Leidsch Dagblad 'Fout bij vrijlating moordenaar' Serviërs bedreigen Van den Broek Strengere milieu-eisen glastuinbouw m'Rjzzou A Gratis bus op koopzondag Tipgeld voor dodelijke steekpartijen Plan voor luxueus Hoge Rijndijk jaar K&O houdt het Nederland kandi- winkelcentrum lang ramp voor muziekleven in daatvoorEK aan Aalmarkt automobilisten Leiden bruisend voetbal in 1996 Vrijdag 29 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39713 Losse nummers 1,45 Tsjetniks hebben dodenlijst opgesteld BERLUN/WIESBADEN AP Volgens de Duitse federale politie beramen Servische terroristen aanslagen op Europe se politici die zich met Joegoslavië bezig houden. Politiewoordvoerder Hans-Georg Fuchs zei gisteren dat onder anderen mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken), zijn Duitse ambtgenoot Genscher en Franse collega Dumas gevaar lopen. Volgens de Duitse federale politie gaat de dreiging uit van „Servische Tsjetniks". De Tsjetniks zijn de opvolgers van de Servische monarchistische guerrillastrijders, die in de Tweede Wereldoorlog zowel tegen de Duit se bezetters als tegen de communistische partizanen van Tito vochten. Ook namen Tsjetniks toen de wapens op tegen Kroatië, waar gedurende de oorlog een fascistische staat was gevestigd. Tegenwoordig hebben de groepen die zich met de naam Tsjetnik tooien zich volledig achter het nationalisti sche beleid van de communistische presi dent van Servië, Slobodan Milosevic, ge steld. Fuchs zei dat de politie-autoriteiten de ministers en andere vooraanstaande politici die gevaar lopen hebben gewaarschuwd. Volgens de woordvoerder loopt iedere poli ticus die zich in het openbaar voor Kroatië heeft uitgesproken gevaar. Volgens het dagblad Berliner Zeitung zijn twee Servische terroristen in Duitsland al bezig zijn met de voorbereidingen voor de aanslagen. Van de mannen is niet meer be kend dan dat een van hen 39 jaar zou zijn en de tweede een Servisch-orthodoxe pries ter. Beiden zouden tot de Tsjetniks beho ren. Volgens het bericht hebben de Tsjetniks een dodenlijst opgesteld. Bovenaan prijkt minister Genscher. Volgens de krant willen de terroristen ook aanslagen plegen op Duitse en Oostenrijkse ambassades in de VS en Canada. Braziliaanse zwerfkinderen trok ken gisteren in een macabere pro cessie door de straten van Rio de Janeiro. De zwervertjes willen dat de overheid hen bescherming biedt tegen moordpartijen door doodseskaders. Brazilië telt onge veer zeven miljoen kinderen die door hun ouders op straat zijn ge zet. Ze leven meestal van diefstal en protitutie en lijken vogelvrij. foto ap altamiro nunes Martinus Nijhoff Prijs voor Leidse sinoloog Idema LEIDEN CEES VAN HOORE De Leidse sinoloog prof.dr. W.L. Idema (48) heeft voor zijn verta ling van klassieke Chinese poë zie de Martinus Nijhoff Prijs 1992 gekregen. Aan de prijs, die 21 februari in Leiden wordt uit gereikt, is een bedrag van 25 000 gulden verbonden. „Ik ben zeer verguld. Je kunt voor dat bedrag toch weer een paar boeken kopen. Een gedeel te zal ook opgaan aan vakantie misschien", aldus Idema. Hij is hoogleraar Chinese let terkunde en directeur van het Centrum voor Niet-Westerse Studies aan de Leidse universi- E OOSTERLOO 09.00 tot 21.00 uur, overigens volgens de normale zondags dienstregeling. De kosten van deze service worden betaald door de winke liersvereniging Leiden Leeft, de verenigde marktkooplui, de ge meente en de busmaatschappij en. Vorig jaar waren ze voor het gratis vervoer een bedrag van 40.000 gulden kwijt. De koopzondag zelf begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 Het publiek kan op zondag 15 december, wanneer vrijwel alle winkels in de Leidse binnenstad geopend zijn, gratis met de bus naar het stadscentrum. De openbaar-vervoermaatschap pijen zetten extra bussen in om de verwachte toeloop van pu bliek op te vangen. Vorig jaar, toen de busrit tijdens de koop zondag ook al gratis was, stap ten rond de 80.000 mensen in de bus. Dat is tien keer zo«veel als op een normale zondag. De gratis bussen rijden van Pagina Leiden: Koopzondag opgefleurd met kerstmarkt NIEUWSLIJN Weer methadon in Leiden verloren Een verslaafde heeft vanochtend na een bezoek aan de GGD een flesje met een methadon-oplossing verloren. Het flesje, grijs/wit van kleur en ter grootte van een garenklosje, bevat een oranje kleurige vloeistof die bij inname levensgevaarlijk is voor kinde ren. Het flesje werd tussen 10 en 