Binnenland mmmw.m iao= Kok: Forse tegenvaller vennootschapsbelasting Tijger Maleisia mag blijven Industrie blijft morren over brandstofheffing Ouders mogen zelf achternaam kind kiezen 'Zonder griepprik onnodig veel doden' Zaterdag 23 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZELUN 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). OP HET Nieuwe Lyceum in De Bilt is vorige week een mazelen-epidemie uitgebroken. Twaalf leerlingen zou den door de ziekte zijn geveld De GGD Zuidoost-Utrecht verwacht dat de piek inmiddels al weer voorbij is MINISTER KOK (Financiën) houdt 12,85 miljoen gulden over aan de verkoop van de staatsaandelen RDM aan Begemann, de nieuwe eigenaar van de werf. Hij heeft dat gisteren aan de Kamer laten weten MEER DAN twee miljoen Nederlan ders willen in de toekomst eventueel vnjwilligerswerk gaan doen, een gro ter aantal dan tot nu toe werd ge dacht Dat blijkt uit een enquête van het Nederlands Centrum voor Vrijwil ligerswerk NIEUWSLIJN 'Bekende' gedetineerde weer gepakt Een arrestatieteam van de Rijkspolitie in Amsterdam heeft in Den Helder een voortvluchtige gedetineerde aangehouden. De verdachte was na een verlof niet teruggekeerd naar het Peniten tiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag. De man kwam on langs in de publiciteit door mee te werken aan het TROS-televi- sieprogramma Crime Time. In de reportage was te zien hoe hij aan een bewaker van het PSC een vuurwapen verkocht. Minder ongelukken op N9 Het aantal ongevallen op rijksweg N9 tussen Alkmaar en Den Helder is in de eerste tien maanden van 1991 drastisch vermin derd door intensievere politiecontroles en voorlichtingscampag nes. Dat concluderen Rijkswaterstaat en de Alkmaarse Rijkspoli tie. Het aantal ongevallen met gewonden daalde met 67 procent tot 12 procent. Het aantal aanrijdingen met uitsluitend materië le schade daalde met 17 procent. De meeste ongelukken ont stonden door te hard rijden, onvoldoende afstand bewaren en gevaarlijk inhalen. 'Radioactief transport gaat door' De Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) wil don derdag beginnen met het transport van verwerkt radioactief af val van Petten naar het nieuwe nationale opslag- en verwer kingscomplex in Borssele (Zeeland). Dat heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt tijdens een kort geding voor de rechtbank in Middelburg. Het kort geding was aangespannen door de stich ting Miljoenen zijn Tegen en de Bewonersgroep Borssele. Zij willen dat het vervoer wordt verboden. Goederenuitvoer gestegen De omvang van de goederenuitvoer is in het derde kwartaal met 6 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Doordat er vooral meer consumptiegoederen werden inge voerd, nam het invoervolume in het derde kwartaal met 3 pro cent toe. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren bekendgemaakt. 'Kabinet schuldig aan opportunisme' Het kabinet maakt zich schuldig aan opportunisme door de gunstiger cijfers over de verhouding tussen werkenden en niet- werkenden van de Sociale Verzekeringsraad naast zich neer te leggen. Dat heeft FNV-voorzitter Stekelenburg vandaag gezegd tijdens een FNV-bijeenkomst in Amsterdam. Als het kabinet zo doorgaat, zal het bij de verkiezingen de rekening gepresenteerd krijgen, aldus Stekelenburg. De verhouding nissen actieven en niet-actieven is één van de criteria voor het al dan niet toepas sen van de koppeling, tussen lonen en uitkeringen. Vier jaar cel geëist wegens moord Officier van justitie mr. W. van der Berg heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam vier jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen een 35-jarige man uit Amsterdam. De man heeft bekend in december 1986 een 23-jarige Duitser om het le ven te hebben gebracht in een kraakpand aan de Jodenbree- straat. Het gemummificeerde lijk van het slachtoffer werd pas in mei van dit jaar in de woning ontdekt onder een grote hoeveel heid bouw- en verpakkingsmateriaal. Turken in hongerstaking Twintig Turken zijn gisteren op het Beursplein aan het Damrak in Amsterdam in hongerstaking gegaan om de aandacht te vesti gen op de onderdrukking en vervolging van politieke gevange nen in Turkije. Verwacht wordt dat komend weekeinde nog ze ker honderd mensen zich bij de actie zullen aansluiten. De Turkse protestactie begon woensdag met demonstraties bij het Turkse consulaat in Rotterdam en het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Ook in andere steden in Europa voe ren Turken komende week actie om de aandacht te vestigen op het lot van hun landgenoten. 