Regio 'Campings zijn geen melkkoeien' 'Ik treed niet graag op de voorgrond' Badkamerzingen zeer geliefd in Voorschoten Boeken lenen in Wassenaar komende jaren duurder Rotonde veiliger met vrijliggende fietspaden Oegstgeester minima kennen bijdrageregeling nauwelijks Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 16 LEIDEN NIEUWSLIJN Alsnog huldiging hockeyteam WASSENAAR Vrijdag worden ze dan eindelijk door burge meester Schoute gehuldigd: het dameshockeyteam van H.G.C. Twee maanden later dan de bedoeling was. De Europese kam pioenen zouden namelijk 30 september al feestelijk worden ont vangen, maar het hockeyteam gaf toen de voorkeur aan een te levisie-optreden op diezelfde dag. Het damesteam wist de overwinning te behalen op hun thuisba sis aan de Buurtweg. Twee jaar eerder waren het de heren van H.G.C. die deze prijs in de wacht wisten te slepen. Ook zij en de leden van het H.G.C.-bestuur zijn vrijdag 29 november om 17.30 uur aanwezig. Patijn komt naar Warmond WARMOND De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. S. Patijn, komt vrijdag op werkbezoek in War mond. Tussen half tien en kwart over tien praat Patijn met bur gemeester en wethouders van het dorp. Daama maakt het gezel schap een wandeling naar park Groot Leerust waar het aan boord stapt van de rijkspolitie te water voor een vaartocht over de Kagerplassen. De bestuurders hopen om 12.00 uur bij restaurant boerderij Meerrust aan te komen voor de lunch. In het programma zijn geen ontmoetingen met de burgerij opgenomen. Sledehondenkarrenwedstrijden VOORSCHOTEN LEI DSCH EN DAM Mushing Holland, de Ne- derlandse Sledehonden Sportvereniging, heeft samen met STEP Leidschendam en Vlietland bv. sledehondenkarrewedstrijden in het recreatiegebied Vlietland georganiseerd. Zaterdag 7 decem ber wordt vanaf 11.00 uur de eerste manche afgewerkt, zondag de tweede manche vanaf 10.00 uur. Het evenement duurt op beide dagen tot 17.00 uur. Er wordt in vijf categorieën gelopen. Het aantal honden bepaalt de categorie. F.r is ook een 'open klasse' voor puika's met acht tot en met veertien honden. De afstanden liggen tussen de ze ven en tien kilometer. Zeventig teams hebben zich ingeschre ven. De wedstrijden tellen mee voor de selectie voor de Europe se Kampioenschappen op 24,25 en 26 januari 1992 in het Fran se Albertville. OPNIEUW IS GISTEREN een inbreker op pad ge weest in Oegstgeest In de Hazebosiaan probeer de de dader gistermiddag een keukenraam aan de achterkant van een huis open te breken. Daarin slaagde hij echter niet GREENPEACE houdt uit eindelijk zo'n 4000 gul den over aan de viering van de tiende verjaardag van het Koudekerkse café De Hoek. Tien dagen lang duurde het feest en in die tijd werd een kleine 1500 gulden aan fooien gege ven Tijdens de receptie kwam een zelfde bedrag binnen aan schenkingen Al dit geld is bestemd voor Greenpeace Daar naast haalde de organisa tie zelf ongeveer 1000 gulden op Wannondse ondernemers balen van toeristenbelasting Het plan van de gemeente Warmond om toeristenbelas ting te gaan heffen: de plaatselijke campinghouders spre ken er schande van. Ze noemen het schandalig als behal ve de vaste gasten ook zogenoemde passanten zoals kampeerders vanaf 1 januari voor 2,80 per nacht wor den aangeslagen. WARMOND «MIEP DE GRAAFF Burgemeester en wethouders van Warmond willen behalve de woonforensenbelasting waar voor bezitters van woonboten, weekendhuisjes en stacaravans worden aangeslagen, ook kam peerders en andere passanten iaten betalen voor hun verblijf in Warmond. Het zal aan de campinghouders én de particu liere (kamer)verhuurders zijn om hun gasten de toeristenbe lasting door te berekenen waar voor zij in eerste instantie zelf worden aangeslagen. Voor