Sport Boekje open over 40 jaar Bollenstreek LSG 2 weer 'in de plus' Zaterdag 23 november 1991 A brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden 29 SPORT OP TV 13 00-14.00EURO:' 13 05 13.30 Did 2: f inderserie over sport 14.00-15.00 Sportnet Argenti|ns voetbal 91/92. 14.00-19.30 EURO: Saturday alive, met vrouwen, finale; tennis vanuit Helsinki (Bo- ris Becker - Jimmy Connors); skién om de 15 00-15.30 Sportnet: Golf cup internatio- 15 00-17.00 Did 3: Sport 3 Extra. 15.30-17.00 Sportnet: Boksen. 16 00-16.30 Super. The Great Offshore: 17.00-18.00 Sportnet-, Powersports inter- 1- Snooker: Engelse l: Sportschau-Tele- 18.00-19.00 Sportnet. Rallysport Rally 18 10-19 00 Did 1 Sportschau. 18.30-19.00 Ned 1Sportpanorama. 19.00-20.30 Sportnet: Voetbal: Copa Ame rica 91Brazilië Ecuador 19 30-20 05 BRT 1 Sport 19.30-20.30 EURO: International motor- 1933-20.00 Did 3 Sport im Westen. 20.25-20.40 BBC 2: Spat. lurotun tutospat: RAC Rally. 22 00-23.00 Spatnet: Sumo: titelkam- ^OO^I^O EURO: WK Boksen voa ama- 22.15-22.45 Ned 3: Studio sport. 22 20-23.40 Did 2: Das aktuelle Sport- 22.30-23.00 BRT 1 Sport op Zaterdag 22.45-23.05 BBC 1: Spat 23.00-23 30 Sportnet: Vooruitblik op de RAC rally 91. 23.30 01 00 EURO: Skiën om de Wereld- 23 30-01.30 Sportnet: Honkbal: Wald Se- 23 50-01 00 BBC 1: Snooker: Engelse 1.30-03 00 Spatnet: Boksen 03 00-04.00 Spatnet: 04 00-06.00 Sportnet f bal All Star game vanuit 06 00-07.00 Sportnet: f ZONDAG 07 00-08.00 Spatnet: f S PGA Tour 0 09 00 Sportnet Rallyspat Rally 0.50-12.20Spatnet Internationale 1 30 12 00 EURO: Track action: aul 2 00 12 45 Ned 2: Voetbal Plus: ma 200-13.00 EURO: Boksen 2 20-12.30 Sportnet: Golf 2 30-13.00 Sportnet Rallysport: va lik op de RAC rally 91. 3.00-13.30 Sportnet Paardespa! C jncours hippique 3.00-14.00 EURO: Iron man triathlc 3.30 14 00 Sportnet Waterspat. 4 00-16.00 Sportnet Boksen 4.00-19.30 EURO: Sunday alive, mc C Rally voauitblik. 1-18.10 Did 2: Spat Extra- met paar- rt vanuit Berli|n, voetbal (Wk voor 6.00-17 00 Sportnet Golf: c 16.15-16.45 RTL 4: Snow Magazine matief programma over winterspat. 16 25-17 30 TV 5: Spats Loisirs. 18 00-18.30 Sportnet Britse motaspat 18.00 19 00 BBC 2 Rugby Special 19 00-20.30 Spatnet 19 30 20.30 EURO WK squash w 20 30-21.00 Spatnet: Winter sportscast- olympics '92 20 30-21.30 EURO Skiön om de Wereld- 21 00-22.00 Sportnet Rallysport: Spaanse rally 21.30-22.00 EURO: Autosport RAC Rally, eerste dag 21.50-22 05 Did 2 Sport am Sonntag. 22.00-23.00 Sportnet: Sumo: titelgevecht. 22.30-22.50 BRT 1: Sport. Van Arie van Houwelingen en Egbert van 't Oever tot en met Martin Schalkers. De Ren- en Toervereniging De Bollenstreek heeft of had het allemaal. Maar ook een veertigjarige wielervereniging telt pas mee als het wel en wee zwart op wit staat. Piet de Koning en Toos de Groot hebben dat goed begrepen. Ter gelegenheid van het jubi leum brachten zij, vlak voor de 'fatale datum' 27 novem ber 1991, het boek veertig jaar fietsen in De Bollenstreek A brouwer de koning De eerste burger van Lisse, bur gemeester Van der Kroft, heeft het 137 pagina's tellende boek werk inmiddels in zijn bezit. Als het aan De Bollenstreek ligt is de eerste oplage van 500 exem plaren in een mum van tijd uit verkocht. Voor 25.