11 uur verloren tussen de Roodenburgerstraat en het centrum. De vinder wordt verzocht de politie te bellen (tel. 258888). Het is de derde keer in korte tijd dat een flesje met een methadon-oplossing op straat is verloren. Vorig jaar overleed een meisje toen ze zo'n flesje van haar vader leegdronk. Radioactief transport op weg Vlak voor 12 uur zijn vandaag uit Petten de eerste twee vracht wagens met radioactief afval vertrokken naar het Zeeuwse Bors- sele. De start van het transport moest gisteren worden uitgesteld vanwege de mist. Dennis Mannenmode en Penseel Herenkleding krijgen straks een nieuw gezicht. Voor die ingreep moet nu eerst snel ruimte gemaakt r worden. Wie ons helpt, belonen wij met kortingen tot wel 50%Dus dat tikt enorm aan. Een beter moment voor een nieuwe outfit is er niet! STYLEW1 hXENSEI .ENSEEL Haarlemmerstraat 175/177 Leiden. Tel. 071- 122823 Psycholoog gaf slechts commentaar, maar deed geen onderzoek W.L. Idema. foto henk bouwman teit. Hoogtepunt van zijn verta lingen was j/olgens de jury de bundel 'Spiegel van de klassieke Chinese poëzie; van het Boek der Oden tot de Qing-dinastie'. CARINE NEEFJES De man uit Assen die deze week de moord op drie kinde ren heeft bekend, is in 1987 door de rechter vrijgelaten op grond van een tegen-rapport dat die naam niet mag hebben. De Groningse psycholoog Mostertman heeft „slechts commentaar geleverd" op het rapport dat psy chiaters van de Van Mesdagkliniek hadden gemaakt over de latere kindermoordenaar. Het rapport bepleitte voort gezette gedwongen behandeling. De 49-jarige man werd ver pleegd in de Groningse kliniek nadat hij in 1982 wegens on tucht met kinderen tot tbs was veroordeeld. In 1987 vroeg de officier van justitie de rechter voor de derde keer de verple ging te verlengen, maar de rechter vond dat niet nodig. Re den was dat de man - die uit de kliniek was ontsnapt - erin was geslaagd gedurende die periode van drie maanden „als volwaar dig persoon in de maatschappij Dat zegt Mostertman in een re actie op het bericht dat de rech ter de Assenaar vrijliet op grond van een tegen-onderzoek van zijn hand. Volgens hem heeft de rechtbank zijn commentaar ten onrechte uitgelegd als een gron dig rapport. Zijn advies om een nader onderzoek in te stellen heeft de rechter daarbij terzijde te functioneren zonder terug te vallen". Bovendien overlegde zijn advocaat, mr. Wijnberg, een gunstig rapport van de re classering, drie positieve brie ven van de toenmalige vriendin van de man en de voormalig geestelijk verzorger van de Van Mesdagkliniek én het genoem de commentaar van Mostert man. Mostertman, directeur van het Psychologen Team in Gro ningen, schreef destijds dat het rapport van de kliniek „niet toetsbaar" was en dat de con clusies gestoeld waren op ver ouderde theorieën. „Het onder zoek van de kliniek rammelde", zo vatte de Groningse psycho loog gisteren zijn bevindingen samen. Hij had bovendien een „positieF' gesprek met de Asse naar gehad. „Aan de man was niets te merken. Hij had enorm veel steun gehad van zijn vrien din in zijn pogingen weer een zinvol bestaan op te bouwen". Maar van een contra-expertise was geen sprake. „Daarvoor is een psychologisch onderzoek nodig en dat heb ik niet ge daan". De Zwolse persrechter Van Dijk wil zich niet uitlaten over de kwaliteit van het rapport van Mostertman, maar zegt in het algemeen dat „een tegenonder zoek diepgang moet hebben en een zeker gewicht. Anders is het niet vergelijkbaar met de con clusies van de kliniek die zo'n patiënt jaren heeft behandeld". Mostertman: „Daarom vond ik verder onderzoek ook noodza kelijk". Van Dijk wil niets zeggen over de afweging die de rechter ge maakt heeft. Wel voegt hij er aan toe „dat uit de totale rap portage niet viel op te maken dat de man erg agressief was". Bij de beoordeling speelde ook het rapport van de Reclassering Friesland een rol. Dat is tamelijk uitzonderlijk, omdat deze orga nisatie bij dit soort zaken door gaans geen advies geeft. Op ver zoek van de cliënt echter zette een medewerker van de reclas sering die een nauwe band met hem had, zijn bevindingen op papier. Overigens zou een tbs-ver oordeelde nu niet meer op basis van één deskundigenverklaring vrijgelaten kunnen worden. Door een wetswijziging is nu een contra-expertise van ten minste twee gedragsdeskundi gen noodzakelijk. Advocaat Wijnberg was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. les moet