degenen die al woonfo rensenbelasting betaalden en nu in de categorie toeristenbe lasting vallen, verandert er niet veel. Zij betalen straks ongeveer hetzelfde, zij het dat de belas tingpenningen straks indirect (dus via de campinghouders) worden geïnd. Maar de 'losse' kampeerders en recreanten zijn veel duurder uit: zij gaan voor het eerst belasting betalen. Desgevraagd zeggen de cam pinghouders nog nergens van te weten. Zodra zij vernemen wat de gemeentelijke plannen in houden, ontsteken ze in woede. Zo zegt campinghouder L. C.J. de Haas dat „de gemeente rare spelletjes speelt". Voorop stelt De Haas dat deze maatregel of ficieel niet eens rechtsgeldig is. „In 1987 is de Kampeerwet in werking getreden. Volgens die wet moesten binnen een jaar al le campings een vergunning hebben. Maar de gemeente Warmond heeft dat nu, vier jaar later, nog niet voor elkaar. Dus draaien we allemaal zonder ver gunning." Melkkoe De Haas, die met zijn camping De Horizon in de Sweilandpol- der zo'n 100 vaste standplaat sen heeft, heeft echter meer pij len op zijn boog. „We hebben hier alles zelf moeten aanleg gen: stroom, de waterleiding en we voeren het vuil zelf af omdat ze niets komen halen. En de ge meente Warmond maar innen omdat ze door verkeerd beleid geld tekort komt. We voelen ons onderhand wel een melkkoe. De campings worden hier al leen maar gebruikt om de be groting op peil te houden. Dit beleid lijkt nergens op." Daar komt nog bij dat De Haas gefrustreerd is omdat hij al 17 jaar op uitbreiding van zijn camping wacht. „Steeds is die uitbreiding op de lange baan geschoven. En waardoor, tja, door van alles. Het komt er vol gens mij op neer dat een ge meente als Warmond te klein is om te regeren. Ze zijn op het gemeentehuis niet bij machte om de zaak recht te houden. Veel zaken zijn afhankelijk van bepaalde individuele personen. Dan was alles bijna rond en dan ging de burgemeester weer weg, en wilde zijn opvolger de zaak weer van voren af aan bekijken. Dan was de gemeentesecretaris ziek. Dan gooide de provincie weer roet in het eten en dan moest er weer een nieuw be stemmingsplan komen." „Enfin, ik heb de grond al die jaren klaar liggen. Een bureau heeft onderzocht of de uitbrei ding haalbaar is en dat pakte ook goed uit. Bovendien heb ik twee zonen die dolgraag cam pinghouder willen worden. In middels zijn ze dik in de twintig en kunnen ze nog geen kant uit. Nee, ze kunnen nu wel belas ting gaan heffen, maar laten ze dit soort zaken dan eerst eens oplossen". Soortgelijke geluiden laat J. Geerlof, eigenaar van War- monds grootste camping, 'De Lokkerstee' aan de Was- beeklaan, horen. „Als je van de zomer met je gezinnetje twee kindjes komt kamperen, ben je dus twaalf gulden per dag extra kwijt", rekent hij snel uit. .Alleen maar omdat ze in Warmond komen recreëren! Be lachelijk. Ik werk hier zeker niet aan mee! Mensen die in een tentje kamperen, zijn toch al minder draagkrachtig. Je hebt als campinghouder wat dat be treft een soort sociale functie. Nee, ik weet niet waar die ge meente mee bezig is. Warmond is toch al zo'n rijke gemeente.. Ik hoop en geloof niet dat ze dit er doorheen krijgen". Voorstel Morgenavond moet blijken of Geerlof daar gelijk in krijgt. Het voorstel om vanaf vol gend jaar toeristenbelasting te heffen, wordt dan behandeld in de raadscommissie financiën. Waarschijnlijk zal een aantal campinghouders bij die gele genheid hun zegje komen doen. De Haas junior op het perceel bij camping De Horizon waarvoor al 17 jaar uitbreidingsplannen klaar liggen. „Laat de gemeente dit soort zaken eerst eens oplossen." foto hielco kuipers VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS „Penningmeester van het orga nisatiecomité van de