Sport Alleen boetes in Ajax-fraude 1 KNVB op de bres voor bouw nieuw stadion in Amsterdam Zaalvoetballers van Bax op volle toeren Eis Djurovski toegewezen NIEUWSLIJN Galatasaray trekt aan Hennie Meijer GRONINGEN Galatasaray hoopt op korte termijn Hennie Meijer van FC Groningen in te lijven. Henk van Ginkel, de Ne derlandse manager van de Turkse club, heeft gisteren een bod op de 29-jarige aanvaller gedaan. Het bestuur van Groningen wees het eerste voorstel af, maar is bereid deze week verder te praten over een tussentijdse transfer. Meijer tekende deze zo mer een nieuw, lucratief driejarig contract in het Oosterpark. Hij heeft echter nooit een geheim van zijn wens gemaakt ooit nog bij een buitenlandse topclub te spelen. Financieel topjaar Bayern München MUNCHEN Sportief gezien gaat het de Münchense werkge ver van Jan Wouters niet naar den vleze, maar financieel boert Bayern best. De club maakte bekend, dat het seizoen 1990/91 een recordwinst heeft opgeleverd van 1,8 miljoen gulden. Het jaar daarvoor hield Bayern anderhalf miljoen gulden over. De penningmeester zei dat het eigen kapitaal van Bayern München is toegenomen tot boven de negen miljoen gulden. Finale Europa Cup 1 op Wembley FRANKFURT De finales van de Europese bekertoernooien wprden volgend jaar in Londen en Lissabon gespeeld. Dit is gis teren in Frankfurt bekend geworden. De eindstrijd van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen is op Wem bley in Londen op 20 mei. Lissabon krijgt de bekerwinnaars op 6 mei. De toewijzing wordt definitief tijdens een vergadering van de UEFA in New York. op 8 december. Op 29 april en 13 mei hebben de finales in het toernooi om de UEFA-beker in de sta dions van de finalisten plaats. Urs Freuler krijgt zijn licentie terug ZURICH De Zwitserse wielrenner Urs Freuler, die wegens herhaald gebruik van stimulerende middelen gedurende een half jaar door de UCI is uitgesloten, heeft in het proces dat hij daartegen is begonnen, gelijk gekregen van de rechtbank in het kanton Glarus. De rechter oordeelde, dat Freuler met onmiddel lijke ingang zijn licentie teiug moet krijgen. De 33-jarige profes sional, laatstelijk actief bij de Duitse Telekom-ploeg, wil op 8 ja nuari, een maand voordat zijn schorsing officieel zou aflopen, van start gaan in de zesdaagse van Bremen. EK volleybal toegewezen aan Finland ATHENE Het bestuur van de Europese volleybalfederatie (CEV) heeft tijdens zijn vergadering in Athene de organisatie van het EK 1993 voor mannen toegewezen aan Finland. Het vrou wentoernooi om de Europese titel wordt dat jaar in Tsjechoslo- wakije afgewerkt. Voor beide evenementen is Nederland al ge plaatst. De volleybalsters van Oranje veroverden enkele maan den geleden bij het EK in Rome zilver en kwalificeerden zich daarmee automatisch voor de volgende Europese titelstrijd. Voor de selectie van Harrie Brokking geldt dankzij het brons van Berlijn hetzelfde. Lot Boskov verbonden aan EC-duel GENUA Het lot van Vujadin Boskov, de Joegoslavische coach van Sampdoria, hangt volgens de Italiaanse pers in eerste in stantie af van het succes van de landskampioen in het Europa Cup-duel van morgen tegen bekerhouder Rode Ster Belgrado. Zijn toekomst blijft echter onzeker, zolang Sampdoria onder maats blijft presteren in de competitie. Boskov zelf vindt dat zijn tijd nog niet is gekomen. „Ik houd mijn baan en we gaan het maken in Europa", zei hij gisteren. „Ik snap ook niet goed, waar om de trainer de schuld zou moeten krijgen wanneer een speler de fouten maakt." Gelaten hoort commercieel directeur Arie van Eijden v stuurslid André Kraan en penningmeester Arie van Os i Ajax het vonnis aan: 60.000 gulden boete en v Direct nadat het Amsterdamse gerechtshof vonnis had gewezen in de fraudezaak Ajax nam mr. Orie telefonisch contact op met Sören Lerby. „Meneer Lerby was, met mij, teleurgesteld dat hij niet is vrijgesproken", liet de raadsman van de Deen even later op dicteersnelheid we ten. De huidige teamchef van Bayern München werd in hoger beroep veroordeeld tot een voorwaardelijke vrij heidsstraf van zes maanden en een