Leiden Stijging ogb beperkt tot 20 gulden D66-fractie voelt zich gepasseerd De plannen voor het volgende jaar F Raad wil geen brave ja-knikker meer zijn Vrijdag 29 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 De Leidse burgers betalen volgend jaar gemiddeld 420 gulden gulden aan onroerend goed-belasting, 20 gulden meer dan dit jaar. „Politiek wenselijk en praktisch net mogelijk", noemde wethouder S. de Vreeze (financiën) het voorstel voor deze beperkte verhoging dat gisteren door nagenoeg de hele gemeenteraad werd gesteund. Moties van WD en D66 om burgers alleen te laten beta len voor de inflatie werden met ruime meerderheid weg gestemd. LEIDEN KAREL BERKHOUT „Een solide voorstel", noemde PvdA-raadslid A. Boot het amendement van de college partijen PvdA, CDA en Groen Links om de ogb met 1 procent minder te laten stijgen dan de door het college voorgestelde stijging van 6,5 procent (met 20 gulden in plaats van 24 gulden). Eerder had De Vreeze openlijk getwijfeld aan de financiering daarvan door de benodigde 500.000 gulden te halen uit ver schillende reservepotjes. Giste ren noemde hij echter de oplos sing 'net binnen de marges van wat kan'. De ogb en de reini gingsrechten stijgen volgend jaar met 5,5 procent, waarvan 3,2 procent prijscompensatie. VVD, D66 en SP wilden niet verder gaan dan de prijscom pensatie, omdat naar hun me ning de lasten de afgelopen ja ren al genoeg zijn gestegen. „De ogb is dan na aandringen van Boot minder gestegen, maar van knopen doorhakken is geen sprake geweest. Het college heeft geen nieuwe plannen la ten varen voor lagere lasten. De iets lagere ogb is eigenlijk een wanprestatie van het college, dat wel nattigheid heeft gevoeld bij de burger", zei WD-fractie- voorzitter T. van der Nat. Des ondanks stemde hij uiteindelijk wel voor het voorstel van de col lege-fracties 'want elke gulden minder lasten is meegenomen'. Volgens D66-fractieleider P. Langenberg, die uiteindelijk ook meestemde, was de mindere stijging alleen maar een 'staaltje spierballenpolitiek van de colle ge-fracties'. De SP stemde tegen het collegevoorstel omdat de partij 'niet wil meewerken om het sociale gezicht van de PvdA te redden'. D66-raadsleden Langenberg en De Graaf horen de kritiek aan. •FOTO LOEK ZUYDERDUIN D66 is gisteravond flink aange pakt door de andere raadsfrac ties, toen de oppositiepartij pro beerde om de collegepartijen onderuit te halen. De verhalen die fractievoorzitter Pex Lan genberg op betweterige toon vertelde, riepen veel irritatie op. Bovendien waren ze bezijden de waarheid, stelden Groen Links en PvdA vast. Langenberg begon zijn be toog nog wel met de opmerking dat er meer naar D66 moet wor den geluisterd. Uit opiniepeilin gen blijkt immers dat het de grootste partij zou zijn bij nieu we verkiezingen. De afgelopen dagen was maar weinig geble ken van een 'constructieve hou ding' van de collegepartijen, zei Langenberg. Hij deed het voor komen alsof de collegefracties waren teruggefloten door hun wethouders. Ze kregen een 'communicatieverbod' opge legd, mochten niet verder meer onderhandelen met D66 over een wijziging van de tarieven. „We mochten wel, maar we wilden niet", corrigeerde PvdA- raadslid Boot hem. De opposi tiepartij was akkoord met een stijging van 5,5 procent van de ogb, maar wilde daarnaast nog wat eigen nieuwe plannen doordrukken. Daardoor zou een gat van vier ton ontstaan, waar voor extra bezuinigingen nodig waren. Dat was voor PvdA, Groen Links en CDA onaan vaardbaar. Langenberg noemde het re sultaat van de collegepartijen 'schamel'. Die opmerking schoot bij wethouder De la Mar van Groen Links in het verkeer de keelgat. „Dit voorstel scheelt gemiddeld vier gulden per huis houden. Dat vindt u schamel. Het verschil is acht