Sport Zandstra deelt tik uit Brokking past voor een bijrol Terugkeer Van den Brink voor LZ een uitkomst Feyenoord sluipt naar eerste stek Voetballers in buurt OS Zweden vreest vele vandalen STOCKHOLM RTR In gastland Zweden zijn de diverse resultaten van de midweekse kwalificatiewed strijden voor de eindronde van het toernooi om de Eu ropese titel met gemengde gevoelens ontvangen. Het vrijwel zekere startbewijs voor titelhouder Nederland en wereldkampioen Duits land werd in sportieve krin gen met instemming be groet. Bij de autoriteiten overheerste de vrees voor rel len. De supporters uit Neder land en Duitsland beschik ken, met de fans uit het al eerder geplaatste Engeland, over de slechtste reputatie in Europa. Bovendien is in Zweden het voetbalvandalis me een opkomend feno meen. „Vanuit politie-oogpunt gezien, moeten we rekening houden met het meest onge wenste scenario", verklaarde Leif Hallberg, de woordvoer der van het nationale korps. „We beseffen terdege, dat we met Engeland, Duitsland en Nederland de moeilijkste supporters binnen krijgen. De onlusten rond de wed strijd België - Duitsland zijn voor ons een waarschuwing geweest. We dienen op alles voorbereid te zijn." Hallberg benadrukte dat de politie zich in eerste in stantie op de achtergrond zal houden, om uitlokking van geweld te voorkomen. „We zullen zowel in kwantiteit als in uitrusting niet meteen fors uitpakken. /Ms het noodzake lijk is, moeten we echter snel kunnen ingrijpen." De Zweedse politie zet tij dens het eindtoemooi bijna 5000 agenten m Met de om vangrijke veiligheidsmaatre gelen is een bedrag van ruim vijftig miljoen grilden ge moeid. Na de loting op 17 ja nuari wordt het draaiboek betreffende de openbare or de afgerond. Martin Centrum krijgt pak slaag LEIPEN De zaal voetballers van Martin Centrum konden gisteren geen potten breken tegen Het Hoomsche Veerhuys. De Voor schotenaren kregen maar liefst een half dozijn treffers om de oren in de eigen hal. Bij 0-6 stopte de teller pas. Zaterdag 23 november 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Meenemen buitenlander beloond HAMBURG - Het bestuur van Hamburger SV heeft 500 vrijkaar ten ter beschikking gesteld aan jonge voetbalfans die voor het thuisduel van zaterdag tegen Fortuna Düsseldorf een buitenlan der meenemen. De club steunt daarmee een actie tegen de vij andigheid in Duitsland jegens buitenlanders. De kaarten gaan naar de jongerenorganisatie van de Evangelische Kerk. Afgelo pen woensdag, op de dag van boete en gebed, hield de vereni ging een talkshow. HSV-doelman Golz en middenvelder Knabel van de andere Hamburgse club Sankt Pauli waren daarbij te gast. Deelname-record in Heerenveen HEERENVEEN - Voor de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Heerenveen, op 30 november en 1 december in de Thialf-hal, hebben zich 110 deelnemers uit negentien landen aangemeld. Dat is een record. Aan de finales om de wereldbeker in 1990 de den bijvoorbeeld „slechts" 58 schaatsers mee. De reeks wedstrij den, die dit weekeinde in Berlijn begint, geldt als voorbereiding op de Olympische Winterspelen van Albertvilie. Kulker en Kleyweg geselecteerd NIEUWEGEIN - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft voor het seizoen 1991/'92 acht mannen en zes vrouwen geplaatst in de eerste groep, die speciale faciliteiten ge niet. Daarin worden atleten geplaatst, die aan de wereldtitel strijd hebben deelgenomen, dit jaar voldaan hebben aan de B-li- miet van NOC/KNAU voor de Olympische Spelen of beschikken over voldoende capaciteiten voor deelneming aan de Spelen. De mannen van de hoogste selectiegroep zijn: Erik de Bruin (discus/kogel), Tonnie Dirks (marathon), Marti ten Kate (10 km- /marathon), Han Kulker (1500 m), Frans