Leiden Collegepartijen willen lasten minder verhogen CDA geeft ouderenwerk steun Het ging maar over de baard van de keizer Brandstichter als straf 140 uur dienstverlening Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER A WEGMAN Eindredactie HANS SONDERS Vormgeving H 15 De PvdA en Groen Links blijven pogingen ondernemen om de lastenverhogingen minder zwaar op de Leidse burgers te laten drukken, zo bleek gisteren bij de begro tingsbehandeling. De komende dagen overlegt de PvdA in de 'achterkamertjes' met de andere collegepartijen over een gezamenlijk voorstel om de ogb volgend jaar minder te laten stijgen dan het college voorstaat. Groen Links wil bovendien proberen om voor de mensen met lage inkomens de pil te vergulden met een eenmalige uit kering of een tegemoetkoming in de stookkosten. LEIDEN KAREL BERKHOUT De ogb stijgt volgend jaar met 6,5 procent, ruim 3 procent meer dan de 3,2 procent 'trend matige' prijsstijgingen die daar in zijn verwerkt. PvdA-raadslid A. Boot nodigde gisteren na drukkelijk CDA en Groen Links uit om gezamenlijk te zoeken naar bezuinigingen om de ogb minder te laten stijgen dan 6,5 procent. Voor de afsluitende vergadering van donderdag hoopt zij te komen tot een amendement van de college partijen in de hoop dat dit ook wordt gesteund door D66, die net als de WD alle stijgingen boven de 3,2 procent onaccep tabel vindt. De PvdA lijkt erop aan te stu ren om de ogb een procent minder te laten stijgen, 'maar het kan natuurlijk zijn dat wij op een half procent uitkomen', zei Boot. Als de ogb minder stijgt, moeten van Groen Links ook de reinigingsrechten min der omhoog. Die koppeling bleek ook uit de woorden van Groen Links-fractievoorzitter J. Laurier, die er gisteren prat op ging dat 'de reinigingsrechten niet meer omhoog zijn gegaan dan de ogb'. Bij elkaar zou dat een half miljoen gulden moeten gaan kosten. Boot wilde gisteren nog niet aangeven hoe zij dat bedrag bij elkaar wil schrapen, 'want dat zou het overleg met de andere partijen niet vergemakkelijken'. Wel gaf zij voorzichtig aan dat er eventueel minder ambtena ren moeten bijkomen om de verlichting van de lastendruk voor de burgers te kunnen beta len. „Als ik moet kiezen voor pijn bij de burgers of in het ambtelijk apparaat ben ik toch geneigd te kiezen voor het laatste", opperde zij voorzich tig- Overhevelen Een akkoord daarover met de collegepartijen wordt een moei lijke zaak, ondanks de beleefde en vriendelijke reacties op de PvdA-uit nodiging. J. Laurier vindt het ambtenarenapparaat al overbelast: „De rek is er wel uit. Dat zie je ook aan het feit dat nu extra mensen worden aangetrokken voor plaatsen waarop voorheen is bezuinigd". Een andere mogelijkheid is het vertragen van investeringen, maar daarvoor voelt het CDA weer niets, zei fractieleider P. Kluck gisteren nadrukkelijk. Opmerkelijk was ook dat Groen Links opnieuw opperde om de reinigingsrechten over te hevelen naar de ogb, een oude wens van de partij: zo betalen de hogere inkomens immers meer belasting. Het CDA wil dat juist helemaal niet en pleitte er voor de kosten van de vuilver werking die de laatste jaren de pan uit rijzen geheel uit de rei nigingsrechten betalen. De politiek worstelt om iets te doen voor de lagere inkomens nu het kwijtscheldingsbeleid van het rijk aangescherpt dreigt te worden. De meeste partijen hopen met voorlichting meer mensen te kunnen laten profi teren van de regeling, maar Groen Links gaat verder. J. Lau rier: „Als de normen scherper worden kan het geld van de kwijtschelding worden gebruikt om de mensen een tegemoet koming te geven in de stook kosten of een eenmalige uitke ring". Het CDA heeft gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling een lans gebroken voor de ou- derencommissie in Zuid-Oost. De organisatie is tegen de sa menwerking met buurthuis Jop- pensz, die door het college van B en W is opgelegd. „Geduren de vele jaren heeft het ouderen werk in de Professorenwijk be wezen uitstekend zelfstandig te kunnen functioneren.Moeten wij dat nu afbreken? Dat vind ik een vorm van betutteling", zei fractievoorzitter P. Kluck, die aankondigde dat een motie over dit onderwerp wordt inge diend. De ouderencommissie is door branden dakloos geworden en maakt nu gebruik van verschil lende zaaltjes in de wijk. Al ja- ren vraagt de organisatie om een eigen onderkomen. Het ge meentebestuur heeft tot nu toe het standpunt ingenomen dat de activiteiten moeten worden gehouden in het buurthuis aan de Oppenheimstraat. Volgens de ouderencommissie ontstaat dan een onwerkbare situatie. De christen-democraten ko men ook met een motie waarin wordt gevraagd om een subsi die van 3000 gulden voor de ex ploitatiekosten van een oude- rensociëteit in de Dobbedreef. De kans is zeer groot dat de PvdA de motie steunt. „Wij moeten nog in de fractie over leggen, maar ook wij hebben gepleit voor die subsidie en ge zien de hoogte van het bedrag lijkt me dat nauwelijks een pro bleem",'zei PvdA-fractievoorzit- ter H. Baaijens. 'Goekoop moet vaker met migranten praten' Baaijens gisteravond tijdens de algemene be- schouwingen over de begroting. Omdat de burge- De burgemeester moet regelmatig met vertegen- meester een sleutelpositie in de stad heeft en veel woordigers van buitenlanders om de tafel gaan aanzien bij migranten geniet, is hij de meest ge- zitten om te praten over problemen en wensen, schikte figuur om dergelijk overleg te voeren, Dat voorstel lanceerde PvdA-fractievoorzitter H. vindt Baaijens. PvdA-raadslid Anneke Boot: gezamenlijk zoeken naar bezuinigingen die ogb minder laten stijgen dan 6,5 procent FOTO LOEK ZUYDERDUIN Wethouder H. de la Mar: „We hebben geen geldboompjes LEIDEN JANET VAN DUK In voetbalstadions weet het pu bliek er altijd goed raad mee. Toeschouwers gaan gewoon 'Slaap kindje slaap' zingen als ze vinden dat de wedstrijd niet spannend genoeg is. Helaas wa ren er gisteravond geen voetbal supporters aanwezig bij de be grotingsbehandeling in de raadszaal, waar de Leidse raads leden een uitermate saaie en langdradige eerste ronde speel den. Het leek er tussen zeven en één uur op alsof er nauwelijks problemen zijn in Leiden. Alsof er de komende jaren geen in grijpende beslissingen moeten worden genomen over de afval verwerking, de bouw van hui zen, het terugdringen van de auto uit de binnenstad, de ont wikkeling van het stationsge bied, grootse cultuurplannen, en een succesvol proces van so ciale vernieuwing. De woordvoerders van de fracties stipten de onderwerpen alleen even aan tijdens hun al gemene beschouwingen. Vorig jaar nog waren er stevige bot singen in de raad over de 17 procent waarmee de woonlas ten toen stegen. Het jaar daar voor ontstond tijdens de begro tingsbehandeling een knallende ruzie over het geld dat de ge meente moest uittrekken voor de stationsplannen. De keer daarvoor was het falende cul tuurbeleid een 'hot item'. Gisteravond was er nauwe lijks sprake van enig politiek vuurwerk. De verhandelingen waren saai en langdradig. Bur gemeester Goekoop kon op een gegeven moment zijn ogen niet meer open houden en ook de nieuwe gemeentesecretaris, De Vries, zat te knikkebollen. Op de gang was het nog het beste uit te houden: met een drankje, een sigaretje en een gezellig praatje. Verreweg de meeste aandacht ging gisteravond uit naar een voorstel van collegepartij PvdA om de lasten voor de