Feiten 'Gewone Rus wil zo terug naar 1982' 'De leeuw brult maar is zijn tanden kwijt' Guy Fawkesprotestant of katholiek? Zaterdag 23 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: HANS BOEZEUJN 2 EN MENINGEN Journalist gelooft in leven na glasnost Rockmuziek en radicale schilderkunst waren de wegbe reiders van perestrojka en glasnost. De koplopers van dit Russische ondergrondse cultuurleven tijdens de jaren tachtig worden geportretteerd in Kinderen van de Glas nost. Met dit boek maakt de Moskouse journalist en ra diomaker Artemy Troitsky momenteel furore in het wes ten omdat hij zich niet tot het culturele wereldje beperkt, maar aan de hand van zijn voorbeelden een veel breder beeld schetst van het huidige chaotische leven in de voormalige Sovjetunie. AMSTERDAM 1QHN OOMKES Zo beschrijft Kinderen van de Glasnost nauwgezet hoe rockers en schilders opererend vanuit de illegaliteit vanaf het eind van de jaren zeventig steeds feller ageerden tegen de erfenis van Lenin en Brezjnjev. Voor en tij dens het tijdperk-Gorbatsjov shockeerden zij de brede massa van het volk in steeds extremer taalgebruik en gedrag. Maar met het opheffen van de belem meringen en de internationale openheid zijn de vroeger zo controversiële onderwerpen volgens Troitsky echter banaal geworden. De apathie die de Russische kunstenaar momenteel treft loopt in de pas met de ver moeidheid die het gewone Rus sische volk uitstraalt, nu het de leuzen van perestrojka en glas nost beu is en iedere dag nög langer in de rij moet staan voor gewone levensmiddelen dan voorheen. Troitsky: „Het leven voor de gemiddelde Rus is veel slechter dan zeven, acht jaar te rug. Sommigen, zoals ik, zijn beter af. Ik kan me nu vrij uiten, ik kan zelfs naar het buitenland reizen, en dat is voor mij mis schien wel belangrijker dan goed eten. Maar die voorrech ten gelden voor een kleine min derheid." Zelfrespect De meerderheid van het Russi sche volk heeft niets te danken aan perestrojka, volgens de au teur, en kan het ook niets sche len. „Ze hebben heel veel verlo ren: hun zelfrespect, straks hun banen, de mogelijkheid om over voldoende etenHe beschik ken. Ze zijn extreem gefrus treerd. Stel dat je nu een opinie onderzoek zou houden met de vraag of je morgen weer in het Moskou van anno 1982 zou wil len leven, dan zou een meerder heid daarmee instemmen in dien dat zou kunnen. Ze zou den zeggen: 'Vergeet de demo cratie maar, we willen wat eten.' Het oude systeem was wreed, Je zou denken dat de huidige chaos op zich weer inspiratie voor de culturele wereld zou moeten kunnen opleveren, maar die logische suggestie is te westers, stelt Troitsky. „Met lo gica kunnen Russen niet leven. Dingen die in theorie functione ren, doen het daar in de praktijk nooit. Voor mij is de anarchie van dit moment stimulerend, maar de kunstenaars laten het afweten juist nu je op hen aan zou moeten kunnen." „Na de communistische revolu tie van 1917 stonden de kunste naars vooraan en wilden ze de nieuwe maatschappij ook hel pen vormen. Ook toen had je honger en burgeroorlog, maar tegelijkertijd ook kunstbewegin gen als het constructivisme en futurisme (Majakovski, Male- vitsj, enzovoort). Nu, niks. Waarom? Kunstenaars kunnen nog zo briljant zijn, als de alge mene stemming in het land let hargisch is en niemand hun werk nog wil zien...er is simpel gezegd geen interesse meer in hun werk. Niet meer zoals in 1986, 1987, toen het land be vangen raakte van het enthou siasme over de glasnost. Toen zaten de theaters vol, staken onafhankelijke uitgevers de kop op. Dat is allemaal voorbij. Je kunt zonder te reserveren elk theater in. Kunst en cultuur staan laag op de prioriteitenlijst van het volk." Optimlsch „Misschien vind je het vreemd, maar mijn toekomstbeeld blijft optimistisch ook als strategie vind ik dat het beste. Op de lan ge termijn komt alles goed met dit land. We hebben voldoende intelligente mensen en de be schikking over genoeg natuurlij ke bronnen. We zijn geen Derde Wereld-land, geen Soedan dat voor het overgrote deel uit step pen en woestijn bestaat. Met ons gigantische potentieel moet je er op termijn bovenop ko men, maar de komende drie of vier jaren worden afschuwelijk. De redenen waarom mensen geen eten hebben is dat we ons zelf slecht kunnen managen. Als het management