Smaak Soep is er altijd geweest Extra vitamine K en opvolgmelk voor zuigelingen T Römertopf niet meer in 'het bad' Sinterklaas zoetheilig man Woensdag 27 november 1991 R HOEVEN Vormgeving: CLARA KEMPER ANGEL ON HORSEBACK is een aan een pen geregen, al dan niet met spek omwikkelde oester, die geroos terd of gebakken met brood wordt geserveerd. DE KWALITEIT van biefstuk kan sterk verschillen. Dat is niet alleen af hankelijk van het dier, maar ook van de manier waarop de slager het vlees uitsnijdt. Biefstuk van de haas is het duurst, kogelbiefstuk het voordeligst. GOEDE WUN behoeft geen krans, alleen maar reclame BERTOLD BRECHT RECEPTEN AUBERGINECREPES Een gerecht dat perfect past in de vegetari sche keuken en geserveerd kan worden als hoofdgerecht in combinatie met een groen testoofschotel of als voorgerecht met ge raspte kaas. Halveer de aubergine (s) en stoom ze in het bovenste deel van een stoompan zacht. Neem het vruchtvlees als het zacht is uit de schil en wrijf het door een zeef. Zeef de bloem in een kom en roer hiervan met een garde samen met de eieren en de melk een glad beslag. Smelt de boter. Voeg de auberginepulp en de gesmolten boter bij het beslag en roer opnieuw. Bak van dit beslag in een grote koekepan met antiaanbaklaag kleine 'drie in de pan'-crê- pes. Keer de crêpes wanneer ze goudkleurig zijn en bak dan de andere kant. Houd de gebakken crêpes op een bord boven een pan met zachtjes kokend water warm. jariny van der Lee Zelf mciketj een geurig avontuur 1 grote aubergine of 2 kleinere; 175 g bloem; 3 eieren; 3,5- 4 dl melk; 25 g boter; zout. Nog voordat de oermens in staat was een redelijke pot samen te stellen, wist hij al een soepje op prijs te stellen. In holle boomstammen, verwarmd met uit het vuur getrokken stenen, brouwde onze primitieVe voorouder zijn soep. De uitvinding van de soepketel gaf de soepconsumptie vervolgens een enorme stimu lans, die in duistere tijden niet geheel van excessen verschoond bleef. Nodig: 100 g ge droogde bruine bo nen; 500 g winter wortelen; 2 uien;1-2 zure appels; 750 g aardappelen; zout; 250 g magere spek blokjes; 1 rookworst. VIJFSCHAFT 4 personen Dit oude streekrecept dat afkomstig is van het Utrechtse platteland is het meest ge schikt op gure Hollandse dagen. De naam dankt het gerecht aan de vijf hoofdingredi ënten: bruine bonen, winterwortelen, uien, aardappelen en appels. Er bestaat ook nog een oudere versie van dit gerecht dat zeu- venschaft heet. Deze streekschotel bevat behalve de vijf ingrediënten van vijfschaft ook nog gedroogde spikkelbonen en ge droogde pronkbonen. In plaats van spekjes en worst at men hier vers spek bij. Week de bruine bo- ,i nen een nacht in wa ter. Breng ze de vol gende dag met vers water aan de kook en laat ze dan mim 30 minuten zachtjes ko ken. Maak ondertus sen de wortels schoon en snijd ze in blokjes. Pel de uien en snijd ze in ringen. Schil de ap- pel(s), verwijder het klokhuis en snijd de vrucht in blokjes. Schil de aardappels en snijd ze in dobbelsteen tjes. Voeg al deze ingrediënten tegelijk met het zout toe en kook het geheel met deksel nog maals mim 30 minuten. Bak de spekblokjes uit. Wel de rookworst en snijd deze vervol gens in plakken. Giet het kookvocht zo veel mogelijk van de vijfschaft. Roer de spek blokjes met het spekvet en de plakken worst door de vijfschaft! FLENSJES MET KOKOSBOTER Gebruik voor de kokosboter liever geen margarine maar echte boter. Eventueel kunt u ook Braderije nemen die u gladroert met 2 eetlepels slagroom. Klop de eieren schui- HaHHaBgaaaH mig en meng hier al kloppend de gezeefde bloem en de melk bij. Nodig: voor de flens- Blijf kloppen tot een Heksen met name dreven het streven naar variatie iets te ver door aanwending van bi zarre ingrediënten (ravensnavels, achtpoti- ge spinnen, padden, geheime kruiden). Ze verloren het contact met de consument, die door alle eeuwen heen zelf wel uitmaakte wat lekkere soep was en wat niet. Moderne industriële soepbereiders hebben het contact met de thuisverbruikers altijd nadrukkelijk gezocht door planmatig de daartoe geëigende communicatiekanalen (damesbladen) open te houden. Evenzeer als destijds de marktvervreemde heksjes la ten zij zich voor vierscharen spannen (con sumentenpanels) om tot de hedendaagse soep te geraken. De ontwikkelingen