'Toch verdubbeling van kosten De grootverbruikers van energie in het bedrijfsleven schieten er weinig mee op dat het kabinet hen voor een jaar ontziet bij de verhoging van de brandstofhef fing. Dat stelt de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie (VNCI) in een reactie op de voorgestelde wijzigingen van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne (WABM), die donderdag door minister Alders van milieu en minister Kok van financiën naar de Kamer zifn gestuurd. In het voorstel stelt het kabi net bedrijven die meer dan 10 miljard kuub aardgas gebrui ken, volgend jaar weliswaar ge deeltelijk vrij van de brandstof heffing, maar dat is niet genoeg, vindt de VNCI. „Ondanks aan gebrachte veranderingen resul teert het voorstel in een verdub beling van de heffing op ener giedragers voor de industriële grootverbruikers als Hoogovens en Hoechst", aldus de VNCI, die al maanden oppositie voert te gen de hogere heffingen. De voorgestelde verlichting voor de bedrijven betekent dat andere brandstofgebruikers (bijvoor beeld huishoudens en autoge bruikers) samen 120 miljoen gulden extra moeten betalen. De heffing moet de schatkist volgend jaar 1,5 miljard gulden opleveren. De Stichting Natuur en Milieu (SNM) is juist verbijsterd over het ontzien van de grootver bruikers. De verschuiving van groot- naar kleinverbruikers is volgens de SNM volstrekt strij dig met het doel van de brand stofheffing: een lager energie verbruik. Ook het principe 'de vervuiler betaalt' wordt door het kabinet met voeten getreden, aldus de stichting. tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kam peerartikelen accessoires 22t/m27november veel toeristische informatie extra: campershow Belastingmeevallers en Sociale Zaken verzachten klap Behalve bij adellijk nageslacht De overheid ontvangt dit jaar 2,7 miljard gulden minder aan vennootschapsbelasting (winstbelasting bij bedrij ven) dan verwacht. Dat schrijft minister Kok van financi en in zijn Najaarsnota. Volgens Kok komt er een nieuwe tegenvaller van 1,2 miljard gulden bovenop een reeds eerder in de rijksbegroting verwerkte tegenvaller van 1,5 miljard gulden. In de Najaarsnota schetst Kok de stand van zaken van de lopende begroting 1991. Bij de totale overheidsfinanciën is er sprake van een tegenvaller van 400 miljoen gulden. Dat zal volgens Kok echter niet leiden tot een verder oplopen van het financieringstekort van het Rijk. Het ziet er zelfs naar uit dat het financieringstekort dit jaar lager zal uitkomen dan de voorziene 4,75 procent. Kok dankt het verwachte la gere financieringstekort aan een aantal meevallers. De grootste meevaller zit bij Sociale Zaken. Minister De Vries geeft 207 mil joen gulden minder uit dan ge raamd. Verder zijn er ook mee vallers bij de loon- en inkom stenbelasting. Bij de loonbelas ting gaat het om een bedrag van 700 miljoen gulden, bij de in komstenbelasting om 530 mil joen gulden. Ook de btw-in- komsten vallen met 1.3 miljard gulden hoger uit dan voorzien. Voorts leveren vrijwel alle ac cijnzen meer op. Financiën maakte vorige week al bekend dat sommige belastingontvang sten hoger uit zouden vallen. In de Najaarsnota meldt Kok verder dal hij dit jaar 460 mil joen gulden meer kwijt is aan afdrachten aan de EG en 600 miljoen gulden aan het Fonds Investeringsrekening (wir). Dat laatste komt doordat er minder wir-claims in aanmerking ko men voor de zogenoemde 'wir- knip' (gespreide uitbetaling). Deze tegenvaller zal echter de komende jaren worden opge vangen door meevallers, zo voorspelt Kok. Ouders mogen in de toekomst zelf uitmaken welk achternaam hun nageslacht krijgt: die van de vader, of die van de moeder. Hebben de ouders een keus ge maakt, dan geldt die voor alle kinderen uit dat huwelijk. Als de ouders geen voorkeur uitspreken, wordt automatisch gekozen voor de achternaam van de