Maas (ver), Emiel Mel- laard (ver), Bert van Vlaanderen (marathon) en Robert de Wit (tienkamp). Verder maken de volgende vrouwen deel uit van de groep: Jacqueline Goormachtigh (discus/kogel), Elly van Hulst (1500/3000 m), Joke Kleyweg (marathon), Yvonne van der Kolk (1500 m), Ellen van Langen (800 m) en Gretha Tromp (400 m/400 m horden). Uit deze groep zal de KNAU ook de potentië le kandidaten voor Barcelona aan het NOC doorgeven. Erik de Bruin is de enige, die voor de Spelen al is genomineerd. Hij hoeft alleen nog vormbehoud te tonen. Kleemann weigert interviews BERLIJN - Gunda Kleemann, die sinds haar huwelijk als Nie mann over de schaatsbanen gaat, geeft geen interviews meer aan Nederlandse verslaggevers. De wereld- en Europese kam pioene is in haar wiek geschoten over de vragen die haar deze week zijn gesteld. Vraaggesprekken die dit weekeinde waren vastgelegd heeft ze afgezegd. Tijdens een interview had een journalist gesuggereerd dat Nie mann's prestaties slechts door doping tot stand konden komen. De Duitse brak daarop het gesprek af. In eigen land kan Nie mann overigens enige concurrentie op de schaatsbaan verwach ten. Oud-wereldkampioene Jacqueline Bömer maakt dit week einde haar internationale rentree. Volledig hersteld van een ern stig ongeluk - vijftien maanden geleden werd zij door een dolle man in een Trabi aan gereden - legde de Berlijnse deze week de 3000 meter af in 4.34.07. Martinus zonder spelen verder DEN HAAG - Het vrouwenteam van Martinus is zonder te spe len een ronde verder gekomen in de Europacup voor bekerwin naars. Het bestuur van de Europese Volleybal Bond heeft het Sovjetrussische Orbita Zaporolje, tegenstander in de tweede ronde, uit het bekertoernooi genomen. Dit gebeurde bij wijze van disciplinaire maatregel. De Russinnen kwamen onlangs niet opdagen bij een toernooi in Ankara. Dit betekent dat de wedstrijden op 13 en 14 december, die beide in Nederland waren gepland, geen doorgang vinden en Marti nus in januari van het volgend jaar het Europacup-avontuur kan vervolgen met een wedstrijd voor de derde ronde tegen de win naar van de duels tussen het Tsjechoslowaakse Kralovopolska Bmo en het Duitse USC Münster. De thuiswedstrijd wordt ge speeld op 15 januari, de uitwedstrijd een week later. DE TERUGKEER VAN volleybalcoach Arie Selinger is aanstaande LEIDEN ROB ONDERWATER Met Frans van der Brink is LZ meer mans. Na een omzwer ving via Gent en het Dordtse Merwede heeft de inwoner van Breda zijn diensten weer be schikbaar gesteld voor de Leidse club, die vorig seizoen ternau wernood zijn hoofd boven wa ter kon houden. Het gevolg van de hernieuwde kennismaking is een koppostie in de eerste divi sie van de nationale competitie. Wat een succes. „Het klikt tussen de oude en jonge gasten in het water. Zo simpel ligt dat." Als dat zo doorgaat keren jullie weer terug op het hoogste ni veau. „Het is een kwestie van afwach ten, maar er kan inderdaad iets moois groeien. De ploeg heeft er in elk geval de kwaliteiten voor. Die jonge jongens pikken het snel op." je bent een man van omzwer vingen. „Twee jaar geleden verhuisde ik naar Breda. Tegelijkertijd deed de kans zich voor om in België te kunnen spelen, bij Gent. Die mogelijkheid heb ik aangegre pen." Hoe beviel dat? „Best, ik ben bijna topscorer ge worden van België. Alleen moet je je niet veel voorstellen bij het niveau. Commerciële zaken kun je best aan die Belgen overlaten, maar kom niet om een goed zwembad. Er waren baden bij waar je aan een kant kon staan." Via Gent ben je bij Merwede te rechtgekomen. „Ik werkte inmiddels in Rotter dam. Dordrecht lag op de weg naar huis, dat kwam goed uit. En de club was ambitieus. Dat vond ik wel leuk, alleen is er niets van de plannen