Leidsch Dagblad tk Israël gaat niet naar Washington „Controle was zo slecht nog niet" Kamer wil afzien van dienstplicht Zilveren Kruis nu ook samen met Interpolis Verdachte zaak-Blokker bekent drie moorden Woensdag 27 november 1991 a Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39711 Losse nummers 1,45 LEIDEN Lammenschans- weg smaller en veiliger Vrijwel geen ont slagen bij Leidse V&D vestiging Peter Bosz blij verrast met selec tie voor Oranje Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL! 07! - 161353 7 Shamir houdt vast aan overleg in Midden-Oosten HET WOORD IS AAN De mensheid liefhebben? Probeer het eerst maar eens met een mens. Gabnél Laub VANDAAG In het Molukse woonoord Lunet- jaar nadat de werkzaamheden ei- ten in Vught is gisteren dan toch genlijk klaar hadden moeten zijn. begonnen met de renovatie van Voordat met de werkelijke reno- de barakken. Het is inmiddels een vatie kan worden begonnen, moe- NIEUWSLIJN Koningin krijgt nu ook een bus De koningin krijgt naast 'haar' vliegtuig en trein nu ook een bus. Vandaag zullen Streekvervoer Nederland, DAF en United Bus een koninklijke bus overhandigen aan de vorstin. De bus wordt vooral gebruikt bij werkbezoeken van de koningin in Nederland. Streekvervoer Nederland zal het voertuig beheren. De nieuwe bus is luxe ingericht met zitjes en voldoende ruimte om het hele gezin te vervoeren. ten eerst de asbestplaten van de wisselwoningen. foto anp cor daken van de barakken worden de kock verwijderd. Bijna alle Molukse ge zinnen zijn reeds verhuisd naar Samphan vlucht uit Cambodja A__ dood, dood" tijdens de aanval 11op de woning van Khieu Samp- De Rode Khmer-leider Khieu han. De Rode Khmer-leider Samphan is enkele uren na zijn raakte gewond toen hij door terugkeer in de Cambodjaanse woedende burgers tegen de hoofdstad Phnom Penh per grond werd geslagen. Het leger vliegtuig gevlucht naar Bang- moest ingrijpen om te voorko- kok. Duizenden woedende men dat hij werd gelyncht. Cambodjanen hadden vanmor- Het bewind van de Rode Kh- gen het huis van Khieu Samp- mer was van 1975 tot eind 1978 han bestormd en in brand ge- verantwoordelijk voor de dood stoken. van zeker een miljoen Cam- De menigte riep „Dood, bodjanen. De Israëlische regering heeft vanmorgen besloten niet deel te nemen aan de bilaterale vredesonderhan delingen in Washington met zijn Arabische buur landen en de Palestijnen. Dat heeft de Israëlische ra dio gemeld. De Verenigde Staten hadden voorgesteld de onderhandelingen op 4 december van start te laten gaan. JERUZALEM AFP-AP-GPD Het Israëlische kernkabinet heeft voorgesteld de besprekin gen in het Midden-Oosten te houden, aldus de Israëlische ra dio. De zender wees er echter op dat de informatie nog niet van officiële zijde is bevestigd. Een medewerker van een mi nister zei dat Israël de uitnodi ging van Washington heeft af gewezen. „Het besluit was dat ze volgende week niet naar Washington gaan", zei hij na de vergadering van het 14 leden tellende kernkabinet. De Israëlische ministers wei gerden met de pers te spreken. Ehud Gol, woordvoerder van premier Shamir, wilde het be richt van de radio bevestigen noch ontkennen. De Israëlische radio meldde niet of de regering de overlegronde in het kader van de bilaterale onderhande lingen in zijn geheel afwijst, of alleen de beoogde vergader plaats en -datum. De VS waren gisteren onge duldig aangezien Israël, Syrië en de Palestijnen nog niet hadden ingestemd met de hervatting van het overleg