Leiden w Anton Pieckdromen in oude binnenstad D Zaterdag 23 november 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 23 Het voor en tegen van een autovrij centrum Niet iedereen is even blij met de plannen voor een auto vrije binnenstad. Hoewel winkeliersorganisaties en be woners tot nu toe gematigd enthousiast hebben gerea geerd, zijn er ook veel negatieve reacties. Autovervoer blijkt voor sommige instellingen, bedrijven of bewoners onvermijdelijk. leiden erna straatsma TINEKE OOSTERLOO Bij een ontblikte binnenstad denkt verkeerswethouder Walenkamp waarschijnlijk aan oude gemoedelijke tafereeltjes. Sommige binnenstadbewoners vrezen juist voor doodse, lege straten met veel vandalisme en weinig sociale controle. Weer anderen denken dat een auto loos centrum net zo'n schijn vertoning wordt als de 'auto vrije' Breestraat. Er zouden zo veel ontheffingen nodig zijn dat het stadshart niet veel rustiger wordt. Neem bijvoorbeeld de Boom- markt, middenin het beoogde 'stiltegebied'. Daar heeft het hoogheemraadschap zijn eigen parkeergarage, die zaterdags door het winkelend publiek wordt gebruikt. Die zal toch wel open blijven, en dus ook de Boommarkt. Direct naast het parkeerter rein bevindt zich Hotel Miner va, een etablissement dat volle dig van een goede bereikbaar heid per auto afhankelijk is. Di rectrice A. Bos-Toussaint: „Er is geen Duitser, Italiaan of Span jaard die tien minuten met zijn koffer gaat sjouwen. De Boom- markt moet gewoon open blij ven, hier zitten toch geen win kels." Anton Pieck De grenzen van het autovrije gebied (Haarlemmerstraat en Breestraat) zijn al verboden ter rein voor autoverkeer. In de Breestraat is daar overigens weinig van te merken. Taxi's, politieauto's, bussen en bestel auto's razen de fietsers en voet- gangers voorbij. De 'gewone' automobilist glipt daar gemak- -kelijk tussendoor. De Leidse gemeenteraad telt een heuse militair. Het stoere, stevige WD'ertje Alexander Geertsema is reserve officier en dat betekent dat hij eens in de twee jaar opdraaft om volk, vaderland en koningin te verdedigen. Pas ging Geertsema ook weer twee weken onder de wapenen. Dat was toch wel weer even wennen. Oef, wat miste hij zijn elektrische deken toen hij op een kamer in Ossendrecht lag. i de r vertelde Geertsema deze week tegen zijn collega-raadsleden. En of het allemaal niet genoeg was: ook in Noord-Duitsland was het vreselijk koud geweest. De Leidse politici bekeken het parmantige kereltje nog eens goed. Nee, hij was niet erg veranderd. En tijdens de commissievergadering had hij op zijn eigen gebruikelijke, beetje zeurderige toontje weer allerlei vragen gesteld over de manier waarop een paar begrotingsposten waren 'weggeboekt'. Maar Geertsema stelde zijn collega's gerust. Hij had heus wel weer wat opgestoken in die twee weken. „Ik heb geleerd bevelen te geven, hoe ik dat nóg beter moet doen en aan wie. En ik In het hart van de stad moet nog wel het nodige worden schoongeveegd. De Hooglandse Kerkgracht bijvoorbeeld. Nu wordt het straatbeeld nog be paald door een lange rij Pan da's, Peugeots en Fords. Wel licht verdwijnt het blik straks en wordt de grachtloze gracht daardoor mooier. „Lang niet ie dereen is gecharmeerd van kale stadsgezichten", stelt wijkvere- niging Pancras-West echter vast. En: „Wethouder Walen kamp heeft Anton Pieckdro men. Maar de handkarren, 'Moet de auto weg dan jaag je ouderen de binnenstad uit schepen en spelende kinderen keren toch niet terug." Directeur Verlaan zit met de Stichting