- ontvouwt zich de geschiedenis van de ju bilerende vereniging voor lief hebbers van regionale sport in het algemeen en wielrennen in de Bollenstreek in het bijzon der. De schrijvers zijn beiden nauw betrokken bij hun vereni ging. Piet de Koning was een bescheiden renner van het eer ste uur. die zich vervolgens aan kaderactiviteiten en toertochten wijdde. Op die manier leerde hij Toos de Groot kennen, die aan vankelijk samen met haar zus de nodige kilometers wegtrapte. Al fietsend kwamen De Ko ning en De Groot begin dit jaar overeen een jubileumboek te schrijven. De Koning nam, met zijn grote kennis van de vereni ging, het voortouw. De Groot, net begonnen aan een HBO-op- leiding Nederlands-Communi catie, nam het redactionele ge deelte (lay-out en correctie) voor haar rekening. De geestelijke vader van het jubileumboek, De Koning, heeft door zijn betrokkenheid af en toe moeite om afstand van de materie te nemen. Gevraagd naar hoogte- en dieptepunten van veertig jaar RTV De Bollen streek gaan zijn gedachten meteen terug naar de scheuring in de vereniging, die al in het zevende jaar optrad. Daarnaast rept hij uitvoerig over het par- coursprobleem, dat lange tijd de gemoederen van De Bollen streek bezighield. Relatief ge zien nog niet zo lang geleden kreeg de vereniging de beschik king over het fraaie autovrije Ter Specke-circuit. Waarom dan nog zo uitvoerig melding maken van de proble- Het ei is gelegd: burgemeester Van der Kroft van Lisse heeft het eerste exemplaar van 'Veertig jaar fietsen in de Bollenstreek' ontvangen uit de handen van de auteurs Piet de Koning en Toos de Groot FOTO Hlt'K BOUWAAAN men van vroeger? Maar het is verhelderend dat De Koning en De Groot er op wijzen hoe veel tijd en moeite het de vereniging heeft gekost om te worden wat zij is. Een bloeiende vereniging met een eigen parcours en clubhuis. Voor de huidige leden een vanzelfsprekende zaak, maar voor de Bollenstrekers van het eerste uur lang gekoesterde droomwensen. Een hoogtepunt noemt De Koning de Tour de Lisse, die ten tijd van de scheuring in 1957 voor het eerst werd georgani seerd en precies 25 afleveringen had. Deze etappewedstrijd voor scholieren sloeg enorm aan bij deelnemers en toeschouwers. Door het jubileumboek heen valt op dat de grote sportieve Bollenstreek-successen nogal incidenteel waren. Zo was oud- Swiftrenner Arie van Houwelin gen nog maar net lid geworden van De Bollenstreek of hij liet zich op 13 augustus 1959 in Amsterdam kronen tot wereld kampioen achter de grote mo toren bij de amateurs. De zesde plaats op het Nederlands kam pioenschap ploegentijdrit, met onder anderen Martin Schal kers. was in 1987 ook zo'n een malige uitschieter. Over Egbert van 't Oever, die zijn grootste bekendheid genoot als schaatser, staat smakelijk beschreven hoe in Lisse in 1953 een racefiets bijeen werd 'gebe deld' voor de getalenteerde jon ge sportman. De huidige chef d'équipe van de Nederlandse schaatsploeg heeft zijn vereni ging voor dat gulle gebaar ruim schoots terugbetaald. Aanvan kelijk door met niet aflatende ijver de voorzittershamer te hanteren na de betreurde scheuring van 1957. Recentelijk droeg de kleine Lissenaar er nog toe bij, dat Euroase de sponso ring van De Bollenstreek vol gend jaar voor zijn rekening neemt. Want zo veel wordt wel dui delijk in het rijk geïllustreerde jubileumboek: ook bij De Bol lenstreek heeft de tijd niet stil gestaan. Burgemeester Van der Kroft mocht dan bij de overhan diging van