in de soepsector zijn dan ook onstuimig geweest. Na de holle boomstam, de koperen ketel en uiteindelijk het conservenblik is de soep- etende mensheid nu op een tweesprong ge raakt, die tot een duidelijke keuze nood zaakt: neme men de door cateraars bereide 'culinaire' magnetronsoep in tafelffaai plas ticbakje of grijpe men het gevriesdroogde instantsoepjeszakje? Het vraagstuk is be langrijk en lastig tegelijk. Soep moet: dat is duidelijk en altijd zo geweest, maar gaan we de weg op van de industriële culinariteit of beweegt de samenleving zich bij voorkeur in de richting van pakje open, heet water er bij, even roeren, slurpen maar? Om dit pro bleem verstandig tot een goede oplossing te brengen is het nodig, terug te keren naar het ambachtelijke thuisgebeuren om het wezen van soep te doorgronden. Zelf soep maken, dus. Consumentgericht, maar met een vleugje heksendurf. Chef-kok Klaas Kasma helpt ons een eindje op weg. POMPOENSOEP Nodig: 275 gram pompoen; 150 gram witte bonen; 35 gram boter; 1 teen knof look; 3/« liter melk; peper en zout; kervel. jes: 2 eieren; 150 g bloem; 5 dl melk; zout; olie om te bak- luchtig beslag zonder klontjes is ontstaan. Bak hiervan achter el- ken voor de kokosbo- kaar dunne flensjes L ten 75 g zachte boter; 75 g basterdsuiker; 50 g gemalen kokos enkele druppeltjes ci troensap eventueel i koekepan met antiaanbaklaag. Roer de boter zalvig en meng er de bas terdsuiker door. Voeg al roerend beetje bij beetje de kokos toe en indien nodig e beetje room. Proef of nog een beetje ci troensap moet worden toegevoegd en zet de boter tot gebruik even koel. Geef de flensjes met de kokosboter. Week de bonen een nacht in water. Laat de boter smelten in een pan met een dikke bodem en voeg hierbij de ge schilde en in blok jes gesneden pom poen en de geweek- te witte bonen. Laat dit vijf minuten smoren onder het deksel. Voeg nu twee koppen water en de geknepen knoflookteen toe en laat het mengsel onder af en toe roe ren op een zacht vuur gaar worden. Neem nu een gering aantal witte bonen uit de pan voor de garnering en pureerde wittebonen- pompoenmassa. Wrijf de puree door een zeef. Breng de melk aan de kook en voeg er al roerende de puree aan toe. Laat de soep nu onder af en toe roeren tien minuten zachtjes koken tot er een mooie homogene soep is verkregen. Schep dan de soep in de borden en gameer met de achtergehouden witte bonen en wat takjes kervel. GEROOKTE PALINGSOEP Breng de bouillon aan de kook. Ont doe de paling van vel en kop en doe deze bij de bouil lon. Laat alles drie kwartier trekken. Verdeel het paling vlees in kleine stuk jes. Schil de bleek- selderij en snij er zeer fijne blokjes van. Verwijder palingkop en vel uit de bouillon en voeg de selderij toe. Laat even Ingrediënten voor een goede basisbouillon zijn bij elke slager of poelier te koop. Met een goe de bouillon als uitgangspunt kun je de meest fantastische soepen maken. Nodig: 3/« liter kippe- bouillon; 2 eidooiers; 1 deciliter room; 1 gerookte paling; 1 stengel bleekselderij; 1 eetlepel gehakte selderij. doorkoken. Roer room en dooier door el kaar, roer er een beetje warme soep door en giet vervolgens het mengsel al roerende in de soep. Blijf roeren tot de soep begint te binden. Voeg dan de stukjes paling toe en de gehakte selderij en serveer meteen. GEBONDEN MOSTERDSOEP Laat de boter smelten en doe de bloem er bij. Roer boter en bloem met een houten le pel tot een roux. Laat die even rusten en voeg er dan de bouillon aan toe. Breng nu alles al roerende aan de kook en zorg er voor dat er geen klontjes ontstaan. Als dit wel het geval is, moet de soep ge- Nodig: 1 liter runder- zeefd worden. Voeg bouillon; 25 gram bo- vervolgens room en ter; 25 gram bloem; 1 mosterd toe in hoe deciliter room; 1 lepel veelheden die van grove mosterd de persoonlijke (moutarde de smaak afhankelijk Meaux); 1 lepel glad- zijn. Verwarm dan de mosterd (Holland- de soep opnieuw, se); gehakte peterse- maar laat haar be lie voor de garnering. slist niet koken. Breng desgewenst op smaak met pe per en zout en gar neer met gehakte peterselie. Serveer Zuigelingen die borstvoeding krijgen moe ten tot de vierde maand extra vitamine K krijgen. Na de zesde maand verdient zoge naamde opvolgmelk de voorkeur boven ge wone koemelk. Dat zijn de