Verzet tegen afkopen van fusie-premie Geluidswal tegen wil en dank 'Gevraagd: een nachtwaker met hond en dubbelloops jachtgeweer' SEELEEX Zijlbedrijven lonken naar uitzendbureau Gemeente mijdt projectonwikkelaars Bejaarde rijdt tegen sleepkabel Een 70-jarige man is gisteren aan zijn hoofd gewond geraakt toen hij met zijn fiets over een sleepkabel 'struikelde'. De man trachtte op de Zijlsingel tussen twee auto's door te manoeuvre ren maar zag over het hoofd dat de wagens met een sleepkabel met elkaar waren verbonden. Het slachtoffer kon ter plekke door de EHD worden verpleegd. een dijk van een COPIER voor een dijk van een PRIJS copiers Kompro bv Leiden Tel. 071-120004 Thema-avond wao LEIDEN De afdeling Leiden van de in dustriebond FNV houdt dinsdagavond 3 december een thema-avond over de WAO. Deelnemers zijn Wal ter Paulus, fractiemedewer ker van het CDA is de Twee de Kamer en Hil Peperkamp van het FNV. De discussie begint om 20.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. LEIDEN ERNA STRAATSMA Voor de gemeenten die vroeger deel uitmaakten van het Ener gie Bedrijf Rijnland (EBR) is deze regeling inmiddels getrof fen. De directie van de EWR en de raad van commissarisen hebben hiertoe onlangs beslo ten. De vereniging van aandeel houders de deelnemende ge meenten in het nieuwe, gefu seerde nutsbedrijf EWR kon hier gisteren geen stokje voor steken. „Het gaat om geld van het oude EBR", aldus Haijkens. Om die reden was inspraak van alle deelnemende gemeenten niet nodig. Eenzelfde afkoopregeling voor de niet-EBR gemeenten komt er echter wel aan. Maar de overgrote meerderheid van deze groep voelt hier niets voor. Deze gemeenten hebben de uit keringen van het nutsbedrijf in de gemeentebegroting opgeno men en vrezen in de toekomst voor tekorten. De EBR-gemeen- ten hebben de fusie-uitkeringen rechtstreeks aan de energiever bruikers teruggegeven. Vooral de Alphense burge meester Paats uitte gisteren kri tiek op de voorgestelde afkoop regeling. „Vanaf het eerste be gin van de EWR is er gezeur ge weest over die fusie-uitkerin gen." De directie van de EWR heeft voortdurend problemen gehad met de uitbetaling van de fusie uitkeringen. In een aantal geval len werd het beloofde bedrag niet in een keer uitgekeerd. „U heeft te lichtvaardig gedacht over die jaarlijkse verplichting de gemeenten uit te betalen", aldus Paats. Andere gemeenten die zich al geruime tijd verzet ten tegen een afkoopregeling zijn onder meer Katwijk, Voor schoten, Warmond en Hille- gom. Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN -j NIEUWSLIJN Van regionale nutsbedrijf EWR Verduisterde auto teruggevonden Bij een controle op de Zijlsingel heeft de politie gisteren een 20- jarige man aangehouden die rondreed in een auto die hij vorige week had verduisterd. De man onderhandelde toen met de 23- jarige eigenaresse over aankoop van de auto. Toen de twee het eens waren over de prijs en in twee auto's naar het postkantoor reden om de papieren over te schrijven en af te rekenen, ging de koper er in zijn nieuwe aanwinst vandoor. De agent die de man in de wagen aanhield, herinnerde zich het kenteken. Geit aan de wandel Agenten van de Leidse politie zijn gistermorgen geruime tijd be zig geweest met het achtervolgen van een losgebroken geit. Agenten in een surveillancewagen troffen het dier aan in de buurt van de De Sitterlaan. Toen ze het probeerden te grijpen, sloeg het op de vlucht. Pas op de Utrechtse Veer kon het beest worden gepakt waarna het door de eigenaar werd terugebracht naar een weilandje bij de voormalige groenteveiling. Veel gemeenten voelen er nog steeds niets voor om de jaarlijkse fusie-uitkering van het regionale nutsbedrijf EWR in een keer af te kopen. Daarbij zou 25 procent van het nog uit te keren bedrag worden kwijtgescholden. Rijn- en Schiekadebewoners zullen geluidsbuffer' slechts met tegenzin accepteren I LEIDEN LOMAN LEEFMANS De bewoners van de Rijn- en I Schiekade willen slechts 'met de grootst mogelijke tegenzin' ac cepteren dat