op 4 december. Jordanië en Libanon zijn de eni ge deelnemers die de uitnodi ging al hebben aanvaard. Verwacht werd dat Israël van daag zou zeggen dat het alleen een delegatie naar Washington zou sturen om te onderhande len over een geschikte plaats voor de volgende ronde van de besprekingen. Israël vindt dat het overleg moet worden voort gezet in, of in de buurt van, het Midden-Oosten. Woordvoerster Tutwiler van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren: „Dit is ons voorstel en wij me nen dat het redelijk is." En: „Wij aanvaarden geen voorwaar den". Ook andere partijen heb ben verlangens geuit, maar Tut wiler omschreef de houding van Palestijnen en Syriërs als „een bereidheid om positief te ant woorden, met een paar vragen". Burgemeester Paats over Coupépolder: DEN HAAG JAN HARREN Zilveren Kruis en Avero Cen traal Beheer, die vorige week bekendmaakten samenwerking te zoeken, slaan nu ook de han den ineen met Interpolis in Til burg, een dochterbedrijf van de Rabobank Nederland. Gemeten in het totaal aan premie-inkom sten wordt de nieuwe combina tie in grootte de tweede verze keraar in ons land. Aan premies inden de maat schappijen die tot de nieuwe groep (gaan) behoren, vorig jaar bij elkaar ruim 6,5 miljard gul den. Alleen Nationale-Neder- landen komt daar nog bovenuit. De nieuwe groep bevindt zich nog aan alle kanten in fusiepro cessen. Vorig jaar kwam de bundeling van Avero (FBTO) en Centraal Beheer tot AVCB tot stand. Een aantal maanden la ter sloten Enzico en OLM zich bij de combinatie AVCB aan. Een spectaculaire nieuwe stap in het fusieproces werd vo rige week bekendgemaakt: het samengaan van de AVCB met het in Noordwijk gevestigde Zil veren Kruis, de grootste ziekte kostenverzekeraar van Neder land. Met Interpolis erbij bereikt de nieuwe groep dat zij straks ge bruik kan maken van een ver koopkanaal via de kantoren van de Rabobank. ALPHEN AAN DEN RUN Assenaar op 28 januari voor de rechter HOORN GPD-ANP Een 49-jarige inwoner uit Assen heeft bekend drie kinderen om het leven te hebben gebracht. De man werd al verdacht van de moord op een 11-jarige meisje uit het Noordhollandse Blokker en een 10-jarige kind uit het Duitse Neustadt. Giste ren heeft de man ook bekend een 13-jarige Duitse jongetje om het leven te hebben ge bracht. Dat heeft de Hoomse politie vanmorgen bekendge maakt Het meisje uit Blokker ver dween op 27 juli van dit jaar uit zwembad De Wijzend in Zwaag. Op 31 juli vonden lifters het li chaam van het kind langs de snelweg bij het Groningse dorpje Klein Ulsda bij de Duitse grens. Het kind bleek gewurgd. Het 10-jarige Duitse kind werd in de zomer van vorig jaar uit zijn woonplaats Neustadt in Duitsland meegenomen. Enkele dagen na de vermissing werd het jongetje langs een weg bij Lelystad gevonden. Ook hij was door wurging om het leven ge bracht. Over het 13 jaar oude Duitse jongetje ontbreken nog gegevens. De Assenaar werd op 20 okto ber aangehouden. Hoewel het er even op leek dat de man een alibi had, hebben zowel de rechter-commissaris als de raadkamer in Alkmaar de inbe waringstelling en de gevangen houding van de man op grond van de verzamelde bewijzen en kele malen verlengd. De man, die enkele jaren in de Groningse Van Mesdagkli niek heeft gezeten wegens het plegen van ontucht met min derjarige kinderen, zal op 28 ja nuari voor de rechter verschij nen. HANS KOENEKOOP De controle op de Alphense vuilnisbelt in de Coupépolder was zo slecht nog niet. Hoe om wonenden. ook