Toerisme Meer actie voor globetrotters Touroparators werken aan beter reisadvies voor vakantiegangers Jubelstemming bij reisbranche lijkt geënt op wankele basis Zaterdag 30 november 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie. JAN VAN DER NAT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 17 REISBERICHTEN Drenttent De VW Drenthe heeft tijdens de Caravan en Camping RAI '91 het arrangement 'Drenttent' geïntroduceerd. Nadat het al enige jaren mogelijk was volledig ingerichte tenten te reserveren op buitenlandse campings, begint nu ook de VW Drenthe met de ze succesvolle formule. Er kan voor de periode tussen begin april tot en met de herfstvakantie 1992 een weekend-, midweek- of weekarrangement worden geboekt. De bungalowtenten, voor zien van verlichting tot verwarming en van kurketrekker tot koelkastje, worden geplaatst op de campings Westerbergen bij Echten en de Valkenhof bij Westerbork. De prijzen variëren van 150 gulden voor een weekeinde tot 560 gulden per week in het hoogseizoen. Nadere informatie: VW Drenthe, Postbus 95,9400 AB Assen, telefoon 05920 - 51777. Australië-wegwijzer Wie op vakantie gaat naar Australië dient zich terdege voor te bereiden. Het Australisch Verkeersbureau heeft daartoe een handige hulp in huis: de Australië-wegwijzer 1992. Het boek werk is 116 pagina's dik en bevat alle informatie over accommo daties, nationale parken, autohuur, openbaar vervoer, maar ook over de diverse staten en de belangrijkste steden, over klimaat, visa en douanebeperkingen. Een onmisbaar boekje voor de toe rist naar het 'zesde continent' dat te bestellen is bij het Austra lisch Verkeesbureau, postbus 429, 3140 AK Maassluis, tel. 01899 - 27370. Babykleertjes In Bennekom is tot en met 25 april volgend jaar een bijzondere tentoonstelling te zien. De Vereniging Oud-Bennekom toont haar collectie baby- en peutergoed, die deels uit eigen verzame ling en deels uit schenkingen afkomstig is. Kleding van vele jaren her, maar ook uit moderne tijden is te zien in het Kijk- en Luis termuseum aan de Kerkstraat in Bennekom. Spaanse folders Spanje biedt, toerisch gezien, veel meer dan bakken onder de koperen ploert. Een heel aantrekkelijke vakantie kan worden doorgebracht in de deelstaat Castilla-La Mancha. Voor dit ge bied is een speciale gids uitgebracht. In het Engels: 'La Mancha and its border area'. Don Quijote, de Man van La Mancha, komt u er niet tegen. Wel een verzameling pitoreske dorpjes en inte ressante steden als Toledo en Guadalajara. Nieuw is ook de gids Mohammedaans Spanje, die in het Nederlands is verschenen en u de weg wijst naar en in steden, waar de mohammedaanse in vloed zeer sterk is: Granada, Sevilla, Toledo en Murcia. Belgische Oostkantons Voor wintersport hoeft u niet per se af te reizen naar Oostenrijk of Zwitserland. De Belgische Oostkantons bieden een scala aan mogelijkheden in liefst 23 wintersportcentra. In elk daarvan treft u een langlaufpiste en er zijn in totaal vier afdalingspistes. Een aantrekkelijk alternatief, dat echter in de weekeinden vermeden dient te worden in verband met de enorme drukte. Vervoer is mogelijk met speciale bussen vanuit Eupen of Verviers. Nadere informatie is te verkrijgen bij de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons, tel.: 09/32 80 227664. Op dat nummer kunt u ook informatie krijgen over de sneeuwhoogten. Kerstmis in Londen Weinig steden kennen zo'n bijzondere kerstsfeer als Londen. Al in november begint de Engelse hoofdstad zich op te maken voor de viering v&n Kerstmis. Warenhuizen puilen uit van de speciale kerstgeschenken. De winkelbuurten van Covent Garden, Regent Street en Oxford Street stralen een sfeer uit, die uniek is. Vlak na de fesstdagen is het daar extra voordelig winkelen. British Air ways biedt in samenwerking met Astrea Reizen een kort arran gement aan. Een tweedaagse reis is al mogelijk vanaf 369 gul den. Informatie: 020 - 6640829. Alternatieve jaarwisseling Oudjaar op zee. Het is weer eens wat anders. North Sea Ferries organiseert ook dit jaar weer een Oud en Nieuw Cruise aan boord van de ms Norsun. Op het programma staan optredens van diverse artiesten en er kan gegokt worden. Om middernacht wordt er champagine geschonken, waarna het feest nog een paar uurtjes doorgaat, 's Morgens tussen 9 en 11 wordt er een 'English Breakfast' geserveerd. De