Regio Warmond gaat in 1992 toeristenbelasting heffen 'Sfeer in ziekenhuizen liet te wensen over' 'Een bode is eigenlijk een soort handlanger' 'De betere havo'ers vind je bij het Rijnlands Lyceum' Stedenband Oegstgeest met Poolse gemeente Zaterdag 23 november 1991 071-161400 DICK VAN DER P LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN CONNY SMITS Vormgeving; PIET KOOREMAN 25 LEIDEN DIRECTEUR ROMBOUTS moet volgens een verklaring van de Stich ting Ziekenhuizen Rijnland het veld ruimen wegens een verschil van in zicht in de bedrijfsvoering NIEUWSLIJN Kindervoorstelling in Muzenhof LEIDERDORP 'Opgestaan, plaats vergaan' is de titel van de ldndervoorstelling die Rinoceros op 7 december op de planken van de Muzenhof brengt. Een meisje speelt alleen in haar kamer en beeldt met behulp van een tafel en een laken situaties uit waarin belangrijke personen uit haar leven een rol spelen. De voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar begint om 14.30 uur en kost 6 gulden. Ter Schegget krijgt legpenning WASSENAAR De Wassenaarder J. ter Schegget heeft gisteren de gemeentelijke legpenning gekregen voor zijn jarenlange inzet voor het Nederlandse Rode Kruis en met name de afdeling Was senaar. In de tien jaar dat hij voorzitter van deze afdeling was heeft hij de hele organisatie geherstructureerd en weer op koers gezet. Onder zijn leiding groeide het ledenbestand van 1600 naar 5000, zag de informatieve periodiek 'de Kruiskoppeling' het levenslicht, werd de 'Commissie Aktiviteiten Promotie' opge richt, werd Boekenmarkten gehouden en de Lektuurdienst uit gebouwd. Ter Schegget gaf gisteren eveneens de voorzittersha mer aan zijn opvolger. Open huis vogelasiel Oegstgeest OEGSTGEEST Hulp aan gewonde dieren in de regio Leiden, vervoer van zieke dieren naar de dierarts, het beheer van een vo gelasiel. De Dierenambulance/Vogelasiel doet dit al 19 jaar. Ter gelegenheid hiervan houdt de dierenambulance/Vogelasiel op zaterdag 1 december een open dag. Burgemeester S. Scheenstra onthult rond half elf een verrassing. Tussen 10.00 en 16.00 uur is het gebouw aan de Haarlemmerstraatweg 12 in Oegstgeest ge opend. WASSENAAR «IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER De havo-leerlingen van het Wassenaarse Rijnlands Lyceum doen het beter dan de gemid delde havo-leerling. Van de exa menkandidaten slaagde vorig schooljaar 96 procent, tegen 80 procent landelijk. Nog maar 8 procent doubleert, terwijl het landelijke percentage 25 pro cent bedraagt. Met deze cijfers komen de havo-resultaten van het Rijn lands vrijwel gelijk aan de lan delijke resultaten van mavo en vwo. Door de landelijk magere score van havo-leerlingen in vergelijking met leerlingen van andere opleidingen, is het havo al jaren het stiefkind van het voortgezet onderwijs. „Daarom besloten we ruim vier jaar geleden een nieuwe koers te gaan varen", vertelt rector J. Mos. „We hebben een draaiboek opgesteld voor de ha vo, dat bestaat uit een combina tie van stimuleren en vertrou wen geven, afgestemd op de leeftijd van de leerlingen." De leerlingen in de onder bouw krijgen de leerstof niet meer als één massief blok voor een proefwerk. Vroeger gebeur de dat wel, waardoor veel leer lingen het proefwerk niet haal den, omdat ze de grote hoeveel heden stof niet in één keer kon den behappen. Door de stof in kleine porties aan te bieden en te toetsen, vóór het grote proef werk te geven, is dit probleem ondervangen. Een ander struikelblok vorm de de vierde klas. De leerstof wordt in deze klas complexer en omvangrijker. Om te voorko men dat de leerlingen zich net als vroeger verstrikken in de stof, gaan drie dagen training in studievaardigheden aan het stu diejaar vooraf. Volgens Mos is het systeem niet eerder ingevoerd, omdat het lastig was om te bepalen hoeveel begeleiding havo-leer lingen nodig hebben. „Waar schijnlijk hebben we nu ontdekt hoe de juiste studiebegeleiding moet zijn", aldus Mos. Hij meent echter dat de goe de resultaten van zijn havo- leerlingen ook voor een groot deel afhankelijk zijn van de an dere activiteiten die in het draaiboek zijn opgenomen. „Wij proberen de kinderen zo veel mogelijk te betrekken bij de school, zodat ze zich ermee ver bonden