Leidsch Dagblad Unieverdrag ketst weer af 1 1 Peable Maij somber over TGV langs bestaand spoor Kamer houdt rem op bouw in Groene Hart Leids 'stegenlabyrint' krijgt grote opknapbeurt PvdA en D66 rekenen op hogere premies voor ziekteverzekering Dinsdag 26 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Antwerpen staat weer eens in een kwade reuk I BINNENLAND i Zes jaar cel geëist Ook Tsjecho-Slo- Tijdens het leven tegen Zegwaard wakije dreigt uit- al stilstaan bij de een te vallen dood Zijlbedrijven wil- K&O luidt de len samenwerken noodklok over met Randstad bezuinigingen Alleen forse geld boetes in fraude zaak van Ajax Geen krant ontvangen? 071 - 161499 Minister voorziet ingrijpende gevolgen Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) is ervan over tuigd dat burgers veel harder zullen schrikken van een TGV over bestaand spoor dan van een flitstrein over nieuw spoor: „Men moet zich namelijk reali seren dat 100 meter naast zo'n baan alles moet worden wegge veegd. Anders wordt de was van de waslijn gezogen en moet je je kinderen binnen houden". Die 'persoonlijke opvatting' gaf ze gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Vierde Nota Extra over de ruimtelijke ordening. „Men praat wel heel opgewekt over de WD wil meer, D66 en Groen Links minder NJ HAAG PAUL V De regeringspartijen CDA en PvdA steunen de voorgestelde rem op de bouw in het Groene Hart. Er lijkt onvoldoende steun te zijn voor het WD-plan om de teugels te laten vieren. Evemin is er genoeg steun voor de mo tie van Groen Links en D66 waarin wordt voorgesteld juist harder op de rem te trappen. Dit bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Vierde Nota over de ruimte lijke ordening. In deze nota houdt het kabinet vast aan een maximum van 15.500 woningen in de jaren tussen 1995 en 2005, 6.500 minder dan de drie Rand stadprovincies willen. Volgens de WD-fractie drei- NIEUWSLIJN Minimumloon gaat omhoog De wettelijke minimumlonen gaan per 1 januari 1992 met 1,48 en op 1 juli met 1,4 procent omhoog. Dat meldt minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid in de toelichting bij zijn (ontwerp-)bestuursmaatregel. Die is bedoeld om de koppe ling tussen bruto-lonen en brutouitkeringen in 1992 niet volle dig te laten doorgaan. De Vries verdedigt nogmaals de ontkop peling met een verwijzing naar nieuwe berekeningen van het Centraal Planbureau. Dat stelde dat het aantal mensen met een uitkering fors zal stijgen ten opzichte van het aantal mensen met betaald werk. Het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad meldde vorige week dat het aantal uitkeringsgerechtigden juist onder de norm komt die voor handhaving van de koppeling wordt aangehouden. Dat is 86 inactieven per 100 actieven. Finse scholieren roken het meest Er mag in Finland dan een rookverbod gelden in openbare ruimten (zoals scholen), dat verhindert niet dat Finse scholieren van 15 jaar meer roken dan hun leeftijdgenoten elders in Euro pa. Volgens een gisteren gepubliceerd rapport van de universi teit van Helsinki rookt 33 procent van de 15-jarige Finse jonge ren op school. Hongaarse jongens van 15 komen op de tweede plaats met 30 procent, gevolgd door Spaanse meiden in dezelfde leeftijd (27 procent rokers in en rond school). Politie fopt bezitters scanners De politie van Hardenberg heeft bezitters van scanners gefopt met de melding via de mobilofoon dat op het industrieterrein een UFO was geland. Zo'n 150 luisteraars kwamen met 60 auto's naar de zogenaamde landingsplaats van de vliegende schotel. Alles wat ze zagen was een kïaanauto met zwaailichten. De poli tie nam scannerluisteraars in de maling omdat ze eerder enkele keren hinder van hen had ondervonden, onder andere door hun massale aanwezigheid bij een schoorsteenbrand. Helft Sovjet-diplomaten was spion Tot