afvaart is op 31 december om 17.00 uur vanuit Europoort, waar het schip de volgende dag om 11.00 uur weer terug is. De kosten bedragen 245 gulden. Infor matie en boekingen: 01819 - 55279. Griekenland wordt de komende zomer vliegvakantiebestemming Pleidooi voor verbeterde 'ajbreekverzekering' ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het Ministerie van Buitenland se Zaken en de Nederlandse reisbranche zoeken naar wegen die ertoe moeten leiden dat er in de toekomst beter afgewogen reisadviezen worden gegeven. In het verleden ontstonden er regelmatig fricties rondom het verstrekken en het opvolgen van dergelijke adviezen die toe risten laten weten of ze al dan niet naar en door bepaalde lan den kunnen reizen. In een nog te vormen 'platform' zal niet al leen Buitenlandse Zaken (dat het advies tot nu toe in z'n een tje en op eigen gezag verstrekte) zitting moeten nemen, maar ook reisorganisaties,'reisverze- keraars en vliegmaatschappijen en dergelijke. In januari nog bijvoorbeeld ontstonden er grote moeilijkhe den rondom een negatief reis advies voor Tunesië. Terwijl het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken vakantie gangers adviseerde het land we gens ernstige, tegen buitenlan ders gerichte opstootjes onmid dellijk te verlaten, zag Duitsland geen problemen. Het gevolg was dat Nederlandse reisorgani saties hun klanten (die daar vaak nog maar twee dagen za ten) per extra charter naar huis terugbrachten, terwijl de Duitse toeristen bleven zitten. Con form de reisvoorwaarden (een reisadvies mag slechts worden beschouwd als een advies en heeft geen enkele juridische sta tus) kregen de ongeveer twee honderd, ijlings uit Tunesië ge repatrieerde Nederlanders geen financiële genoegdoening. Het geen ook binnen de ANVR, de overkoepelende vereniging van reisorganisaties, tot stevige dis cussies heeft geleid. De ANVR heeft daarom toenadering gezocht tot het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken met de bedoeling zo snel moge lijk een 'platform' te vormen waarin deskundigen uit alle ge ledingen van de reisbranche zit ting moeten nemen. Vanuit dat platform zal dan een reisadvies moeten worden verstrekt. Het initiatief is zo goed ontvangen dat de oprichting van dat plat form al rondom de jaarwisseling wordt verwacht. Zowel I. G. Mostert van Buitenlandse Za ken als J. Hoekstra van de ANVR tekent daar bij aan, dat het wel van het grootste belang is dat adviezen in de toekomst in EG- -verband zullen worden geno men. Zodra de nieuwe commis sie is samengesteld zullen daar toe stappen worden ondemo- Foutieve naam op ticket kan geld kosten MET DJ0SER NAAR INDONESIË /N Dj/Oser> s/ 071-126400 Jan Hoekstra (Vereniging van Reisorganisatoren) denkt aan betere 'af- breekverzekering' voor vakantiegangers. archieffoto Holland International heeft via een rondschrijven en een mededeling in het vakblad Reisrevue de reisbureaus nog eens gewezen op de problemen die kunnen ontstaan als er op een ticket een fou tieve naam wordt vermeld. Komt de naam op het ticket niet overeen met die in het paspoort (wat onder meer kan gebeuren bij pas getrouwde vrouwelijke passagiers) dan moet de foutief ver melde naam worden veranderd. Dit in verband met de verscherpte veiligheidsmaatregelen op de vliegvelden. Touroperators reserveren ruim een miljoen vliegtuigstoelen DEN DOBBELSTEEN Optimisme alom. Wie de door de Nederlandse reisorganisaties voor de zomer van 1992 gere serveerde vliegtuigstoelen bij el kaar optelt, komt tot onwaar schijnlijke recordcijfers. In to taal zijn bij Transavia en Mar tinair al ruim een miljoen re- tour-seats vastgelegd (of ze alle maal daadwerkelijk zullen wor den afgenomen, is een tweede) en ook de KLM profiteerde dankbaar van de feestroes waarin 'de vaderlandse tourope rators lijken te verkeren. Slechts het nieuwe Air Holland blijft met een schamele 25.000 reser veringen vooralsnog achter bij afgelopen zomer. Het vertrou wen in de uit zijn eigen puinho pen verrezen maatschappij is blijkbaar nog niet hersteld. Is de feeststemming terecht? Op het eerste gezicht wel. Inter nationaal stijgt de belangstel ling voor georganiseerde vakan tie-reizen fors en waarom zou Nederland dan achterblijven. Bovendien heeft de markt zich na de Golf-oorlog verbazing wekkend snel hersteld en wordt er momenteel zo fors