Binnenland Zes jaar gevangenisstraf geëist tegen Zegwaard ip- 'Schiphol blijft bij top vier in Europa' Liberia: Zelfbeschikking Antillen onaantastbaar Examens worden slecht nagekeken Actiecomité Nijenrode dagvaardt stichting Koopkracht bejaarden volgend jaar omlaag Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Loos alarm bij ambassade VS De omgeving van de Amerikaanse ambassade in het centrum van Den Haag is gisteravond rond half elf ontruimd nadat de politie een anonieme bommelding had ontvangen. Volgens de beller zou rond kwart voor elf een bom ontploffen bij de ambas sade. De politie sloot het Lange Voorhout, het Korte Voorhout en het Toemooiveld enige tijd af voor verkeer en publiek. Een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg, tegenover de ambas sade, moest worden afgebroken. Het publiek moest de schouw burg verlaten. Kort na elf uur werd het alarm opgeheven. Gunstig jaar voor horeca De omzet van de Nederlandse horeca is in de eerste negen maanden van 1991 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 7,5 procent gestegen. Tot en met september steeg de omzet van restaurants met 10,4 procent, die van cafés met 6,1 procent. De hotels bereikten een omzetstijging van 2 procent. De geld- omzet van de recreatiesector, zoals jeugdherbergen, campings en vakantiecentra, nam in de eerste negen maanden van dit jaar toe met 8,3 procent. Voorwaardelijke straf grafschenner De politierechter in Zwolle heeft een 21-jarige man uit Nijkerk veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man stond terecht wegens grafschennis. In de nacht van 10 op 11 augustus vernielde hij 96 grafstenen, -zerken en -palen op de algemene begraafplaats in zijn woonplaats. Een van de zerken werd door de politie in een boom aangetroffen. De totale schade is becijferd op 14.000 gulden. Hiervoor wordt een terugbeta lingsregeling getroffen. De Nijkerker vertelde de politierechter dat hij niet weet wat er die nacht in hem is gevaren. „Het was alsof ik werd geleid. Ik werd de volgende ochtend wakker en dacht dat ik alles had gedroomd", aldus de man die onder in vloed van drank en hasj was geweest. Hoofdagent uit functie gezet De korpsleiding van de Amsterdamse politie heeft een 42-jarige hoofdagent van het bureau Leijenberghlaan gisteren uit zijn functie gezet. De hoofdagent onderhoudt volgens de korpslei ding ongewenste contacten met criminelen. 'Ernstige misdrijven tegen het milieu Officier van justitie mr. N. Zandbergen heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag zes jaar cel geëist tegen W. Zegwaard. Volgens de officier maakte hij zich schuldig aan misdrijven tegen het leefmilieu, die ernstig moeten worden opgevat voor de huidige en toekomstige genera ties. Tegen het Delftse afvalbedrijf Zegwaard eiste hij een boete van zes ton en een terugvordering van 350.000 gul den 'wegens wederrechtelijk genoten voordeel'. De Zeg- waard-ontstoppingsservice moet volgens de officier een boete van twee ton betalen. Zegwaard sleepte daarente gen een groot deel van het afval naar Delft om het daar te vermengen. „Het was puur een centenkwestie", aldus de offi cier van justitie. Alleen al door te fingeren dat afval in de AVR werd verwerkt, maar in werke lijkheid in België werd gestort, zou Zegwaard per jaar drie ton hebben verdiend. Zandbergen stelde dat over heden als de provincie Zuid- Holland, de gemeente Den Zandbergen merkte op dat het plegen van strafbare feiten bij het afvalbedrijf dagelijkse prak tijk was. Het is de officier van justitie duidelijk dat bij het be drijf chemisch afval met huis vuil werd gemengd dat op stort plaatsen terechtkwam. Klanten kregen valse bonnen waarmee werd gesuggereerd dat het che misch afval naar de afvalver werking Rijnmond zou gaan. Haag en Waalse autoriteiten weinig valt te verwijten. Zeg waard heeft hen constant op het verkeerde been gezet, aldus Zandbergen. Dat Zegwaard be dreven was in het ondoorzich- telijk maken van de bedrijfsvoe ring, bleek uit de „kerstboom aan bv's" die justitie aantrof. Het Openbaar Ministerie had tweeëneenhalf jaar nodig om de Zegwaard-groep te ontrafelen. Daaruit werd duidelijk dat „Zegwaard alles inzamelde waaraan te verdienen viel". In totaal heeft Zegwaard 330.000 ton afval naar België ge transporteerd. Daarnaast werd veel bouw- en sloopafval ver mengd met chemische stoffen en