er een aarden ge- j luidswal achter hun huizen wordt neergelegd. Deze wal moet als geluidsbuffer dienen tegen het lawaai van de vuil- overslag op het voormalige Van Gend en Loosterrein. „Het liefst hebben we natuurlijk dat de overslag zo snel mogelijk ver dwijnt. Maar dat gaat waar schijnlijk nog wel zeven jaar du ren", vermoedt bewoner J. Cre- Creemers en zijn buurman van een aantal huizen verderop V. Crijns, zitten namens de bewo ners in een commissie met alle betrokken partijen zoals ge meente, provincie en andere vuilinstanties. Zij rapporteerden gisteravond aan andere buurt bewoners het laatste nieuws van het 'vuilfront'. Volgens de twee zijn alle partijen het erover eens dat er 'iets' moet worden gedaan en liefst voor de aan staande zomer. „Het is een verschrikkelijk ge luid. Verder is het horizon ver vuilend en stinkt het vooral in de zomer. Je kan niet eens meer in je eigen tuin zitten", liet een bewoonster weten die een wal tegen wil en dank wel goed zou keuren. Een wat oudere man wees er op dat een wal niets aan de stank zou doen en dat het van hem dus eigenlijk niet hoef de. ■Creemers en Crijns beschuldig den. na de klachten van de be woners te hebben aangehoord, 'vuilbedrijf ACTS ervan dat af spraken over geluidsvejminde- ring alleen maar tijdelijk zijn nagekomen. Ook zou volgens de bewoners met een klein beetje meer oplettendheid veel van de ergernis kunnen worden verminderd. Zo worden tegen de afspraken in de 'gele bakken' tijdens het weekeinde niet uit het zicht gehaald, worden de containers niet goed afgesloten en wordt er geregeld al voor acht uur 's ochtends gewerkt. Morgen gaat het bewoners duo wederom met de betrokken partijen om de tafel zitten om nogmaals op de problemen te wijzen en de plannen voor een waJ te bekijken. LEIDEN «GERT VISSER „Met spoed gevraagd: Nachtwa ker met hond en dubbelloops jachtgeweer voor bedrijvencen trum Lammenschans. Bellen met De Raad Bouw." Deze tekst zal het Leidsch Dagblad niet ha len. Het geweldadige karakter ervan bracht de directie van de krant er toe de advertentie te weigeren. Directeur Brandjes van het bouwbedrijf is er niet echt door verrast. Hij kan er ei genlijk wel om lachen. Hoewel de bedoeling van de advertentie bloedserieus was. Vandalisme en diefstal op en rond de bouw plaats op het voormalige HCG- terrein komt hem, om het maar eens gewoon te zeggen, de strot uit. In zijn eigen woorden: „Ik word er gestoord van." Het bouwbedrijf De Raad ver bouwt de gebouwen langs de Lammenschansweg van de voormalige groenteveiling tot bedrijvencomplex. Tegelijkertijd wordt op het achtergelegen 'HCG'-terrein een nieuwbouw- wijkje opgetrokken. De bouw loopt voorspoedig en dat is ei genlijk nog een wonder als je Brandjes hoort. „Wat daar allemaal is ge beurd. De straatstenen worden per vierkante meter gestolen. Men gooit er zijn vuil neer, tuinafval, wasmachines, koel kasten. Per week moet ik twee containers laten komen om het vuil af te voeren." „Isolatiemateriaal voor de woningen wordt meegenomen en dan deponeren ze de lege zakken nog rustig op het ter rein. Laatst zagen we dat ie mand een straat verder kozij nen die bij ons waren gestolen, rustig in een woning stond te metselen. Je staat op het punt die dingen er weer uit te slopen, maar dat kan natuurlijk niet. Je begrijpt, ik word er niet goed van. Ik denk dat we door dit soort zaken al een ton schade hebben opgelopen." Camera's Dat van dat dubbelloops geweer was dus een grapje. Brandjes wilde gewoon zijn boosheid even kwijt. Bovendien wordt er al geregeld gecontroleerd op het bouwterrein. „ZeIf rijden we er ook vaak langs. Maar dan moet je nog uitkijken. Je hebt zo een paar klappen te pakken van in dringers.' „Ach, er werd altijd al gesto len van bouwplaatsen. En als dat kwajongen swerk is, wil je dat ook nog wel accepteren. Maar zoals het nu gaat... Soms gebeurt het zelfs professioneel. In de buurt van Aalsmeer kun je steigeronderdelen kopen. Alle maal gestolen van bouwplaat sen. Is al twee jaar gaande." Het