Leidsch Dagblad België slaat toe A BEL: S! Kok wil over drie jaar gekozen burgemeesters ViïünuÉ Israël stelt voorwaarden aan Washington Freddy Mercury overleden Van Agt blokkeerde adeldom van Luns Maandag 25 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND Schauble de Thatcher: Lub- machtigste man bers mist politiek na Kohl I instinct LEIDEN Kinderen kozen beste regionale krante-foto KUNST Duo Teeuwen- Smeenk wint Ca- maretten 1991 Zegwaard 'liet Kiezers protesteren tegen 'politieke chaos zaken aan a Ij personeel over EXtrCCm-reChtS legwa gelijknamige afvalverwerkings bedrijf heeft vanmorgen voor de Haagse rechtbank ontkend dat hij op de hoogte was van het grootscheepse gerommel met chemisch afval. Het bedrijf wordt onder meer verdacht van overtreding van de milieuwet ten, valsheid in geschrifte en oplichting. Zegwaard verklaarde vanmor gen dat hij vertrouwde op zijn medewerkers, die veel zaken voor hem afhandelden. Hij zei ook niets te weten van het stor ten van met chemisch afval ver mengd slib in België. Volgens rechtbankpresident Punt blijkt Uit vele afgeluisterde telefoon gesprekken dat Zegwaard con troles van de provincie Zuid- Holland dwarsboomde. Naast de directeur staan deze week ook nog drie ex-werkne mers terecht. Geheim Britten burg ligt nog op de zeebodem Nog geen abonnee? Burgemeester van Katwijk mogelijk naar Zeeland Filip de Winter (links) en Gerold Anneman (midden) van het extreem rechtse Vlaams Blok glunderen op een bijeenkomst in Brussel als de verkiezingsresultaten bekend worden. foto belca De Belgische kiezers hebben in groten getale op het ex- treem-rechtse Vlaams Blok gestemd, dat daardoor van twee naar dertien zetels stijgt. Dat is de belangrijkste uit komst van de gisteren gehouden Belgische parlements verkiezingen. De omstreden anti-politieke partij ROS- SEM van de gearresteerde ex-miljonair Jean Pierre van Rossem komt met drie zetels in het parlement. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Voor de grote Belgische partijen draaiden de parlementsverkie zingen uit op een - verwachte - uiterst pijnlijke nederlaag. Hoe wel de regerende Vlaamse Christelijke Volkspartij (CVP) DEN HAAG GPD Burgemeesters in Nederland moeten worden gekozen in plaats van benoemd, het liefst al bij de eerstvolgende gemeente raadsverkiezingen in 1994. PvdA-leider en minister van fi nanciën Kok zei dat zaterdag tij dens een bijeenkomst voor plaatselijke bestuurders van zijn partij. Kok deed zijn voorstel in het kader van de decentralisatie van rijksoverheidstaken, die moet leiden tot versterking van de plaatselijke democratie. Daar hoort ook de gekozen burge meester bij, aldus Kok. Burgemeesters worden in Ne derland traditioneel benoemd door de Kroon. Dat zijn de mi nisters van binnenlandse zaken (of het hele kabinet als het gaat om gemeenten met meer dan 50.000 inwoners) en de konin gin. Wijziging van deze praktijk vereist een aanpassing van de grondwet. Kok heeft hierop waarschijnlijk niet gedoeld, want die route neemt jaren in beslag en zou nooit voor 1994 kunnen worden afgelegd. Het is ook mogelijk in het re geerakkoord vast te leggen dat de regering altijd die burge- benoemt, die door de SPORT Quick Boys wint streekderby: 4-1 Bij Rijnsburgse Boys wijzen alle neuzen weer dezelfde kant op. Maar dat wil nog niet meteen zeggen dat het leed nu ook op het veld geleden is. Afgelopen zaterdag moesten de Rijnsbur gers in elk geval on dervinden dat het Quick Boys menens is voor wat betreft het prolongeren van de titel in de eerste klas se zaterdag. De drang om zich te hervinden moest het op sport park Nieuw Zuid ruimschoots afleggen tegen de wilskracht van de Katwijkers: einduitslag: 4-1 voor Quick Boys. Zaterdag al krijgt Rijnsburgse Boys kans op revan che. In en tegen Kat wijk... Wouters uitblinker bij Bayern Jan Wouters stak zaterdag met kop en schouders boven zijn nieuwe ploeggenoten van Bayern München