burgers iets minder sterk te laten stij gen. Niet met 6.5 procent, zoals het college heeft voorgesteld, niet met 3,2 procent, zoals de oppositiepartijen willen, maar met 5 procent. Fractievoorzitter Van der Nat van de WD probeerde het af en toe nog even. Het lukte hem één keer om het politieke vuur NAGERECHT door Erna Straatsma Het leek hem een on mogelijke zaak. Een auto laten keuren waar geen motor in zit. Dat had toch helemaal geen nut? Met veel aplomb vertelde de 44-jari- ge Voorhouter zijn verhaal aan de kantonrechter. „Het is toch te zot dat je voor een kenteken op vier wielen een apk-keuring nodig hebt?" Hij wees de officier van justitie ook nog eens op een ongelukkig foutje in de dagvaarding. Een overijverige ambtenaar nad wellicht het zekere voor het on zekere willen nemen: verdachte had 'geen keuringsbewijs waar van de geldigheidsduur niet was verstreken'. Een dubbele ont kenning waaruit je zou kunnen begrijpen dat de Voorhouter weT over geldige papieren be schikte. Maar dat was niet het geval geweest. „Ondanks dit soort spitsvondigheden zult u toch moeten toegeven dat u geen geldig keuringsbewijs had", zei de kantonrechter. Maar de auto, of althans het le ge blikken omhulsel, stond toch op een parkeerterrein. Zijn par keerterrein. Daar had dus nie mand last van. En de rechter moest toch weten dat het met een auto zonder ingewanden nogal moeilijk rijden is. „Mijn buurman is agent en samen knutselen wij aan auto's. Ik' heb een groot bedrijf en daarnaast moet ik een hobby hebben. Het was toch echt wat je noemt een reiswieg ikdu: daied heeft gezegd. De wegenbelas ting is ook kwijtgescholden." Maar een parkeerterrein be hoort tot de openbare weg en dus was de Voorhouter schul dig, zo meende de officier. Hij eiste 180 gulden boete. „Mis schien is een auto technisch niet in staat om gekeurd te wor den, maar juridisch bent u dat wel verplicht", zei de kanton rechter. Waarna de man nog opmerkte dat het voertuig in middels met een vrachtauto was meegesleept. „Ziet u dat het wel kan", reageerde de rechter en stelde de boete op 150 gulden vast. De Voorhouter kondigde aan in hoger beroep te gaan. Baby aan boord 'Pas op, baby aan boord', staat er achterop sommige auto's. Je zou verwachten dat bestuurders die zo'n 'breekbare' lading ver voeren zelf nog het meest voor zichtig rijden. Maar dat blijkt niet altijd het geval. De 23-jarige die gisteren voor de kantonrechter moest ver schijnen was vorig jaar augustus op de Willem de Zwijgerlaan door het rode licht gereden. Hij zag geen kans meer om te stop pen bij de kruising met de Schipholweg. „Ik kan niet in één keer remmen met een baby achterin de auto." De man sug gereerde dat het kind door der gelijk rijgedrag door de auto zou heenvliegen. Een duidelijk geval van overmacht, meende de man. „Is dat dan niet vreselijk gevaarlijk zo'n baby achterin de auto in een losstaande wieg", vroeg een duidelijk bezorgde kantonrechter. Tja, het was toch echt wat je noemt een 'reis wieg', antwoordde de Leide- naar. De officier vond het verhaal van de Leidenaar niet eig geloof waardig. Als u 50 kilometer per uur rijdt kunt u binnen een paar seconden tot stilstand komen." Hij eiste 155 gulden boete waar bij de rechter zich aansloot. Door rood De 47-jarige Leidenaar had he lemaal niet door rood gereden, op die augustusdag in 1990. De politie beweerde van wel, maar om tien voor negen - het tijdstip waarop de overtreding zou zijn begaan - was hij allang aan het werk. „Ik begin altijd om acht uur 's ochtends. Het tijdstip dat op de bekeuring stona viel me gelijk op en daarom heb ik niet betaald. Was het een uur vroe ger geweest dan had ik meteen betaald." De officier