Binnenland Aantal tweeverdieners Nederland groeit fors Bonthandel vecht nog voor bestaan Kritiek op Vinex-beleid Alders Zaterdag 23 november 1991 E BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef' PATRICK V ■J PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). Traditionele gezinsvorm verdwijnt langzaam maar zeker DEN HAAG GPD De tweeverdieners rukken op. In meer dan de helft van de Nederlandse huishoudens komt tegenwoordig een tweede inkomen binnen. Gehuwden of samenwoners onder de 65 jaar, genieten zelfs in twee van de drie geval len van een tweede inkomen. Alleenverdieners, mensen die in hun eentje de kost verdienen voor partner en kin deren, zijn op hun retour. ders kan iedere maand over een inkomen beschikken dat meer dan 4000 gulden bedraagt. Nog eens 27 procent krijgt maande lijks tussen de 3000 en 4000 gul den op bank of giro bijgeschre ven. Ongeveer hetzelfde aantal werkenden moet maandelijks zien rond te komen met een be drag tussen de 2000 en 3000 gulden. Slechts één op de tien werkenden leeft van een bedrag dat onder de 2000 gulden per maand ligt. Dit valt af te leiden uit de groot scheepse enquête die deze krant samen met veertien andere regionale dagbladen in het Pinksterweekeinde onder haar lezers hield. Het traditionele gezin, waar bij vader werkt en moeder thuis zit, verdwijnt langzaam maar zeker. De meerderheid van de Nederlandse bevolking bestaat tegenwoordig uit alleenstaan den, die alleen voor zichzelf en voor eventuele kinderen moe ten zorgen, en uit tweeverdie- Dit heeft natuurlijk gevolgen voor de inkomensverdeling in ons land. Met enige overdrijving kun je stellen dat Nederland 'nieuwe armen' kent en 'nieuwe rijken'. De nieuwe 'armen' zijn, simpel gezegd, de alleenstaan den. Vooral als ze ook nog voor kinderen moeten zorgen. De groep 'rijken' bestaat uit tweeverdieners die beiden een volledige of bijna volledige baan hebben. Hun welvaart is vooral hoog als ze geen kinderen heb ben te verzorgen. Samenwo nenden zonder kinderen be schikken in meer dan de helft van de gevallen over een netto maandinkomen van meer dan 4000 gulden. Ze zijn daarmee de welvarendste categorie die in de enquête is onderscheiden. Inkomen Niet dat de overige Nederlan ders allemaal armlastig zijn. In tegendeel. Vooral mensen die werken gaat, het normaal ge sproken voor de wind. Eender de van de werkende Nederlan- Let wel, deze cijfers betreffen het totale huishoudinkomen dat de ondervraagden maandelijks tot hun beschikking hebben. Het gaat niet om hun individue le salaris. In het onderzoek is nadrukkelijk gevraagd naar het inkomen dat per huishouden binnenkomt, omdat dat cijfer een veel beter beeld geeft van de feitelijke welvaart die men sen genieten. Immers, iemand die 500 gul den per maand verdient met anderhalve dag werk, kan toch heel koopkrachtig zijn omdat hij samenwoont met iemand die maandelijks 4000 gulden verdient. Verrassend is dat ambtenaren gemiddeld beter af zijn dan mensen die in het bedrijfsleven werken. Gezien alle kortingen op de ambtenarensalarissen en de groei die het bedrijfsleven de afgelopen jaren doormaakte, zou je precies het tegenoverge stelde verwachten. Maar in de praktijk blijken relatief weinig ambtenaren minder dan 2000 gulden te verdienen en juist re latief veel overheidsdienaren maandelijk over meer dan 3000 of zelfs 4000 gulden te beschik ken. DE STAAT VAN HET LAND In de non-profitsector (ge zondheidszorg, welzijnswerk en dergelijke) worden overigens de meeste lage salarissen verdiend. Bijna één op de vijf mensen die in deze sector werken, moet het maandelijks met minder dan 2000 gulden doen. Soort werk