paarden markt? Nee. liever niet, dan zit je altijd in de centen." A. van Beest neemt niet alleen afscheid als ambtenaar van de gemeente Voorschoten, maar ook als voorzitter/secretaris van de plaatselijke paardenmarkt, hèt jaarlijkse evenement op 28 juli in de Voorstraat. In zijn sober ingerichte werkkamer hangt een klein kunstwerk aan de muur: twee ijzeren paardekop pen op een houten ondergrond: „Een zwak voor paarden neb ik niet nee, ik ben er meer zo inge rold." Een gesprek met een ste vig rokende en druk pratende ambtenaar. Van Beest begon op 1 maart 1964 op de afdeling boekhou ding van het gemeentehuis en verlaat het pand aan de Leidse- weg als hoofd centrale boek houding. Een leven lang tussen cijfertjes („ik zit veertig jaar in het vak") heeft hem nooit ver veeld. „Alles wat de gemeente uitgeeft komt langs mijn bu reau. Ik zit reuze centraal en ik heb met iedereen te maken. Mijn werk is juist reuze afwisse lend." Paardenmarkt Binnen de organisatie van de paardenmarkt was Van Beest ja renlang de centrale figuur. Min of meer noodgedwongen stopt hij na 25 jaar ook met deze acti- viteit. „Daar heb ik bewust vooi gekozen, maar natuurlijk ver trek ik niet zonder gemengde gevoelens. Ik was naast voorzit ter en secretaris ook de ambte naar die namens de gemeente op en rond 28 juli toezicht Organisator paardenmarkt Voorschoten met de VUT moest houden op de gang van zaken aan de Voorstraat. Zo wa ren de lijnen erg kort. Ik geef toe dat het bekleden van zoveel functies tegelijk geen ideale combinatie is, maar het werkte wel." Van Beest wordt niet bijzon der geobsedeerd door paarden. „Maar ik vind het wel mooie dieren en ik heb vroeger ook wel gereden." Het mooie van de markt vindt hij vooral de lange historie: Al in 1282 verleende graaf Floris de Vijfde marktrech- ten aan de plaatselijke autoritei ten. „En Voorschoten heeft nog de enige kruismarkt in Neder land", doceert Van Beest. „Vroeger betekende dat, dat door net plaatsen van houten kruizen op de markt een soort vrijplaats werd gecreeërd, waar de politie mensen niet mocht arresteren. Tegenwoordig plaatst de burgemeester ze ook nog ieder jaar bij de opening van de paardenmarkt, maar nu is dat alleen maar folklore na tuurlijk." Achtergrond Binnen het gemeentehuis was Van Beest actief binnen ver schillende organisaties. Zo maakte hij deel uit van het 'ge organiseerd overleg', een soort ondernemingsraad („dat is een goede zaak") en was hij twintig Ambtenaar en paardenmarktorganisator A, van Beest op de binnenplaats van het Voorschotense raadhuis: „Echt een zwak voor paarden heb ik niet, nee". foto holvast jaar lid van de jubileumcom missie, waarvan de laatste jaren als voorzitter. Zijn inzet voor collega's heeft vooral een soci ale functie, vindt hij. „Want ie dereen heeft op zijn tijd een schouderklopje nodig". Toch noemt de baas van de boekhou ding zichzelf iemand die ,niet echt graag op de voorgrond treedt'. „In 1982, bij het 700-ja- rig bestaan van Voorschoten liep iedereen verkleed rond, maar ik niet." Op de vraag of de Voorscho tense politiek niet erg laf om springt met het zoeken naar op lossingen voor het huidige be grotingstekort van ongeveer achthonderdduizend gulden re ageert Van Beest omzichtig. „Het zijn toch voornamelijk milieulasten die de grootste boosdoener zijn en dat is niet alleen een Voorschotens pro bleem. In de jaren zeventig zijn we vergeten de maatschappelij ke kosten te vertalen in onze produkten. We zijn te vroeg van onze welvaart gaan genieten, de milieukosten hadden toen al in de prijzen doorberekend moe ten worden". Ambtenaar De 'klassieke ambtenaar', die volgzaam doet wat hem wordt opgedragen, bestaat volgens het hoofd centrale boekhouding niet meer. „Bij gemeenten