Buitenland Half miljoen Joegoslaven op de vlucht ROSSEM, bizar speeltje Belgische beursgoeroe Energieplan Lubbers krijgt vaste vormen Zorgen over Noord-Korea Timorese studenten vast zonder bijstand Burtos Ghalieen diplomaat van formaat EG en Oost-Europa werken nauw samen Zaterdag 23 november 1991 RedactJe: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MARGREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS NIEUWSLIJN Interhotel levert 2,5 miljard mark op De Treuhandanstalt, verantwoordelijk voor de privatisering van voormalig Oostduits staatsgoed, heeft een van zijn kroonjuwelen voor een mooie prijs van de hand gedaan. De keten Interhotels in de voormalige DDR wordt voor het overgrote deel verkocht aan de Berlijnse projectontwikkelaarsgroep Klingbeil. De Treu- hand ontvangt 2,5 miljard mark voor de 33 hotels, doorgaans fantasieloze betonnen blokken in het centrum van de stad, waar tijdens het communistische bewind westerse toeristen voor har de valuta mochten overnachten. Kuwayt betaalt Desert Storm af Negen maanden na het verdrijven van de Iraakse bezetter heeft Kuwayt zijn bevrijdingsoorlog al weer bijna afbetaald. Het Golf- staatje zal voor het einde van het jaar de afsluitende 700 dollar betalen in de kosten van operatie Desert Storm, zo heeft minister van financien Nasser al-Rawdan gisteren gezegd. Volgens al- Rawdan wordt met de laatste overboeking het aandeel van 23 miljard dollar volgemaakt. Het doven en repareren van de door Irakezen in brand gestoken oliebronnen, heeft Kuwayt zo'n 1,5 miljard dollar gekost. Gratis rijles in Belgische leger Twee dagen voor de verkiezingen heeft de Belgische minister van defensie, Guy Coëme, dienstplichtigen een prettige verras sing bezorgd. De soldaten kunnen voortaan gratis hun rijbewijs in het leger halen. Rijschoolhouders reageerden kwaad. Zij vre zen voor ontslagen. Gratis rijlessen zijn tot nu toe alleen wegge legd voor miliciens die in dienst achter het stuur moeten. Om al le dienstplichtingen les te kunnen geven zijn 78 wagens aange kocht en komen er 33 autorijscholen. Bovendien komen er 120 leraren en een groep examinatoren bij. Radio-actief lek in Sovjet-duikboot Uit een Sovjet-duikboot die in 1989 voor de Noorse kust is ge zonken, lekt radioactieve vloeistof. De hoeveelheden zijn echter zo gering dat geen gevaar voor het milieu bestaat. Dit heeft het hoofd van de Veiligheidsinstituut voor Nucleaire Energie in Noorwegen gisteren gezegd. De Unie is van plan de kernonder zeeër in 1993 te bergen en heeft daarvoor een contract getekend met een Nederlands consortium. De onderzeeër ligt op een diepte van 1.685 meter. Sony Music flopt op beurs Tokyo De introductie op de beurs van Tokyo van Sony Music Enter tainment (voorheen CBS Records) is gisteren een volledige flop geworden. Op de eerste dag waarop in de aandelen van de Sony- dochter kon worden gehandeld, kwam er geen enkele transactie tot stand. „Toen ik deze week m'n ochtenblad opensloeg en las dat The Rolling Stones van Sony Music waren overgegaan naar Virgin Records wist ik dat het moment van de beursintroductie verkeerd was gekozen", verklaarde een Japanse effectenmake laar. De overstap van de Britse rockgroep werd woensdag be kend. Het nieuwe contract, dat onder meer het uitbrengen van drie nieuwe albums na 1993 inhoudt, levert de Stones tussen de 30 en 40 miljoen dollar op. Jean-Pierre van Rossem. HAARLEM JANINE BOSMA Wellicht pakt het gunstig uit voor ROSSEM (Radicale Om vorming En Sociale Strijders voor een Eerlijker Maatschap pij) dat haar partijleider en ideoloog momenteel zijn da gen in het gevang slijt Het heeft de partij van ex-miljonair en beursgoeroe Jean-Pierre van Rossem in ieder geval ex tra in de kijker geplaatst en dat zou wel eens kunnen worden vertaald in stemmenwinst wanneer de Belgen morgen naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Van Rossem werd woénsdag opgepakt op verdenking van aandelenfraude, iets waar hij al een keer eerder voor heeft gezeten. Dat was toen hij nog actief 'beursgoeroe' was. De vetzuchtige Belg stond aan het hoofd van zijn eigen imperium Moneytron, dat op grond van ingewikkelde modellen voor spellingen deed over de aande lenkoersen. Het bedrijf en Van Rossem bloeiden en groeiden... totdat het vorig jaar fout ging. Moneytron ging failliet en zijn topman werd naar het gevang afgevoerd omdat hij 1,25 mil jard Belgische frank (een slor dige 70 miljoen gulden), hem toevertrouwd door beleggers, Rode Kruis denkt aan inzatnelingsactie Meer dan een half miljoen Joegoslaven zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in hun land. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen en Unicef gaan voor hen een hulp programma opzetten van ruim 3,1 miljoen gulden. Uni cef zal bovendien binnenkort een oproep doen aan de internationale gemeenschap om nog eens 36 miljoen gulden op tafel te leggen. GENEVE/SELGRADO DPA-AFP-Rtr „Onze pogingen zijn erop ge richt het lijden van de burger bevolking, van de onschuldige slachtoffers van dit tragische conflict, te verlichten", zei de Hoge Commissaris, Sadako Ogata uit Japan, gisteren. De twee humanitaire organi saties van de Verenigde Naties hebben al hulpteams gestuurd naar Joegoslavië om steun te verlenen en de behoeftes te in ventariseren. Er is met name gebrek aan dekens, medicijnen, voedsel, schoolmateriaal, sani taire middelen en warme kleren voor de kinderen. Het Internationale Rode Kruis heeft twee vrachtschepen met hulpgoederen naar de beleger de havenstad Dubrovnik ge stuurd. Het Nederlandse Rode Kruis peilt momenteel bij acht andere hulporganisaties in Ne derland of ze gezamenlijk een nationale inzamelingsactie wil len houden. Een Hongaarse charitatieve organisatie liet gisteren weten meer dan duizend burgers uit Osijek in Oost-Kroatië te zullen evacuëren. Na de val van Vuko- var is deze stad het nieuwe doelwit geworden van het Joe goslavische leger. Osijek ligt on geveer 100 kilometer van de Een Kroatische gardist valt in de armen van zijn moeder na haar vlucht uit Vukovar naar Zagreb. Hongaarse grens. De evacuatie van de bevol king uit Vukovar is inmiddels voltooid. Bij de gevechten om Vukovar zijn volgens Kroatië duizend Kroatische strijders omgekomen. Hoeveel burgers zijn omgekomen is nog niet be kend. Het dagblad Politika meldt dat in vier maanden 600 federale soldaten zijn gesneu veld. De door het leger aangestelde nieuwe Servische burge meester van Vukovar verklaarde gisteren dat zijn gemeente als „moderne Servische stad" zal herrijzen. „Vukovar zal nooit meer Kroatisch worden", aldus Slavko Dokmanovic. Ongeveer 2.400 Serviërs zouden al in de in puin geschoten stad zijn neer gestreken. Sinds de val van Vukovar staat de Kroatische regering on der grote druk van rechtse groe- perineen. De extreem-nationa listische Kroatische Rechtpaitij dreigde na de arrestatie van haar leider Dobroslav Paraga gisteren in Zabgreb met een burgeroorlog. De soldaten van het partijleger HOS zouden hun eenheden van het front verlaten om Paraga met geweld te be vrijden, zo kondigde een woordvoerder van de partij aan. Paraga werd opgepakt wegens het oproepen tot gewelddadige omverwerping van de regering, het illegaal opbouwen van een leger en wapenhandel. EG-afgezant Lord Carrington is gisteren begonnen aan een nieuwe vredesmissie in Belgra do. Hij zal in ieder geval een ontmoeting hebben met de Amerikaan Cyrus Vance die voor de Verenigde Ntftai 00 komst van een vredesmacht in Joegoslavië moet voorbereiden. BRUSSEL* PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het energieplan van premier Lubbers krijgt vorm. Op 16 en 17 december zullen 40 landen, waaronder de VS, Canada, Ja