terecht ge komen. Rond de winterstop stonden we met een voorsprong van vijf punten bovenaan. We eindigden ten slotte als derde. Kwam allemaal door de trainer, Sonko Sladic. Die man had rare ideeën, door hem ben ik ook weggegaan." Waarom gaat iemand die in Breda woont, in Rotterdam werkt in hemelsnaam in Leiden spelen? „Ik heb natuurlijk altijd bij LZ gespeeld. En ik ben contact blij ven houden. De plannen voor dit seizoen spraken me wel aan. Goed, ik kan niet altijd trainen, maar de praktijk heeft geleerd dat ik daar niet zoveel last van heb." Je gooit de balletjes nog regelma tig in het doel. „Ja, dat ben ik nog niet ver leerd." Dus LZ gooit dit seizoen hoge ogen. „In ieder geval is iedereen en thousiast, dat is al veel waard." Jullie winnen dus van Vivax. „Ze doen het verrassend goed, dus dat zal wel moeilijk worden voor ons. We hebben we! eens vriendschappelijk tegen ze ge speeld, nog nooit voor de com petitie. Ik denk dat het een spannend potje wordt." Er waar speel jij volgend jaar? „Dat heeft te maken met m'n werk (Van der Brink is econoom) bij Esso. Ik werk dus nu in Rotterdam, maar dat kan volgend jaar wel weer ergens anders zijn. Zo lang het nog kan, is LZ mijn club." De voetbalploegen van Neder land, Tsjechoslowakije, Italië, Denemarken, Duitsland, Polen en Zweden strijden in maart om vier of vijf plaatsen in het Olym pisch deelnemersveld. Sinds deze week zijn de laatste acht bekend van de Europese titel strijd voor spelers tot 21 jaar. Dat evenement geldt tevens als kwalificatie-toernooi voor Bar celona. De loting voor de kwartfinales (thuis - en uitwedstrijden) is op 17 december. Alle halve finalis ten mogen naar Barcelona. Al leen als Schotland zich bij de De start van Christine Aaftink op de 500 meter. laatste vier schaart, is de beste verliezer (waarbij ook de groepsduels meetellen) vervan ger. Schotland heeft geen aparte ploeg in Barcelona. Nog een verliezer mag het in twee wed strijden opnemen tegen Austra lië, met een Olympisch startbe wijs als inzet. Bondscoach Nol de Ruiter is inmiddels aardig op de hoogte van de kwaliteiten bij de tegen standers. Tijdens een reis door verschillende landen zag hij Tsjechoslowakije, Italië, Zweden en Duitsland voetballen. Tegen Denemarken en Polen heeft Ne derland nog niet zo lang gele den gespeeld. Christine Aaftink heeft bij de internationale ou verture van het schaatsseizoen al vormbehoud getoond. De 25-jarige sprintster verzekerde zich gisteren in Berlijn van een startplaats voor het Olympisch toernooi. Met 40,95 was voldeed de al genomineerde Aaftink aan de NOC-limiet van 41,2. Hoogtepunt van de eerste dag van de ontmoe ting in de hal van Berlijn waren echter de zeges van Uwe-Jens Mey (500 meter) en Falko Zandstra (1500 meter). De Duitser noteerde de eerste 36-er van het prile schaatsjaar (36,91). De Fries diende wereldkampioen Johann-Olav Koss een gevoelige klap toe. De jonge kernploegschaatser was 33- honderdste sneller dan de voor hem gestarte Noor: 1.56,57 om 1.56,90. De winst die de tweevoudige jeugdwereldkam pioen in de opening had geboekt - op 700 meter was het verschil een seconde - ging in de laatste omloop bijna verloren. Koss werd na zijn over rompelende seizoen 1990/91 gezien als kandidaat voor drie Olympische medailles. In Berlijn was ging de aandacht voorlopig uit naar Zandstra. Na de triomf is de Herenvener nog niet zeker van een ticket naar Albertvilie. Op de 1500 meter is de concurrentie (voor vier startplaatsen) scherp. Toch kan Zandstra, evenals Rintje Ritsma en Ben van der Burg enigszins gerustgesteld naar de afstandskampioenschappen toeleven waar de startplaatsen in principe worden verdeeld. Leo Visser is (nog) geen gevaar te duchten. De piloot, die zich dit seizoen als