Leidsch Dagblad Forse strop dreigt bij sloop AZL Berg!éfaêrk 'Madrid' krijgt vervolg in VS Acties in zorg naderbij CBR test kennis van verkeer tijdens STER VANROYC.S. "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, is Van den Bergh een prima werkgever" Jeltsin: Kernwapens blijven bij Gorbatsjov -4 Gaat het LAK- 'Deur tussen theater dicht voor christen en jood Leidse burger? op een kier' Zwemster Manon Masseurs heeft haar les geleerd ZATERDAGS BIJVOEGSEL Volksschrijver Gerard Reve over zijn nieuwe boek. Moeder Maria, het communisme en de Faculteit van het Leven. Hoe komt Sinterklaas zo wijs? Heeft hij een scheiding in zijn haar? En waarom is Piet zwart? Een valse beschuldiding van Incest wordt soms gebruikt om de ex-partner een trap na te geven. Denkwiizer: Soms vraag je je af wie er nu eigenlijk in behandeling zou moeten. Het succes van de film flodder krijgt een vervolg. New York werd het decor van 'Flodder in Amerika'. Gewelven met asbest vervuild Er dreigt een forse strop voor het Academisch Ziekenhuis Leiden. De gewelven onder de oude gebouwen zijn op sommige plaatsen ernstig vervuild met asbest. Daardoor moeten er extra voorzorgsmaatregelen worden genomen bij de sloop. Bovendien kan daardoor bij de nieuwbouw vertraging optreden Zateffiag 23 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39708 Losse nummers ƒ1,45 FEITEN EN MENINGEN Moskouse roc kers waren voor lopers glasnost HET WOORD IS AAN t Het Motorjiu^ VONDELLAAN 80, LEIDEN. I MAT/M ZA 8.1S-17.45 De directie van het AZL hoopt op subsidie van de overheid, maar zowel gemeente als het ministerie van VROM hebben echter al laten weten geen geld beschikbaar te hebben voor dit soort gevallen. Hoe groot de strop is, is overigens nog niet bekend. De directie verwacht In dé bodem van het AZL-ter- rein bevindt zich een gangen stelsel van enkele kilometers, waann leidingen lopen die met asbest zijn geïsoleerd. Die isola tie is op diverse plaatsen be schadigd. De brokstukken as best zijn op de grond terecht gekomen en verpulverd. Voorlopige metingen tonen aan dat de concentratie van as bestvezels in de kelders en tun nels vier maal te hoog is. De ge welven zijn uit voorzorg geslo ten. AZL-woordvoerder Ketting benadrukt dat patiënten en be zoekers geen enkel gevaar te DEN HAAG GPD Moet u voorrang verlenen aan deze fietser? Een of twee recla mespots later krijgt u het ant woord. Vanaf 29 november wor den in STER-reclameblokken namelijk originele examendia's vertoond van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De bedoeling is om de kennis van verkeersdeelnemers bij te spijkeren en, uiteraard, de attentiewaarde van de recla mespots te verhogen. De STER zal dagelijks in een aantal reclameblokken dia's met vragen over verkeerssitua ties vertonen. In een latere dia in hetzelfde reclameblok wordt ADVOCATEN Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 vervolgens het juiste antwoord gegeven. Het CBR, dat in totaal 1500 dia's beschikbaar heeft, hoeft niet voor de zendtijd te betalen. Het gaat voorlopig om een proef tot 1 januari 1992. Volgens woordvoerder Ver hoef van het CBR is de kennis van de verkeersregels zeer slecht, vooral sinds het nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens is ingevoerd. „Wij hebben steekproeven houden met korte examenver sies die ongeveer 15 elementai re vragen bevatten. Daarui bleek dat slechts 5 tot 7 procen geslaagd zou zijn op een exa men". Dat betekent overigens niet, relativeert hij, dat deze mensen een gevaar op de weg zijn „want gebrekkige kennis wordt gecombineerd met erva ring en routine". Het plan om bij de STER zendtijd te vragen, speelde al een tijdje. „Op beurzen, bij voorbeeld de Auto Rai, was het ons opgevallen dat het vertonen van dia's met verkeersvragen veel belangstelling trok", aldus Verhoef. Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarteweg 20, 2201 AC Noordwijk duchten hebben. Dat hebben metingen die boven de grond zijn uitgevoerd volgens hem aangetoond. De sloop van de oude gebouwen gaat in januari verder. Er is haast bij, omdat er ruimte nodig is voor de nieuw bouw. De asbestvervuiling is ontdekt door de Dienst Veiligheid, Stra lingsbescherming en Milieu van het AZL. Toen een medewerker in augustus stukken asbest in het gewelf aantrof, werd onmid dellijk de Raad van Bestuur in gelicht. Ook deze ondernam snel actie: de dag ema werden metingen gedaan en werden voorzorgsmaatregelen geno- men. Inmiddels zijn alle mede werkers die de afgelopen maan den in de gangen hebben ge werkt, geïnformeerd de