pan en vrijwel alle Europese staten, in Den Haag een 'ener giehandvest' tekenen. De 40 be reikten deze week overeenstem ming over de tekst, al zal het nog maanden duren voor de veel belangrijker en juridisch bindende delen klaar zijn. Het energiehandvest voorziet in westerse steun bij de ontgin ning en uitvoer van de geweldi ge energievoorraden in de USS. Westerse bedrijven krijgen win ningsconcessies, de republieken die energie uitvoeren ontvan gen de broodnodige harde valu ta. Voorts besteed het handvest aandacht aan milieubescher ming en energiebesparing. In de visie van premier Lubbers zouden alle landen van het plan moeten profiteren. Het uiteenvallen van de Sov jetunie heeft de onderhandelin gen overschaduwd, omdat on duidelijk was met wie de wes terse diplomaten precies zaken moesten doen: Moskou of de deelrepublieken. De USS-dele- gatie moet over de tekst dan ook eerst nog intern beraad hebben. Het blijft de vraag of al le twaalf republieken akkoord gaan met het handvest. TOKYO E LB RICH FENNEMA CORRESPONDENT De Amerikaansse minister van defensie Cheney heeft gisteren in Tokyo opnieuw zijn bezorgd heid geuit over de mogelijkheid dat Noord-Korea kan beschik ken over kernwapens. Japan is dezelfde mening toegedaan. Cheney kondigde een dag eerder tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea aan dat de tweede fase van de Amerikaanse troe penreductie in Zuid-Korea wordt uitgesteld zolang Noord- Korea inspectie van haar nucle aire faciliteiten door het Inter nationale Atoom Energie Agent schap (IAEA) weigert. Een naakte vrouw in een levens groot condoom is niet de manier om de Japanners te waarschuwen tegen aids. Deze poster mag niet op de Japanse treinstations han gen, zo liet meldde de spoorweg directie gisteren weten. Een voor lichter legde uit dat de Japanse maatschappij zulke zaken als schokkend ervaart foto afp/jiii PRFSS 'Indonesisch leger klaar voor offensief JAKARTA/USSABON AFP ANP Rtr ACHTERGROND UTRECHT TACO SLAGTER Zeventig Oosttimorese studen ten die dinsdag in de Indonesi sche hoofdstad van Jakarta wer den opgepakt tijdens een beto ging voor zelfbeschikking van hun eiland, zitten nog steeds vast in politiecellen. Drie advo caten hebben geen toestem ming gekregen hen op te zoe ken. Dit heeft een Indonesische groep voor juridische bijstand gisteren meegedeeld. Eerder de ze week zeiden Indonesische functionarissen dat geen van de studenten gearresteerd is. Volgens medewerkers van het Indonesische instituut voor rechtshulp (LBH) kunnen de studenten worden vervolgd we gens het aanzetten tot vijandig heid tegen de wettige regering, waarop een straf van zeven jaar staat. Maar zij zijn bang dat de studenten later zullen worden beschuldigd van hoogverraad, op welke beschuldiging de doodstraf staat. De studenten betoogden pre cies een week nadat Indonesi sche militairen het vuur hadden geopend op een rouwstoet in Dili, de hoofdstad van Oost-Ti- mor dat tot 1975 een Portugese kolonie was. Indonesië an nexeerde het oostelijk deel van het eiland m 1978, welke BD nexatie internationaal nooit is erkend. Bij de schietpartij vielen volgens Indonesië 19 doden. Onafhankelijke getuigen mImi ten het aantal boven de hon derd. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Jakarta heeft Indonesië gisteren beloofd een onpartijdig onderzoek in mH- len naar het bloedbad. Timorezen in ballingschap in Lissabon zeggen dat net Indo nesische leger zich opmaakt voor een grootscheeps offensief op Oost-Timor. Helikopters en speciale eenheden van het Indonesische leger zouden po sities hebben ingenomen op de oostkust, in hea Itost-1 tam Is de staat van beleg van kracht. De toestand verslechtert met de dag. aldus functionarissen van de i tarnen opposhta. De mensenrechtenorganisatie Amnesty Intern.it ional spr.ik gisteren in een spoedbericht