gulden met uw eigen voorstel. Dat noemt u zeker rijk". „Als uw eigen nieu we plannen waren doorgegaan dan had u die vier gulden zeker niet schamel gevonden", wreef Laurier van Groen Links nog wat zout in de wond. Langenberg herhaalde zijn standpunt nog een keer of vier, waarbij zijn mening steeds on duidelijker werd. „Ik krijg steeds meer de indruk dat u acteert in een toneelstuk waarvan u zelf de regie hebt bedacht. Het acte ren gaat u aardig af maar de re gie heeft u uit handen gege ven", constateerde PvdA-raads lid Hillebrand. Ook later op de avond kreeg Langenberg de wind van voren. Onder anderen van verkeers wethouder Walenkamp. Die vindt dat D66 'krampachtige uitspraken doet' over de Bree- straat, waar de bussen zo snel mogelijk uit zouden moeten verdwijnen. „D66 trekt steeds aan het verkeerde einde van hetzelfde touw", zei Walen kamp over de 'Breestraat-ob- sessie' van de oppositiepartij. Ook wethouder Van Rij van volkshuisvesting kon niet nala ten D66 te wijzen op een ondui delijk standpunt. Raadslid H. de Goede betoogde eerder dat er geen besluit mag worden geno men over de bebouwing van een polder voordat nog eens heel goed is uitgezocht hoeveel woningen er in de regio nodig zijn. Gisteravond kwam D66 met een motie waaruit blijkt dat onder voorwaarden de Papen- wegse polder achter de Stevens hof bebouwd kan worden. „Ik ben blij dat uw fractie nu ken nelijk vindt dat er niet langer gewacht moet worden met een keuze", aldus Van Rij. als de Raad- en Daadwinkels in de sociale vernieuwingswij- ken gaan draaien, gaan de wijk agenten daarin meteen aan de slag. het college van B en W dringt er bij het rijk op aan de verho gingen van de tarieven en de bezuinigingen op het openbaar vervoer zoveel mogelijk te be perken. de gemeente wil samen met de NZH proberen om de voor lichting over het openbaar ver voer te verbeteren, bijvoorbeeld door het ophangen van leesbare dienstregelingen in bushokjes, folders per lijn of wijk uit te ge ven en desnoods huis-aan-huis te bezorgen. vergaderingen van het Regio naal Bureau Arbeidsvoorziening moeten van Leiden voortaan openbaar zijn voor alle burgers, omdat de werkloosheid een be langrijk probleem is. de gemeente gaat kijken of het mogelijk is om het gebruik van wegwerpverpakkingen en de verspreiding van reclamefolders te verbieden in de Algemene Politie Verordening. Leiden stemt bij het energie bedrijf EWR pas in met hogere tarieven als de verlagingen van de inkoopprijzen van energie zijn doorberekend in de tarie ven. de gemeente vraagt de bin nenstadwinkeliers pas extra geld voor het vegen van de stra ten als er na overleg overeen stemming is bereikt over een extra servicepakket van de ge meentereiniging. Leiden protesteert tegen de kortingen op het gemeente fonds. bezwaarprocedures worden voortaan binnen 3 maanden af gehandeld het college komt voor 1 febru ari met een voorstel voor de op lossing van de probleemjonge ren in de Stevenshof migrantenmeidenproject gaat door, naar geld wordt nog ge zocht. deel van cursussen voor werk lozen blijft gehandhaafd tot 1 juli 1992 galeries moeten zich beter presenteren aan het publiek, bijvoorbeeld door een galerie route. Stookkosten minima omlaag? zen waarin dit giftige materiaal is aangetroffen de komst van een klachten meldpunt voor reclamedruk werk dat in brievenbussen wordt gegooid waarop een rode sticker van Milieudefensie is ge plakt een commissie voor beroep en bezwaarschriften die niet be staat uit raadsleden een onderzoek naar de rela tie tussen lokale overheid, be drijven en kunstenaars, onder meer om sponsoring te bevor deren de mogelijkheid om voor een tweede hond per huishou den meer belasting te heffen. Minima gaan in de toekomst mogelijk lagere stookkosten be talen. Ook