naar stortplaatsen in Zoeter- meer en Bergschenhoek ge bracht. Het ging daarbij volgens de officier van justitie om as best, aluminium, verfresten en rioolslib. Ook loosde Zegwaard in haar wasplaats rechtstreeks op het riool, waardoor chemi sche stoffen via de waterzuive ringsinstallatie Houtrust in de Noordzee terecht konden ko men. Volgens Zandbergen was Zeg waard ondanks ziin ontkenning wel degelijk betrokken bij alle il legale pralctijken. Hij tekende de facturen en vergunningaanvra gen zelf en kwam volgens me dewerkers veelvuldig in de hal waar werd gemengd. De bewering dat Zegwaard van de hele gang van zaken in het bedrijf op de hoogte was. deed advocaat mr. R. Verbunt af met „lariekoek". Het bedrijf had een oppervlakte van 96.000 vierkante meter en een jaarom zet van 60 miljoen gulden, stel de hij. Verbunt verweet het Openbaar Ministerie met de zaak Zegwaard een voorbeeld te willen stellen. De uitspraak wordt verwacht op 10 december. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Cipier eist van TROS smartegeld HILVERSUM ANP Een bewaker van het Penitentiair Selec tie Centrum (PSC) in Den Haag eist van het TROS-programma Crime Time en het weekblad Aktueel een schadevegoe- ding van 2 miljoen gulden. De bewaker wordt verdacht van wapenhandel en cri minele contacten met een gedetineerde uit het PSC. Hij is sinds begin november geschorst nadat Crime Time een in het geheim gemaakte video uitzond waarop ae bewaker de gedetineerde een wapen verkocht. In Aktueel volgde het verhaal Volgens advocaat Nolet van de bewa ker hebben de TROS en Aktueel de priva cy VU zijn cliënt met voeten getrvdi n Gesprekken in een afgesloten ruimte zijn afgeluisterd. Ook is de bewaker duidelijk herkenbaar in beeld gebracht. Volgens Nolet is zijn cliënt door alle publiciteit volkomen uitgerangeerd en dreigt Uj ernstige finaiK iele v h.nle ie U) den. De hoge schadevergoeding dient volgens de advocaat journalisten duide- hik ti' maken dat privacy moei worden geëerbiedigd. WILLEMSTAD ANP Premier Maria Liberia van de Nederlandse Antillen heeft gis teren gezegd dat de Antilliaanse eilanden niet van plan zijn „een millimeter noch een dubbeltje" van hun zelfbeschikkingsrecht op te geven. „De klok kan, voor wat de status aparte die wij wensen, niet worden terugge draaid", zei ze in het Antilliaan se parlement. De vergadering was aange vraagd door de oppositie, die wilde worden ingelicht over af spraken die Antilliaanse gezags dragers in Nederland hebben gemaakt met minister Hirsch Ballin van Antilliaanse Zaken over de staatkundige herstruc turering en eventueel door Ne derland te verstrekken begro- tingssteun. Premier Liberia zei dat Hirsch Ballin niet moet denken de staatkundige herstructurering te kunnen sturen door „wat wis selgeld" op tafel te leggen. Zij doelde op de financiële steun die Hirsch Ballin wil geven aan de drie kleine eilanden Bonaire, Saba en St. Eustatius om het uiteenvallen van de Antillen te voorkomen. Maria Liberia was het ook on eens met de wijze waarop mi nister Hirsch Ballin in Neder land de zaken voorstelt. „Als hij het heeft over bestuurlijke on macht en troep op de Antillen zijn dat ongenuanceerde uit spraken", aldus Liberia. ZOETERMEER ANP De wettelijk verplichte tweede correctie van de eindexamens gebeurt op de havo en in het vwo in meer dan de helft van de gevallen niet volgens de regels. Dit blijkt uit een onderzoek van de onderwijsinspectie dat staatssecretaris Wallage van on derwijs gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd Op de havo gebeurt de twee de correctie slechts in 41 pro cent van de gevallen geheel vol gens de regels, constateert de inspectie uit een onderzoek on der 700 correctoren. In het vwo is dit percentage 47. Op de mavo en in het lbo is de situatie een stuk beter. In die sectoren van het voortgezet on derwijs houdt volgens de in spectie 85 procent van de cor rectoren zich aan de voorschrif ten zoals die zijn vastgelegd in het Eindexamenbesluit Eindexamenwerk wordt be halve door de eigen leraar ook nog nagekeken door een leraar van een andere school, de zoge heten 'tweede corrector', zo is in dit besluit geregeld. In onder ling overleg tussen beide leraren wordt vervolgens het cijfer vast gesteld. De onderwijsinspectie trekt uit het onderzoek de conclusie dat de opzet van de tweede cor rectie moet worden gewijzigd