7 'Een vader kan z'n kind beter niet in bad doen' De gezinsdans ZATERDAGS ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 In de familiekring, op het werk, in de hulpverlening, op school of bij de sportclub. De seksuele criminaliteit rukt steeds verder op. De maatschappij reageert met walging op deze delicten, zeker als er kinderen bij betrokken zijn. Maar de balans slaat door. Gefrustreerde vrouwen zien in een beschuldiging van incest een mooie stok om hun ex-man te slaan. De politie neemt elke aanklacht immers uiterst serieus. De sporen die dergelijke beschuldigingen nalaten zijn diep. Heel diep. 'Van onderschatting van het probleem zijn we gekomen tot een overschatting' CER DUKSTRA In een plakboek heeft Han alles zorg vuldig bijgehouden. Voor later, als de kinderen groot zijn. Aanvankelijk ver telt hij tamelijk afstandelijk over wat hem is overkomen. Maar halverwege het gesprek ko men de emoties boven: „Je gaat door een hel. Het hele onderzoek duurde uiteindelijk acht dagen, maar voor je gevoel zijn het acht ja ren. Na afloop was ik geestelijk kapot." De ex-vrouw van Han heeft hem vals be schuldigd van incest met hun twee kinderen. Er zijn meer mensen die op een dergelijke manier door hun ex-partner worden 'gepakt'. De meeste betrokkenen voelen zich zo ge kwetst dat ze na afloop de héle zaak zo snel mogelijk willen vergeten. Han niet. Hij wil genoegdoening voor wat hem is aangedaan. Het verhaal van Han is als zovele andere. Een uitgeblust huwelijk dat niet meer te re pareren viel en toen een vriendin. Han kon digde in januari de scheiding aan en ging kort daarna samenwonen. Op een ochtend in maart stond de politie voor de deur. Het duurde enkele uren voor dat hij wist dat zijn vrouw hem had aange klaagd wegens incest met hun tweeling, een jongen en een meisje. Gedurende acht dagen werd hij verhoord, daarna weer op vrije voe ten gesteld. Han: „Mijn zoontje heeft een ver groeide voorhuid. Niets bijzonders, gewoon een kwestie van goed zijn piemel wassen. In dezelfde periode had mijn dochtertje last van wat afscheiding. Dat gebeurt wel vaker bij meisjes als ze zich niet goed afdrogen na het plassen. Op haar vagina ging een zalfje. Dat deed ik meestal, 's avonds na het bad. Maar ik heb gemerkt dat je als vader je kind beter niet in bad kunt doen..." Een half jaar later kwam de brief, dat de zaak werd geseponeerd. Maar Han heeft nog steeds het gevoel dat hij met de nek wordt aangekeken. „De mensen slikken de waar heid niet zo gemakkelijk. Ze horen liever dat je wèl iets hebt uitgevreten." Zijn vriendin Loes (18) heeft het er ook moeilijk mee. Ze heeft toch al het idee dat ze iets moet uitleg gen omdat ze samenwoont met een oudere man. En dan dit nog. „Ie kon ze zien denken, daar heb je het vriendinnetje van die vieze rik." poppenmethode Vier jaar geleden schreef Rita Kohnstamm in het blad Psychologie: .Alleen het kind en de eventuele dader weten echt wat er is ge beurd." De psychologe schreef dit naar aan leiding van Amerikaanse publikaties over een kind als betrouwbare getuige bij seksuele mishandeling. Tot de leeftijd van een jaar of acht is die betrouwbaarheid zeer gering, zo blijkt. En daarvan wordt behoorlijk misbruik gemaakt. Aanklachten wegens incest komen steeds meer voor bij echtscheidingszaken. Klaas kan er over meepraten. Een maand voordat de Raad voor de Kinderbescherming zijn kind vrijwel aan Klaas zou toewijzen deed zijn ex-vrouw aangifte: incest. Evenals Han deed ook Klaas zijn dochter meestal in bad. De moeder had altijd wel een smoes om dat niet te doen. De afdeling Jeugd- en Zedenzaken van de Enschedese politie nam de aanklacht serieus. Zeven keer werd het kind verhoord. Daarna volgde nog een onderzoek met de omsheden poppenmethode. Omstreden, omdat de sug gestieve poppen de fantasie van kinderen be hoorlijk kunnen stimuleren. De politie zag voldoende aanleiding om de vader en zijn vriendin aan te houden. „Nadat er dus we kenlang op mijn dochtertje was ingepraat", stelt Klaas verbitterd. „Het verhoor door de politie was doorspekt Hier is een