wordt bekeken of mensen die geen ogb hoeven te betalen ook automatisch in aanmerking kunnen komen voor kwijtschelding van de rei nigingsrechten. Uitgezocht wordt of deze voorstellen van Groen Links haalbaar zijn. Gisteravond werd besloten ook een aantal andere moties te onderzoeken op hun haalbaarheid: de instelling van een 'asbe- stmeldpunt' en een plan van aanpak voor woningen en hui- ita De gemeente stuur(ie deze week een berichtje waarin stond dat ze een eervolle vermelding had gekregen. De stichting Vrouwen Bouwen en Wonen' kiest om de twee jaar een, op het gebied van ruimtelijke ordening, vrouwvriendelijke stad uit. Een gemeente met de minste donkere hoekjes, onverlichte paden en obscure steegjes. Leiden had die prijs in 1987 al eens gewonnen. Niet omdat Leiden zo sociaal veilig was. maar omdat de gemeente er zoveel aan wilde gaan doen.- Voor de doorsnee Leidenaar wijst echter niets in de stad erop dat Leiden, om wat voor reden dan ook, vrouwvriendelijker zou zijn dan een willekeurige andere stad van ongeveer gelijke omvang. Goed, tot voor kort hadden we een overdaad aan vrouwelijke wethouders en werden door middel van het vrouwenvoorrangsbeleid overal vrouwen aangenomen, ook als er beter gekwalificeerde mannen voor handen waren. Dat wel. Maar zijn er nu wijken, buurten of straten in Leiden waar vrouwen, na het Leiden viel weer eens in de prijzen. Ditmaal een eervolle vermelding bij de tweejaarlijkse Buiten Gewoon Veiligprijs. Omdat de 3 Oktoberhal zo vrouwvriendelijk is in (bouw) opzet. Waar slaat dit op? ondergaan van de zon, zich veel veiliger voelen dan in vergelijkbare stukken van een andere stad? Nee toch? Waar is dan die eervolle vermelding voor? Sportvrouw Het juryrapport van de 'Buiten Gewoon Veiligprijs' moet uitkomst bieden. In dat rapport staat het thema van de prijs voor 1991 omschreven; 'sociale veiligheid in en om de sportaccomodaties'. Alle Nederlandse gemeenten werden vervolgens benaderd om mee te dingen. De deelnemers moesten wel een eigen beleid hebben op het gebied van sociale veiligheid voor vrouwen, toegespitst op een sporthal, jachthaven of zwembad. Geen wonder dat slechts dertien gemeenten zich inschreven, waarvan er nog eens drie afvielen omdat ze te laat waren met inzenden. Leiden kreeg het knusse gezelschap van dorpen als Meerlo-Wanssum, Meppel, Goes en Soest. Op Haarlem na was Leiden de grootste meedinger. Het interieur van de 3 Octoberhal die om de een of andere reden vrouwvriendelijker is dan laten we zeggen de Vijf Meihal of sportzaal Broekplein. .foto wim dijkman Mocht voorgaande nog steeds niet overtuigen dat het hier om een serieuze prijs gaat, de jury bestaat uit een niet onaanzienlijk groepje notabelen, bobo's en hoogwaardigheidsbekleders. Een ex-staatssecretaris, een Philips directeur, een kamerlid, een oud-burgemeester, een universitair docent en wat hoge ambtenaren zijn erbij betrokken. 'Kom maar naar beneden en sla je slag, Venray'. En jawel het Noordlimburgse gat Venray (34.414 inwoners) won. Het nieuwbouwplan voor het plaatselijke zwembad 'de Sprank' bleek het sociaal veiligste project van 1991 te zijn. Parket rvrouw Waarom is nu dat Venrayse zwembad veiliger dan pakweg de Leidse 3 Oktoberhal. Volgens die jury omdat er langs het zwembad een weg lag met een bushalte. En bijzonder waren de speciale parkeerplaatsen voor vrouwen. Gemarkeerd door gestileerde vrouwenfiguren in de bestrating. Verder zijn er, met fluorescerende tegels aangegeven, vluchtroutes. Wat een flauwekul. Aparte vrouwenparkeerplaatsen? Rijden Venrayse vrouwen zo belabberd dan? En 'gestileerde vrouwenfiguren'. Doet erotischer aan dan bedoeld. En mochten vrouwen hun Fiat Panda geparkeerd op de speciaal daarvoor bestemde plekken naar de sporthal lopen en