het boek snedig op merken dat de jonge Van 't Oe ver in feite ook al werd gespon sord. de bedragen waarom het nu gaat zijn onvergelijkbaar veel groter. Bovendien geldt zeker voor De Bollenstreek dat goede sponsoring een zaak voor de lange termijn is. Want op een incidentele gift zoals de eerste racefiets voor Van 't Oever, hoe goéd bedoeld ook. kan een zichzelf respecterende vereni ging natuurlijk niet draaien. Dekker-squash klopt Alphen leiden frank bonte squashmedewerker De mannen van Dekker Squash boekten in de eerste divisie een gemakkelijke overwinning te gen Alphen, 1-4. Rick Zandvliet liet Van der Zwan lopen en nog eens lopen. Van der Zwan bleef weliswaar volhouden maar meer dan een game kon hij niet op zijn naam brengen, 0-9, 9-1, 7-9, 1-9. Harm Jan Kits was een klasse te sterk voor De Moed, 1- 9, 4-9, 0-9. Alleen Carel de Bruyn moest zich gewonnen ge ven tegen Van Baarle, 7-9, 9-5, 9-6, 9-1. Op de vierde plaats liet Marco van der Berg van Dekker Squash zien dat hij niet alleen de voorzittershamer maar ook het racket kan hanteren. Op wilskracht won hij in een gelij- kopgaande wedstrijd van Van der Meer, 9-7,7-9,8-10,2-9. Ook de mannen van LSRC kwamen tot winst. Zij wonnen in de derde divisie van Rheijen- hof 3 met 4-1. Edwin Boetekees won van Haren, 9-0, 9-1, 9-1, Marco van Duin van Sliep, 9-3, 9-0, 9-3 en Andre van Bemmel van Hartog, 9-6, 9-2, 9-5. Nico van Heemskerk kwam adem te kort en baanuren. Hij verloor van Zonneruiter rftet 10-8, 8-10, 6-9, 2-9. De vrouwen van Dekker gaan onverdroten voort met winnen. SRGL uit Leusden kon maar een game in de wedstrijd op haar naam brengen. Dat gebeurde tegen Brigit Corsius. Van Welch tekende daarvoor 9-2, 5-9, 4-9, 0-9. De laatste game was de juiste afspiegeling van het krachtsverschil. Claire Freling was net op tijd wakker om gam- everlies te voorkomen tegen Schracke, 0-9, 0-9, 8-10 na 3-7. Anja van Gondele was snel klaar met Jonker, 0-9, 3-9, 2-9 en Pe tra Verlinden evenzo met M. Verspaget: 1-9,6-9,2-9. Zilver voor Vanderlijde Arnold Vanderlijde heeft de fi nale van de zwaargewichten tij dens de wereldtitelstrijd boksen op punten verloren van de Cu baan Felix Savon. De voor sprong van Savon was ruim: 35- 19. Het was de vijfde nederlaag van de Limburgef tegen de titel houder. Het is voor Vanderlijde de tweede zilveren medaille tij dens een WK. Eerder werd hij tweede in 1986, na verlies tegen Savon. DE GELIJKENIS1 tim brouwer de koning Vader en zoon Groen verschil len al bij de eerste aanblik he melsbreed van elkaar. Björn (19) heeft het postuur van een hoogspringer en is een stuk gro ter dan zijn vader. Bovendien is hem het Indische bloed van zijn moeder, die net als zijn vader op het hoogste nationale niveau heeft gevolleybald, duidelijk aan te zien. De uiterlijke ongelijkheid valt echter volledig in het niet bij de innerlijke verschillen tussen Groen senior en junior. Die tre den des te duidelijker aan het licht, omdat Björn in hetzelfde schuitje zit als vader John (45) een kwart eeuw geleden. De jonge Groen staat aan het begin van een veelbelovende sport- loopbaan, nu hij is geselecteerd voor de nationale hoog springselectie onder leiding van Nederlands recordhouder Ruud Wielart. „Zijn training inspireert mij bijzonderzegt Björn, ter wijl hij, zoals het een luie hoog springer betaamt, gerieflijk on deruit hangt over een poef. Zijn