Natpurlijk hangt dat ook samen met het soort werk dat moet worden verricht. Het zal geen verbazing wekken dat Neder landers meer verdienen naar mate ze hoger zijn opgeleid en hoger geclassificeerd werk ver richten. Ongeschoolde arbei ders staan wat dat betreft on deraan de ladder. Bijna 40 pro cent van hen heeft maandelijks minder dan 2000 gulden te ver teren. Nog eens eenderde van hen moet het met een bedrag tussen de 2000 en 3000 gulden doen. Ook land- en tuinbouwers en zelfstandigen hebben veelal een smalle beurs. Eenderde van de agriërs moet met minder dan 2000 gulden rondkomen. Van de zelfstandigen is een kwart dit lot beschoren. Het best betaald zijn direc teuren van bedrijven. Eén op de drie beschikt maandelijks over meer dan 6000 gulden. Nog eens eenderde ontvangt tussen de 4000 en 6000 piek. Ook één op de drie zogeheten 'hogere employés' heeft maandelijks dit bedrag tot zijn of haar beschik- king. Scholing Het idee dat een hogere scho ling per definitie tot een hoger inkomen leidt, is overigens niet juist. Een opmerkelijke conclu sie uit de enquête is, dat men sen die een MULO, MAVO of middelbare beroepsopleiding volgden, veelal een hoger inko men hebben dan mensen die naar de HAVO, de HBS of het VWO gingen. Van die laatste groep moet bijna een kwart het maandelijks met minder doen dan 2000 gul den netto. Mensen die naar de universiteit of het HBO gingen verdienen wèl aanzienlijk bete re salarissen. Maar liefst 42 pro cent van de HBO-ers en docto randussen heeft maandelijks meer dan 4000 gulden te verte ren. Laat minister Ritzen dat maar niet horen! Mensen zonder baan zijn fi nancieel meestal minder goed af dan werkenden. Dat hoeft geen verbazing te wekken. Im mers, de uitkeringen in Neder land mogen internationaal ge zien hoog zijn, ze liggen wel een stuk lager dan het gemiddelde salaris. Langdurig werklozen lo pen bovendien vaak op tegen de zogeheten 'inkomenstoets'; als hun partner betaald werk verricht, komt het loon in min dering op de RWW-uitkering. Vandaar waarschijnlijk dat twee op de drie werklozen een maandinkomen heeft dat onder de 2000 gulden ligt. Werkloos heid is dus echt geen vetpot. Bij arbeidsongeschikten en langdu rig zieken ligt die zaak minder eenduidig. Nog altijd 60 procent van de wao'ers heeft maande lijks meer dan 2000 gulden tot zijn beschikking. Wellicht hangt dat samen met het feit dat ar beidsongeschikten, in tegenstel ling tot langdurig werklozen, géén inkomenstoets kennen. Dit artikel is gebaseerd op de resultaten van de enquête 'De Staat van het Land', een natio naal opinie-onderzoek waar tienduizenden lezers van vijf tien regionale dagbladen het afgelopen voorjaar aan hebben deelgenomen. De enquête is opgezet en uitgevoerd door de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD) in Den Haag, in samenwerking met de Rijks universiteit Leiden en de Eras mus Universiteit in Rotterdam. De resultaten zijn verwerkt on der leiding van de Leidse psy choloog prof. dr. R. Diekstra en de Rotterdamse prof. dr. B.M.S. van Praag. Gepensioneerd Werklozen en arbeidsonge schikten hebben, gemiddeld ge sproken, wel weer minder te verteren dan gepensioneerden. Deze groep, waartoe ook VUT- ters zich rekenen, zit er warmer bij dan gedacht. Vier van de vijf gepensioneerden hebben maandelijks meer dan 2000 gul den te besteden; bijna de helft heeft meer dan 3000 netto per maand. Als we de VUT-ters er uit halen, en louter kijken naar mensen van 65 jaar en ouder, wordt het beeld iets somberder. Ruim een kwart van de bejaar den heeft minder dan 2000 gul den per maand, zo'n 30 procent heeft tussen de 2000 en 3000 gulden; de rest