Zaken 'Motivatie belangrijker dan vooropleiding of leeftijd' Bedrijf let nauwelijks op gezonde leefstijl 'Luister' houdt manager spiegel voor Sollicitantenbank op computerschijf Beginnende garagehouder: berg papierwerk Woensdag 27 november 1991 Redicte: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK STAND VAN Veel cursisten Lena de Graafschool vinden een baan Ongeveer 85 procent van de vrouwen die de afgelopen vijf jaar een opleiding hebben gevolgd bij de Haagse Le na de Graafschool, heeft een baan gevonden. Veel van deze vrouwen hebben al een of meer malen een overstap gemaakt naar een andere baan en hebben hun positie versterkt. Ook zijn zij in vergelijking met hun eerste baan meer gaan verdienen. Dat blijkt uit een enquête over de arbeidsmarktresultaten en carrièreverloop. De vrouwen vakschool viert deze maand haar vijfjarig bestaan. DEN HAAG CAROLINE V Herintredende vrouwen in de regio Zuid-Holland Noord kun nen bij de vrouwenvakschool in Den Haag praktijkgerichte be roepsopleidingen volgen. Het lesprogramma is afgestemd op schooltijden en schoolvakanties van kinderen en beslaat maxi maal drie dagen per week. Vrouwen kunnen gebruik ma ken van een crèche, en komen in aanmerking voor een reis- en studiekostenvergoeding. De op leidingen kosten maximaal 100 gulden. De meeste cursisten, 75 procent, hebben een uitkering als ze aan een opleiding begin nen. Van hen vindt ongeveer 78 procent een betaalde baan. Directeur Alice Mittendorp over het ontstaan van de school: „Initiatiefneemster was Lena de Graaf, actief lid van de vrou wenbond FNV in Zuid-Holland. Deze vrouw van in de zeventig had haar leven lang schoonge maakt. Ze vond dat vrouwen meer kansen moesten krijgen. Vandaar een vakschool voor De Lena de Graafschool be gon in 1986 met 105 cursisten en drie opleidingen. „Inmiddels volgen hier jaarlijks zo'n 200 vrouwen een part-time be roepsopleiding in tien verschil lende richtingen. Uit het eerste jaar is nog maar één opleiding over, de andere zijn in de loop van de tijd vervangen door op leidingen dié beter aansloten bij de arbeidsmarkt. Er kwamen elf opleidingen bij op het gebied van administratie, automatise ring en bedrijfsvoering, de grafi sche industrie, technisch teke nen, commerciële en midden kaderfuncties en de horeca." De school is aangesloten bij de Landelijke Stichting Vakoplei dingen Vrouwenbond FNV en wordt gesubsidieerd door onder meer het Centraal en Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning en het Europees Sociaal Fonds. Sinds 1984 zijn er negen vrouwenvakscholen in Neder land die per jaar 1200 vrouwen kunnen opleiden. In Nederland zijn ongeveer 295.000 vrouwen die weer aan de slag willen. Het grootste deel van de cursis ten, 44 procent, is 35 tot 44 jaar oud. Mittendorp: „We hebben hier ook drie vrouwen gehad die ouder waren dan 55 en ze zijn alle drie aan de bak gekomen. Belangrijk is dat de wouwen voldoende gemotiveerd zijn: ze moeten er in geloven dat ze aan het werk komen. Motivatie is belangrijker dan vooropleiding of leertijd." De Lena de Graafschool kent een strenge selectieprocedure: niet elke vrouw komt in aan merking voor een opleiding. Mittendorp: „Vrouwen moeten goed weten wat ze willen en waar ze aan beginnen. Daarom besteden we veel aandacht aan voorlichting over de cursussen. We hebben een uitgebreid ge sprek waarin we vragen naar de motivatie, en beoordelen of vrouwen een duidelijk beeld hebben van het beroep dat ze kiezen. Als dat niet zo is, dan verwijzen we door naar andere instanties. Door deze strenge selectie hebben we ook maar