Leiden Gastouders willen geen betutteling Stemming ;Kinderen opvoeden is geen eenvoudige zaak. De ge meente wil daarom dat de Stichting Gastouderproject ;Leiden wat professioneler te werk gaat. Ouders die een paar uurtjes per week passen op andermans kinderen moeten in het vervolg hun pedagogische kennis regelma tig bijspijkeren. De stichting ziet het nut er niet zo van in. Maar na langdurig tegenstribbelen past ze op 1 januari 1992 haar werkwijze aan. LEIDEN ERNA STRAATSMA Begin dit jaar protesteerde het Gastouderproject heftig tegen vergaande plannen van de ge- meente om zijn werkwijze te veranderen. Zo moest er onder ;meer een arbeidscontract ko- men voor 'gastouders'. Dat zou de kwaliteit van deze kinderop vang ten goede komen. Onzin, reageerde de voorzitter van de ;club J.P.M. Struijk. Opvangou- ders gaan daardoor toch niet beter hun best doen? Hij be schuldigde de gemeente van betutteling. Het Gastouderpro ject liep toch goed, waarom zou je de boel dan overhoop halen? Inmiddels zijn beide partijen het eens geworden. De stichting een aantal aanpassingen geslikt in mil voor meer subsidie die uitbreiding mogelijk maakt. Het arbeidscontract is in de prullen mand verdwenen, maar een reeks andere maatregelen gaat wel door. Struijk blijft erbij dat dat allemaal niet echt nodig was. „Is dat nou een taak van de gemeente, om te kijken of kin deren goed verzorgd worden?" zo vraagt hij zich hardop af. Wij moeten als stichting een goed produkt afleveren. Maar nie mand kan zeggen wat een goe de kwaliteit kinderopvang is. Kwaliteit is volgens mij dat wat de ouder vraagt, ook kunnen aanbieden". Stmijk meent dat een vergelij king met andere vormen van kinderopvang mank gaat. Gast- ouderopvang is 'individueel maatwerk' en speelt zich in ge wone huiskamers af, in tegen stelling tot opvang in kinder centra. Van gastouders kun je volgens Stmijk ook niet ver wachten dat ze een goede oplei ding of een mooi huis hebben. „Als mensen besluiten een kind te nemen controleert de over heid toch ook niet eerst of die mensen daar wel geschikt voor zijn. Nou ja, de kinderen moe ten natuurlijk niet in een gribus zitten". Bijscholen Je kunt gastouders niet ver plichten zich via thema-avon den en korte cursussen te be kwamen in het vak opvoeden, meent de voorzitter. „Die rege ling geldt overigens alleen voor gastouders die zich na 1 januari aanmelden. Wij hebben som mige ouders die dit werk al twaalf jaar doen. Die zeggen: wij zijn geen kleine kinderen, we willen niet betutteld worden". De nieuwe opvangouders moeten bereid zijn zich bij tijd en wijle te laten bijscholen. „Maar stel dat die mensen daar geen tijd voor hebben of om wat voor andere reden niet kun nen komen, dan kunnen wij ze niet verplichten aanwezig te zijn. Als ze niet komen staat daar geen sanctie op. Het com munisme is net afgeschaft, nu gaan we hier toch niet de betut teling invoeren?" De betalingsregeling gaat ook veranderen. Nu is het nog zo dat ouders die oppas krijgen hier vier gulden per uur voor betalen. Straks wordt de bijdra ge, net als in kindercentra, inko mensafhankelijk. Mensen met een minimuminkomen gaan drie gulden betalen, de 'mid deninkomens' vier en de topsa larissen vijf gulden. De betaling wordt nu nog onderling tussen ouders geregeld, straks gaat de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden als tussenpersoon fungeren. Stmijk: „Dat kost enorm veel geld en tijd, terwijl het nu meestal zonder proble men verloopt. En misschien blijkt het merendeel van onze klanten tot de laagste inko mensgroep te behoren. Dan is er over een tijdje een tekort. Maar dat is dan het probleem van de gemeente". Babyvoeding Stmijk benadmkt dat het niet de wens van de stichting was om deze maatregel in te voeren. „Het is puur een politiek besluit geweest om gastouderopvang toegankelijker te maken voor la ge inkomens". Nieuw is ook dat gastouders een vaste onkostenvergoeding krijgen. Ook daar zet Stmijk de nodige vraagtekens bij. „Bij gastouders leeft de angst dat ze daar niet mee uitkomen. Nu worden-dat soort dingen ook onderling geregeld. Babyvoe ding wordt meestal meegeno men naar het opvangadres. Gastouders hebben nu het idee dat ze zelf boodschappen moe ten gaan doen. Voeding blijkt ineens