vader kan een lach nau welijks onderdrukken. „Moet je nagaan dat bij zo'n training maar twee van de acht geselec teerden komen opdraven. Zelfs afzeggen kost nog te veel moei te. Ik vind dat ronduit onfat soenlijk. Als Leo Beenhakker de term patat-generatie niet had uitgevonden, had ik 'm wel be dacht. In mijn tijd was zoiets onbestaanbaar. Wij hadden na tuurlijk ook minder afleiding. Voor ons was sporten een uitje, het mooiste wat er was. Wat dat betreft heeft Björn het met al die keuzemogelijkheden veel moeilijker dan ik. Bovendien is het tegenwoordig veel aantrek kelijker om geld te verdienen dan tijd te investeren in een on gewisse sportloopbaan." „En ik moet Björn nageven: hij zal niet gauw een training overslaan." De zoon gooit er een schepje bovenop: „Ik train tegenwoor dig dagelijks. Drie keer per week bij Ilion (de Zoetermeerse atle tiekvereniging, red.), 's zondags bij Wielart en de andere dagen doe ik thuis krachttraining." Va der John: „Oh, reken jij die ook mee? Als je regelmatig zeven keer per week zou trainen, zit je zo bij de Nederlandse top. Je barst nu eenmaal van het talent, veel meer dan ik ooit had. Had je ook maar wat van mijn karak ter, dan kon ik met je mee naar de Olympische Spelen. Voor mijn part nog niet eens volgend jaar in Barcelona, maar over vijf jaar in Atlanta. Je bent tenslotte pas 19." Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering negen komen vader John en zoon Björn Groen aan bod. Hoogvliegers. Ook letterlijk. John vroeger als 90-voudig volleybalinternational en tegenwoordig trainer van eerste divisieclub Leython; Björn als hoogspringer die inmiddels dicht tegen de nationale top aanzit. De neuzen van Björn en John Groen (rechts) wijzen zelden dezelfde kant uit Björn, plotseling overeind verend: „Dat bedoel ik nou. Over vier jaar kan ik altijd nog wat meer gaan trainen. Als ik al les voor mijn sport zou over hebben, heb ik nog geen enkele garantie dat ik de top haal. Dus ga ik nu naar de disco, als ik daar zin in heb. Over een paar jaar doe ik dat misschien niet meer. Het maakt mij ook hele maal niet uit. als ik eens een keertje wat minder presteer na een avondje stappen. Het loopt meestal trouwens toch wel goed af. Maar ik zou niet alleen voor de sport kunnen leven. Ik zoek de gezelligheid buiten de atle tiekbaan. Als ik ga stappen ver tel ik ook niemand over mijn sportprestaties. John, in het dagelijks leven gymnastiekleraar, spreekt zijn zoon vermanend toe: „Dat is toch geen schande? Je mag het daar toch wel over je hobby hebben? Waarom kun je die ge zelligheid alleen maar in de dis co vinden? Als ik met de natio nale volleybalploeg optrok, was het ook een dolle boel. Zelf ben ik niet zo'n feestnummer, maar na de wedstrijd heb ik er geen bezwaar tegen. Dan werd er ook vaak muziek gemaakt." Björn: „Maar dat was vast en zeker geen house." Discussie gesloten, denk je dan. Maar het gesprek tussen de gedreven vader („lk houd nu eenmaal van spanning. Die vind je in het hele leven, maar vooral in de sport") en de nonchalante zoon kan elk ogenblik weer op laaien. Als het over de school opleiding van Björn gaat, waar hij volgens zijn vader jaren te lang over doet. „En dan zakt hij ook nog voor het theorie examen voor zijn rijbewijs. Ge woon te gemakkelijk opgevat. I i.ii zit nu eenmaal in hem.'' „Toch heb ik de moed nog niet helemaal