Leidsch Dagblad Tros wordt eind '92 commercieel Israël krijgt geen uitstel van Amerika BEL: Mist houdt transport radio-actief afval op Damiate wil aandeel in Witte Weekblad uitbreiden In Zuid-Holland is ruim 200.000 ton afval 'zoek' ÜtiüMultiRent Donderdag 28 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39712 Losse nummers 1,45 Ernstige vervui ling aan Gerrit Do u straat REGIO Modernste stort plaats in Europa in Dordrecht Ajax met één been in kwartfi nale UEFA-Cup Geen krant ontvangen? 071 161499 uterdjg 10 00-12 00 u ABONNEEL ^SERVICE V Veronica gaat gewoon verder met de Vara De Tros gaat alléén commerciële televisie bedrijven via de kabel, dus zonder Veronica en de Vara. De Tros voert al geruime tijd vergaande onderhandelingen met „sterke financieel-strategische partners in binnen- en buiten land", aldus Tros-directeur Wolzak vanochtend voor de Avro-radio. HILVERSUM CPD VALKENBURG Een Engelse vliegboot van Nederlandse make lij, de Domier Do-24, is vannacht van Europoort naar het vliegkamp Valkenburg overgebracht. Het toestel, dat dateert uit de Tweede Wereldoorlog, werd door een offi cier van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) ontworpen en heeft tot eind jaren zeventig in Spaanse dienst gevlogen. De vliegboot wordt door de onderhoudsdienst van het vliegkamp en vrijwilligers van de Stichting Neptune Associa tion binnenkort voorzien van de originele kleuren. Volgend jaar ju ni is het toestel voor het publiek te zien bij het 75-jarig jubileum van de MLD. Vervolgens wordt het toestel overgebracht naar het Militaire Luchtvaartmuseum in Zeist FOTO DICK HOGEWONINC Tot voor kort was voor de Tros een etherfrequentie (bijvoor beeld Nederland 2) de enig denkbare optie. Volgens Wolzak is echter toch voor de kabel ge kozen, omdat daarvoor de Me diawet niet hoeft te worden ver anderd. Het zal overigens nog even duren voor de commercië le Tros het levenslicht ziet. In het gunstigste geval zal het eind 1992 zijn en dan nog moet „al les meezitten", aldus Wolzak. Hij weigerde overigens de na men van zijn onderhandelings partners te noemen. De stap van de Tros komt als een verrassing, omdat de om roep begin dit jaar bekend maakte samen met Veronica uit NIEUWSLIJN Walesa wint kruiswoordraadsel De Poolse president Walesa is 7,50 gulden rijker geworden door het winnen van een kruiswoordraadsel. Zijn inzending werd tot hilariteit van de Polen uit een bak met honderden goede oplos singen getrokken. Voor vrijwel alle Poolse kranten was dat giste ren voorpaginanieuws. Walesa had de oplossing op een brief met het presidentieel logo verzonden. De redacteur van de krant Sztandar Mlodych die zich over de puzzelcompetitie ontfermt, dacht eerst aan een grap. Een telefoontje naar Walesa's secreta ris was nodig om de jury te overtuigen dat het echt om de presi dent ging. Frans verbod op dwergje gooien Fransen mogen zich niet meer onledig houden met het zoge naamde dwergwerpen. Minister Marchand (binnenlandse za ken) heeft gisteren een verbod ingesteld op die bezigheid, die hij een „ontoelaatbare aanval op de menselijke waardigheid" noemt. Bij het dwergwerpen moet men proberen een lilliputter zover mogelijk op een matras te gooien. Grondwater EG-landen bedreigd Het grondwater in de Europese Gemeenschap is in gevaar. On der zeker 60 procent van de landbouwgrond wordt de EG-drink- watemorm voor bestrijdingsmiddelen overschreden, onder 25 procent van de grond wordt de norm voor nitraat overschreden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne en het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling. De vervuiling wordt vooral veroorzaakt door de landbouw (mest en bestrijdingsmid delen), vuilstortplaatsen, industrie en verkeer. Wereldreis ballonvaarders De ballonvaarders