subsidiabel te zijn. De COKL regelt dat. Wij hebben onze schouders daar over opge haald". Gastouders zijn er in alle soorten en maten, zegt Stmijk. In principe kan iedereen zich voor dit werk aanmelden, van student tot bejaarde. De meeste gastouders zijn echter tussen de 20 en 60 jaar oud en hebben zelf kinderen. „De meeste ou ders vinden het gewoon leuk om met kinderen om te gaan. Veertig procent van de 90 vraagouders geeft dat als be langrijkste reden op". Vraagouders zoeken meestal oppas voor kinderen tussen 0 en 4 jaar. „De arbeidsparticipa tie van vrouwen is nog steeds heel laag. Kijk, mijn vrouw stop te met werken toen er een kleintje kwam. Die wacht mstig tot ze weer kan gaan werken. Maar ouders moeten dat zelf kunnen bepalen AGENDA ZATERDAG 30 NOVEMBER Leiderdorp Jubileumvoorstelling Harry Saksioni in de Muzenhof. Aan vang 20.15 uur. Bingo met Con Bravura, aan vang 20.00 uur. Beuken schans 57. Mozart-concert door de streek- rhuziekschool Rijnakkoord in de Dorpskerk, Hoofdstraat 19. Aanvang 20.15 uur. ZONDAG 1 DECEMBER Leiden Archeologisch spreekuur in de Taffehzaal van het Rijksmuse um van Oudheden, Rapenburg 28. Van 13.00 tot 16.00 uur. Creativiteitsavond bij de Pink Puppies, de jongerenafdeling van de LWH, gebouw Lange- gracht 65, aanvang 20.00 uur. Klaverjas- en sjoelmiddag van muziekvereniging Concordia in clubgebouw aan de Lange gracht 61. Aanvang 14.00 Er is een begin gemaakt met de afgraving van de vervuilde grond in de Tijdelijke Opslagplaats (TOP) in Roomburg. De grond wordt afgevoerd naar Rotterdam, waar ze gedeeltelijk wordt hergebruikt. Een ander deel ervan wordt gezuiverd. De TOP wordt na de afgraving ontmanteld. Op die plaats verrijzen in de toe komst waarschijnlijk bedrijfsgebouwen. De vervuilde grond wordt afgevoerd met behulp van vrachtwa gens. foto wim dijkman VRIJE TUD Concordia Muziekvereniging 'Concordia' houdt zondagmiddag om twee uur een klaverjas- en sjoelmid dag in het clubgebouw aan de Langegracht 61. Avibus Vogelvereniging Avibus houdt op 30 november en 1 december haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal van de Blauwkras aan de Voorschoterweg naast zwem bad De Vliet. Er zijn diverse prijzen beschikbaar. Ook is een expositie te zien van roofvogels. Openingstijden: vr. 20 - 22 uur, za. 10 - 22 uur en zo. 10 - 16 uur. Noorwegen De Vereniging Nederland-Noor- wegen organiseert van 30 no vember tot en met 4 januari een fototentoonstelling over Noor wegen in de openbare biblio theek in de Nieuwstraat. In 15 panelen wordt een beeld gege ven van de historie, cultuur, kunst, industrie, verkeer en ver voer. Lakenhal Het de Lakenhal zoekt op korte termijn vrijwilligers voor het winkeltje in het museum. Door de overkapping bij het museum krijgt dat de gelegenheid per manent open te zijn. Belang stellenden kunnen zich melden bij de heer O. Tromp, Koningin- nelaan 19 in Oegstgeest, tel. 155188 Klaverjassen Buurthuis Westerkwartier orga niseert voor de kerstdagen vier maal een klaverjas- en sjoel avond. De kaartavonden zijn op de vrijdagen 29 november, 6 de cember, 13 december en op donderdag 19 december. De aanvang is steeds om 20.00 uur. Wie mee wil doen kan zich voor 20 november opgeven bij het buurthuis aan de Ten Katestraat 10a, tel. 310629. Getouwweven De Leidse volksuniversiteit K&O heeft een cursus getouwweven in het pakket opgenomen. De bedoeling is de cursisten in tien lessen zelfstandig te laten we ven. Ook wordt ruim aandacht besteed aan de verschillende soorten getouwen. De cursus woredt gehouden op dinsdagen tussen 14.00 en 16.30 uur In schrijfgeld bedraagt 170 gulden, waarbij nog ongeveer 50 gulden materiaalgeld komt. Inlichtin gen bij K&O, tel 141141. De Zanger Vogelvereniging De Zanger houdt op 30 november en 1 de cember haar 59ste jaartentoon stelling. Dit gebeurt in buurt huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40. De tentoonstelling duurt beide dagen van 10.00 tot 16,00. uur. Pink Puppies De jongerenafdeling van het LWH, de Pink Puppies, houden aanstaande zondagavond (1 de cember) een creativiteitspro- gramma. Aanvang: 20.00 uur in het gebouw aan de langegracht 65 in Leiden. Artiestengala Op 1 december is er in café Het centrum aan de Nieuwe Bees tenmarkt 13 een artiest en gala