Buitenland Granaatregen op Osijek Ex-communist Nabiev wint verkiezingen Tadzjikistan Walesa tegen Olszewski Ook Tsjecho-Slowakije dreigt uiteen te vallen EG-akkoord over sancties Europese monetaire unie Gevechten in Burundi Extra aantal Marokkanen naar Westelijke Sahara Zeker duizend doden bij strijd hoofdstad Somalia Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving WIM ENT1US 5 ONDER DRUK VAN DE INTERNA TIONALE opinie heeft Japan van daag besloten de visvangst met dnjf- netten, de beruchte „muren des doods" waarmee alle leven uit zee wordt opgehaald, voor het eind van 1992 volledig te verbieden. NIEUWSLIJN Veiligheidsraad bespreekt toestand in Joegoslavië Homobeweging loochent 'waarden gezin' Het Argentijnse Hooggerechtshof heeft gisteren het verzoek van een belangenbehartigingsorganisatie van homoseksuelen om wettelijke erkenning van de hand gewezen. De motivatie van het hof luidde dat „deze minderheid de waarden van het gezin en de maatschappij loochent". De organisatie streeft sinds 1989 naar rechtspersoonlijkheid. De weigering heeft de Argentijnen enigszins verrast, aangezien president Carlos Menem en enkele van zijn ministers de afgelopen dagen hun steun hadden uitge sproken voor het streven van de homo-organisatie naar rechts persoonlijkheid. Geen pak slaag voor kinderen Het Duitse parlement en de regering willen een verandering in de wet aanbrengen die het aan ouders verbiedt hun kroost een 'opvoedkundig pak rammel' te geven, waaronder de populaire oorvijg. In de Berliner Tageszeitung liet de voorzitter van de Kin dercommissie van de Bondsdag, Norbert Eimer, weten dat met de nieuwe wetgeving duidelijk gemaakt moet worden dat „een pak rammel geen manier van opvoeden is". Guyana stelt verkiezingen uit Guyana heeft onder druk van het buitenland de voor 16 decem ber geplande verkiezingen afgelast. President Hoyte moest giste ren erkennen dat het kiezersregister niet op tijd ldaar kan zijn. Volgens het Carter-centrum in Atlanta, geleid door de voormali ge Amerikaanse ex-president Carter, ontbreken 130.000 van de naar schatting 340.000 kiesgerechtigden. Het register was opge steld door vertrouwelingen van de president. Zijn partij, de People's National Congress regeeert het buurland van Suriname al sinds de onafhankelijkheid in 1966. De verwachting is dat de PNC bij vrije en eerlijke verkiezingen de macht zal verliezen. Een nieuwe datum is niet vastgesteld. Mobuto benoemt opnieuw een premier Nguza Karl I Bond is de nieuwe premier van Zaïre. De derde in een maand. President Mobutu Sese Seko maakte zijn benoe ming gisteravond bekend. Karl I Bond, een voormalige premier, volgt Mungul Diaka op die enkele weken geleden als eerste mi nister werd aangewezen. Diaka is de leider van een van de grootste oppositiepartijen, de Unie voor Onafhankelijke Federa listen en Republikeinen, binnen de „Heilige Unie". Vorige week vrijdag werd hij uit de coalitie gegooid omdat hij de belangrijk ste leider, Etienne Tshisekedi, en zijn naaste medewerkers open lijk een dictator had genoemd. Senaat keurt CFE-verdrag goed De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met negentig tegen vier stemmen het vorig jaar tussen Navo en het voormalige War schaupact gesloten CFE-verdrag geratificeerd over vermindering van conventionele wapens in Europa. De Senaat stemde even eens in met een voorstel Moskou een bedrag van bijna 1 miljard gulden te geven voor de vernietiging van de helft van het kern wapenarsenaal. De financiële hulp is nodig om te voorkomen dat de nucleaire ladingen in handen komen van afgescheiden republieken, andere naties of terroristen. Einde staat van beleg in Zuid-Ossetië Het parlement van Georgië heeft gisteren de staat van beleg op geheven in de enclave Zuid-Ossetië, waar etnisch geweld aan meer dan 250 mensen het leven heeft gekost, zo heeft persbu reau Tass gemeld. Het parlement hoopt dat hierdoor de span ning in