dan nog door een onguur manspersoon lastig te worden gevallen, dan brengen lichtgevende tegels uitkomst? Venray, Venray toch. Prijsvrouw Goed, Venray heeft met deze kolder de Buiten Gewoon Veiligprijs gewonnen en als ik Leiden was, zou ik die prijs niet eens willen. Wat een welzijnsuitwas. Helaas kreeg de sleutelstad toch een eervolle vermelding, want in Leiden 'is sociale veiligheid ingebed in het hele gemeentelijk beleid en wordt automatisch in alle plannen meegenomen' schrijft de jury. En daar raakt de jury, waarschijnlijk zonder het te willen, de kern van de zaak. Wat Leiden doet is helemaal niet zo bijzonder. Het zou een schande zijn als gemeenten anno 1991 geen aandacht schenken aan sociale veiligheid bij nieuwe bouwplannen. Leiden had er derhalve beter aan gedaan öm net als 634 van de in totaal 647 andere gemeenten in Nederland, niet mee te doen. Sociale veiligheid laat zich maar op een manier uitdrukken. Via het computerbestand van de politie. Laat die stichting daar eens onderzoek naar doen! COMMENTAAR De begrotingsbehandeling in de gemeenteraad werd dit jaar gedo mineerd door de poging van PvdA-raadslid Anneke Boot om de las ten volgend jaar niet te veel te laten stijgen. Enerzijds is dat een te ken van armoede, omdat grote thema's zoals de autovrije binnen stad, de stationsplannen, het onderwijsbeleid en de cultuurpolitiek goeddeels buiten beschouwing zijn gebleven. Aan de andere kant is het een verrijking van de politiek dat de gemeenteraadsleden in staat zijn gebleken om de klachten van burgers razendsnel te be trekken in het debat. Boot, die dezer dagen is uitgegroeid tot de onbetwiste prima donna van de PvdA, heeft haar zin gekregen. De onroerend-goedbelasting en de reinigingsrechten stijgen met 5,5 in plaats van 6,5 procent zoals het college van B en W aanvankelijk wilde. De winst zit hem uiteraard niet in die ene procent, die de meeste burgers per jaar maar enkele guldens scheelt, maar in het feit dat de gemeenteraad het heeft aangedurfd om tegen het college in te gaan in plaats van het braaf te volgen, zoals in voorgaande jaren herhaaldelijk gebeur de. De manier waarop de raad de maatregel wil betalen, getuigt echter niet van politieke moed. De raadsleden hebben gekozen voor de gemakkelijke weg van een greep in de reservepotten. Het was beter geweest om voor die mindere lasten öf minder nieu we plannen uit te voeren öf minder ambtenaren in dienst te ne men. Natuurlijk doet het pijn om de mooie plannen die toch al uit de krappe beurs zijn geperst nog verder af te knijpen of om nog meer te eisen van de toch al zwaarbelaste ambtenaren. Maar poli tiek is nu eenmaal het maken van keuzes en het verdelen van pijn. De gemeente dreigt nu in te teren op haar eigen vermogen en loopt daarmee het risico dat ze over een aantal jaren de procent belas tingverhoging die nu achterwege blijft, alsnog moet doorvoeren. LEIDEN JANET VAN DUK Donderdag 28 november 1991 kan in de Leidse annalen wor den bijgeschreven als een histo rische dag. Voor het eerst in de geschiedenis werd tijdens de de gemeenteraad een voorstel van burgemeester en wethouders over de hoogte van de gemeen telijke lasten gewijzigd. De veranderingen zijn welis waar niet ingrijpend, ze zijn wel een teken van de andere cultuur die in de Leidse politiek lang zaam maar zeker zijn intrede doet. Jarenlang was het immers on denkbaar dat burgemeester en wethouders een dergelijke wij ziging zouden accepteren. De PvdA was toen nog verreweg de grootste fractie en PvdA-leider Dick Tesselaar was geen tegen gas gewend. De PvdA-fractie was erg volgzaam, de fractiedis cipline stond hoog in het vaan del. De fractie van de nog steeds grootste partij in Leiden onder ging sinds de verkiezingen van 1990 een fiks aantal