uit. Niet zo'n kunst, want de voormalige Europese grootmacht sukkelt dit seizoen als nooit tevoren. De Nederlandse international is dan ook niet voor niets aangetrokken. Winnen deden ze met Wouters: 1-0 tegen Karlsruhe. Maar dat was ook meteen alles. De Zuidduitse club kwam bijzonder goed weg en Wouters slaagde er vooralsnog niet in om zijn teamgenoten op het juiste spoor te zetten. „Maar dat komt nog wel meende trainer Sören Lerby. Die een heilig vertrouwen heeft in de leiderscapaciteiten van de oud-Ajacied. Edwin Otte scoort uit een strafschop het tweede doelpunt voor Quick Boys. foto loek zuyderduin van demissionair premier Mar tens de grootste partij blijft, zijn de christen-democraten in Vlaanderen eenvijfde van hun kiezers kwijt, wat neerkomt op een verlies van 4 zetels naar 39 zetels. Coalitiepartner Parti So- cialiste (PS) van Guy Spitaels moest eveneens een flinke veer laten. In Wallonië verloor de partij eveneens eenvijfde van haar aanhang. De PS zakt daar mee van 32 naar 28 zetels in het 212 zetels tellende parlement. Een deel van de socialistische kiezers is overgelopen naar de 'groene' partij Ecolo, dat met zes zetels winst uitkomt op ne gen zetels. Het Vlaams Blok, te vergelij ken met de Centrum-Democra ten in Nederland, heeft zijn aanhang in Vlamingen vervier voudigd tot bijna 12 procent van het electoraat. In Antwer pen werd de racistische partij met een kwart van de stemmen zelfs veruit de grootste. Politici en deskundigen pie kerden zich gisteravond suf over het hoe en waarom van de winst van extreem-rechts. Vol gens hen is geen sprake van 'een ruk naar rechts' maar heeft de Belgische kiezer met 'pro teststemmen' zijn onvrede geuit over de politieke chaos in Bel gië. In de coalitie-Martens waren de Waals-Vlaamse ruzies tussen de socialisten en christen-de mocraten de afgelopen maan den niet van de lucht. De libera len, die scherp oppositie heb ben gevoerd tegen het „gesjoe mel en geklungel'' van de rege ring, hebben daar overigens geen garen bij kunnen spinnen. Zij verloren overal licht en moe ten het nu doen met 25 zetels, een verlies van 2. Het is volstrekt onduidelijk welke gevolgen de stembusuit slag zal hebben voor de vor ming van een kabinet. Een re constructie van de centrum linkse regeringscoalitie behoort tot de mogelijkheden, al moet volgens Martens dan wel eerst het „levensgrote probleem van de vertrouwensklooftussen de Vlaamse partijen en de Waalse socialisten worden uitgepraat. Pagina 4: Het politieke failliet van België 'Verkiezing versterkt lokale democratie' gemeente is voorgedragen. For meel wordt een burgemeester dan nog wel benoemd, maar feitelijk wordt hij gekozen. Het op deze wijze kiezen van de burgemeester kan nog op verschillende manieren. Een ge meente kan een referendum houden waarbij de bevolking kiest en de regering de uitslag van het referendum als bindend beschouwt. Een andere moge lijkheid is de gemeenteraad te laten kiezen. Dan is sprake van indirecte verkiezingen, zoals de leden van de Eerste Kamer nu door de leden van Provinciale Staten worden gekozen. Op het ogenblik wordt met vertrouwenscomissies uit de ge meenteraad gewerkt. In het hui dige regeerakkoord is afgespro ken dat de regering zoveel mo gelijk de keus van de vertrou wenscommissie volgt. Er kan echter nog van afgeweken wor den, wat ook wel gebeurt. Of het pleidooi van Kok voor de gekozen burgemeester vol doende draagvlak krijgt, is zeer de vraag. Behalve de PvdA zijn alleen D66 en Groen Links er voorstander van. CDA, WD en klein rechts (samen een meer derheid in de Kamer) zijn tegen het kiezen van burgemeesters. HET WOORD IS AAN Kabinet-Shamir boos op Amerikaanse aanpak vredesproces TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël zal positief antwoorden op de Ameri kaanse suggestie het vredesoverleg over het Midden-Oosten op 4 december in Was hington voort te zetten. Maar het zal aan zijn