Ouderenwerk al jaren aan de Hooglandse Kerkgracht. Voor hem hoeft een ontblikking niet zo nodig. „Een beetje het paard achter de wagen span nen", meent hij. „De automo biel is een geaccepteerd ver voermiddel, die vooral voor ou deren een uitkomst is om lang zelfstandig te blijven. Moet de auto weg dan jaag je ouderen de binnenstad uit." Of je geeft iedereen die écht niet zonder kan een ontheffing. Aan taxi's, wijkverplegers, ouderen, gehandicapten, enzovoorts. Naast kleine vrachtautootjes die winkels, restraurants moeten bevoorraden komen er dan ook mini-busjes in het centrum. Om ouderen in het centrum te hou den moeten er volgens Verlaan ook ontheffingen komen voor medewerkers van Tafeltje Dek- je. Die bezorgen immers aan huis. Mevrouw Van Oudenhoven, bewoonster van de Hooglandse Kerkgracht, is een stuk positie ver: „Ik zou het wel mooi vin den als alles hier leeg was. Al leen die oude huizen geeft een bepaalde sfeer. Die auto's zijn toch wel erg rommelig en le lijk." Directeur E. van Sprundel van de verderop gelegen openbare bibliotheek (Nieuwstraat) deelt de bezorgdheid van Verlaan. Niet dat hij bang is klanten te verliezen want de omgeving van bibliotheek is al autovrij maar ouderen en gehandicap ten krijgen het steeds moeilij ker. Verdwijnen de bussen uit de Breestraat dan zullep er, zo meent de directeur, kleine bus jes moeten rijden van en naar de bibliotheek. Taxi De Oude Rijn is aan een kant al autoloos. De bewoners daar hebben weinig last van het ver keer, meer van Annie's Verjaar dag en motorboten die 's zo mers met een noodgang door de grachten jagen. Studente Marieke Spekenbrink, wonend aan de Oude Rijn, is tegen een autovrije binnenstad ook al is ze zelf geen bezitter van een auto. Toch denkt ze in haar vrijheid beperkt te worden als het blik in de ban gaat. „Nu kan ik me 's nachts rustig met een taxi naar huis laten brengen. Straks niet meer. Dan moet ik midden in de nacht naar huis lopen." Ook R. van Tongeren die in een bovenwoning aan de Stille Rijn woont wijst op de veiligheid van vrouwen. „Mijn vrouw kan nu De Hooglandse Kerkgracht: vroeger water, nu een parkeerterrein. hier voor de woning uitstappen, straks kan dat niet meer. Dan moet zij een kwartiertje lopen voor ze thuis is. Je moet dan maar zien of je dan veilig thuis kunt komen." Naast het huis van Van Tongeren staat een nieuw wooncomplex. Op de binnenplaats is een parkeerdek ingericht. „De bewoners zullen ook niet blij zijn met de maatre gelen van de gemeente", veron derstelt de buurman. „Zij heb ben net een duur huis gekocht. Als straks de binnenstad auto vrij wordt hebben zij veel geld betaald voor iets dat ze niet mo gen gebruiken." De Botermarkt en Nieuwe Rijn maken ook deel uit van het 'kernwinkelgebied' waarin gemotoriseerde vierwie lers niet langer welkom zijn. Fi liaalchef B. Timmer van wonin- ginrichtingbedrijf Hulshoff (Nieuwe Rijn) denkt niet dat dit meer bezoekers zal trekken. Cy nisch: „Dit heet een B-locatie maar ik vind het een D-locatie". Het WD-raadslid Alexander Geertsema: „Ik heb geleerd bevelen te geven en aan wie". heb geleerd aan wie ik informatie kan verstrekken, en aan wie niet." Geertsema deinsde er vervolgens niet voor terug de hele raad in te lichten over de 'opperste verwarring' waarin het leger op dit moment verkeert. Vroeger vochten Geertsema en de zijnen als blauwland tegen de mannen van roodland in het oosten. Tegenwoordig is er geen roodland meer, 'de vijandjes zitten allemaal in de computer', zei Geertsema. Maar