met onder meer een optreden van Leidse Kees en huiszanger Peter HArtevelt. Aanvag: 21.00 uur. Toegang gratis. Klaverjassen in het clubgebouw van Concor dia (Langegracht 61) wordt zon dagmiddag 1 december een sjoel- en kJaverjasmiddag ge houden. Aanvang 14.00 uur rui— ri itht r" Triri' Och, och, och, wat had D66 pech gehad. Bijna waren ze akkoord gegaan met het voorstel van PvdA, CDA en Groen Links. Maar plotseling werden de leden van deze fracties teruggefloten door hun wethouders. Ze mochten niet meer met D66 praten, er werd een heus 'communicatieverbod' opgelegd. Jammer, heel jammer. Niet alleen voor de grootste oppositiepartij, ook voor de stad. Want was D66 er maar bijgebleven, dan was er pas een prachtig voorstel gekomen. En niet zo'n schamel, zo'n armoedig plan om de reinigingsrechten en de ogb met een procent minder te verhogen dan het college wilde. Met dit verhaal wekte D66- fractievoorzitter Pex Langenberg donderdag de woede op van de PvdA en Groen Links. Niet alleen was zijn versie bezijden de waarheid, vooral ook het betweterige toontje van Langenberg irriteerde de collegefracties. Volgens Groen Links en PvdA was D66 was akkoord gegaan met de verlaging van 1 procent. Maar de partij wilde daarbij nog wat eigen voorstellen voor nieuwe plannen doordrukken. En daarvoor zou dan vier ton extra bezuinigd moeten worden, onder meer op personeelsgebied. Dat vonden MEDISCHE DIENSTEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al- hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hageen Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jansen, Ros molen 2, tel. 155010. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Visser, tel 143916. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Min nebroersgracht 41tel. 126371. Groep 3 - Boels, J de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit. za 8 uur tot zo 8 uur: Mv d Muysen- bergh, De Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Delver, tel. 156221. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R E. Zaai|er. za 8 uur tot zo 8 uur: M Horn, Zo- cherstraat 1te. 766123 zo 8 uur tot 24 uur: MLodder- van Staveren, l. Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur-. J. Reinders, G. Brandtstraat 29. tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: HPrins, Vondel laan 58, tel. 761754 Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg41, tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: U. Arndt en J. van der Le den. Hoofdstraat 8. tel. 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur J B Hugenholtz, Koninginnelaan 2, tel. 155666. Voorschoten za: L Prescott, Bachlaan 1, tel 612356; zo: J Baars, R Wagnerlaan 63, tel, 612520. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Anijs- weg 38, Voorhout, tel. 02522- 30697 Wassenaar za: G. Schaepman, V.Z.v. Nijevelt- straat 42, tel. 14561; zo: B R. Din ger van Kruimngen, Hofcampweg 65 tel. 76418. Zoeterwoude de weekenddienst waarneemt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr Apotheek Zuider, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaer- straat 31Oegstgeest. tel. 071 173330; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel 071-612525; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wassenaar, tel. 11350 DIERENARTSEN Vobr de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): G Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp tel. 071-890405 Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui zerlaan 26, Leiden, tel 071- 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R J W Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of DJ Brandt, Homanstraat 1, Ri|ns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk. B.G. Heemskerk, De Kempenaer straat 21Oegstgeest, tel 071 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en inlormatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door J. Pels, Karolusgulden 40, Leider dorp, tel 896896; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar R.M, Crul, Rozeveldlaan 14, Wasse naar, tel. 11792. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17 00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leioerdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek-, uurtijden, tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voordrin gende hulp buiten kantooruren, tel f 06-8212141. Volgens Hans de la Mar valt het niet mee om een oppas te vinden die èn om zeven uur wil beginnen, èn Sinterklaasliedjes met zijn zoon wil zingen en bovendien nog tot twaalf uur wil wachten. foto hielco kuipers de drie collegepartijen onaanvaardbaar. De collegefracties zijn 'gemuilkorfd, gecoupeerd en gecastreerd door de wethouders', beweerde Langenberg. Het bereikte resultaat noemde hij 'schamel', en 'een schijntje'. Dat schoot wethouder Hans de la Mar van Groen Links danig in het verkeerde keelgat. „We waren door u al zo onderuit getrapt en nu komen we bijna niet meer overeind", zei hij sarcastisch. „Die vier gulden verlaging noemt u schamel en uw eigen voorstel om er twaalf gulden af te halen is zeker rijk". Onverstoorbaar vervolgde Langenberg zijn verhaal. „Natuurlijk hadden wij geen belangstelling meer voor dit voorstel toen bleek dat onze andere plannen niet door konden gaan". „Ahaa", speelde Laurier daar gretig op in. „Dus als die voorstellen van u waren doorgegaan, dan was die vier gulden plotseling niet meer schamel geweest". Burgemeester Goekoop tikte vervolgens met de hamer op tafel om aan te geven dat de spreektijd van Langenberg om was. Hij vroeg er nog vijf minuten bij. „Geef hem die maar want er komt vast nog iets aardigs", zei PvdA-raadslid Boot liefjes. In de 'verlenging' probeerde Langenberg het CDA onderuit te halen. De partij die anderhalf jaar geleden door PvdA en Groen Links verkozen werd boven D66. Ze hebben nog geen enkele nota gekregen, en wij een heleboel, jubelde Langenberg. „U krijgt een tien voor uw notities", juichte Boot mee. „Ik wil de discussie graag zakelijk houden", antwoordde de onverstoorbare Langenberg. „Ik wil niet met modder zwaaien". D66 is niet verbitterd, zei hij nog. „Wel teleurgesteld, qua inhoud en politieke cultuur. En we hebben weinig hoop voor de toekomst". De hoop van een paar partijgenoten van Langenberg was inmiddels helemaal verdwenen als sneeuw voor de zon. De meesten zaten weggedoken achter een krant, een enkeling was zelfs de koffiekamer ingevlucht om niet langer getuige te zijn van de toneelspeler die zo graag een hoofdrol had gehad maar uiteindelijk niet meer bleek dan een schlemiel. En heel even was vergeten dat hij de andere raadsleden zo nodig heeft. Hij wil immers zelf zo graag wethouder worden, over twee jaar. Het was geen gemakkelijke week voor de 39 gemeenteraadsleden in Leiden. De begrotingsbehandeling stond op de agenda en dat betekende dat ze drie avonden hun opwachting moesten opmaken in de raadszaal. Nu zijn er altijd mensen die denken dat ze het nog veel moeilijker hebben dan al die anderen bij elkaar. Dat wordt natuurlijk pas écht een probleem als ze daarover hardop gaan klagen. Wethouder Hans de la Mar deed dat maandagavond zonder te verblikken of te verblozen. De wethouder van Groen Links vroeg direct na de opening van de vergadering het woord. Hij begon vreselijk tekeer te gaan tegen het veel te vroege tijdstip waarop de vergaderingen deze week begonnen. Zeven uur, dat is niet te doen voor mensen met kinderen, riep De la Mar boos. Zijn collega's dachten even dat hij aan het toneelspelen was. Dat doet De la Mar immers wel vaker, en graag ook nog. Maar het zag er toch allemaal wel serieus uit. Het rare was alleen dat al eeuwen geleden het aanvangstijdstip van de begrotingsvergaderingen is afgesproken. Aan het begin van de tweede bijeenkomst kwam De la Mar op het onderwerp terug en toen gaf hij toe dat hij eigenlijk wel een beetje laat over de kwestie was begonnen. Maar het valt ook allemaal écht niet mee, probeerde hij het medelijden van de rest van de raad nog maar eens op te wekken. „Maar gelukkig heb ik een oppas gevonden die een sinterklaasliedje met mijn zoon zingt, 'm daarna naar bed brengt en vervolgens op mij blijft wachten tot twaalf uur. En ik heb er niet eens een relatie mee!" Zal de wethouder die oppassers nou echt zo slecht betalen? DOOR KAREL BERKHOUT EN JANET VAN DIJK Is het een taak van de gemeente om te kijken of kinderen goed verzorgd worden? Het Leidse Gastouderpro ject vindt van niet. foto dirk ketting

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25