bouwterrein van De Raad vormt geen uitzondering. De dagrapporten van de politie ver meiden vrijwel dagelijks dief stallen uit bouwketen en van bouwplaatsen. Politiewoord voerder Graveland: „Er wordt soms aangifte gedaan van zo'n grote hoeveelheid steigeronder delen dat ik ook wel eens denk: daar kunnen ze zo een eigen bedrijf mee beginnen." Brandjes neemt vaak niet eens de moeite meer om bij de politie aangifte te doen. Het kost hem veel tijd en het helpt toch niet. zegt hij. Voor die ko zijnen is hij wel naar de politie gestapt. .Anders ben je zo normvervagend bezig." De nachtwaker met geweer en hond komt er waarschijnlijk niet. Wel laat Brandjes binnen kort een aantal videocamera's rond het terrein plaatsen. Elke beweging wordt op video opge nomen en de banden kunnen de politie helpen de daders van diefstal of criminaliteit op te sporen. Of het helpt? Brandjes: „In vergelijking met andere plaatsen is de situatie op het HCG-terrein vrij erg. Ik denk dat het ook te maken heeft met het feit dat er de nodige tijd is gesloopt. Toen al werden al gro te hoeveelheden lood gestolen Met de gedachte 'dat zal toch wel niet meer worden gebruikt' Dat gedrag zet zich nog even door. Misschien wordt het van zelf minder." 'We zoeken zelf een architect en ontwikkelen stegengebied samen De Zijlbedrijven onderzoeken de mogelijkheid of werknemers van deze sociale werkplaats via het uitzendbureau kunnen doorstromen naar het bedrijfs leven. Begin december starten De Zijlbedrijven hierover oriën- tatiegesprekken met Randstad Uitzendbureau. Per jaar wordt in Nederland minder dan één procent van de werknemers van de sociale werkplaatsen in het bedrijfsle ven geplaatst. Directeur van de Zijlbedrijven G. Bovens vindt dit te weinig. „Wij willen meer mensen laten doorstromen zo dat er nieuwe mensen op de so ciale werkplaats kunnen wor den opgenomen. Uitzendbu reaus hebben goede contacten met het bedrijfsleven, mis schien dat wij daar gebruik van kunnen maken. Wij zittten ech ter niet op tijdelijk werk te wachten", aldus Bovens. Hij noemt de gesprekken een 'voor zichtig begin' en het 'aftasten van eikaars grenzen.' Detacheringsconsulente M. Van Diepen-Van Wijk zoekt voor medewerkers van de Zijl bedrijven een goede werkplaats in het bedrijfsleven. De gesprek ken met Randstad vindt zij 'de moeite van het proberen waard'. Het is volgens Van Die pen-Van Wijk niet de bedoeling dat de mensen die bij de Zijlbe drijven werken in het bestand van het uitzendbureau worden opgenomen. Dat zou 'de priva cy van deze mensen aantasten'. Bovendien is volgens haar niet al het werk geschikt. „Er moet rekening worden gehouden met de capaciteiten van de mensen. Fabriekswerk is minder ge schikt, omdat zij dan onder te hoge druk staan om het tempo bij te benen. Dienstverlenende beroepen lenen zich hier wel voor." Werknemers van De Zijlbedrijven kunnen mogelijk gemakkelijker aan de slag in het bedrijfsleven als ze op weg worden geholpen door uitzendbureaus. foto loek zuyderduin Randstadwoordvoerdster N. van Berkel staat positief tegen over een mogelijk samenwer kingsverband. Struikelblok in de onderhandelingen zijn volgens haar de kosten van de extra be geleiding en de houding van het bedrijfsleven. Van Berkel: „Deze mensen moeten goed worden begeleid en op de juiste plaats terecht komen, we moeten nog onderhandelen over de manier waarop we dit gaan aanpakken. Het is niet de bedoeling dat werknemers van de Zijlbedrij ven werk gaan doen waar wij niemand anders voor kunnen vinden. Ook banen voor een paar dagen hebben voor hen niet zoveel zin." Vervolg van pagina 1 LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeente wil zelf de leiding houden over de opknapbeurt van het stegengebied tussen Le vendaal en Hogewoerd. „Met projectontwikkelaars gaan we voor zoiets niet meer in zee. We zoeken zelf een architect en dan doen we het ontwikkelen sa men", stelt stedebouwkundige Cees van der Wardt. Zijn ideeën en zijn visie zullen het beeld van dit in zijn ogen 'unieke ste