ze schijnen wel uit het zuiden te komen. „En 's avonds is de oorlog altijd afgelopen. En soms zitten we dan nog maar op dertig procent van de sterkte. Maar als we dan de volgende ochtend wakker worden, dan zijn we weer compleet." De terugkeer naar de gewone Leidse wereld moet het WD- raadslid toch een beetje zijn tegengevallen. Erg warm was het deze week nou ook weer niet in de Sleutelstad. En nu kan hij eindelijk op een goede manier bevelen geven, is er niemand die naar hem luistert. Maar het ergste is nog dat Geertsema tijdens i en raadsvergaderingen 's avonds zo goed merkt dat zijn fractie enorm is ingekrompen. Van de acht raadsleden zijn er na de verkiezingen nog maar vijf overgebleven en wethouders levert de liberale fractie al helemaal niet meer. En iedere keer is het weer even slikken als hij wakker wordt. Alleen in het leger gebeuren 's nachts grote wonderpn. vergaderingen van de ie politiek vuurwerk wil zien. kan de FOTO LOEK ZUYDERDUIN raadscommissie voor personeel, welzijn en sport doorgaans maar beter overslaan. Want als er ergens wordt geneuzeld en gemillimeterd over onbegrijpelijke zaken is het daar wel. De commissieleden trekken er bij voorkeur zinnen uit hun mond als: 'in het kader van de netwerk-filosofie dienen de tweedelijns welzijnsinstellingen gecentraliseerd te worden'. Het soort taal dus waarvan een gemiddelde burger duizelig VRUE TUD Volksdansinstuif Volksdansvereniging Krici Krici Ticek viert haar 20-jarig bestaan op 23 november met een volks dansinstuif. Van 20.00 tot 23.00 uur kan iedereen zich uitleven op 'gouwe ouwe' en hoogst ac tuele dansen. De instuif wordt gehouden aan de Middelste gracht 8. De entree bedraagt ƒ5.-. Postduiven Postduivenvereniging LPC houdt op 23 en 24 november haar jaarlijkse tentoonstelling in het verenigingsgebouw aan de Valeriusstraat. Zaterdag zijn de duiven vanaf 14.30 uur te be zichtigen. 's Avonds is de prijs uitreiking en worden de kam pioenen van het vliegseizoen 1991 gehuldigd. Zondag is de tentoonstelling vanaf 11.00 uur geopend. Konijnen en kippen Op 23 en 24 november houdt de Leidse Pluimvee- en Konijnen- .sportvereniging een tentoon stelling in de aula van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan 131 in Leiden. De show met het pluimvee en de konijnen begint ztaerdag om 20.00 uur, de toe gang is gratis Mineralen In het restaurant van de Groen- oordhallen wordt zondag 24 no vember voor de tiende maal een mineralenbeurs gehouden (10- 17 uur). Uit alle delen van de wereld worden stenen getoond en voor diegenen die zelf siera den maken zijn fournituren en koralen te koop. AGENDA ZATERDAG 23 NOVEMBER Intocht Sinterklaas bij de Haven. 12.45 our Vogeltentoonstelling bij „De Vogel vrienden" in het Vi|f Hovenhuis aan de Hof laan 169. van 10.00 tot 17.00 uur Ruilvereniging Komngskerk houdt ruilbeurs in 't Spoorde aan de Bern- hardkade. van 10.00 tot 16.00 uur. Kerstvoorbereidmg bij de Zonneboom aan de Kanterstraat, gemaakt worden Buurthuis Cornells Joppensz aan a Oppenheimerstraat 6a. van 10 00 tot 15 00 uur. ml 132462 Sinterklaasbingo bi) buurthuis "Op E.gen Wieken aan het Valkenpad. aanvang 20.15 uur. Volksdansinstuif bij Krici Krici Ticek vanwege het 20-jarig bestaan, aan vang 20.00 uur Middelstegracht 8 Tentoonstelling Postduivenvereniging LPC in Verenigingsgebouw Valerius Straat, aanvang 14.30 uur. Tentoonstelling van de Leidse Pluim vee- en Konijnensportvereniging in de aula van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan 1311. aanvang 20.00 FOTO HIELCO KUIPERS De bedrijfsleider klaagt over zwerfvuil op straat en het ver trek van publiekstrekker C&A naar de Haarlemmerstraat. „Op koopavond is het voor mij niet meer de moeite open te zijn. De loop zit er niet meer in. Er is wel een parkeergarage vlakbij, maar vertel dat de consumenten maar. Die vinden dat veel te duur, rijden een stukje verder en komen dan in Leidschenha ge terecht, waar genoeg plek is en parkeren niets kost." tegen de grond slaat. Maar de commissie zanikt er rustig drie, vier uur mee vol. Een levendig debat noemen ze dat dan. Het optreden van CDA'er Piet Biegstraten zorgde daarom dinsdag voor enige opschudding. In klare, heldere woorden maakte hij duidelijk dat aan het beleid van wethouder Aart van Bochove (eveneens CDA) het een en ander schortte. De wethouder bezuinigde veel te veel op de 'sport' ook al zoiets raars, zag je de andere commissieleden denken, iemand die het over sport heeft en hij banjerde door de porseleinkast door maar haastig allerlei welzijnsclubs bij elkaar te willen proppen. Vooral de toon waarop Biegstraten het zei was opmerkelijk. Hij klonk echt een beetje boos. Terwijl in de commissie personeel, welzijn en sport de ongeschreven regel geldt dat niemand zich ooit ergens kwaad om maakt. Zelfs al zou de wethouder aan alle kanten falen, al maakt hij er een gierende puinhoop van, een commissielid blijft beheerst en zegt hoogstens met een minzame glimlach dat de ontwikkelingen zijn fractie enige zorg haren. Maar Piet Biegstraten knalde er stevig in. Als een oude, wijze, maar getergde bovenmeester waste hij de tientallen jaren jongere Van Bochove de oren. 'Oom Piet leert zijn neefje schaken', vatte D66'er De Graaf de uitbrander samen, nadat Biegstraten was uitgeraasd. Het neefje hield echter helemaal niet van schaken, en de andere commissieleden moesten er ook weinig van hebben. Want na Piets uitbarsting werd er weer rustig verder gewauweld; in het oude, vertrouwde bestuursbargoens waarmee de publieke tribunes al jaren achtereen worden leegeveegd. Leiderdorp Rolstoel hoc key. recreatieve wedstrij den in handbewogen en electnsche rolstoelen. Gymzaal. Van der Marck straat 19. van 10 15 tot 12.00 uur Intocht Sint Nicolaas. 11.00 uur aan komst per boot bij viaduct aan de Hoofdstraat. 12.00 uur Santhorst. 12.30 uur Winkelhof. Bingo bij Con Bravura t b v, Corrie Koolmoes. in het clubgebouw. Beu kenschans 57. aanvang 20.00 uur Theater Toverlei met 'Le Bourgeois Lisse Bol lenst reekshow-tentoonstel 11 ng van oa watervogels, dwerghoenders, retteveremging Mozaïek in Tripodia aanvang 20 00 uur Gitaarpop Bell 4 Charles in het JOIN- Centrum. Weteringkade. vanaf 21.00 Noordwijkerhout Country-dansavond met zangeres Sammy Rose in De Schelft. aanvang meentehaven om 13.00 u rondrit door Warmond mmv Muziek vereniging St. Matthias. ZONDAG 24 NOVEMBER Leiden Vogeitentoonsteiiine van „De Vogel vrienden" in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169. van 10.00 tot 17.00 uur Tentoonstelling Postduivenvereniging LPC m het Verenigingsgebouw aan oe Valeriusstraat. aanvang 11 00 uur Tentoonstelling van de Leidse Pluim vee- en Konijnensportvereniging m de aula van de korte Vlietschool aan de Schubertlaan 131 Demonstratie piipen maken bij het Pijpenkabinetaanvang 13 00 uur bij het Piipenkabmet aan de Oude Vest 159A Mineralenbeurs in het de Groenoordhalien 10-17 Klaverjassen in het Partycentrum, Hoofdstraat 12, aanvang 14.00 uui Theater Toverlei met 'Le Bourgeois i 10.00 tot 