nog wat? „Ik heb daar vroeger een fantas tische tijd gehad. Het wordt een weerzien met vrienden en be kenden. Bert Samson, de coach van Leiden, is bijvoorbeeld zo'n goede kennis. Maar voor de rest is er niets specifieks aan. Ge woon een wedstrijd die gewon nen moet worden. Daar kom ik voor. Eén uit de reeks van velen. En dan wordt het best gezellig, na afloop." lyon anp/rtr/afp Op Roland Garros kan Henri Leconte al jaren geen kwaad doen. Hij wordt op het gravel in het Bois de Boulognes veraf good. Sinds gisteren ligt Lyon ook aan zijn voeten. De tennis- clown hield Frankrijk in de fina le van de Davis Cup in de wed strijd door een afgetekende overwinning op Pete Sampras, 6-4 7-5 6-4. Daarvoor had Agas si de Franse hoop Forget afge bluft. 6-7 6-2 6-1 6-2. Als Henri Leconte ooit zijn memoires op de markt brengt, heet het boek ongetwijfeld 'de tragiek van een lennisclown'. De Fransman onderging in juli voor de derde keer in zijn loop baan een hernia-operatie, deed daarna conditie op bij Olympi- que Marseille, zakte op de we reldranglijst naar nummer 159, maar werd door Yannick Noah toch verkozen boven en De- laitre (41) en Boetsch (54). „We hebben gepokerd en ge-, wonnen", grijnsde Noah na de overwinning van Leconte. „Al-; thans voor vandaag. Ik gaf Hen ri de voorkeur op basis van zijn ervaring en zijn instelling. Hij kan in grote wedstrijden pie ken." Leconte was er al bij in 1982, de laatste Davis Cup fina le van Frankrijk. In Grenoble werd toen op een indoor gravelbaan met 1-4 verloren van de Verenigde Staten met Con nors en McEnroe. Noah scoorde het enige punt. in de afsluitende wedstrijd tegen invaller Gene Mayer. Leconte moest het verlies van Forget compenseren. De kop man was tegen Agassi alleen de 77 minuten durende eerste set (7-6) op dreef. worden geacht de systemen in middels wel te kennen, die hij ons laat spelen", aldus de eerste luitenant bij de luchtmacht. Inzicht „Hij heeft in 99 procent van de gevallen ook gewoon gelijk, maar hij legde het gelukkig op een normale manier uit. Je wordt continu gewezen op klei ne dingetjes, waaraan Han Wal- laart bijvoorbeeld voorbij gaat. Met alle respect natuurlijk voor Han, want het niveau bij Grasshoppers ligt een stuk lager dan in het Nederlands team. Daar word je verondersteld bas- ketbaltechnisch geen fouten te maken en gaat het meer om in zicht. Het was in het begin ook wel moeilijk om drie nieuwe systemen te leren en gelijk toe te passen. Aanvankelijk lette ik meer op waarheen ik moest lo pen dan of ik vrij stond om te schieten. Ook was het even wennen aan de andere spelre gels en de kleine, lichtere bal." Later trok dat bij en na drié wedstrijden maakte ze reeds haar opwachting in de basis. Ze pakte gemiddeld zo'n 25 minu ten per wedstrijd mee en was er mede verantwoordelijk voor dat Oranje zeven van de negen wedstrijden tegen college teams winnend afsloot." Over haar toekomst als inter national is ze positief. „Ik weet dat ik moet doorschuiven naar de drie-positie als die drie ande ren terug zijn, hoewel het niet eens zeker is of ze er in mei alle maal bijzijn. Maar het maakt niet zo veel uit. Alleen de guards hebben een min of meer vaste plek, de rest draait toch door el kaar heen." „Ik weet dat Meindert wel te spreken was over me. Vanaf ja nuari beginnen de maandelijkse trainingen en dan moet ik me laten zien. Ik hoop wel dat ik snel weet waar ik aan toe ben. Ik zou het niet leuk vinden als ik de hele tijd heb meegedaan en dan vlak voor de Challenge round afval", aldus Allers, die teamgenoot Anja Kuyt opvolgt in Oranje en daarmee de twee de Grasshopper in de geschie denis is die voor Oranje uit komt. „Aan haar heb ik veel hulp gehad, van tevoren en na afloop. Anja is een goede prater ook Engeland en Spanje in de race zijn. >r de organisatie van de EK-eindronden st de UEFA twee sta- n 40.000 plaatsen en i 30.000 plaatsen. De