veranderin gen. Er kwamen nieuwe wet houders en er kwam een nieu we fractievoorzitter, Steven de Vreeze, die inmiddels ook wet houder is geworden. Het was vooral De Vreeze die als fractie voorzitter pleidooien hield voor een grotere scheiding tussen de wethouders en de 'gewone' raadsleden. Die hoefden niet al tijd 'ja' te knikken, als het colle ge iets voorstelde. Ze moesten hun eigen mening luider ver kondigen en zwaarder laten we gen. Dat zou de politiek interes santer maken. Bovendien moest daardoor het imago van de PvdA als een arrogante partij van regenten verdwijnen. De Vreeze liet vorig jaar zelf zien hoe het moet, toen hij na de enorme lastenverzwaring van 17 procent zei dat het zo niet verder kon. De opbrengst van de lasten mocht tot en met 1994 met niet meer dan vijf mil joen stijgen. De toenmalige wethouder van financiën, Paul Bordewijk, voelde er aanvanke lijk niets voor om de cijfers zo vast te leggen, maar ging na een paar vergaderingen toch ak koord. Stampij Bij de voorbereidingen voor de begroting van 1992 was de si tuatie danig veranderd. Borde wijk was afgetreden en De Vree ze was de gemeentelijke pen ningmeester geworden. Het col lege kwam in oktober met het voorstel om de gemeentelijke lasten te verhogen met 6,5 pro cent. Dat is te veel, vonden de op positiepartijen D66, WD en SP. D66 en WD kwamen met extra bezuinigingsvoorstellen zodat de ogb met niet meer dan 3,2 procent omhoog hoefde. Vooral WD-leider Theo van der Nat sloeg De Vreeze deze week met zijn eigen woorden om de oren. „Is de wethouder het raadslid dat vorig jaar er niet voor terug deinsde stampij te maken bin nen zijn eigen fractie om verde re tariefsverhogingen zo veel mogelijk te voorkomen? Of heb ben wij te maken met een ge heel andere wethouder, die de lijn van zijn voorganger voort zet?" De PvdA-fractie was inmid dels danig geschrokken van de zorgelijke geluiden uit de stad. Vooral een bijeenkomst over de onroerend-goedbelasting die vorige week in het Volkshuis is gehouden, heeft indruk ge maakt op de raadsleden. In de loop van de week werd steeds duidelijker dat de PvdA over eenstemming zou bereiken met Groen Links en CDA over een lagere verhoging van de ogb en de reinigingsrechten. De Vreeze werd geconfron teerd met een manier van poli tiek .bedrijven die hij zelf heeft gepropageerd. Schoorvoetend - hij en vooral zijn ambtenaren zetten grote vraagtekens bij het feit dat extra geld wordt gehaald uit reservepotjes - ging hij ak koord. Dat de collegefracties uitein delijk een uniek wijzigingsvoor stel in elkaar hebben weten te draaien, heeft niet alleen te ma ken met de veranderingen bin nen de PvdA-fractie. De politie ke verschillen tussen PvdA, Groen Links en CDA zijn min der groot dan de verschillen in het vorige college, waar behalve Groen Links en PvdA ook de WD deel van uitmaakte. AGENDA REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER lel. 161418 VRIJDAG 29 NOVEMBER Leiden Klaverjassen in buurthuis Wes terhaven, Ten Katestraat 10a, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen. Aanvang 20.00 uur, Kantine ijsbaan. Tienerbingo. Aanvang 19.00 uur in de Muzenhof. Bingo in de Muzenhof, aan vang 21.00 uur. Noordwijk Afscheid van dokter De Beer met concert in de Grote Kerk aan de Voorstraat. Aanvang concert 19.00 uur, receptie om 20.30 uur. Zitting hoorcommissie ROVN, aanvang 16.00 uur in het ge meentehuis. Valkenburg Najaarsconcert door Valken- burg's Harmonie olv Michel de Haas. Aanvang 20.00 uur in De Terp. Warmond Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur Wassenaar Najaarsconcert Accordeonver eniging 'Door Vriendschap Sterk' mmv 'Con Brio'. Aan vang 20.00 uur in de Warenar, Kerstraat 75. T

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15