had er alle vertrou wen in dat de politie haar werk goed had gedaan en eiste een boete van 130 gulden. „Voor mij is er geen reden tot twijfel, alles klopt verder: het kenteken en het type auto." De rechter twij felde wel en dat was in het voor deel van de Leidenaar. „Ik zal u vrijspreken, onder meer omdat ik twijfel aan het kenteken dat is opgeschreven. Het lijkt alsof daar eerst een ander kenteken stond." Breestraat Geheel te goeder trouw was de 34-jarige Leidenaar vorig jaar november met zijn auto de Breestraat ingereden. Bleek dat ineens niet meer te mogen. De politie had hem bekeurd, naar hij meende, een 'ontzettend on rechtvaardige' beslissing. „Ik woon al negen jaar in de Bree straat maar ik was van dat ver bod niet op de hoogte. Later heb ik gehoord dat die regeling begin november is ingegaan. Voor mij was de situatie in ieder geval nieuw." Maar inwoners van de Bree straat weten.vast wel dat zij in de 'meest veranderende straat van Nederland' wonen, ant woordde de rechter. „Het gaat er voortdurend anders aan toe. Er hebben trams in gereden die weer verdwenen zijn en ook au to's. Daarom is het zo mooi dat er borden staan die de automo bilist precies kunnen vertellen wat wel en niet mag." De offi cier van justitie („De Breestraat is het lijdend voorwerp van po litiek getouwtrek in de gemeen teraad") vroeg 25 gulden boete voor het vergrijp. De rechter flink aan te wakkeren. Wethou der De la Mar - nooit te beroerd voor een relletje - haalde fel uit naar de WD'er toen die zijn vraagtekens zette bij het plan van het college om winkeliers extra te laten betalen voor het schoonhouden van de binnen stad. Schandalig, vindt de WD. Het vegen van straten hoort im mers bij de 'algemene taken' van de gemeente. De la Mar probeerde hem duidelijk te ma ken dat het geld op dit moment ontbreekt om de hele stad schoon te houden. Alleen de Haarlemmerstraat wordt goed bijgehouden. En dus mogen de winkeliers daar best voor beta len, vindt De la Mar. „Nu beta len immers alle bewoners voor een dienst die alleen in de bin nenstad wordt verricht." „Hoe durft u geld uit te geven aan nieuwe plannen als er niet eens geld is om de hele stad schoon te houden", riep Van der Nat uit. „We maken een fout uit het verleden goed en dat kost geld. Maar we hebben geen geldboompjes waar we aan kunnen schudden, zoals u misschien denkt. Het geld om extra reinigers aan te trekken halen we uit de onroerend- goedbelasting. En u zegt: de ogb mag niet omhoog, maar we moeten wel de reinigingsdienst uitbreiden", diende De la Mar hem van repliek. „Ik kan u niet overtuigen, maar dat gebeurt wel vaker", sloot Van der Nat de discussie. De WD dacht een puntje ge scoord te hebben, wethouder De la Mar vond dat hii zijn doel uitstekend had verdedigd en de rest speelde de wedstrijd rustig en plichtsgetrouw uit. Het ging toch maar om de baard van de keizer, zoals dat in voetbalter men heet. VRUETUD Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond haar maandelijkse bijeenkomst in het restaurant van het zwembad De Zijl aan de Param an bost raat 66. Aanvang 20.00 uur. AbvaKabo De afdeling Leiden van de Ab vaKabo houdt vanavond vanaf 20.15 uur haar jaarvergadering m het kantoor Driftstraat 49a. Lakenhal Het de Lakenhal zoekt op korte termijn vrijwilligers voor het winkeltje in het museum. Door de overkapping bij het museum krijgt dat de gelegenheid per manent open te zijn. Belang stellenden kunnen zich melden bij de heer O. Tromp. Koningin nelaan 19 in Oegstgeest, tel. 155188 Weven De Leidse volksuniversiteit K&O heeft een cursus getouwweven in het pakket opgenomen. De bedoeling is de cursisten in tien lessen zelfstandig te laten we ven. De