Regio D66-vragen over reinigingsrechten I h m - vrHrilH 'Japanners zijn punctueler dan wij' COC: 'Relatieregister van weinig juridische waarde' Koudekerk krijgt volgend jaar een eigen weekmarkt Maandag 25 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 13 LEIDEN NIEUWSLIJN Twee inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP Een huis aan de Leiderdorpse Lindelaan is za terdagavond door onbekenden overhoop gehaald. De ongenode gasten kwamen binnen door een bovenlichtje te forceren. Een inwoner van de Laan van Ouderzorg is zondagmiddag be roofd van betaalcheques. De man liet om ongeveer kwart voor drie zijn hond uit. Bij thuiskomst bleek de deur van zijn woning opengewerkt met een schroevedraaier. Oegstgeest toneel van inbraken OEGSTGEEST Een woning aan de Oegstgeester Floris Verster- laan is vannacht door inbrekers doorzocht. Het is nog niet be kend wat er wordt vermist. De daders kwamen binnen via het balkon. Bij een flat aan de Frans Halslaan is gisteren tussen half vier en half zeven 's avonds ingebroken door een deur te force ren. Laden en kasten werden doorzocht, maar vooralsnog wordt niets Dronken snelheidsmaniak gepakt OEGSTGEEST Een dronken Katwijker is gisteravond door de Oegstgeester politie van de rijksweg geplukt. De man reed met een snelheid van 200 kilometer per uur richting Den Haag, toen hij bij de afrit Rijnzichtweg tot stoppen werd gedwongen. De man weigerde bloedproef en blaastest. Zijn auto en rijbewijs zijn in beslag genomen. Twee mille voor Corrie Koolmoes LEIDERDORP Voor de Leiderdorpse Corrie Koolmoes is za terdag 1905 gulden opgehaald bij de bingo van Con Bravura. Voorzitter P. de Vogel noemde de opkomst teleurstellend. Om dat zaterdag een belangrijk deel overbleef van de door het be drijfsleven beschikbaar gestelde prijzen, organiseert de muziek- en showgroep zaterdag opnieuw een bingo. De opbrengst gaat weer naar Koolmoes, die dringend een longtransplantatie nodig heeft. Aanvang 20.00 uur in het clubgebouw van Con Bravura aan de Beukenschans. Schimmel in Wassenaar WASSENAAR A. Schimmel, Tweede Kamerlid voor D66, geeft op maandag 9 december een lezing over milieuproblemen in Wassenaar. In sociaal-cultureel centrum Warenar aan de Kerk straat zal zij spreker voor een gehoor van de plaatselijke CNV-af- deling en andere belangstellenden. Aanvang 20.00 uur. Vage klachten weggeprikt? WASSENAAR De acupuncturisten Busser uit Wassenaar en Haalebos uit Noordwijk houden op 30 november een lezing over de mogelijkheden om vage klachten te genezen met behulp van de traditionele Chinese geneeskunde. Voor tien gulden per per soon maken zij belangstellenden vanaf 13.30 uur in sociaal-cul tureel centrum Warenar aan de Kerklaan deelgenoot van hun in zichten. Damage Done in Wassenaar WASSENAAR Damage Done, een groep die live een 'genade loze geluidsmuur' weet op te trekken, speelt op zaterdag 30 no vember in het Wassenaarse jongerencentrum Tent. Het etablis sement aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat opent de deuren om 20.00 uur. Toegang fl. 7,50. 'Oegstgeest moet terug naar aanvaardbaar niveau De Oegstgeester D66-fractie wil van burgemeester en wethouders weten wat zij gaan doen om de reinigings rechten 'tot een aanvaardbaar niveau' terug te brengen. De vraag staat op een lijstje dat de democraten afgelopen weekeinde bij het college hebben ingediend. voor voelt om de Oegstgeester pijn te verzachten met een greep uit de algemene reserve van het dorp. De bestuurder is bang dat hij dan de financiële positie van Oegstgeest uitholt. D66 wil van burgemeester en wethouders een verklaring voor de hoogte van de Oegstgeester renigingsrechten. Verder willen de democraten weten op welke termijn maatregelen zijn te ver wachten. Zijn er alternatieve