geldboete van 250.000 gulden. Of zijn cliënt tegen het vonnis in cassatie gaat, kon mr. Orie nog niet zeggen. „Ik moet me eerst over het arrest buigen." met elkaar te rijmen. Ik zeg niet dat wij die één miljoen gulden niet kunnen betalen, maar het is toch veel geld." Arie van Eij den had geen tijd nodig zich nader te beraden. Hij besloot onmiddellijk in cassatie te gaan tegen de straf (een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden en een geldboete van 60.000 gulden) die het gerechts hof hem oplegde. De commer cieel directeur van Ajax stelde zich ook veel minder diploma tiek op dan Van Os. Hij sprak van 'een onrechtvaardige straf, die hem 'uiteraard' tegen was gevallen. „Dit geeft mij een heel onrechtvaardig gevoel over de verhoudingen in Nederland", oordeelde Van Eijden, die niet duidelijk maakte wat hij precies met die opmerking bedoelde. AMSTERDAM «JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Ajax kreeg een geldboete van twee miljoen gulden op het bord. De helft daarvan is voor waardelijk. Het gerechtshof achtte valsheid in geschrifte en belastingfraude bewezen bij de transfers van de Deen Henning Jensen van Real Madrid in 1979, van de Deen Frank Arnesen naar Valencia in 1981, van de Oostenrijker Felix Gasselich van Austria Wien in 1983 en van Lerby naar Bayem in 1983. Penningmeester Arie van Os van Ajax, in gezelschap van het bestuurslid André Kraan ter zit ting aanwezig, sloot de moge lijkheid dat zijn club tegen de strafoplegging in cassatie gaat, evenmin uit. „Wij zijn lichtelijk teleurgesteld over de mate van de straf', drukte de schatbe waarder van de club uit De Meer zich voorzichtig uit. „De rechter zegt in zijn vonnis dat Ajax de leden heeft misleid, maar aan de andere kant laat hij diezelfde leden nu ook het gelag betalen. Dat valt, vind ik, niet Geëmotioneerd Procureur-generaal mr. A. Van der Perk had op 7 november te gen Van Eijden nog een gevan genisstraf geëist van acht maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk. „Maar ik heb er nooit rekening rr achter de tralies Van Eijden zei nog te zeer geë motioneerd te zijn om dieper op het vonnis in te kunnen gaan. Hij haastte zich vervol gens het gerechtsgebouw uit om een frisse neus te halen. Alle verdachten in de fraude zaak Ajax bleven celstraffen be spaard. Voormalig voorzitter Ton Harmsen, door het ge rechtshof als de kwade genius beschouwd achter de belasting fraude en valsheid in geschrifte in de periode van 1979 tot 1985, werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van 175.000 gulden. Ex-pen ningmeester Bartels, evenals Harmsen en Lerby door zijn raadsman in het gerechtsge bouw vertegenwoordigd, kreeg een voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd van vier maanden en een geldboete van 60.000 gulden. Bartels en Harmsen kunnen eveneens in cassatie gaan. Voor aanvraag tot cassatie geldt een termijn van veertien dagen. Vol gens mr. J. It.alianer, de raads man van Ajax, kan de zaak daarna nog wel één twee jaar duren. Het vonnis dat de president van het gerechtshof mr. Wil- lems gistermiddag wees, week weinig af van de uitspraak van rechtbankpresidente mr. M. Y. C. Poelmann op 11 juli van het vorige jaar. Ajax hoorde precies dezelfde straf tegen zich eisen. De voorwaardelijke gevangenis straffen opgelegd aan Harmsen, Van 't Schip in Spanje niet inzetbaar AMSTERDAM ANP Ajax vertrekt vandaag met zeventien spelers naar Pamplona om in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen Osas- una te spelen. Van 't Schip, Hansen en Willems zijn ge blesseerd en blijven thuis. Van Loen is een twijfelgeval, vandaar de extra man boven het gebruikelijk aantal van zestien. Door het vertrek van Wouters is Davids aan de se lectie toegevoegd. Van 't Schip trainde giste ren. Hij bleek te veel last te hebben van een spierblessu re in de rug om morgen in actie te kunnen komen. Van Loen heeft pijn in de knie en kan daardoor zijn been niet strekken. Er bestaat echter een gere de kans dat dit euvel op tijd is verholpen. Pettersson, Kreek en Groenendijk, die eveneens aangeslagen uit het duel met