Leiden ifr Paniek met nodig, jggK B» ma maatregelen wel' mwm" De Breestraat als vierkante cirkel Ambachtelijke tingieter demonstreert en repareert mm 'Huren stationsflat torenhoog wanneer renovatie doorgaat' 'Poortgebouwtje' blijkt twee etages hoog huis 'Er is teveel gepredikt, te weinig uitgedragen' Zaterdag 23 november 1991 L BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANCMANN ROY KLOPPER M LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 ^^5 NIEUWSLIJN 'De groeten aan Leiden In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraai leest oud-jour nalist Jan Zitman (66) uit Enschede zondag vanaf twee uur voor uit zijn dichtbundel 'De groeten aan Leiden'. Zitman is een ge boren en getogen Leidenaar en publiceerde eerder bij Van Oor schot. In de gedichten staat een aantal bekende Leidse plekken centraal. De bundel werd met tekeningen van Annet Lange uit gegeven bij de Clipeus Pers van Leidenaar Jacques de Coo. 'De groeten aan Leiden' is in de bibliotheek te koop. Hortus in AVRO-programma De Leidse Hortus en museum Boerhaave wórden maandag 2 december door de AVRO bezocht voor opnamen voor de serie 'Hollands decor'. In deze door Willem Niiholt gepresenteerde serie worden plaatsen geportretteerd die in een literair werk een rol spelen. Dit keer gaat het om de vorig jaar verschenen novelle 'Het geheim van de Leidse Hortus' van Peter van Zonneveld. De aflevering wordt donderdag 9 januari uitgezonden. De zondag daarna wordt in Leiden een literaire wandeling door de ANWB uitgezet. Het boek is dan in de Hortus ook te koop. Infotheek-opleidingen zelfstandig De opleidingsactiviteiten van het failliete Leidse automatise ringsbedrijf Infotheek worden voortgezet onder de naam Info Opleiders. Drie managers van Infotheek Opleidingen en het or ganisatie-adviesbureau Infonova in Waalwijk hebben de oplei- dingentak overgenomen. Het nieuwe bedrijf heeft elf mensen in dienst: allen afkomstig van Infotheek. Volgens de directie heeft Info Opleiders een volle orderportefeuille. Directeur S.J. Mat- thijssen: „We hebben ongeveer duizend klanten van Infotheek overgenomen en zullen ons waarschijnlijk in Leiden vestigen". Vrachtwagens in de Stevenshof Aan de Kenauweg in de Stevenshof wordt ruimte gereserveerd voor een parkeerplaats voor vrachtwagens. Er mogen wagens komen te staan die langer zijn dan zes meter en breder dan 2.05 meter. De verplichting om niet in de wijk maar op deze plaats vrachtwagens te parkeren geldt op werkdagen van 18.00 tot 8.00 uur en het gehele weekeinde. 'De enorme risico's van asbest zijn bekend' Vervolg van voorpagina „Met asbest moet je ontzettend oppassen. Een geringe concentratie kan al grote gevolgen hebben voor de ge zondheid. Die risico's zijn bekend en daar moet je dan ook naar handelen. Paniek is niet nodig, maatregelen wel". Zo reageert hoofdinspecteur P.B. Koster van de Ar beidsinspectie op de asbestvervuiling zoals in de gangen onder het AZL geconstateerd. Koster uiteen, twee mogelijkhe den. De buizen kunnen, op nieuw onder strenge voorzorgs maatregelen, eruit gehaald wor den en vervangen door nieuwe. Een tweede mogelijkheid is de buizen helemaal in te pakken of met hars te bedekken. Asbest is gevaarlijk voor de ge zondheid, althans wanneer het als stofdeeltjes in de lucht aan wezig is. Asbest in vaste vorm kan voor zover nu bekend wei nig kwaad. Asbest in de lucht kan zelfs in hele kleine hoeveel heden aanleiding geven tot een bepaalde vorm van longkanker. In veel gevallen openbaart deze kankersoort zich pas na jaren. Koster merkt met nadruk op dat niet iedereen die asbest heeft ingeademd, ook kanker krijgt. „Maar een heel, klein percenta ge mensen krijgt kanker, maar het gevaar bestaat en dus moe ten we uiterst beducht zijn". LEIDEN MONICA WESSELING Het ziekenhuis heeft uit eigen beweging melding gedaan van de vervuiling. Dat is niet ver plicht. Koster: „Maar het lijkt me voorzichtig uitgedrukt wèl verstandig. Dit kan je niet nege