Rtv show Laura Fygi: van Centerfold tot jazz Impact: 'Lenin in Finsterwolde' Vergeten vluchtelingen Dinsdag 26 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: HANS BOEZELUN FINSTERWOLDE heeft LAURA FYGI werd be iets gemeen met China en kend als 'Centerfold'. Nu Cuba: het communisme verrast zij de muziekwe- leeft er nog. VARA's lm- reld met een jazz-cd van pact ging er op bezoek. prima kwaliteit. STARDOM J5r Amsterdam is nu niet bepaald bij uitstek een carnavalsstad. Toch heeft Mokum een onver valste carnavalsvereniging, die grootse feesten organiseert. Pro bleem is alleen af entoe wie er Prins Carnaval moet worden. Al jaren probeert de vereniging Sja- kie Swart te strikken. De oud-Aja- cied is nu eindelijk door de knie- en gegaan en heeft zich tot Prins Carnaval laten kronen. J!r Hij heeft zijn leven gebeterd. David Soul, de ene helft van Starsky Hutch, is jaren ver slaafd geweest aan de drank en stond bekend als een zeer agres sief manneke. Zijn vierde vrouw Julia heeft een positieve invloed op de raddraaier gehad en ook de uit dat huwelijk geboren dochter tje China draagt er toe bij dat Soul zich als een keurig huisva der heeft ontpopt. tfr Medisch Centrum West-acteur en quiz-presentator Mare Klein Essink is 65.000 gulden 'lichter'. Enkele dagen geleden werd zijn Saab Turbo gestolen. Marc had nog even de stille hoop dat zijn karretje door de politie was weg gesleept, maar helaas. Weliswaar is de Saab all-risk verzekerd, maar de dagwaarde van de auto is veel minder. Gelukkig had Klein Essink wel de autoradio er uit gehaald. Queen Elizabeth van Engeland is weer eens uit haar vel gespron gen. Zoon Edward wilde als dres- sman meelopen in een mode show van mode-ontwerper Gorgio Armani. Moeder Elizabeth ver- boodt haar zoon mee te doen, maar zoals altijd tevergeefs. J5r Het bekende Schlager-festival Ze weet er alles van. Zes jaar maakte ze deel uit van de groep 'Centerfold'. „Drie volwassen dames met een sexy uiterlijk. En echte popmuziek. Ik heb veel geleerd in die tijd, ook vreselijk nard gewerkt. We reden gemid deld zo'n tienduizend kilometer per maand: van het ene optre den naar het andere. Maar zelfs al ten tijde van Centerfold zong ik graag jazz. Soms deed ik dat na de optredens als we in een jazzclub verzeild raakten. Onze manager Herman van der Zwan grown accustomed to hls suggereerde toen al om een face' en 'Go away little boy.' jazzplaat te maken, maar het es jaar geleden wa- er al, zij het vage, 1 plannen om een jazz-lp uit te brengen. „Het was een kwestie van afwachten tot ik er klaar voor was," zegt Laura Fygi nu ter introductie van haar CD introducing Lau ra Fygi'. Op de plaat ever- a-eens, zoals 'Goodmorning heartache', 'Willow weep for me' en 'Impossible' en twee van haar favoriete blijft bestaan. De organisatie was altijd in handen van Harry Tho mas, die onlangs is overleden. Zanger Dennie Christian gaat het werk van Thomas voortzetten. Dennie heeft nog wel even de tijd om de boel op poten te zetten. Het Schlager-festival wordt pas volgend jaar september gehou den in Kerkrade. RTL-4's talkshow-presentatri ce Ophra Winfrey vindt dat er een nieuwe wet moet komen om klei ne kinderen te beschermen te gen incest. Winfrey zelf werd als 9-jarig meisje bruut verkracht en later vijf jaar lang door twee man nen misbruikt. Zij wil er nu alles aan doen dat nodig is om kinde ren uit handen van verkrachters te houden. Opvallend Is dat Laura op de plaat is omringd door puike jazzmusici zoals Toots Thiele- mans, Ferdinand Povel en Pe ter Ypma. „Dat gezelschap heb ik te dan ken aan Ruud Jacobs, die de plaat heeft geproduceerd. Hij zit natuurlijk, gezien