wordt de laatste jaren ook alles bedrijfsmatiger aangepakt. Mo dem management betekent dat je als ambtenaar suggesties kunt doen bij beleidsombuigin gen, maar uiteindelijk beslist natuurlijk de politiek." Het is wel zaak dat 'de politiek' dan ook duidelijke keuzen maakt. Vaak heerst er een houding van ,Wij willen met zo weinig moge lijk geld zoveel mogelijk berei ken' en dat gaat natuurlijk niet." Als voorbeeld van een be leidsterrein waar de gemeente meer zou kunnen sturen noemt Van Beest het verlenen van sub sidies. „Stel bijvoorbeeld dat drie verenigingen in plaats van ieder één subsidie-aanvraag in te dienen, hun krachten bunde len om zo subsidiegeld efficiën ter te kunnen besteden. Daar zou de gemeente iets kunnen doen. Maar dat is gelukkig niet aan mij ter beoordeling." De vraag of Van Beest met zijn ant woord refereert aan de recente lijk niet zonder moeite tot stand gekomen fusie tussen twee plaatselijke voetbalclubs ver waait in de rook van een verse sigaret. Laatste dag Morgen is het Van Beests laatste dag op de centrale afdeling boekhouding. De tijd na de Vut wenkt ('je schijnt het dan alleen maar drukker te krijgen hoor ik van veel mensen'), maar het hoofd boekhouding blijft tot het laatste moment op zijn post. Binnen een uur brengt de bode weer een nieuwe stapel enve loppen met papieren binnen. „Die stapels blijven maar groei en. Ik vraag me de laatste dagen wel eens af of ik hier nèt begon nen ben". De cursus 'badkamerzingen' in Voorschoten is een groot suc ces. Het loopt storm bij de men sen die enige tijd geleden het idee lanceerden 'voor de lol te gaan zingen en verder niet moeilijk te doen'. Onlangs werd de eerste repetitie gehouden door 32 vrouwen. De groep ini tiatiefnemers is inmiddels op zoek naar een grote ruimte, want in totaal hebben al meer dan 70 amateur-zangers en - zangeressen zich aangemeld. „En het gaat maar door", zegt mede-initiatiefneemster me vrouw A. de Hey. „Na de huidi ge cursus waarop we wat num mers instuderen, organiseren we er nog één en daarna vor men we een groot koor." Diver se kranten besteedden aan dacht aan het initiatief en afge lopen maandagmiddag was de groep even op de TV bij een praatprogramma van de NCRV. Sindsdien loopt het volgens De Hey echt storm. "In totaal staan nu bijna 40 mensen op een wachdijst en dat aantal groeit nog steeds." Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was een vrouwen koor van amateur-zangers te formeren, hebben zich zoveel mannen aangemeld dat beslo ten is een gemengd koor te for meren. De Hey: „Het gaat louter om het plezier en we zingen dan ook van alles: canons, volksliedjes, smartlappen en al les wat de mensen verder maar meenemen aan muziek." Ook de leeftijd van potentiële zan gers en zangeressen doet niet terzake. De oudste is 75 en de jongste 16. „Als het zo doorgaat wordt het een koor van honderd men sen", zegt De Hey. „Dat vinden wij prima dus mensen kunnen zich nog steeds opgeven". Dat kan op de telefoonnummers 071-619214 en 071-61647. u/.cccMAAD. 1992 wordt flink bezuinigd op de subsidie voor de Openbare Bibliotheek. In dat jaar wordt het budget met veertigduizend gulden verlaagd, in 1993 en 1994 met respectievelijk twin tigduizend gulden. In de com missievergadering van 28 okto ber stelde D'66-raadslid A. San ders voor dat de bibliotheek een kwartje per uitgeleend boek in rekening zou brengen. Maar het bestuur zag daar wegens de ver wachte administratieve en orga nisatorische rompslomp geen brood in. Voor de categorie 23 tot en met 64 jaar is het huidige tarief vijfentwintig gulden, voor 18 tot en met 22 jaar en 65- plussers is dat twaalf gulden vijftig. De contributie voor de Wasse- naarse Openbare Bibliotheek wordt met ingang van 