16.00 12.00 tot 16 00 u MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12 30 uur (a leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Baars. Groeneveid. Jans sen. Van Leeuwen, Mans. Van der Meer. de Ruiter. Van Schie. Tan. Ver hage en Zwijnenburg. o 8 uur tot 24 uur Y Groeneveid. Rosmolen 2. tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer. Van Gent. Klaassen. De Lange. Van Luyk. Mid dendorp, Nering Bögei. Putkus. Rus en Taytelbaum; za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering B0- gei.tei. 124403. zo 8 uur tot 24 uur: J Rus. Middel stegracht 129. tel. 132500 Groep 3 - Boels. J. de Bruyne. W de Bruyne. Fogelberg. Huibers. Jurgens. Lely. Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur J Lely, Lek straat 91/a, tel 416555. zo 8 uur tot 24 uur: F Huibers. Burg gravemaan 102. tel 125820 Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter. Lahr. Lodder. Nieuwenhuis. Pauhdes. Van Ri|n, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en RB. Zaaijer za 8 uur tot zo 8 uur D. van Winger den, Boshuizerkade 31. tel 310047. zo 8 uur tot 24 uur A van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 314349. Groep 5 - Crul, A. Hammerstem, D. Hammerstein, De Lorm. De Jong. Kooijman, Prince. Remdersen Wiers- ir tot zi l. Wiers DOOR IANET VAN DIJK EN WIM WEGMAN Haagweg60. tel. 318311 zo 8 uur tot 24 uur. F. Oostendorp, tel 149212. Waarnemingsregeling Homeopati sche artsen C. Juffermans/D. Koster. Haagweg4l. tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp zaL Middendorp, tel: 130189; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13 00 uur op Pepelschans K14, zo P van -t Woud. tel 410070. spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Hoofdstraat 40. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur H Swa ger. h Andnesseniaan 31. tel. 156200 Voorschoten za: C Weiier. J W Fnsoiaan 13. tel 613032. ZO A Melrnan. J W Fr- sol aan 13. tel 612118 Warmond t Boerhaavc. Prof. xxhout. tel 02522-11393. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr tot vr. Apotheek Luifelbaan. Vijf Meiplem 3- 5. Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker. L'itweg 4. Oegstgeest. tel 174161Apotheek Haanraadts. Mauritssmgei 188. Leiderdorp, tel. 419196 DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurhng. Hei der, Roest (Leiden en omstreken): F Muurhng. Plantsoen 23. Leiden, tel. 125057 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw H Vestjens. Ri|n en Sch.ekade 23. Leiden, tel 120241 Voor de prakti|k van Duijn. Brandt R J W Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel 156161. of D J Brandt, Homanstraat l.Rijns- burg. tel 1 73266 Voor eigen praktijk B G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de prakti|k van mevr. S. Stibbe, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393. alleen op telefonische af spraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dicrenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door S Freeke. Laan van Meerburg 2. Zoe terwoude. tel 410950. spreekuur om 13 00 uur Voor sc boten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt 59. tel 120144. na 17 00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 12222? Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek; Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dnngende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720 24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp- voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23