raadsel: Judith, 15 jaar oud, lijdt aan anorexia nervosa, die merkwaardige stoornis waarbij iemand almaar bezig is met gedachten aan te dik ofte. vet zijn en zichzelf uit- of zelfs doodhongert. Haar ouders houden vol dat er, voordat Judith begon met weigeren te eten, be slist geen problemen waren. De vraag is: als er iemand uit dit gezin in behandeling zou moeten, wie dan? Slachtoffers van valse incest-beschuldiging vallen in diep dal ter Diane Schetsky. De psychologe Kohnstamm: „Kinderen die vertellen dat zij het slachtoffer zijn van seksu ele mishandeling moeten enerzijds op hun woord worden geloofd. Anderzijds moet men er rekening mee houden dat hun verhaal ge heel of gedeeltelijk niet op waarheid berust. Zij kunnen door volwassenen zijn aangezet tot de beschuldiging." Nog steeds zo schrijft de Utrechtse hoogleraar Wolters in een recente publikatie worden mannen van huis gehaald en voor enkele dagen opgesloten in een cel. „De per soonlijke en maatschappelijke schade is groot, wanneer later blijkt dat er geen sprake was van seksueel misbruik." Angst Uit het verhaal van het echtpaar Gijs en Tina blijkt hoe diep de sporen zijn die een valse incestbeschuldiging kan nalaten. Het paar zou een vijfjarig nichtje tijdens een logeer partij seksueel hebben misbruikt. De aan klacht werd ingediend door de zuster van de vrouw, die psychisch zwaar in de problemen zat en daarvoor ook onder behandeling was. „Ik wist helemaal niets van de aanklacht die mijn zus had ingediend", vertelt Tina. Opeens stond de politie voor de deur en werd ze meegenomen. „Ik dacht nog, die ko men wat vragen stellen over een gluurder die hier in de buurt was gesignaleerd." Haar man werd op zijn werk gearresteerd. Zij 'zat' drie dagen, haar man zelfs negen. Niet alleen op grond van de aanklacht van het nichtje, maar ook omdat buurtonderzoek plotseling een 'verkrachting' opleverde. Een vader uit de buurt was er van over tuigd dat zijn dochter door Gijs was ver kracht. Medisch onderzoek bracht een vagi nale beschadiging aan het licht; maar aan het feit dat het meisje toegaf hevig te masturbe ren werd voorbij gegaan. Van een verkrach ting kon het 10-jarige meisje zich niets herin neren. Gijs: „Voor de kinderpsychologe een bewijs dat ik haar had gehypnotiseerd..." De aanklacht en de nasleep hebben diepe sporen nagelaten in het leven van Tina, Gijs en hun kinderen. De angst voor intieme om gang met andere kinderen is groot. „Vroeger nam mijn dochtertje vriendinnetjes mee naar haar kamer. Ze liepen in en uit, maar als mijn man boven is wil ik dat niet meer hebben. Veronderstel dat hij net uit de douche komt... Vroeger dachten we daar absoluut niet over Gijs laat een kind dat op straat is gevallen, gewoon liggen. Een huilende peuter op de knie kan immers snel verkeerd worden uitge legd. Tina: „Het is dat we een sterk, warm ge zin vormen. Daardoor hebben we het over leefd." Genoegdoening De zaak werd uiteindelijk na anderhalf jaar geseponeerd. Heel onbevredigend, vinden Tina en Gijs. Hun onschuld is daarmee im mers niet bewezen. Het echtpaar diende een klacht in. Aan Tina is intussen een forse scha declaim toegewezen. Haar man heeft niets gekregen. „Kennelijk wordt er van uitgegaan dat een man wèl in staat is bepaalde dingen te doen en een vrouw niet", zegt Tina. Over de motieven van haar zuster om hen te be schuldigen tast ze nog steeds in het duister. Ook lóaas probeerde bij wijze van genoeg doening te procederen tegen zijn 'ex'. Maar de justitiële molens die snel maalden toen hij werd verdacht, draaiden nu plotseling zo langzaam dat het niets opleverde. Het leven van Klaas is sindsdien veranderd. Zijn rechts gevoel heeft een flinke deuk opgelopen. Het verlangen om zijn dochterje weer te zien is groot, ook al is hij opnieuw vader ge worden. Met kinderen gaat hij anders om dan vroeger, afstandelijker. „Ik zal nooit de badkamer inlopen, als ik weet dat het doch tertje van mijn vrouw zich wast. Vroeger zou ik daar niet eens bij nadenken. Dan liep ik zo naar binnen." Zijn 'ex' heeft in die zin gewonnen, dat hij zijn