FC Twente kwa men, zijn nagenoeg fit. Met Hansen gaat het nog niet goed. De Deense verde diger heeft ondanks veel rust nog steeds vocht in de knie en wordt vandaag in het zie kenhuis opnieuw onder zocht. Willems boekt voor uitgang. Waarschijnlijk her vat hij volgende week de bal- training. Zijn rentree wordt onmiddellijk na de winter stop verwacht. Ajax bereidde zich gisteren voor in Wassenaar. Van Gaal kon door de omstandighe den nog niet zeggen met welk elftal hij in Pamplona zal spelen. Een rugblessure verhindert John van 't Schip morgen voor Ajax in actie te komen in het Europa Cup-duel tegen Osasuna. archieffoto De sectie betaald voetbal van de KNVB is bereid, door middel van een lening, middelen be schikbaar te stellen voor de bouw van het nieuwe stadion dat in Amsterdam Zuid-Oost moet komen. De KNVB zou dan als het ware vooruit de huur be talen van interlandwedstrijden die in de loop van een aantal ja ren in Amsterdam kunnen wor den gespeeld. Het gaat om een bedrag van plus minus vijf mil joen gulden. De regering heeft zich bereid verklaard een subsidie van zes miljoen beschikbaar te stellen voor het nieuwe stadion indien de NOS de rechten krijgt van al le belangrijke wedstrijden (Europacup en interlands) die daar worden gespeeld. De KNVB, of de sectie betaald voetbal, heeft over eventuele mediarechten, laat staan over de bedragen die daarmee ge moeid zijn, nog geen standpunt bepaald. „Omdat er meer dan één gegadigde is", stelde Martin van Rooijen. De voorzitter acht te het onmogelijk dat die uit spraak er, zoals de regering wenste, voor 1 december zal zijn. De eventuele 'lening' van de KNVB kan worden gezien als compensatie voor het gemis van de regeringssubsidie, wan neer met een andere gegadigde dan de NOS overeenstemming zou worden bereikt over uit zendrechten. De vergadering ging akkoord met het instellen van een lande lijke competitie voor de B-ju nioren, die na twee seizoen moet leiden tot twee afdelingen van twaalf clubs in de top. Be sloten werd de eredivisie voor de A-junioren uit veertien clubs te laten bestaan in het nieuwe De competitie voor B-junio- ren is een van de punten uit het rapport „Voetballen in 2000". Van Rooijen nam aan dat de voorwaarden die de amateurs aan die competitie stellen over komelijk zijn, zij het dat zijn sectie op een aantal punten niet met de amateurs wil meegaan. LEIDEN AAP SIERA ZAALVOETBALMEDEWERKER In de tweede divisie zaalvoetbal heeft Bax zichzelf een goede dienst bewezen. Het won de topper tegen Frans Maas met 5- 0. Ook de Rozet liet er geen gras over groeien. Toplicht werd met een'9-2 naar de slachtbank ge leid. In de hoofdklasse kwam Eigeman verrassend genoeg niet tot winst. Met rode-lan taarndrager ROAC '79 werden de punten (4-4) gedeeld. Frans Maas-Bax 0-5 Bax is warmgedraaid. Gister avond had het geen enkele moeite had met medetopper Frans Maas. Zo soleerde de ou derwets op dreef zijnde Wim Bouckaert in de vijfde minuut door de Beijerlandse verdedi ging (0-1). Ook Patrick Scheur water deed een duit in het zak je. Op aangeven van Hennie Koet had hij de hoek voor het uitkiezen (0-2). Frans Maas deelde nog wat speldeprikjes uit, maar verder dan een paar kansjes kwam het team niet. Na de doelwisseling had de Een aanvoerder loopt niet weg Aan wat voor eisen moet een aanvoerder vol doen? Ik vraag me wel eens af of daar door clubs en trainers bij wordt stilgestaan. Soms zie je figuren de aanvoerdersband dragen (ik bepaal me nu maar even tot de voetballerij) wier enige taak het lijkt te zijn om bij het begin de scheidsrechter en de collega van de ande re kant de hand te schudden, want verder blijven ze on- zicht- en onhoorbaar. Een aanvoerder behoort allereerst als zodanig te wor den aanvaard door de rest van zijn elftal. Het klinkt wat predikant-achtig, maar dat is de basis. Verder moet hij beschikken over een aantal eigenschappen: samenbin dende kracht, in staat tot soepel overleg met de trainer, maat tussen de maten maar op beslissende momenten voelbaar net iets meer en een heldere kop in het veld bij hectische toestanden. Vooral dat laatste. Het