ren". De omvang van de vervui ling noemt Koster uitzonderlijk. „Dit komt niet vaak voor en dat is maar goed o«k". Het AZL laat de komende tijd een plan van aanpak opstellen. Een deel van de vervuiling be vindt zich onder de te slopen gebouwen. Koster: „Bij de sloop daarvan zullen dus heel inge wikkelde en ingrijpende proce dures gevolgd moeten worden. Met sluizen en douches wordt de vervuiling hermetisch van de buitenwereld afgesloten". De gangenstelsels die wel in tact blijven, zullen ook moeten worden aangepakt. Er zijn, zet Het ziekenhuis, bij monde van voorlichter D. Ketting, zegt na drukkelijk het geval niet te wil len bagatelliseren. „Verontrust zijn we echter niet. We wisten natuurlijk al jaren dat er asbest zat. Dit is een serieus probleem, maar het wordt adequaat aan gepakt en dus is er geen reden voor onrust. Bedenk wel dat het geen werkruimte is waar men sen dag in dag uit moesten wer ken". Veiligheidsdeskundige Van Seggelen van het AZL kan zich levendig voorstellen dat de mensen die in de gewelven hebben gewerkt en nu horen dat er asbest zit, behoorlijk ge schrokken zijn. „Vergelijk het maar met iemand die twintig jaar lang lekker spit in zijn tuin tje en dan opeens hoon dat er een bom ligt. Dan durf je ook geen spade meer de grond in te doen". De veiligheidsman, gespecia liseerd in chemische en giftige stoffen, relativeert de onrust wel: „Naarmate je er meer van weet ben je minder ongerust". Van Seggelen is ervan overtuigd dat er voldoende maatregelen zijn getroffen, direct nadat dui delijk was geworden dat de as best vrijkwam. 'Glijbaan' aan de Dobbedreef De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) moet van de ge meente zo snel mogelijk een anti-sliplaag aanbrengen op de drie onderste galerijen van de ouderflat aan de Dobbedreef. „Onlangs is een slachtoffer uit- gegegleden en heeft zijn heup gebroken. Met vocht is de vloer spekglad en de winter komt er aan, terwijl het nu al mistig is", aldus wethouder S. de Vreeze (ouderenbeleid). De raadsleden E. Middelkoop (Groen Links), H. Baaijens (PvdA) en P. Biegstraten (CDA) brachten onlangs een bezoek aan het gebouw met, de gladde vloeren. Biegstraten schilderde de gevaren in geuren en kleu-' ren. „Als het regent, dan is de galerie meer een soort schaats baan waarover iedereen uit glijdt. Vooral voor de ouderen is dat heel gevaarlijk". De eigenaar van de flat, WBL, heeft niet zo lang geleden de galerij op de vierde verdieping voorzien van een anti-sliplaag, een operatie van 30.000 gulden. Als de drie andere verdiepingen worden gedaan, kost dat vol gens woordvoerder P. .Rutgers van de woningbouwvereniging ongeveer 60 mille. Volgens Rutgers praat de ver huurder momenteel met de huurders. „Wij wilen best die galerijen opruwen, maar daar staat dan wel een huurverho ging tegenover". Volgens Rut gers voldoen de galerijen aan al le gemeentelijke regels. „Er is ook steeds een ambtenaar be trokken geweest bij de bouw van het complex". Zijlwijkers vrezen bouw van woningen LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bewoners van de Zonnewende en de Stokroos in de Merenwijk blijven bezwaar houden tegen de nieuwbouwplannen v.oor scholen bij het Zonlichtpad. De bewoners zien niet graag dat de nieuwbouw dicht bij hun hui zen komt. Maar ook zijn zij bang dat er ruimte wordt vrijge houden voor woningbouw om eventuel tekorten te dekken. De gemeente sluit woning bouw niet op voorhand uit al is het niet de bedoeling, zo bleek gisterochtend bij de commissie beroep en bezwaar. Er moet haast gemaakt worden met het bouwplan omdat anders een flinke subsidie van het ministe rie van onderwijs wordt misge lopen. De gemeente legt zelf zes ton bij om de noodopvang van de scholieren te regelen. Uit spraak over enkele weken. De Leidse burgemeester C. Goekoop heeft gisteren de ambachtelijke smederij aan de Oude Varkensmarkt geopend. Met enkele droge hamerslagen vervormde Goekoop een sleutel, die in het vuur roodgloeiend was ge worden. „Hij hief de hamer en de vonken vlo gen eraf", luidde de tekst van de oorkonde die hem vervolgens werd uitgereikt door de Stichting Levend Ambacht Leiden (STAL). De belangstelling voor een cursus ambachte lijk smeden is groot. Ondanks de geringe pu bliciteit is er nu al een wachtlijst van belang stellenden. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN EMIEL FANGMANN Gaat het nu zo slecht met de Breestraat? Een van de dertig bezoekers van een door D66 georganiseerde discussie meende gis teravond van niet. „Iedereen wil er in de buurt toch parkeren, elke minuut brengen bussen er mensen?", vroeg de man zich af. „Maar als je dan toch een besluit wil ne men: stuur alle auto's ver de binnenstad uit, dan komt er ruimte voor de bussen om de binnenstad. En bewoners die voor hun auto geen vijfhonderd meter meer willen lopen, moeten maar in de Merenwijk gaan wonen. En laat de groot-winkelbedrijven dan thuis bezorgen". Alweer die Breestraat. En wie het over de Breestraat heeft, kan niet om de bus heen. Die moet van een heleboel mensen weg, ook gisteravond weer. Van D66: "Maar we hebben geen oplossingen, misschien het aantal lijnen beperken". Van de Breestraat- bewoners: „Mijn vrouw moet elke week de gordijnen wassen, terwijl we dubbel glas hebben". Van bewoners uit de Pieters- en Academiewijk: „Maar wie er niet toevallig woont, wil dat er een bus rijdt. Da's jam mer. Ik zou bijna zeggen, kan nij niet onder de straat door"? Over de Breestraat is niemand het eens. Dat zou ook de reden zijn dat de NZH en de winkeliers uit de Breestraat niet kwamen opdagen. ROVER, de vereniging voor reizi- Tingieter Gert Lebbink demon streert vandaag en morgen zijn ambacht in het Antoniusclub- huis (Lange Mare) in Leiden. Bovendien repareert Lebbink tinnen voorwerpen die de be zoekers van huis hebben mee genomen. Lebbink laat zien hoe ver schillende tinnen voorwerpen op authentieke manier gegoten en bewerkt worden. Daarbij vertelt hij over de eeuwenoude traditie van het ambacht dat al zo n 5000 jaar geleden in prak tijk werd gebracht maar pas in de Middeleeuwen tot werkelijke bloei kwam. Pogingen om zo goedkoop mogelijk te produce ren, leidde er in die tijd toe dat aan het tin allerlei toevoegingen werden gedaan waardoor de kwaliteit achteruit ging. Die kwaliteit werd vervolgens be waard door het tinnegietersgil- de waarbij iedere tingieter zijn eigen tinmerk had dat met een merkhamer in het voorwerp werd geslagen. In het clubhuis worden van daag en morgen een grote ver zameling tinnen voorwerpen uitgestald. Borden, schalen, kandelaars, bekers en lepels zijn er in allerlei soorten en maten. Maar ook voorwerpen uit de oude tijd zoals een brandewijn- kom en een medicijnschuitje. Voor de liefhebbers is er ook een uitstalling van diverse Jin- nen schaakspelen en een kerst groep. Omdat Lebbink giet met pure De flats tegenover het station. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bewoners van het flatgebouw tegenover het sta tion zijn het niet eens met de plannen van het Philips Pensioenfonds (PPF) voor de renovatie van de flats. Het PPF wil de flat opknappen en de kosten daarvan doorberekenen in de huur. Vol gens de bewoners is er nog veel achterstallig on derhoud wat het PPF als eigenaar behoort uit te voeren zonder daarvoor geld te vragen. De angst is dat de flats onbetaalbaar worden. „Dertig jaar lang heeft Philips niets aan de flat gedaan. Nu echter het hele stationsgebied wordt gerenoveerd en het nu het laatste jaar is dat er bij het ministerie van VROM subsidies verkregen kunnen worden, willen ze gaan renoveren", aldus M. van Overhagen, secretaris van de bewoners vereniging. De huurders kregen in augustus plotseling met de plannen van het PPF te maken. Het is de be doeling dat de balkons van de flat bij de woon ruimte worden getrokken, de centrale verwar mingsketel wordt vervangen door combi-ketels, de galerijen worden dichtgemaakt en de gevels worden