Henk Brink en Willem Hageman willen hun afstandsrecord van 1986 in het najaar van volgend jaar vertien voudigen. Ze willen met een enorme ballon met de naam Co lumbus de wereld rond: een reis van ongeveer 40.000 kilometer. Hun oude record stond op 4.100 kilometer. De ballon van het duo heeft een inhoud van een miljoen liter. Daaronder hangt een hogedruk-cabine die speciaal voor de recordreis is ontwor pen. De Columbus weegt ongeveer 10.000 kilogram. De ballon wordt gevuld met helium. PETTEN ANP-GPO Dichte mist heeft vanmorgen het vertrek van het eerste van 300 transporten van ra dioactief afval vanuit Petten naar Borssele voor onbepaalde tijd opgehouden. Volgens een woordvoerster van de Centrale Organi satie Voor Radioactief Afval (Covra) is het rijden bij mist om veiligheidsredenen niet mogelijk. De directie van de Covra beraadt zich met weerkundigen op de situatie. Volgens haar is het bij het aanhouden van de mist uitgesloten dat het eerste transport vandaag nog naar Borssele vertrekt. Het circa vier uur vergende traject naar Zeeland moet om veiligheidsredenen geheel bij daglicht moet worden afgelegd. De beide transportcombi naties zijn vanmorgen wel met vaten radio actief afval geladen. Een laatste poging van de stichting 'Mil joenen zijn tegen' om de opslag in Zeeland te verhinderen, strandde gisteren bij de Middelburgse rechtbank. Die besloot in kort geding dat de nieuwe bergplaats Sloe in Borssele van de Covra veilig genoeg is. Covra-directeur Vrijen zei gisteren dat het transport niet onder speciale (politie)bege- leiding plaatsvindt. Wel zijn werkafspraken gemaakt met de rijkspolitie, die de Covra op de hoogte zal houden van eventuele de monstraties of blokkades langs de uitgestip pelde route (Petten-Alkmaar-Velsertunnel- Schipholtunnel-Rotterdam-Bergen op Zoom-Borssele). Voor blokkades, files of ongelukken worden alternatieve routes achter de hand gehouden. In principe ech ter wordt niet uitgeweken „omdat je bij 300 transporten geen kat-en-muisspelletjes kunt spelen". Het overbrengen van de 15.000 contai ners zal zo n twee jaar in beslag nemen. Volgens de Covra levert de straling geen ge vaar op voor de inwoners van de plaatsen waar het transport langs komt of voor de chauffeurs. De opslagloodsen in Borssele kunnen het bestaande afval plus dat van de komende tien jaar bergen. Op het terrein waar de loodsen ziin gebouwd, kan nog verder wor den uitgebreid, waarvoor dan wel nieuwe bouwvergunningen moeten worden aange vraagd. Dievegge (14) steelt kamer vol bij elkaar Plan voor nieuw weekblad in Leidse regio Een kamer vol gestolen spullen vond de politie gistermiddag bij een 14-jarig meisje in Alp hen aan den Rijn. Zij was in winkelcentrum De Aarhof op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal. De AJphense bleek een hele berg spullen te hebben gestolen bij diverse winkels. Ze deed dat, zo zei ze, geregeld op een vaste middag. Bij het meisje thuis vonden politieagenten een broek, een leren tas, schoenen, een haar krulapparaat, 13 schriften, een fotomapje, 6 slips en 4 bh's, een gereedschapskist, tele foons en een stapel ringband papier. Het meisje zei de spullen te hebben gestolen in De Aarhof, De Herenhof en de Hooft- straat. NIEUW-VENNEP HENNV VAN EGMOND Damiate Holding, eigenaar van deze krant, wil het Nieuwven- nepse bedrijf Van Groenigen BV overnemen. Het in Haarlem ge vestigde dagbladbedrijf heeft al een belang in Van Groenigen BV, uitgever van onder meer het Witte Weekblad, makelaars kranten en tal van andere bla den. Dat belang wordt in eerste instantie uitgebreid tot 65 pro cent en binnen twee jaar neemt Damiate ook de rest van de aandelen over van de familie Van Groenigen. Bij de Vennepse uitgeverij, die vandaag het 25- jarig bestaan