1992 stel selmatig verhoogd. In 1992 met vijf gulden, in 1993 met een rijksdaalder en in 1994 nog eens met een rijksdaalder. Jeugdigen tot achttien jaar hoeven nog steeds geen contri butie te betalen. De achterlig gende gedachte is dat zij eerder boeken zullen lezen en lenen als die voorziening gratis is. De ge meenteraad ging gisteravond akkoord met dit voorstel, dat overigens door het bibliotheek- bestuur was aangedragen. In de gemeentebegroting van Het (brom)fietsverkeer op de Wassenaarse rotonde Lange Kerkdam moet van het autover keer worden gescheiden. De ge meenteraad besloot dit gister avond omdat het aantal onge vallen en slachtoffers in het (brom)fietsvcrkeer sinds de aanleg van de rotonde in 1988 nogal is toegenomen: van vièr naar veertien in de afgelopen drie jaar. De meeste ongevallen deden zich voor in situaties waarin de auto's die de rotonde afreden Achttien aanvragen sinds 1 januari doorgaande fietsers geen voor rang verleenden. Verder gaven fietsers op de rotonde vaak geen voorrang aan de automobilisten. Een schei ding van de verschillende soor ten weggebruikers moet de op lossing bieden. De fietser zal een omweg moeten maken en voorrang geven bij het overste ken. De Wassenaarse gemeente raad gaat ervan uit dat fietsers deze ongemakken' graag over hebben voor een grotere ver keersveiligheid. OEGSTGEEST PASCALLE CAPPETT1 MEDEWERKSTER Muziekles, een abonnement op een krant of tijdschrift, voetbaltraining of een museumjaarkaart. Via de bijdrage regeling voor mensen met een mini muminkomen wordt dit ook mogelijk- voor mensen die op de grens van het bestaansminimum leven. Weinig Oegstgeestenaren weten echter van het bestaan van deze regeling af. Daarom gaat de gemeente Oegstgeest op grote schaal een folder verspreiden. Vanaf 1 januari toen de regeling werd ingesteld, zijn slechts 18 aanvra gen bij de afdeling sociale zaken van de gemeente binnengekomen. „Te weinig", oordeelt Oegstgeest. Als mo gelijke oorzaak noemt B. Rozemond, voorlichtster bij de gemeente Oegst- 'Eventuele drempel blijft ook met folder bestaan geest, de onbekendheid met de ver goeding voor culturele, educatieve en recreatieve activiteiten en de hoge drempel die moet worden genomen om de weg naar de afdeling sociale za ken te bewandelen. „Bij de afdeling sociale zaken krijgen de mensen toch al te maken met een hele rompslomp van papieren, daarom kan het zijn dat nog meer formulieren eenvoudig niet worden opgepikt. Maar dit is een veronderstelling, er is geen onderzoek naar verricht. Die eventuele drempel blijft ook met folder bestaan," geeft Rozemond toe. Bij bibliotheek, postkantoor, ge meentehuis en belangengroepen als vrouwen- en ouderenorganisaties lig gen de folders in de rekken. In deze fol der worden uitkeringsgerechtigden, aow-ers en mensen met een mini mumloon attent gemaakt op de bijdra geregeling. Een heel gezin kan hierop een beroep doen. De gemeente betaalt 'Mensen krijgen al al te maken met papieren rompslomp voor 75 procent mee aan het lidmaat schap van de toneelvereniging, het theaterbezoek, een teleac-cursus of de tennisles met een maximum van 75 gulden per jaar per persoon. De bijdra ge geldt niet voor cursussen gevolgd bij een instelling die een subsidie van de gemeente ontvangt. Een raadslid kwam vorig jaar met het voorstel zwemabonnementen voor asielzoekers te verschaffen. De ge meenteraad vond het toen geen goed idee om alleen speciale voorzieningen voor deze doelgroep te treffen, maar wilde wel iets met het initiatief doen. Besloten werd daarop alle mensen met een minimuminkomen als doelgroep te kiezen. Het benodigde geld voor deze regeling haalt Oegstgeest uit z'n algemene reserve.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16