verwerkingsmaatregelen, luidt een andere vraag. En: „Zijn bur gemeester en wethouders van mening dat in 1990 de vuilver werkingsinstallatie in Leiden te vroeg is gesloten? Zo ja, waren er reëele alternatieven denk baar, die zouden hebben geleid tot minder vervuiling maar te vens tot lagere lasten?" De democraten vragen voorts naar de mate van betrokken heid van de gemeente Oegst geest bij de sluiting van de vuil nisstortplaats De Does en die van de vuilverwerkingsinstalla tie aan de Leidse Gabriel Met- De fractie is in actie gekomen na de uitlatingen van CDA-wet- houder J. van der Reijden (fi nancien) tijdens een bijeen komst van zijn partij, afgelopen dinsdag in het gemeentecen trum. De wethouder maakte daar duidelijk dat ook hij onge lukkig is met het trieste Neder landse record dat in Oegstgeest wordt geboekt. Hij sluit niet uit dat Oegstgeestenaren meer dan 500 gulden per jaar kwijt zijn aan de verwerking van hun vuil. Ter vergelijking: buurgemeente Rijnsburg komt uit op een tarief tussen de 250 en 300 gulden. Dat steekt de Oegstgeester ge meentebestuurders enorm, is al herhaaldelijk gebleken, zeker ook omdat de Oegstgeester ge meenteraad nauwelijks tot geen invloed heeft gehad op de ver schillende besluiten die hebben geleid tot de hoge reinigings rechten. Van der Reijden stelde echter ook nadrukkelijk dat hij er niets zustraat. „Op welke wijze den ken burgemeester en wethou ders te voorkomen dat op inter gemeentelijk niveau maatrege len worden getroffen die van in vloed zijn op het lastenniveau van de inwoners van Oegst geest, zonder dat de gemeente raad van Oegstgeest hierbij is betrokken?" D66-raadslid H. Vissers stelt in een toelichting dat het een 'illusie' is om te denken dat er nog wat kan worden gedaan aan het niveau van 1992. „Met onze vragen hebben we vooral 1993 en volgende jaren op het oog." In Oegstgeest wordt momen teel druk gediscussieerd over de wijze van schoonmaken van de onlangs ingevoerde mini-con tainer voor groente-, fruit- en tuinafval. Hoewel de gemeente raad zich ervan bewust is dat de bakken een regelmatige en van gemeentewege geregelde schoonmaakbeurt behoeven, durft het gemeentebestuur in voering van zo'n systeem niet aan. Dit uit angst dat de reini gingsrechten nog meer zullen stijgen. De gemeenteraad praat daar op 19 dember verder over. Wat Vissers betreft, kunnen de D66-vragen dan ook aan de or de komen. VJ Piepende wielen en spannend hockeyspel het rolstoel-hockey werd zaterdag gedemonstreerd in wijk centrum 'Zijlkwartier' in Leiderdorp. Organisator Jespa hoopt dat 'gewone' sportverenigingen steeds meer mogelijkheden scheppen voor gehandicaptensport. foto hielco kuipers LEIDER DORP'LEIDEN UESBETH BUITINK Het Leidse COC vindt het rela tieregister zoals Leiderdorp dat wil instellen, van te weinig juri dische waarde. „Het partner- schapsregister heeft alleen maar een symbolische functie en re gelt niets over ouderschaps- recht of erfrechtaldus woord voerder H. Antonissen van de belangenvereniging voor homo seksuelen COC. Leiderdorp wordt de vierde gemeente in Nederland waar homoseksuele stellen zich als 'echtpaar' kun nen inschrijven in een relatiere gister. DE ZUIVELCROSS beleeft aan staande zondag zijn tweede edi tie. Deze wielerveldrit voor wiel renners en atb-fietsers wordt verreden in de Geerpolder en staat onder supervisie van Theo van Leeuwen, boer én wielren ner. Van Leeuwen won vorig jaar zijn eigen Zuivelcross en wordt daarom dit keer tot de kanshebbers gerekend. Dat geldt ook voor de Zoeterwoudse veldrijders Kees Kerkvliet, Hen- nie van der Maat, Kees de Goe de, Cock van der Hulst en John van Wieringen. Meedoen is gra tis. De wedstrijd begint om 13.00 uur. Vier boerenbedrijven draaien voor de kosten op. LEZERS SCHRIJVEN Emancipatie