verbetert, gaat alles de goeie kant op." „Zodra we de roebel conver teerbaar (inwisselbaar) maken in westerse valuta plonzen we de kapitalistische maatschappij in. Dat is enerzijds een goede zaak, want elke platenmaat schappij, elke filmmaatschap pij, elk agentschap komt dan de markt op. Maar anderzijds wordt dan de aanval op de Rus sische geest ingezet. Misschien klink ik nu wel een beetje als die oude communisten, maar die hadden het ook niet in alle op zichten aan het verkeerde eind. De junk-cultuur, de McDo- nald's-cultuur-is gevaarlijk. Wat gebeurt er als straks iedere Rus aan de hamburgers zit en naar Paula Abdul luistert? Voor mij is dat hetzelfde als verplicht luis teren naar het koor van het Ro de Leger." Het boek van Troitski is niet ge publiceerd in de Sovjetunie, omdat Troitsky het in het En gels heeft geschreven en geen tijd heeft gevonden om het ook in het Russisch te schrijven. „Om mijn manier lijd ik ook Modeontwerpster Katja Filippova is een van de kunstenaars die Rusland v leving. aan het Nabokov-syndroom een Russisch schrijver die ook een andere taalgebied koos. En De Russische journalist Artemy Troitsky: „We moeten elk jaar in augus tus maar een coup hebben." nu heb ik moeite om me in het Russisch uit te drukken. In die zin ben ik ook niet vervreemd geraakt van de helden uit dit boek die allemaal geprobeerd hebben om in het Westen carri ère te maken. Ik deel hun pro blemen: een identiteitscrisis, de vraag naar wat mijn idealisme nog voorstelt, de verleidingen van het rijke westen." Opvallend nuchter Op uitnodiging van het Ameri kaanse blad Rolling Stone schreef Troitsky eerder dit jaar een opvallend ooggetuigever- slag van de coup van 19 augus tus. In, voor een Rus opvallend nuchter en geserreerd taalge bruik legde hij in het artikel uit dat de putsch gedoemd was te falen omdat de slecht functio nerende Sovjetmaatschappij sinds Gorbatsjov veranderd was in een complete anarchie. De zelfde factoren die bepaalden dat de schappen in de winkels niet gevuld raken, speelden ook mee in de slechte organisatie rond de staatsgreep. „Rusland moet beslist het meest gefrustreerde land ter wereld zijn", stelt Troitsky, die sinds het voorjaar hoofd is van de afdeling muziek van de nieu we progressieve Russische tv. „Elk ander land viert zijn onaf hankelijks- of bevrijdingsdag. Dan voel je gezamenlijk nog even wat adrenaline door de aderen lopen. Bij de Russen ligt dat volledig anders: we zijn nooit onafhankelijk geweest. In tegendeel: we verliezen onze imperialistische trots nu ieder een probeert weg te lopen uit „De disoriëntatie in ons land is compleet. Toen de communis ten nog aan de macht waren, had het volk een gemeenschap pelijke vijand: nu probeert ie dereen op eigen houtje aan de lamlendigheid van het moment te ontsnappen het gaat erom Financieel, economisch en op elke andere manier je kont te redden. Je bent op jc zelf aange t£x van "rossen wezen. Tijdens de Brezjnjev tijd kon je terugvallen op de ge loofsgemeenschap in de kerk, tijdens de eerste perestrojka-ja- ren bloeiden kleine coöperaties en verenigingen op. Nu zijn al die instellingen aan hun eigen inefficiëntie te gronde gegaan. Alle idealen zijn vervaagd en vervangen door maffia-structu ren die bijvoorbeeld nog wat aan artiesten en muzikanten proberen te verdienen. Maar zelfs hun macht is beperkt doordat ze alleen met veel roe bels kunnen smijten. Daar is al lang niemand nog in geïnteres seerd." Culturele elite Zowel voor het gewone volk als voor de culturele elite telt alleen nog het westen. Dollars, harde valuta, westerse stipendia, de mogelijkheid om Rusland de rug toe te keren. Volgens Troits ky, die een Who is Who-lijst van de culturele voorhoede in zijn boek heeft opgenomen, verblijft zo'n dertig procent daarvan in middels in het westen. Zelf blijft Troitsky in Moskou, proberend om een alternatief te bieden binnen de omroep, waar hij ge durfde muziek uitzendt. In Amsterdam legt hij overigens ten behoeve van collegae bij de omroep ook contacten met tv- producenten van quizes en spelshows. Hij erkent daarmee dat werkloosheid samengaat met de behoefte aan verstrooi ing. „Het klinkt toch wat raar uit mijn mond, maar die proble matiek komt op ons af. Heeft de coup dan geen zin gehad? Na tuurlijk wel: Gorby en Jeltsin werken