De inspectie wil dat ae tweede nakijk-ronde voortaan in tijde lijk ingerichte HÉOOÉi MOOI gebeurt. De Informatiserings bank km dn Boston oqpnlB Staatssecretaris Wallage schrijft de Tweede Kamer dat hij op dit moment nog niet wil beslissen OOM ÓM OdllM VOD do inspectie. De bewindsman wil het advies betrekken bij andere wmfcilnfi rand do dodn mens die hmdon zijn Redacteuren van het Nieuwsblad in Til burg gingen gisteren de straat op en deel den aan voorbijgan gers pamfletten uit waarin ze uitlegden waarom ze gisteren staakten tegen de voorgenomen fusie met net Brabants Dagblad in Den Bosch. Vandaag ver schijnt de krant hele maal niet. FOTO cPD ROLAND DE BRUIN B REU KELEN ANP Studenten, oud- en toekomstige studenten en twee hoogleraren, verenigd in het Comité Nijenro de Blijft, heeft een rechtszaak aangespannen tegen de stich ting Nijenrode. Zij willen op die manier voorkomen dat de drie jarige opleiding bedrijfskunde in Breukelen wordt stopgezet. Het proces dient in januari in Utrecht Aanleiding tot de dagvaarding is de besluitvorming rond de af slanking van Nijenrode op een vergadering van het algemeen bestuur op 8 oktober. Tijdens deze vergadering werd het be stuur geconfronteerd met de af spraken tussen het dagelijks be stuur en de directie met het mi nisterie van onderwijs, geba seerd op het stopzetten van de jaarlijkse subsidie van twaalf miljoen gulden. Als gevolg daar van werd besloten de driejarige basisopleiding te schrappen. De studenten en hoogleraren die de stichting Nijenrode heb ben gedagvaard, vinden dat de datum van de bewuste vergade ring op een te korte termijn is vastgesteld. Tevens vallen zij over de summiere agendabe schrijving. het niet tijdig toestu ren van Wschikbare informatie en het niet overhandigen van de tekst van de concept-overeen komst. Hoofdpunt van de dag vaarding is echter dal rifdfTW de vefgedertag niet voldoende le den van het algemeen bestuur waren. Volgens de initiatiefne mers waren er slechts 13 van de 29. De eisers vragen de presi dent van de rechtbank nietig verklaring van het bestuursbe sluit. Het Comité Nijenrode Blijft zegt lang met het proces te heo- ben gewacht omdat „steeds op diverse manieren is getracht di rectie en dagelijks DCStUUf KM andere gedachten te hrengen". Het comité, dat behoud van de driejarige basisopleiding be pleit, „is de starre opstelling" van met name van Ni|enn><le directie en de voorzitter van het dagelijks bestuur ..meer dan beu". DEN HAAG GPD Alleenstaande bejaarden zien hun koopkracht komend jaar met 1,6 tot 2 procent dalen. Voor gehuwde bejaarden ligt de daling tussen 0,7 en 0,9 procent. Alleen gehuwde bejaarden met een inkomen tot bruto 50.000 gulden per jaar zien hun koopkracht toenemen: met 0,3 procent. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit de Ka mer op last van Sociale Zaken laten weten, naar aanleiding van vragen van de WD. Alleenverdlenende werknemers met gelijke inkomens als de bejaarden zullen remiddeld hun koopkracht behouden, maar dan moet wel de loonmatiging doorzetten die het kabinet wiL De bewindsman schrijft het feit dat bejaarden relatief slecht af zijn in 1992 aan een aantal zaken toe. Zo profiteren bejaar den niet van de verhoging van de belastingaftrek voor werken den wegens gemaakte kosten (arbeidskostenforfait). Boven dien ondervinden bejaarden meer nadeel van het niet toepas sen van de inflatiecorrectie In de belastingen dan anderen. Het feit dat gehuwde bejaarden het weer beter hebben dan hun alleenstaande collega's komt doordat zij twee maal profi teren van een verlaging van hun particuliere ziektekostenpre mie. Ook hebben gehuwde bejaarden vaak een zodanige Inko menssituatie, dat het niet doorgaan van de inflatiecorrectie gunstiger uitwerkt dan bij alleenstaanden. nrsiE Luchthaven krijgt met Smits opnieuw een 'bestuurder' SCHIPHOL BILL MEYER Ooit zei hij in een interview voor het perso neelsblad van het ministerie van verkeer en waterstaat dat hij het werken bij de over heid leuker vindt dan in het bedrijfsleven. Gisteren werd zijn benoeming tot presi dent-directeur van de Luchthaven Schiphol bekend. „Een bestuurlijke management functie", zo noemt hij zijn nieuwe baan. „De toekomst van Schiphol wordt voor een groot deel bepaald door regionale en lande lijke bestuurders. Met hen heb ik te maken. Ik zit, voorzover ik het kan