is heel wat. maar laten we wel zijn: als je die eisen niet stelt, wat voor nut heeft die band dan om die arm? Dan stelt het niks voor. N LU O gehouden Bartels en Van Eijden waren eveneens precies hetzelfde, al leen de hoogte van de boetes verschilde. In plaats van de oor spronkelijke 150.000 gulden moet Harmsen nu 175.000 gul den betalen. Bartels (75.000 gul den in plaats van 100.000 gul den) en Van Eijden (60.000 gul den in plaats van 75.000 gulden) kregen een geringere geldstraf opgelegd. Lerby, vorig jaar juli vrijge sproken, had zich over de uit komst van het hoger beroep het meest te beklagen. In tegenstel ling tot mr. Poelmann achtte mr. Willems bewezen dat de Deen zich schuldig heeft ge maakt aan onjuiste belas tingaangifte en valsheid in ge schrifte. „Hij heeft gepoogd zich een aanmerkelijk geldelijk voor deel te verwervenlegde mr. Willems in zijn vonnis vast. Naast de boete van 250.000 gulden die Lerby kreeg opge legd, moet hij ook nog een fis cale naheffing van ruim 1.250.000 gulden ophoesten. Om in 1983 aan zijn overgang van Ajax naar Bayern, destijds als speler, ongeveer een miljoen gulden netto over te houden, had de Deen naar het oordeel van het gerechtshof belasting fraude gepleegd. Samen met zijn adviseur Maarten de Vos en Harmsen had Lerby een inge wikkelde illegale constructie be dacht met een Zwitserse bank rekening en een lege BV in Lon den. De Vos werd medio juli vo rig jaar bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De doorstroming tussen de amateur- en de profsectie uit het rapport is niet aanvaardbaar voor het betaalde voetbal. „Wij zijn op dit punt geen verplich tingen aangegaan, wij hebben ons wel bereid verklaard een discussie met de achterban te voeren. Daarbij hebben wij zeer kritische geluiden vernomen", vertelde Van Rooijen. De KNVB heeft in het komen de voorjaar drie landenwedstrij- den nagenoeg definitief vastge legd. Op 26 maart een thuis wedstrijd tegen Joegoslavië, op 29 mei, ook in eigen land, tegen de Zuidamerikaanse kampioen Argentinië en op 5 juni een uit wedstrijd in Frankrijk. Van Rooijen achtte het geen be zwaar dat een landenwedstrijd vastgesteld is tegen een natie die op dit moment als zodanig nauwelijks nog bestaat. „De UEFA laat Joegoslavische clubs in de Europese toernooien al leen maar buiten het eigen land spelen. Onze wedstrijd is voor Joegoslavië ook een uitwed strijd", aldus de voorzitter. thuisploeg nog één kans om de score draaglijk te houden. Jan van Kuyvenhove miste echter ook vanaf de penaltystip. Prompt wandelde de sterk acte rende Arhur van Orssagen door de vijandelijke linie neen te wandelen en passeerde hij de doelman (0-3). In de tiende mi nuut scoorde Van Orssagen op nieuw (0-4). Bouckaert mocht twee minuten voor tijd (na een uitsluiting van Theo Vermaat) jonglerend en al de eindstand bepalen op 0-5, wellicht vol doende voor het winterkam pioenschap. - Ik roer het aanvoerderschap aan vanwege de affaire-Hennie Koet bij Rijnsburgse /O. 1 Boys. Niet om bij de Rijnsburgers nog Bb eens zout in de wonde te wrijven, want ik gun de geelzwarten heus alle goeds. Het door f881 ,,m irn bepaald aspect ervan IUUD PAAUW 8evol8 van wrijving en/of problemen in zijn ploeg legde de aanvoerder van Rijnsburgse Boys vorige week in de strijd tegen Barendrecht in de rust het bijltje erbij neer. Het was een soort protestactie om de boel wakker te schud den, zo meldde hij in de krant van woensdag. Het rom melt volgens hem al enige tijd in Rijnsburg en „van ho gerhand gebeurde er maar niets", aldus Koet. Wat hij beoogde was een 'schokeffect'. Dit nu is een gaaf voorbeeld van hoe een aanvoerder niet moet optreden. Het kan best zijn dat hij hevig geïr riteerd was door allerlei dingen die in zijn ogen on deugdelijk waren. Er staan hem dan allerlei middelen ter beschikking om dat aan de orde te stellen. Hij kan als hij werkelijk intem geen gehoor krijgt de publiciteit zoeken (wat een heel mooi schokeffect teweeg kan brengen), hij kan het aanvoerderschap teruggeven, maar één ding kan hij als aanvoerder niet: midden in de striid er de brui aan