vader, omdat uit onder zoek blijkt dat slechts een min derheid van de Nederlandse be volking zou kiezen voor de naam van de moeder. Dat is de kern van een wets voorstel dat staatssecretaris Kosto van justitie en zijn collega Ter Veld van sociale zaken gis teren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. De staatsse cretarissen maken bij de naamskeuze een uitzondering voor kinderen van vaders met een adellijke titel. Zij krijgen de naam van hun vader omdat veel voorkomende adellijke namen en titels anders dreigen te ver- dwijnent Kosto en Ter Veld ach ten dat niet wenselijk. De ge slachtsnaam van kinderen die worden geboren uit een huwe lijk met een lid van het Konink lijk Huis wordt bij Koninklijk Besluit bepaald. Als getrouwde ouders de naam van de moeder voor hun kind kiezen, moet dat gebeuren bij akte van naamskeuze. De akte wordt opgemaakt bij de burgerlijke stand. Dat kan al di rect na het sluiten van het hu welijk. Later mag ook. maar wel vóór de geboorte van het kind. Zijn de ouders niet getrouwd, dan wordt de keuze van de ach ternaam gemaakt bij akte van erkenning. Simons: Kosten medicijnen door GVS gedaald De invoering van het zoge noemde geneesmiddelen ver goedingssysteem (GVS) in juli, heeft geleid tot een meevaller bij de uitgaven voor medicijnen van ongeveer 250 mijoen gul den. De groei in de uitgaven is dit jaar tot nu toe 4 procent. Ge rekend was op een uitgavenstij ging van 5,3 procent. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan de Kamer. Het GVS voorziet in vaste ver goedingen voor medicijnen bin nen het ziekenfonds. Is het middel duurder, dan moet de patiënt het verschil zelf bijpas- Volgens Simons heeft invoe ring van het GVS bij veel midde len geleid tot een prijsdaling. Bovendien blijken apothekers veel vaker dure merkgenees middelen te vervangen door goedkopere middelen. Simons stelt verder dat de invoering van het GVS heel soepel is verlopen. Model-protocol voor euthanasie De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NV- VE) heeft een model-euthana- sieprotocol opgesteld voor zie kenhuizen, artsen en verpleeg kundigen. Ze heeft hiertoe be sloten omdat het in veel ver pleeghuizen en ziekenhuizen moeilijk of onmogelijk blijkt om euthanasie te bespreken. De NWE doet verder een dringend beroep op de ziekenhuizen en verpleeghuizen om patiënten duidelijk en tijdig laten weten wanneer euthanasie „onbe spreekbaar" is. De patiënten kunnen dan wellicht „naar een andere plaats omzien Het model-protocol van de NWE is bedoeld als handrei king voor het invoeren of aan passen (onder meer aan de nieuwe meldingsregeling) van eigen protocollen. Het protocol is opgesteld door artsen en ver pleegkundigen die beroepshal ve regelmatig met euthanasie te maken hebben. 'Bont past geen mens'. Duidelijke taal van actievoerders van het An ti Bont Comité die gisteren voor het Amsterdamse Confectiecen- trum demonstreerden tegen het gebruik van bont door de indu strie. In het Confectiecentrum is het Nederlandse Bont Instituut gevestigd. Jaarlijks worden mil joenen dieren gedood voor hun bont, ook al wordt er door de con sument in Nederland nog nauwe lijks bont gekocht. Het vangen van de dieren gebeurt op wrede wijze, zoals de onderste foto van een vos die met zijn poot in een wildklem vastzit, toont. foto's G pd-anp Promovendus pleit voor vaccinatie Ministerie van Landbouw eindelijk akkoord Een actief vaccinatiebeleid te gen griep is „dringend gewenst" omdat er anders „onnodig veel griepdoden" zullen vallen. Dat schrijft de Rotterdamse onder zoeker A. Palache in zijn proef schrift waarop hij komende woensdag promoveert aan de Rotterdamse Erasmus Universi- Volgens Palache sterven elk jaar ongeveer tweeduizend vooral oudere en chronisch zie ke Nederlanders aan griep. Slechts één op de drie risicopa tiënten krijgt een prik tegen griep. De griepslachtoffers overlij den volgens Palache meestal niet aan de griep zelf maar aan de gevolgen van complicaties. De infectie tast de luchtwegen aan waardoor bacterie-infecties vrij spel krijgen. Vaccinatie zou veel ellende kunnen voorko men, stelt Palache. Volgens hem bestaat er over het nut van een griepprik echter veel scepsis en weerstand bij