Zijn Oegstgeester vrouwen klaar met emanciperen? Nee, absoluut niet, dat is een verkeerde veronderstelling. Als dhr. G. van Eisen Groen Links in Oegstgeest denkt, dat er in Oegstgeest geen op de vrouwen gerichte organisatie meer is nu 'Aletta' ter ziele is, dan is hij slecht op de hoogte van de gang van zaken in Oegstgeest. Hij zou moeten weten, dat er wél een specifieke op de ont wikkeling van vrouwen gerichte organisatie is. Een vrouwen groep die zich wél met emanci patie bezighoudt. Dat is de Ne derlandse Christenvrouwen bond. Een landelijke organisatie met ruim 50.000 leden, van wie er ruim 150 in Oegstgeest wo nen. NCVB Oegstgeest bestaat al 56 jaar en is springlevend. Het is een unieke vrouwen vereniging, omdat binnen ons ledenbestand vele politieke stromingen zijn vertegenwoor digd. Meer dan bij welke andere vrouwenorganisatie ook. Een organisatie die zich in de afge lopen zes jaren o.m. heeft bezig gehouden .met 'Arbeid' en 'Ge zondheidszorg' en beide onder werpen afsloot met een con gres. nze vereniging houdt zich juist bezig met maatschappelij ke en politieke onderwerpen. Wij maken ook deel uit van on ze maatschappij en wij willen ook mede verantwoordelijk zijn voor de inrichting van onze sa menleving. Dhr. G. van Eisen had zich beter moeten verdiepen in het 'Ontwerp Welzijnsprogramma 1992' dan zou hij op de hoogte geweest zijn van het feit, dat de NCVB al jaren subsidie van de gemeente Oegstgeest ontvangt voor de emancipatie-actvitei- Bestuur NCVB Afd. Oegstgeest Secr. Van Beuningenlaan 30 2334 CC Leiden Begin volgend jaar wordt in Koudekerk begonnen met een weekmarkt. Met ingang van ja nuari of februari staan iedere woensdagmiddag zo'n vijftien kramen opgesteld bij het zojuist opgeknapte winkelcentrum Middenwaard, dat vandaag offi cieel heropend wordt. Er hebben zich tot nu toe twaalf kooplieden aangemeld voor een plek op de Koudekerk- se weekmarkt. De gemeente Rij- neveld is in overleg met de Kou- dekerkse winkeliers gekomen tot de instelling van de markt. De winkeliers doen er alles aan het winkelen in Koudekerk aan trekkelijker te maken. Koude- kerkers die naar de markt willen gaan nu nog op donderdagmid dag naar Hazerswoude-Rijndijk. OEGSTGEEST Een Afrikaanse haarvlechtster demonstreert haar vaardigheden op de 'andere markt', afgelopen zaterdag in Oegst geest. In het gemeentecentrum aan de Lijtweg was een markt inge richt met 'eerlijke produkten' uit de derde wereld die voor een 'eerlij ke prijs' worden verkocht. De markt werd georganiseerd door het platform kerk- en ontwikkelingssamenwerking. Verder waren onder meer Unicef, Amnesty International en de wereldwinkel present. De markt werd geopend door de ambassadeur van Tanzania in Neder land, de heer Idi. foto henk bouwman Eerste meters smalspoor in Valkenburg aangevoerd VALKENBURG Met man en macht is zaterdag gewerkt om een eerste partij rails van zo'n tweehonderd ton uit te laden aan de Voorschoterweg in Val kenburg. De rails wordt binnenkort gebruikt voor de aanleg van de nieuwe smalspoorroute van de Stichting Natio naal Smalspoormuse um rond het Valken- burgse Meer. Ruim dui zend ton staal moet uit eindelijk rond deze voormalige zandwin ning komen te liggen. De Stichting Natio naal Smalspoormuse um en de Nederlandse Smalspoorstichting, die het lijntje gaan exploi teren, kregen voor het vervoer van het materi aal ondersteuning van het Voorschotense be drijf De Groot. Dat had aangeboden om de rails kosteloos te vervoeren. In het voorjaar volgt het vervoer van de eerste partij lokomotieven. De Smalspoorstichting hoopt volgend jaar al rond het Valkenburgse Meer te kunnen rijden. Ook is begonnen met de bouw van een smal spoormuseum, dat vol gend jaar of in 1993 wordt geopend. De Smalspoorstichting hoopt op langere