klaagden, in welke rapporten ook tot uiting kwam dat het toezicht op de belt niet deugde, burgemeester Paats van Alphen zag geen aan leiding direct in te grijpen. Inte gendeel, hij meldde in 1981 zelfs aan de provincie dat er geen enkele aanleiding was om ongerust te zijn. De burgemeester moest zich gisteravond verantwoorden voor de onderzoekscommissie- Engwirda die de rol van de ge meente in de gifaffaire Cou pépolder onderzoekt. Paats werd het vuur na aan de sche nen gelegd, maar vindt dat hem niets te verwijten valt. De rapporten van zijn eigen politiekorps logen er in 1981 niet om. Ambtenaren die op de belt zelf werkten, gaven tegen over de politie toe dat ze de in houd van ladingen afval vrijwel nooit controleerden. Meestal keken ze de andere kant op als er een verdachte lading arri veerde. Daarvoor kregen drie ambtenaren steekpenningen van de Hazerswoudse vuiltrans- porteur Kemp. Paats had gisteravond nog niets van zijn geruststellende houding van tien jaar geleden verloren. „Vanaf 1979 zijn in- Burgemeester Paats was zich v Engwirda. structies gegeven om de contro- klaarde gisteravond zelfs dat de Ie te verscherpen. Na Lekker- maatregelen vruchten afwier- kerk zijn die aangescherpt. Uit pen. „In 1979 gaf de provincie al de processen-verbaal maak ik toe dat de situatie op de belt op dat die instructies bekend drastisch was verbeterd. En in waren." De burgemeester ver- 1980 schreef Provinciale Water- Meerderheid van CDA, WD en PvdA tja, dit jaar dan maar een kunstkerstboom? kom eerst eens kijken hoe ze eruit zien en wat ze kosten, want dat kost tenslotte niets! garden centre bloemendaal bv. Nu de spanningen in de wereld afnemen en de kans op oorlogen kleiner wordt, menen CDA en WD dat de dienstplicht binnen enkele jaren kan worden afgeschaft en dat Nederland waarschijn lijk wel toekan met een (kleiner) beroepsleger. Ook de PvdA sluit afschaffing van de dienstplicht niet langer uit. Vandaag komt de toekomst van de dienstplicht in de Tweede Kamer aan de orde tij dens de behandeling van de defensiebegroting. Het besluit tot afschaffing van de dienstplicht zaf niet eerder dan volgend jaar vallen. Een commis sie, onder leiding van de Drentse commissaris van de koningin, Wim Meijer, zal over enkele maanden advies uitbrengen over de toekomst van dienstplicht. Pas daarna volgt een beslissing. PvdA-defensiespecialist Henk Vos meent dat door de afnemende spanning in de wereld een onevenredig beroep wordt gedaan op dienst plichtigen. Volgens hem zijn beroepsmilitairen en kort-verband-vrijwilligers wel voldoende voor een krijgsmacht. De WD was al voor afschaffing van de dienstplicht en ook het CDA voelt er veel voor. De Tweede Kamer vraagt minister Ter Beek vandaag om de rust binnen de krijgsmacht te her stellen. CDA, WD en D66 menen dat door steeds nieuwe bezuinigingsplannen grote onrust ont staat. „Dat werkt sterk demotiverend", aldus CDA-woordvoerder Hans Hillen/Hij wil voorlopig geen nieuwe bezuinigingen. Daarbij dreigt overigens een conflict met coali tiepartner PvdLA. Die ziet nog wel mogelijkheden voor nieuwe bezuinigingen. PvdA'er Vos kiest voor een kleine flexibele krijgsmacht met als kem de in de Defensienota voorgestelde luchtmobiele brigade. Shamir in Madrid, toen hij wel naar de onderhandelingstafel was gekomen. foto efe angel diaz Ze zei dat de Amerikaanse re gering niet wil onderhandelen over voorwaarden, want „dan is het eind zoek". Amerikaanse di plomaten hebben daarom de opdracht gekregen