opgegeven. Ik be speur een lichte verbetering in zijn aanpak. Het zou goed voor Björn zijn als hij in aanraking komt met anderen die veel meer voor hun sport over heb ben. Dan bedoel ik niet types FOTO HfNK bouwman als Erik de Bruin, de discuswer pen die overkomt alsof hij zich altijd maar afzondert. Dat is he lemaal niet nodig. Wel moet je jarenlang serieus trainen, an ders loop je ook veel meer kans op blessures Die goede raad lijkt aan Björn op voorhand niet besteed, want het afgelopen seizoen kwam hij na een lange blessureperiode terug met een persoonlijk re cord van 2 meter en 8 centime ter. „Het lukt me zo ook wel. Als het maar relaxed gaat. Van spanning heb ik geen last, ook niet als Uc de avond tevoren uit ben geweest." Voor zijn vader aanleiding om verder te hameren op hetzelfde aambeeld. „Waarom ga je juist een avond voor de wedstrijd stappen? Dat kun je toch net zo goed ema doen." Biörn: „Op zondag komen er alleen maar veertigers in de disco. Boven dien vind ik stappen en sporten een ideale combinatie." John: „Ik ken niemand die via de dis cotheek de wereldtop heeft be reikt. Waarom heb je ook pas zo laat belangstelling voor de disco gekregen? Een ander vindt dat leuk als hij vijftien of zestien is. En als je per se achter de meis jes aan wilt, zit je bij een atle tiekvereniging ^>ok goed. Dat is toch een gemengde sport?" John Groen moet bij al die va derlijke vermaningen („Ie weet dat ik achteraf altijd gelijk heb") plotseling aan Leython denken, BSD df volleyballers die hij al sinds mensenheugenis training geeft. „Daar maak ik ook mee. dat zo n jongen vlak voor de wedstrijd bij de kleedkamer met zijn meisje zit te tutten. Dat kan een bron van ergernis vormen binnen een team. De ene speler traint zich uit de naad, terwijl een ander juist mooi weer speelt. Daar word ik doodziek van." Bjöm Groen haalt opgelucht adem. „Ik beoefen geen team sport, dus ben ik alleen mijzelf verantwoording schuldig." „En je trainer dan", wil John weten. „Die is hier niet voor niets langs geweest om te polsen hoe het met jouw bereidheid is om seri eus te trainen." Bjöm maakt zich er vanaf met de dooddoe ner dat hij niet bekend staat als de bonte hond, maar wel als een luiaard. „Maar dat komt wel vaker voor bij hoogspringers." Aan het einde van hun alle daagse samenspraak kruipen vader en zoon voor de verande ring in de huid van de ander. „Wat ik van jou niet snap", zegt Bjöm, „is dat je dat aanbod om een eredivisie-ploeg te coachen hebt laten lopen. Dan had je ook als trainer de top kunnen halen." John, verbaasd: „Moet iij dat zeggen7 Ik leef maar één keer en ben bijna 46. Alles wat ik doe wil ik goed doen. Dat geldt zeker als ik op het hoogste niveau training zou gaan geven. Maar dat hoeft voor mij niet zo nodig, want ik heb als speler de top al bereikt." „Bovendien ben ik nogal honkvast. Ik heb er geen spijt van dat ik bij Leython ben ge bleven, ook niet nu het zo slecht gaat. Als ik het na dit WhWI voor gezien houd. kan ik meer tijd besteden aan reizen. Daar ben ik net zo dol op aK J| I n als volleybalcoach kan ik altijd nog aan de bak. Ze hingen vori ge week alweer aan de tele- leioen ruud dobbelaar schaak medewerker De Leidse vertegenwoordigers in de tweede en derde klassen van de landelijke schaakcompe titie kwamen ook tijdens de derde ronde niet tot indrukwek kende resultaten. Alleen LSG 2 