Leicfsch Dagblad Tros wil stoppen met radio Bergföfer/r mSSt* Leidse huizen straks via krantje verhuurd Franse troepen klaar voor ingrijpen Togo Moordenaar bewaker legt bekentenis af Ook vakanties herfst en voorjaar gespreid Bonus voor werklozen die een baan vinden "Ook als je maar één dag in de week wilt werken. ben je bij Van den Bergh meer dan welkom" Zaterdag 30 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39714 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Sovjetunie sterft in de Oekraïne BINNENLAND Simons maakt standaardpolis veel goedkoper Shamir zoekt naar compromis met Washington Ook na pastorale oproep Germa v.d. Boom zoek Reorganisatie kost 1 man zijn baan Frits v. Oostrom: moderne Jacob van Maerlant SPORT Basketbalcoach Harrewijn even terug in Leiden Puntensysteem gaat verdwijnen LEIDEN» JANET VAN PUK Enorme onrust onder medewerkers Het puntensysteem voor Leidse woningzoekenden verdwijnt. Mensen die willen verhuizen, kunnen voortaan reageren als ze in aanmerking willen komen voor huurwoningen die in een speciale krant worden aangebo den. Het nieuwe systeem wordt waarschijnlijk eind volgend jaar ingevoerd. Het voordeel van de nieuwe regels is volgens wethouder T. van Rij van volkshuisvesting dat mensen meer keuzemogelijkhe den hebben. De gemeente en de woningbouwverenigingen verwachten bovendien dat de 'doorstroming' wordt bevor derd. Nu gebeurt het dat men sen zich niet laten inschrijven voor een andere woning, omdat ze weten dat ze jaren moeten wachten voordat ze in aanmer king komen voor een ander huis. Urgente woningzoekenden (mensen die bijvoorbeeld na het verbreken van een relatie dakloos worden) kunnen zich nog wel inschrijven bij de ge meente. Zij krijgen binnen een half jaar een woning aangebo den. Als ze dat huis weigeren, raken ze hun punten kwijt. Pagina Leiden: Woningzoeken de moet actief achter huis aan De Tros heft haar afdeling radio tijdelijk op als de nieuwe Mediawet niet toestaat dat een omroep commerciële te levisie per kabel en tegelijkertijd commerciële radio via de ether brengt. Dat heeft Tros-voorzitter Minderop gis teren verklaard ten overstaan van het voltallige perso neel. De uitspraak van Minderop heeft geleid tot enorme onrust onder de medewerkers van de Tros. HILVERSUM GPD vlam in de pan geslagen." „De uitspraak van Minderop heeft Volgens ondernemingsraad- geleid tot woedende reacties in voorzitter Van der Kooij is „de het bedrijf. De demotivatie on der het radiopersoneel is zeer groot." De ondernemingsraad (OR) heeft inmiddels een brief op poten gestuurd naar alge meen directeur Wolzak (voor zitter Minderop is geen ge sprekspartner voor de OR). In deze brief noemt de OR „deze mededeling van Minderop ach teloos op een namiddag ge daan, een daad van onbehoor lijk bestuur." Van der Kooij wijst erop dat de OR zich nog nooit in zulke ferme termen heeft uitgelaten. „Maar de houding van de voor zitter gaat echt alle perken te buiten." De ondernemingsraad eist van de directie dat maan dag in een vergadering de spec taculaire gebeurtenissen van de afgelopen weken worden on derbouwd. Wolzak heeft in die periode laten weten definitief af te zien van een commerciële toekomst met Veronica en/of Vara. De onderhandelingen van de Tros met buitenlandse part ners zijn inmiddels ver gevor derd. Van der Kooij: „Er is duidelijk sprake van een gewijzigde be drijfsfilosofie. De OR is daar, te gen de afspraken in, niet in ge kend. Wij eisen dus per om gaande onderbouwing van de plannen." Bij de Tros-radio werken 65 mensen, van wie 39 in vast dienstverband. LOME-NAIROBI F. VAN DEN HOUDT CORRESPON DENT AFP-AP Frankrijk heeft 300 speciale commando's gestuurd naar het Westafrikaanse staatje Benin om elk moment te kunnen in grijpen in het buurland Togo. Daar hebben de militairen die donderdag een greep naar de macht deden, premier Koffigoh en de leden van zijn burgerre gering gisteren 48 uur de tijd gegeven zich bij het legerhoofd kwartier te melden. -I Woordvoerder Bernard van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gis teren dat Parijs de ontwikkelin gen in haar voormalige kolonie nauwgezet volgt en alle noodza kelijke maatregelen zal nemen om haar 3000 burgers te be- i schermen. De Franse regering is boven dien zeer geïnteresseerd in het democratiseringsproces „in Togo. Hieruit zou kunnen wor den afgeleid dat de Fransen