gengebied' voor een groot deel bepalen. Door het aanstaande vertrek van (garage)bedrijf Huisman naar Leiden Noord komen veel opslag- en garagepanden leeg in de omgeving van de Nieuwe- brug- en Wielmakersteeg. De gemeente wil er alles aan doen om dit stegengebied leef- en woonbaar te maken. Daartoe moesten twee zaken worden ge regeld. De vele panden van Huisman verwerven en een ver bod uitvaardigen om de zwaar veroauperde pandjes aan de Spilsteeg als pakhuisjes te ge bruiken. Dat laatste was vrij simpel via het bestemmingsplan te rege len. Met Huisman Het bedrijf heeft ongeveer 2000 vierkante meter bebouwd en onbebouw de grond in bezit moet offi cieel nog een vergelijk worden bereikt. Maar het terrein van de voormalige Karei Doorman- schopl op de hoek van de Su- matrastraat en de Willen de Zwijgerlaan is al 'kaal', zodat Huisman met zijn garage en pomp daarheen kan verhuizen. Aardige duit Het plan van de gemeente om het blok tussen St. Jorissteeg en Kraaierstraat op te knappen, gaat de gemeenschap een aar dige duit kosten. De verhuizing van Huisman gaat gepaard met De ernstig verpauperde Spilsteeg krijgt de komende jaren een grondige opknapbeurt. foto hielco kuipfrs een grondruil en een bijbetaling als schadeloosstelling: „Dat zijn natuurlijk geen bedragen die wc op de deur van het stadhuis spijkeren", zo omzeilt ambte naar H. van der Wiel vragen daarover en hij vermeldt het kennelijk hoge bedrag dan ook niet. Voor Van der Wardt is de fi nanciële kant minder belang rijk. Hij heeft andere zaken aan zijn hoofd: „Ik wil het klein schalige van dit gebied in tact laten. Dat betekent geen hoog bouw. maar Ideine huisjes. Die zouden wel modem kunnen zijn, bijvoorbeeld met een plat dak. Het probleem is namelijk de lichttoetreding. Het zijn daar zo'n beetje de smalste stegen van Leiden", aldus de stede bouwer. Als de 'gronden' van Huisman eenmaal eigendom zijn van de gemeente, denkt Van der Wardt 16 tot 20 woningen tussen Lam- bertushof en Spilsteeg te kun nen neerzetten. Er ontstaat door de bouw een nieuwe, au tovrije steeg. Van der Wardt heeft nog niet over een naam gedacht .Als het maar eindigt op -dwarssteeg. dus niet weer zo'n persoonsnaam zoals in de Stevenshof. al is dat een zaak van de sraatnamencommissie "Verlengde Spilsteeg' lijkt me ook wel wat." Het tweede deel van het tussen gebied is de Spilsteeg en omge ving. Een reeks van verpauper de pakhuisjes en krotten: „Toch moeten die zoveel mogelijk blij ven mi i en deel heeft <1«- ge meente opgekocht om te renoveren en een deel wordt door de eigenaren zelf tot wo ning verbouwd", vertelt Van der Wardt over de even kant van de steeg. De oneven kant is nog een probleem omdat de eigen.i ren daar misschien helemaal niet van plan zijn om hun bezit op te knappen Daarom heeft de gemeente per bestemmingsplan laten vastleg gen dat het in de toekomst alle maal woningen moeten wor den. 'Sturen is de ambtelijke term daarvoor Over de termijn kan Van der Wardt kort zijn „Vanaf het moment dat Huis man weggaat, wordt begonnen Dat is op z'n vroegst in 1993 en dan is de oplevering ongeveer een jaar later." Parkeerstalllng Naast het ontstaan van een nieuwe steeg wordt ook iets op merkelijks gerealiseerd als Van der Wardts ideeën werkelijkheid worden: „De buuri klaagt nu al over te weinig parkeerplaatsen want de garages van die pro jectontwikkelaars vormen geen oplossing. Daarom kunnen er ook drie woningen minder ko men om op die plaats, bij de overkapping die er nu al is. een kleine parkeerstalllng te ma ken." Van der Wardt beseft dat dit onderdeel van zijn plan ei genlijk tegen het beleid van de |MMM in ga.it NMUttriJI moeten we proberen zoveel mogelijk woningen te bouwen maar de tijd is voorbij dat we dat doen zonder rekening te houden met auto's", meent Van der Wardt Het bedrij zijnen in f vencomplex in aanbouw op het terrein van de voormalige groenteveiling. „Soms zie je mensen een straat verder de bij ons gestolen ko- ïun huis metselen." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13