viert, werken op dit moment 75 mensen. De werkgelegenheid blijft behou den. Volgens algemeen directeur Jan de Vries van Damiate Hol ding past een overname van Van Groenigen goed in de be- drijfsstrategie. „Damiate streeft naar een zo sterk mogelijke marktpositie in het gebied waar haar kranten verschijnen. De overname van zo n vitaal bedrijf is een belangrijke stap. Van Groenigen is in de huis-aan- huisbladen gewoon marktlei der." Volgens directeur Ton van Groenigen van het gelijknamige bedrijf is een overname door Damiate de enig mogelijke stap om zijn toekomstplannen te verwezenlijken. Van Groenigen wil op korte termijn het Witte Weekblad introduceren in de Bollenstreek en in de Leidse re gio. Daarmee gaat de Nieuw- vennepse uitgeverij de strijd aan met een van de andere gro tere uitgevers van huis-aan- huisbiaden, Buijze Pers in Noordwijk. De aanloopverliezen van nieuwe Witte Weekbladen leg gen een groot beslag op de fi nanciën van Van Groenigen. Dat is de belangrijkste reden voor Ton van Groenigen om de samenwerking met Damiate uit te breiden. IVarunq Tam al in da VOOR UW INDISCH ETEN Zwartemeeriaan 40 2317LVLede" iMerewikiQ'i-22 739 Dief steekt bewaker dood in Amsterdam Langzaam maar zeker krijgt het nieuwe stationsge bouw op Schiphol vorm. Gisteren werd het hoogste punt van de bouw bereikt. Rechts zijn de liftschach ten te zien. Daartussen wordt nog een kantoorge bouw van vijf verdiepingen neergezet Met de bouw is een bedrag van 500 miljoen gulden gemoeid. In 1993 moet de nieuwe terminal operationeel zijn. UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS AMSTERDAM GPD Een 27-jarige werknemer van het bewakingsbedrijf NVD is gistermiddag in het winkelcen trum de Amsterdamse Poort in de Bijlmer doodgestoken door een winkeldief. De bewaker werd gestoken toen hij de vluchtende dief vlak buiten de Hema aan het Bijl merplein van zijn fiets probeer de te trekken. Hij overleed vrij wel onmiddellijk aan zijn ver wondingen. Voor Amsterdam is het de tweede brute moord in vier da gen. Afgelopen zaterdag werd in de Watergraafsmeer een 53-jari ge trampassagier doodgestoken nadat hij opmerkingen had ge maakt over opdringerig gedrag van twee medereizigers. De po litie heeft in beide steekpartijen nog geen spoor van de daders. De Verenigde Staten hebben Is raël gisteren voor het blok ge zet. Ondanks grote bezwaren van Israël houdt de Amerikaan se regering vast aan het plan op 4 december in Washington door te gaan met de vredesbespre kingen voor het Midden-Oos ten, die vorige maand in Madrid zijn begonnen. Amerika stelde eind vorig week datum en plaats voor, na dat Israël. Syrië. Libanon en een Jordaans-Palestijnse delegatie er niet in waren geslaagd over eenstemming te bereiken over de plaats waar zou moeten wor den gepraat. Aanvankelijk stem den alleen Jordanië en Libanon zonder morren in met het Ame rikaanse voorstel. Maar gisteren beloofden ook Syrië en de Pa lestijnse delegatie woensdag present te zijn in Washington. Israël pleitte gisteren voor vijf dagen uitstel. Premier Shamir liet weten pas op 9 december naar Washington te willen ko men. na afloop van de Chanoe- ka-vieringen. een traditioneel joods feest. Bovendien wil Sha mir daar alleen praten over de plaats waar het vredesproces moet worden voortgezet. Shamir en zijn kabinet willen het liefst in Israël zelf verder praten. Vredesonderhandelin- het publieke bestel te willen tre den. Enkele weken geleden sloot de Vara zich bij die twee omroepen aan. Een van de belangrijkste re denen om alleen de stap te wa gen. is volgens Wolzak het be houd van werkgelegenheid. Vol gens hem telt een commercieel tv- en radio-station ten hoogste 250 werknemers. Als de Tros met Veronica en de Vara in zee was gegaan, hadden dus heel wat banen moeten