Amsterdam, Rottcr- Arnhem wil laten r één stadion (de gpd-verslaggever De KNVB heeft zich vandaag bij de UEFA aange meld als gegadigde voor de organisatie van het Europees kampioenschap in 1996. De kandida tuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond valt of staat echter bij het al dan niet tot stand komen van een nieuw Ajax-stadion in Am sterdam-Zuidoost. „Gaat de bouw van dat sta dion onverhoopt niet door, dan houdt het op en kunnen we het EK in Nederland vergeten", aldus Jan Masman, vice-voorzitter van het sectiebe- stuur van de KNVB. De voormalige burgemeester van Assen is dien aangaande evenwel optimistisch gestemd. Alles wijst er volgens hem op dat het prestigieuze, mul tifunctionele Nationaad-stadion (capaciteit 50.000 plaatsen) in Amsterdam gerealiseerd wordt. Mas man: „Uiterlijk per 1 april moeten de plannen rond zijn. Ook de financiering moet dan op pa pier staan." In het voorjaar van 1992 legt de UEFA de huidige accommodaties onder de loep. De in specteurs van de Europese voetbalunie bestude ren dan eveneens de plannen voor nieuwbouw en renovatie. Volgend jaar mei beslist de UEFA over definitieve toewijzing van het EK in 1996, Om a in aanmerking te komen, dions met een capaciteit v; twee met een capaciteit va KNVB, dat de wedstrijden i dam, Den Haag, Eindhoven spelen, kan tot dusver nog r Rotterdamse Kuip: capaciteit 56.128 plaatsen) naar voren schuiven, dat aan die dwingende voorwaarde voldoet. Het Philips-stadion in Eind hoven is bomvol bij 27.000 toeschouwers, het Haagse Zuiderpark is bij 15.700 tribuneklanten uitverkocht. Over de totstandkoming van het Akzodrome wordt al jaren gesproken, maar of de Arnhemse droom ooit werkelijkheid wordt, is nog altijd on- duidelijk. Masman: „Bij het Akzodrome zijn we afhankelijk van de procedure van de Raad van State. De verwachting is dat begin februari een gunstige uitspraak volgt. Het stadion van PSV be reidt ons de minste zorg. De plannen tot uitbrei ding liggen er. En in Den Haag wordt onderzocht of het stadion kan worden uitgebreid tot 30.000 toeschouwers. Als Arnhem in orde komt, doen we de wedstrijden in vijf stadions. Valt Arnhem af. dan doen we ze in vier." SCOREBORD BETAALD VOETBAL EERSTE DIVISIE HANDBAL HAARLEMSE HANDBALWEEK Korea 3-2 Qiao HonR - Sha-ok 21-17 21 11 Liu Wei - Jung-hwa 20-22 11-21. Chen Zihe /Liu - Hong'Hyun 15-21 15 21Oao-Hyun 15 21 21-1221-16. L.u-Hong21-9 21-9 Decheiver 0-4 Scheid' Toeschouwers. 200.1 a 0-2. 75 Peelen 0-3. Enkelspel, tweede r —-—-l 21-19 2. Hooman/Kloppenburg Jubbelspel, i 1-19 21-19 21 t Ie Hooman/k. 21-19 22 16 21 2 21 15 2 SKI Marie-José Allers aan de bal. Controlerend en met overzicht. „Ze heeft haar visitekaartje wel afgegeven in Amerika", aldus bondscoach Meindert van Veen." archieffoto loek zuyderduin en we hebben regelmatig met elkaar gesproken over Oranje en Van Veen. Zij had immers het wiel al uitgevonden. Waarom zou ik dat nog een keer hebben moeten doen?" Eenmaal terug in Nederland stond Allers twee dagen later al weer met Grasshoppers in het veld tegen Lisse en speelde ze en passant één van haar beste wedstrijden van het seizoen met 19 punten en 17 rebounds. „Ik moest later van Wallaart ho ren dat ik zo goed had gespeeld, want door alle vermoeienissen had ik het zelf niet door." lang niet aan het eind Allers is vermoedelijk nog Latijn. PORTPARK 'KIKKERPOLDER ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UI EERSTE KLASSE UVS-HMSH BUITENLANDS VROUWENVOETBAL TENNIS DAVIS CUP LYON (1 09.74+1 09,12) Agassi 7-6 2-6 1-6 2-6.1 Dubbelspel, halve JOHANNESBURG TAFELTENNIS :Aus)6-3 7-6. FerreiraU ZWEEDSE KAMPIOENSCHAPPEN DAMMEN Riinsburgersingel 61 Leid 21-17 20-22 19-21. 15-21 21-18 21-13. Vijfde partij: Valnens (Sov) Tsjisiov (Sov) 0-2; 1 Zweden II - Zweden - Persson 21-13 21-15. L.nc ZAALVOETBAL n 4-1. Hoorn-D«n Haag 3-1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29