voelen in plaats van zich er tegen af te zetten", ver telt Mos. Een grensverleggende ge dachte is heel concreet uitge werkt in het nieuwe havo-be- leid. Alle leerlingen krijgen het advies om examen te doen in een extra vak. Twintig procent haalt dit. „Leerlingen uit 5-havo mogen naar 6 vwo, zonder de tussenstap van 5-vwo. We wil len de leerlingen dat jaar laten winnen",vertelt Mos. „We hebben verschillende kinderen voor dit plan bena derd. Sommigen daarvan ston den op zakken voor het havo examen. Maar als ze zouden slagen, mochten ze toch naar de examenklas van het vwo. De meesten hebben dat gered. En ze doen het momenteel heel goed." Er zijn plannen om dit nieuwe beleid, in een aangepas te versie, in te voeren bij het 'Woonforensenbelasting niet meer 'doelmatig' te heffen' Toeristen die in Warmond verblijven, moeten vanaf vol gend jaar belasting gaan betalen. De belasting moet de daling met 25.000 gulden van de woonforensenbelasting dekken. De heffing van 2,80 gulden per overnachting wordt opgelegd aan campinghouders, die dit kunnen doorberekenen aan hun kamperende gasten. eigenaren van gemeubileerde woningen zonder sanitaire voorzieningen. De gemeente verwacht dat door allerlei vrijstellingen de opbrengsten van de woonforen senbelasting met 25.000 gulden dalen. „Een doelmatige heffing van de belasting is in deze si tuatie niet meer mogelijk", al Sinds enkele jaren heft War mond woonforensenbelasting bij eigenaren van weekend huisjes, bungalows, woonsche pen en sta-caravans. Uit een uitspraak van de Hoge Raad blijkt echter dat Warmond deze belasting niet kan opleggen aan dus het college in een raads voorstel. De toeristenbelasting moet oplossing bieden, adviseerde de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten aan Warmond. Daarmee kunnen ook mobiele vakantie-onderkomens zoals tenten worden belast. De toeris tenbelasting hoeft wettelijk niet te worden besteed aan voorzie ningen voor het toerisme, maar kan in de pot 'algemene midde len' verdwijnen. „De toeristenbelasting wordt primair geheven van degene die tegen vergoeding gelegenheid tot verblijf biedt aan personen, die niet in het bevolkingsregis ter zijn opgenomen", aldus het college-voorstel. Met name de drie campings in de Hellegats polder, de Boekhorstpolder en de Waterloospolder komen daarvoor in aanmerking. Het aantal overnachtingen wordt geschat aan de hand van het aantal beschikbare slaapplaat sen. De eigenaren die alleen zelf gebruik maken van tweede wo ningen, vakantiewoningen als in de Watertuin of woonboten, blijven de woonforensenbelas ting betalen. Het voorstel wordt op 27 no vember behandeld in de raads commissie financiën. Begin Telesuper nogal moeizaam De Leiderdorpse 'telesuper'- service van buurtwinkel Ron Jager in de Voorhof heeft een moeizame start. Na een eer ste stormloop in september met een omzetstijging van 25 procent, heeft Jager nu twin tig tot dertig klanten per week. Bij de 'telesuper' kunnen klanten vanuit een catalogus hun bestellingen doen. De meeste klanten besteden cir ca tweehonderd gulden per keer. Onder zijn klanten re kent Jager niet alleen een Leiderdorps bejaardenhuis, maar ook huishoudens met tweeverdieners of juist met jonge kinderen. Hij bezorgt de boodschappen vooral in de Leidse Stevenshof. In Lei derdorp heeft Jager ongeveer tien klanten. Directeur Stichting Ziekenhuizen Rijnland ontslagen LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RUN WILLEM SPIERDUK „De sfeer in de ziekenhuizen liet soms te wensen over. Onder het personeel was er onvoldoende inspiratie". Dit is volgens prof.dr. P. Dullemeijer, de voorzitter van de stichting die het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp en het AJphense Rijnoord beheert, de oorzaak van het ontslag van algemeen directeur W. Rombouts. Rombouts moet volgens een verklaring, die door de Stichting Ziekenhuizen Rijnland is uitgegeven, het veld ruimen wegens een verschil van inzicht in de bedrijfsvoering. Zo vindt het bestuur dat er in de ziekenhuizen efficiënter kan worden ge werkt. Daarnaast is het bekend dat Rombouts en me disch directeur A.J.P. Boesten slecht met elkaar overweg konden. Er is zelfs een managements- bureau aan te pas gekomen