heel weinig uitvallers." Als zich teveel vrouwen voor een cursus aanmelden, gaan vrouwen met een uitkering en allochtone vrouwen voor. Ook vrouwen die gebruik willen ma ken van de creche, krijgen voor rang. Tijdens de cursus wordt aan dacht besteed aan studiebege leiding, oriëntatie op de ar beidsmarkt, loopbaanplanning en sollicitatietraining. Mitten dorp: „We begeleiden heel in tensief tot de cursisten daad werkelijk een baan hebben. En we leggen de nadruk op groeps gewijze scholing zodat vrouwen elkaar kunnen stimuleren, steu nen en van elkaar kunnen le- De Lena de Graafschool doet geregeld onderzoek naar de ar beidsmarkt en stemt het oplei dingsaanbod hierop af. Directeur Mittendorp: „Vrouwen moeten goed weten wat ze willen en waar ze aan beginnen." foto d/ck hocewoninc Actie 'metaal' ALPHEN AAN DEN RUN Het Regionaal Be stuur voor de Ar beidsvoorziening Rijnstreek (RBA) wil minimaal 100 werk zoekenden werven en opleiden voor een baan in de me taalsector. Deze wervingscampagne is in samenwerking met 60 bedrijven gestart omdat er een groot tekort bestaat aan geschoolde me dewerkers in de me taalsector. De ar beidsbureaus in Lei den. Lisse en Al phen aan den Rijn willen deze maand gesprekken voeren met werkzoekenden vanaf 18 jaar die korter dan een jaar staan ingeschreven. De cursus die het Centrum Vakoplei ding heeft opgezet, duurt 5 maanden en leidt op voor bijv. lasser, machine bankwerker, draaier of freezer. Cursisten die zich vóór 31 de cember aanmelden, ontvangen na hun opleiding en een proeftijd van twee maanaen, een netto premie van 1000 gulden van de nieu we werkgever. Ze traint managers die de com municatie in hun bedrijf willen verbeteren. Maar ook tandart sen die beter willen omgaan met hun steeds mondiger pa tiënten. „Mijn doelgroep is heel ruim", zegt Fanda Zandbergen, directeur van Trainingsbureau Luister in Alphen aan den Rijn. „Mensen die met jnensen om gaan. De hele wereld eigenlijk." Op de deur van haar kan toortje in het Park Résidence in park Rijnstroom hangt een rond spiegeltje en vormen stoffen let ters de naam van haar bureau. Binnen hangen ook her en der spiegels aan de muur en blijkt opnieuw dat Fanda Zandbergen handig is met naald en draad. Aan de kapstok hangt een pandjesjas, die aan de achterzij de wordt getooid door een vogel in vrolijke kleuren. Die jas draagt zij op beurzen. „Om aan te geven dat ik het zakelijke en het creatieve wil combineren." Ze heeft ook een blazer en een stijlvol donkerblauw koffer tje met cijfersloten. Dat is haar sleutel tot het bedrijfsleven. „Als ik met die blazer aan een bedrijf binnen kom en ik zet die koffer op tafel dan is het zoiets van: okee, die hoort erbij! Het is net theater." Managers die vinden dat het schort aan goede communicatie in hun bedrijf kunnen bij Luis ter terecht. Interne bedrijfscom municatie is echt een markt van deze tijd, vertelt Fanda Zand bergen. „Er is een tendens om bedrijven minder hiërarchisch te organiseren. Om werknemers het gevoel te geven, dat ze me- de-ondememers zijn. Vooral jonge mensen worden steeds kritischer in waar zij willen gaan werken. Die mensen moet je Fanda Zandbergen in een vrolijke pandjesjas: „Ik probeer het zakelijke en het creatieve te combineren." foto ben de qruyn proberen te binden en dat doe je door ze te laten merken dat ze waardevol zijn. Je moet een goede werksfeer en doorstro mingsmogelijkheden bieden." Fanda Zandbergen heeft zelf een aantal banen gehad: in het bedrijfsleven, het onderwijs, de gezondheidszorg, de sport en de culturele wereld. „In al die banen kwam ik