Leiden 3 Woningzoekende moet zelf achter huis aan 'Niemand heeft me verteld waarom ik weg moet' Dodelijke ranja in onbreekbare flesjes 'Het wordt zo veel makkelijker samen' Zaterdag 30 november 1991 LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 23 NIEUWSLIJN Vragenuurtje over rapport binnenstad Leiden Leeft en de KNOV-afdeling Leiden houden op woensdag 11 december een vragenuurtje over het rapport 'Economisch onderzoek van de Leidse Binnenstad', Ondernemers kunnen vanaf 19.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare vragen stellen over dit rapport. Tevens komt de eventuele wijzi ging van de Leidse koopavond ter sprake. Prijsvraag by december-postzegels De PTT geeft dit jaar voorde vijfde maal de december-postze gels uit. Met decemberzegels kunnen kerst- en nieuwjaarskaar ten voor 55 cent worden verstuurd. Ter ere van het lustrum ver bindt de PTT er een prijsvraag aan, met als hoofdprijs een reis naar Amerika. Elk velletje decemberzegels bevat één goudkleuri ge zegel, die in het kader van de wedstrijd wordt gebruikt. De ze gel is ontworpen door grafisch ontwerper en striptekenaar Joost Swarte. Bewoners winnen van de gemeente De Raad van State heeft de bezwaren gehonoreerd die bewoners van de Haagweg hebben tegen het bestemmingsplan De Coebel. Het ging de bewoners om de nieuwe regels voor hoogte ën diep te van uitbouwen van huizen aan de Haagweg. Toegestaan werd een bouwdiepte van 15 meter in drie bouwlagen. De bewoners vreesden in hun privacy aangetast te worden terwijl bovendien de toegang van zonlicht tot naastgelegen woningen zou worden belemmerd. De gemeente moet het bestemmingsplan nu bij stellen. Winkeltje Lakenhal zoekt vrijwilligers Het de Lakenhal zoekt op korte termijn vrijwilligers voor het winkeltje in het museum. Door de overkapping bij het museum krijgt dat de gelegenheid permanent open te zijn. Belangstellen den kunnen zich melden bij de heer O. Tromp, Koninginnelaan 19 in Oegstgeest, tel. 155188 GEKOZEN burgemees ters zijn weer in beeld ge komen mede dank zij de Leidse oud-wethouder Paul Bordewijk Puntensysteem vervalt volgend jaar in één klap vervolg van pagina 1 Woningzoekenden moeten voortaan zelf actief achter een huis aan. Ze krijgen geen aanbod meer van de ge meente, maar moeten reageren op de lege huurwonin gen die staan vermeld in de krant die huis-aan-huis wor den verspreid. De verandering is het gevolg van het nieu we systeem van woningtoewijzing dat de gemeente eind volgend jaar wil invoeren. LEIDEN JANET VAN PUK De aangeboden huizen worden verdeeld over drie categorieën: mensen die nog geen zelfstan dige woning hebben (de star ters), mensen die wel zelfstan dig wonen (de doorstromers), en niet-Leidenaars. Als meerde re mensen uit een groep be langstelling hebben voor een woning, gaan bepaalde criteria meespelen. Bij starters wordt gekeken naar de leeftijd: de oudste krijgt voorrang. Voor doorstromers telt de tijd dat ze in hun huis wonen en voor niet- Leidenaars geldt de reistijd naar de stad. Ook wordt rekening gehou den met het inkomen en de grootte van het huishouden van de woningzoekende. Als op grond van deze criteria geen duidelijke keuze kan worden gemaakt, wordt de woning ver loot. Blind systeem Ouderen en gehandicapten kunnen reageren op aangepaste huizen die in de krant staan. De Stichting Leidse Studentenhuis vesting blijft de kamers onder studenten verdelen. Waar schijnlijk komen de huizen van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren ook in de krant. Met