Regio Rem blijft op groei van Groene Hart VERBIJSTEREND 'Bij leven moetje even stilstaan bij de dood' Smaak van boerenkool bepaalt de komst van benzinestation in Alphen Maij wacht op provincie bij landaanwinning Groninger hoogleraar wordt directeur onderzoekscentrum O Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS 17 Tweede Kamer in ruimtelijke ordening-debat Voorlichtingsavond over uit\'aart in Holiday Inn Vervolg van pagina 1 'Sterven doe je niet ineens, maar af en toe een beetje. Het is je dikwijls zelf ontgaan. Je zegt: Ik ben moe. Maar op een keer ben je aan je laatste beetje toe. De ambtenaren aan het oogsten. Een koud, nat en vies werkje. Onverstoorbaar grijpt de medewerkster van de Keuringsdienst van Waren in de rotten de bladeren. Ze oogst de ene krop verflenste andijvie na de andere die allemaal in de speciale zak verdwijnen. Het is nat, koud en modderig werken daar in het gemeente tuintje aan de Zegerbaan in Alphen. ..Ik ben niet bang voor vieze handen", geeft de ambtenaar als enig commentaar. Wat haar dienst met de planten gaat doen, wil ze niet kwijt. E. van Tooren, milieu-ambtenaar van de gemeente en me detuinier, is spraakzamer. „Ze maken er pulp van. En dat onderzoeken ze op cadmi um, lood en paks (polycyclische aromatisch koolwaterstoffen, red.)." Het duo ging giste ren op toumee langs de volkstuintjes van de gemeente Alphen. Aan de Zegerbaan en bij het benzinesta tion aan de Steekterweg heeft de gemeente in augustus boerenkool en andijvie geplant. De struiken staan in speciale vakken op 5, 15, 35 en 200 meter van de weg af. Na de oogst moeten onderzoeken uitwijzen in hoeverre de gewassen iets hebben opgepikt van de benzinedampen van het langsra- zend verkeer. De uitslagen gebruikt Alphen om de komst van een tankstation aan de Zeger baan tegen te houden. Tenminste, als de conclusies daartoe natuurlijk aanleiding ge ven. De Raad van State heeft om dit specia le onderzoek gevraagd omdat hij niet over tuigd was van de argumenten van de ge meente. Die gebruikte te algemene verga ringen om te bewijzen dat een benzinesta tion vlakbij volkstuinen niet gezond is. Volgens Van Tooren is het tuinderspro ject van de gemeente heel bijzonder. „Er zijn wel onderzoeken gedaan langs de rijks wegen naar de uitstoot van auto's. Bij mijn weten is het voor het eerst dat er echt ge wassen worden gekweekt om dingen te kunnen meten. We hebben ze in speciale grond gestopt waarvan monsters zijn geno men. Dan weet je precies wat er in de grond heeft gezeten." Kroppen „Gekozen is voor boerenkool omdat die zo'n typische bladvorm heeft. Daar blijft veel aan hangen. Andijvie is geplant omdat die via de grond veel opneemt. En omdat er bekend zijn bij de keuringsdienst waar de kroppen aan moeten voldoen. An ders is het natuurlijk moeilijk meten. Ik weet niet of dit wat oplevert. Misschien komt er wel helemaal niets uit." De oogsttijd voor andijvie is bij een nor male tuinder al lang achter de rug. Om de planten zoveel mogelijk aan de benzine dampen bloot te stellen, laat Alphen ze flink lang staan. De andijvie vertoont dan ook duidelijk rottingsverschijnselen. De boerenkool is in januari of februari aan de beurt. Als er dan nog wat van over is. De planten zitten onder de luis en alle bla den zijn aangevreten. Hun soortgenoten op het nabijgelegen volkstuinencomplex ogen heel wat gezonder. „Die zijn waarschijnlijk behandeld met bestrijdingsmiddelen", legt Van Tooren uit. „Dat hebben wij natuurlijk niet gedaan." Met vijf volle zakken met andijvie maken de twee tuinders zich klaar om naar de 'ge- meentetuin' aan de Steekterweg te vertrek ken. Achter het daargelegen benzinestation zijn ook vier van deze proeflapjes. „We heb ben één stuk pal naast de afrit", vertelt Van Tooren. „Alle auto's stoppen daar en trek ken weer op. Ik ben benieuwd wat dat ople vert." Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat weigert de kustlocatie tussen Den Haag en Hoek van Holland 'naar voren te halen'. In de gisteren bespro ken Vierde Nota voor de Ruim telijke Ordening werd rekening gehouden met woningbouw op deze locatie na 2005. WD-Ka- meflid Te Veldhuis vroeg zich af of er toch eerder gebouwd kan worden. De minister wil eerst afwach ten wat de provincie Zuid-Hol land doet. Tijdens de behande ling van provinciale begroting vroeg een grote Statenmeerder heid om spoed, maar leken par tijen nu juist een voortrekkers rol van het Rijk te verwachten. Een betoog dat twee weken ge leden, tijdens de behandeling van de begroting Verkeer en Waterstaat, werd opgepikt door de WD-Kamerfractie. De fractie onderstreepte dat landaanwinningsprojecten zel den een regionale aangelegen heid zijn. De regering zelf heeft kustuitbreiding in de nota voor de ruimtelijke ordening als een 'mogelijke ontwikkelingslijn' genoemd, memoreerden de li beralen. Maij-Weggen vindt dat er re gionale redenen (ruimtenood) zijn en het dus een regionaal initiatief is. „Bovendien heeft de provincie ruime bevoegdheden op dit gebied", verklaarde ze. „Als de provincie zich bij de mi nisteries van VROM en Verkeer en Waterstaat meldt om te be zien of het plan uitgevoerd kan worden, zullen we het zeker welwillend bekijken". Gisteren verklaarde ze dat haar ministerie uitgebreid stu deert op de plannen van de PvdA om waterstaatkundigen meer in te zetten om 'natuur te laten maken', bijvoorbeeld door een tweede duinenrij op te wer pen. „En de kustuitbreiding kan daar mooi in worden meegeno men", aldus Maij-Weggen. Het gedichtje van cabaretier Toon Hermans over de dood wordt steeds vaker boven over lijdensberichten afgedrukt. Ster ven, zo staat er in de nieuwe Gids voor de Uitvaart, doe je je hele leven. Niet alleen lichame lijk, maar ook emotioneel. Over de dood ging het gister avond in Holiday Inn. Thema: 'Wat kunnen we doen rond het sterven?' Inleiders: Corinne Frencken van de Stichting Ter minale Thuiszorg in Leiden en omgeving en Peter Lelivcld van de Stichting Hospice Groep Nieuwkoop. Mevrouw Frencken sprak over het werk van vrijwil ligers en de hulp in droevige tij den; Leliveld over de mogelijk heid afscheid van het leven te nemen in' een 'Bijna-Thuis- Huis'. Organisator van de avond, de Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding (AWL). 'De eerste stap', een film over een crematie met de boodschap om bij leven al stil te staan bij Bijeenkomst over doodgaan: 'afscheid nemen op je eigen manier'. de dood, gaf aan dat er elke dag in Nederland 335 mensen doodgaan. De een wordt begra ven. de ander verbrand. De as, die nabestaanden sinds juli van dit jaar ook mee naar huis mo gen nemen, kan op het land of boven zee worden verstrooid. Thuis sterven moet kunnen, zei mevrouw Frencken. Wordt de familie moe. dan kan zij voor hulp een beroep doen op haar stichting. Voor de familie is het belangrijk dat je er bent. aldus de coördinator van Terminale Thuiszorg. „We zijn steun, kij- FOTO HIILCO KUIPfftS ken of de patiënt pijn heeft of dat z'n bed wel goed is. En we helpen met de verzorging. Maar het meest belangrijke is dat wij er zijn. Alles wat de familie doet. doen wij ook. Alleen, wij blijven op de achtergrond. De mensen die dit vrijwilligerswerk doen. Uiteindelijk hielden de regeringspartijen CDA en PvdA de gulden middenweg tussen de oppositiepartijen. Zij volgden de plannen die minister Alders in de Vierde Nota Extra (Vinex) had neergelegd, waarbij het aantal nieuwbouwwoningen tot een maximum van 15.500 in de jaren tussen 1995 en 2005 is gesteld. De WD-fractie ziet grote be zwaren bij een dergelijke beper king. Vandaar dat ze er aanvan kelijk voor pleitte om in de ja ren tussen 1995 en 2000 de streekplannen gewoon uit te voeren en de jaren daarna het inwonertal in het Groene Hart op peil te