geboekt voor de komende winter dat een grote touroperator als Vrij Uit vorige week op een plus stond van 45 procent. Wellis waar werd daar meteen bij ver teld dat 'een dergelijk cijfer na tuurlijk niet valt te handhaven', maar ook bij deze autoreizen- -specialist is men zich gaan af vragen of er voor de komende zomer niet nóg meer accom modaties moeten worden afge- blokt. Veel vertrouwen dus in de Nederlandse reiswereld. On danks het geweeklaag van de kleine reisorganisaties die één voor één lijken te worden opge slokt door de groten; ondanks het feit ook dat de jongste ge schiedenis heeft geleerd dat het met een eerst zo drukbezochte bestemming plotseling afgelo pen kan zijn en ondanks het feit tenslotte dat de zogenaamde zelf-doeners in de ongeorgani seerde sector steeds meer de neiging vertonen hun vakantie in eigen land door te brengen. Het zou voor de vaderlandse reisbranche toch een teken aan de wand moeten zijn dat het aantal buitenlandse vakanties sinds 1989 met honderdduizen den tegelijk terugloopt terwijl het aantal binnenlandse vakan ties juist sterk stijgt. Natuurlijk is er vooralnog weinig reden tot echte paniek. Als Nederlanders op vakantie gaan, laten ze zich - en die trend houdt nog wel even aan hebben onderzoeken uitgewe zen - steeds meer terzijde staan door het alles regelende reisbu reau. Niet alleen om te worden verlost van de romslomp die is verbonden aan het regelen van vervoer en verblijf in het buiten land. maar ook omdat je via een reisorganisatie (die 'groot' in koopt) meestal goedkoper uit bent. Maar niettemin, de eufo rie waarin de branche verkeert, doet wat merkwaardig aan. Af hankelijk als ze tenslotte is van externe factoren. Opstanden, oorlogen, déconfitures van vliegmaatschappijen, vertragin gen op luchthavens, te hoog prijsniveau... elke reisorganisa tie merkt het onmiddellijk aan de daling van het aantal boekin gen. Voor de komende zomer lijkt het oostelijke Middellandse Zee gebied favoriet. Griekenland wordt vliegbestemming num mer een en gaat Spanje voorbij; Turkije komt terug op het peil van voor de Golfoorlog en de in teresse in landen als Cyprus, Is rael, Tunesië en Marokko begint ook weer pittig aan te trekken. Het is daarom niet gewaagd te veronderstellen dat zo'n 650.000 Nederlanders hun zo mervakantie in die contreien zullen doorbrengen. Tenmin ste... als er niet opnieuw iets ge beurt. Want dan zal blijken dat de reisbranche, die (dat ook nog) op elke honderd gulden omzet gemiddeld slechts een gulden verdient, feest viert op een dansvloer die elk moment kan bezwijken. REISBOEKEN i den Dobbelsteen Of de adviezen in de toe komst een juridische status zul len krijgen, valt echter nog te bezien. Hoekstra: „Ik zoek het meer in een soort afbraakverze kering die is ingebouwd bij de annuleringsverzekering. Die be staat nu ook wel, maar wordt niet uitbetaald in geval van een negatief reisadvies. Misschien dat we in overleg met de reis- verzekeraars daar verandering kunnen brengen. Het zou het imago van de reisbranche dat door dat geval Tunesië toch is geschaad, in elk geval flink kun nen verbeteren." Omdat het aanbrengen van een wijziging in het ticket honderd gulden kost, ontstonden er de laatste tijd aan de balie van Holland International op Schiphol flinke duscussies over wie die som moest betalen. Holland International stelt de reis- bureau's verantwoordelijk, omdat daar, aldus een Hl-woordvoerder, onzorgvuldig is gewerkt. Maar omdat ook bij de reisbureau's niet zonder meer wordt overgegaan tot vergoeding van de honderd gulden, raadt Hl zijn klanten nu aan de naams vermelding op het ticket meteen bij ontvangst goed te controleren. Reisboek 1492 Een Europees reisboek uit 1492, het jaar dat Columbus voet aan wal zette in Ameri ka; het is weer eens iets an ders. Maar helaas is het idee leuker dan de uitwerking. Lo renzo Camusso, stelde het boek aan de hand van reis verslagen en documenten uit die tijd samen, maar deed dat op een weinig onderhou dende wijze. In de eerste ze ventig pagina's, waarin een overzicht wordt gegeven van de wijze waarop er indertijd in Europa werd gereisd, komt de nieuwsgierige lezer nog wel aan zijn trekken. Citaten uit brieven van de Italiaanse beeldhouwer Cellini („Het was een prettige reis, alleen werden we door een rovers bende belaagd op onze tocht naar Palissa. We