de stichting moet nog wor den overlegd, maar wethouder Van Rij verwacht dat die de klei ne een-kamerwoningen zelf blijft verdelen. De gemeente werkt acht jaar met het huidige puntensys teem. Daaraan kleven volgens de wethouder allerlei nadelen. „Het is een 'blind' systeem, mensen hebben weinig keuze mogelijkheden omdat ze alleen een voorkeur kunnen opgeven voor drie wijken. Ze moeten af wachten welk aanbod ze krij gen. In het nieuwe systeem kunnen ze zich veel actiever op stellen". Mensen die nu dolgraag wil len verhuizen, moeten soms ja ren wachten op een aanbod. Terwijl mensen die eigenlijk nog wel naar hun zin wonen soms sneller in aanmerking ko men voor een andere woning, gewoon om het simpele feit dat ze zich eerder hebben inge schreven. Goedkoper Volgens de nieuwe regels wordt er geen onderscheid meer ge maakt tussen bewoners van particuliere huizen en wonin gen van verenigingen. Nu krijgt de laatste groep voorrang van de gemeente. Eveneens vervalt de bepaling dat mensen niet naar een goedkopere woning Wethouder Van Rij: „Het huidige systeem is 'blind'. Mensen moeten maar afwachten wat ze aangeboden krijgen". foto hielco kuipers kunnen verhuizen. Door de nieuwe manier van verdelen krijgen mensen bovendien ook de kans om naar een woning in dezelfde straat of misschien wel hetzelfde flatgebouw te verhui- „Er zijn mensen die bijvoor beeld vier-hoog wonen en naar de begane grond willen. Dat is heel moeilijk te verwezenlijken in het huidige systeem. Door de nieuwe regels kan die wens ge makkelijker worden vervuld", aldus Van Rij. Een gèvolg var gels is wel dat mensen die al ge ruime tijd staan ingeschreven, in een klap al hun punten kwijt raken. Volgens Van Rij is dat niet zo'n ramp. Leidenaars die al een aardige hoeveelheid pun ten hebben verzameld, wonen meestal al geruime tijd in hun huis. Voor starters geldt dat ze meestal al wat ouder zijn als ze al lang bij de gemeente staan ingeschreven. Deze groepen zijn dus ook in het voordeel als ze reageren op een advertentie. Corporaties tevreden met nieuw systeem LEIDEN» JANET V De woningbouwverenigingen zijn enthousiast over het nieu we systeem voor de woonruim teverdeling. De voorzitter van de federatie van Leidse woning bouwverenigingen, J. Duives- teijn, maakte dit gisteren duide lijk bij de presentatie van. de plannen. De verenigingen krij gen volgens hem meer verant woordelijkheid en kunnen beter inspelen op wensen. Als blijkt dat aan bepaalde huizen veel behoefte bestaat en aan andere helemaal niet, kan daar iets aan worden gedaan. De gemeente en de woning bouwcorporaties zijn niet bang dat bepaalde huizen onver- huurbaar blijken te zijn. Het is de bedoeling dat in elke krant wordt aangegeven hoe groot de belangstelling was voor de hui zen die in de vorige editie wer den aangeboden. Als iemand erg graag naar een ander huis wil, kan hij zich aanmelden voor woningen waarop niet zo veel reacties binnenkomen. In januari is een speciale in formatieavond over de voorstel len, waarop iedereen tot 1 fe bruari kan reageren. Vervolgens wordt het plan besproken in de gemeenteraad. Bordewijk krijgt lof toegezwaaid DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Gekozen burgemeesters. Ja renlang een taboe, nu een item. Volgens de directeur van de Vereniging Neder landse Gemeenten, Klaas de Vries, is dat mede te danken aan Paul Bordewijk, oud- -wethouder van Leiden. De Vries zei dit gisteren bij de presentatie van Bordewijks boekje 'het nut van wethou ders', een verzameling van zijn