een pure 1500-meterspe cialist, wil profileren, finishte boven de twee mi nuten: 2.00,45. Dat was onvoldoende voor een plaats bij de eerste twintig. Mey Mey is al jaren de koning op de 500 meter. De stylist opende in 9,75, een-honderdste sneller dan bij zijn wereldrecordrace in Calgary (36,45). Ooit legde de atleet uit de vroegere DDR de eerste honderd meter, op de open luchtbaan in het toenmalige West Berlijn, af in een onwaarschijn lijke 9,59. Nieuwe namen presenteerde zich niet in de sprintelite. Of het moet die van Gerard van Velde zijn. De kernploegdebutant zette een verdienste lijke 37,64 neer. De slagerszoon uit Wapenveld ondervond geen hinder van de val die hij vorige week had gemaakt. Hij pleegt zich manmoedig over tegenslagen heen te vechten; vorig seizoen viel grotendeels in duigen door ziekte. Zijn zesde plaats in een wedstrijd, waar niemand uit de in ternationale top ontbreekt, kan meehelpen een Olympische nominatie te bewerkstelligen. De verrichting van de nummer vijftien van het WK van vorig jaar in Inzeil zegt ook iets over de scherpe limiet (37,3), die het NOC voor de Neder landse sprinters in Albertvilie heeft gesteld. Alleen op de sprint gelden eisen, het Olympisch Comité wil daarmee voorkomen dat de schaatsbond een al te forse en fantasierijke ploeg naar Frankrijk stuurt. SITTARD ANP Feyenoord is weer voor even koploper. De met minimale in spanning bereikte overwinning van 1 -0 op Fortuna Sittard was gisteravond voldoende om aan voerder van de ranglijst te wor den. De Rotterdammers hadden zeventig minuten een numerie ke meerderheid omdat Szalma in de 17e minuut na een over treding tegen Van Gobbel uit het veld werd gestuurd. Deson danks slaagde het team van Jansen er niet in meer dan één keer te scoren. Dat gebeurde in de veertigste minuut door Scholten, die een voorzet van Taument verzilverde. Feyenoord had voor het laatst drie jaar geleden gewonnen van de Limburgers. Sindsdien verlo ren de onder Jansen opgebloei de Rotterdammers drie keer'en kwamen tweemaal niet verder dan een puntendeling. Trainer SCOREBORD VOETBAL BUITENLANDS Jansen waarschuwde vooraf dat de Fortunezen niet onderschat dienden te worden, ondanks het feit dat de Sittardse ploeg tot gisteren slechts één compe titieduel - tegen Volendam uit - in winst had omgezet. Die feiten beinvloedden de confrontatie in negatieve zin. Fortuna hield constant vier man achter de bal, speelde met slechts één spits, afwisselend Boogers en Sneekes. En trachtte met lange, hoge ballen in aan vallend opzicht ook iets te bete kenen. Die pogingen waren bij voor baat tot misluldcen gedoemd. De Wolf leek een ja-knikker, zo vaak kon hij een verre bal op zijn gemak wegkoppen. Enig amusement bood Feyenoord ook niet. De Rotterdammers zwoeren opnieuw bij het de laatste weken zo succesvolle stramien; vanuit een gesloten defensie op succes jagen. BADMINTON GLASGOW Open Schotse kampioenschappen: kwartfina les: mannen: Hall (Eng) - Frederiksen (Den) 15-11 15-8, Van Dijk (Ned) - Frost (Den) 15-8 15-12, Kumar (Ind) - Sogaard (Den) 15-17 15-12 15-10. Olsson (Zwe) - Bruil (Ned) 15- 1115-2 vrouwen: Magnusson (Zwe) - Louis (Eng) 11 -6 11 -3. Stuer-Lauridsen (Den) - Bengtsson (Zwel 11-6 11-8. Van der Knaap (Ned) - Gibson (Scho) 11 1 11-4, Qing (Zwe) - Julien (Can) 11-3 11-7 vrouwen dubbelspel: kwartfinales Dupont/Mogensen (Den) - Van Dijk/Coene DEN HAAG ANP Harry Brokking wil de baas blij ven over de nationale volleybal- ploeg. Hij noemt een hoofdrol voor Arie Selinger onverteerbaar en wil zijn voorganger als bondscoach liever niet zien op de bank en tijdens de trainin gen in de Bankrashal. Arie Selinger, die bij de club Daiei in Japan werkt, heeft zich min of meer zelf aangeboden voor een plaats in de