ter mijn het lijntje langs het meer door te kun nen trekken naar Lei den en Katwijk. Het COC streeft naar de zoge naamde individualisering van samenlevingsvormen. Antonis sen: „Uiteindelijk willen we de wetgeving zover krijgen dat het huwelijk en andere samenle vingsvormen gelijk zijn Het huwelijk bekleedt nu in veel ge vallen nog een aparte positie." Het COC vindt dat de moge lijkheid moet bestaan om sym bolische een (homoseksuele) relatie vast te leggen wel moet bestaan. „Maar het lijkt vaak alsof het partnerschapsregister dezelfde waarde heeft als een huwelijk. En dat is niet zo", al dus Antonissen. „Maar onderte kening van het partnerschaps- regeister als symbolische daad, daar hebben wij niets op te gen." De Leidse oplossing, waarbij de trouwzaal beschik baar wordt gesteld voor de on dertekening van een samenle vingscontract, vindt het COC eveneens gebrekkig. „Een nota rieel bekrachtigde acte heeft één nadeel. )e kunt de ouders niet onterven, dus als zij kwaad willen heeft het geen enkele waarde. Ze kunnen in ieder ge val aanspraak maken op hun ouderlijk deel." De Leiderdorp se commissie bestuurszaken sprak zich eerder deze week uit voor de instelling van het rela tieregister. Het zou een signaal moeten afgeven naar de rijks overheid om homoseksuelen de wettelijke mogelijkheid te geven om te trouwen. „Het gaat erom zo snel mogelijk een wettelijke regeling te treffen. Een relatiere gister heeft daarbij een signaal functie. maar is ook een druk middel. Het is voor homoseksu ele paren bovendien een uitno diging tot de strijd om snel dat drukmiddel effectief te doen zijn. Hoe meer mensen zich in schrijven. hoe dwingender het drukmiddel", aldus D66'er R. lolly tijdens de commissiever- g.idering. OP HET RANDJE door Pascalle Cappetti De eerste stapels rails voor het nieuwe smalspoor bij het Valkenburgse meer zijn zaterdag aangevoerd. De Stichting Nationaal Smalspoormuseum hoopt volgend jaar met de eerste ntten te kunnen beginnen. fotodick hocewoninc Intiem Vrouwen die borstvoeding ge ven en ook nog eens bij de ge meente Leiderdorp werken, kunnen opgelucht ademhalen Moedermelk mag namelijk ook tijdens werktijd aan kindlief xworden toegediend. Een apart plekje om intieme woordjes toe te fluisteren aan het wurm. zit er echter niet in. De huisves tingsproblematiek maakt dit volgens de gemeente Leider dorp onmogelijk. De dames zul len achter een kamerscherm moeten gaan zitten, om de no dige privacy te krijgen. Naar het toilet of naar huis gaan, kan na tuurlijk ook. Maar hoe doe je dat nu als de reistijd te lang is om thuis te voeden je krijgt immers maar eenvierde deel van de diensturen de gelegenheid om naar huis te hollen, borstvoe- ding te geven en weer terug te gaan. En je dus noodgedwon gen in het gemeentehuis in plaats mei je bfflen, mei de borsten bloot moet? Waar haal je bovendien zo gauw je kind vandaan? Eerst even van de op pas of het kinderdagverblijf vandaan plukken, naar je werk plek terugkeren, achter het ka merscherm plaatsnemen en daarna weer bij de oppas dum pen? Zoiets moet Leiderdorp in ge dachten hebben gehad. Voor parttimers heeft het college een andere oplossing bedacht. Deze kunnen gewoon wat eerder naar huis. '...in de nodige rust en afzonde ring...', staat er te lezen in de ontwerp-Arbeidstijdenwet waann het voedingsrecht is op genomen. Een soortgelijke be paling wenst de Vereniging van Nederlandse Gemeenten na 21 jaar weer in het Algemene Amb tenarenreglement op te nemen. Mm nou nel dit zinnetje kotnl er niet in. Want 'rust en afzon dering' kunnen al die chte en ka cher der geval niet verwachten. Ten zij storende elementen binnen gehoorafstand, zoals het ge praat van collega's, rinkelende telefoons en piepende printers niet worden meegerekend. Met 'al die