be zorgdheid uit over het lot van gevangenen op Oost-Timor. Amnesty riep Indonesië op ge vangenen vrij te laten die wor den vastgehouden op grond van hun politieke of godsdiensiig. overtuiging. zomaar had laten verdwijnen. Weer op vrije voeten en in het bezit van een gigantische belastingschuld, stortte Van Rossem zich, na een vrijage met de literatuur, op de poli tiek. Hij kan volgens eigen zeg gen immers alles beter dan an deren en dan is het logisch dat je het heft in eigen hand neemt, nietwaar? Het programma van de par tij is even excentrisch als haar leider. Zo eist ROSSEM de ont hoofding van koning Boude- wijn op de Grote Markt in Bel gië en de verbanning van ko ningin Fabiola naar een Marokkaans gezin in de Brus selse deelgemeente Schaar beek. Daarnaast moet de dienstplicht en de godsdienst verdwijnen. Na heroïne, de beurs en snel le auto's Is ROSSEM het zoveel ste speeltje in het leven van Van Rossem en daarom niet bijzonder serieus te nemen. Toch zei hij eerder dit jaar te rekenen op ten minste „den zetels. Minder zou een afgang zijn". Als zijn huidige 'publici taire' stunt zijn uitwerking niet mist, zal het in ieder geval niet minder levendig worden in het toch al rumoerige Belgische parlement. Een onhandelbaar kind en een slecht student. Bepaald geen vleiende portret tering van de jeugd van de nieuwe se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties. Maar zo schetste de Egyptenaar dr- Butros Ghali (69) zichzelf onlangs in een inteiview met een Saudische krant Toch ontwikkelde de telg uit een voor naam geslacht zich na diens studenten tijd tot een intellectueel en briljant diplo maat Hoewel zijn naam in het verleden wel eens was genoemd voor 's werelds hoogste ambt, werd de kandidatuur van de Egptische vice- premier pas in juli dit jaar officieel in Cairo aangekondigd. Met presidentiële geloofs brieven reisde Ghali vervolgens de wereld af om steun te verwerven voor de beoogde functie. Zo indringend en vooral opvallend was die lobby dat westerse diplomaten in Cairo en Washington vreesden dat de Egptenaar ermee politieke zelfmoord zou plegen. Desondanks eindigde zijn 'verkie zingscampagne' in een glansrijke overwin ning. Het zou echter te ver voeren te beweren dat Ghali alleen op die grond door de Vei ligheidsraad is uitverkoren. De nieuwe VN- secretaris-generaal heeft de afgelopen de cennia een uitstekende staat van dienst op gebouwd. Nadat het kind in de jonge jurist was uitgewoed, vervolgde hij zijn rechten studie op de Sorbonne in Parijs. Daar pro moveerde hij in 1949 in het internationale recht. Verknocht aan zijn land keerde hij te rug en doceerde een aantal jaren aan de unversiteit van Cairo. Een keerpunt in zijn wetenschappelijk carrière vormde het aanbod van een leer stoel op de Colombia Universiteit in New York. Hier praktiseerde Ghali de dialoog als een manier van lesgeven die later zijn creylo zou zijn in de diplomatie Het was ook de periode waarin hij voor het eerst in aanraking kwam met de Vere nigde Naties. Hem werd gevraagd voor Unesco (de wetenschappelijk en culturale afdeling van de VN) de mogelijkheid te on derzoeken voor het oprichten van een Insti tuut voor Diplomatieke Studies in Oost- Afrika. Het instituut kwam er niet, maar het wekte bij Ghali een ongekende belangstel ling voor Afrika. Egypte deed er zijn voor deel mee. Het is aan de onvermoeibare Ghali te danken dat zijn land de beste di plomatieke en handelscontacten in Afrika neeft. Geen wonder dat zwart Afrika zijn kandi datuur vanaf het begin heeft onderschreven en er geen moeite mee zal hebben dat de Egyptenaar de nek-aan-nek-race won van de Zimbabwees Bernard Chidzero. Maar de opvolger van de Peruaan Perez de Cuellar geniet niet alleen het vertrouwen van Afri kaanse landen (met uitzondering van Zuid- Afrika). Als Egyptenaar kan hij ook