wisten ons met grote moeite te red den"), beschrijvingen van de van gespuis en ander onge- dierte wemelende herbergen uit die tijd en de merkwaar dige problemen die de reizi gers ondervonden met geld, doen verlangen naar de re constructies van befaamde reizen verderop. Tevergeefs echter. Het boek wordt steeds saaier. Wie echt wil weten hoe het er aan toe ging op een beroemde Europese doorgangsweg als de route Florence - Brugge kan beter het nog niet zo lang geleden verschenen 'De opkomst van Niccoló van Dorothy Dunnett (Uitgeverij Luitingh) ter hand nemen. Hoewel knullig geschreven, steekt het Lorenzo Camus- so's boek in levendigheid verre naar de kroon. En dat is dubbel jammer omdat de schitterend gedrukte, met zorg uitgezochte reproduk- ties van bekende en minder bekende schilderijen die het Reisboek Europa 1492 opsie ren, meer hadden verdiend dan het slaapverwekkende geknutsel van Cassumo. Reisboek Europa 1492 door Lorenzo Camusso, uitgever Sdü Den Haag, prijs 79,90. Stad als kunstwerk Londen, Parijs en Wenen nis sen 1814 en 1914. Donald 01- sen schreef er een fascine rend boek over en noemde het 'The City as a Work of Art' (in het Nederlands 'De stad als kunstwerk) daarmee meteen aangegevend, wat de lezer ongeveer mag verwach ten. Ongeveer, want Olsen heeft het ook over de riool opzichters in Londen, de jeugdige criminelen in de Rue des Mauvais Garcons in Parijs en de 'snelle koets' met gordijntjes en spiegels die door Wenen dokkerde. Maar de nadruk ligt toch duidelijk op de architectuur die uiter aard niet los kan worden ge zien van het Londen, Parijs en Wenen van de moderne tijd. Dat is nog wel het meest interessante van Olsens boek: de vergelijking met toen en nu. Op kristalheldere wijze wordt beschreven hoe de drie Europese hoofdste den zich in him glorietijd ontwikkelden tot de metro polen die ze nu zijn. Zon neklaar wordt ook duidelijk hoe belangrijk bepaalde in grepen achteraf blijken te zijn geweest. Zoals de aanleg van de Regent Street in Lon den bijvoorbeeld en die van de Ringstrasse in Wenen. Maar ook is het vermakelijk te lezen dat Parijs zijn huidi ge, door iedereen bewonder de stadsplan (het Etoile in het midden en de boulevards daar ster-gewijs omheen) niet zozeer te danken heeft aan de vooruitziende blik van het genie Georges-Eugène Haussmann maar in de grond van de zaak veel eer der aan de pragmaticus Na poleon die domweg volksop standen wilde voorkomen door lange wegen dwars door arbeidersijken aan te leggen. Olsens werk zit vol met dergelijke leuke onthullin gen, die hij gezien de uitge breide bibliografie achterin, uit alle hoeken en gaten heeft gepeurd. Meestal leidt een dergelijke wetenschappelijke basis tot niet te verteren pro za, maar ook die valkuil heeft de schrijver moeiteloos ont lopen. Ook al omdat hii er niet voor schroomt de lezer zijn persoonlijke mening te geven, hetgeen wetenschap pelijk dan misschien niet zo verantwoord mag zijn, maar in dit geval wel zo aardig blijkt te zijn. Kortom er is niets mis aan dit boek. De Stad als Kunstwerk door Donald Olsen, uitgeverij Agon, prijs 75,00 Een handvol rust Noord-Holland kent een aantal tekenaars en schilders die het beeld van 'hun' pro vincie als geen ander op het tekenvel of doek kunnen zet ten. Doris Groeneveld, Arjen van Waterland, Jan Groen- hart... De in 1987 overleden Henk Tol behoorde zonder enige twijfel tot dit gezel schap. Zijn werk was niet zo zeer 'Grote Kunst', het was niet grensverleggend, maar juist in al z'n simpelheid kon Tol de eenvoud van het Noordhollandse landschap (met nasdruk op dat laatste) in enkele krassen tot leven brengen. Vorige week verscheen een hommage aan Tol: Een handvol rust. Vrienden van de tekenaar zochten z'n meest markante werk uit, journalist Peter Gerritse maakte er een geïnspireerde tekst bij en de stichting Uit geverij Noord-Holland, waar vormgever loop de Nijs het ene na het andere kunststuk je aflevert, maakte er zoals gewoonlijk weer een prachtig verzorgde uitgave van. In de trits boeken die de laatste jaren over Noord-Hol land boven het Noordzeeka naal verscheen, een kroonju weel. Een handvol rust, Henk Tol/Peter Gerritse, Uitgeve rij Stichting Noord-Holland, prijs/ 35,00 door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie afdeling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17