houden. Dat komt neer op 9000 woningen, wat ge lijk staat aan de wens van de provincie Zuid-Holland. Later in het debat hielden de libera len het erop dat het plafond van 15.500 woningen losgelaten moet worden. De definitieve ca paciteit zou het Rijk samen met provinciebesturen moeten vast stellen. D66 en Groen Links probeer den minister Alders van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (vrom) juist de andere kant op te trekken. Zij vinden dat hij te ver is gegaan door tot 2005 zo'n 15.500 wo ningen toe te staan in het groe ne gebied tussen de vier grote steden. Dat zou strijdig zijn met de gedachte uit de nota dat nieuwe woningen en bedrijven zo dicht mogelijk bij de stedelij ke gebieden moeten komen. Al leen dan kan het woon-werk verkeer worden teruggedron gen, blijven groene gebieden groen en wordt woningbouw in omliggende stadsgewesten niet gefrustreerd, citeerden de par tijen de nota. Ze willen dan ook dat de mi nister voorkomt dat tussen 1995 en 2005 15.500 woningen wor den gebouwd in het Groene Hart. Als het even kan, schrapt hij zelfs in de bouwplannen tot 1995. Streekplannen noch be stemmingplannen zijn heilig voor de oppositiepartijen, al ho pen ze dat de minister er in goed overleg met de provincies uitkomt. Vandaar dat ze hun motie een 'Op pad'-motie noemden. Om de weerstanden bij ge meenten te overwinnen, pleit ten D66 en Groen Links voor een onderzoek naar een andere verdeelsleutel van de Financiële Verhoudingswet. In de huidige sleutel ligt de nadruk op het aantal woningen en het aantal inwoners. Omdat de totale rijks bijdrage gelijk blijft en over een groeiend aantal woningen en personen moet worden ver deeld, leveren gemeenten die niet of nauwelijks groeien in. En dat terwijl hun uitgaven niet of nauwelijks dalen. De minister zegde toe dat hij het plannetje zal onderzoeken, samen met het idee van de PvdA om 'groene opcenten' te heffen op woningbouw, be drijfsterreinen en verkeersinfra structuur. Het geld zou gesto ken moeten worden in het op peppen van groenvoorzienin gen, die anders maar in de ver drukking komen. De regerings partij dacht hierbij vooral aan het Groene Hart. LEIDEN De Groninger hoogleraar dr. JA. Michon wordt directeur van het op te richten Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandha ving in Leiden. Dit instituut, dat volgend jaar de deuren opent, moet uitgroeien tot een natio naal onderzoekscentrum voor criminaliteitspreventie. Michon, hoogleraar in de ex perimentele psychologie en so ciale verkeerskunde, is momen teel voorzitter van het landelijk vermaarde Verkeerskundig Stu diecentrum in Groningen. De keuze voor het directeurschap van het Leidse onderzoeksinsti tuut is op hem gevallen vanwe ge zijn onderzoekservaring op het gebied van de handhaving van de rechtsregels op het ter rein van het verkeer. De Groningse universiteit zag enkele maanden geleden de vestiging van het Studiecen trum Criminaliteit en Rechts handhaving (SCR) aan zich voorbij gaan. Uiteindelijk is ge kozen om het in Leiden te vesti gen. Het is de bedoeling dat het SCR binnen vijf jaar uitgroeit tot een instituut met ongeveer 25 onderzoekers in dienst. Het mi nisterie van justitie draagt jaar lijks een half miljoen tot ander half miljoen gulden bij aan de financiering ervan. Evenals de Nederlandse Organisatie van Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Michon kwam in 1971 naar Groningen waar hij in Haren in 1977 het verkeerskundig studie centrum oprichtte. Over zijn vertrek naar Leiden zegt hij: „Ik heb nooit onder stoelen of ban ken gestoken dat ik een nieuwe uitdaging met graagte zal ac cepteren, alleen is het zo dat nieuwe uitdagingen niet met karrevrachten aan je voorbij ko men. Het kan trouwens heel merkwaardig lopen in het leven. In mijn studententijd eind jaren vijftig ben ik in Utrecht assistent geweest in de criminologie. In wezen keer ik nu weer terug naar een belangstellingsgebied uit mijn jonge jaren". Prof. Mi chon richtte eerder de afdeling Verkeersgedrag op in Soester- berg, onderdeel van het onder zoeksinstituut voor zintuigfysio logie van het TNO. Hij is lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. I BIJENKORF I katoen met lycra, perfecte pasvorm, In vele modekleuren. 