samen, terwijl ze elkaar voordien in de haren zaten. Bo vendien waren het drie mooie dagen. We moeten elk jaar in augustus maar een coup heb ben. Dan is het mooi weer, en hebben we toeristen uit het westen wat te laten zien." Troitsky is morgenavond te gast bij Ursul de Geer (RTL 4, 21.30 uur). Hij geeft morgenavond 20.30 uur ook een lezing in De Balie in Amsterdam Belgische verkiezingscampagne matte vertoning De provocatie blijft nu al weken onbeant woord. Getergd moeten de Vlaamse politi ci toezien hoe de leider van Wallonië, de socialist Guy Spitaels, hen avond na avond beledigt. In bomvolle zalen of in kleine huiskamers, overal heeft Spitaels dezelfde uitsmijter klaar. Langzaam zegt hij over de voorbije Belgische kabinetscrisis: „De Vlaamse leeuw heeft gebruld", om daar na een kleine pauze zoetgevooisd aan toe te voegen: „maar is zijn tanden kwijt". BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Op de uitslag van de parlementsverkiezingen die morgen in België worden gehouden, kunnen voor het eerst in de geschiedenis bij een gerenom meerde bookmaker weddenschappen worden af gesloten. Dat suggereert spanning die er nauwe lijks is. Want Spitaels gaat winnen. De vraag is slechts in welke mate het Vlaamse electoraat zal versplinteren in vier of meer partijen. Spitaels' PS is verzekerd van zo'n veertig procent van de Waalse stemmen, en krijgt daarmee de sleutel in handen tot de kabinetsformatie. In het Vlaamse land wordt de intelligente 'prins-bis schop' van Wallonië eenstemmig gehaat om de zelfverzekerdheid waarmee hij de politieke kaar ten schudt en deelt. Maar niemand in Vlaanderen durft de Waalse haan zonder handschoenen aan te pakken. Crisis De verkiezingen van morgen werden uitgeschre ven na de onverwachte val van het laatste rooms- rode kabinet-Martens. Die regering had bijna haar volle termijn uitgediend, toen ze ten prooi viel aan een scherpe opleving van de Waals- Vlaamse tegenstellingen. In de weken na die crisis stonden de twee taal groepen elkaar dusdanig naar het leven, dat alom het einde van het federale België werd voorspeld. „Een nieuw huwelijkscontract of de scheiding, dat is de vraag", vatte een zakenman de verwijdering tussen de Vlaamse meerderheid en de Franstalige minderheid samen. Geruime tijd leek het op een scheiding uit te draaien. De Vlamingen voelden zich diep verne derd door de brute machtspolitiek van de PS. Ge frustreerd riepen ze eensgezind om wraak, in de vorm van 'federalisering' van de sociale zeker-i heid. Het moest afgelopen zijn met de geldstroom van het rijke Vlaanderen naar het industriële kerkhof Wallonië. Deze fiere taal hebben de Vlaamse partijen in middels ingeslikt. Vakbonden en werkgevers heb ben te kennen gegeven geen enkel heil te ver wachten van het uiteenvallen van België, en de Walen reageerden slechts schouderophalend. De verkiezingscampagne is daarmee in één klap van al haar thema's beroofd. Het is een matte ver toning geworden, die slechts een minimum aan emotie bij de kiezers losmaakt. Er zijn talloze klei ne incidentjes, maar er is, sinds die turbulente da gen van de kabinetscrisis in oktober, geen mo ment een vonk overgesprongen. De Belgen koesteren een diep geworteld wantrou wen tegen de politiek zoals die in de Brusselse Wetstraat wordt bedreven. Door hun stemplicht gedwongen, zullen ze morgen netjes de gang naar het kieslokaal maken. Maar als ze de keus zouden hebben, zou meer dan de helft thuisblijven. Historisch Desondanks beloven de verkiezingen van histori sche betekenis te worden, omdat de machtsba lans tussen de partijen zal verschuiven. Aan Waal se kant is de PS er zeker van dat ze met rond de 40 procent haar positie veilig stelt. Spitaels en de zijnen hebben Wallonië omgebouwd tot een PS- staat, waar banen worden vergeven en besluiten worden genomen via een patronage- en cliëntele- systeem. Wie op een 'rood' gemeentehuis ambte naar wil zijn, beschikke over een gelijkgekleurde partijkaart. Het socialisme van de PS is waterig: federalisten, communisten en van alles en nog wat is de laatste jaren door Spitaels achter zijn ba nier gebracht. Aan Vlaamse kant liggen de kaarten veel ingewik kelder. Ooit was de christendemocratische CVP oppermachtig, de natuurlijke leidende partij van Vlaanderen. Maar de partij stevent af op een his