dochtertje tot op heden niet meer heeft gezien. Gezien het gebeurde vond de Raad voor de Kinderbescherming het uiteindelijk toch beter voor het meisje dat ze bij de moe der bleef. Er kwam geen bezoekregeling. Han heeft goede hoop dat hij zijn tweeling, die hij bijna een jaar niet meer heeft gezien, binnenkort weer in de armen mag sluiten. Al zijn de voortekenen niet erg hoopvol. Via haar advocaat heeft zijn ex-vrouw hem al ge maand uit de buurt van de kinderen te blij ven. Han: „Maar in de kleine plaats waar ik woon is dat bijna onmogelijk. )e kunt elkaar hier niet ontlopen..." I I og een raadsel: I mijnheer De Waard heeft al twee jaar seksuele omgang met zijn 13-ja- rige zoon. De jongen laat het te genwoordig schijnbaar zonder veel problemen over zich heen komen. Mevrouw De Waard weet wat er gaande is, maar zwijgt in alle talen. Als er iemand uit dit gezin in behandeling zou moeten, wie dan? Het laatste raadsel: Anita de Zwaan is een alleenstaande moe der van begin 30 met vier kinde ren: Miranda van 13, M^fina van 12 en Mathijs en Mark, een twee ling van 11 jaar oud. Mathijs en Mark hebben constant ruzie, plassen in hun bed en zijn ver schillende keren vanwege vanda lisme van school gestuurd. Mi randa en Marina zijn ook al eens van school gestuurd. Alle vier de kinderen worden door de omge ving als lastpakken beschouwd. Als er ruzie met een buurjongen of - meisje is geweest, zien ze er niet tegenop om hondepoep in de desbetreffende brievenbus te duwen of die bus als urinoir te gebruiken. Als er iemand uit dit gezin voor behandeling in aan merking zou komen, wie dan? Volgens de grondleggers van wat nu de gezinssysteem-therapie heet, luidt het antwoord op al deze drie raadsels 'iedereen'. De ze therapie is niet alleen maar een andere manier om mensen met psychische problemen te behandelen. Het is in feite ook een andere kijk op wat psychi sche problemen nou eigenlijk zijn of wat ze betekenen. Lange tijd hebben psychologen en psychiaters geloofd dat de emotionele problemen die indi viduele mensen hebben ook in dividueel behandeld zouden moeten worden. Iemand die de pressieve klachten heeft, zou moeten leren anders te denken, zich anders te uiten en zich an ders te gedragen. Iemand die niet meer alleen de stTaat op durft agorafobie zou moe ten leren zich in openbare situa ties te ontspannen en af te stap pen op wat hij (of zij) nu steeds uit de weg gaat. Hoewel de pre cieze behandelingswijze kon ver schillen, gingen de meeste thera peuten er van uit dat het pro bleem in het individu zat en daar aangepakt moest worden. Totdat er iemand familieleden begon te interviewen om meer te weten te komen over de proble men van patiënten. Dat leverde zo veel nieuwe aanknopingspun ten op dat therapeuten patiënten gingen behandelen waar andere familieleden bij waren. Naarma te ze meer te zien kregen van de wisselwerking tussen patiënten en gezinsleden, begonnen thera peuten steeds meer te geloven dat het gezin de belangrijkste oorzaak was van de problemen van het individu. Sommige the rapeuten meenden zelfs heel be paalde gezinspatronen te kun nen aanwijzen als de oorzaak van heel bepaalde stoornissen. Ze begonnen te spreken over het schizofrene gezin, het psychoso matische gezin, het anorexie ge zin, enzovoort. Het volgende stadium in de evo lutie van het therapeutisch den ken was radicaler: bepaalde the rapeuten begonnen te denken dat het gezin niet de oorzaak van het probleem is, maar dat het ge zin het probleem zelf is. Het 'ge stoorde' individu is niets anders dan een opvallend onderdeel van een systeem dat in z'n geheel ge stoord is. Deze verandering in opvatting is vermoedelijk mede te wijten aan een technische uit vinding, namelijk die van de one-way spiegel aan de ene kant spiegel, aan de andere kant raam waar je doorheen kunt kijken en ongemerkt gezinnen in de behandelkamer kunt gade slaan. Wat de waarnemers (soms spot tend 'psycho-spionnen' ge noemd) zagen was niet zozeer een enkele persoon die lijdt aan een bepaalde persoonlijke aan doening. maar een heel patroon van