constant tegen dat mensen onzorgvuldig met elkaar omgaan, vaak zonder dat ze het echt in de gaten hebben. Er wordt vaak niet echt goed ge luisterd. Als je je medewerkers belangrijk vindt doe je dat wel." Trainingsbureau Luister richt zich voornamelijk op managers. „Dat is in die moderne struc tuur de coach, de dirigent. Hij moet oog hebben voor al zijn medewerkers. Als je iets aan de interne communicatie in het bedrijf wilt doen moet je met de manager beginnen. Want als je een werknemer leert zelfstandi ger te werken en dat wordt in het bedrijf niet gewaardeerd, dan is die werknemer constant bezig weerstanden te De spiegels in haar kantoor hebben een betekenis. „Ik hou mensen een spiegeltje voor. Laat ze zien hoe ze communi ceren en vertel ze welke andere mogelijkheden ze hebben. Vaak in groepen. Dan kunnen de managers van elkaar horen hoe ze dingen aanpakken. Ik heb ontzettend veel praktische tips en ik laat ze veel oefenen. Ook met video: dan kunnen de deel nemers zien dat er een verande ring optreedt in hun houding en hun gedrag." De markt voor trainings- en cursusinstituten is tamelijk vol, maar volgens Fanda Zandber gen is er in elk geval tussen klei nere bureau's nauwelijks sprake van concurrentie. „Grote bu reau's met veel overhead heb ben misschien een concurren tieslag. Mijn ervaring met klei nere bureau's is, dat we elkaar juist aan werk helpen. We kij ken wie waar goed in is: vormen een soort netwerk." De directeur van Luister heeft zich het doel gesteld in 1992 za kenvrouw van het jaar te wor den. „Ik stel mij voor elk jaar een doel en neem dat heel seri eus." Ze is ooit van plan ge weest kledingontwerpster te worden, maar besloot dat om gaan met mensen leuker was. „Ik vind dit gewoon een leuk vak. Ik heb er zo'n plezier in. Ik leer er zelf ook van, want ik ga ook nog weieens de mist in. En op welke manier leer je nou? Door fouten te maken. Als ik honderd word leer ik nog." LEIDEN MONICA WESSEUNG Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de afgelopen jaren maat regelen genomen om de veilig heid op het werk te vergroten en de arbeidsomstandigheden te verbeteren. Maatregelen te gen stress, na problemen met het bewegingsapparaat de be langrijkste oorzaak van ziekte verzuim, zijn echter nauwelijks of niet getroffen. Ook wordt na genoeg niets gedaan aan de persoonlijke leefstijl van de werknemers. Een anti-rook, an ti-alcohol en 'gezond eten- meer bewegen' programma is eigenlijk nergens bekend. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Preaventieve Gezond- heidszorg-TNO in Leiden. Het NIPG doet mee aan een inter nationaal onderzoek in zeven landen naar gezondheidsbevor derende activiteiten op het werk. Er valt in Europa, zo blijkt uit het onderzoek, nog heel wat te verbeteren. In Amerika is een gezondheidsprogramma op het werk eerder regel dan uitzonde ring, in Europa niet. Begin dit jaar zijn tweehon derd bedrijven in het verstede lijkte westen en op het platte land in het oosten ondervraagd over hun gezondheidsbevorde rende programma. Ook een aantal multinationals is onder de loep genomen. De onderzoe kers R. Gründemann en E. Lou- rijsen zijn niet ontevreden over de resultaten. „Er gebeurt heel veel. Er is veel aandacht voor de veiligheid van de werknemers en de fysieke arbeidsomstan digheden. Maar er blijft een enorm terrein waar nog niets wordt gedaan." Het ene bedrijf heeft veel meer aandacht voor de gezond heid van zijn werknemers dan het andere. Uit het onderzoek blijkt dat met name bedrijven waar de werknemers zelf met ideeën komen en zelf helpen deze uit te