vrouwen' valt het volgens burgemeester en wet houders van Leiderdorp echter wel mee I ol nu tOO heelt een dergelijke situatie zich nog niet voorgedaan' (niet zo verwon derlijk als er ook geen regeling voor is), leiderdorp wil de zaak daarom praktisch benaderen en niet alles en detail regelen'. Dat houdt voor deze gemeente dus in dat er een schotje wordt aangeschaft. Zoetenvoudse Ranuneljetsers naar Nagasaki ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Een uitnodiging voor zes weken lapan. Dat is de Zoeterwoudse boerenkapel de Rammeljetsers overkomen, een groepje van tien muzikanten uit de bekende St. lansfanfare. Al achttien jaar gaat dit groepje op pad met zijn amusementsmuziek. De muzi kanten treden op als Zwarte Pieten, Paashazen, Kerstman nen, clowns, Egerlanders of boeren. Voor elke gelegenheid is er passende kleding en mu ziek. Coördinator J. Straathof kreeg de uitnodiging om op te treden in Holland Village via een lan delijk theaterbureau. Holland Village is een toeristische attrac tie in Nagasaki. Veel bekende Nederlandse bezienswaardighe den zijn daar op ware grootte nagebouwd. Te bewonderen zijn onder meer de Dom van Utrecht, het Paleis op de Dam. Huis ten Bosch en Utrechtse grachten. De kapel de muzi kanten zelf spreken liever van een pretband zal onder meer op een podium in een van deze grachten moeten optreden. Als de contracten zijn gete kend moeten de Rammeljetsers op zoek naar lapanse tophits. Die zullen ze instuderen. Straat hof verwacht dat dit hinnen drie weken het geval zal zijn. De ka pel studeert zelden wat in. Meestal geeft de trompettist het thema aan en de overige leden haken daar al improviserend op in. „luist dat geeft plezier", zegt Straathof. „Bij de fanfare moet je een paar keer per week seri eus studeren. Daarnaast kun nen wij in onze band lekker on ze gang gaan.". Omdat blaas muziek en dixieland in lapan vrijwel onbekend zijn, wil de groep wel goed voor de dag ko men. Repeteren is dit keer on vermijdelijk. De voorbereidingen voor het verblijf vanaf 31 maart in het land van de rijzende zon zijn in volle gang. De tien mannen moeten allen onbetaald verlof opnemen bij hun werkgevers. Op veel moeilijkheden zijn ze nog niet gestuit. Wel moet een enkeling reeds nu zijn plaats vervanger inwerken. Voor de betrokken gezinnen is het minder leuk. denkt Straat hof. Na de zes weken lapan heeft hij in 1992 geen vakantie meer zodat zijn vrouw een va kantie met anderen moet orga niseren. „Ik wel weg en zij hele maal niet. dat kan natuurlijk niet", vindt hij. Met het theaterbureau is re gelmatig overleg over zaken als een begeleider annex tolk. het lapanse eten. de telefonische verbinding met Nederland, het thema \an de /es weken, de kri ding die daarbij past en de ex cursies op de dagen waarop niet hoeft te worden opgetreden. Veel informatie hebben de Rammeljetsers al gekregen van de Sassenheimse boerenkapel die hen voorging. Het is de Zoeterwoudenaren gebleken dat japanners zeer punctueel zijn. Je moet precies op de afgesproken tijd verschij nen en precies gedurende de af gesproken tijd optreden. „Dat gaat in Nederland wat ongc- dwongener", weet Straathof die zaterdag nog voor Zwarte Piet speelde in Alphen aan den Rijn ifgelopen is. weet ie niet zo precies, als je maar lol hebt." luist dat plezier houdt de tien mannen bij elkaar Ze vinden het een eer dat zij zijn gekozen uit de honderden kapellen die in Nederland optreden Zes we ken onbezorgd je hobby uitoe fenen Dat zij het in die nid vooral van elkaar moeten heb ben, verontrust ze niet. De groep is hecht genoeg, denken zij. Bovendien nebben ze be dongen dat ze éénpersoonska mers krijgen zodat iedereen die hel even te kwaad krijgt, dh self kan verwerken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13