vormde met een 5-3 winst op TAL 2 een positieve uitzonde ring. LSG 2 had in de (weede klasse B tegen TAL 2 een rustig schaakdagje. Weliswaar ging Al dert Westra Hoekzema in ijl tempo onderuit, maai na een rustige remise van Ron Lands bergen kwam de puntenstroom op gang. Via gedecideerde zeges van Jan Tolenaar, Raoel van Ke k-I en S|,i.ik Sibbmg Na eyn zwaarder bevochten winst van Theun Stelling was het pleit in Leids voordeel beslecht. Debutant De Zwarte Pion kan in deze klasse zijn draai nog maar niet vinden. Ditmaal werd het een voorlopige 51/2-11/2 nederlaag tegen het Delftse"" DSC. Rob van de Aardweg zorg de met een regelmatige winst voor het voorlopig enige licht puntje. Richard Godijn zag een jo-jo duel in remise eindigen door eeuwig schaak. Jos Lem mers. Sjaak Kamps en Joost van Hal leken geruime tijd over de nodige kansen te beschikken, maar schoten in de beslissende fase van de siri|d toch diudeli|k te kort. Aad van de Poel en John van Dijk verloren kansloos In 3C lijkt Voorschoten ook dit seizoen weer te willen wach ten op het degradatievuur. Wel waren er voor Paul Keres 2 de nodige kansen. De Voorschoter top liet het daarbij echter volle dig afweten. Aart Huizer ging kansloos onderuit, terwijl Frits Fritschy zich geen raad wist met de geboden kansen. Goede ze ges van Markus Driessen en Frank den Herder trokken de zaken weer enigszins recht, al was ondertussen wel Both on nodig onderuit gegleden: 3-2. Charles van der Ven liet zijn ploeg vervolgens ven In m lm moeras zinken door in remise stand een stuk cadeau te doen. Een 'schwindelwinst' van Bert Houweling betekende daarop weliswaar een fikse meevaller, maar Erik Bongers zag zijn voordeel in remise verzanden, hetgeen de eindstand op 41/2- (I bepaalde Evenwichtig Phllidor 2, dat in de voorgaan de ronde met de uiteindelijke winst op Fischer Z een leuke meevaller had, speelde in 3C een evenwichte pol tegen de re serves van VHS. Na rustige re mises van kopman Wim Vriend en Carolien Slingerland, hielp Henk van loon met een goede pot de Leidse score in de plus. joop van Amsterdam en Pim Braggaar zorgden met remLsos langs het randje van verlies voor de andere positieve bijdrages 3-2. Puntendelingen die tensloi te ook voor Anne Reedijk. Ah Smit en loop Rommets waren weggelgd: 4-4 Phllidor 3 diende in 3D tegen de Scheve Toren opnieuw ver lies met minimale cijfers te ac cepteren. Nadat loop van de Wijngaard, Michiel Vergeer en Jeroen van de Weijer allen op een half punt waren blijven ste ken, opende de jarige Bas van de Net met een goede winst de score ten gunste van de thuis ploeg. Remises van leroen de Haas en Kees van Steenwqk hielden de score vervolgens in de plus. Frank Zeven verloor daarop echter onnodig een to reneindspel. terwijl Bas Doel man na wisselende kansen ten slotte in tweede zitting net geen remise uit het vuur kon slepen: 31/2-41/2. Capelli vervangt Prost bij Ferrari MMANHIO»BHg De Italiaan Ivan Capelli is de opvolger van de Fransman Alain JTost bij Ferrari in het Formule 1 -circuit. Prost werd voor de laatste wedstrijd van het afgelopen seizoen ontsla gen nadat hij zich negatief had uitgelaten over de ren slat Capelli, die een team zal vormen met de Fransman Jean AlesL is de eerste Italt aanse coureur bi) Ferrari sinds het vertrek van Michele Alboreto in 1988

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29