vernieuwd. „Voor het onderhoud had Philips gewoon al eerder moeten zorgen. Alleen voor verbeteringen mogen ze een huurverhoging invoeren. Maar het woord 'verbetering', dat is moeilijk te definiëren betwist Van Overhagen. Volgens gemeente-amb tenaar P. de Vos van volkshuisvesting kloppen de verbeteringen van de PPF wel met de formele voorschriften op dat gebied. Enquête Veel oudere bewoners van het flatgebouw zijn bang dat ze bij een groot onderhoudsproject, zonder wissel woning, voor lange tijd overlast on dervinden. Ook de dreigende huurverhoging zit veel mensen dwars. Nu wordt voor een aantal flats een maandelijkse huur van 675 gulden neer geteld. Sommige kosten zelfs al 850 hulden. De huurders vrezen dat daar nog eens 130 gulden bijkomt waardoor de flatwoningen onbetaalbaar worden en boven de huursubsidiegrens uitko men. „We schatten dat in ongeveer 48 van de 91 gevallen mensen naar vervangende woonruimte moeten uitzien", zegt Van Overhagen. De huurders hebben zich in een enquête in overgrote meerderheid uitgesproken tegen de plannen. Het plan kan pas doorgaan wanneer de huurders er toestemming voor geven. Vanmiddag komen de fiatbewoners hijeen in basisschool De Twee Sleutels om zich te laten informeren. Volgens voorlichter B. Geerts van Philips is het onzin dat de bewoners onvoldoende op de hoog te zijn van de plannen voor renovatie: „Volgende week dinsdag is er een gesprek met de huurders- vereniging". Verder is nij het niet eens met de constatering dat Philips dertig jaar lang niets aan de fiat gedaan heeft. .Alsof er in al die tijd nooit geschilderd is", laat hij vanuit Eindhoven weten. gers in het openbaar vervoer, was er wel. „Het moet blijven zo het is," meende secre taris Mensonides. „Er stappen in de Bree straat dagelijks bij die ene halte 6000 men sen uit, meer dan bij alle andere haltes in de binnenstad bij elkaar. Een langere weg over Hooigracht en Witte Singel kost 150.000 gulden per jaar extra voor de maat schappij. En bij elke minuut dat zo'n route langer duurt, derf je weer drie ton per jaar omdat passagiers afhaken". Alweer een discussie over de Breestraat. En alweer was iedereen het oneens. .Alsof je van een vierkant een cirkel probeert te maken", zoals een van de aanwezigen het probleem duidelijk maakte. tin zonder toevoegingen kun nen deze voorwerpen gebruikt worden om van te eten of uit te drinken. Het duidelijkste onder scheidingsteken voor echt tin is het eigenaardige krakende ge luid dat gehoord wordt bij het buigen van het materiaal. Het wordt het schreien van het tin genoemd. Het goedkopere sier- tin mag nooit in aanraking ko men met dranken of spijzen. Lebbink giet vandaag van elf tot vier uur en zondag van elf tot vijf uur. Veel gepraat brengt geen oplossing voor theehuis LEIDEN LOMAN LEEFMANS Als de gemeente, de EWR en de verzekering niet snel met een beslissing komen over de verplaatsing van het thee huisje bij het Van der Werf- park, moet de opening tot het komende voorjaar wor den uitgesteld. In dat geval stapt raadsman M. Roest van kioskeigenaar Korenhof naar de Raad van State of start een kort geding. „Ik maak mij zorgen over de voortgang. De problemen begonnen begin augustus bij het Jazzfestival. Het is nu eind november en er is nog geen oplossing in zicht. Moet het theehuisje enkele meters worden verplaatst? Wordt misschien de gasleiding ver legd? Niemand weet het nog. Dan is er weer iemand ziek of is er een rapport nog niet en worden vergaderingen weer verschoven", maakte Roest met de ambtenarij kennis. Dat uitstel en de invallen de winter heeft volgens de Leidse advocaat grote gevol gen: „Mocht er al snel een beslissing worden genomen dan wordt er voor de kerst niet meer begonnen. Januari en februari zijn de vorst- maanden en dan zit je met maart al in het voorjaar", re kent Roest voor. Voor hem maakt het niet uit wie schul dige is aan de kostbare blun der van het plaatsen van het theehuisje op een gasleiding. Het feit