geva ren. Asbestvezels zijn sterk kan kerverwekkend. Asbest mag sinds kort nergens meer worden gebruikt. Pagina Leiden: 'Paniek niet no dig, maatregelen wel' Israëlische politiemensen houden nauwlettend Palestijnse moslims in de gaten tijdens de wekelijkse gebedsdienst bij de El Aqsamoskee op de Je- ruzalemse Tempelberg. •foto afp men ah am kahana Bush wil nieuwe onderhandelingsronde op 4 december EN AD BLOEMENDAAL De Amerikaanse regering heeft Israël en de Arabische landen voorgesteld om op 4 de cember in Washington de besprekingen over een vredesregeling voor het Midden- Oosten voort te zetten. Het Amerikaanse initiatief komt na een periode van drie we ken na de bijeenkomst in Madrid waarin de betrokken landen (Syrië, Israël en Jordanië) hebben geprobeerd zelf een plaats en da tum voor de onderhandelingen vast te stel len. Die pogingen liepen evenwel op niets uit. De aankondiging kwam twee uur na een gesprek van de Israëlische premier Shamir in Washington met president Bush. In dat gesprek had hij onder meer aangedrongen op verdere discussie over de plaats van de voortgezette onderhandelingen. Maar dat uitstel werd hem door de Amerikanen niet gegund, jordanië heeft het Amerikaanse voorstel geaccepteerd. De Syrische reactie was gisteravond nog onduidelijk. Shamir zei dat hij over het voorstel met zijn kabinet wil praten. Hij sprak ook over in voor hem milde be woordingen over de Amerikaanse eis dat Is raël stopt met de bouw van verdere neder zettingen in de bezette gebieden. Hij zei dat de nederzettingen „deel uitmaken van het territoriale probleem" en dat over het terri toriale probleem zal worden gesproken tij dens de vredesonderhandelingen. Vlak voor zijn vertrek naar Washington heeft Shamir de joodse kolonisten laten weten dat ze zich niet ongerust behoeven te maken. Hij zei toen dat in elk geval de bestaande nederzet tingen de komende jaren flink worden uit gebreid. Shamir staat onder toenemende Amerikaanse druk om te stoppen met de bouw van nieuwe nederzettingen. Israël wil van Amerika 10 miljard dollar aan krediet- garanties voor de opvang van de grote stroom Sovjet-joden. De regering-Bush be sloot enkele maanden geleden echter die garantie uit te stellen om de druk op Jeruza lem op te voeren. De Palestijnen hopen dat de Verenigde Staten Israël onder druk blijven zetten als de regering-Shamir op haar standpunt blijft staan. Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijnse delegatie, zei gisteren in Jeru zalem dat ze de Amerikaanse consul-gene raal heeft gevraagd om de garantie dat de bouw van nederzettingen in bezet gebied zal worden stopgezet zolang de onderhan delingen duren. Door de hoop zien wij de toe komst in het heden. Nel Benschop VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 13 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën16,17 Info19 Programma's10,11 Regio1 21,23,25 Religie9 Sport- Zaterdags Bijvoegsel 33 t/m 39 VANDAAG OOK VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 15 HET WEER Somber Veel bewolking en af en toe motregen. Plaatselijk mist Middagtemperatuur van 7 graden op oe Wadden tot ca 3 graden in het zuidoosten Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, rond kracht 3. Treinvert raging via 'teletekst' op het perron UTRECHT ANP Werkgevers boos uit overleg met Simons DEN HAAG De Nationale Ziekenhuisraad, de ziekenfondsen en de particu liere verzekeraars zijn gisteren kwaad weggelopen uit het over leg met staatssecretaris Simons van volksgezondheid. De be windsman weigert de rijksbij drage aan de gezondheidszorg met ruim een half miljard gul den te verhogen voor hogere lo nen en extra personeel. De werkgevers in de gezondheids zorg verwachten nu grote ar beidsonrust. Simons herhaalde gisteren dat loonstijging in de gezondheids zorg alleen mogelijk is het ziek teverzuim terug te dringen en de pensioenpremie te verlagen. Dat laatste weigeren zowel de bonden als het pensioenfonds PGGM, omdat volgens hen dan de uitbetaling van de pensioe nen op lange termijn in gevaar komt. De Nationale Ziekenhuisraad, de koepel van instellingen voor gezondheidszorg, en de verze keraars wilden van Simons voor volgend jaar een bedrag van 550 tot 650 miljoen extra bovenop de ongeveer 5 miljard die het rijk nu in de gezondheidszorg stopt. Daarvan zou ongeveer BERLUN HANS HOOGENDUK Rusland belooft aflossing schulden miljard gulden, waarvan een derde aan Duitse banken. Jelt sin zei tegenover Duitse indus triëlen dat niemand die geld te goed heeft, dat zal verliezen. In dien enkele republieken de