artsen. Zo zou den sommige artsen er het nut totaal niet van inzien. Volgens Palache ontbreekt voor weerstand elk bewijs. Het komt volgens hem wel voor dat patiënten minder goed op het vaccin reageren en toch griep krijgen, maar dat is volgens hem geen reden om dan maar niet te Anneke van Ham uit Sittard is voor zover bekend de eerste Nederlander die een tijger als huisdier mag houden. De Lim burgse heeft daarvoor schrifte lijk toestemming gekregen van het ministerie van landbouw, milieubeheer en visserij. Dat heeft de eigenaresse van de tij ger gisteren meegedeeld. Van Ham twist al drie jaar met het ministerie over haar ongewone huisdier. Het minis terie vond namelijk dat de Sit- tardse een ontheffing van de Wet Uitheemse Diersoorten nodig had om de Sumatraanse tijgerin Maleisia thuis op de bank te mogen knuffelen. Die heeft ze nu dan eindelijk. Van Ham adopteerde Ma leisia zes jaar geleden, nadat het beestje was verstoten door zijn moeder in een dierenpark in Duitsland. Het gemeentebe stuur van Sittard, de politie en de afdeling Bouw- en Woning toezicht van Sittard lieten meteen al weten geen moeite te hebben met een tijger als huisdier. Na drie jaar kwamen de ambtenaren van landbouw echter achter Maleisia's be staan en gingen ze moeilijk doen. Zij begonnen Van Ham te bestoken met vragen. Ze ver langden een ontheffing, want een tijger blijft nu eenmaal een roofdier. Maar Anneke van Asielbeleid kost WVC meer dan was voorzien De opvangkosten van asielzoe kers vallen veel hoger uit dan minister d' Ancona van WVC voor dit jaar had begroot. Het ministerie geeft dit jaar 61 mil joen gulden meer uit dan de ruim 400 miljoen gulden waar van was uitgegaan. De komen de jaren dreigt nog een extra te genvaller van 128 miljoen gul den. In het kabinetsberaad over de Voorjaarsnota, begin volgend C, zal de kwestie aan dc orde len. De overschrijding van de be groting is vooral het gevolg van hogere huisvestingskosten voor asielzoekers en extra nabetalin gen aan gemeenten voor de op vang van asielzoekers in wonin gen. Onvoorziene extra perso- neelkosten plegen een extra aanslag van 9,8 miljoen gulden op het budget. Dit jaar worden 24.000 asiel zoekers in Nederland verwacht, 3.000 meer dan het jaar daar- Veel onnodige opnames in psychiatrie Ham kon zo'n document niet tonen. Gesteund door de loka le autoriteiten verzette zij zich tegen dc inbeslagname van haar bijzondere huisdier. Na veel soebatten mocht Ma leisia tenslotte in Broeksittard blijven, in afwachting van een ministerieel besluit. Deze week ging het ministerie door de knieën en kreeg Van Ham de begeerde ontheffing. Die is echter aan één belangrijke voorwaarde gebonden: Anneke van Ham moet Maleisia be hoorlijk verzorgen. „Een ge makkelijk in te lossen voor waarde", zo /egt zij „want ik heb zes jaar lang niets anders gedaan." Naar schatting 30 40 procent van het totale aantal psychiatri sche patiënten dat 24-uur per dag wordt verpleegd, kan vol staan met dagbehandeling. In totaal gaat het om zo'n tiendui zend patiënten. Dat stelden de onderzoekers D. Wiersma, A. Schene en L Perquin gisteren tijdens het symposium 'Opna me vervangende dagbehande ling in de psychiatrie' in Gro ningen. De drie onderzoekers verhaal den over een experiment dal onder hun leiding is uitgevoerd in psychiatrische kliniek 'Lichl en Kracht' in Assen, de psychia trische kliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht en de Valerius kliniek in Amster dam. Tijdens het experimen waren de deelnemende patiën ten alleen overdag in behande ling bij het ziekenhuis. Normaal gesproken zouden zij 24-uur per dag zijn opgenomen. Volgens de onderzoekers heeft dagbehandeling het grote voordeel dat patiënten eerder zelfstandig thuis kunnen func tioneren. Verder bleek dat het voor huisgenoten geen extra be lasting vormt om dl MfMMl voortdurend over dc vloer te hebben. Volgens de onder/oe kers leidt dagbehandeling niet tot een kortere behandelings- duur of minder kosten. Daar naast kan het experiment alleen worden uitgevoerd als de pa tiënten het ziekenhuis 24-uur per dag kunnen bereiken. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR ÏÏÏÏT iTHiréf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3