om het conflict tus sen beiden tot een oplossing te brengen. Het bu reau is daar niet in geslaagd. Het bestuur heeft gedurende een aantal maanden geprobeerd om Rombouts tot een andere werk wijze over te halen, maar is daar niet in geslaagd. Dullemeijer wil verder weinig zeggen over het ontslag van Rombouts, die tien jaar bij het zie kenhuis in dienst is. De voorzitter van de stichting denkt dat patiënten en bezoekers op korte termijn weinig zullen mer ken van de andere bedrijfsvoering. „Over een lan gere tijd moet het in de ziekenhuizen allemaal wat efficïenter verlopen." Rombouts wil geen commentaar geven op de kwestie. Wel zegt hij dat er vooral in Alphen goe de dingen tot stand zijn gebracht. „Er wordt daar nu volop gebouwd aan een polikliniek met opera tiekamers". Rombouts betreurt het bovendien dat deze zaak nu door het bestuur naar buiten is gebracht. OEGSTGEEST PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Een werkgroep samengesteld uit Oegstgeester verenigingen moet gaan onderzoeken hoe een stedenband met een Oost- europese gemeente kan worden aangegaan. De raadscommissie bestuurlijke zaken heeft reeds ingestemd met dit voorstel van burgemeester en wethouders. Donderdag valt een raadsbe sluit. In de discussienota 'Oegst geest over de grenzen' geeft het college een aanzet voor het aan gaan van een stedenband, een jumelage. met de Poolse ge meente Grodzisk Wielkopolski waarmee al contacten bestaan. Van een jumelage kan geen sprake zijn als de gemeente Oegstgeest niet kan rekenen op een breed draagvlak onder de bevolking. Het college wil voor komen dat de relatie tussen de partnergemeente en Oegstgeest alleen bestuurlijk van aard is. De Oegstgeester bijdrage kan zowel bestaan uit materiële hulp, zoals geld en voedsel, als uit overdracht van kennis en er varing op het gebied van lokaal bestuur, milieu, onderwijs, in frastructuur, volksgezondheid en gemeentelijke democratie. Daarvoor moeten de inwoners actief worden betrokken bij de totstandkoming en concrete in vulling van de jumelage. Meer werk en scholing voor minderheden in Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BUITINK De positie van de Leiderdorpse migranten op de arbeidsmarkt en in het onderwijs moet wor den verstevigd. Op het gebied van welzijn, maatschappelijke dienstverlening, huisvesting en gezondheidszorg is de situatie van de allochtonen in Leider dorp al wel verbeterd. Dat is de conclusie van de nota 'Minder hedenbeleid in Leiderdorp'. In Leiderdorp wonen 831 mi granten. van wie het merendeel Turks. Marokkaans of Brits is. Door het minderhedenbeleid te richten op de arbeidsmarkt, het onderwijs en volwassenenedu catie, hoopt de gemeente de positie van die bevolkingsgroe pen te verbeteren. Werkloze allochtonen moeten rechtstreeks worden benaderd om 'hen te wijzen op alle moge lijkheden die er zijn om aan een baan of scholing te komen', al dus de opstellers van de nota. Binnen het gemeentelijk appa raat moet drie procent van de banen worden bezet door mi granten. Dat percentage is gelijk aan het percentage allochtone inwoners in Leiderdorp. De gemeente gaat daarnaast gegevens verzamelen over de 'schoolloopbanen VBfl liIm- gen uit minderheidsgroepen'. De schoolbegeleidingsdienst buigt zich over die cijfers en moet daar in het najaar conclu sies uil trekken. Bewustwordingsactiviteiten moeten door de Stuurgroep Be geleiding Etnische Minderhe den worden opgezet. Daarvoor heeft de groep een subsidie van 4000 gulden ontvangen. De groep heeft reeds haar vrees uit gesproken dat dat bedrag niet toereikend is. Leiderdorper Blauw verlaat gemeentehuis LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Kwajongensstreken kenmerken de verhalen die R. Blauw vertelt over de achttien jaar dat hij hoofdbode was in het Leider dorpse gemeentehuis. Terwijl hij post, berichten en koffie be zorgde, hield hij zijn werk 'hart stikke gezellig' door grappen uit te halen met ambtenaren en publiek. „Een bode is een soort handlanger je staat in dienst van elke ambtenaar." Vrijdag neemt hij afscheid. „Natuurlijk maakte ik grapjes, dat waren juist de leuke din gen", vertelt Blauw. „Er hangen in het gemeentehuis schilder werken waarvan je niet kunt zien