tot in de puntjes zijn verzorgd als aanstaande dinsdag de grote overzichtstentoonstelling van Rembrandt officieel wordt geopend. De ex positie zal tot 1 maart 1992 te zien zijn. Zoals gemeld vinden ook in Leiden Rembrandt-activiteiten plaats. foto nieuw anefo rob c. croes PERZISCHE TAPIJTEN Telefoon 023-292509 AMSTERDAM ANP Lozingsvergunning voor nieuwe bedrijven in 1992 verplicht Van I t/m 31 december op oi afdeling kunst LEIDEN MONICA WESSELINC Nieuwe glastuinbouwbedrijven in het ge bied van het hoogheemraadschap Rijnland moeten aan strengere milieu-eisen vol doen. Vanaf volgend jaar is een vergunning volgens de Wet Verontreiniging Oppervlak tewater (wvo) verplicht. Afvalwater moet veel beter van vuil worden ontdaan voor het mag worden geloosd. In Rijnland zijn ruim 1.600 glastuinbouw bedrijven gevestigd, met name bloemen- kwekerijen. Nieuwe of ingrijpend verbouw de bedrijven (voor 1992 geschat op 220) moeten de lozing van meststoffen en be strijdingsmiddelen drastisch verminderen. Ook bestaande bedrijven moeten straks zo'n vergunning aanvragen. Nu geldt nog een overgangstermijn van enkele jaren, af hankelijk van de teelt. Tot nu toe wordt de wet slechts incidenteel toegepast op tuin bouwbedrijven. Het hoogheemraadschap Delfland maakte dit jaar met 4.200 tuinders een afspraak om de watervervuiling vrijwil lig terug te dringen. In ruil daarvoor zou de wvo niet of nauwelijks worden toegepast. Het convenant werd in juli vernietigd door de provincie, omdat het te vrijblijvend was. Zuid-Holland vindt dat alle tuinders over een paar jaar een wvo-vergunning moeten hebben. Voorzitter J. van der Veen van de pro- duktschappen van groenten en fruit en van siergewassen is niet gekant tegen de maat regel. „Wij staan vierkant achter het plan om ook de tuinbouw aan redelijke milieu- eisen te laten voldoen. We zijn bereid mee te werken." Hogere eisen betekent grote in vesteringen. Dat zal, verwacht Van der Veen, een aantal oudere bedrijven de kop kosten. TENTOONSTELLING met boeken ovtr architectuur/vormgeving/kunst interieuren/mode/fotografie koken/tuinen KOOYKER Algemene en Academische Boekhandel Breearaai 93. Leiden Tel 071 160500 I Tel. 071 -12 07 78 HET WOORD IS AAN Opinieonderzoek: mensen naar een mening vragen die ze niet hebben. VANDAAG Familieberichten Programma's11 Regio13,15,17,19 RTV Show Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 23 HET WEER Verwachting voor morgen: Weinig verandering In de nacht en ochtend mist. Overdag droog en wolkenvelden. Temperaturen tussen 1 en 7 gra den. Zuidoostelijke wind, rond kracht 3. Leiden wil 300 woningen in polder Warmond WARMOND W1M KOEVOET Leiden heeft plannen voor de bouw van 300 woningen in de Warmondse Klaas Hennepoel- polder, gelegen tussen de Schiphollijn en de Haarlemmer trekvaart. Volgens de War mondse CDA-wethouder J. Wassenaar is het plan in het be stuurlijke overleg tussen regio gemeenten en de provincie aan de orde gesteld. Hij zegt dat hij zich zal blijven verzetten, maar hij durft niet te garanderen dat hij de strijd ook wint. In het aangrenzende deel van de Oegstgeester Broek- en Si- montjespolder, zouden 600 wo ningen kunnen komen. Met de 300 in de Hennepoelpolder wordt de opening van het NS- station in de Leidse Merenwijk in 1996 financieel beter haal baar. De Oegstgeester wethou der H. Rijks (WD) zegt dat zijn gemeente de Broek- en Si- montjespolder (nog) niet heeft prijsgegeven. De hoofdofficier van justitie van Amsterdam looft een beloning uit van 25.000 gulden voor tips die leiden tot de oplossing van de steekpartijen die zaterdag een 53-jarige Amsterdammer en woensdag een 27-jarige werk nemer van Nederlandse Veilig heids Dienst (NVD) het leven kostten. De bewaker werd neer gestoken bij een vestiging van de Hema aan het Bijlmerplein, de 53-jarige man na een ruzie met onbekenden in een tram. De steekpartij in de tram ont stond nadat het slachtoffer twee mannen had aangesproken die zich ruw een weg baanden door de overvolle tram. De trambe stuurder merkte niets en de da ders konden bij de eerstvolgen de halte ontkomen. In beide zaken heeft zich in middels een aantal getuigen ge meld. Mi|n abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26.45) via automa tische betaling* Per kwartaal 76.75) via accept- Naam en voorletters Teletoon (i.v.m. controle bezorging) ir bank/girorekening Leidsch Degbled Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1