uitingen en gedragingen waarin alle gezinsleden hun rol met vooroordelen. Ze gingen er gewoon van uit dat er iets was gebeurd. En eerlijk gezegd, ik begon dat ook te geloven. Alleen, wat en met wie?" Seksuele criminaliteit lijkt de laatste jaren steeds meer toe te nemen. In de familiekring, op het werk, in de hulpverlening, op school of bij de sportclub. Het scala is bijna even on uitputtelijk als de menselijke geest. Met wal ging en afgrijzen wordt door de maatschappij op deze delicten gereageerd, zeker als er kin deren bij betrokken zijn. Maar de balans slaat door. Massahysterie in zaken als de Bolderkar-affaire, de clowns van Oude Pekela of zware overdrijvingen, zoals in de ontuchtzaak in Enschede, zijn het gevolg. „Van onderschatting van het pro bleem zijn we gekomen tot een overschat ting", schrijft de Amerikaanse kinderpsychia- Gefnjstreerde vrouwen zien in een beschuldiging van incest een mooie stok om hun ex-man te slaan. FOTO WERNER RAUWERDINK spelen. Het gedrag van de 'pa tiënt' is maar onderdeel van een grotere, zich steeds maar herha lende dans. Zo raakten ze er langzamerhand van overtuigd dat het vooral de dans was die belangrijk was, en niet zozeer het voetenwerk van een enkele dan ser. Het meest opvallende kenmerk van de dans is wisselende bewe ging. Tijdens het dansen wisse len toenadering en verwijdering elkaar af. worden partners gewis seld. gaat het tempo omhoog, veranderen de stappen, gaat het tempo omlaag, veranderen de stappen weer. loopt het tempo weer op, en dat gaat zo maar door. Dat geldt ook voor de gezins dans. Moeder beschuldigt doch ter van 13 dat ze niet voldoende respect toont. Vader sympathi seert met dochter en kiest haar partij. Moeder keert zich dan te gen vader. Dochter komt vader te hulp door kritiek op moeder te spuien. Vader keert zich dan te gen dochter met het verwijt dat ze te weinig respect voor moeder toont. Dochter komt dan met het verwijt aan vader dat hij uitein delijk toch altijd de kant van moeder kiest. Uit zo'n dans één persoon pik ken en zeggen dat het zijn of haar toedoen is waardoor het zo gaat als het gaat. is net zo zinnig als te beweren dat de regenbui van vanmorgen de schuld is van het slechte weer van vandaag. De gezinssysteem-therapeuten beweren dat, om enige positieve invloed te hebben, de therapeut niet aan de rand van de dans vloer moeten blijven staan en vandaar probeert te choreografe ren of de dans te stoppen. Hij (zij) moet zelf de dansvloer op. Als moeder haar dochter gebrek aan respect verwijt en vader de kant van dochter kiest, kan de therapeut ze allemaal een 'door draai' laten maken door de kant van de moeder te kiezen. Is het eigenlijk wel terecht dat de doch ter zo brutaal is tegen haar eigen moeder? Hebt u. vader, res pea voor moeder? Als vader van boompje verwisselt en nu ook vindt dat dochter eigenlijk ver keerd zit, hijst de therapeut de ouderlijke vlag helemaal in top en trekt de zaak tot in het absur de door: 'Dochter, je hebt niet het recht om een grote mond te geven, of tegen je ouders in te gaan of zelfs maar je te verdedi gen. want je hebt nog helemaal geen rechten, je bent nog lang niet volwassen en als je zo door gaat word Je dat ook nooit'. Op dat punt begint de moeder bezwaar te maken: dit gaat te ver. Dochter heeft natuurlijk ook bepaalde rechten, en vroeg of laat zal ze heus wel volwassen worden. De therapeut richt zich dan tegen de moeder: wanneer zal dochter volwassen zijn? Mor gen? Volgende week of volgend jaar? Wat voor rechten heeft ze nu? Welke dingen mag ze zelf be slissen zonder bang te hoeven zijn dat moeder en vader zich er toch tegenaan bemoeien en haar overrulen Door er aan mee te doen, wil de therapeut gezinsleden laten in zien dat ze met elkaar in een soort dans verwikkeld zijn en dat er betere manieren van dansen zijn. Dat brengt me op het vierde en belangrijkste raadsel: als u denkt dat op de dansvloer van het leven de hamvraag is; "Vloe ren of gevloerd worden?', wie zou er dan in behandeling moeten? RENE CMEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37