ja-woord een aantal harde eisen ver binden. De Israëlische regering voelt er niets voor de Amerikanen vandaag al ant woord te geven. Een reactie zal zeker nog tot woensdag, en misschien zelfs tot zon dag, op zich laten wachten. Jordanië en de Palestijnen zijn al akkoord gegaan met Washington als vergaderplaats. Premier Yitzhak Shamir keerde gister avond vanuit de Verenigde Staten terug in Jeruzalem, waar zijn ministers geen geheim maakten van hun verontwaardiging over de waarop de Amerikanen het vredes proces aanpakken. De Amerikaanse uitno diging werd vrijdagochtend naar het minis terie van buitenlandse zaken in Jeruzalem verzonden, vier uur voordat Shamir presi dent Bush zou spreken. Israël wil het liefst in Israël zelf, maar in elk geval in of in de buurt van het Midden-Oosten verder pra ten. Shamir zelf was vrijdag, na zijn gesprek ken met Baker en Bush, duidelijk aangesla gen, maar hij lijkt nu toch voor een verzoe nende koers te hebben gekozen. Bij aan komst in Tel Aviv verklaarde hij dat geen sprake is van een vertrouwenscrisis tussen Israël en Amerika, en evenmin tussen hem en Bush. Volgens het dagblad Ha'aretz zal de Israë lische regering aan een „ja" tegen Washing ton vier voorwaarden verbinden. Om te be ginnen moet de volgende ronde van het overleg worden gehouden op Cyprus, of in een ander land in de buurt van het Midden- Oosten. De besprekingen in Washington mogen niet meer dan een paar dagen duren en moeten het karakter hebben van „inte rim-overleg" over uitsluitend procedurele zaken. De onderhandelingen tussen Israël en elk van zijn Arabische buren en de Palestijnen dienen op verschillende tijdstippen te wor den gehouden in verschillende gebouwen, om de indruk te vermijden dat sprake is van een internationale conferentie. En ten slotte moeten de Amerikanen beloven dat ze geen PLO-leden op hun grondgebied zullen toe laten. Een Amerikaanse afwijzing van al die eisen zou volgens Ha'aretz betekenen dat het proces tot stilstand komt en dat zou weer kunnen leiden tot vervroegde verkie zingen in Israël. Zanger popgroep Queen sterft aan aids LONDEN RTR/AFP Freddy Mercury, zanger van de Britse popgroep Queen, is zondagnacht aan aids overleden. De 45-jarige Mercury, die zaterdag bekend maakte dat hij aids had. overleed in zijn huis in het Londen- se Kensington aan longontsteking. De afgelopen we ken deden al sterke geruchten de ronde dat de zanger onge neeslijk ziek was. Op de avond voor zijn dood riep hij zijn fans op zich aan te sluiten bij de strijd tegen aids Mercury en zijn groep hadden in 1974 een eerste hit met het nummer „Killer Queen". Daarna volgden de successen elkaar op, met als bekendste nummers „Bohe mian Rhapsody" en „We are the Cham pions" waarvan over de hele wereld miljoenen exempla ren werden ver kocht. Mercury's echte naam is Fre derick Bulsara. Zie ook pagina 5 HAARLEM ANNALAURA MOLDUCC1 CDA-politicus Dries van Agt heeft in de jaren zeventig ver hinderd dat oud-minister van buitenlandse zaken Luns in de adelstand werd verheven. De Hoge Raad voor de Adel wilde Luns jonker maken, maar Van Agt heeft dat tegengehouden. Dat heeft de Haagse rechtshis toricus Keesom zaterdag ont huld tijdens een symposium KATWIJK/DEN HAAG Burgemeester G.W. van Mont- frans-Hartman van Katwijk wordt genoemd als de toekom stig Commissaris van de Konin gin in Zeeland. In kringen rond de CDA-top wordt zij als de be langrijkste kandidaat be schouwd om Boertien. die in '92 met pensioen gaat, op te vol gen. Van Montfrans zelf ontkent uitlatingen in die richting. „Het is niet aan de orde", zo laat zij weten. Voor haar komst naar Kat wijk, begin 1989, was Van Montfrans eerste burger van het Zeeuwse Veere. De afgelopen zeven jaar was zij eerste vice- voorzitter van het CDA-bestuur. Nadat de toenmalige partijvoor zitter Bukman in 1986 toetrad tot het kabinet Lubbers-De Kor te als minister van ontwikke lingssamenwerking, was Van