torische nederlaag, en lijkt te zakken van meer dan 30 procent in 1987 naar rond de 25 procent nu. Daarmee zou ze in absolute aantallen slechts een fractie groter blijven dat de PS, hetgeen haar aanspraken op een elfde premierschap voor boegbeeld Wilfried Martens ondermijnt. Spitaels zal Martens niet opvolgen, dat weet hij, want hij is het Nederlands niet machtig. Maar er gens in Wallonië, bijvoorbeeld in de christende mocratische PSC, zal toch wel iemand rondlopen die beide talen spreekt. Minister van justitie Wat- helet bijvoorbeeld. De CVP voert met het dreigend verlies van haar premierschap een verbeten campagne, maar slaagt er niet in veel kiezers bij de andere Vlaamse partijen weg te halen. Het racistische Vlaams Blok staat op flinke winst na een uitgekiende campag ne. Voor de socialisten is er licht verlies, voor libe ralen en de VU, de Vlaamse pendant van D66, wordt winst voorspeld. Het belangrijkst is echter dat het Vlaamse electo raat volkomen versnipperd raakt over vier partij en. Er heerst verdeeldheid, een voorbode van machteloosheid tijdens de kabinetsformatie en slepende onderhandelingen. Want dat is het erg ste van de beledigingen van Spitaels: hij heeft ge lijk. De Vlaamse leeuw heeft tijdens de kabinets crisis hard gebruld; gebeten heeft-ie niet. WILFRIED MARTENS Martens CVP stevent af op historische ne derlaag. FOTO EPA Senaat-CVP STANDPLAATS LONDEN Eenmaal per jaar wordt op de school van mijn dochter een immense brandstapel gebouwd waarop een levensechte pop wordt verbrand onder geestdrif tige toejuichingen van de jeugd. Dit kleurrijke tafereeltje is van grote educatieve betekenis, om dat de juffrouw dan kan uitleg gen wie deze pop voorstelt. Deze pop was een heer die zelf ooit gemarteld, uitgerekt en op gehangen werd, eveneens onder geestdriftige toejuichingen. Weliswaar was dit in het jaar 1605, maar niets kan de scholen er 386 jaar later van weerhou den de gruwelijke dood van ge noemde heer nog steeds op ge paste wijze te vieren. Deze heer, zo wist mijn dochter te melden, was ene Guy Fawkes die op laaghartige wijze had ge poogd het parlement op te bla zen. Politiemannen hadden hem aangetroffen in een kelder onder het Hogerhuis met 36 va ten buskruit. Aanvankelijk pro beerde hij zich er met een smoesje uit te redden, maar op de pijnbank kwam de aap uit de mouw. GuyEawkes had het Ho gerhuis willen opblazen, Juist op het moment waarop Koning James I het parlementaire jaar zou openen. Mijn dochter zit op een staats school en krijgt de officiële le zing van het incident te horen. Guy Fawkes was een paap die de protestante koning trachtte te doden opdat een katholiek de troon kon bestijgen. Omdat brandstichting een uni verseel vermaak is, doen ook de katholieke scholen mee. Echter, een katholiek verbranden? Dat zou een verloocheming zijn van de eigen-identiteit. Daarom wordt op katholieke scholen de brandstichtende kinderen een ietwat ander ver haal verteld. De Guy Fawkes- pop die zij in vlammen doen opgaan, zo wordt hun uitgelegd, stelt in het geheel geen katho liek voor. Nee, Guy Fawkes was een provocateur van de pro testanten, een soort huurling die de katholieke gemeenschap in discrediet moest brengen. Hoe het nu precies heeft geze ten in 1605, is volstrekt ondui delijk. In de vorige eeuw noem de de historicus S. R. Gardiner de officiële lezing „ongetwijfeld onjuist". En begin deze maand verklaarde de jezuïetische histo ricus Francis Edwards: „De pro testante reformatie had een goedgeorganiseerde afdeling voor het uithalen van vuile stre ken." Maar andere geschied kundigen verwijzen deze 'ka tholieke sprookjes' naar het rijk der fabelen. Beide geloofsgemeenschappen hebben echter één overtuiging gemeen: Guy Fawkes was een terrorist die niet alleen de ko ning trachtte op te blazen, maar ook het heilige parlement. Het is daarom dat de executie van Guy Fawkes nog zo vurig wordt; gevierd. Vier jaar geleden waren er zoveel vreugdevuren en an der vuurwerk ontstoken dat de volgende ochtend een dikke smog boven Londen hing, en jaarlijks vallen er zo'n 800 ge wonden. Om te voorkomen dat de geschiedenis zich herhaalt, wordt bovendien nog elk jaar voor de opening van het parle mentaire jaar het parlementsge bouw op buskruit doorzocht, - CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2