begelei ding. Hij deed dat in een inter view in de GPD-bladen, waar onder ook deze krant. Gisteren werd al duidelijk dat zijn werk gever bereid was Selinger tijde lijk af te staan. Tot vreugde van Brokking. die-echter alleen van gedachten wil wisselen met de Amerikaan als hij dat nodig acht. De spelers zien een be langrijkere rol weggelegd voor de grondlegger van het top-vol- leybal in Nederland, die veelvul dig fax-verkeer heeft met zijn zoon Avital en Ron Zwerver, de 'geestelijke' leiders van de ploeg. Bert Funk, vanaf komende v.rrk ol'fii ire! vour/ittcr v. .in <lr NeVoBo: „We hebben tegen Hairy gezegd: jij blijft onze man." De NeVoBo heeft (nog) geen contact gehad met Selin ger, die alleen op verzoek van Brokking wil inspringen Brokking heeft donderdag, in een gesprek met de hond, nau wclijks gerept over de geestelijk vader van de nationale ploeg. Hij liet weten dat hij Selinger senior niet als trainer boven of naast zich zal dulden ...\K hi) m de zaal verschijnt, zijn de ver houdingen duidelijk", zegt hij over de uitstraling van Selinger „Niemand zal ontkennen, dat hij dan de baas is. Ik schaam me daar niet voor, maar ik pas voor een bijrol. Ik weet eigenlijk niet of je hem wel naar Neder land moet halen." Vorstelijk Begin mei is de competitie van Selingers club Daiei uit Kobe (Jap) voorbij. De Amerikaan heeft nog een contract tot me dio 1993, tegen een vorstelijk salaris. Het Japanse team viert slechts kort vakantie tussen de seizoenen. Als de Amerikaan terugkeert, houdt dat vrijwel zeker in dat de 'buitenlanders' Posthum*. Blangé, Zoodsma en Grabcrt weer een kans krijgen in de se lectie te komen. Ze raakten uit beeld van de nationale ploeg (oen VOO! i lulls in ItUB n Duitsland kozen. Selinger Is voorstander van hun rentree, als de kans op een medaille in Barcelona daardoor toeneemt. Brokking gaat liever met de hui dige groep door. „Als je me diep in mijn hart kijkt, vind ik dat het beste. Maar ais de hele wereld van mening is dat bepaalde mensen terug moeten komen, wie ben ik dan om dat tegen te spreken? Duel tussen John Metgod van Feye noord (links) en René Mae- sen van Fortu na. FOTO ANP BIUARTEN BERLIJN Chung Lee (VSt) - KOhl (Dui) 3-1 (15-12 7-15 15-7 15-7) Lee maakte in de laatste set een serie van twaalf, een wereldbekerrecord, Dielis (Bel) - Weingart (Fra) 3-1 (15-9 12-15 15-13 15-13). Bitalis (Fra) - Agu.rre (Du.) 3-0(15-11 15-6 15-10). Smolders (Bei) - Carlssen (Den) 3-2 <6-15 15-10 15-11 13-1515-9) GOLF SCHAATSEN BERLIJN Mannen, 500 meter: I Mey (Ou.) 36,91 se conden (meuw baanrecord). 2 Jansen (VSt) 37.02. 3 Zielejovski (Sov) 37,38, 4 Goloeb- lev(Sov) 37.51. 5 M.yabe (Jap) 37.53. 6 Van Velde (Ned) 37.64. 7 Tosh.yuk. Kuro.wa (Jap) 37.67. 8 Fupmoto (Jap) 37.69, 9 Yasushi Kuroiwa (Jap) 37.70. 10 Thibaull (Can) 37,73. 22 Loei (Ned) 38.21. 54 Brouwer (Ned) 1 19.30 met val 1500 meter: 1 Zandstra (Ned) 1.56,57, 2 Koss (Noo) 1.56.90. 3 Adeberg (Du.) 1.58.10, '4 Ritsma (Ned) 1 58,12. 5. Söndral (Noo) 1 58.16, 6 S.ghel (Ita) 1 58,21. 7. Trp- ger (Du.) 1 58.23. 8 Hadsch.etf (Oos) 1 58,26. 9 Z.nke (Du.) 1 58.60, 10 Van der Burg (Ned) 1 58.62,23. Veldkamp 2.00,11, 25 V.sser 2 00.45. Vrouwen. 500 meter: 1. Blair (VSt) 40.62 se conden, 2 Q.aobo Ye (Ch.) 40.76. 3 Aaft.nk (Ned) 40,95, 4. Sh.mazak. (Jap) 41,09. 5. Garbrecht (Du.) 41,12. 6 Hauck (Ou.) 41.32, 7 Ba.er (Du.) 41.34. 8 Lud.ng (Du.) 4] 56. 9 Auch (Can) 41,61. 10 Zummack (Du<) 41.64. 1) Voetelmk (Ned) 41.75. 15 Slam (Ned) 41 89. :9 Loorbach (Ned) 42.18. 26 Velimga (Ned) 42.83 TAFELTENNIS Wereld Team Cup Vrouwen, kwartfinales: China - Hongar.ie 3-1. Japan - Ts|«chosiowafc>ie 3-0, Zu.d-Korea - Frankri|k 3-0, Noord-Korea Zwe den 3-0 TENNIS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27