zit er boven. Dat welvaart niet alleen sa menhangt met werk, maar ook met de gezinssituatie, is een van de opvallendste conclusies van de grootscheepse GPD-enquête. Bijna twee op de drie alleen staanden heeft een maandinko men dat onder de 3000 gulden ligt, ongeacht de vraag of ze werken dan wel een uitkering krijgen. Met name gescheiden mensen en weduwen en we duwnaars zijn door de bank ge nomen armer dan gehuwden of samenwonenden. Vooral een-oudergezinnen met een moeder aan het hoofd springen er in negatieve zin uit. Zestig procent van hen ont vangt maandelijks minder dan 2000 gulden. Onvolledige gezin nen met een vader aan het hoofd zitten doorgaans iets rui mer in hun jas; de helft van hen zit maandelijks tussen de 2000 en 4000 gulden. Waarschijnlijk hebben de meeste vaders een baan, daar waar de moeders veelal zijn aangewezen op de Algemene Bijstandswet. En zo komen wij bij de laatste DE STAAT VAN HET LAND.. WAT IS HET NETTO MAANDINKOMEN PER HUISHOUDEN Alle ondervraagden INKOMEN minder dan 2001 Vm 3001 Vm 4001 Vm 2000 gulden 3000 4000 6000 percentages zijn afgerond I I lager onderw., lbo, lts, huishoudschool (m)ulo, mavo, mbo F~1 havo, mms, hbs, vwo ■I hbo, universiteit In procenten (afgerond) HET NETTO MAANDINKOMEN PER HUISHOUDEN NAAR OPLEIDING I I 18 t/m 34 jarigen F"! 35 t/m 54 jarigen Q 55 t/m 64 jarigen 65 jaar en ouder Bron: GPD^nquét» 'D« Kilt v«n h«t Itntf 1 »1 C GPD irrfogrtpNc».1ttu«»ro1t»«:R»<noud Slf»mfcT>»o Goot)w opvallende uitkomst van de en quête: het verschil in uitkerings situatie tussen alleenstaanden en gehuwden of samenwoners. Grofweg doet zich een tweede ling voor. Mensen die in hun eentje een huishouding voeren, eventueel met de zorg voor kin deren. beroepen zich massaal op de Zogeheten volksverzeke ringen. zeg maar de bijstand en de RWW Gehuwden en samenwoners daarentegen beroepen zich, als ze een uitkering krijgen, groten deels op werknemersverzeke- ringen zoals de ww, de wao en de Ziektewet. Dat verklaart me de waarom gehuwden en sa menwonenden gemiddeld ge sproken een hoger huishoudin komen hebben. Niet alleen is hun uitkering meestal hoger dan het bijstandsniveau: als hun partner verdiensten bin nenbrengt, mogen ze dat geld gewoon houden Maandag belangrijk debat in Kamer PAUL VAN DER KOOU De politieke glans over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex) is ver flauwd. Het eerste grote politieke wapen feit van minister Alders kreeg bij de pre sentatie begin 1990 een warm onthaal. Nu, anderhalf jaar later, overheerst de twijfel. Vooral WD en CDA zullen komende maandag tijdens het Tweede Kamer-debat over de ruimtelijke ordening van Nederland geen middel ongebruikt laten om gaten te schieten in het door Alders voorgestane be leid. Op papier ziet het er allemaal veelbelo vend uit. Via het ruimtelijk ordeningsbeleid wil Alders het autogebruik terugdringen. Nieuwe bouwlocaties moeten volgens de minister dan ook aansluiten bij grote ste den. Bedrijfsterreinen en kantoren dienen bij voorkeur een plaats te krijgen bij knoop punten van het openbaar vervoer. Wie zegt daar nou nee tegen? Niemand: de uitgangs punten van Alders bleken in beginsel voor alle politieke partijen aanvaardbaar. De doelstellingen van Alders blijken in de praktijk nogal ambitieus en dus moeilijk waar te maken. Bij de eerste vingeroefenin gen voor het uitwerken van de plannen zijn levensgrote problemen zichtbaar geworden. Het beleid van Alders beperkt in aanzienlij ke mate de vrijheid van bedrijven om zich te vestigen waar ze willen. Vooral CDA en WD zijn niet gediend van zo'n drastische inbreuk op de vestigirigsvrijheid. Zeggenschap Het