overwegen in te gaan op het verzoek van premier Koffigph voor militaire hulp om een ein de te maken aan de staatsgreep die de democratisering abrupt heeft afgebroken. Koffigoh liet gisteren weten het ultimatum van de ongeveer 200 opstandige militairen te ne geren en zijn kantoor niet te zullen verlaten. De omgeving van Koffigohs kantoor, waarin zich ongeveer 60 mensen be vinden, is sinds gisteren herme tisch afgesloten door het leger, waardoor er geen voedsel meer kan worden gebracht. Twaalf radicale oppositiepar tijen hebben zich achter pre mier Koffigoh geschaard en de couppoging van het leger fel veroordeeld. Ze hebben opge roepen tot een algemene sta king. Buurland Benin (vroegen Dahomey) heeft aangeboden te bemiddelen in het conflict tus sen het Togolese leger en Koffi gohs regering. Tegelijkertijd hebben leger eenheden in het noorden van het land, waar president Eyade- ma vandaan komt, zich solidair verklaard met de uitvoerders van de staatsgreep. Zij eisen dat Koffigoh het veld ruimt en het parlement, de Hoge Raad van Staat, wordt ontbonden. De president voerde gisteren over leg met de militairen en zou zich hebben uitgesproken ten gunste van een politieke oplos sing van het huidige conflict. Pagina 6: Nachtmerrie dreigt voor Togo Een 19-jarige Amsterdammer heeft bekend dat hij een bewa ker van de Nederlandse Veilig heids Dienst (NVD) bij de Hema op het Bijlmerplein in Amster dam heeft neergestoken. De man werd gisteren door de poli tie aangehouden. De dodelijke steekpartij deed zich woensdag voor toen de 27- jarige bewaker uit Santpoort een winkeldief trachtte aan te houden. Deze stak de bewaker neer en koos op zijn fiets het hazepad. De hoofdofficier van justitie in Amsterdam loofde donderdag een beloning uit van 25.000 gulden voor een tip die zou leiden tot de aanhouding van de dader. Eenzelfde bedrag werd als be loning beschikbaar gesteld voor de tip die leidt tot aanhouding van de verdachten van de dode lijke steekpartij in een tram van lijn 9 in Amsterdam. Daarin werd vorige week zaterdag een 53-jarige man neergestoken. De verdachten in die zaak ontsnap ten eveneens. Air-conditioning hoeft niet meer. Het huis is na het beleg van de Kroatische stad Vukovar nu luchtig genoeg. Gelaten inspecteert deze man de over blijfselen van zijn huis. Zie verder pagina 6: Leger trekt zich terug uit Zagreb. foto epa vincentamalvy NIEUWSLIJN Omroepbijdrage omhoog De omroepbijdrage gaat op 1 januari met twee gulden per half jaar omhoog. Inclusief de provinciale opslag wordt de halfjaar lijkse bijdrage 86 gulden. De verhoging is het gevolg van het feit dat in het wetsontwerp commerciële omroep is geregeld dat de omroepbijdrage voortaan jaarlijks wordt geïndexeerd. Het aantal burgers dat daadwerkelijk de omroepbijdrage voldoet is volgens de dienst omroepbijdragen (DOB) het afgelopen jaar met 250.000 gestegen. Zij reageerden op een dit voorjaar begonnen grootscheepse campagne om het aantal zwartkijkers temg te dringen. Begin dit jaar waren er volgens DOB nog 800.000 zwart kijkers. Dode bij schietpartij in auto-wasplaats Bij een schietpartij in de auto-wasserette bij een pompstation in Den Haag is gistermiddag een 31-jarige Hagenaar gedood. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. De dader is bij de po litie bekend en wordt gezocht. De Hagenaar stond samen met een 22-jarige vriend zijn auto te wassen, toen een personenauto vlak voor de wasserette stopte met twee mannen daarin. De be stuurder van de auto stapte uit, liep naar het slachtoffer toe, trok een vuurwapen en loste vijf tot zeven schoten. Het slachtoffer werd drie keer geraakt. Op zijn vriend werd een maal geschoten, maar deze werd niet geraakt. De schutter liep vervolgens temg naar zijn auto en reed weg. Experiment met snipperdagen DEN HAAG ANP De regering heeft het advies van de Commissie Vakantiesprei ding overgenomen waarin wordt voorgesteld om ook de herfst- en de voorjaarsvakantie te spreiden. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) zal verder onderzoeken of snipperdagen in het onderwijs kunnen wor den ingevoerd. Het kabipet heeft hiertoe gisteren besloten. Het kabinet handhaaft de spreidingsperiode van de zo mervakantie van negen weken, waarbij de vakantie voor het ba sisonderwijs zes weken be draagt. Voor het voortgezet on derwijs geldt zeven weken. De huidige indeling in drie regio's wordt gehandhaafd. Wat het invoeren van snip perdagen voor leerlingen in het onderwijs betreft stelt de Com missie een twee jaar durend ex periment voor. Over de aard en opzet van het experiment zal Wallage met de Tweede Kamer overleggen. De regeling sprei ding zomervakantie geldt niet voor scholen van middelbaar landbouwonderwijs. Wegens seizoengebonden stageperio den hebben die een afwijkend opgebouwd schooljaar. Wat gaat uw communicatie u het komende jaar opleveren? Bij voorbaat een voorspoedig 1992! ZATERDAGS BIJVOEGSEL Extreem-rechts in Nederland: versplinterd en verdeeld. Maar als Janmaat zou plaatsmaken voor een volksmenner, ligt alles open. De Bcci-affaire werd het grootste bankschandaal aller tijden. Was er geen alternatief geweest voor sluiting? Ze zijn Tweede-Kamerlid hf, want het was 'hun' PvdA niet meer. piet de visser en frans moor: een dubbelportret. Een bloedstollend moordweekeinde met veertig gasten in een noordw1jks hotel Italië is hèt cultuurland van Europa. Maar niets is veilig voor net leger kunstdieven dat dagelijks toeslaat. Negentien jaar drukte piet de bruin zijn stempel op het Nederlandse volleybal. OSS-DEN HAAG ANP Langdurig werklozen die mede dank zij eigen inzet weer een baan vinden, moeten worden beloond met een bonus van maximaal 1.700 gulden. Dat staat in een discussienota van het college van burgemeester en wethouders van Oss. De bonus is de helft van het bedrag dat de gemeente op jaarbasis bespaart als een werk loze weer aan het werk gaat. Oss maakt ongeveer 3.400 gul den per jaar aan kosten, onder meer voor begeleiding van de langdurig werkloze. De ge meente is van mening dat het rechtvaardig is om naast het be staande sanctiebeleid ook een beloningssysteem in het leven te roepen. De gemeenteraad van Oss moet zich er nog over uitspreken. Het ministerie van sociale za ken wist gisteren nog onvol doende van het plan om er op te reageren. In het algemeen wilde een woordvoerder wel kwijt dat dergelijke regelingen op grond van de bijstandwet niet zijn toegestaan. Sociale Za ken heeft er echter geen zeg genschap over als gemeenten uit andere middelen putten. Desondanks staat het minis terie niet te juichen bij deze re gelingen. Het gaat toch om in- komensbeleid en dat is geen zaak voor een gemeentelijke so ciale dienst, zo hebben staatsse cretaris Ter Veld en haar voor ganger De Graaf in het verleden al laten weten. 071140745?- Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarteweg 20, 2210 AC Noordwijk Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DtL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Tussen hoop en herinnering bloeit uw geluk. Adama van Scheltema VANDAAG Binnenland- Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Financiën Info Religie - Sport Zaterdags Bijvoegsel 33 t/m 43 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 13 HET WEER Eerst plaatselijk mist. Plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Vooral in de middag ook perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur rond 8 gra den. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind, rond kracht 3 Bommeldingen van groep RaRa, GRONINGEN-ASSEN GPD De actiegroep RaRa heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor twee bommeldingen bij de kantoren van het Elektriciteits bedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD) in Groningen en Assen. Beide gebouwen werden even voor elf uur gistermorgen ontruimd, nadat in een handge schreven brief was aangekon digd dat in de kantoren om half twaalf een bom zou ontploften. Het schrijven is ondertekend door RaRa en werd bezorgd in het kantoor in Assen. Volgens de brief zouden de bommen op afstand te bedie nen zijn. Gistermiddag om half een had de politie in beide ge bouwen echter nog geen explo sieven gevonden. De agenten hadden in verband met het ex plosiegevaar om half twaalf de gebouwen verlaten, maar zetten de speurtocht ruim een uur la- Ier voort. Het EGD-personeel werd voor de rest van de dag naar huis gestuurd. HOELANG Ja. ik Mam een inUeduetie- abonnamtflt an ontvang da kram de eerste twae waken tratin. Per kwartaal (f 76,75) via accept- gim. Per kwartaal (f76,75) via auto- j Telefoon (i.v Nummer bank/girorekemng dsch Dagblad 4 I irdnummer 10050 Ij DO VB Leiden Leidsch Dagblad Antwoor 2300 8 "712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1