columns die eerder in het blad Binnenlands Be stuur verschenen. "Met die columns heeft hij de nodige munitie aangedra gen tegen de benoemde bur gemeester zoals we die nu kennen. Niet direct gekozen, zijn ze niet te ontslaan door de gemeenteraad en maar moeilijk te voorzien van een passende portefeuille", aldus De Vries. Een schuivende container was er de oorzaak van dat een vrachtwagen gisterochtend op de kruising Chur- chilllaan/Voorschoterweg op zijn kant belandde. Na onderzoek bleek dat de container die met hout en steigerklemmen was gevuld, verkeerd was geladen en dat een bevestigingshaak was afgebroken. Het duurde ruim vier uur voordat de vrachtwagen was weggehaald en de rommel was opgeruimd. Het verkeer ondervond veel hinder van de ravage. foto jan holvast LEIDEN «GERT VISSER Voor de derde maal in enkele maanden heeft een verslaafde gisterochtend zijn door de GGD verstrekte flesje methadon op straat verloren. De politie, die door de man was gewaarschuwd, belde onmiddellijk de plaatselijke kranten met de waarschuwing dat het spul levensgevaarlijk is voor kinde ren. „Terecht die waarschuwing", vindt GGD-arts J. de Nooij, „hoewel het voor kin deren vrijwel onmogelijk is om de flesjes open te maken". De GGD aan de Roodenburgerstraat ver strekt dagelijks aan zo'n 100 verslaafden uit de leidse regio een flesje met daarin een mengels van methadon en ranja. Op-vrijdag wordt een extra flesje voor het weekend meegegeven. Vorig jaar leidde dat tot een ernstig ongeluk. Een kind van een verslaaf de overleed toen nadat het de methadon had opgedronken die zijn vader in de koel kast had gezet. „Het is gevaarlijk spul", zegt De Nooij. „Bij inname absoluut dodelijk voor kinde ren". De Nooij is hoofd sociaal medische zorg bij de GGD en verantwoordelijk voor de uitreiking van de methadon. Wie me thadon krijgt, wordt bepaald door het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs. De Nooij maakt duidelijk dat op alle ma nieren wordt geprobeerd ongelukken te voorkomen. Vroeger werden de flesjes sim pel afgesloten met een schroefdop, maar sinds enkele jaren wordt een speciaal door de Nederlandse Apothekers Vereniging ont worpen constructie toegepast. Hierbij moet een ampul worden verbroken voordat de methadon vrijkomt. „Je moet daar toch de nodige kracht bij zetten", zegt De Nooij, „Zelfs mij lukt het maar net en ik heb toch vrij stevige handen. De sluiting is kindvei- lig"- Een andere wijze van methadon-verstrek king om ongelukken of verlies te voorko men, lijkt De Nooij weinig zinvol: „Ër zijn twee methoden. Je kan pillen verstrekken maar dat is vragen om ellende. Daarin ont staat onmiddellijk een levendige handel. Het oplossen van methadon in ranja heeft als voordeel dat de preciese samenstelling niet bekend en de handelswaarde daardoor nihil is". „Je kan natuurlijk besluiten om verslaaf den hier ook in het weekend langs te laten komen om methadon te halen, maar je moet het in het juiste perspectief zien. Kijk eens naar wat voor pillen en verdovende middelen er verder in omloop zijn. Ik zou geen betere manier weten om methadon te verstrekken dan de huidige. Wanneer je er voor kiest om met behulp van een me- thadon-programma verslaafden aan hard drugs te laten afkicken, moet je accepteren dat dit soort bedrijfsongelukjes voorkomen. Al blijft het natuurlijk vervelend". Hoewel de kans dat kinderen het verloren flesje op straat vinden en de inhoud ervan opdrinken klein is, vindt De Nooij het te recht dat de politie onmiddellijk aan de bel