het gebied vermindert. De volksvertegenwoordiging van Georgië had de noodtoestand een jaar geleden uitgeroepen na etnische botsingen tussen Georgiërs en Osseten. Voor de kalkoen is op de Ameri kaanse feestdag Thanksgiving tra ditioneel een rol toebedacht als middelpunt van de feestdis. Van daar dus dat dit exemplaar zich uit de voeten probeerde te maken toen het voor het Witte Huis een presentatie van president Bush moest opluisteren. Het beest wacht overigens een vredig lot, hij mag naar een plaatselijke kinder boerderij. Miljoenen soortgenoten staan donderdag dampend in de Amerikaanse huiskamers, waar dan de aankomst van de onder andere uit Leiden vertrokken Pil grim Fathers in 1625 wordt 'her dacht' foto afp j. da vid ake Winst autonomie-partij in Italië De Liga van Lombardije heeft gisteren bij gemeenteraadsverkie zingen in Brescia de suprematie van de Italiaanse christen-de mocraten doorbroken door een kwart van de stemmen in de wacht te slepen. De Liga behaalde 24,03 procent van de stem men, de christen-democraten verloren acht procent en moesten genoegen nemen met 24,16 procent. De Liga streeft naar meer autonomie voor noordelijke regio's als Lombardije. Zij vindt dat het dynamische Noorden in zijn ontwikkeling wordt tegenge houden door het arme zuiden en de bureaucraten in Rome. Eenzijdig bestand guerilla's Djibouti De guerrillastrijders van het Front voor het Herstel van Eenheid en Democratie (FRUD) staken vanaf morgen hun vijandelijkhe den in het noorden van Djibouti. De organisatie wil dat Frank rijk bemiddelt om een eind aan het conflict te maken. De guer rillastrijders van het FRUD, die behoren tot het Afarvolk, hebben twee weken geleden een grootscheeps offensief ontketend in het noorden van het Oostafrikaanse ministaatje. Ze hebben kleine militaire posten ingenomen, maar het regeringsleger heeft de steden Obock en Tadjoura nog in bezit. WARSCHAU DPA Ondanks het nieuwe staakt-het-vuren en de op heffing van de blokkades van federale kazernes in heel Kroatië, gingen eenhe den van het Joegoslavische leger gisteren onvermin derd door met de omsinge ling en beschieting van Os ijek. Honderden mortier granaten regenden op alle delen van de stad, waar door de inwoners in de on dergrondse schuilkelders moesten blijven. OSUEK/NEW YORK Ind-AFP-Rtr-DPA De stad ligt al zes dagen hevig onder vuur en de federale troe pen en Servische milities nade ren de buitenste voorsteden. Het grootste deel van Osijek zit zonder elektriciteit en verwar ming en de voedselvoorraad is danig geslonken. Het niet aflatende offensief tegen Osijek duidt erop dat het leger de regionale hoofdstad van oostelijk Kroatië wil inne men, voordat een vredesmacht van de Verenigde Naties in het gebied kan worden gestatio neerd. Leiders van de van de Voor deze Kroatische vrouw, die huis en haard bij de gevechten om Vukovar heeft verloren, is er slechts èén troost in alle ellende: ze leeft nog. Vukovar is 86 dagen belegerd geweest en werd anderhalve week geleden ingenomen door de Serviërs en het Joegoslavische leger. foto ap srdianiuc Servische milities waarschuw den gisteren dat ze VN-troepen zullen beschouwen als een 'be zettingsmacht' als ze worden gestationeerd langs de huidige grenzen tussen Servië en Kroa tië. De Veiligheidsraad praat van avond verder over de vredes macht voor Joegoslavië. De V- raad besprak gisteravond achter gesloten deuren de vredesmis sie van VN-gezant Cyrus Vance, die zaterdag in Genève bemid delde bij de totstandkoming van het 14de bestand in Kroatië. Frankrijk en Duitsland had den om spoedoverleg gevraagd met het oog op de steeds slech ter wordende situatie in Joego slavië. Frankrijk pleitte voor het snel sturen van VN-troepen. Op tafel in New York liggen twee resoluties, ingediend door Frankrijk. Groot-Brittannië en België (dat tijdelijk lid is van de V-raad), die voortvloeien uit de afspraken binnen de Europese Gemeenschap. De