dat gemeente en EWR samen overleggen en een oplossing zoeken, duidt er al op dat het boetekleed en wie weet ook financiële gevolgen worden gedeeld. „Toch begrijp ik niet dat de leidse politiek niet in grijpt. Het blijft maar over leggen op ambtelijk niveau en dat duurt. Als er niet snel een beslissing valt dan komt er een kort geding of een procedure bij de Raad van State", voorspelt Roést. De EWR schuift haar reactie af op de gemeente en bij de ge meente wil ambtenaar I. Oli vier liever ook niets kwijt: „Er is al zoveel over geschreven. Laat mij nou maar even. We zijn op zoek naar een oplos sing. Wanneer, dat weet ik nog niet". mïïMSrjMA er onderweg wat mis. Zo had de gemeente het niet nodig gevon den om de omwonenden direct in te lichten maar had dit over gelaten aan het zondagsblaadje. Verder sprak de gemeente van een 'poortgebouwtje' terwijl het in werkelijkheid gaat om een twee verdiepingen hoog huis. Een misser was ook dat bij de start van de bouw van het en treegebouw bomen waren ge kapt zonder de vereiste vergun ning. Dat was volgens de amb tenaren misschien niet zoals het hoort maar niet ongebruikelijk. Op de vraag waarom het alle maal zo snel moest, bleef een antwoord uit. Het betoog van architect Van Oerle, dat de gemeente handel de op verzoek van de opdracht gever die vaak 'hoge gasten' kreeg en voor hen in zijn eigen villa geen ruimte had, leek de ambtenaren zelfs in verlegen heid te brengen. Of Dekkers en 'de buren' voor wie zij optreedt, succes boeken, blijkt over enkele weken wan neer de commissie uitspraak doet. De gemeente heeft onzorgvul dig gehandeld bij het verlenen van vergunningen aan een be woner van de Hoge Rijndijk die een 'poortgebouwtje' bij zijn woning wil bouwen. Dal be toogden een aantal buren, on der aanvoering van overheidbe- strijdster R. Dekkers, gisteroch tend tijdens een zitting van de commissie beroep en bezwaar. De bewuste eigenaar van het kapitale pand aan de Hoge Rijn dijk had via de Leidse architect Van Oerle een plan ingediend om bij de ingang van zijn oprit een poortgebouw te bouwen. De gemeente ging daarmee ak koord. De omwonenden niet. Dekkers viel gisterochtend vrij wel alle gevolgde procedures en vergunningen aan. De ambtenaren weerden zich kranig tegen het spervuur van aanvallen van Dekkers. De wel standscommissie was niet ge raadpleegd. er was geen bestek om in te zien, de omwonenden waren niet gehoord en er werd afgeweken van de rooilijn. Dat werd door de ambtenaren afge daan met 'niet nodig' of 'doet niet ter zake'. Minister Pronk over ontwikkelingshulp: ,or^. voor open. wanneer vanuit de zuidelijke landen kritiek wordt geleverd op het bestaan van een zwarte onderklasse In onze maatschappij. Wanneer er kri tiek wordt geleverd op de ma nier waarop wij met het milieu omgaan"? Prank hield zijn gehoor, dat uit zeker 200 belangstellenden bestond, voor dat Nederland veel heeft geleerd van andere culturen en in de toekomst nog veel zal leren. „Zoals de band met de natuur die de mensen in de Derde Wereld hebben, zoals i zorgen voor elkaar i groep of binnen de „Er is teveel gepredikt en te wei nig uitgedragen", stelde minis ter Jan Pronk van ontwikke lingssamenwerking gisteren in De Burcht tijdens een discussie over Europa en de Derde We reld. (Centraal in het verhaal van de minister stond de stelling dat Europa zich bij de ontwikke lingssamenwerking teveel had laten leiden door eigen inzich ten. „Doe het maar zoals wij het doen. dat doe je het goed. is ja renlang de opstelling geweest." stelde Pronk. Hij wees erop dat de Westerse landen snel klaar staan met een beschuldigende vinger naar de Derde Wereld, wanneer het over de mensenrechten gaat. „Kijk eens naar de kwestie op Oost-Timor. Maar staan wij er- ..-.W pleitte er ook voor om Oost-Europa in zijn ontwikkeling te steunen. Dat mag echter volgens hem niet gaan ten koste van het budget voor de 'zuidelijke' landen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21