trekt. „Je weet uiteindelijk nooit wat er mee kan gebeuren". Volgens De Nooij doet de GGD er alles aan om de patiënten te overtuigen van de de risico's. „En dat werkt. Het feit dat dege ne die het flesje gisteren is verloren dat komt melden, bewijst dat men zich verant woordelijk voelt". Leidenaar enige slachtoffer van reorganisatie Leidse V&D Bestuursfusie lyceum en Leiderdorpse mavo DEN HAAG/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De 49-jarige leidenaar J. van den Assem vindt zichzelf het slachtoffer van de reorganisatie bij de Leidse V&D. De hoofdver koper is tot dusver de enige voor wie in de Leidse vestiging geen plaats is. „Ik ben nog niet ontslagen maar wel op non-ac tief gesteld door V&D. En ik weet nog steeds niet waarom." De dienstenbond FNV bevestigt dat bij de reorganisatie niet al tijd duidelijke maatstaven wor den aangelegd. „We willen hier over nog harde noten kraken met V&D", zo stelt de bond. Vorige week vrijdag hoorde Van den Assem dat er voor hem geen plaats is. „In een gesprekje van anderhalve minuut zei de bedrijfsleidster tegen me: 'U bent niet herplaatst'. Ik was zeer geëmotioneerd en ben direct naar huis gegaan." Een bemiddelingsteam van V &D heeft nu een half jaar de tijd om te bekijken of Van den As sem elders binnen of buiten het Vendex-concem kan worden geplaatst. V&D moet Van den Assem in het komende half jaar minstens één passende functie aanbieden. Lukt' dat niet, dan wordt de zaak voorgelegd aan een speciale toetsingscommis sie die bestaat uit vertegen woordigers van de vakbonden en V&D. FNV-bestuurder Van Hees sluit niet uit dat mensen dan alsnog worden ontslagen. „Als er inderdaad geen plaats is, houdt het op. Maar wij zullen ons tot het uiterste voor deze mensen inspannen." Van den Assem heeft in totaal 32 jaar bij V&D gewerkt en vraagt zich af waarom hij weg moet. „Dat ik niet goed zou functioneren, is nooit gebleken. Integendeel, ik heb in juni nog een functioneringsgesprek ge had met de vorige bedrijfsleid ster. Toenris mij gezegd dat ik prima functioneerde en veel lei dinggevende kwaliteiten had." Van den Assem laat het beoor delingsrapport zien. „Ik ben echt diep teleurgesteld want mijn hart ligt in Leiden." Van den Assem is inmiddels op een informatiebijeenkomst geweest in Den Haag. „Daar bleek dat 80 procent van het overtollige middenkader niet wist waarom er voor hem of haar geen plaats was. Bijna nie mand heeft een uitleg gekregen. We zouden binnen twee weken een brief krijgen." Van Hees: „Het lijkt erop dat eerst een keuze wordt gemaakt en dan pas de motivatie. De be trokkenen krijgen achteraf een brief: dat is een vreemde gang van zaken." De leidse vestiging van V&D wilde op het verhaal van Van den Assem niet reage ren. De dienstenbond FNV wil op korte termijn met V&D een ge sprek over de gang van zaken bij de reorganisatie van het middenkader in de V&D-vesti- gingen in deze regio. Volgens FNV-districtsbestuurder, G. van Hees, hanteren de bedrijfslei ders 'subjectieve toetsingscrite ria' bij het bepalen voor wie er na de reorganisatie geen plaats „Op het eerste gezicht lijkt van een objectieve toetsing geen sprake te zijn. Ik ben ervan overtuigd dat in een aantal ge vallen, vooral in Den Haag, dui delijk heeft meegespeeld dat de betrokkenen actief zijn in vak bond. In andere gevallen lijkt het erop dat bedrijfsleiders ge woon mensen aanwijzen die ze niet aardig vinden. We gaan dat zeker aan de orde stelen." Van Hees vindt bovendien dat de bedrijfsleiding vein V&D zijn werknemers