geien. Een aanvoerder 'voert aan' en loopt dus nooit weg. De storm maakt de zeeman, maar toen de golven hoog reikten, bleek Koet iemand met een band om zijn arm te zijn en géén aanvoerder. Daarom begrijp ik Rijns burgse Boys en trainer Kurver niet dat ze hem afgelo pen zaterdag tegen Quick Boy's weer gewoon als aan voerder lieten optreden. En ik begrijp Koet niet dat hij zo snel al weer tot de orde van de dag kon overgaan. Je zou bijna denken dat zijn verbolgenheid in feite niet veel om de hakken had. Als dat zo zou zijn, plaatst dat Koets rigoureuze actie helemaal in een vreemd licht. Selinger Het Nederlands volleybalteam aast op een medaille bij de Olympische Spelen in Barcelona. Al vier jaar bereidt men zich daar geducht op voor. Om dat doel te berei ken negeert een ster als Ron Zwerver zelfs het grote geld uit Italië. Maar men moet vrezen dat met het hui dige spelersmateriaal en de huidige coach, Brokking, die medaille er niet zal komen. Rusland, Italië en Cuba blijken steeds net wat te sterk. Er is dus iets meer nodig. Wat er nu moet gebeuren, weet iedereen. De fameuze coach Arie Selinger moet terugkomen (en is daartoe ook bereid) en de destijds voor het geld bezweken Ne derlanders die nu in Italië spelen, moeten er weer wor den bijgehaald. Maar Brokking wil Selinger alleen maar als assistent op afstand en zeker niet onder hem wer ken. En de spelers hebben zo hun reserves jegens de 'Italianen'. Alle ingrediënten zijn aanwezig voor een pakkend Hollands drama, dat van alles en nog wat zal opleveren. Behalve een medaille natuurlijk. het bewuste artikel, dat drie kwart pagina besloeg, onrecht matig en beledigend voor de aanvaller van FC Groningen. „De verslaggever moet de ver dachtmakingen aannemelijk kunnen maken. Alleen wat ver moedens van de politie, die van een jaar terug dateren, zijn niet voldoende. Zijn bronnen blijven geheim. Bovendien is de ver slaggever onzorgvuldig eeweest. Hij had Djurovski zelf de zaken voor moeten leggen. Een ver zoekje na de training van een collega of hij met de krant over zijn money-problems' wil pra ten is niet voldoende". De Joegoslaaf zelf was na af loop van de korte zitting uiter mate tevreden. Breed grijnzend liet hij via een tolk weten nooit over een goede afloop van het kort geding getwijfeld te heb ben. „Ik wist dat ik ging winnen, want de beschuldigingen waren nergens op gebaseerd." Of hij een schadevergoeding gaat ei sen. weet Djurovski nog niet. „Dat zie ik nog wel. Voorlopig is rectificatie voor mij voldoende." UTRECHT GRD Het Nieuwsblad van het Noor den moet op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden een rectificatie plaatsen waarin de krant een aantal suggesties over voetballer Milko Djurovski rechtzet. Dat bepaalde recht bankpresident mr. P.P. Lampe gisteren voor de Groningse ar rondissementsrechtbank. In het bewuste artikel, dal op 30 oktober werd geplaatst onder de kop 'Djurovski onder crimi nele aruk?', werd gesuggereerd dat Djurovski wordt afgeperst. Hij zou gebruik maken van een schijnconstructie om transfer- gelden te innen, die op een re kening van zijn oude club Parti zan Belgrado in Zwitserland staan. Volgens mr. Lampe heeft het blad deze veronderstellin gen niet hard kunnen maken, evenmin als de suggestie dat Djurovski 25.000 DM. aan twee landgenoten heeft meegegeven om speelschulden in zijn ge boorteland af te betalen. De rechtbankpresident vindt Kroatië onder witte vlag naar OS Kroatië wil desnoods onder de witte IOC-viag deelnemen aan de Olympische Spelen van Barcelona. Dit heeft Antun Vrdoljak van daag in Lausanne bepleit bij Juan Antonio Samaranch, de voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité. De voorzitter van het Kroatische Olympisch Comité hoeft het liefst een snelle erkenning van Kroatië als apart lid van het IOC Hij verwacht dat het IOC die beslissing niet zal nemen zolang de ka nonnen nog bulderen in het verdeelde Joegoslavië en dagelijks do den vallen. Vrdoljak denkt dat een aantal van zijn sporters in staat is in Barcelona een medaille te winnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19