zijn ervaring en z'n werkterrein als een spin in z'n web. We hebben eerst de mo's gemaakt, nadat we hon derden nummers hadden afge luisterd. Daarna heeft hij musici gepolst. Ze zagen er wel wat in. „We hebben de plaat uitein delijk in Brussel opgenomen, omdat de meeste musici in Bel gië wonen. Het was een nieuwe ervaring voor me. We werkten in een kleine studio, de sfeer was bijna familiair. Dat was fijn. Zeker voor dit soort muziek moet je je op je gemak voelen. Maar voor mij was het vreemd. Als je een popplaat maakt, dan paste niet in het beeld. En ik had niet geweten waar ik de tijd vandaan had moeten halen. „Bovendien: het ging goed met Centerfold en ik was al lang blij dat ik enigszins succesvol in de showbizz was. Ik had daar van kind af aan ingewild. Beetje van huis uit meegekregen. Mijn moeder, die Egyptische van oorsprong was, kwam zelf uit het vak. Ze heeft me altijd aan gemoedigd, toen ze eenmaal wist dat ik dezelfde kant uit wil de. Ze stuurde me naar talen tenjachten. En ze vond het ook prachtig toen ik voor de geheel nieuwe popgroep Terra' werd gevraagd. Helaas is dat nooit iets geworden. Poeh, poeh, als je 't ooit nog eens over een Flop hebt... „Maar ook toen zong ik daar naast jazz. Ik heb eigenlijk nooit iets anders gedaan. Ik heb zelf ook nauwelijks pop- of discop- jeugd heeft te maken. Toen ik vier was, zijn we van Nederland naar Uruguay verhuisd. Als kind ben ik dus geconfronteerd ge weest met de Latijnsamerikaan - se ritmes, de bossa ook. Die moeten een grote indruk op me hebben gemaakt." - Op je nieuwe cd heb je alle nummers in vrijwel een en het zelfde tempo gehouden: rustig. „Dat heb ik met opzet ge daan. Kijk, het irriteert mij zelf in hoge mate als ik telkens moet opstaan om de volumeknop open of dicht te draaien. Vooral als je visite hebt." - Maar je hebt toch geen plaat gemaakt voor mensen die visite krijgen? „Nee, maar toch. Natuurlijk heb ik geen muzikaal behang beoogd. Maar muziek draagt wel bij aan een bepaalde sfeer. Ik heb die sfeer een plaat lang gelijk willen houden. En wie weet: op de volgende cd: dat ik er dan wel een paar up-tempo nummers in doe. Dat ral ik ze ker doen als we gaan optreden. Daarvoor bestaan plannen. Maar: ik doe het rustig aan. Het hoeft allemaal niet op stel en sprong. Ik heb de tijd. En tege lijkertijd moet je voor dit genre ook de tijd nemen. Langzaam opbouwen, zodat de basis goed is en dat wat je langzamerhand bereikt staat als een huis." - Er is veel belangstelling voor je „Dat heeft, denk ik. te maken De wereld heeft dit jaar afscheid geno men van het com munisme. Toen de laatste stuiptrekking in de Sovjet Unie jammerlijk mislukt was, kon iedereen zich opmaken om de sociale idealen ten grave te dragen. De vrije marktecono mie Is In, ook bij de verstokte socialist. Geld verdienen mag weer. Overal.. Op een paar uit hoeken van deze aardkloot na. In China houden stramme ideologen hun poot nog stijf, op Cuba kan de leider maar geen genoeg krijgen van zijn glim mende opgepoetste rode ster en in Finsterwolde houden landar beiders van weleer dagelijks be raad in hun sprekershoek. Cees Overgaauw van VARA's 'Impact' ging in en rond dat praatcafé een kijkje nemen. Vanavond (Nederland 2, 23.04 uur) zendt de omroep de opgedane im pressies uit in de documentaire Lenin in Finsterwolde'. De bewoners van 'Little Mo scow' zien met lede ogen aan hoe de communistische idealen worden besmeurd en Lenin bij na dagelijks van zijn sokkel wordt getrokken. Is de harde strijd, zowel lokaal als wereld wijd, dan toch noe voor niets geweest? Geen denken aan! De strijdlust is nog groot in het 01- dambt. Vanuit het Oost-Gronin ger