overzien, op Schiphol op de juiste plek." Met ir. tbs. H.N.J. Smits (41) krijgt Schip hol de jongste president-directeur uit haar geschiedenis. Al op zijn 39ste bekleedde Smits de hoogste ambtelijke functie bij Ver keer en Waterstaat. Na een kleine drie jaar vertrekt hij. „Ik werk nu zestien jaar onafge broken bij de rijksoverheid. Ik heb het er al tijd naar mijn zin gehad. Voor de functie op Schiphol ben ik gevraagd. Ik heb lang ge aarzeld. Wat mij betreft kwam deze kans een jaar of twee te vroeg. Er was hier nog een noop te doen. Maar niemand is onmis baar. Ik heb de balans opgemaakt en uit eindelijk gekozen voor de luchthaven. Afge sproken is dat ik er vijf of zes jaar blijf." Smits vertrekt 'met gemengde gevoelens' uit Den Haag. Tegelijkertijd is hij 'enthou siast' over zijn nieuwe functie. Als hoogste baas op het ministerie heeft hij kennis ge maakt met de problematiek rond de uit breiding van de luchthaven. Sinds kort is hij voorzitter van de stuurgroep Plan van Aan pak Schiphol en Omgeving (PASO). Veel tijd om zich in te werken op Nederlands heetste 'milieu-hangijzer' heeft hij niet nodig. Die tijd heeft hij ook niet. Milieugroepen heb ben Schiphol tot speerpunt van hun acties uitgeroepen. Smits zegt begrip te hebben voor de milieuproblemen rond de luchthaven. Hij is op bezoek geweest bij de isolatieprojecten rond Schiphol en heeft daar met de bewo ners gesproken. Tegelijkertijd gelooft hij in de afspraken die bedrijfsleven en overhe den hebben gemaakt in het Plan van Aan pak. Anders gezegd: Schiphol kan blijven groeien dank zij de waarborgen die het PA SO voor verbetering van het milieu biedt Smits: „De luchtvaart is een groeisector. Schiphol heeft zeer goede perspectieven. Doelstelling is om tot de top vier in Europa te blijven horen. Daar zullen wij ons uiter ste best voor doen. En dat geldt ook voor het milieu rond Schiphol." Het verder uitwerken van het Plan van Aanpak beschouwt Smits als een van de grote uitdagingen van zijn nieuwe baan. „Er wordt de komende jaren een hoop geld uit gegeven aan woningisolatie en stimulering van het openbaar vervoer. Bovendien zal de aanleg van de vijfde baan de geluidsoverlast sterk terugdringen. Ik ben er van overtuigd dat de dubbele doelstelling, groei en verbe tering van het leefmilieu, te verwezenlijken is." Smits acht de handtekening van de ver schillende overheden onder het Plan van Aanpak bindend. „Tenzij er natuurlijk uit bij voorbeeld de milieu-effectenrapportage dusdanig schokkende zaken aan het licht komen dat de afspraken moeten worden bijgesteld." De milieugroepen en plaatselij ke bestuurders zijn dus gewaarschuwd. Smits wil snel spijkers met koppen slaan. De kans dat Schiphol een n min port blijft, lijkt toe te nemen naarmate de besprekin gen tussen de KLM en British Airways over samenwerking vorderen. „Als commissaris van de KLM krijg ik regelmatig vertrouwelij ke informatie over die gesprekken. Zonder daar inhoudelijk op te kunnen ingaan, kan ik wel zeggen aat een en ander best positief voor Schiphol zou kunnen uitpakken." De nieuwe baas van Schiphol neemt op 1 apri 1992 het roer van Den Besten over. Het feit dat dit de tweede keer is dat hij in diens voetsporen treedt,-noemt hij 'louter toeval'. Op de vraag of hij van plan is over zes jaar een poging te wagen om Den Besten als hoogste baas van de NS op te volgen, moet hij lachen. Wat hij over zes jaar gaat doen, zegt Smits niet te weten. „Wie dan leeft, die dan zorgt." Directeur Smits: „Afgesproken is dat ik vijf of zes jaar op Schiphol blijf'. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Ruud Vreeman kandidaat voorzitter PvdA Voorzitter Ruud Vreeman van de Vervoersbond FNV wil voor zitter worden van de Partij van de Arbeid. Hij moet het opne men tegen Felix Rottenberg, die wordt gezien als grote kansheb ber om de eerder dit jaar afge treden Marianne Sint op te vol gen. De 43-jarige arbeidspsycho- loog werkte al geruime tijd bij de Industriebond FNV, toen hij de overstap maakte naar de in ernstige organisatorische en be- stuursproblemen verkerende Vervoersbond en daar voorzitter werd. Op een proefschrift over de kwaliteit van de arbeid in de Nederlandse industrie promo veerde Vreeman in 1985 aan de I fotventtdl van Amsterdam. Het congres van de PvdA kiest in maart een nieuwe voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3