voor kort werkte meer dan de helft van de Sovjet-diploma ten in ambassades als spion voor de geheime dienst KGB. Dit heeft oud-minister van buitenlandse zaken Pankin gezegd in een interview met het dagblad Komsomolskaja Pravda. Pankin zegt dat de KGB vrijwel alle Sovjet-missies in het buitenland en veel ambassadeurs onder controle had. Verder vertelt hij dat hij tijdens zijn korte ambtsperiode „veel functionarissen" van zijn ministerie, onder wie een niet met name genoemde ondermi nister, moest ontslaan. Twee uur werk voor bekeuring De Rotterdamse verkeerspolitie had gisteren bijna twee uur werk met het uitschrijven van een bekeuring tegen een vracht wagenchauffeur. De man werd gisteren aangehouden in Euro poort. Onderzoek wees uit dat de keuringstermijn van de tacho graaf was verlopen en dat de truck nooit APK was gekeurd. Bij proeven bleek dat het remsysteem vol met water stond. De chauffeur had verder geen rijbewijs, geen kentekenbewijs en geen werkgeversverklaring bij zich. Oorlog dreigt tussen Armenië en Azerbajdzjan oude lijn, maar dat heeft nog komische consequenties. We zien het wel als alle gegevens bekend zijn en men misschien wel zegt: ga alsjeblieft door het Groene Hart". Nu is de aantasting van het Groene Hart het belangrijkste argument tegen een nieuwe lijn en vóór rijden over bestaand spoor, langs Leiden en Den Haag. De TGV kwam gisteren ter sprake omdat kamerleden zich afvroegen of bij de bebou wing van Wateringen en Zes tienhoven wel rekening met de flitstrein wordt gehouden. On danks haar pessimisme laat de minister de trein over bestaand spoor 'netjes uitzoeken'. Zeven gewezen Sovjet-republieken hebben gisteren op het laatste moment geweigerd het nieuwe Unieverdrag te tekenen. De Unie van Soevereine Staten, die de opvolger moet worden van de Sovjetunie en waarvoor president Gorbatsjov zich sterk maakt, staat daardoor nog altijd op losse schroeven. Anderhalve week geleden maakten de zeven republieken nog een principe-afspraak over de vorming van die Unie. Intussen dreigt in het zuiden een oorlog tussen Armenië en Azerbajdzjan. land waren gisteren bijeen in Gorbatsjovs datsja in Novo- Ogarjovo, even buiten Moskou. De ceremoniële ondertekening van het Unieverdrag ging echter op het laatste moment niet De presidenten van de Russi sche Federatie, Kazachstan, Oe zbekistan, Kirgistan, Toerkme- nistan, Tadzjikistan en Witrus- door. Volgens het nieuwsagent schap Interfax rezen er op het laatste moment problemen. Welke dat precies waren, is nog niet bekend. Waarschijnlijk schuilt het probleem in de afwezigheid van de Oekraïnse parlementsvoor zitter (en fungerend president) Kravtsjoek. De tweede republiek van de voormalige Sovjetunie is economisch onmisbaar wegens zijn zware industrie en land bouw. Gorbatsjov zelf heeft her- haaldeljk gezegd dat een nieu we Unie zonder de Oekraïne ondenkbaar is. Het Oekraïnse parlement weigert echter zelfs maar over een verdrag te praten vóór de uiislag van het referen dum over de toekomst van de republiek bekend is. De Oekraï- ners gaan zondag naar de stem bus om een president te kiezen en om zich uit te spreken over de vraag of de republiek zich moet aansluiten bij de Unie of onafhankelijk moet worden. Een teleurgestelde Gorbatsjov zei voor de tv dat het verdrag nu wordt voorgelegd aan de parle menten van de zeven republie ken. Daaruit blijkt dat ze hun parlementen serieus nemen, al dus de president. Hij hoopt dat het verdrag op 20 december als nog wordt getekend ook door de Oekraïne en de overige vier republieken (Moldava, Georgië. Armenië en Azerbajdzjan) die het gisteren lieten afweten. Een andere tegenslag voor Gorbatsjov is het vastlopen van de bemiddeling tussen Armenië en Azerbajdzjan, waardoor oor log niet meer denkbeeldig is. Gorbatsjov wil het Rode Leger laten patrouilleren