schulden niet willen betalen, is Rusland bereid een aanzienlijk deel van die verplichtingen over te nemen, aldus Jeltsin. Uitvoerig stond Jeltsin stil bij zijn plannen de miljoenen Wol- ga-Duitsers, die in de oorlog door Stalin werden verdreven, een nieuw autonoom gebied te geven. Volgende week zal een Duitse delegatie naar Rusland vertrekken om over de invulling van dit plan te praten. Omdat het ten dele om een onontgon nen gebied aan de Wolga gaat, zal Duitsland aan de ontslui- tingskosten bij moeten dragen. De Duitse president Von Wei- zsacker wees Jeltsin er nog maar eens op dat „de Rusland-Duit sers een brugfunctie kunnen vervullen tussen Duitsers en Russen. Maar ze moeten wel een perspectief hebben waar door het voor hen mogelijk zal zijn in Rusland te blijven". Duitsland ziet de stroom van Aussiedler uit Rusland liever niet toenemen. De kernwapens van de voorma lige Sovjetunie zullen ook in de toekomst onder een centraal commando vallen. Met deze mededeling probeerde Boris Jeltsin, de president van de Rus sische Federatie, gisteren in Bonn de zorg over een nieuw aantal kernmachten weg te ne- Jeltsin onderstreepte voor parlementariërs dat de presi dent van de Unie van Soeverei ne Staten (nu Gorbatsjov) de uiteindelijke bevoegdheid heeft over het mogelijke gebruik. Maar er bestaan directe tele foonlijnen met de minister van defensie, de stafchef van het le ger en de presidenten van de re publieken waar kernwapens zijn gestationeerd (dat zijn Rus land. Kazachstan en de Oekraï ne). Pas na overleg met deze in stanties kan het staatshoofd uil eindelijk een besluit over de in zet nemen, zei Jeltsin. Hij verzekerde verder dat zijn land de financiële verplichtin gen na zal komen. De Sovjetu nie heeft een buitenlandse schuld van naar schatting 135 een half miljard gebruikt moe ten worden voor 3,75 procent loonsverhoging voor de ruim 200.000 werknemers. De rest wilden ze gebruiken voor 'knel punten', zoals de hoge werk druk en de wachtlijsten. 'Volgens NZR-voorzitter Van Veldhoven is het resultaat van het gesprek „ver beneden de maat". Hij heeft weinig hoop dat nieuw overleg met Simons in januari wel wat oplevert. Si mons wilde ook niets weten van hogere ziektekostenpremies om het geld binnen te halen. Vol gens de NZR en de verzekeraars zou het gaan om een percenta ge „in cijfers achter de kom ma". Ze gaan de komende we ken proberen via de Tweede ICamer de bewindsman alsnog tot concessies te bewegen. De Kamer behandelt dan de begro ting van WVC. Lukt dat niet, dan staan de werkgevers bij de cao-onder handelingen in maart met lege handen. Acties lijken dan over- mijdelijk. De AbvaKabo stelde in een reactie dat het kabinet „met vuur speelt" en noemde evenals de christelijke CFO de nieuwe vakbond NU'91 de op stelling van Simons 'onbegrijpe lijk'. NZR en verzekeraars wezen er gisteren op dat door de weige ring meer ziekenhuizen in de rode cijfers komen, en dat door het uitblijven van het geld voor knelpunten én de te verwachten acties de wachtlijsten nog veel langer zullen worden. „Iedereen moet zorgen het komende jaar uit het ziekenhuis te blijven", aldus voorzitter Fruitema van de particuliere verzekeraars na afloop. Treinreizigers hoeven zich op het perron van Eist niet langer groen en geel te ergeren aan treinen die maar niet verschij nen. Vanaf vier december wor den z.ij per tv-scherm exact op de hoogte gehouden van de duur van een vertraging. Bovendien wordt op een tweede scherm aangegeven wat de oorzaak van het oponthoud is. Ook allerlei regionale infor matie over vertragingen, strem mingen en het treinenverkeer in de rest van het land. Daarvoor zijn, als een soort Teletekst, zes pagina's beschikbaar. Als het experiment succesvol blijkt, worden de kleurenbeeld- schermen ook op andere sta tions geïnstalleerd. I Mijn abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26.45) vie eutoma tiache betaling* Per kwartaal («76.75) vie accept - giro I Per kwartaal (f 76.75) vta auto met lache beteimg*. Naam en voorletter* Ondanks de donkere wolken die zich samenpakken boven de land bouw, verliezen niet alle boeren hun gevoel voor humor. Karl Panzer in Kempen, een dorpje bii Düsseldorf, heeft met strobalen deze boerin op gericht. Het vijf meter hoge strooien beeld is overigens ook bedoeld om de aandacht van passanten te vestigen op de verkoop aan particulieren van groenten en fruit. «roro ap roland weihrauch Nummer benk/gtrorekeomg LexHch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB LeOen 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1