worden ge schrapt. „Wij willen graag met al onze medewerkers verder", aldus Wolzak. Veronica en de Vara zijn gis teren door de Tros over het ver breken van de voorgenomen sa menwerking ingelicht. In een eerste reactie noemde een Ve ronica-woordvoerder de stap van de Tros vanochtend „jam mer". Volgens hem schiet de Tros er ook niets mee op. „Om op de kabel te mogen, heb je ook toestemming nodig van de minister", zo zei hij. Veronica zet de samenwerking met de Vara gewoon door. HET WOORD IS AAN Blijf binnen je oevers als je niet genoeg water hebt. Paul Vafery VANDAAG Cultuur Economie Feiten en meningen - Familiebenchten Info - - 9.11,13,15 Tv-programma's Regio RTV Show Sport 17.19.20,22 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Droog Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperaturen van 5 gra den aan zee tot dicht bij nul in het zuidoosten van het land. Overdag droog, wolkenvelden, maar ook zonnige penoden Middagtempe- ratuur ongeveer 9 graden Zuidelij ke wind, zwak tot mabg. rond kracht 3. Waarschijnlijk naar omringende provincies De provincie Zuid-Holland is dit jaar al ruim 200.000 ton be drijfsafval 'kwijt geraakt'. Het gaat om afval waarvan de pro vincie op basis van cijfers van voorgaande jaren weet dat het geproduceerd moet zijn. maar nog niet is aangemeld bij de provincie. Dat aanmelden is verplicht. De meest voor de handliggen de verklaring is dat het afval naar de naburige provincies Noord-Holland en Zeeland is gebracht. De Zuidhollandse milieugedeputeerde. Van der Telefoonlijn voor briljante ideeën LEIDEN ROY KLOPPER Vlist. neemt niet aan dat de 200.000 ton ergens is gedumpt of op „onverantwoorde wijze is verwerkt". Wel geeft hij toe dat alles op een illegale manier over de provinciegrenzen is ge bracht. Het vermoeden bestaat dat ondernemers door de hoge ta- i icvcn VOOI ItDttlOg 80 VMRII) ding in Zuid-Holland naar an dere provincies zijn gegaan waar het goedkoper is. „Dit is alleen tegen te houden", zo stelt Van der Vlist. „door de grote prijsverschillen tussen de re gio's terug te brengen tot nor male proporties". Daardoor wordt het veel minder aantrek kelijk om afval over grote af standen te transporteren. Wie een geniaal, gek of groots idee heeft, maar niet weet wat hij er precies mee aanmoet, kan terecht bij de Stichting Nationa le Ideeenlijn. Een groepje van 40 (oud-)studenten is in leiden deze service begonnen. In een kantoortje aan het Rapenburg noteren ze de ideeën, die wor den voorgelegd aan een com missie van deskundigen. Als die meent dat de ingeving bruik baar en uitvoerbaar is. wordt contact opgenomen met een bedrijf, de overheid of als dat zo uitkomt een politieke par- lij. De nu nog regionale 'lijn' moet zo snel landelijk gaan opereren. Inmiddels is al een aantal ideeën binnengekomen, vooral op milieugebied. De hulp via telefoonnummer 071- 128883 is gratis. Zie ook pagina Leiden m m HU—»H ikoMHMtt M IWI—I ét krwt 1 de Mnt» tw»t wtlcn gratis. j Mijn abonn*rr>*nt belui A Per mund (126.461 via» Per kwartaal (f 76.75) via maliacha betaling*. gen in Israël zouden immers een Arabische erkenning van de joodse staat inhouden. Lukt dat niet, dan moeten de gesprekken tenminste ergens anders in het Midden-Oosten worden gehou den. „Het göat over vrede in het Midden-Oosten, waar anders moeten we daarover praten dan in het Midden-Oosten zelf', al dus Shamir. De Arabische lan den zijn echter daar tegen. laan baachoüwf oa «vJJae waarop het Amenkaanse voor stel is gelanceerd als een verne dering voor Shamir Washing ton maakte bekend dat de uit nodigingen waren verstuurd, kort voor een ontmoeting tus sen Shamir en president Bush. Auto- en Motorverhuur VondeHaan 80 Leiden Tel 071-35)818

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1