platteland zal een nieuwe bewecing ontstaan. De Hamer en Sikkellaan blijft zijn naam behouden. Imperialisten aller landen, verenigt u. want het rode gevaar komt er 'Veel groen, geen links' Er wordt in Finsterwolde serieus gedacht om een nieuwe com munistische partij op te richten, nu de CPN per 1 januari defini tief opgaat in Groen Links. Oud wethouder Adolf Bakken „Ik heb Groen Links gestemd, maar nu is die partij er voor om de accijnzen op benzine te verdub belen. Wat neb ik daar aan? Kan ik niet meer in mijn autootje rondrijden. Ik weet niet meer wat ik moet stemmen." Oud wethouder Greta Volders: „Groen Links is heel veel groen en geen links." Volders wil dan ook goed be slagen ten ijs komen met de nieuwe partij, „je moet zoiets goed voorbereiden, maar de tij- Oud-wethouder Adolf Bakker „Ik heb Groen Links gestemd, r benzine te verdubbelen." j is die partij e den zijn slecht dus dat is gun stig." Niet iedereen is zo opti mistisch gestemd. De vaste re denaars in de sprekershoek (een soort bushalte midden in het dorp) zien weinig kansen voor een nieuwe communisitsche partij. „Ik denk niet dat h^t communisme nog terugkomt. Ia, als alles plat ligt en we weer in holen in de grond moeten wonen. Nee, de jonge mensen krijgen ze er nooit meer bij. dat is de mentaliteit van de men sen. hè." Ze hebben gelijk. De jeugd: „Zo'n nieuwe partij heeft landelijk geen toekomst meer. Iedereen -streeft toch tegen woordig naar meer." hereboer worden alleen nog in nostalgische anecdoten uitge vochten. De sprekershoek roept nog wel dat 'de haat nog steeds groot is', maar die is dan wel ge baseerd op gebeurtenissen uit het verleden. Want de hereboer heeft nauwelijks nog geld Wat is geweest kan niet meer zijn te grote huis op te schilde- ('Communisme? Dat heeft Marx geloof ik uitgevonden, niet?'): „Die haat is van honderd jaar geleden. Ik heb het wel meege maakt dat zij onder in de sloot bezig waren en ik aan de wal stond. Dat zij riepen: 'wacht maar tot de russen komen, dan sta jij hier onder in de sloot en wij aan de wal'. Toen heb ik ge zegd: 'als we allemaal onder in de sloot staan is het niet goed, want dan is er geen leiding meer en als we allemaal aan de wal staan, is het ook niet goed, want dan is er geen werk meer'." Zo'n discussie zal nooit meer plaatsvinden op het erf van Bariaken. Hij heeft de han del verkocht. Lokale problemen Zo lijken de typisch lokale pro blemen, die Finsterwolde altijd weer wakker hield, langzaam te verdwijnen: de lanbouwstaking van 1929 ('De politie schoot op alles'), het leed in de Tweede Wereldoorlog (toen vele jonge Finsterwolder communisten in Duitse concentratiekampen te recht kwamen: 'Die jonge jon gens zijn allemaal afgemaakt') en de gasactie in 1983 ('Dat gas is van ons. Het zit hier in de bo dem'), ze zijn voorgoed voorbij. Was die gasactie het laatste wa penfeit? Volgens wethouder Emo Bulten niet: „De mensen blijven in beweging." De mensen niet alleen, de partij ook. Maar wel de verkeer de kant op: het dieptepunt was in 1986 toen het communisme in Finsterwolde na ruim vijftig jaar zijn meerderheid verloor. Bulten blijft de zonnige kant van de strijd zien. Over de nieuw op te richten partij zegt hij: „We gaan niet opnieuw be ginnen. We gaan door!" Bakker ziet de toekomst niet zo optimistisch: „Ik ben bang voor mijn nakomelingen. De wereld ziet er slecht uit. Ik ben dan ook blij dat ik 80 jaar ben. Maar jullie gaan een slechte tij den tegemoet. Een tiid zonder communisme waar alleen kapi talisme zal heersen." En daar is de VARA weer mee eens. Kees Driehuis, eindredac teur van Impact, over het hoe en waarom van de film: „We vroegen ons af of