cursus wordt gehouden op dinsdagen tussen 14.00 en 16.30 uur. Inlichtingen bij K&O. tel 141141. AGENDA DINSDAG 26 NOVEMBER Leiden Bijeenkomst van de Vereniging van Postzegelverzamelaars veilingen ruilavond. rest zwembad De Zijl »an de Paramaobostraat 66. aanvang 20 00 uur Noordwijkertiout Vergadering en postzegeiveiimg van de Postzegelvereniging m De Scheltt. aanvang 20 30 uur WOENSDAG 27 NOVEMBER Spreekuur Verkeersveiligheid m het Stadsbouwhuis. langegracht 72. van 10.30 tot 12 00 uur Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16 00 tot 17 00 uur Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21 00 uur Bridgen voor met-rokers door B C L in het Poeihuys, aanvang 20 00 uur Noordwijk Vergadering van de Chr Ouderen bond. hr Passchier uit Noordwi|k ve* zorgt een dia-program ma. Vinken hof. Achterzeeweg, aanvang 15 00 uur Informatie-avond over het bezoek- en aktivrteitenvrijwilligerswerfc op de Dr Willem vd BerghstKhting It Hoofdgebouw. Zwarteweg. aanvang 20 00 uur Lezing over 'Monumentenzorg m de praktijk' door mevr Cune Hettema en Memdert Stokroos, in 't Trefpunt aan de Hoofdstraat, aanvang 20 15 uur Oefttgeest Bndge-d'ive .n 'Hotel het Witt» Hu'S aanvang 19 45 uur Veel schade voor tennisclub De Leidse Hout ging daarmee akkoord: „25 gul den boete of 1 dag subsidiair." De man keek de rechter irtu.it bevreemd aan: „Hoe bedoelt u? „Nou, dat u ook een dag in het cachot kunt gaan zitten als u die boete niet wilt betalen". ant woordde de kantonrechter. LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU Een 21-jarige Leidenaar die op 28 BUKUatU* vu dit jaar het clubgebouw van de tennisver eniging 'De Leidse Hout' aan de Van Beuningenlaan in brand heeft gestoken, is gisteren ver oordeeld tot 140 uur dienstver lening. Bij de brand werd het clubgebouw voor een groot deel verwoest. De schade wordt ge schat op 47.000 gulden. Voor de politierechter verklaar de de jongeman die zich moest laten bijstaan door een doventolk gisteren dat hij ei genlijk maar een meeloper was. Hij was die avond met een paar vrienden bijeen, toen besloten werd te gaan inbreken in de sportkantine ..Omdat ik doof ben. begreep ik niet direct wat ze van plan waren. Ik was een beetje in de war. maar ben toen toch maar meegegaan", gebaar de hij. Shaggie Bij het clubgebouw aangeko men probeerde de jongens een koepel van plexiglas in te slaan om zodoende het pand binnen te komen. Toen dat mislukte werd met zakmessen getracht de koepel kapot te snijden, maar ook dat lukte maar ten de le. Verveeld stak de leidenaar een shaggie op, waardoor hij op hu 1m man mo gat hi at koepel te branden. Die ingeving werd hem fataal, want het plexiglas, en later ook de rest van het clubhuis, brandde als oen fakkel. Binnen korte tijd was een groot gedeelte van de tenniskantine tot de grond toe aljpbrand „Ik heb er ongelooflijk veel spijt van", zei de verdachte gis teren voor de rechtbank. „Ik heb nooit gewild dat dit gebeur dB MIk ii-r van justitie Dl| van Ek zag ook wH in dat het niet de opzet van de I-eidenaar was geweest om het clubhuis in rook te doen opgaan Hij noem de de hele gang van zaken „be hoorlek klungelig" en de ver dachte „waarschijnlijk een mee loper". Omdat de schade aanzienlijk was. eiste hij toch een /-.san- straf: vier maanden onvoor waardelijke gevangisstraf, even tueel om te zetten in onbetaal de arbeid. Ook politierechter mr. E. Timmermans vond het niel /innig om de jongeman naar de gevangenis te sturen Het is de eerste keer dat hij met justitie in aanraking komt en hij heeft sinds kort een baan als be strater. Ze veroordeelde hem tot 140 uur dienstverlening

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15