eersie resoluiie roept het Joegoslavische leger en de Ser vische en Kroatische milities op duurzame omstandigheden te scheppen zodat er een VN-vre- desmacht in Joegoslavië kan worden gestationeerd. In de tweede resolutie vragen de EG- landen om een olieboycot tegen de partijen die de vredespogin gen dwarsbomen. Hierbij wordt vrij onomwonden gedoeld op Servië. Van cruciaal belang is de op stelling van China, een van de vijf landen met vetorecht. Pe king staat op het standpunt dat de V-raad zich niet moet be moeien met 'binnenlandse aan gelegenheden' in Joegoslavië, maar VN-kringen in New York verwachten dat China onder Amerikaanse druk zal bijdraai- Ouderen kunnen in de voormalige Sovjetunie met hun pensioen vaak niet voldoende eten kopen, als ze al de energie hebben om uren in de rij te staan voor de schaarse levensmiddelen. Overal zijn daarom gaarkeukens ingericht, waar gratis eten wordt gegeven. Voor deze 77-jarige vrouw is het een uitkomst foto apuu heunc shino ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELLINCA MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De eerste vrije verkiezingen in de voormalige Sovjet-republiek Tadzjikistan hebben de ex-com munist Rachmon Nabiev het presidentschap bezorgd. Zijn voornaamste rivaal, de 47-jarige filmregisseur Davlat Choedona- zarov. beschuldigt Nabiev ech ter van kiezersbedrog en intimi datie en zegt de bewijzen ervan op foto- en videofilms te heb ben. Hij heeft een klacht inge diend bij de verkiezingscom missie. Nabiev krijgt volgens voorlopige tellingen 60 procent van de stemmen. Choedonazar- ov zou rond de 30 procent van de kiezers achter zich hebben gekregen In het parlement van Bratislava wordt al over een mogelijke Slowaakse onafhanke- lijkheisverklaring gesproken. Of die op dit moment een meerderheid zou krijgen, is overigens twijfelachtig. Toen 34 Slowaakse politici eind september het initiatief namen tot een Declaratie voor een Soeverein Slo wakije, kregen ze slechts 61 van de 132 stemmen in het parlement achter zich. Nog overheerst in Bratislava het gevoel dat er een of andere vorm van gezamenlijk heid moet blijven. Maar of dat een federatie met grotere zelfstandigheid voor beide de len moet worden, of een confederatie waar in ieder deel vrijwel geheel zelfstandig is, dat zijn van die vragen waar ook de Slo waakse politici onderling niet uit zijn. Aan Tsjechische zijde wordt met argus ogen naar de ontwikkelingen gekeken. De afscheiding van Slowakije zou koren op de molen zijn van nationalistische groeperin gen in Bohemië en Moravië, die een op splitsing van het Tsjechische deel nastre- Volgens de Tsjechen is een eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring van Slowakije feitelijk niet mogelijk, omdat die in strijd is met de grondwet. Bovendien, aldus Praag, is het huidige Slowaakse parlement hele- maal niet gemachtigd zo'n beslissing te ne men. De kiezers hebben bij de parlements verkiezingen vorig jaar juni bepaald niet massaal voor het nationalisme gekozen. President Havel heeft in september voor gesteld de kwestie in een referendum aan Alsof één oorlog in het voormalige Oostblok niet genoeg is, dreigt nu ook Tsjecho-Slowakije onder druk van het nationalisme uiteen te vallen. De Tsje chische republieken en Slowakije lijken onoverbrugbaar ver uit elkaar te staan. het volk voor te leggen. Maar de Slowaakse nationalisten voelen daar weinig voor. Ze zijn zich ervan bewust dat hun ideeën op dit moment weinig kans op een meerder heid maken. Deze week moet het federale parlement een besluit nemen over Havels voorstel. De president kreeg vorige week massale bijval van tienduizenden betogers in Praag én Bratislava. Havel heeft verder gepoogd de eenheid te bewaren met een voorstel voor een nieuwe grondwet, die beide republieken meer zelf standigheid moet garanderen. Maar de be sprekingen daarover liepen twee weken ge leden stuk, omdat noch de