wij in het jaar dat het communisme uit de we reld verdwijnt nog een eigen bijdrage konden leveren. Dit is het resultaat." Vanavond, 23.04 uur, Neder- worden teruggehaald. De oude veten tussen landarbeider en of nog erger, heeft geen land meer. Hereboer Bariaken Laura Fygi: „Voor dit soort muziek moet je je op je gemak voelen." met een element ve sing. Mensen kennen als pop-zangeres. En dan komt er opeens een jazz-plaat van mij uit. Dat wekt verbazing en daar na nieuwsgierigheid. Bovendien kan ik me voorstellen dat wan neer mensen dan mijn stemho- ren, ze zeggen: He, zo heb ik haar nog nooit horen zingen. Dat kan kloppen, want zo heb ik mezelf ook nooit op een plaat gehoord. Want op een popplaat /erras- dat goed. Maar hoe je stem wer- louter kelijk klinkt, hoor je nooit." - Je bent hier met Ella Fitzgerald. „Dat heeft volgens mij meer te maken met de repertoire keus dan met m'n stem. De ge dachte om mezelf met Ella Fitz- haar LP's. Maar ik vergelijk lie ver helemaal niet. Ik her» een plaat gemaakt volgens mijn hui- daar vergeleken dige inzichten, samen met een aantal fantastische musici. Ik ben blij dat ik de kans heb ge kregen. Eerder had het mis schien ook niet op deze manier gekund. Ik heb in de loop der gerald te vergelijken is trouwens jaren het een en ander meege niet in mijn hoofd opgekomen, maakt. Ik geloof dat je alleen Als ik dan toch in een vakje moet, kom ik qua i noor je je eigen stem nauwelijks zingen dichter in de buurt van terug. Het is allemaal gefilterd en gesampled, er zijn effecten toegevoegd. Voor het genre is Julie London. Dat zou niet ver wonderlijk zijn, want ik ben een fan van haar. Ik heb bijna al dan, als je dingen hebt door leefd, die teksten geloofwaardig kan zingen. Ik was nu pas aan zo'n cd toe." Hard-rock bij Super Channel Super Channel gaat samen met uitgeverij 'Rockteam' (van het blad 'Metal Hammer') wekelijks een hard-rock show produce ren. Super Channel start in ja nuari 1992 met het programma dat de titel 'Metal Hammer aandacht voor de gestaag groei ^De repatriëring van de Soma- lische vluchtelingen komt nu langzaam op gang. Het camera team volgde een Somalische fa milie op haar terugtocht naar Hargeisa. Dit is de stad in Noord-Somalië, die ze ruim drie jaar geleden wegens oorlogsge in de documentaire 'vergeten vluchtelingen' wordt aandacht besteedt aan de Somalische vluchtelingen in het oosten van Ethiopië. Ruim 90 procent van het totaal aantal vluchtelingen op deze aardbol bevindt zich in derde Wereldlanden. Met ruime weid had verlaten. In de Rock Club' heeft meegekregen. De opnamen van de wekelijk se show zullen in een Londense club plaatsvinden, waar live-op tredens van internationale hard rock bands te zien zullen zijn. Ook het laatste hard-rock nieuws wordt bekend gemaakt lingenkamp, midden en er zijn interviews met bands. Daarnaast worden aan de show bijdragen geleverd door Eu ropese en Amrikaanse corres pondenten van Metal Hammer. dig platgebombardeerde stad, ende stroom vluchtelingen die bezaaid met mijnen, trachten westerse landen bereikt, wordt dit nog wel eens vergeten. De documentaire richt zich vooral op de situatie in het vluchtelingenkamp Hartasheikh Oost-Ethiopië. In dit vluchte- de woestijn, waar al het water en voedsel van ver moet worden aangevoerd, wonen zo'n 300.000 mensen in tenten. Ze zijn hun land ontvlucht vanwe- op hun oude stek weer een nieuw bestaan op te bou- Door middel van getuigenis sen van deze vluchtelingen wordt duidelijk gemaakt hoe het lot van vluchtelingen in de Derde Wereld kan worden ver zacht. Morgen om 19.00 uur, Neder land 3 STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10