niet zomaar naar huis kan sturen na de me dedeling dat ze niet plaatsbaar zijn. „Formeel gesproken heb ben werknemers in dat geval drie keuzemogelijkheden: naar huis gaan, in dezelfde functie aan het werk blijven tot 1 janu ari of aan het werk gaan in een andere functie in een ander fili aal. Maar nu blijkt dat sommige mensen botweg de toegang tot het pand wordt ontzegd. We hebben geeïst dat deze mensen onmiddellijk weer aan het werk gaan. In het uiterste geval zullen we een procedure aanspannen" LEIDEN EMIEL FANGMANN De bestuursfusie tussen de Christelijk Lyceum Dr. W.A. Vis ser 't Hooft uit Leiden en de Christelijke Mavo de Dwars we tering uit Leiderdorp komt voort uit praktische redenen. Scholen moeten van minister Ritzen vanaf augustus volgend jaar zelfstandiger beslissingen gaan nemen. Met de fusie wordt het gemakkelijker de zoge naamde deregulering van de overheid gestalte te geven. Gisteren werd het voorstel tot de bestuursfusie openbaar ge maakt. Het is voorgelegd aan de medezeggenschapsraden van de scholen. De fusie moet uiter lijk 1 januari 1993 zijn beslag krijgen. De scholen blijven als onderwijsinstelling echter zelf standig en houden een eigen leiding. Rector P. de Koe van het Vis ser 't Hooft Lyceum legt de re den van de fusie uit: „Vanaf vol gend jaar augtistus krijgen mid delbare scholen van de minister «neer bestuurlijke verantwoor delijkheid. Scholen mogen zelf gaan uitmaken hoe ze het geld verdelen dat ze van het rijk krij gen. Ze kunnen straks zelf be palen hoeveel leraren ze willen hebben, dat hangt dan niet meer van het aantal leerlingen af. Ze kunnen klassen groter of kleiner maken en ze kunnen zelf kiezen of ze meer materiaal willen aanschaffen of juist meer personeel in dienst willen ne men. Het betekent dat er dus veel meer geregeld worden. Dan is het verstandig een grote1 be stuurlijke eenheid te hebben." Directeur B. Happel-Lievers van mavo De Dwarswetering deelt die mening: „Wij zijn een stabiele school, maar in wezen te klein om die nieuwe bestuur lijke verantwoordelijkheid op te vangen. Bij samenwerking kan bijvoorbeeld het uitvallen van leraren makkelijker worden op gevangen, want we krijgen sa men één budget. Bovendien krijgen we een grotere knowhow. Er kan beter worden verdeeld wie zich waarin ver diept". Identiteit Het Visser 't Hooft Lyceum had al goede contacten met de Lei derdorpse mavo, omdat zijn Leiderdorpse dependance - met daarin brugklassen en de on derbouw van havo en vwo - naast De Dwarswetering ligt. Visser 't Hooft telt in totaal 1600 leerlingen, van wie er 300 op de dependance zitten. De Dwars wetering biedt plaats aan ruim 400 leerlingen. Volgens rector De Koe gingen in de praktijk al vaak leerlingen vanuit de brug klassen naar de naburige mavo De Dwarswetering en niet naar de Leidse mavo-afdeling van Visser 't Hooft. Er zijn weinig leraren die op beide Leiderdorpse scholen les geven. De Koe benadrukt dat De Dwarswetering na de be stuursfusie een eigen identiteit houdt: „Zij hebben bijvoorbeeld een eigen leerlingenbegeleiding, die speciaal op mavo is gericht. En sommige leerlingen redden het juist op een zelfstandige Het ligt niet in de bedoeling van de scholen tot een volledige fusie te komen. Rector De Koe: „Nee, maar je weet niet wat er over een jaar of vijf gebeurt. Dan is het natuurlijk wel mak kelijk als er al één bestuur is" Het Leidse warenhuis V&D voert een onduidelijk reorganisatrebeleid, vindt de Dienstenbond FNV. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23