belangrijkste ad viezen uit een rapport over zuigelingenvoe ding van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en de gezamenlijke kruisverenigin gen. Direct na de geboorte moet de pasgeborene vitamine K krijgen in de vorm van druppels (1 milligram) om de bloedstolling goed te laten verlopen. Of ook in de maanden daar na extra vitamine K moet worden gegeven is afhankelijk van de voeding. Krijgt de baby borstvoeding, dan bestaat de kans op een vitamine-K-tekort omdat borstvoeding weinig tot geen vitamine K bevat. Daarom wordt aangeraden vanaf de tweede week tot vier maanden 25 micro gram vitamine K te geven in de vorm van druppels. Verder hebben baby's die borst voeding krijgen vanaf de tweede week extra vitamine D nodig. Als de baby flesvoeding krijgt is extra toe diening van vitamine K niet nodig. Flesvoe ding (volledige zuigelingenvoeding) bevat alle nodige vitamines (ook A en D) in vol doende mate. Het zelf samenstellen van babyvoeding op basis van koe melk raadt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding af. FOTO ANP Borst of fles Borstvoeding is de meeSt natuurlijke ma nier van voeden, ondanks alle negatieve be richtgevingen over verontreinigingen in de moedermelk. Moedermelk is een uitsteken de bron van voedingsstoffen. Het beste is om geen strak schema aan te houden maar het aantal voedingen soepel aan te passen aan de behoefte van het kind. Een voor waarde is wel, dat het kind goed groeit. Borstvoeding kan gegeven wor den tot het kind 3 tot 6 maan den oud is. Als om wat voor re den dan ook geen borstvoeding gegeven kan worden, komt vol ledige zuigelingenvoeding in aanmerking. Deze voeding geeft alle benodigde voedingsstoffen. Welke voeding de eerste maan den ook wordt gekozen, het zelf samenstellen van babyvoeding op basis van koemelk wordt sterk afgeraden. De samenstel ling hiervan komt minder goed overeen met wat de baby nodig heeft. Daarom moet al snel bij voeding worden gegeven om te korten van vitamines A, D en C, ijzer en linolzuur te voorkomen. Bijvoeding In de periode tussen de vierde en zesde maand kan langzaam aan met bijvoeding worden begonnen. Het advies is om nieuwe voedingsmiddelen (gemalen fruit en groen te) geleidelijk één voor één te proberen. Uit voedingskundig oogpunt gezien is, als de baby goed groeit, pas na de zesde maand bijvoeding echt nodig. Naarmate deze bij voeding steeds meer de plaats van de hoofdvoeding gaat innemen, wordt het be langrijker op de samenstelling te letten: niet te veel eiwit, en niet te weinig vet. Een zui geling heeft in verhouding meer vet nodig dan een volwassene. In het rapport wordt duidelijk de voorkeur uitgesproken van opvolgmelk boven gewo ne koemelk. Door de bijvoeding krijgen zui gelingen namelijk al meer dan genoeg eiwit binnen. Opvolgmelk bevat minder eiwit dan gewone melk en meer ijzer. Ook het vetgehalte is precies goed. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding beveelt aan om baby's van zes maanden tot één jaar een halve liter opvolgmelk per dag te geven. Als hiernaast ook nog yoghurt of gewone melk gegeven wordt, dan verdient volle yoghurt of melk de voorkeur. Tot de zevende maand is het goed deze yoghurt of melk met wat water te verdunnen Wacht met het geven van graan- en meel- produkten (brood en pap) zeker tot na de zesde maand: aanstaande coeliakie- of spruwpatiëntjes zouden in die vroege pe riode er veel last van hebben. INEKE VOLKERS VOORUCHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING De Römertopf hoeft 'niet meer in het bad'. De nieuwe kookpot (111 -5). die 39,95 kost, hoef je alleen maar even af te spoelen onder de kraan. Bij de nieuwe uitvoering van de Romeinse pot zit ook een kookboek je. Bij sommige recepten is rekening gehou den met de nieuwste ontwikking op kook- gebied: de magnetron. Hierin worden de bereidingstijden tot mim de helft terugge bracht. Een LAMSCURRY bij voorbeeld moet in de oven 1 uur en 45 minuten sto ven; in de magnetron is dit gerecht in 50 minuten klaar. LAMSCURRY ja, als, je het goed beschouwt. zou je ons aller grootvader Sinter- M klaas m plaats van <i< ioedheilig- man het best Zoetheiligman kunnen noe men. Want er gebeurt, alle goede raad van de tandartsen ten spijt, heel wat zoetigs op dit typische Nederlandse (kinder)feest. Het lijkt er