tweede grote bezwaar geldt de beper king van de zeggenschap van de lagere overheden. Tot nu toe hebben die via streekplannen een dikke vinger in de pap van het ruimtelijk ordenen. Door het diri gistische karakter van het Vinex-beleid, krij gen de lagere overheden straks in de prak tijk veel minder te vertellen. Kantoren en bedrijven met veel personeel moeten zich voorts vestigen bij zogenoem de A-locaties (NS-stations) Bedrijven, die ook afhankelijk zijn van vrachtverkeer, wor den verwezen naar B-locaties aan de rand van de stad. Groothandels- en distributie bedrijven, die betrekkelijk weinig personeel hebben, maar veel te maken hebben met aan- en afrijdend verkeer mogen een plaatsje krijgen op C-locaties langs de snel weg. Ook in het aangeven van nieuwe woning bouwlocaties heeft Alders een goede bereik baarheid met het openbaar vervoer zwaar der laten wegen dan andere uitgangspun- 'Keurslijf' Het is deze uitwerking van het locatiebeleid, die WD en CDA tegén de borst stuit. Het 'keurslijf van Alders zit de liberalen en christen-democraten niet lekker. Zij menen dat andere uitgangspunten als bijvoorbeeld een goede bereikbaarheid via de weg en het belang van een gezonde economische ont wikkeling van een regio minstens zo zwaar wegen. Alders kan daarom maandag rekenen op fors tegenspel van CDA en WD. Ook wat betreft de ontwikkelingen in de regio's Am sterdam en Kennemerland. Beide partijen, die een meerderheid hebben in de Tweede Kamer, nemen bijvoorbeeld absoluut geen genoegen met het standpunt van de minis ter, dat het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal niet verder ontwikkeld mag worden. Zij zijn vóór aanleg van de tweede Coen- tunnel, plus eventueel de aanleg van de Hemtunnel (CDA) en vóór nieuwe woning bouw ten noorden van het Noordzeekanaal. In deze opvatting past ook het doortrekken van de A8 van Zaanstad naar Beverwijk en het aanleggen van een regionale ringsnel- tram van Amsterdam, via Zaanstad, Uit geest, Beverwijk, Haarlem, Haarlemmer meer en Amstelveen terug naar Amsterdam. Het CDA zal tevens pleiten voor een goe de bereikbaarheid via de weg van de ge plande nieuwbouwlocatie met 15.000 hui zen in het westen van de Haarlemmermeer, omdat de CDA'ers een goede, directe ver binding met Schiphol noodzakelijk achten. Voor Leiden en Alphen en omgeving is de vraag interessanf hoeveel woningen er in het Groene Hart gebouwd mogen worden tussen 1995 en 2005. De Randstadprovin cies houden het op 21.000 woningen. Alders legt tot nu toe de grens op 15.500. Meer bouwen zou volgens hem het gebied aan tasten en de ontwikkeling van omliggende stadsgewesten frustreren Bont voor Dieren: Advertentie is 'rituele winterdans Groene Hart Aanvankelijk kondigde de minister een bouwstop aan voor het Groene Hart. Na protesten van provincies en gemeenten werd afgesproken dat er gebouwd blijft worden. Het gebeurt alleen wat langzamer: de 9000 woningen die tussen 1995 en 2000 gebouwd zouden worden, komen er in tien jaar. Daar bovenop wil Alders 6.500 wonin gen toestaan. De provincies op nog steeds op het dubbele. Alders zal zich ongetwijfeld verweren met de opmerking, dat hij met drie van de vier grote stadsgewesten dus ook met Am sterdam, maar zonder Utrecht overeen stemming heeft bereikt over zijn beleid. Overeenstemming is in dit verband echter een groot woord. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn schoorvoetend akkoord gegaan, omdat zij vreesden anders hele maal buitenspel te komen te staan Bovendien is slechts sprake van een be ginselakkoord. Over de verdeling van het weinige geld dat beschikbaar is te wei nig, zeggen de stadsgewesten moet nog worden gesproken. CDA en WD zullen ook deze gelegenheid om Alders beleid omver te blazen niet onbenut laten AMSTERDAM BERRY SWART Onder het motto 'Ik kies voor bont' propageert een zelfbewust kijkende dame in bontjas deze maand elke woensdag in ver schillende dagbladadvertenties een bewuste keuze voor natuur- produkten. Een goed glas wijn, een stukje vlees en: natuurlijk bont. De koude winterperiode na dert. Aan de bonthandel kleeft nog steeds bloed. Reden voor het in Amsterdam gevestigde Nederlands Bont Instituut via deze advertenties de aandacht te vangen voor bont. „Een laatste stuiptrekking van de bonthandel", meent Malou van Campen van de Leeuwarder slichting Bont voor Dieren, die actie voert tegen het gebruik van bont. „Maar dat roepen ze nu al drie jaar", schampert Ron Haar man van het instituut. Het gaat juist heel goed met de bonthan del, weet Haarman. „Kijk maar eens om je heen, je ziet steeds meer bont op straat. Bont kan weer in Nederland". Van Campen denkt daar an ders over „Bont zie je toch ner gens meer. Ie kunt het in Ne derland absoluut niet meer ma ken om met dode dieren om je nek te lopen. Dat wordt in onze samenleving niet meer geac cepteerd". Mede als gevolg van trieste televisiebeelden met doodge knuppelde zeehondjes op ein deloze ijsvlakten, kwam er be gin jaren tachtig de klad in de tot dan toe florerende bonthan del in Nederland. Geluiden over wantoestanden in pelsdierfok- kerijen deden de bonthandel ook weinig goed. Actiegroepen bezoedelden met succes het imago van de bonthandel De verkopen kelderden. Ging er voor 1980 per jaar nog 300 miljoen gulden om in de bonthandel, nu is dat volgens Twee gekooide vossen in een pelsdierfokkerij Haarman ongeveer een zesde van dat bedrag „En dit is nog lager geweest, liet stijgt nu weer jaarlijks met enkele procenten", aldus Haarman. De exacte cij fers kent hij echter niet, want niet alle bontverkopers in de detailhandel hebben zich bij het instituut aangesloten. Van Campen: „Uit ons onder zoek blijkt dat er nog maar hooguit twintig zaken zijn die alleen bont verkopen. Ik geloof zelfs nog minder. Dit aantal heeft heel veel hoger gelegen Bont verkoopt gewoon niet meer in Nederland. De cijfers weerspreken wal Haarman zegt". De huidige ik kies voor boni advertenties in dagbladen noemt Van Campen een gebrui kelijke 'rituele winterdans'. ..Als er weet verkocht moet worden, gaat het opeens weer goed met de bonthandel. Zo ging het vo rig jaar november ix>k. Ze ho pen dan dat meer mensen dur ven kopen." Onder de zelfbewust kijkende dame op de advertentie staat een telefoonnummer. Volgens Haarman komen er veel en overwegend positieve telefoon tjes binnen. Ook bij de stichting Bont voor dieren komen reacties binnen op de advertenties. ..Tientallen verontruste mensen hebben ons het stukje toegestuurd. Wij nemen contact op met die kranten, om ze duidelijk te ma ken dat dit niet kan", aldus Van Campen. Op deze wijze heeft de fOTO GPD fRID HfSS stichting al bijna een totale me diaboycot over de bonthandel afgekondigd. Haarman op zijn beurt zegt niets gemerkt te hebben van de mediaboycot. De actievoerders kraaien desondanks victorie. „Nog geen drie weken geleden namen V&D en C&A binnen een week jassen uit de handel, nadat wij hadden geconstateerd dat de kragen van wasbere en hondebont waren. Zó gevoelig ligt bont", aldus Van Campen. ..Maar het allerbelangrijkste is dat in 1995 in heel Europa de import van dieren die met de wildklem zijn gevangen wordt verboden. Ongeveer negentig procent wordt zo gevangen. Dat wordt écht de genadeslag

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5