in een neu trale zone tussen beide repu blieken. gen leefgemeenschappen te 'verkommeren' als het Groene Hart voor woningbouw op slot gaat. De liberalen menen dat de streekplannen, die voorzien in verscheidene bouwlokaties on der meer bij Alphen aan den Rijn, gewoon moeten worden uitgevoerd. D66 en Groen Links daarente gen probeerden minister Alders van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu (vrom) juist de andere kant op te trek ken. Zij vinden dat hij te ver is gegaan door tot 2005 zo n 30.000 woningen toe te staan in het groene gebied tussen de vier grote steden. Pagina 16: D66 en Groen Links wil groener hart. Sommige huiseigenaren in het gebied tussen Hogewoerd en Levendaal zijn n meente wil dit de komende jaren stimuleren. i al begonnen met een ingrijpende renovatie v LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het 'binnengebied' tussen de Hogewoerd en het Levendaal in Leiden ondergaat de komende jaren een ingrijpende verande ring. Het kruip-door-sluip-door labyrint met onverlichte stegen, verpauperde pak huizen en uitgewoonde studentenhuizen moet na de renovatie een 'gezellig' en auto vrij woonwijkje worden. De opknapbeurt is onder meer mogelijk doordat garagebedrijf Huisman naar Leiden-Noord vertrekt. Daardoor komt een groot aantal panden leeg. Wat de renovatie precies gaat kosten, wil de gemeente nog niet kwijt. Gering zal het bedrag echter niet zijn. Dat komt vooral doordat aan Huisman die een flinke hoe veelheid grond in het gebied bezit bij de verhuizing waarschijnlijk een schadeloos stelling moet worden betaald. Op de plek van het garagebedrijf hoopt de gemeente een nieuwe steeg te bouwen met 16 tot 20 woningen. De opknapbeurt van het wijkje begint op z'n vroegst in 1993. Pagina Leiden: Knusse woonwijk tussen Hogewoerd en Levendaal Smits nieuwe topman Schiphol SCHIPHOL BILL MEYER Ir. drs. H.N.j. Smits (41 jaar) wordt met ingang van 1 april 1992 de nieuwe president-di recteur van de N.V. Luchthaven Schiphol. Smits is nu de hoog ste ambtenaar op het ministerie van verkeer en waterstaat. Zijn voorganger op Schiphol, de naar de NS vertrekkende R. den Besten, was ook secretaris-ge neraal op dat departement. Smits studeerde civiele tech niek in Delft en bedrijfskunde in Rotterdam. Daarna was hij werkzaam bij Rijkswaterstaat. In 1985 en 1986 was Smits bij Verkeer en Waterstaat als pro jectleider belast met de voorbe reiding van de verzelfstandiging van de PTT. Vervolgens stapte hij over naar Economische Za ken om in 1968 terug te keren bij Verkeer en Waterstaat. Len jaar later volgde zijn benoeming tot secretaris-generaal. Pagina 3: Interview met Smits Hof spreekt 115 Groningse krakers vrij LEEUWARDEN ANP Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen in hoger be roep 115 van de 125 krakers en sympatisantcn van het Wolters Noordhoff-pand in Groningen vrijgesproken. Het hof achtte het niet bewezen dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan deelname aan een criminele or ganisatie. Acht andere verdach ten werden wel veroordeeld. Ze ven van hen kregen zes maan den, waarvan drie voorwaarde lijk. Een achtste verdachte kreeg acht maanden cel. waarvan vier voorwaardelijk. De veroordeel den zouden zich schuldig heb ben gemaakt aan openlijke ge weldpleging bij de ontruiming van het WNC-complex. 'Extra geld gebruiken voor cao zorgsector' DEN HAAG GPD-ANP De PvdA en D66 sluiten niet uit dat een verhoging van de zie kenfonds- en awbz-premie no dig zal zijn om de arbeidsvoor waarden in de zorgsector in de pas te kunnen laten lopen met die in het bedrijfsleven. Het CDA voelt daar helemaal niets voor, de WD wilde nog niet re ageren. Dat bleek gisteren in de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. Die boog zich over het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) 1992. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft een premieverho ging voorgesteld nu staatssecre taris Simons van volksgezond heid in conflict is gekomen met werkgevers, vakbonden en ver zekeraars over de uitvoering van het vorig jaar gesloten ak koord over verbetering van de arbeidsvoorwaarden en verlich ting van de werkdruk in de zorgsector. In het debat van gisteren ont kende Simons dat het overleg met instellingen en verzeke raars vorige week is afgebroken. De NZR en de verzekeraars ble ken vrijdag boos op Simons, omdat die hen niet tegemoet wilde komen, zo zeiden ze. Vol gens Simons verliep het overleg echter in harmonie, al zijn er wel geschilpunten. Het gesprek wordt volgens de staatssecreta ris in januari voortgezet als er meer over de loonontwikkeling in andere sectoren bekend is. Ook wacht het kabinet op een rapport van technische advi seurs over het verlagen van de pensioenpremie voor het perso neel in de zorgsector. Met dat geld kan een deel van de salaris verhoging worden betaald. Het kabinet /.al de uitslag binnen kort bekijken. Mochten de pen sioenen worden aangetast doordat een half miljard uit de zogeheten overreserves wordt gehaaid, dan moet het kabinets plan opnieuw worden beoor deeld, aldus Simons. Tot dusver heeft het pensioenfonds PGGM geweigerd de „greep in de pen sioenpot" te doen die het kabi net wil. Met die en enkele andere maatregelen zouden de werk nemers in de zorgsector er in 1992 ongeveer drie procent bij kunnen krijgen. De werkgevers hebben echter gezegd dat dat 3,5 procent moet zijn, omdat de lonen anders te veel achter zou den blijven met die in het be drijfsleven. CDA-vertegenwoordiger Lan- sink verzette zich bij voorbaat tegen verhoging van de premies voor ziekenfonds en awbz. Hij vreest extra kostenstijgingen en verhoging van collectieve las ten. PvdA en D66 houden reke ning met een kleine premiever hoging. omdat het wellicht niet anders kan. VERLOREN WANT BIJ PEARLE IS JE TWEEDE BRIL GRATIS. Koop nu een bril bij Pearie en je krijgt er een complete tweede bril gratis bij. Handig bij verlies of breuk. Wel even deze advertentie meenemen, hoor! 0 f T C f n s HET WOORD IS AAN Alles afbreken wijst op een ont stellend gebrek aan kritische geest. Ernst Hohenemser VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's - Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking Vannacht plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur van 5 graden aan zee tot iets boven het vries punt in het oosten van het land Overdag veel bewolking en moge- li|k wat regen Middagtemperatuur 7 graden Wind. zuid tot zuidwest, kracht 3 Filmacteur Klaus Kinski overleden SAN FRANCISCO AP De acteur Klaus Kinski, hoofd- rohpdw m cel films van de Duitse cineast Werner Herzog. is dood gevonden in zijn wo ning ten noorden van de Ameri kaanse stad San Francisco. De acteur, wiens dochter Nastassja een bekende actrice werd. be reikte de leeftijd van 65 jaar. Een justitieel woordvoerster verklaarde dat de eigenzinnige acteur afgelopen zaterdag een natuurlijke dood stierf en dat er geen aanwijzigingen zijn voor een misdrijf. In de jaren '50 en '60 speelde KinakJ In ml van ngriain spaghetti-westerns, waarvan 'For a few dollars more' de be kendste was. Ook vervulde hij hoofdrollen in Herzog's 'Aguir- re, the wrath of God' en 'Nosfe- HOELANG KUNTU i NOG ZONDER? I DP»f kwartaal (f 70.76» vi matitcfta balaling' Ni*n an voortattart i controls ba/orgmg) Nummt» bank. girorakantng Dtza bon m aan anvatop zondar potlragal aturan naar Deze bon it feldig bij alle Pearie en Pearie Esprett winkelt in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C8A) X Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) I l I I I I I I L«dtcb Dagblad Amiwoordnummw 10050 2300 VB LMden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1