bijna op of het verjaarsfeest van de Sint een onuitgesproken alibi is om alle voorgenomen afslankprocedures maar even op te schorten en in diezelfde stroomver snelling de kinderen ook maar eens 'snoep- vrii' te geven. Je noeft niet eens zo zwak in je schoenen te staan om Sints verjaardag uitbundig en ca lorierijk mee te vieren. Want maak maar eens een wandelingetje door de stad en het zaJ u opvallen dat de etalages van de patis seriewinkel en de banketbakker in dit jaar getijde nog rijker gevuld zijn dan in andere seizoenen. Met fantasierijke, kleurige mar sepeinen uitstallingen en ga zo maar door. Geen wonder dus dat juist kinderen zich vergapen en er al van dromen dat in ruil voor van watten wolkjes voorziene geteken de stoomboten en uit moeders provisiekast 'geleende' winterwortels, al die lekkernijen door de schoorsteen in hun schoen terecht komen. En daar gaat het ook om, werd me door Michel Roux. de Franse meesterpatis- sier, die in Londen het fameuze driesterren restaurant Le Gavrochre uitbaat, toever trouwd. „De patissier verkoopt graag een stukje blijdschap aan kinderen", zei hij te- Wie er op let. merkt dat de feestmaand ook steeds vroeger begint. Vooruitstrevende winkeliers hebben zelfs, nog voor het heer lijk avondie is gekomen, de kerstboom al opgetuigd. En speculaas ligt tegenwoordig al in de schappen wanneer we er zo langza merhand aan gaan denken de tuinmeube len maar weer eens op zolder te gaan zet ten. Bij onze zuiderburen gaat dat geheel anders, want daar vindt speculaas het woord schijnt afkomstig te zijn van het La tijnse woord 'speculator' vrij vertaald 'hij die alles ziet' en dat lijkt dan weer met de zoetheiligman te maken te hebben het jaarmarkten t Maar het aardigst en voor velen ook het Smakelijkste dikmakertje van deze feestelij ke tijd is de chocoladeletter, die het ondub belzinnig succesnummer is. Want, of u het gelooft of niet er gaan in deze tiid 16 (ZES TIEN) miljoen over de toonbank. Wie de eerste chocoladeletter op de markt bracht is niet bekend. Op die vraag kon ook Dutch Cocoa-directeur Alexander de Vries me geen antwoord geven. De letter van choco lade schijnt aan het begin van deze eeuw 'geboren' te zijn. En in ieder geval staat vast dat de bedenker een lekkerbek geweest moet zijn.... Ik wens u een in alle opzichten zoet heilig avondje. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal LIEVELINGSRECEPT „Omdat de hoofdmaaltijd een beetje aan de krappe kant was. besloot ik een voedzaam toetje te maken. Ik keek in de kast wat ik in huis had en dit was wat ik maakte schrijft MEVROUWH I M l Hl 1st HYUTI OEGSTGEEST. „De kinderen vonden CA ROLINE'S VERRASSING heerlijk." "■■"■■^^""■■"Römertopf even onder Nodig voor 4 perso- stromend water hou- nen: 1 kg lamsbout; den en uit laten lekken, zout; cayennepeper Vlees van het bot ne- kerrie; 2,5 dl bouillon;men en in blokjes snij- 6 eetlepels chutney; den. Kruiden met zout, 1 kleine appel; 1 eetl. cayenne en kerrie, rozijnen. Bouillon langzaam ver- warmen en hierin de chutney al roerend op lossen. Appel schillen, in kleine stukjes snij den. Rozijnen bij de bouillon en chutney doen. Vlees in de Romeinse pot leggen. Hierop de stukjes appel en daarop de stuk ken bot leggen. Bouillon met chutney en ro zijnen er over uitschenken. Deksel op pot leggen en in een koude oven schuiven. In stellen op 220 graden C (gasstand 5). Lams- cunry in l uur en drie kwartier gaar laten worden. In de magnetron 50 minuten op hoogste stand, tussentijds eenmaal omroe ren. Serveren met droge rijst. Nodig: 1 liter melk; custardpoeder; 3 of 4 appels; handje müsli; suiker kaneel; pakje bladerdeeg. Maak van de melk en de custardpoeder een vla (dus geen pudding of pap). Snij de appels in plakken. Doe de vla in een in gevette ovenschaal. Strooi er wat müsli in om het geheel wat dildcer te maken. Steek de appelschijfjes er in. strooi er nu wat suiker en kaneel op en dek alles af met bladerdeeg- Prik voorzichtig gaatjes in het deeg en zet de schaal ongeveer 20 minuten in een voorverwarmde oven op 200 graden C. Warm s ngsrecept s bladen, Po: Hebt u ook c dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a redactie 'Smaak' De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toege/on den.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11