voeren, veel 'gezon de' maatregelen worden getrof fen. Anders gezegd, als werkne mers zelf bedenken dat hun werkruimte anders verlicht moet worden en zelf met ideeën komen voor een ander werk- rooster of ander meubilair, dan is de kans groot dat de werkge ver meewerkt en samen met de werknemers de plannen door voert. Gründemann: „Telkens weer blijkt dat werkgevers al léén niets kunnen doen. Het moet vanuit de basis komen." Ook de grootte van het bedrijf speelt een rol. Hoe groter het bedrijf, des te meer gezond heidsbevorderende activiteiten er zijn. Hoewel stress steeds vaker wordt genoemd als oorzaak voor ziekteverzuim, zijn er nog nauwelijks stress-beperkende maatregelen getroffen. Lourij- sen: „Er zijn inmiddels wel tal van methoden ontwikkeld om de stress-gevoeligheid van werk te onderzoeken en er bovendien wat aan te doen. De ideeën zijn er wel, maar worden nog ner gens toegepast. Tussen theorie en praktijk gaapt een enorme kloof." In vrijwel geen enkel bedrijf of (semi)-overheidsinstelling wordt iets gedaan aan verbete ring van leefgewoonten. Her en der is het verboden te roken, maar van een actief anti-rook, alcohol, drugs-beleid of een programma gezond eten is vrij wel nergens sprake. Gründe mann: „De Nederlandse werk gever is benauwd voor een in greep in het privéleven van zijn werknemers. Trouwens, die werknemers gaan daar zelf ook niet zomaar mee akkoord." Gründemann betreurt dat en hij niet alleen. Ook het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur zou graag zien dat bedrijven zowel aandacht hebben voor de bedrijfsomstan digheden als voor de persoonlij- Onderzoek van NIPG-TNO Leiden In vrijwel geen enkel bedrijf of (semi)-overheidsinstelling wordt iets gedaan aan verbetering van leefgewoon ten. Een anti-rook, anti-alcohol en 'gezond eten- meer bewegen' programma is eigenlijk nergens bekend. fotocpd ke leefgewoonten. De onder zoekers: „Het moet een samen hangend pakket zijn, opnieuw aangedragen vanuit de werkne mers zelf. De werkplek moet ge zonder, de werknemer zelf ook. Dat kun Je alleen bereiken als er vanuit de werknemer zelf actie wordt ondernomen. Hij moet aangeven op welke manier hij zijn eigen levensstijl zou willen en kunnen verbeteren." Vanuit de werkgever kan een betere levensstijl wel gestimu leerd worden, aenken Gründe mann en Lourijsen. ..Als duide lijk is dat een bedrijf bereid mee te werken aan het gezond eten of rookvrij werken, dan loopt ongetwijfeld een aantal werkne mers hier warm voor. Zij vragen er dan om en zijn bereid met de ontwikkeling van dergelijke za ken actief mee te werken." Alleen de werknemers aan spreken op een gezonder ge drag heeft volgens Lourijsen geen zin: „De gemiddelde werk nemer zal zeggen dat de werk gever eerst maar eens moet zor gen voor een gezonder werkkli maat." In Nederland is nog nauwe lijks ervaring met het opzetten van een bedrijfsprogramma voor de verbetering van de werkplek èn een gezondere le venstijl van de werknemers. Daarom gaat het NIPG de ko mende jaren bij een drietal mi- nisicncs 00 600 rrtrgnhuli (welk moet nog wrmlni geHtD- zcn) een p roefprogram ma draaien. De onderzoekers verwachten er veel van: „Nederland loopt voorop in onderzoeken naar verbetering van de werkplek en van de levensstijl. Het moet mogelijk zijn de kloof tussen theorie en praktijk in elk geval voor een belangrijk deel te dich ten. Door de werkende mens te benaderen, bereik je een grote groep over een lange tijd. Via het werk is de gezondheid van de bevolking betiooriijk te ver beteren." DEN HAAG/REGIO Schoolverlaters en werkzoekenden in