Montfrans enige maanden waarnemend voorzitter totdat Van Velzen als voorzitter werd gekozen. Van Montfrans die zaterdag aftrad als vice-voorzit ter van het CDA is tevens voorzitter van de Stichting '40- 5. Als haar benoeming doorgaat, zal de Anti-Revolutionaire bloedgroep binnen het CDA een commissarispost moeten laten vallen ten gunste van de CHU, waartoe Van Montfrans behoor de. Als andere kanshebbers werden zaterdag op het partij congres de ex-ARP'ers Van Houwelingen (kamerlid) en De Boer (hoogste ambtenaar van WVC) genoemd. Zij zouden echter minder kans maken dan Van Montfrans. Financial Times: BA wil 80% in bedrijf met KLM LONDEN ANP British Airways wil een belang tachtig procent in een geza menlijke onderneming met KLM. Met minder dan 70 pro cent zullen de Britten geen ge noegen nemen. Dat staat van daag in de Financial Times. De krant baseert zich op 'functio narissen die bekend zijn met de onderhandelingen'. Vorige week ontstond veel Hoewel gisteren in Joegoslavië een veertiende staakt-het-vuren van kracht is geworden, laaien de gevechten weer overal op. Jonge Serviërs in New opschudding toen de vervoers York zijn tegen de schending van dit veertiende bestand binnen enkele maanden in het geweer gekomen. In de St. Patrick-kathedraal gaven zij blijk bond FNV naar buiten bracht van hun ongenoegen. Zie ook pagina 2 en 4. foto aep helayne seidman dat dB Britse lu< lm.i.nmm.ii schappij de KLM zou oveme- men. waardoor duizenden ar beidsplaatsen in Nederland in gevaar zouden komen. De KLM heeft die geruchten tegenge sproken. Wel is bekend dat de KLM en British Airways zoeken naar vergaande mogelijkheden van samenwerking. Daar wordt gedacht aan de oprichting van een houdster maatschappij waarin het ver voer van passagiers van de twee maatschappijen wordt onderge bracht. Onder de vleugels van de houdstermaatschappij zou den KLM en BA gescheiden rechtspersonen blijven, elk hun beursnotering behouden en ook hun aandeelhoudersstructuren handhaven. Volgens de Financial Times zou door gezamenlijk manage ment in de eerste twee jaar al omgerekend 1,6 miljard gulden per jaar kunnen worden be spaard op de totale kosten van 21,8 miljard. Bitter is het geduld, ma. r haar vrucht is zoet. saadi VANDAAG Buitenland 4 Familieberichten - Programma's - Regio Religie RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 28 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met in de kustprovincies mo gelijk wat regen of motregen Temperaturen tussen 3 en 7 gra den Zuidelijke wind, zwak tot ma tig. rond kracht 3, maar in het Waddengebied eerst nog af en toe vrij krachtig. 5 Zoeterwoudse boerenkapel naar Japan ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse boerenkapel de Rammeljetsers gaat eind maart naar lapan voor een ver blijf kanten zijn theaterbureau op te treden i in Nagasaki i landse bezien' eken. De /ia een landelijk uitgenodigd om n Holland Village vaar veel Neder waardigheden op ware grootte zijn nagemaakt. Het is de bedoeling dat de Ram meljetsers acte de presence ge ven op een nagebouwde Utrechtse gracht. De tien mannen moeten allen onbetaald verlof opnemen voor hun trip. Sommigen hebben bij thuiskomt geen vakantiedag meer over. De Rammclietscrs maken deel uit van de plaatse lijke St. lansfanfare. over het Nederlands Adelsrecht in Teylers museum in Haarlem. Tegenover de toenmalige voor zitter van de Hoge Raad voor de Adel, Van Valkenburg, zou Van Agt. destijds premier van het kabinet Van Agt-Wiegel, over de voordracht hebben verklaard: „Luns? Over mijn lijk". Ja. A m«b ui irtr afeet ie- ontmant aitaatvang de krent fe aarde twee wtkan gratia Mi|n abonnement betaal ik daarna Par maand (t 26.45) vu automa tische beteimg" Par kwartaal (t 76.75) via accapt Naam an voorletter» Telefoon (i v m controle berorgmg) Nummer benkygirorekening n envelop, /onder zy ioo5o 2 300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1