wat het voorstelt. Als daar iemand bij stond te turen, ging ik er hele verhalen bij vertellen. De spatel met zwarte inkt uit de drukkerij maakten we schoon op een groot wit papier die hebben we een keer tussen die schilderijen gehangen. En ie dereen stond er net zo adem loos naar te kijken." Als Blauw terugdenkt aan die achttien jaren, is er echter voor al een trieste gebeurtenis die hem zijn 'leven lang zal bijblij ven'. „Tijdens een begrotings- raad in het oude gemeentehuis heb ik Cor Gordijn opgevangen hij overleed aan een hartaan val. Dat was echt een diepte punt." „Hij was wethouder sociale zaken en had net een hele ver handeling gehouden. Hij kwam de raadszaal uit en het zweet liep hem van alle kanten af. Ik zei nog gekscherend: 'Dat is het slechte geweten.' Hij ging in de typekamer zitten en het was binnen de kortste keren ge beurd. Dan kun je alleen nog maar de GGD waarschuwen en de burgemeester zeggen dat hij de vergadering moet schorsen. Dat vergeet je nooit meer." In september kreeg Blauw zelf Gemeentebode R. Blauw: „Ik kon niet meer zo goed tegen sommige dingen in het gemeentehuis." foto jan holvast een hartinfarct, vlak voordat hij eigenlijk afscheid zou nemen. „Ik ben nu weer volledig ar beidsgeschikt verklaard, hoewel ik op 1 november met vervroeg de uittreding ben gegaan. Ik kon niet meer zo goed tegen sommige dingen in het ge meentehuis. De sfeer is aan het veranderen dat is de nieuwe tijd, denk ik." „Ze willen bij voorbeeld iets aan milieu doen, maar ik vind dat het dan wel in het redelijke moet blijven", ver volgt Blauw. „Aan de zakjes sui ker en koffiemelk zit bijvoor beeld niets onvriendelijks. Van de losse suiker ondervinden ze nu de gevolgen: mieren. Dat mag helemaal niet! Dat ze plas tic bekertjes vervangen, oké. Maar dat gemeentekommetje dat ze nu gebruiken, wie maakt dat schoon? Dat moet 's avonds door een schoonmaakbedrijf worden gedaan; de bar staat dan tot de nek toe afgeladen met vaatwerk." Ook 'de structurele overuren die de bodes in het gemeente huis maken, zaten Blauw dwars. „Ze willen de overuren terug dringen. maar als bode moet je overwerken. Laten ze dan maar overdag gaan vergaderen, vind ik. Je wordt er zo moe van dat je je soms tegen de kleinste amb tenaar moest gaan verantwoor den, hoe je aan al die uren kwam." De wrijvingen en irritaties stammen echter pas van de laatste twee jaar. stelt Blauw na drukkelijk. „Daarvoor heb ik al tijd met enorm veel plezier ge werkt. Zeker in het oude raad huis dat was intiemer. Het was er leuker, gezelliger. Als we een dagje uitgingen met het personeel, ging het gemeente huis gewoon op slot. Als je niet meewilde had je pech, dan moest je maar een dagje vrijne- men. In dit gebouw is dat heel anders. Nu is iedereen in een hokje weggestopt." Feesten Blauw is een echte organisator. Hij is onder meer voorzitter van de gemeentelijke personeelsver eniging, de drum-, fanfare- en majorettevereniging Tamarco en secretaris van de Oranjevere niging. „In het gemeentehuis heb ik ook altijd veel georgani seerd. Het ambtsjubileum en afscheid van gemeentesecreta ris Hobo bijvoorbeeld, en het jubileum van burgemeester Ten Have toen die veertig jaar in overheidsdienst was." „Het leukste was de opening van het nieuwe gemeentehuis, toen Leiderdorp 1200 jaar be stond. Samen met Wim van den Wijngaard, die toen nog voor zitter van de Oranjevereniging was, heb ik allerlei feesten geor ganiseerd. We hebben enorm veel sponsorgeld opgehaald, waarvan twee-derde opging aan een historische optocht." „Als bode heb ik ook ontzet tend veel trouwerijtjes gedaan en mensen gelukkig gemaakt", vindt Blauw. „In mijn uniform, want je moet altijd een heer blijven. Maar soms zweet je je kapot. Ik had mijn werk graag willen afmaken, maar door die hartaanval kon dat natuurlijk niet. Er wordt geen nieuwe hoofdbode aangesteld na de reorganisatie wordt de bode dienst waarschijnlijk bij voor lichting gezet. Dat is jammer." Bode Blauw neemt op vrij dag 29 november om 15.30 uur in het gemeentehuis afscheid. Havo-leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar scoren qua leerprestaties hoger dan het landelijk ge middelde. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25