deze regio kunnen zich inschrijven bij de Lan delijke Sollicitantenbank in Den Haag, een initiatief, van de Haagse Stichting Neder landse Praktijkopleidingen (SNP). De solli citantenbank is een computerdiskette met gegevens van mensen die een (andere) baan zoeken. Bedrijven kunnen tegen be taling gebruik maken van het programma. De bedoeling van de sollicitantenbank is, met winstoogmerk, werkgevers en werknemers bij elkaar brengen. Werkzoe kenden kunnen zich voorlopig nog gratis inschrijven, bedrijven betalen 100 gulden per adres. Ze kunnen ook een jaarabonne ment nemen dat 300 gulden per jaar kost. Ze betalen in dat geval 50 gulden per adres. Inmiddels staan er 2600 werkzoekenden, uit Den Haag, Leiden en de Duin- en Bol lenstreek bij de sollicitantenbank inge schreven. Ongeveer 200 bedrijven maken gebruik van het bestand. Woorvoerder E. Zuidema: „De gegevens van kandidaten die zich bij ons aanmelden, voefen we anoniem in. Bedrijven leveren we een dis kette met een selectieprogramma zodat ze snel kunnen zien of er iemand van hun ga ding bij zit. Elke sollicitant heeft een num mer en dat nummer melden bedrijven bij ons. Wij geven de betreffende kandidaat vervolgens het adres van het bedrijf zodat hij zelf contact kan opnemen." Volgens Zuidema is de helft van het aan tal ingeschrevenen ouder dan 30 jaar. „Het gaat dus niet alleen om schoolverlaters. Ons bestand bestaat voor 40 procent uit mensen die al een baan hebben maar wel geïnteresseerd zijn in iets anders. Vaak zijn dit mensen die nog'niet echt actief op zoek zijn. De sollicitantenbank is voor hen een uniek instrument." Na drie maanden worden de gegevens van de sollicitanten automatisch verwijderd. Verlenging van inschrijving is mogelijk. In lichtingen en inschrijving: 070 - 35 45 800. Aangifteformulieren vormen een indrukwekkende stapel DEN HAAG/REGIO Ondernemers die een garagebe- i dienst, moeten door een gigantische berg pa pierwerk worstelen. Minister J. Andriessen van economische zaken heeft alle aangifteformu lieren verzameld en dat is een indrukwekkende stapel. De beginnende ondernemer moet om te beginnen drie in schrijf- en meldingsformulieren voor de sociale verzekeringen invullen. Voor de belasting zijn twaalf formulieren nodig. Maar dan is hij er nog niet. De vol gende formulieren liggen op hem/haar te wachten: inschrijf formulier handelsregister, aan vraagformulier vestigingswet bedrijven, vestigingswet detail handel, inschrijfformulier Inno- vam, registratieformulieren hoofdbedrijfschap ambachten en detailhandel, aankondigings formulier openingstijden win kelsluitingswet. aanvraagformu lier vergunning wet afbetalings stelsel en een kennisgevingsfor mulier besluit herstelinrichtin gen motorvoertuigen hinder- Buma Vervolgens is er nog een aan vraagformulier handelaren - nummer Rijksdienst voor het Wegverkeer, een opgaveformu- lier Buma over het muziekge bruik in het bedrijf, een in schrijvingsformulier wet auto vervoer goéderen en een aan vraagformulier voor een bouw vergunning bij de gemeente als er sprake is van een verbouwing of nieuwbouw. Bij deze waslijst Is er van uit gegaan dat de beginnende gara gehouder een eenmanszaak heeft. Als hij of zij kiest voor een besloten vennootschap komt er nog wat extra papierwerk bij: een notariële akte en een ver klaring van geen bezwaar bij het ministerie van justitie. In deze regio zijn cr in totaal 341 gara gebedrijven. De animo om een garagebedrijf te beginnen was dit jaar niet groot: er kwamen slechts vijf nieuwe bedrijven bij.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31