rekenen op de Arabische wereld. Zijn verkiezing is in feite de grootste erkenning van volwaardig heid die de Arabieren ooit van de wereld hebben gekregen. Merkwaardig is het echter wel dat de Ara bische landen de komende jaren ongetwij feld zullen snoeven over 'hun man' in New York. Tenslotte zijn alle Arabische leiders in 1979 over hem gevallen vanwege zijn con structieve rol in de totstandkoming van het Camp David-akkoord waarin de vrede met Israël werd beklonken. Omdat Ghali een koptische christen is bleef hij 14 jaar steken op de trede van mi nister van staat op buitenlandse zaken. Dat Mubarak hem in mei dit jaar na een kabi netswijziging toch tot vice-premier be noemde (en hem voor de zoveelste keer voor het ministerschap op buitenlandse za ken passeerde) had slechts tot doel een zwaarder gewicht toe te voegen aan zijn kandidatuur voor de VN-post. Het Ls duidelijk dat de Veiligheidsraad een diplomaat van formaat heeft gekozen. Toch zijn er de afgelopen weken wel enige vraagtekens geplaatst Ghali's diens mana gementcapacitciten. Egypte is zeker niet het land waar politici en diplomaten in staat worden gesteld in modem leiderschap er varing op te doen. Vooral de Verenigde Sta ten als grootste contributant van deze vol kerenorganisatie wilden aanvankelijk een man of vrouw aan het hoofd die 'de tent' zo efficiënt (bedoeld werd goedkoop) mogetijk zou leiden. Dat Washington zijn veto niet heeft ge- bruikt om Ghali alsnog te laten struikelen, zegt veel over het vertrouwen dat de Ameri kanen hebben in diens diplomatieke kwali teiten. Maar het zijn vooral ook zijn opvat tingen over hoe in een snel veranderende wereld de onderlinge samenwerking tussen de leden van de VN moet worden bereikt die de Amerikanen aanspreken Warschau, Budapest en Praag naderen EG koorden officieel tekenen. Daar na moeten zij nog door de res pectieve parlementen worden goedgekeurd. Om vertraging te voorkomen, is afgesproken dat de hoofdbepalingen ervan al het komende voorjaar van kracht zullen worden. De EG zal met de drie landen een permanent politiek overleg g.1.111 Voeren over .ille grote the ma's van de I DUMB MOMOI ding. Voorts worden de h.in delsvrijheden uitgebreid, komt er een culturele samenwerking en een vrij verkeer v.in werkne mers. De Oosteuropeanen mo gen zich vrij in de EG vestigen. Toch zijn de onderhandetin- grn Dtal g11h's ftdOpSQ I"' gisteren verzette bijvoorbeeld Spanje zich tegen het openstel len van de EG-markt voor Oost- europees staal. Eerder had Frankrijk dwarsgelegen bil het openen van de markt voor land- bouwprodukten uit vooral Po len en Hongarije. Voor Portugal is een speciaal regime ontwor pen. om te voorkomen dat de Portugese textielindustrie klap pen zal krijgen als jzevolg van de import van goedkope Oost- europese textiel. BRUSSEL HANS DE BRUÜN CORRESPONDENT De Europese Gemeenschap is het met Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije eens gewor den over een samenwerking die verder gaat dan met welk ander met I I.mri ook. IV handel tussen de EG en de drie landen wordt volledig vrij en ook op buitenlands-politiek en cultu reel gebit tl zal nauw worden sa- men gewerkt. Functioharissen van de Eu ropese Commissie (namens de twaalf landen). Polen. Hongarije en Tsjecho-Slowakije parafeer den gisteren in Brussel de zoge naamde 'Europa-Akkoorden', w.i.irmei njii.i een jaar zeer m- lensiel e. i.mlcrhandrld. Deze akkoorden effenen de weg voor een volledig EG-lidmaatschap van de drie. Hoewel de EG daarover op dit moment nog geen toezeggingen kan doen. is vastgelegd aat aoel van de akkoorden uiteindelijk toet reding is. De drie landen willen voor 2000 lid van de EG zijn, Hongarije zelfs al in 1995. De ministers van buitenland se zaken van de EC» en de dne zullen op 16 december de ak

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7