niet in dis cussie te treden over verlangens van de partijen en eenvoudig te zeggen: „Hier is het voorstel Washington 4 december laat maar weten of u komt." Verwachting van het KNMI tot morgenavond Opklaringen Vannacht enkele opklaringen, hier en daar mist en minimumtempera tuur omstreeks 5 graden Overdag af en toe zon en droog Middag- temperatuur 9 graden Zuidelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. staat dat er weer een verbete ring was opgetreden." Pagina 23: „Wij hebben de zaak uiterst serieus genomen." Wassenaar slaat medicijnen in LEIDEN JAN WESTER LAKEN Apotheek Langstraat in Wasse naar constateert dat patiënten op vrij grote schaal medicijnen proberen in te slaan. Herha- lingsrecepten worden vervroegd opgehaald, aldus een woord voerster van de a po thee. Het hamsteren is op gang ge komen nadat het parlement had besloten de vergoeding van medicamenten met ingang van volgend jaar over te hevelen naar de awbz. Voor zieken fondspatiënten verandert er niets, maar particulier verzeker den hebben vaak een eigen risi co of zijn helemaal niet voor medicijnen verzekerd. Ook apo theek Wassenaar Zuid consta teert een 'iets' verhoogde vraag naar medicijnen. In de rest van de regio is er weinig van te mer ken. Apothekers in Leiden, Kat wijk, Alphen en Sassenheim krijgen wel vragen over de nieu we situatie, maar geen verzoe- j ken om grote hoeveelheden j medicijnen. 'Ontruiming van Hotel Noordwijk was ten onrechte' DEN HAAG/NOORD WIJK P DE VUEGER Leidse bevolking is het gezondst LEIDEN MONICA WESSEUNG De bevolking van Leiden, Alp hen en de hele regio er omheen is relatief gezonder dan die van de rest van Zuid-Holland. Men sen uit dit gebied bezoeken minder vaak ae huisarts en lig gen gemiddeld minder dagen per jaar in een ziekenhuis. Zij maken echter wel meer gebruik van fysiotherapie en kruiswerk. Ook wordt vaker een beroep ge daan op een Riagg en op be paalde soorten poliklinische specialistenhulp. Dat blijkt uit een onderzoek van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid naar gezond- ficui en gebruik van gezond heidsvoorzieningen in Zuid- Holland. Het ongezondst zijn de bewoners van de regio Dordrecht. Pagina 23: Te veel tandartsen In Leidse regio HOELANG KUNT II NOG ZONDER? Minister Ter Beek. •foto anp Hotel Noordwijk is in juli vorig jaar ten onrechte ontruimd. Dat heeft het Haagse gerechtshof in hoger beroep bepaald in de zaak die de toenmalige huurder, P. Tschin, had MDgBRMOBn tegen de eigenaar van het hotel. Northside Investments uit UNt. De oud-huurder zal nu een schadevergoeding van „min stens enkele tonnen" van Nor thside Investments eisen Omdat het hotel van QÉpBOHT wisselde op een fake veiling en een nieuwe huurder werd opge voerd die slechts op papier be stond. heeft het Hof het ontrui mingsbevel van de arrondisse mentsrechtbank van juni vorig jaar vernietigd Makelaar H. Mens van North side .Investments is inmiddels in cassatie gegaan tegen deze uit spraak van het Hot. Hij kondigt tevens aan het hotel aan ae Noordwijkse Parallelboulevard, dat sinds de ontruiming leeg staat, komend voorjaar in eigen beheer te heropenen. Mttifn abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26.45) via a ut oma tiacbe betaling' Per kwartaal (I 76.75) via accept Naam en voorlettert Telefoon (tvm controle bezorging) Nummer benkygirorekenmg L*dtch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Iwden 8 "712K1"Z0005Ï

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1