vertegenwoordi gers van het Tsjechische, noch die van het Slowaakse parlement zich achter de opzet konden scharen. Het nationalisme in Slowakije vindt een dankbare voedingsbodem in de snel ver slechterende economische situatie. De werkloosheidscijfers maken zonneklaar waar de schoen knelt. Terwijl in de Tsjechi sche republieken bijna 4 procent van de werknemers geen baan heeft, staat in Slo wakije inmiddels haast 10 procent van de werknemers op straat. De Slowaken wijzen met een beschuldi- De voorzitter van de Poolse Christelijk-Nationale Unie, Wieslaw Chrzanowski (68). is gisteren gekozen tot voorzitter van het nieuwe Huis van Afge vaardigden. Hij kreeg 267 van de 460 stemmen. Daarmee tekent zich binnen het parlement een duidelijke meerderheid af voor de „cen trum-rechtse regeringscoalitie" van vijf partijen, die niet alleen Chrzanowski als voorzitter naar voren schoven maar ook de ad vocaat Jan Olszewski als nieuwe premier hebben voorgedragen. Na de verkiezing van Chrza nowski deelde president Lech. Walesa aan het parlement mee dat hij het aftreden van de hui dige regering van Jan Krzystof Bielecki niet aanvaardt. „Het vormen van een nieuw kabinet kost tijd en tot dan toe moet er geregeerd worden motiveerde Walesa zijn besluit. Walesa verzet zich tegen de benoeming van Olszewski, deels uit vrees dat een centrum rechtse regering zal terugkomen op het strikte economische her vormingsbeleid dat sinds twee jaar in Polen wordt gevoerd. BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een akkoord in de EG over de economische en monetaire unie (EMU) is weer een stapje dichterbij gekomen. De EG-mi nisters van financiën werden het gisteren (maandag) in Brus sel eens over de wijze waarop landen die van hun financiën een rommeltje maken, door de anderen tot de orde geroepen kunnen worden. In de monetaire unie, die vol gende maand in Maastricht moet worden beklonken, is een aantal criteria opgenomen, waaraan straks alle landen moeten voldoen. Zo mag het begrotingstekort hooguit drie procent zijn, mag de staats schuld niet hoger zi|n dn 60 procent van het bruto nationaal produkt bedragen en mag de inflatie niet sterk van het EG-ge- middelde afwijken. Willen die criteria effectief zijn, dan zijn strafmaatregelen nodig tegen overtreders. De mi nisters zijn het nu eens gewor den over een stel maatregelen, oplopend van openbare waar schuwingen tot boetes. Een voorstel van Kok om als straf EG-subsidies te kunnen intrek ken haalde het niet. NAIROBI AP-GPO Bij gewapende aanvallen op di verse regeringsdoelen in Bu jumbura, de hoofdstad van het Oostafrikaanse Burundi, zijn de afgelopen dagen zeker tien do den gevallen. Het leger is inge zet om de veiligheid in de stad te herstellen en is gisteren be gonnen met huiszoekingen op jacht naar illegale wapens. De regering beschuldigt de verboden partij voor de Bevrij ding van de Hutu-stam 'Palipe Hutu' van de aanvallen, die de ergste zijn waarmee Bujumbura ooit te kampen heeft gehad. Volgens premier Adrian Si- bomana is deze partij uit op het vergieten van bloed van on schuldige burgers en wil zij de verzoeningspolitiek van presi dent Pierre Buyoya saboteren. Palipe Hutu's president Etienne Karatasi heeft alle be schuldigingen van de hand ge wezen en het geweld in de stad fel veroordeeld. Zijn partij is ge kant tegen de dominantie door de Tutsi-stam van Burundi's re gering. De Hutu's vormen de grootste stam in het land. mafif zijn sterk ondervertegenwoor digd in het gehele overheidsap paraat. In Bujumbura werd gisteren hier en daar nog gevochten tus sen soldaten en rebellen. De straten in de hoofdst.i.i WVCD volgens diplomaten verlaten, nadat de regering 's morgens de bevolking had bevolen binnen te blijven. Een diplomaat zei dat het leger bezig was een kordon om de stad te leggen. gende vinger naar Praag, waar minister van financiën Vaclav Klaus een economisch hervormingsbeleid heeft opgesteld