38/40 t/m 44/46. Normaal 19.95.-Tot en met 7 december g* a.s. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van I^J.- U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf Katwijks duin voor eind 1991 gesaneerd katwijk De vervuilde grond in de Kat- wijkse Zuidduinen wordt ver moedelijk nog voor het eind van het jaar verwijderd. Het gaat om enkele kubieke meters (vijf tot tien ton) grond waarin cyanide en fenolen zitten. Binnen enke le weken moet een onderzoek van het water ter plaatse zijn af gerond. Dan pas is duidelijk of afgraven voldoende is. Het is nog niet bekend wan neer de grond, nog geen vracht wagen vol, wordt weggehaald en of deze kan worden ge reinigd. De grond is aangemeld bij servicecentrum grondreini ging. Deze bekijkt of de grond kan worden gereinigd danwel moet worden opgeslagen. De kosten van de hele schoon- maakoperatie zijn hiervan af hankelijk. De vervuiling in de Katwijkse duinen is ten dele veroorzaakt door de gasfabriek die er vroe ger heeft gestaan. Enkele weken geleden stelde projectcoördina tor bodemsanering van de pro vincie M. Bakker vast dat er van een direct gevaar voor de volks gezondheid geen sprake is. Extra woningen Ypenburg bij niet doorgaan vuilverbranding pen haag» Extra woningen op het voorma lige vliegveld Ypenburg. Dat be hoort volgens de WD-Kamer fractie tot de mogelijkheden nu de noodzaak van een vuilver brandingsinstallatie. mede be doeld voor afval uit de Leidse regio, steeds meer in twijfel wordt getrokken. Dft bleek gisteren tijdens de behandeling van de Vierde Nota Extra over de ruimtelijke orde ning. Volgens de oppositiepartij kunnen op het voormalige vliegveld en in Zoetermeer-oost de helft van de 8000 'Haagse' woningen komen die anders in Wateringen een plekje moeten vinden. Voordeel daarvan is dat min der tuinbouwkassen hoeven te wijken. Nadeel is de aantasting van het Groene Hart bij Zoeter meer. Bovendien is nog aller minst zeker dat cfe vuilverbran ding er niet komt. Uit uitlatin gen van direct betrokkenen heeft de WD-Kamerlid Te Veld huis echter begrepen dat de bouw vaan een vuilverbranding overbodig dreigt te worden. Tegen een vuilaanbod van 1.3 miljoen ton zou in het jaar 2000 een verwerkingscapaciteit van 23 miljoen ton staan, de toe komstige vuilverbranding in Ypenburg meegerekend. Deze oven, met een capaciteit van 700.000 ton. zou aus best ge mist kunnen worden. zijn meestal vrouwen die in de verpleging of verzorging werk zaam zijn geweest. Zo niet. dan moeten ze in de meeste geval len een cursus ziekenverzorging volgen." Thuis sterven kan niet altijd. De Hospice-groep Nieuwkoop biedt dan uitkomst. In haar 'Bij na-Thuis-Huis' kan de laatste levensfase worden doorge bracht. Samen met je man of vrouw. ,,l let is een si hakel tus sen het ziekenhuis en thuis", vertelde Peter Leliveld. „Bij ons blijven de mensen man en vtouw; in het ziekenhuis ben je bezoek. Wii doen geen gordijn om het beo als de patiënt moet worden verzorgd Het 'Bijna-Tnuis-Huis' is er voor iedereen De bijdrage is vrijblijvend, leliveld: „Het enige criterium is dat Je dood moet gaan. Kans op herstel is er niet meer. En als iemand is overle den. zeggen wij tegen de nabe staande: neem de tijd. kijk eens naar hem of haar. raak 'm aan. I dokter kan alti|d nog worden gewaarschuwd om de dood vast te stellen. Het maakt niet uit of je de begrafenisondernemer pas over een uur bdt. Wij zeggen: neem afscheid op jouw ma-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17