dat vol gens hen weinig rekening houdt met de problematiek van de kleinste republiek. On der de communisten is Slowakije tot cen trum van de Tsjechoslowaak.se zware indu strie gebombardeerd. En het is juist deze in dustrie. met enorme, vaak zeer ondoelmatig geleide bedrijven, waar op dit moment de zwaarste klappen vallen. De verhouding tussen de beide republie ken is sinds de oprichting van Tsjecho-Slo wakije in 1918 nooit zonder strubbelingen verlopen. Een kleine, maar groeiende groep mensen denkt met weemoed aan de paar jaar tijdens de Tweede Wereldoorlog waarin Slowakije als Duitse marionettenrepubliek 'zelfstandig' was. Een zeker nationalisme is inmiddels vrij wel geen enkele Slowaakse partij meer vreemd. De belangrijkste is de Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS). een afsplitsing van Burgers tegen (ieweld (VPNJ, de Slowaakse tegenhanger van de Burgeralliantie in Praag. De HZDS. onder leiding van ex-premier Vladimir Meciar, koos in april dit jaar voor een zelfstandig bestaan vanwege diepgaande meningsver schillen over de toekomst van Slowakije en de te volgen economische koers. Met zijn gematigde nationalistische koers heeft Me ciar inmiddels een kwart van de kiezers achter zich weten te krijgen. autoriteiten en Polisario. Er zijn inmiddels i twijfels gerezen over de onpar tijdigheid van de functionaris sen in de VN-delegatie. Infor matie die Polisario in vertrou wen aan de VN-vertegenwoor digers had gegeven, is doorge speeld naar de Marokkanen. Ook heeft de VN nog niet for meel geprotesteerd tegen het tentenkamp in El Ayoun, hoe wel het kamp een overtreding is van de vredesovereenkomst die na maandenlange onderhande lingen door de VN Veiligheids raad werd opgesteld. Volgens deze overeenkomst vormt de Spaanse volkstelling, van 1974 de basis voor de lijs van stemgerechtigden. Ook" mensen die kunnen aantonen dat ze in 1974 in het gebied woonden maar niet in de volks telling waren meegenomen, mogen stemmen. De Marok kaanse autoriteiten zeggen dat de mensen die in het tenten kamp zijn gebracht meer dan dertig jaar geleden door de Spanjaarden en de Fransen uit dit gebied zijn verdreven. THE INDEPENDENT Marokko heeft tienduizenden families verhuisd uit zuidelijke gebieden van het land naar een enorm tentenkamp in het cen trum van El Ayoun, de hoofd stad van de door Marokko be zette Westelijke Sahara. Dit om in het volksreferendum, dat vol gend jaar onder het toezicht van de Verenigde Naties wordt gehouden, zeker te zijn van een Marokkaanse overwinning. De onafzienbare rijen leger tenten zijn elk voorzien van een kaartje met de naam van een dorp of stam uit zuid-Marokko. De bewoners worden geacht volgend jaar te stemmen v6ór integratie van de voormalige Spaanse kolonie met Marokko en tegen onafhankelijkheid on der Polisario, de vrijheidslx-we ging die al achttien jaar stri|dt voor zelfbeschikking. Maar of de bewoners van de tentenkam pen überhaupt de kans krijgen om te stemmen, hangt af van de uitkomst van onderhandelingen tussen de VN, de Marokkaanse NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT De strijd in de Somalische hoofdstad Muqdisho. die giste ren zijn negende dag in ging, heeft volgens hulpverleners ter plaatse inmiddels aan ruim dui zend mensen het leven gekost, terwijl tussen de 4000 en 5000 gewonden zijn gevallen. De si tuatie is het erbarmelijkst in het noordoosten van de stad waar de gevechten zich nu concen treren en de bevolking zo goed als verstoken blijft van medi sche hulp Manschappen van generaal Mohamed Farah Aideed vtxt- den gisteren opnieuw HmIM uit op het noordoostelijk deel van de Somalische hoofdstad waar /i]n aartsrivaal president Ali Mahdi Mohamed en diens aanhang zich ophouden. „De situatie is hier heel, heel erg slecht", aldus een hulpverlener van Artsen zonder (-ren/en, du- het getroffen stadsdeel be/o< ht

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5